HUT76398A - Method for operating radio communication system and for establishing connection in the system - Google Patents

Method for operating radio communication system and for establishing connection in the system Download PDF

Info

Publication number
HUT76398A
HUT76398A HU9603457A HU9603457A HUT76398A HU T76398 A HUT76398 A HU T76398A HU 9603457 A HU9603457 A HU 9603457A HU 9603457 A HU9603457 A HU 9603457A HU T76398 A HUT76398 A HU T76398A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
channel
sequence
busy
signal
phase
Prior art date
Application number
HU9603457A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9603457D0 (en
Inventor
Jimmy W Cadd
Tracy L Fulghum
Original Assignee
Motorola Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Motorola Inc filed Critical Motorola Inc
Publication of HU9603457D0 publication Critical patent/HU9603457D0/hu
Publication of HUT76398A publication Critical patent/HUT76398A/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W72/00Local resource management
    • H04W72/02Selection of wireless resources by user or terminal
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B1/00Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission
    • H04B1/69Spread spectrum techniques
    • H04B1/713Spread spectrum techniques using frequency hopping
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04JMULTIPLEX COMMUNICATION
    • H04J13/00Code division multiplex systems
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W24/00Supervisory, monitoring or testing arrangements
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W28/00Network traffic management; Network resource management
    • H04W28/16Central resource management; Negotiation of resources or communication parameters, e.g. negotiating bandwidth or QoS [Quality of Service]
    • H04W28/26Resource reservation

