LT5363B - Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai krumpliaratinis mechanizmas - Google Patents

Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai krumpliaratinis mechanizmas Download PDF

Info

Publication number
LT5363B
LT5363B LT2005004A LT2005004A LT5363B LT 5363 B LT5363 B LT 5363B LT 2005004 A LT2005004 A LT 2005004A LT 2005004 A LT2005004 A LT 2005004A LT 5363 B LT5363 B LT 5363B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
crank
mechanisms
gear
center
rotation
Prior art date
Application number
LT2005004A
Other languages
English (en)
Other versions
LT2005004A (lt
Inventor
Herbertas Vinkleris
Original Assignee
Herbertas Vinkleris
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Herbertas Vinkleris filed Critical Herbertas Vinkleris
Priority to LT2005004A priority Critical patent/LT5363B/lt
Publication of LT2005004A publication Critical patent/LT2005004A/lt
Publication of LT5363B publication Critical patent/LT5363B/lt

Links

Landscapes

  • Transmission Devices (AREA)

Abstract

Siulomas elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai krumpliaratinis mechanizmas yra is bendrosios masinu gamybos srities ir skirtas pakeisti elipsini ar tiesiaeigi slenkamaji judejima sukamuoju ir atvirksciai: sukamaji judejima - elipsiniu ar tiesiaeigiu slenkamuoju judejimu tik besisukanciu krumpliaraciu pagalba. Mechanizmas gali buti panaudotas traktoriu, automobiliu, motociklu, kompresoriu, siurbliu gamyboje, aviacijoje, laivu statyboje, poligrafijoje ir daugelyje kitu sriciu. Isradimo tikslas - sukurti galimai universalu judejimu tipo keitimo krumpliaratini mechanizma, leidzianti atsisakyti svaistikliniu mechanizmu ir pastaruju soniniu jegu poveikio i kitus mechanizmus. Siuloma mechanizma sudaro korpuse (1) laisvai besisukantis dalijamojo skersmens spinduli r2 turintis vidinio sukabinimo krumpliaratis (2), sukabintas su dalijamojo skersmens spinduli r3 turinciu satelitiniu krumpliaraciu (3), nejudamai sutvirtintu su galine asimi (7) ir laisvai besisukanciu skriejike (4) ekscentriskai sumontuotosasies (5) atzvilgiu, skriejikas (4) laisvai sukasi vidinio sukabinimo krumpliaracio (2) viduje, kinematine pavara (15) nekintamu rysiu sujungta su skriejiko (4) centriniu velenu (9) ir vidinio sukabinimo krumpliaraciu (2) taip, kad pastarasis sukasileciau uz skriejika (4) r2/(2r3-r2) kartu, galines asies (7) centras, sukantis skriejikui, juda elipsiniu ar tiesiaeigiu judejimu.

Description

Siūlomas elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judėjimo keitimo sukamuoju ir atvirkščiai krumpliaratinis mechanizmas yra iš bendrosios mašinų gamybos srities, susijęs su mašinų ir mechanizmų mazgais, užtikrinančiais normalų mašinų ir mechanizmų darbą ir eksploataciją, ir skirtas pakeisti elipsinį ar tiesiaeigį slenkamąjį judėjimą sukamuoju ir atvirkščiai: sukamąjį judėjimą - elipsiniu ar tiesiaeigiu slenkamuoju judėjimu tik besisukančių krumpliaračių pagalba.
Mechanizmas gali būti panaudotas traktorių, automobilių, motociklų, kompresorių, siurblių gamybos pramonėje, aviacijoje, kosmonautikoje, laivų statyboje, poligrafijoje, kalnakasyboje, staklių, prietaisų bei kėlimo - transporto įrenginių gamyboje, energetikoje ir daugelyje kitų sričių. Siūlomas mechanizmas ypatingai tinka naujo tipo vidaus degimo variklių, kompresorių, automatizuotų sistemų, prietaisų gamybai ir kitur.
Technikos lygiu žinomi įvairūs krumpliaratiniai mechanizmai: nuo pačių paprasčiausių vienpakopių pavarų iki daugiapakopių, sudarytų nuosekliu jungimu kelių vienpakopių pavarų, nuo mazgų, įstatomų į mechanizmus, prietaisus, mašinas, iki savarankiško agregato - reduktoriaus, pavarų dėžės, planetinės pavaros, diferencialinio mechanizmo.
Žinomi mechanizmai, sprendžiantys tą patį uždavinį kaip ir siūlomas mechanizmas, t.y., vienos rūšies judėjimo keitimą kita rūšimi, pavyzdžiui, mechanizmas, aprašytas US patente Nr. 5 212 996. Dėl nejudamai užtvirtinto vidaus kabinimo krumpliaračio ir nekintamo jo ir satelitinio krumpliaračio perdavimo santykio (2:1) šis mechanizmas turi labai ribotas pritaikymo galimybes.
Kitas žinomas mechanizmas aprašytas patente LT 5041 B (paskelbta Valstybinio patentų biuro 2003 m. biuletenyje Nr. 4) arba jo tarptautinėje publikacijoje WO 03/033945 Al. Šiose publikacijose aprašytas mechanizmas apima vedantįjį veleną, ant kurio galo pritvirtinta kūginė krumpliaračių pora. Simetriškai varančiojo veleno atžvilgiu abiejose jo pusėse išdėstytos skriejikų išorinio ir vidinio sukabinimo krumpliaračių sistemos, tarpusavyje sujungtos per parazitinį krumpliaratį.
Dar kitas panašus mechanizmas aprašytas patentinėje paraiškoje LT 2003 067 A.
Šį mechanizmą sudaro korpuse sumontuotos, per krumpliaratį tarpusavyje sujungtos skriejikų ir ant jų uždėtų krumpliaračių sistemos.
Minėti mechanizmai taip pat turi labai ribotas pritaikymo galimybes dėl savo sudėtingumo, dėl jų skirtingų eigų ir dėl pernelyg glaudžių jų kinematinių ir gabaritinių tarpusavio ryšių. Be to, mechanizmo laisvųjų galų trajektorijos ne visada apibrėžtos.
Išradimo tikslas - sukurti galimai tobulesnį ir universalesnį krumpliaratinį mechanizmą kuris supaprastintų ir kokybiškai pagerintų visus įrenginius ir mechanizmus, kuriuose slenkamajam judėjimui paversti sukamuoju judėjimu ir atvirkščiai naudojami švaistikliniai mechanizmai (pvz., vidaus degimo varikliai, kompresoriai), o taip pat iš dalies arba visiškai eliminuoti šonines jėgas, veikiančias į vidaus degimo variklių cilindrų ir stūmoklių sieneles, išplėsti techninių parametrų ribas, išnaudoti elipsinio judėjimo galimybes ir užtikrinti mechanizmo laisvųjų galų stabilų judėjimą
Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judėjimo keitimo sukamuoju ir atvirkščiai krumpliaratinis mechanizmas turi korpusą jame sumontuotą skriejiką krumpliaračių sistemą ir pavarą