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Description

ELJÁRÁS RÁDIÓFREKVENCIÁS TÁVKÖZLŐ RENDSZER MŰKÖDTETÉSÉRE ÉS A RENDSZERBEN KAPCSOLAT LÉTREHOZÁSÁRA
A találmány tárgya eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetésére, első és második rádió adó-vevőkkel, amely eljárásban első és második adóvevő között távközlő kapcsolatot létesítünk rádiófrekvenciás távközlő csatornán és kapcsolat közben csatomaváltásokat eszközlünk. A találmány tárgya továbbá eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszerben kapcsolat létrehozására.
Számos, rádió adó-vevők közötti kapcsolat létrehozására alkalmas rendszer és működtetésére alkalmas eljárás ismert. Az átvitelre használt rádiófrekvenciás tartomány meghatározott névleges frekvenciájú csatornákra van osztva, Egy távközlő kapcsolathoz (általában két adó-vevő között) egy vagy két (vagy több) frekvencia csatorna használata szükséges, amely egy távközlő kapcsolathoz szükséges egy vagy két (vagy több) csatornát egy távközlő csatornának nevezzük a továbbiakban. A frekvencia csatornák száma véges és egyidőben számos kapcsolat létesül rajtuk ill. számos kapcsolat nem jöhet létre kapacitás hiányában, a csatornák foglaltsága miatt. Ezen a problémán a különböző távközlő rendszerek és működtető eljárások különböző módokon kívánnak segíteni, általában a kapcsolatot létesíteni kívánók számára a csatornához jutás megkönnyítésével, a csatornák átviteli kapacitásának jobb kihasználásával. Egy gyakran alkalmazott megoldásban a felépült kapcsolatban igénybevett csatornákat kapcsolat (információ átvitel) közben is változtatják egyrészt használók közötti interferenciák elkerülése, másrészt csatornahasználati idő-rések kihasználása érdekében (megosztott csatornahasználat).
Számos csatorna megosztó módszer ismeretes. Ilyenek a különböző csatornaváltó (channel hopping), direkt szekvenciális spektrum-elosztó (direct
I··· ··· «
··· « • « • ··« ·« sequence spread spectrum). időosztásos (time division multiplex) és más módszerek. Általában a fenti csatorna megosztó módszerek alkalmazásához szükség van egy bázis állomásra vagy más vezérlő berendezésre, amely távközlő csatornát jelöl ki a kezdeményezett kapcsolat számára, megengedi a kapcsolat létesítését, észleli és elhárítja a kolliziókat és kezeli a kapcsolat más feltételeit is.
Az ilyen berendezések létesítési és üzemeltetési költségei viszonylag magasak. Igény van kisebb költséggel megvalósítható és üzemben tartható rádiófrekvenciás távközlő rendszerekre, amelyek a vezeték nélküli távközlés jelentős szegmensét foglalhatják el. A kis költségigény mellett egy új megoldásnak biztosítania kell a rendelkezésre álló rádiófrekvenciás átviteli csatornák jó kihasználhatóságát is.
Célunk a találmánnyal az ismert rádiófrekvenciás rendszerek említett hiányosságainak kiküszöbölése olyan, rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetésére és a rendszerben távközlő kapcsolatok létesítésére alkalmas eljárás kialakításával, amellyel központi vezérlő berendezést nem igénylő módon, a frekvencia csatornák hatékony kihasználásával oldhatók meg a forgalmazási feladatok.
A feladat találmány szerinti megoldása eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetésére, első és második rádió adó-vevőkkel, amely eljárásban első és második adó-vevő között távközlő kapcsolatot létesítünk rádiófrekvenciás távközlő csatornán és kapcsolat közben csatomaváltásokat eszközlünk olymódon, hogy a csatomaváltásokat előre meghatározott csatomaváltás ciklus-idejű, csatomaváltási szekvencia-idejű és távközlő csatorna sorrendű csatomaváltó szekvencia szerint végezzük, ahol csatomaváltó szekvenciát választunk, majd a szekvenciába bevont távközlő csatornák közül foglaltság-csatornát választunk, ami után az első adó-vevővel szabad csatomaváltás fázis-idő tartományt foglalunk le egy felépítendő, a szekvencia szerinti kapcsolat számára a foglaltságcsatornán, adott hosszú foglaltság-csatomajel adásával és a kapcsolat során a szekvencia szerint váltogatjuk a kapcsolatban adatközlésre használt távközlő ···· ·»4.
• ··· csatornákat, második adó-vevővel figyeljük a foglaltság-csatornát és vesszük a foglaltság-csatomajelet, foglaltság-csatomajel hiányában megállapítjuk, hogy a szekvencia ciklus mely fázisában van szabad csatomaváltás fázis-idő és igény szerint távközlő kapcsolatot létesítünk a szekvenciába illeszkedően, annak szabad csatomaváltás fázisában.
Előnyösen a foglaltság-csatorna figyelését legalább egy csatomaváltás fázisidő hosszan végezzük.
Célszerűen a második adó-vevővel ütközés elhárító csatornát választunk a szekvencia távközlő csatornái közül, a szekvencia szabad fázisában figyeljük, hogy az ütközés elhárító csatornában nincs-e foglalt-jel, foglalt-jel észlelése esetén a működést az adott szekvencia fázis idejére megszakítjuk, ha a szekvencia szabad fázisában nem észlelünk foglalt-jelet, foglalt-jelet adunk az ütközés elhárító csatornában.
Előnyösen ütközés elhárító csatornaként a szekvencia ciklusban a foglaltságcsatornát követő távközlő csatornát választjuk.
Célszerűen a második adó-vevővel szabad csatomaváltás fázis-idő tartományt foglalunk le egy felépítendő, a szekvencia szerinti kapcsolat számára a foglaltság-csatornán adott hosszú foglaltság-csatomajel adásával.
Előnyösen a foglaltság-csatomajel adása során a más távközlő csatornákon adott adatátviteli jelek tartományán túlterjedő jelet adunk foglaltság-csatomajelként.