Nauja mechanizme yra tai, kad korpuse sumontuotas laisvai besisukantis dalijamojo skersmens spindulį r2 turintis vidinio sukabinimo krumpliaratis, sukabintas su dalijamojo skersmens spindulį r 3 turinčiu satelitiniu krumpliaračiu, laisvai besisukančiu skriejike ekscentriškai sumontuotos ašies atžvilgiu ir nejudamai sutvirtintu su laikikliu bei galine ašimi. Skriejiko gale nejudamai sumontuotas balansavimo svoris. Skriejiko centrinis velenas nejudamai sujungtas su skriejiku ir laisvai sukasi vidinio sukabinimo krumpliaračio viduje. Skriejike ekscentriškai sumontuotos ašies centras nutolęs nuo jo centrinio veleno ašies centro atstumu r, o galinės ašies centras nutolęs nuo satelitinio krumpliaračio sukimosi ašies centro atstumu η. Varantysis (arba varomasis) elementas kietu kinematiniu ryšiu sujungtas su skriejiko centriniu velenu arba su bet kuriuo besisukančiu mechanizmo elementu, išskyrus satelitinį krumpliaratį. Kinematinė pavara (krumpliaratinė, sliekinė, grandininė, krumpliuoto diržo ar panašiai) paskaičiuota ir kinematiškai sujungta su skriejiko centriniu velenu ir vidinio sukabinimo krumpliaračiu taip, kad pastarasis sukasi lėčiau už skriejiko centrinį veleną γ2/(2γ3-Γ2) kartą o santykio r2/(2r3-r2) ženklas (teigiamas arba neigiamas) apibrėžia vidinio sukabinimo krumpliaračio sukimosi kryptį skriejiko sukimosi krypties atžvilgiu: esant teigiamam santykio ženklui, vidinio sukabinimo krumpliaratis sukasi priešinga kryptimi, nei skriejikas; esant neigiamam santykio ženklui, vidinio sukabinimo krumpliaračio ir skriejiko sukimosi kryptys sutampa. Esant šio santykio neapibrėžtumui (kai 2γ32), vidinio sukabinimo krumpliaratis nejudamai sutvirtintas su korpusu, o kinematinės pavaros nėra. Galinės ašies centras, priklausomai nuo spindulių r ir Π tarpusavio santykio, sukantis skrieiikui. atlieka elipsinį ar tiesiaeigį (kai ri=r) slenkamąjį 3 LT 5363 B judėjimą, elipsinio judėjimo didžiosios ašies ilgis lygus 2(r+ri), mažosios ašies ilgis lygus 2(r-ri), o šio judėjimo kryptis gali būti bet kokia pagal poreikį.
Galimas mechanizmo komponavimo variantas, kai visi krumpliaračiai ir kinematinė pavara sumontuoti priešingoje korpuso pusėje, negu laikiklis ir galinė ašis. Tuomet satelitinis krumpliaratis nejudamai užtvirtintas ant ekscentriškai sumontuotos ašies, laisvai besisukančios skriejiko ekscentrinėje kiaurymėje ir nejudamai sutvirtintos su laikikliu bei galine ašimi, o kinematinės pavaros baigiamasis elementas, pavyzdžiui, krumpliaratis, pagamintas išvien su vidinio sukabinimo krumpliaračiu.
Tokio komponavimo tikslas - išlaisvinti galinės ašies judėjimo erdvę mechanizmo prijungimui prie elipsinį ar tiesiaeigį slenkamąjį judėjimą vykdančio mechanizmo.
Siūlomas mechanizmų komponavimo variantas, kai į vieną sistemą nuosekliai sujungiami mažiausiai du aukščiau minėti vienodų parametrų mechanizmai, turintys tuos pačius spindulius r, rb Γ2 ir r3 bei vienodus judančių elementų greičius (elementų sukimosi kryptys gali būti ir priešingos). Kiekvienas mechanizmas papildytas nejudamai užtvirtintais vienodų matmenų krumpliaračiais, sujungiančiais skriejikų ir vidinio sukabinimo krumpliaračių kinematines grandines, o kinematinė pavara sumontuota bent viename iš sujungtų mechanizmų.
Tokio jungimo tikslas - paprastomis priemonėmis sujungti keletą elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judėjimo mechanizmų, judančių vienodais greičiais ir vienodomis eigomis, į vieningą agregatą.
Dar vienas mechanizmų komponavimo variantas, kai į vieną sistemą nuosekliai sujungti keli vienodų ir skirtingų parametrų aukščiau paminėti siūlomi mechanizmai, papildyti nejudamai užtvirtintais krumpliaračiais, sujungiančiais skriejikų ir vidinio sukabinimo krumpliaračių kinematines grandines taip, kad kiekviename iš sujungtų mechanizmų vidinio sukabinimo krumpliaratis sukasi r2/(2r3-r2) karto lėčiau už skriejiką. Jo sukimosi kryptis sutampa su skriejiko sukimosi kryptimi, jei santykis Γ2/(2γ3-Γ2) turi neigiamą ženklą, ir yra priešinga, jei šis santykis yra teigiamas. Kinematinė pavara turi būti sumontuota bent viename iš sujungtų mechanizmų.
Tokio jungimo tikslas - sujungti keletą skirtingų elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judėjimo mechanizmų (pvz., vidaus degimo variklių ir kompresorių), judančių skirtingais greičiais ir skirtingomis eigomis, su siūlomų mechanizmų sistema į vieningą agregatą.
Siūloma mechanizmų sistema, kai du vienodi aukščiau minėti mechanizmai sumontuoti vienas priešais kitą ant bendro pagrindo taip, kad jų galinės ašys, judančios vienodu greičiu, vienodomis kryptimis bei vienodo dydžio eigomis, sutampa; galinės ašys gali būti pagamintos išvien arba sujungtos nejudamai. Be to, abiejų mechanizmų korpusai ir pagrindas taip pat gali būti pagaminti išvien.
Šios mechanizmų sistemos sujungimo tikslas - išplėsti pritaikymo galimybes, pakeisti apkrovų, veikiančių į galines ašis, pobūdį ir dydžius bei suteikti naujas siūlomų mechanizmų ryšio su kitais mechanizmais galimybes.
Šis išradimas gali įvykdyti perversmą įvairiose pramonės šakose, nes leidžia, panaudojant paprastas kieto kinematinio ryšio sistemas (krumpliaratines, sliekines, grandinines, krumpliuoto diržo ar panašiai), bet nenaudojant sudėtingų ir imlių švaistiklinių mechanizmų, keisti elipsinius ar tiesiaeigius slenkamuosius judėjimus sukamaisiais ir atvirkščiai, leidžia išvengti šoninių jėgų poveikio tiesiaeigiuose mechanizmuose (pvz., vidaus degimo variklių cilindruose ir stūmokliuose), tuo pačiu padidinti jų ekonomiškumą ir ilgaamžiškumą. Prie naujo mechanizmo privalumų reikia priskirti galimybę sujungti tarpusavyje kelis to paties tipo mechanizmus, turinčius tokias pat arba skirtingas charakteristikas, tarp jų ir skirtingas galinių ašių eigas, jų tarpusavio kryptis 180° ribose bei jėgos charakteristikas, o taip pat galinių ašių judėjimą pagal žinomus dėsnius, tai leidžia optimizuoti naujų įrenginių projektavimo ir gamybos procesus.
Išradimas paaiškinamas brėžiniais, kur Fig.1 pateikta mechanizmo principinė schema, Fig.2 - mechanizmo galinės ašies centro elipsinio slenkamojo judėjimo schema, Fig.3 - vienas iš galimų mechanizmo komponavimo variantų, Fig.4 - kelių vienodų parametrų mechanizmų jungimo į sistemą schema, Fig.5 - kelių vienodų ir kelių skirtingų parametrų mechanizmų jungimo į vieną sistemą schema, Fig.6 - vienodų judėjimo dažnių ir vienodų eigų mechanizmų sistemos, kai kiti parametrai skirtingi, schema, Fig.7 - dviejų vienodų mechanizmų sistemų, sumontuotų galinėmis ašimis viena priešais kitą, sujungimo į bendrą sistemą schema.
Fig.1 parodytą mechanizmą sudaro korpusas 1, jame laisvai besisukantis vidinio sukabinimo krumpliaratis 2 su dalijamojo skersmens spinduliu r2, išorinio sukabinimo satelitinis krumpliaratis 3 su dalijamojo skersmens spinduliu r3, laisvai besisukantis skriejike 4 ekscentriškai sumontuotos ašies 5, nutolusios nuo krumpliaračio 2 viduje laisvai besisukančio skriejiko 4 centrinio veleno 9 ašies atstumu r, atžvilgiu, laikiklis 6 ir galinė ašis 7, nutolusi nuo satelitinio krumpliaračio 3 sukimosi ašies centro atstumu n , nejudamai sujungti tarpusavyje ir su satelitiniu krumpliaračiu 3, kontrasvoris 8, nejudamai sujungtas su skriejikų 4 (jeigu būtinas balansavimas), varantysis (arba varomasis) elementas 10 ir nekintamai apibrėžto perdavimo santykio kinematinė pavara 15 (krumpliaratine, sliekinė, grandininė, krumpliuoto diržo pavara ar panašiai). Fig.1 sąlyginai parodytą kinematinę pavarą 15 sudaro krumpliaratis 11, nejudamai užtvirtintas ant skriejiko 4 centrinio veleno 9, laisvai besisukantis korpuse 1 užtvirtintos ašies 16 atžvilgiu krumpliaračių 12, 13 blokas bei krumpliaratis 14, nejudamai sujungtas su krumpliaračiu 2.
Satelitinis krumpliaratis 3 gali būti ir nejudamai užtvirtintas ant ašies 5 bei kartu su ja laisvai suktis skriejiko 4 ekscentrinėje kiaurymėje, kurios atstumas iki skriejiko 4 centrinio veleno 9 ašies turi būti lygus r.