A találmány szerinti megoldás továbbá eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszerben kapcsolat létrehozására, amely távközlő rendszer foglaltságcsatornával és csatomaváltó protokollal rendelkezik, amely csatomaváltó protokoll az egyazon csatorna használatát csatomaváltó szekvencia fázison belül korlátozó csatomaváltás fázis-időt foglal magába, amely eljárás során csatornaváltó cikluson belül legalább egy csatomaváltás fázis-idő hosszan figyeljük a foglaltság-csatornát foglaltság-csatomajel detektálás érdekében, ha a figyelés idején foglaltság-csatomajelet nem detektáltunk, megállapítjuk, hogy van kap··· csolat létesítésére alkalmas szabad idő-tartomány és igény szerint kapcsolatot létesítünk a szekvencia ciklus szabad idő-tartománynak megfelelő fázisában, amely kapcsolatot a távközlő csatornákat csatomaváltó protokoll szerint váltogatva folytatunk, és amikor a csatomaváltó szekvencia ciklusban a foglaltságcsatornát használjuk, foglaltság-csatomajelet adunk a foglaltság-csatornán.
A találmány másrészt eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetésére, első és második rádió adó-vevőkkel, amely eljárásban első és második adóvevő között távközlő kapcsolatot létesítünk rádiófrekvenciás távközlő csatornán és kapcsolat közben csatomaváltó szekvencia szerint csatomaváltásokat eszközlünk, ahol a szekvencia szerint működő első adó-vevővel a második adó-vevőt együttműködtetni szükséges, amely eljárás során csatomaváltó protokollt létesítünk, amely csatomaváltó protokoll az egyazon csatorna használatát csatomaváltó szekvencia cikluson belül korlátozó csatomaváltás fázis-időt foglal magába, majd a szekvenciába bevont távközlő csatornák közül foglaltság-csatornát választunk, ami után az első adó-vevővel a szekvenciába bevont távközlő csatornákon - beleértve a foglaltság-csatornát is - a protokoll szerinti kapcsolatot létesítünk, miközben a más távközlő csatornákon adott adatátviteli jelek tartományán túlteqedő jelet adunk foglaltság-csatomajelként, második adó-vevővel figyeljük a foglaltság-csatornát és vesszük a foglaltságcsatomajelet, foglaltság-csatomajel hiányában megállapítjuk, hogy a szekvencia ciklus fázisában van szabad csatomaváltás fázis-idő és igény szerint távközlő kapcsolatot létesítünk a szekvenciába illeszkedően, annak szabad csatornaváltás fázisában.
Előnyösen a második adó-vevővel ütközés elhárító csatornát választunk a szekvencia távközlő csatornái közül, a szekvencia szabad fázisában figyeljük, hogy az ütközés elhárító csatornában nincs-e foglalt-jel, foglalt-jel észlelése esetén a működést az adott szekvencia fázis idejére megszakítjuk, ha a szekvencia szabad fázisában nem észlelünk foglalt-jelet, foglalt-jelet adunk az ütközés elhárító csatornában.
Az alábbiakban kiviteli példákra vonatkozó rajz alapján részletesen ismertetjük a találmány lényegét. A rajzon az
1. ábra rádiófrekvenciás távközlő rendszer, két adó-vevő csoporttal, a
2. ábra idődiagram hét csatornás szekvencia ciklus szemléltetésére, a
3. ábra rendszerműködtető eljárás folyamatábrája, a
4. ábra idődiagram a működés szemléltetésére ciklus egy részében, az
5. ábra a találmány szerinti eljárás megvalósítására alkalmas rádió adóvevő tömbvázlata.
Az 1. ábrán egy példakénti, egymással kétirányú rádió kapcsolatot (távbeszélő összeköttetést) létesítő, mobil 113, 114: 116, 117, 118 adó-vevők két 112, 115 csoportjából álló, rádiófrekvenciás 100 távközlő rendszer van vázlatosan ábrázolva, ahol az egyik távközlő kapcsolatot létesítő 112 csoport két 113, 114 adó-vevőből, a másik távközlő kapcsolatot létesítő 115 csoport három 116, 117,118 adó-vevőből áll. A rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetése, a kapcsolatok lebonyolítása protokoll szerint, csatomaváltásokkal történik a rendszerben. A rendszerben nem csak adó-vevők használhatók, hanem más eszközök is, mint a mobil rádió, bázis állomás, ismétlő állomások stb.
A két 112, 115 csoport között könnyen interferencia keletkezik, ha a két csoport adó-vevői egymástól függetlenül, koordinálatlanul, egyidőben létesítenek összeköttetést a csoporton belül, a csoport 113, 114: 116, 117, 118 adó-vevői között, például ha az egyébként egyforma szekvencia szerinti csatomaváltásokkal kapcsolatok egymást csatornahasználatban átlapolják.
Az interferencia különösen zavaró, ha a két 112, 115 csoport egymáshoz területileg közel helyezkedik el, ahol a jelszintek összemérhetőek és átlapolás idején ugyanazt a csatornát használják. Az interferencia elkerülését célozza az a koordináló funkció, amit ismert megoldásokban bázis állomások látnak el.
A találmány szerint a fennálló kapcsolatok közben is csatomaváltásokat eszközlünk, a csatomaváltásokat előre meghatározott csatomaváltás Th fázis-
• · idejű, csatomaváltási szekvencia Te ciklus-idejű és meghatározott 205 távközlő csatorna sorrendű csatomaváltó szekvencia szerint végezzük (2. ábra).
A rendelkezésre álló rádiófrekvenciás sáv - mint már említettük - frekvencia csatornákra van osztva, amely csatornákból kétutas kapcsolatban kettőt (adó és vevő csatornát), esetleg több, mint két csatornát veszünk igénybe egy kapcsolat átviteli csatornája számára. Az említett, ciklikusan ismétlődő szekvencia e csatornák közötti váltás sorrendjét és időrendjét szabja meg. A csatomaváltások ütemesen követik egymást. Egyazon távközlő csatornát egy távközlő kapcsolatban egy csatomaváltás Th fázis-idő alatt használunk folyamatosan. Az 1. ábra szerinti első 112 csoportbeli távközlő kapcsolatban a csatomaváltások időbeli szinkronizálását a másik 115 csoportbeli távközlő kapcsolat csatornaváltásaival úgy éljük el, hogy mindegyik 113, 114, 116, 117, 118 adó-vevőt azonos, a találmány szerinti protokoll szerint működtetjük és az alábbiak szerint gondoskodunk az átviteli vonal csatornahasználatában fellelhető szabad idő-tartományok kihasználásáról:
A 2. ábrán a találmány szerinti, ciklikus csatomaváltási szekvencia 200 idődiagramja van feltüntetve. Egy kapcsolat a szekvencia szerint váltott 205 távközlő csatornákon bonyolódik le, amely szekvencia az adó-vevők protokolljába van beépítve. A ciklikus csatomaváltó szekvencia jellemzői a csatomaváltási sorrenden túlmenően a csatomaváltások közötti Th fázis-idő és a csatomaváltási szekvencia ismétlődésének Te ciklus-ideje, amely Te ciklus-idő alatt a távközlő kapcsolatban résztvevő távközlő csatorna végig léptet mindegyik a szekvenciában rendelkezésre álló 205 távközlő csatornán, majd újra kezdi az adott sorrendű és ütemű léptetést.