Kinematinės pavaros 15 perdavimo santykis r2/(2r3-r2) apibrėžia, kiek kartų krumpliaratis 2 turi suktis lėčiau, nei skriėjikas 4, o šio santykio ženklas (pliusas arba minusas) apibrėžia vidinio kabinimo krumpliaračio 2 sukimosi kryptį skriejiko 4 sukimosi krypties atžvilgiu. Esant teigiamam santykiui, vidinio sukabinimo krumpliaratis 2 turi suktis priešinga kryptimi nei skriejikas 4. Esant neigiamam santykiui, vidinio sukabinimo krumpliaračio 2 ir skriejiko 4 sukimosi kryptys turi sutapti. Esant šio santykio neapibrėžtumui, (kai 2r3=r2, santykis lygus begalybei) vidinio sukabinimo krumpliaratis 2 turi būti nejudamai sutvirtintas su korpusu 1, o kinematinės pavaros 15 turi nebūti. Varantysis (arba varomasis) elementas 10 gali būti sujungtas kinematiškai ne tik su skriejiko 4 centriniu velenu 9, bet ir su bet kuriuo besisukančiu mechanizmo elementu, išskyrus satelitinį krumpliaratį 3, t.y., mechanizmas gali būti naudojamas ir kaip krumpliaratinis reduktorius, turintis galimybę prijungti mažiausiai vieną varantįjį elementą ir mažiausiai vieną varomąjį elementą.
Mechanizmas dirba tokiu būdu.
Sukantis skriejiko 4 velenui 9, skriejikas 4 kartu su ekscentriškai sumontuota ašimi 5 juda apskritimu. Tuo pat metu kinematinė pavara 15 verčia lėtai suktis ir vidinio sukabinimo krumpliaratį 2. Satelitinis krumpliaratis 3, esantis sukabinime su vidinio sukabinimo krumpliaračiu 2, sukasi apie savo ašį ir kartu su skriejikų 4 juda apskritimu, o su juo sutvirtintas galinės ašies 7 centras atlieka:
tiesiaeigį slenkamąjį judėjimą, jei ri=r; sukamąjį judėjimą apie centrinio veleno 9 ašį, jei ri=0; taisyklingą elipsinį slenkamąjį judėjimą, jei ri>0 ir n #r.
Galinės ašies 7 centrui atliekant tiesiaeigį slenkamąjį judėjimą, pastarasis per vieną skriejiko 4 apsisukimą atlieka vieną dvigubą eigą, kurios atstumas tarp galinių taškų lygus 2(r+ri). Galinės ašies 7 centrui atliekant elipsinį slenkamąjį judėjimą, pastarasis per vieną skriejiko 4 apsisukimą apibrėžia vieną taisyklingos elipsės formos trajektoriją. Šios elipsės didysis pusašis lygus (r+ri), mažasis pusašis lygus (r-ią), didžiosios ašies ilgis lygus 2(r+rj), o mažosios ašies ilgis lygus 2(r-ri).
Tiesiaeigio slenkamojo judėjimo trajektorija ir elipsinio slenkamojo judėjimo trajektorijos didžioji ašis sutampa su tiese, kuri gali būti išvesta tam tikroje padėtyje per satelitinio krumpliaračio 3 sukimosi ašį, skriejiko 4 centrinio veleno 9 ašį ir galinės ašies 7 centrą kai pastarasis yra tolimiausioje nuo centrinio veleno 9 padėtyje, ir kuri gali būti nustatoma bet kokiu norimu kampu pagal poreikį.
Mechanizmas dirba ir atvirkščiai negu aukščiau aprašyta, t.y., galinės ašies 7 centrui judant elipsiniu arba tiesiaeigiu slenkamuoju judėjimu, visi kiti elementai, sukęsi prieš tai aprašytu būdu, atlieka sukamąjį judėjimą
Fig.2 parodyta galinės ašies 7 centro elipsinio slenkamojo judėjimo trajektorijos schema.
Kaip matosi iš mechanizmo aprašymo, vidinio sukabinimo krumpliaratis 2 sukasi Γ2/(2γ3-Γ2) karto lėčiau, nei skriejikas 4 kartu su jo ekscentriškai sumontuota ašimi 5. Jei krumpliaratis 2 nesisuktą tuomet, skriėjikui 4 pasisukus kampu etą satelitinis krumpliaratis pasisuktų nuo pradinės padėties kampu <z4 * . Tačiau krumpliaratis 2 sukasi ir, skriejikui 4 pasisukus kampu oų, tuo pat metu priverčia satelitinį krumpliaratį 3 pasisukti / λ papildomu kampu , dėl to bendras satelitinio krumpliaračio 3 posūkio
V 2 r3 r2 J kampas a3=aĄ * — + αΛ \2r3~r2 y <2 1 ” ' 3 2 α34 * — * l +r3 l r2 J r, r, + 2 r, - r7 a3=aĄ*~ * —---r3 r2 «3=204;
Vadinasi, siūlomame mechanizme satelitinis krumpliaratis 3 visada pasisuka du kartus didesniu kampu nei skriejikas 4.
Įsitikinkime, kad galinės ašies 7 centras juda elipsinio slenkamojo judėjimo trajektorija.
Matematinė elipsės lygtis yra: =l;
Mūsų atveju:
Elipsės didysis pusašis a=(r+ri);
Elipsės mažasis pusašis b-(r-ri);
Jei galinės ašies 7 centro momentinės koordinatės, kurių reikšmes matome Fig.2, tenkina elipsės lygties sąlygą, tai reiškia, kad jo judėjimo trajektorija yra elipsė.
Į elipsės lygtį:
2 ^L + 2L=i. b2 a2 ’ įstatome reikšmes:
(r - η )2 * sin2 aĄ (r + η )2 * cos2 a4 _1
O-η)2 + + =i sin2 «4+ cos2 04=1;
1=1.
Vadinasi, galinės ašies 7 centras tikrai juda elipsiniu slenkamuoju judėjimu, 10 pastarasis per vieną skriejiko 4 apsisukimą apibrėžia vieną taisyklingos elipsės formos trajektoriją, šios elipsės didysis pusašis a=(r+ri), mažasis pusašis b=(r-ri), didžiosios ašies ilgis lygus 2(r+ri), mažosios ašies ilgis lygus 2(r-ri), o elipsės centras yra skriejiko 4 centrinio veleno 9 ašyje. Jei spindulys ią=O, didžioji ir mažoji elipsės ašys susilygina ir galinės ašies 7 centras juda apskritimu. Jei spindulys ri=r, tai elipsės mažoji ašis tampa lygi nuliui, o galinės ašies 7 centras juda tiesiaeigiu slenkamuoju judėjimu. Tiesiaeigio slenkamojo judėjimo trajektorija ir elipsinio slenkamojo judėjimo trajektorijos didžioji ašis sutampa su tiese, kuri gali būti išvesta tam tikroje padėtyje per satelitinio krumpliaračio 3 sukimosi ašį, skriejiko 4 centrinio veleno 9 ašį ir galinės ašies 7 centrą, kai pastarasis yra tolimiausioje nuo centrinio veleno 9 padėtyje, ir kuri gali būti nustatoma bet kokiu norimu kampu pagal poreikį.
Fig.3 parodytas siūlomo mechanizmo variantas, kai visi krumpliaračiai ir kinematinė pavara 15 sumontuoti priešingoje korpuso 1 pusėje, negu laikiklis 6 ir galinė ašis 7.
Kaip pavaizduota brėžinyje, vidinio sukabinimo krumpliaratis 2, satelitinis 25 krumpliaratis 3 ir kinematinė pavara 15, pavyzdžiui, sudaryta iš krumpliaračių 11, 12, 13 ir 14, yra vienoje korpuso 1 pusėje, o laikiklis 6 ir galinė ašis 7 - kitoje pusėje. Be to, satelitinis krumpliaratis 3 nejudamai sujungtas su skriejike 4 ekscentriškai sumontuota ašimi 5, laisvai besisukančia skriejiko 4 ekscentrinėje kiaurymėje ir nejudamai sujungta su laikikliu 6 bei galine ašimi 7, o krumpliaratis 14 nejudamai sujungtas su vidinio sukabinimo krumpliaračiu 2.
Fig.4 pateikta kelių vienodų parametrų mechanizmų jungimo į sistemą schema.
Kaip pavaizduota brėžinyje, į sistemą nuosekliai sujungti keli (mažiausiai du) vienodų parametrų siūlomi mechanizmai, turintys tuos pačius spindulius r, rj, r2 ir Γ3 bei vienodus judančių elementų greičius.
Kiekvienas mechanizmas papildytas vienodų matmenų krumpliaračiais 17, 5 pagamintais, tarkime, kaip vidinio sukabinimo krumpliaračio 2 išorinis krumplinis vainikas, ir vienodų matmenų krumpliaračiais 18, nejudamai sutvirtintais su skriejiko 4 centriniu velenu 9. Kinematinė pavara 15 sumontuota bent ant vieno iš sujungiamų mechanizmų.
Fig.5 ir Fig.6 pateikta kelių vienodų ir kelių skirtingų parametrų mechanizmų jungimo į vieną sistemą schema.
Fig. 5 pateiktas mechanizmo variantas, kai į sistemą nuosekliai sujungti ir vienodų, ir skirtingų parametrų siūlomi mechanizmai (skiriasi spinduliai r, Γμ Γ2 ir Γ3, judėjimų greičiai bei eigos, krumpliaračių 17 ir 18 matmenys), tačiau visi jie užtikrina galinių ašių 7 centrų elipsinį ar tiesiaeigį slenkamąjį judėjimą.
Galimi ir tokie siūlomų mechanizmų junginiai, kai, tarkime, visų sujungtų mechanizmų galinių ašių 7 centrai juda elipsiniu ar tiesiaeigiu slenkamuoju judėjimu vienodu dažniu ir vienodo dydžio eigomis (Fig.6), tačiau mechanizmų spinduliai Γ2 ir r3 bei krumpliaračių 17 ir 18 matmenys yra skirtingi.
Fig.7 pateikta dviejų vienodų siūlomų mechanizmų sistemų, sumontuotų galinėmis ašimis viena priešais kitą, sujungimo į bendrą sistemą schema.
Kaip matosi iš brėžinio, dvi vienodos siūlomų mechanizmų sistemos, turinčios korpusus 1,1a, sumontuotos viena priešais kitą ant bendro pagrindo 20 taip, kad jų priešais esančios ašys, tarkime, 7 ir 7a, judančios vienodu greičiu, vienodomis kryptimis bei vienodo dydžio eigomis, yra vienoje tiesėje; pastarosios, tarkime, gali būti pagamintos ir išvien arba sujungtos tarpusavyje nejudamai. Korpusai 1, la ir pagrindas 20 taip pat gali būti išvien.