A 2. ábrán három (A, B, C) 207 adó-vevő csoport csoporton belüli (párhuzamosan létesített) távközlő kapcsolatának szekvenciája van 200 idő-diagramban szemléltetve, ahol a vízszintes tengelyen az idő, a függőleges koordinátatengelyen a (C0, Cl, C2, C3, C4, C5, C6) 205 távközlő csatornák vannak feltüntetve.
A három (A, B, C) 207 adó-vevő csoport csoporton belüli távközlő kapcsolatainak azonos fázisú (azonos csatornát használó) idő-intervallumai (Th fázisidői) nem közvetlenül követik egymást (de egyforma hosszúak), közöttük csatornahasználati 211,213 idő-rések vannak. A 211, 213 idő-rések véletlenszerűek, nem egyformák, vannak közöttük a Th fázis-időnél rövidebb és hosszabb 211, 213 idő-rések. Ilyen Th fázis-idővel egyező vagy annál hosszabb a 213 idő-rés, amely így alkalmas egy további távközlő kapcsolat átvitelére. Az ennél rövidebb 211 idő-rések nem használhatók ki további átviteli kapcsolatra, ezek tehát veszteség idők, amelyek a csatornák kihasználtságát csökkentik, kapacitásának kihasználhatóságát korlátozzák.
Egy távközlő kapcsolat létesítésének feltétele hogy legyen a távközlő csatornákon szabad idő-tartomány, azaz legyen a szekvenciának olyan fázisa, amelyben elfér a létesítendő kapcsolat egy Th fázis-időnyi szakasza. Ezt a szabad időtartományt a kapcsolat kezdeményezéssel célzott adó-vevő figyeli. A találmány szerint erre a célra a protokollban a frekvenvia csatornák közül kiválasztunk egy csatornát, amelyet a továbbiakban CO foglaltság-csatornaként használunk, de foglaltság-csatornaként használható más frekvencia csatorna is. A CO foglaltság-csatorna segítségével kezdeményezhető és tartható fenn egy kapcsolat. A foglaltság-csatorna többek között fenntartja a szabad idő-tartományt minden folyamatban lévő kapcsolat számára a szekvenciálisán váltogatott átviteli csatornákon.
Mielőtt létesítünk egy távközlő kapcsolatot a kapcsolatot kezdeményező (első) adó-vevő keres egy megfelelő 213 idő-rést, azaz egy szabad idő-tartományt a szekvencia adott ciklusában (a CO foglaltság csatornán). Az egyik csatornát: a CO csatornát vagy előnyösen a CO foglaltság-csatornát a szekvenciában követő (ütközés elhárító) csatornát a kapcsolatban részt nem vevő (második) adóvevők figyelik, amelyek kezdeményezhetnek új kapcsolatot. A foglaltságcsatorna és a második adó-vevők által figyelt csatorna állandóra választott és mindegyik a rendszerben résztvevő (hívó, hívható) adó-vevő által ismert csatornák. A rendszer működtetésének első lépése a foglaltság-csatorna és a második adó-vevők által figyelt (ütközés elhárító) csatorna kiválasztása és azonosító adatának eltárolása. A példában CO foglaltság-csatornát és ezt követő Cl ütközés elhárítócsatomát választottunk.
Az az adó-vevő, amely új távközlő kapcsolatot kezdeményez, foglaltság-csatomajelet ad, a szekvencia azon fázisában, amikor épp a CO foglaltság-csatornára van kapcsolva. A CO foglaltság-csatornát szabványos adatátvitelre általában nem használjuk. A foglaltság-csatomajel előnyösen a szabványos adatjelektől eltérő jellemzőkkel bír, a más távközlő csatornákon adott adatátviteli jelek tartományán túlteqedő jelet adunk foglaltság-csatomajelként. Ez megnyilvánulhat pl. kisebb adatátviteli sebességben, szélesebb bitekben, megnövelt jelteljesítményben. Ez az eltérés növeli a kapcsolat létesítésének és fenntartásának biztonságát rendszeren kívüli, interferáló jelekkel szemben. A foglaltság csatornán tehát foglaltság-csatomajelek vannak jelen, a Cl ütközés elhárító csatornán viszon foglalt-jelek, amely foglalt-jelek jellemzői megegyezhetnek a foglaltság-csatomajel jellemzőivel.
A 3. ábrán a rádió távközlő rendszert működtető eljárás folyamatábrája van feltüntetve. A rendszerben résztvevő vagy résztvenni kívánó adó-vevőknek tartalmazniuk kell a rendszer működtetéshez szükséges protokollt, amely magába foglalja a csatomaváltási szekvenciát is. Erre alkalmas adó-vevőt választunk a folyamatábra szerinti első 305 lépésben. A választott adó-vevő legyen például az 1. ábra szerinti 113 adó-vevő, amelyen a 3. ábra szerinti 310 lépésben a rendszer beindítása során először választunk egy a rendszernek megfelelő csatomaváltási szekvenciát, amelyen kapcsolatokat kívánunk létesíteni, majd a következő 315 lépésben CO foglaltság-csatornát választunk a szekvenciában rendelkezésre álló frekvencia csatornákból ill. távközlő csatornákból. Ezután a kezdeményező adó-vevő biztosít a maga számára egy kapcsolathoz szükséges szabad idő-tartományt a szekvencia által átfogott csatornákon és figyeli, hogy van-e foglaltsági-csatomajel a CO foglaltság-csatornában (320, 325 lépések). A figyelés időtartama legalább egy csatomaváltás Th fázis-idő hosz9 szán történik. Ha nem talál foglaltsági csatomajelet, az első adó-vevő megállapítja, hogy van szabad idő-tartomány a számára (330 lépés).
Az első példa szerinti megoldásban ez elegendő annak megállapítására, hogy van szabad idő-tartomány egy kapcsolat létesítéséhez. A 4. ábra szerinti, más példában további lépéseket teszünk kollozió elkerülése érdekében.
A második példa szerinti megoldásban a CO foglaltság csatornán kívül egy második, Cl ütközés elhárító csatornát (második foglaltság csatornát) is kijelölünk a kapcsolatok kollozió mentes lebonyolításának biztosabbá tétele érdekében. Két kapcsolat kolloziója esetén ebben a csatornában foglalt-jel van jelen, amelyet a csatornát figyelő és kapcsolatot kezdeményező adó-vevő észlel és észlelésekor az adott szekvencia ciklus idejére beszünteti a működését. Az adó-vevő rendszerre kapcsolódása egy következő ciklusban újra indítható a már ismertetett módon. Ha a figyelő adó-vevő nem detektál foglalt-jelet a Cl ütközés elhárító csatornában és kapcsolatot kezdeményez, akkor ő bocsát ki foglalt-jelet a kezdeményezés idején, ami mások számára jelzi a kezdeményezést. Kollizió akkor keletkezik, ha egyszerre (ugyanazon idő-tartományban) két vagy több adó-vevő kezdeményez kapcsolatot ill. belépést a rendszerbe. Ha a kezdeményező adó-vevő nem detektált foglalt-jelet, abból megállapítja, hogy van a rendszerben a számára szabad idő-tartomány (330 lépés) és folytatja a kapcsolat létesítését.
Ha az adó-vevő megállapította, hogy van szabad idő-tartomány, megpróbál kapcsolatot létesíteni egy cél adó-vevővel (345 lépés). A kapcsolat felépítésének kezdetén (a szekvenciában a CO foglaltság csatornát ill. a Cl ütközés elhárító csatornát követő első C2 adatátviteli csatornában) azonosító adatokat ad a szabad idő-tartományban. A cél (címzett, hívott) adó-vevő veszi az adatokat és létrejön a kapcsolat. A kapcsolat tartamában a hívó és a hívott adó-vevő egyszerre vált csatornát a szekvencia szerinti csatorna léptetések során (350 lépések), így mindig kapcsolatban maradnak egymással. A protokoll szerint kapcsolat fenntartása érdekében a hívó adó-vevő és/vagy a cél adó-vevő vagy a kapcsolatban álló adó-vevők csoportja minden szekvencia ciklusban a Cl fog···· ···· laltság-csatoma megfelelő idő-tartományában foglaltság-csatomajelet ad (355, 360 lépés), mivel az adott idő-tartományt a szekvencia ciklusban mindegyik csatornán foglalva tartja.
A 4. ábrán a második példának megfelelő 400 idő-diagram van feltüntetve, ahol csak a szekvencia első négy csatornáját (CO foglaltság csatorna, Cl ütközés elhárító csatorna, C2, C3 adatátviteli csatornák) tüntettük fel. 411 időponban A adó-vevő csoport kapcsolata a CO foglaltság-csatornán folyik, ahol foglaltság-csatomajel átvitele történik. 413 időponban E adó-vevő megkísérli kapcsolat létesítését. E adó-vevő legalább egy fázis-idő hosszan figyeli a CO foglaltság csatornát, miközben az A adó-vevő csoport kapcsolata csatomaváltás után már a Cl ütközés-elhárító csatornát veszi igénybe. 415 időponban E adó-vevő érzékeli egy másik egymással kapcsolatban lévő B adóvevő csoport foglaltság-csatomajelét, emiatt nem kezd adásba, folytatja a CO foglaltság csatorna figyelését, szabad idő-tartományt keresve. A figyelést E adó-vevő addig folytatja, ameddig végül talál 421 időpontban összeköttetés létesítésére alkalmas, szabad idő-tartományt. Az E adó-vevő a kapcsolat létesítését a Cl ütközés elhárító csatorna figyelésével kezdi és ha nem detektál ott foglalt-jelet, akkor a Cl ütközés elhárító csatornán egy fázi-idő hosszú foglaltjelet kezd adni.
419 időpontban F adó-vevő kísérel meg kapcsolatot létesíteni és a CO foglaltság-csatornában nem detektál foglaltság-csatomajelet, de lényegében ugyanazt a szabad idő-intervallumot fedezi fel, mint amit E adó-vevő már megtalált. Az F adó-vevő is tovább lép a következő Cl ütközés elhárító csatornára, ahol az E adó-vevő által adott foglalt-jelet detektálja, így az adott szekvencia szerinti működését megszünteti. Az E adó-vevő a szekvenciában következő csatorna léptetés után, a lefoglalt fázis időben, a C2 adatcsatornán folytatja a kapcsolat felépítését. Az F adó-vevő újra kezdi a Cl foglaltság csatorna figyelését 423 időpontban és detektálja egy harmadik C adó-vevő csoport foglaltság csatornajelét. Az F adó-vevő tehát folytatja a Cl foglaltság csatorna figyelését mindaddig, amíg 425 időpontban szabad idő-tartományt nem talál. Ezután a követ11 kező Cl csatornába átlépve az F adó-vevő is 427 időpontban (legalább egy fázis-idő hosszú) foglalt-jel adásával lefoglalja magának a szabad idő-tartományt és 429 időpontban használni kezdi a rendelkezésére álló iső-tartományt, azaz hívó adatátvitelbe kezd.
Az 5. ábrán egy a találmány szerinti eljárás megvalósítására alkalmas 500 adóvevő tömbvázlata van feltüntetve. Ilyen felépítésűek például az 1. ábra szerinti 13,14, 16, 17,18 adó-vevők. Az 500 adó-vevők rádiófrekvenciás, vezeték nélküli, kétutas távközlésre alkalmas, többcsatornás rádió készülékek, amelyek alkalmasak protokoll tárolására és protokoll szerinti csatomaváltásokra, önmagukban ismert elveken működő készülékek. Az 500 adó-vevő 560 vezérlő egységére működtető protokollt és szekvencia adatokat tároló 580 memória van csatlakoztatva, másrészt az 560 vezérlő egység 540 RF résszel van összekötve. Az 540 RF rész 542 vevő rész és 544 adó részt tartalmaz, továbbá 520 antennára dolgozik. Az 520 antenna adásra és vételre is szolgál. A csatomaváltásokat az 580 memóriából vett programmal és adatokkal az 560 vezérlő egység vezérli és az értékeli ki a vett jeleket is, az foglalja az idő-tartományt egy-egy távközlő kapcsolat idején.
Összefoglalva: a találmány szerinti eljárások főként rádió kapcsolatok koordinálására, kolliziók, interferenciák elkerülésére szolgálnak és ezt csupán az adóvevők lehetőségeinek kihasználásával, központi vezérlés és segédberendezések nélkül teszik lehetővé. Az eljárások alkalmasak két vagy több távközlő kapcsolatot folytató csoport átvitelének kolliziómentes koordinálására, az átviteli csatornák kapacitásának csaknem teljes kihasználását lehetővé téve.
Előnyösen számos (rádiófrekvenciás átviteli) frekvencia csatorna van egy csatomaválasztó szekvenciába foglalva. A rendszerben a már szekvencia szerint működő adó-vevő amikor a C0 foglaltság csatornára van kapcsolva, foglaltságcsatomajelet ad az idő-tartomány foglalás fenntartása érdekében, ami más adóvevőket akadályoz abban, hogy ugyanazt az idő-tartományt igénybe vegyék. A kapcsolatot kezdeményezni akaró adó-vevő először ezt a C0 foglaltság csatornát figyeli legalább egy fázis-idő tartamban és ha nem detektál ott foglaltság···· ···· csatomajelet, abból azt állapítja meg, hogy van szabad idő-tartomány az általa kezdeményezendő kapcsolat számára az átviteli csatornákban és megkezdi a kapcsolat felépítését.