Claims (5)

  1. Išradimo apibrėžtis
    1. Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judėjimo keitimo sukamuoju ir atvirkščiai krumpliaratinis mechanizmas, turintis korpusą jame sumontuotą skriejiką krumpliaračių sistemą ir pavarą besiskiriantis tuo, kad korpuse (1) sumontuotas laisvai besisukantis dalijamojo skersmens spindulį r2 turintis vidinio sukabinimo krumpliaratis (2), sukabintas su dalijamojo skersmens spindulį turinčiu satelitiniu krumpliaračiu (3), laisvai besisukančiu skriejike (4) ekscentriškai sumontuotos ašies (5) atžvilgiu ir nejudamai sutvirtintu su laikikliu (6) bei galine ašimi (7), skriejiko (4) gale nejudamai sumontuotas balansavimo svoris (8), skriejiko (4) centrinis velenas (9) nejudamai sujungtas su skriejiku (4) ir laisvai sukasi vidinio sukabinimo krumpliaračio (2) viduje, skriejike (4) ekscentriškai sumontuotos ašies (5) centras nutolęs nuo jo centrinio veleno (9) ašies centro atstumu r, galinės ašies (7) centras nutolęs nuo satelitinio krumpliaračio (3) sukimosi ašies centro atstumu rb varantysis (arba varomasis) elementas (10) kietu kinematiniu ryšiu sujungtas su skriejiko (4) centriniu velenu (9) arba su bet kuriuo besisukančiu mechanizmo elementu, išskyrus satelitinį krumpliaratį (3), kinematinė pavara (15) paskaičiuota ir kinematiškai sujungta su skriejiko (4) centriniu velenu (9) ir vidinio sukabinimo krumpliaračiu (2) taip, kad pastarasis sukasi lėčiau už skriejiko (4) centrinį veleną (9) r2/(2r3-r2) kartą o santykio r2/(2r3-r2) ženklas (teigiamas arba neigiamas) apibrėžia vidinio sukabinimo krumpliaračio (2) sukimosi kryptį skriejiko (4) sukimosi krypties atžvilgiu: esant teigiamam santykio ženklui, vidinio sukabinimo krumpliaratis (2) sukasi priešinga kryptimi, nei skriejikas (4); esant neigiamam santykio ženklui, vidinio sukabinimo krumpliaračio (2) ir skriejiko (4) sukimosi kryptys sutampa; galinės ašies (7) centras, priklausomai nuo spindulių r ir η tarpusavio santykio, sukantis skriejikui (4) atlieka elipsinį ar tiesiaeigį (kai ri=r) slenkamą į judėjimą elipsinio judėjimo didžiosios ašies ilgis lygus 2(r+ri), mažosios ašies ilgis lygus 2(r-r,)> o Šio judėjimo kryptis gali būti bet kokia pagal poreikį.
  2. 2. Mechanizmas pagal 1 punktą besiskiriantis tuo, kad visi krumpliaračiai ir kinematinė pavara (15) sumontuoti priešingoje korpuso (1) pusėje, negu laikiklis (6) ir galinė ašis (7), satelitinis krumpliaratis (3) nejudamai užtvirtintas ant ekscentriškai sumontuotos ašies (5), laisvai besisukančios skriejiko (4) ekscentrinėje kiaurymėje ir nejudamai sutvirtintos su laikikliu (6) bei galine ašimi (7), o kinematinės pavaros (15) baigiamasis elementas, pavyzdžiui, krumpliaratis (14), pagamintas išvien su vidinio sukabinimo krumpliaračiu (2).
  3. 3. Mechanizmas, kai į vieną sistemą nuosekliai sujungti mažiausiai du vienodų parametrų mechanizmai pagal 1-2 punktus, besiskiriantis tuo, kad sujungti mechanizmai turi tuos pačius spindulius r, n, n ir Γ3 bei vienodus judančių elementų greičius (elementų sukimosi kryptys gali būti ir priešingos), kiekvienas mechanizmas
    5 papildytas nejudamai užtvirtintais vienodų matmenų krumpliaračiais (17, 18), sujungiančiais skri ėjikų (4) ir vidinio sukabinimo krumpliaračių (2) kinematines grandines, o kinematinė pavara (15) sumontuota bent viename iš sujungtų mechanizmų.
  4. 4. Mechanizmas, kai į sistemą nuosekliai sujungti keli vienodų ir skirtingų parametrų mechanizmai pagal 1-2 punktus, besiskiriantis tuo, kad sujungti
    10 mechanizmai papildyti nejudamai užtvirtintais krumpliaračiais (17) ir (18), sujungiančiais skri ėjikų (4) ir vidinio sukabinimo krumpliaračių (2) kinematines grandines taip, kad kiekviename iš sujungtų mechanizmų vidinio sukabinimo krumpliaratis (2) sukasi r2/(2r3Γ2) karto lėčiau už skriejiką (4), jo sukimosi kryptis sutampa su skriejiko (4) sukimosi kryptimi, jei santykis Γ2/(2γ3-γ2) turi neigiamą ženklą, ir yra priešinga, jei šis santykis yra
    15 teigiamas, o kinematinė pavara (15) sumontuota bent viename iš sujungtų mechanizmų.
  5. 5. Mechanizmų sistema iš dviejų vienodų mechanizmų pagal 1-4 punktus, besiskirianti tuo, kad mechanizmai, turintys korpusus (1 ir la), sumontuoti vienas priešais kitą ant bendro pagrindo (20) taip, kad jų galinės ašys, atitinkamai (7 ir 7a; 7b ir 7c), judančios vienodu greičiu, vienodomis kryptimis bei vienodo dydžio eigomis, sutampa;
    20 galinės ašys (7 ir 7a; 7b ir 7c) gali būti pagamintos išvien arba sujungtos nejudamai; korpusai (1 ir la) bei pagrindas (20) taip pat gali būti pagaminti išvien.
LT2005004A 2005-01-14 2005-01-14 Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai krumpliaratinis mechanizmas LT5363B (lt)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT2005004A LT5363B (lt) 2005-01-14 2005-01-14 Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai krumpliaratinis mechanizmas

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT2005004A LT5363B (lt) 2005-01-14 2005-01-14 Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai krumpliaratinis mechanizmas

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT2005004A LT2005004A (lt) 2006-07-25
LT5363B true LT5363B (lt) 2006-10-25

Family

ID=36790687

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT2005004A LT5363B (lt) 2005-01-14 2005-01-14 Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai krumpliaratinis mechanizmas

Country Status (1)

Country Link
LT (1) LT5363B (lt)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5212996A (en) 1990-02-06 1993-05-25 Laszlo Berinkey And Josef Szecsanszky Crank drive with planetary pivot pin, favourably for piston power engines and machine tools
WO2003033945A1 (en) 2001-10-16 2003-04-24 Valerijus Kupcovas Gearwheel mechanism for the conversion of reciprocal motion into rotary motion and visa versa
LT2003067A (lt) 2003-07-09 2005-01-25 Valerijus Kupcovas Sukamojo judėjimo keitimo slenkamuoju ir atvirkščiai krumpliaratinis mechanizmas - reduktorius

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5212996A (en) 1990-02-06 1993-05-25 Laszlo Berinkey And Josef Szecsanszky Crank drive with planetary pivot pin, favourably for piston power engines and machine tools
WO2003033945A1 (en) 2001-10-16 2003-04-24 Valerijus Kupcovas Gearwheel mechanism for the conversion of reciprocal motion into rotary motion and visa versa
LT5041B (lt) 2001-10-16 2003-08-25 Valerijus Kupcovas Slenkamojo judėjimo keitimo sukamuoju ir atvirkščiai krumpliaratinis mechanizmas
LT2003067A (lt) 2003-07-09 2005-01-25 Valerijus Kupcovas Sukamojo judėjimo keitimo slenkamuoju ir atvirkščiai krumpliaratinis mechanizmas - reduktorius

Also Published As

Publication number Publication date
LT2005004A (lt) 2006-07-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102959182B (zh) 质量平衡得到提高的往复式活塞发动机
CN102434279A (zh) 无曲轴连杆的内燃机
US8789455B2 (en) Drive mechanism for an oscillating piston rotor
CN106704529B (zh) 一种齿轮-齿条-曲轴联动发动机转换机构
US6006619A (en) Internal combustion engine with improved orbital crankshaft motion converter
US20030183026A1 (en) Apparatus for converting rotary to reciprocating motion and vice versa
CN107725712B (zh) 一种往复-旋转运动转换机构及其水泵
CN1156795A (zh) 往复运动与旋转运动齿轮式互换机构
US5212996A (en) Crank drive with planetary pivot pin, favourably for piston power engines and machine tools
US2157764A (en) Internal combustion engine
CN102230423B (zh) 齿轮传动内燃机
US10781903B2 (en) Slider-crank mechanism for eliminating side forces
LT5363B (lt) Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai krumpliaratinis mechanizmas
CN108006186B (zh) 一种往复-旋转运动转换机构及水泵
CN208935302U (zh) 一种摆动齿条-曲轴转换机构
LT5364B (lt) Elipsinio ar tiesiaeigio slenkamojo judejimo keitimo sukamuoju ir atvirksciai isorinio kabinimo krumpliaratinis mechanizmas
JP2002286020A (ja) 往復運動機関のクランク機構
LT5398B (lt) Bešvaistiklinis stūmoklinis įrenginys
CN104314675A (zh) 一种摆线凸轮与摆盘机构组合的功率传输装置
LT5380B (lt) BESVAISTIKLINIS STuMOKLINIS IRENGINYS
CN2249333Y (zh) 套筒活塞传动装置
RU2134795C1 (ru) Способ преобразования движения в машине объемного расширения (вытеснения) и объемная машина горбаня-бродова
LT5041B (lt) Slenkamojo judėjimo keitimo sukamuoju ir atvirkščiai krumpliaratinis mechanizmas
CN1966329A (zh) 行星齿轮式转向器
US20070295121A1 (en) Transmission System

Legal Events

Date Code Title Description
MM9A Lapsed patents

Effective date: 20130114