Egy előnyös megoldásban további lépéseket is teszünk más kapcsolattal való ütközés elkerülésére: A kapcsolatot kezdeményező adó-vevő a következő, Cl ütközés elhárító csatornát is megfigyeli és ha egy fázis-időn belül nem talál ott foglalt-jelet maga bocsát ki ilyet. Ha foglalt-jelet talál, addig nem folytatja a kapcsolat felépítését, amíg újra kezdve a keresést, foglalt jel már nem akadályozza kapcsolat létesítését. Ha ilymódon sikerült szabad idő-tartományt lefoglalni, a kapcsolat létesítése és folytatása több szekvencia cikluson át a szekvenciába foglalt csatornák között az aktív távközlő (átviteli) csatornát ciklikusan léptetve történik. Mindehhez nem szükséges, hogy a különböző adó-vevők a rendszerbe lépést egymással szinkronban kezdeményezzék, a szinkronitást a foglaltság csatomajelek vétele és ehhez igazodás biztosítja.
A találmány szerinti első eljárástehát egy eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetésére, első és második rádió 113, 114, 116, 117, 118, 500 adó-vevőkkel, amely eljárásban első és második 113, 114: 116, 117, 118 adóvevő között távközlő kapcsolatot létesítünk rádiófrekvenciás távközlő csatornán és kapcsolat közben csatomaváltásokat eszközlünk, ahol a találmány szerint a csatomaváltásokat előre meghatározott csatomaváltás Th fázis-idejű, csatomaváltási szekvencia Tc ciklus-idejű és 205 távközlő csatorna sorrendű csatomaváltó szekvencia szerint végezzük, ahol csatomaváltó szekvenciát választunk, majd a szekvenciába bevont távközlő csatornák közül CO foglaltságcsatornát választunk, ami után egy első 500 adó-vevővel szabad csatomaváltás fázis-idő tartományt foglalunk le egy felépítendő, a szekvencia szerinti kapcsolat számára a CO foglaltság-csatornán, adott hosszú foglaltság-csatomajel adásával és a kapcsolat során a szekvencia szerint váltogatjuk a kapcsolatban adatközlésre használt 205 távközlő csatornákat, míg egy második 500 adóvevővel figyeljük a C0 foglaltság-csatornát és vesszük a foglaltságcsatomajelet, foglaltság-csatomajel hiányában megállapítjuk, hogy a szekven13 • ········ · · • ·· ··· ·· • · · · · · · • · · · · · ······ · · · · ··· cia ciklusban van szabad csatomaváltás Th fázis-idő és igény szerint távközlő kapcsolatot létesítünk a szekvenciába illeszkedően, annak szabad csatomaváltás fázis-idejében. A CO foglaltság-csatorna figyelését legalább egy csatomaváltás Th fázis-idő hosszan végezzük. Előnyösen Cl ütközés elhárító csatornát is választunk a szekvencia 205 távközlő csatornái közül, a második 500 adóvevővel kapcsolat kezdeményezése előtt a szekvencia szabad fázisában figyeljük, hogy a Cl ütközés elhárító csatornában nincs-e foglalt-jel, foglalt-jel észlelése esetén a működést az adott fázis idejére megszakítjuk, ha a szekvencia szabad fázisában nem észlelünk foglalt-jelet, foglalt-jelet adunk a Cl ütközés elhárító csatornában. Cl ütközés elhárító csatornaként a szekvencia ciklusban a CO foglaltság-csatornát követő távközlő csatornát választjuk és a második 500 adó-vevővel szabad csatomaváltás ciklus-idő-tartományt foglalunk le egy felépítendő, a szekvencia szerinti kapcsolat számára a C0 foglaltság-csatornán, adott hosszú foglaltság-csatomajel adásával. A foglaltság-csatomajel adása során a más távközlő csatornákon adott adatátviteli jelek tartományán túlterjedő jelet adunk foglaltság-csatomajelként.
A találmány szerinti, rádiófrekvenciás távközlő rendszerben kapcsolat létrehozására alkalmas eljárásban, amely távközlő rendszer foglaltság-csatornával és csatomaváltó protokollal rendelkezik, amely csatomaváltó protokoll az egyazon csatorna használatát csatomaváltó szekvencia cikluson belül korlátozó csatomaváltás Th fázis-időt foglal magába, az eljárás során csatomaváltó cikluson belül legalább egy csatomaváltás Th fázis-idő hosszan figyeljük a C0 foglaltság-csatornát foglaltság-csatomajel detektálás érdekében, ha a figyelés idején foglaltság-csatomajelet nem detektáltunk, megállapítjuk, hogy van kapcsolat létesítésére alkalmas szabad idő-tartomány és igény szerint kapcsolatot létesítünk a szekvencia ciklus szabad idő-tartománynak megfelelő fázisában, amely kapcsolatot a 205 távközlő csatornákat csatomaváltó protokoll szerint váltogatva folytatunk, és amikor a csatomaváltó szekvencia ciklusban a C0 foglaltság-csatornát használjuk, foglaltság-csatomajelet adunk a foglaltságcsatornán.
• · · • · · ·
A rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetésére alkalmas további eljárásban, ahol a szekvencia szerint működő első adó-vevővel a második adó-vevőt együttműködtetni szükséges, csatomaváltó protokollt létesítünk, amely csatornaváltó protokoll az egyazon csatorna használatát csatomaváltó szekvencia cikluson belül korlátozó csatomaváltás Th fázis-időt foglal magába, majd a szekvenciába bevont 205 távközlő csatornák közül CO foglaltság-csatornát választunk, ami után az első 500 adó-vevővel a szekvenciába bevont 205 távközlő csatornákon - beleértve a CO foglaltság-csatornát is - a protokoll szerinti kapcsolatot létesítünk, miközben a más távközlő csatornákon adott adatátviteli jelek tartományán túlteqedő jelet adunk foglaltság-csatomajelként, második adó-vevővel (500) figyeljük a C0 foglaltság-csatornát és vesszük a foglaltságcsatomajelet, foglaltság-csatomajel hiányában megállapítjuk, hogy a szekvencia ciklus fázisában van szabad csatomaváltás Th ciklus-idő és igény szerint távközlő kapcsolatot létesítünk a szekvenciába illeszkedően, annak szabad csatomaváltás fázisában. Ha egy második 500 adó-vevővel kapcsolatot kezdeményezünk, a második adó-vevők számára Cl ütközés elhárító csatornát választunk a szekvencia 205 távközlő csatornái közül, a második 500 adóvevővel a szekvencia szabad fázisában figyeljük, hogy a Cl ütközés elhárító csatornában nincs-e foglalt-jel, foglalt-jel észlelése esetén a működést az adott szekvencia ciklus idejére megszakítjuk, ha a szekvencia szabad fázisában nem észlelünk foglalt-jelet, foglalt-jelet adunk a Cl ütközés elhárító csatornában.

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetésére, első és második rádió adó-vevőkkel (113, 114, 116, 117, 118, 500), amely eljárásban első és második adó-vevő (113, 114:116,117, 118) között távközlő kapcsolatot létesítünk rádiófrekvenciás távközlő csatornán és kapcsolat közben csatomaváltásokat eszközlünk, azzal jellemezve, hogy a csatomaváltásokat előre meghatározott csatomaváltás fázis-idejű (Th), csatomaváltási szekvencia-idejű és távközlő csatorna (205) sorrendű csatomaváltó szekvencia szerint végezzük, ahol csatomaváltó szekvenciát választunk, majd a szekvenciába bevont távközlő csatornák közül foglaltság-csatornát (CO) választunk, ami után egy első adóvevővel (500) szabad csatomaváltás fázis-idő tartományt foglalunk le egy felépítendő, a szekvencia szerinti kapcsolat számára a foglaltság-csatornán (C0), adott hosszú foglaltság-csatomajel adásával és a kapcsolat során a szekvencia szerint váltogatjuk a kapcsolatban adatközlésre használt távközlő csatornákat (205), míg egy második adó-vevővel (500) figyeljük a foglaltság-csatornát (C0) és vesszük a foglaltság-csatomajelet, foglaltság-csatomajel hiányában megállapítjuk, hogy a szekvencia ciklusban van szabad csatomaváltás fázis-idő (Th) és igény szerint távközlő kapcsolatot létesítünk a szekvenciába illeszkedően, annak szabad csatomaváltás fázis-idejében.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a foglaltság-csatorna (C0) figyelését legalább egy csatomaváltás fázis-idő (Th) hosszan végezzük.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ütközés elhárító csatornát (Cl) választunk a szekvencia távközlő csatornái (205) közül, a második adó-vevővel (500) kapcsolat kezdeményezése előtt a szekvencia szabad fázisában figyeljük, hogy az ütközés elhárító csatornában (Cl) nincs-e foglaltjel, foglalt-jel észlelése esetén a működést az adott fázis idejére megszakítjuk, ha a szekvencia szabad fázisában nem észlelünk foglalt-jelet, foglalt-jelet adunk az ütközés elhárító csatornában (Cl).
    ··· · ····
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ütközés elhárító csatornaként (Cl) a szekvencia ciklusban a foglaltság-csatornát (CO) követő távközlő csatornát választjuk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a második adóvevővel (500) szabad csatomaváltás fázis-idő tartományt foglalunk le egy felépítendő, a szekvencia szerinti kapcsolat számára a foglaltság-csatornán (CO) adott hosszú foglaltság-csatomajel adásával.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a foglaltság-csatomajel adása során a más távközlő csatornákon adott adatátviteli jelek tartományán túlterjedő jelet adunk foglaltság-csatomajelként.
  7. 7. Eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszerben kapcsolat létrehozására, amely távközlő rendszer foglaltság-csatornával és csatomaváltó protokollal rendelkezik, amely csatomaváltó protokoll az egyazon csatorna használatát csatomaváltó szekvencia cikluson belül korlátozó csatomaváltás fázis-időt (Th) foglal magába, azzal jellemezve, hogy az eljárás során csatomaváltó cikluson belül legalább egy csatomaváltás fázis-idő (Th) hosszan figyeljük a foglaltságcsatornát (CO) foglaltság-csatomajel detektálás érdekében, ha a figyelés idején foglaltság-csatomajelet nem detektáltunk, megállapítjuk, hogy van kapcsolat létesítésére alkalmas szabad idő-tartomány és igény szerint kapcsolatot létesítünk a szekvencia ciklus szabad idő-tartománynak megfelelő fázisában, amely kapcsolatot a távközlő csatornákat (205) csatomaváltó protokoll szerint váltogatva folytatunk, és amikor a csatomaváltó szekvencia ciklusban a foglaltságcsatornát (CO) használjuk, foglaltság-csatomajelet adunk a foglaltság-csatornán (CO).
  8. 8. Eljárás rádiófrekvenciás távközlő rendszer működtetésére, első és második rádió adó-vevőkkel (113, 114, 116, 117, 118, 500), amely eljárásban első és második adó-vevő (113, 114: 116, 117, 118) között távközlő kapcsolatot létesítünk rádiófrekvenciás távközlő csatornán és kapcsolat közben csatomaváltó szekvencia szerint csatomaváltásokat eszközlünk, ahol a szekvencia szerint ···· ···· működő első adó-vevővel a második adó-vevőt együttműködtetni szükséges, azzal jellemezve, hogy csatomaváltó protokollt létesítünk, amely csatomaváltó protokoll az egyazon csatorna használatát csatomaváltó szekvencia cikluson belül korlátozó csatomaváltás fázis-időt (Th) foglal magába, majd a szekvenciába bevont távközlő csatornák (205) közül foglaltság-csatornát (CO) választunk, ami után az első adó-vevővel (500) a szekvenciába bevont távközlő csatornákon (205) - beleértve a foglaltság-csatornát (CO) is - a protokoll szerinti kapcsolatot létesítünk, miközben a más távközlő csatornákon adott adatátviteli jelek tartományán túlterjedő jelet adunk foglaltság-csatomajelként, második adó-vevővel (500) figyeljük a foglaltság-csatornát (C0) és vesszük a foglaltságcsatomajelet, foglaltság-csatomajel hiányában megállapítjuk, hogy a szekvencia ciklus fázisában van szabad csatomaváltás fázis-idő (Th) és igény szerint távközlő kapcsolatot létesítünk a szekvenciába illeszkedően, annak szabad csatomaváltás fázisában.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a második adó-vevővel (500) ütközés elhárító csatornát (Cl) választunk a szekvencia távközlő csatornái (205) közül, a szekvencia szabad fázisában figyeljük, hogy az ütközés elhárító csatornában (Cl) nincs-e foglalt-jel, foglalt-jel észlelése esetén a működést az adott szekvencia fázis idejére megszakítjuk, ha a szekvencia szabad fázisában nem észlelünk foglalt-jelet, foglalt-jelet adunk az ütközés elhárító csatornában (Cl).
HU9603457A 1994-08-01 1995-07-21 Method for operating radio communication system and for establishing connection in the system HUT76398A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/283,866 US5504750A (en) 1994-08-01 1994-08-01 Method and apparatus for a radio system operating on shared communication channels

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9603457D0 HU9603457D0 (en) 1997-02-28
HUT76398A true HUT76398A (en) 1997-08-28

Family

ID=23087905

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9603457A HUT76398A (en) 1994-08-01 1995-07-21 Method for operating radio communication system and for establishing connection in the system

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5504750A (hu)
EP (1) EP0774182A4 (hu)
KR (1) KR100208630B1 (hu)
AU (1) AU3197495A (hu)
BR (1) BR9508157A (hu)
HU (1) HUT76398A (hu)
PL (1) PL180124B1 (hu)
WO (1) WO1996004731A1 (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2313984B (en) * 1993-06-02 1998-01-28 Vtech Communications Ltd Interface protocol method and apparatus
US6870874B2 (en) * 1994-04-28 2005-03-22 Canon Kabushiki Kaisha Communication apparatus
JP3262966B2 (ja) * 1994-06-20 2002-03-04 キヤノン株式会社 通信装置及びその制御方法
US5757779A (en) * 1995-06-06 1998-05-26 Rockwell International Corporation Automatic skywave communications system
IL114366A0 (en) * 1995-06-27 1995-10-31 Powerspectrum Technology Ltd Apparatus and method for minimizing interference in the fringe areas of communication systems
US5586120A (en) * 1995-07-05 1996-12-17 Motorola, Inc. Method for a channel hopping communication system with variable transmission bandwidth
US5907545A (en) * 1996-01-16 1999-05-25 Canon Kk Wireless communication apparatus and method
JP3284074B2 (ja) * 1996-03-25 2002-05-20 キヤノン株式会社 無線通信システム及びその制御方法、無線通信装置及びその制御方法
CA2194023C (en) * 1996-12-24 2002-04-02 Murray C. Baker Channel hopping protocol
FR2758673B1 (fr) * 1997-01-21 1999-04-23 Thomson Csf Procede auto-adaptatif de transmission de donnees et dispositif de mise en oeuvre
US5881095A (en) * 1997-05-01 1999-03-09 Motorola, Inc. Repeater assisted channel hopping system and method therefor
US20030035406A1 (en) * 1998-04-02 2003-02-20 Pctel, Inc. Multiple handset wireless conferencing system
US7027424B1 (en) * 2000-05-24 2006-04-11 Vtech Communications, Ltd. Method for avoiding interference in a digital communication system
US7693488B2 (en) * 2004-09-30 2010-04-06 Vtech Telecommunications Limited System and method for asymmetric enhanced mode operation in a digital communication system
CN101369884B (zh) * 2008-09-11 2011-04-13 重庆邮电大学 一种基于时隙内自适应跳信道的工业无线通信方法
KR101491555B1 (ko) * 2008-10-10 2015-02-11 삼성전자주식회사 특징 검출을 이용하여 충돌을 검사하는 인지 무선 통신 단말기 및 인지 무선 통신 방법

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4850036A (en) * 1987-08-21 1989-07-18 American Telephone And Telegraph Company Radio communication system using synchronous frequency hopping transmissions
IT1230400B (it) * 1989-06-15 1991-10-21 Italtel Spa Stazione radio base per un sistema radiomobile digitale impiegante la tecnica di frequency hopping.
US5257398A (en) * 1990-02-27 1993-10-26 Motorola, Inc. Hopped-carrier dynamic frequency reuse
US5134615A (en) * 1990-10-05 1992-07-28 Motorola, Inc. Frequency agile tdma communications system
US5142534A (en) * 1990-10-17 1992-08-25 O'neill Communications, Inc. Wireless integrated voice-data communication system
US5297144A (en) * 1991-01-22 1994-03-22 Spectrix Corporation Reservation-based polling protocol for a wireless data communications network
US5291475B1 (en) * 1992-03-27 1995-06-27 Motorola Inc Slot hopped fd/td/cmda
US5229198A (en) * 1992-05-18 1993-07-20 Pacific Bearing Co. Bearing material having a matrix impregnated with polymeric resin
US5381443A (en) * 1992-10-02 1995-01-10 Motorola Inc. Method and apparatus for frequency hopping a signalling channel in a communication system
US5287384A (en) * 1992-10-15 1994-02-15 Lxe Inc. Frequency hopping spread spectrum data communications system
US5430775A (en) * 1994-01-27 1995-07-04 Motorola, Inc. Method and apparatus for a radio communication system

Also Published As

Publication number Publication date
KR100208630B1 (ko) 1999-07-15
PL318271A1 (en) 1997-05-26
EP0774182A4 (en) 1999-03-17
US5504750A (en) 1996-04-02
AU3197495A (en) 1996-03-04
HU9603457D0 (en) 1997-02-28
WO1996004731A1 (en) 1996-02-15
EP0774182A1 (en) 1997-05-21
PL180124B1 (pl) 2000-12-29
BR9508157A (pt) 1997-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5502722A (en) Method and apparatus for a radio system using variable transmission reservation
US5586120A (en) Method for a channel hopping communication system with variable transmission bandwidth
EP1297661B1 (en) Adaptive transmission channel allocation method and system for ism and unlicensed frequency bands
CN100531076C (zh) 通过无线电传输提供多个站间的同时通信的方法和接入点
HUT76398A (en) Method for operating radio communication system and for establishing connection in the system
KR101123184B1 (ko) 분산식 매체 액세스 제어 방법, 통신 네트워크 및 무선장치
US5881095A (en) Repeater assisted channel hopping system and method therefor
CN1665208B (zh) 无线通信系统、无线通信设备、无线通信方法
US6628636B1 (en) Method and apparatus for managing communication resources using neighbor segregation
US6094425A (en) Self-adaptive method for the transmission of data, and implementation device
KR20000052939A (ko) 무선 백본 구조를 통한 동기화 통신 방법 및 장치
US11057933B2 (en) Method for avoiding collision in synchronous wireless communication system
US5430775A (en) Method and apparatus for a radio communication system
WO2002043328A2 (en) Adaptive transmission channel allocation method and system for ism and unlicensed frequency bands
US5949769A (en) Multirate local multipoint data distribution system
US5528622A (en) Communication system having channel hopping protocol and multiple entry points
CN101296139A (zh) 动态跳频无线区域网络中的频谱合作方法
US6163680A (en) Two way radio communication system and method for establishing communication
EP1461974A1 (en) Frequency hopping spread spectrum communication system
WO2007054874A2 (en) Multi-channel wireless mesh networks
KR19990022469A (ko) 효율적인 시분할 듀플렉스 통신을 위한 타이밍 조정 제어
Chen et al. Hmc: a hopping-based multi-channel coordination scheme for urllc in unlicensed spectrum
KR100561930B1 (ko) 시-분할 다중 접속(tdma) 멀티-라인 무선 전화 시스템, 통신 방법 및 무선 핸드셋
GB2324931A (en) Channel selection in a two way communication system
JP2000224653A (ja) 無線チャネル割当方法

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee