HUT73737A - Process for differentiating organic foodstuff residues on hard surfaces - Google Patents
Process for differentiating organic foodstuff residues on hard surfaces Download PDFInfo
- Publication number
- HUT73737A HUT73737A HU9600418A HU9600418A HUT73737A HU T73737 A HUT73737 A HU T73737A HU 9600418 A HU9600418 A HU 9600418A HU 9600418 A HU9600418 A HU 9600418A HU T73737 A HUT73737 A HU T73737A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- dyes
- water
- combination
- solvent
- process according
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01N—INVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
- G01N21/00—Investigating or analysing materials by the use of optical means, i.e. using sub-millimetre waves, infrared, visible or ultraviolet light
- G01N21/84—Systems specially adapted for particular applications
- G01N21/88—Investigating the presence of flaws or contamination
- G01N21/91—Investigating the presence of flaws or contamination using penetration of dyes, e.g. fluorescent ink
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Immunology (AREA)
- Pathology (AREA)
- Detergent Compositions (AREA)
- Processing Of Meat And Fish (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
- Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)
- General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
- Other Investigation Or Analysis Of Materials By Electrical Means (AREA)
- Investigating Or Analysing Materials By The Use Of Chemical Reactions (AREA)
- Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
- Internal Circuitry In Semiconductor Integrated Circuit Devices (AREA)
- Cosmetics (AREA)
- Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás szerves élelmiszermaradékoknak fajtájuk szerinti megkülönböztetésére kemény felületeken megfelelő színezékkombinációk segítségével. A találmány kiterjed, továbbá színezékelegyek készítésére, valamint azoknak a találmány szerinti élj árában történő alkalmazására.
Olyan élelmiszerek vagy más anyagok előállítása vagy feldolgozása, amelyek állati vagy növényi eredetű szerves alkotóéi anyagokat tartalmaznak, munkafelületek és a helyiségek elszenynyeződéséhez vezet. Az ilyenfajta elszennyeződések baktériumok, gombák és mikroorganizmusok képződését és növekedését segíthetik elő. Mivel ez a feldolgozott termékek minőségét jelentős mértékben befolyásolhatja, emiatt kerülni kell,és ezért magas higiéniaszint fenntartása a követelmény.
Valamely élelmiszert előállító üzemben magas higiéniaszint eléréséhez a rendszeres tisztítás és fertőtlenítés elengedhetetlen. Az élelmiszerüzemeknél a szervetlen sók mellett rendszerint találkozunk szerves szennyezőanyagokkal, így fehérjékkel, zsírokkal, kis- és nagymolekulájú szénhidrátokkal, amelyek többnyire egymás mellett fordulnak elő.
Ezeknek a szennyezőanyagoknak az eltávolítására különböző összetételű tisztítószerek kerülnek felhasználásra. Az alkalmas tisztítószer megválasztása rendszerint az eltávolítandó szenynyezőanyag fajtájához igazodik. Abban az esetben, ha ismert a szennyezőanyag fajtája, akkor a tisztítószer megválasztása ennek megfelelően történik. A tisztítószeralkotók különböző kombinációi azonban különbséget eredményeznek a tisztít ót élj esítmény vonatkozásában fehérjével, zsírral és szénhidrátokkal szem- 3 ben. Egy tisztítómenet után bizonyos körülmények között kevés szennyezőanyag visszamaradhat, amelyek bár szabad szemmel alig észlelhetők, mégis mikrobiológiai kockázatot képviselnek.
Eddig a higiéniaszintet kizárólag bakterológiai módszerekkel tenyészet létesítése útján vizsgálták. A higiéniaszint vizsgálatához az ilyenfajta módszerek azonban alkalmatlanok, mivel csak az élő mikroorganizmusok /baktériumok és gombák/ meghatározására használhatók. Bakterológiai módszerekkel nem lehetséges azoknak a szerves szennyezőanyagoknak a megállapítása, amelyek az okot szolgáltatják a baktériumfejlődés számára. Ezért bakterológiai módszerekkel nem lehetséges a tisztítás sikerének a közvetlen meghatározása. Ezen túlmenően a bakterológiai módszerek időigényesek és néhány órát, sőt néhány napot is igénybe vesznek a végeredmény megkapásáig.
A higiénia ellenőrzése bakterológiai eljárásokkal ezenkívül a fertőtlenítés miatt hamis lehet, amely nem zárja ki azt, hogy olyan szerves szennyező anyagok halmozódnak fel, amelyek azután végülis okai a rezisztens mikroorganizmusok növekedésének. A próbák pontszerű vétele által továbbá nem válik lehetővé sem minden eszköznek, sem nagyobb felületeknek a higiéniaszintre vonatkozó f elülvizsgálata.
A WO 90/14591. számú PCT nyilvánosságra hozott találmányi bejelentésben eljárást ismertetnek a tisztításra és a tisztítás sikerének, valamint a higiéniának egyidejű ellenőrzésére valamely tisztítószer és színezék vagy színezékkombináció elegyből készült oldatnak a tisztítandó felületekre történő felvitele útján. Azokat a szerves szennyező anyagokat, amelyek a tisztitttf
- 4 tás után a felületen maradnak, megfestéssel láthatóvá teszik. E módszer szerint mégis csak azt lehet megállapítani, hogy a tisztítás után visszamaradtak-e még maradékok a felületen. A maradékok fajtájára vonatkozóan, tehát hogy zsírokról, szénhidrátokról vagy fehérjékről van-e szó, ennek a módszernek a segítségével nem ítélhető meg.
Az EP-A-0 347 494O számú európai találmányi bejelentésben eljárást ismertetnek szennyezőanyagoknak valamely tárgyon történő megállapítására, amelynek során azt színezékoldattal és ezt követően valamely előhívóoldattal kezelik. Ezzel is csupán az válik lehetővé, hogy lokalizálják a szennyező anyagokat, de azok fajtájának a megkülönböztetése nem lehetséges.
A 4 745 792« számú USA-beli szabadalmi leírásban eljárást ismertetnek olyan szerves anyagnak alkalmas színezékoldattal történő meghatározására, amely anyag tartályokból vagy vezetékekből kerül ki.
Élelmiszermaradékoknak indikátorokkal /Erythrosin/ történő megfestése az oltológiából ismert. Ebben az esetben az indikátorokat a foglepedék láthatóvá tételére használják. Ezesetben is csupán annak megállapítása lehetséges, hogy élelmiszermaradékok találhatók-e a fogakon. A maradékok fajtájának a meghatározására nincs mód.
Nagy szükség van azonban olyan eljárásra, amely lehetővé teszi egyetlen tisztítómenetben annak a meghat ározás át, hogy milyen fajta szerves maradékok vannak a felületen azért, hogy valamely adott esetben szükséges utántisztítás számára célzatosan speciális tisztítóanyagokat alkalmazhassunk vagy a jövő
- 5 számára alkalmas tisztítószereket vagy tisztítószerkombinációkat használhassunk és így az utótisztítást elkerüljük.
Hasonlóképpen már a tulajdonképpeni tisztítás előtt meg kellene állapítani a felületen lévő szerves maradékok fajtáját annak érdekében, hogy közvetlenül valamely alkalmas tisztítóanyagösszetételt használhassunk.
Szükség van tehát olyan gyors módszerre, amely lehetővé teszi a szerves szenny zőanyagmaradékoknak a meghatározását a tisztít ómenet előtt vagy után, és amely nem csak valamennyi élelmiszertermelő iparra érvényes, hanem minden olyan területen fontos, amelyeknél ez higiéniai és/vagy esztétikai okokból szükséges, így különösen a hús-, hal-, fin ómé leimi szer- és italkészítőüzemekben, továbbá sürfőzőkben, tejfeldolgozó és mezőgazdasági üzemekben, a keményítő- és cukoriparban, konyhákban, kórházakban, úszómedencékben, valamint a kozmetikai és a gyógyszeriparban.
A találmány kidolgozásával az volt a célunk, hogy olyan eljárást bocsássunk rendelkezésre, amely lehetővé teszi szerves szennyezőanyagoknak valamely tisztítómenet előtt vagy után fajtájuk szerinti meghatározását, azaz zsír, fehérje, valamint /kis- és nagymolekulájú/ szénhidrátok megkülönböztetését. Az eljárásnak egyszerűen megvalósíthatónak kell lennie és lehetővé kell tennie a szennyező anya goknak zsír, fehérje vagy szénhidrát szerinti megkülönböztetését a kemény felületen.
Ezt a feladatot a találmány szerint olyan eljárás kidolgozásával oldjuk meg, amely lehetővé teszi szerves élelmiszermaradékoknak kemény felületeken fajtájuk szerinti szétválasztását olyan oldatnak, amely legalább két színezék kombinációját tar• · · ·
- 6 talmazza és amelyek közül az egyik legalább hidrofil jellegű és a másik hidrofób jellegű, kemény felületre történő felvitelét és a maradékok fajtájának specifikus megfestése által történő ezt követő optikai meghatározását.
Abban az esetben, ha a találmánnyal összhangban hidrofil, illetve hidrofób jellegű színezékekről van szó, akkor a «hidrofil·* és «hidrofób” fogalmak meghatározásához például ezekhez a címszavakhoz tartozó magyarázat értelmezésére a «Römpp Chemie Lexikon”, 9. Auflage, Bánd 3 /1990/, Georg Thieme Verlag, 1892· és 1893· számú oldalakon leírtakra hivatkozunk. Itt a következők olvashatók: «Valamely anyag hidrofil jellegét annak az a törekvése határozza meg, hogy behetoljcsn a vízbe és benn is maradjon”.
••Valamely anyag hidrofób jellegét annak az a törekvése határozza meg, hogy ne hatoljon be a vízbe és ne maradjon benn”. Ennek megfelelően a találmány értelmében hidrofil jellegű színezékeken olyan színezékeket értünk, amelyek «vízkedvelők”, így könnyen és jól oldódnak vízben /szobahőmérsékleten/. Másfelől a találmány értelmében hidrofób jellegű színezékeken olyan színezékeket éltünk, amelyek «víztaszít ók**, azaz vízben nem oldhatók illetve nehezen vagy kevésbé oldódnak /szobahőmérsékleten/. A találmány értelmében számításba jövő színezékek jellemzései megtalálhatók például az alábbi szabványmunkákban:
- «Kosmetische Fárbemittel”, 3. Auflage, 1991, Kiadó: Farbstoff -komission dér Deutschen Forschungsgemeinschaft /DFG/, VCH Verlagsgesellschaft mbH, valamint a
- Colour Index«, Third Edition, Vol. 1-9, amelyet a The Society of Dyers and Courists tett közzé.
··«···
- 7 Szerves maradékoknál zsírokról, fehérjékről és/vagy szénhidrátokról van szó, amelyek egymás mellett vagy egyedül is jelen lehetnek. A maradékok fajtájának a meghatározása a találmánynak megfelelő eljárás szerint valamely oldattal lehetséges.
Ezzel a módszerrel meghatározható lo a tulajdonképpeni tisztítás előtt a szerves szennyeződés fajtája, valamint felismerhetők azok a helyek, amelyek a legerősebben szennyezettek, így a tisztítószer fajtája megválasztható és az erősebben szennyezett helyek behatóbban kezelhetők,
2. ellenőrizhető az, hogy a tisztítás sikeres volt-e a tisztítás elvégzése után,
3. könnyen felismerhetők a tisztítószer gyengéi az egyes észlelt szennyezőkomponensekkel szemben, így lehetővé válik a tisztít ószerek helyes kiválasztása a jövőre nézve, és
4. a tisztítómenet után visszamaradt szerves szennyezőanyagok meghatározását követően ezek eltávolít hat ók speciális tisztítószerekkel.
A találmány szerinti eljárás valamely tisztítószer kifejlesztésénél különösen egyszerű módszert szolgáltat a tisztítószerkészítmények tisztítóteljesítményének a minőségi megítéléséhez, miközben ugyanennek a vizsgálatánál valamely kísérleti szennyeződést, amely zsír/fehérje/keményítő lehet, először a
- 8 vizsgálandó tisztítószerrel és utána a találmány szerinti készítménnyel kezelünk valamely szabványosított eljárás szerint. Az egyes szennyezőkomponensek különböző elszíneződése útján megismerhetjük azt, hogy melyik komponenst oldja le gyengébben vagy erősebben a tisztítószerkészítmény. Ezáltal célzott receptjavításokat végezhetünk.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi azt, hogy a szennyeződés fajtájának a meghatározosa útján a tisztítás előtt alkalmas tisztítószert válasszunk. A tisztítás után egyrészt a tisztítás sikerét ellenőrizhetjük és másrészt az el nem távolított szennyező komponensek számára speciális tisztítószert választhatunk. Nagy termelőberendezések, illetve üzemek tisztításánál a kritikus helyeket a HACCP-elv /Hazard Analysis of Critical Control Points/ szerint meghatározzuk. Ehhez a tisztítás után a kritikus helyeket a találmány szerinti készítménnyel bepermetezzük és az eredménytől függően megtesszük a megfelelő intézkedéseket.
A találmány szerinti készítmény felvitele ismert eljárásokkal történhet a vizsgálandó kemény felületre, így különösen a találmány szerinti készítményt felszórással, ecseteléssel, ráöntéssel vagy felpöttyentéssel hordjuk fel a felületre. Ezt adott esetben már az elő öblítővízzel elvégezhetjük.
A következőkben példaképpen felsoroljuk a találmány szerinti eljárás során alkalmazható hidrofil, illetve hidrofób jellegű színezékeket. A Kolor Index szám C.I, a DFG-név a ''szinonima'* és az ”EG-szám” megjelölések vonatkozásában az előzőekben megadott szabványirodalomra utalunk.
• · · ·
Hidrofil jellegű színezékek
Kolor
DFG-név
Szinonimák
Index
EG szám
C.I.
10020 | C-ext. Grün 6 | Hapirtolgrün B, L-ext. Grün 1 |
13015 | C-Gelb 9 | Echtgelb |
14270 | C-Gelb 12 | Chrysoin S |
14700 | C-Rot 57 | Ponceau SX, FD & C Red 4 |
14720 | C-Rot 54 | Azorubin, Carmoisine, L-Rot 1 E 122 |
14815 | C-Rot 49 | Scharlach GN, Scarlet GN E 125 |
15510 | C-ext. Orange 8 | Orange II, D & C Orange 4 |
15620 | C-WR Rőt 13 | - |
15980 | C-Orange 9 | Orange GGN E 111 |
15985 | C-Orange 10 | Gelborange S, Sunsett Yellow FCF, E 110 |
FD & C Yellow 6, L-Orange 2 | ||
16035 | C-Rot 60 | Allura Red AC, FD & C Red 40 |
16185 | C-Rot 46 | Amaranth, L-Rot 3 E 123 |
16230 | C-ext. Orange 11 | Orange GG |
16255 | C-Rot 47 | Ponceau 4R, L-Rot 4, Chochenille- E 124 |
rőt A | ||
16290 | C-Rot 48 | Ponceau 6R E 126 |
17200 | C-Rot 58 | Fást Acid Magenta B, D&C Red 33 |
18050 | C-ext. Rőt 63 | AmidonaphtoÍrót G, Red 2G, L-Rot |
12 | ||
18130 | C-WR Rőt 4 | Supranolbrilliantrot 3B |
18690 | C-WR Orange 9 | Zaponechtgelb R, Perln Fást |
Yellow G | ||
18736 | C-WR Orange 8 | Palantinechtrot RN |
18820 | C-WR Gelb 9 | Flavazin L |
« ·
Hidrofil jellegű színezékek /folytatás/
Kolor Index C.I. | DFG-név | Szinonimák | EG szám |
18965 | - | Yellow 2G | - |
19140 | C-Gelb 10 | Tartrazin, FD & C Yellow 5, L- | E 102 |
Gelb 2, Permanentgelb NCG | |||
20170 | C-ext. Braun 4 | Resorcinbraun, D & C Brown 1 | - |
20470 | C-WR Schwarz 1 | Amidoschwarz 10 B | - |
24790 | C-WR Rőt 18 | Supranolrot BR | - |
27290 | - | Brillantcrocein MÓD | - |
27755 | C-Schwarz 7 | Schwarz 7984 | E 152 |
28440 | C-Schwarz 6 | Brillantschwarz BN, Brillant Black | E 151 |
PN, L-Schwarz 1 | |||
40215 | C-WR Orange 1 | - | - |
42045 | C-ext. Blau 13 | Patentblau VF | - |
42051 | C-Blau 20 | Patentblau V, Patent blue V, L- | E 131 |
Blau 3 | |||
42053 | C-Grün 12 | Fást Green FCF, FD & C Green 3 | - |
42080 | C-WR Blau 11 | Patentblau A | - |
42090 | C-Blau 21 | Patentblau AE, Brillant Blue FCF, | - |
FD & C Blue 1, L-Blau 4 | |||
42100 | C-WR Grün 5 | - | - |
42170 | C-ext. Grün 10 | Alkaliechtgrün 10 G, L-ext. Grün 2 | - |
42510 | C-WR Violett 8 | Fuchsin, Magenta | - |
42520 | - | Neufuchsin, New Magenta | - |
42735 | C-ext. Blau 14 | Brillantwollblau FFR | - |
44045 | C-WR Blau 8 | Victoriablau B | - |
44090 | C-Grün 4 | Wollgrün S, BrillantsSuregrün BS, | E 142 |
L-Grün 3 • « · ·
Hidrofil jellegű színezékek /folytatás/
Kolor Index C.I. | DFG-szám | Szinonimák | EG szám |
45100 | - | Satforhodanrin B | - |
45190 | C-WR Violett 5 | Edrtsáureviolett ARR, L-ext. Violett 2 | - |
45220 | C-WR Rőt 16 | Sulforhodamin G | - |
45350 | C-ext. Gelb 16 | Fluorescein, Uranin, D & C Yellow 7/8 | |
45380 | C-Rot 30 | Eosin, Eosine, D & C Red 21/22 | - |
45430 | C-Rot 38 | Erythrosin, Erythrosine, FD & C Red 3, L-Rot 11 | E 127 |
47005 | C-Gelb 11 | Chinolingelb, Quinoline yellow, L-Gelb 3 | E 104 |
50325 | C-WR Violett 10 | Wollechtviolett B | - |
50420 | - | Nigrosin GF wasserl&slich | - |
59040 | C-ext. Gelb 24 | Pyranin, Pyranine | - |
60730 | C-ext. Violett 21 | Antiira lanvio lett 3B, Ext. D & C Violet 2 | • |
61570 | C-Grün 11 | Alizarincyaningrün G, D&C Green 5 | - |
61585 | C-WR Blau 10 | - | - |
73015 | C-Blau 19 | Indigotin, Indigocarmin, FD & C Blue 2, L-Blau 2 | E 132 |
74180 | C-WR Blau 12 | Heliogenblau SBL, Siriuslichttürkisblau GL | — |
75815 | C-Grün 8 | Chlorophyl1in-Cu-Komplex | E 141 |
C-Rot 53 | Beetenrbt, Beetroot red | E 162 | |
- | C-Rot 52 | Anthocyane, Anthocyans | E 163 |
Hidrofób jellegű színezékek
• ·
Kolor DFG-név | Szinonimak | EG |
Index | szám | |
C.I. |
11920 | C-Orange 1 | Sudanorange G | - | |
12150 | C-Rot 2 | Solvent Red 1, Food Red 16 | - | |
12700 | - | Sudangelb 3G | - | |
21230 | C-ext. Gelb 21 | Sudangelb GRN, L-ext. Gelb 1 | - | |
26100 | C-ext. Rőt 56 | Sudan Red BK, D & C Red 17 | - | |
40800 | C-Orange 11 | B-Carotin, L-Orange 3 | E | 160a |
40820 | C-Orange 16 | Apocarotinal, L-Orange 8 | E | 160e |
40825 | C-Orange 17 | ApocarotinsSure-ethylester, LOrange 9 | E | 160f |
40850 45370 | C-Orange 15 C-Rot 27 | Canthaxanthin D & C Orange 5 | E | 161g |
4700 | C-ext. Gelb 23 | Chinolingelb A spritl. D & C Yellow 11 | · | |
56238 | C-WR Gelb 16 | Hostasolgelb 3G | - | |
61554 | Solvent Blue 35, Fettblau B, Su- danblau II | |||
61565 | C-Grün 10 | Alizarincyaningrün fettl., D & C Green 6 | ||
60725 | C-ext. Violett 18 | Irisol spritl., D & C Violet 2 | ||
69800 | C-Blau 18 | Indanthrenblau RS, Indanthrone | E | 130 |
7300 | C-Blau 22 | Indigó, D & C Blue 6 | - | |
75120 | C-Orange 12 | Annatto, Orlean, Bixin, Nor-Bixin, L-Orange 4 | E | 160b |
75125 | C-Orange 14 | Lycophin, L-Orange 6 | E | 160d |
75130 | C-Orange 11 | Carotin, Carotene, L-Orange 3 | E | 160a |
• · 4 « «
- 13 Hidrofób jellegű színezékek /folytatás/
Kolor Index C.I. | DFG-név | Szinonimák | EG S Z £121 - | |
75135 | C-Orange 15d | Xanthophylle, L-Orange 7d, Rubixanthin | E | 161d |
75170 | - | Guanine | - | |
75300 | C-Gelb 15 | Kurkumin, Curcumin, Turmeric, L- Gelb 7 | E | 100 |
75810 | C-Grün 8 | Chlorphyll-Cu-Komplex, L-Grün 2 | E | 140 |
C-Gelb 14 | Riboflavin, Lactoflavin, Vitamin B2, L-Gelb 6 | E | 101 | |
- | C-WR Grün 3 | Bromkresolgrün, Bromcresol green | - | |
- | C-WR Blau 3 | Bromthymo 1 b 1 au, Bronrthymol blue | - | |
C-Orange 13 | Capsanthin, Capsorubin, L-Orange 5 | E | 160c | |
- | - | Solvent Blue 97, Ceres Blau RR | - |
A találmány szerinti eljárás egy előnyös kiviteli módja szerint színezékekként hidrofil jellegű Erytnrosin-t /0.1. 45430; Έ 127/ és Ponceau 4 R-t /C.I. 16255; E 124/ használunk. Hidrofób jellegű színezékekként a találmány szerint előnyösen Curcumin-t /C.I. 753θθ> JE 100/, /p-Carotin-t /0.1. 408 CG ; Έ 160c/, Ribof lavin-t /E 101/ és Ceres 31au RR-t alkalmazunk.
A találmány egy további kiviteli módja szerint két különböző színezékből álló színezékkombinációt /biner-renszer/ hasz'nálunk, amelyek közül az egyik hidrofil jellegű és a másik hidrofób jellegű színezék. Ebben az értelemben a találmány szerint előnyös, ha a kétalkot ós. /biner/ szín ezé kombináció egyi-< alkcTErythrosin, a másik alkotója pedig Curcumin vagy/-Carotw.
• · · · ·« · * , , • ···*·« • ·· · ·♦ ·
- 14 Ezen túlmenően a találmány kiterjed, három különböző színezékből álló színezékkombinációkra /temer, háromalkotós rendszerek/, amelyek közül legalább egy hidrofil jellegű és legalább egy további színezék hidrofóbb jellegű. Ilyen rendszerek esetén elvben nincs jelentősége annak, hogy a harmadik további színezék hidrofil vagy hidrofóbb jellegű. A találmány értelmében mégis az ilyen háromalkotós /temer/ rendszerekre az előzőleg a kétalkotós /biner/ színezékkombinációkra megadott színezékeket és további színezékkomponensként a Ceres Blau RR-t alkalmazzuk.
Az előző kiviteli módhoz hasonlóan a találmány magában foglal négy különböző színezékből /négyalkotós, temer rendszer/ vagy több különböző színezékből álló színezékkombinációkat is.
A találmány egy további előnyös kiviteli formája szerint a színezékkombináció legalább két színezékből áll és az oldatban 0,05 - 3 tömeg Jó, előnyösen 0,05 - 2 tömeg % és különösen 0,05-1 tömeg mennyiségben van jelen.
A színezékek aránya a kétalkotós /biner/ rendszerben 1:10 10:1, előnyösen 1:5 - 5:1, és különösen 1:2-2:1 nagyságú. Rendszerint azonban az 1:1 arányú elegyek vezetnek jó eredményekhez.
A háromalkotós /temer/, illetve a négyalkotós /kvatemer/ rendszerekre érvényes az, hogy egy színezék legfeljebb 10-szeres, előnyösen 5-szeres feleslegben van jelen a legkisebb mennyiségben jelenlévő színezékre vonatkoztatva. Négynél több különböző színezék kombinációjára hasonló érvényes. Rendszerint azonban olyan kombinációk, amelyekben a színezékek azonos mennyiségben vannak jelen, előnyben részesülnek.
A találmány köre kiterjed továbbá olyan folyékony készítményekre, amelyek valamely alkalmas oldószer mellett legalább • 4 • 9 · · ••Φ··· • · · » ♦ ··· ··«« ·· ···«
- 15 két színezék kombinációját tartalmazza, és amelyekből legalább egy hidrofil jellegű és legalább egy hidrofób jellegű. Az ilyen színezékkombináció lehetővé teszi szerves élelmiszermaradékoknak kemény felületeken fajtájuk szerinti optikai megkülönböztetését.
A találmány szerint különösen jó eredményeket a szennyező anyagok fajtájának ezek specifikus színezése által történő szétválasztásnál elsősorban akkor érünk el, ha a színezékkombináció egyik alkotójaként Erythrozin-t, másik alkotójaként pedig Curcumint vagy /¼ -Carotint használunk. Háromalkotós /temer/ színezékrendszerekre a találmány szerint előnyös, ha az előbb említett színezékeket, valamint a színezékkombináció további alkotójaként a Ceres Blau RR-t alkalmazzuk.
A színezékkombináció folyékony készítménye számára alkalmas oldószerként ö .vagy nagyobb pH-értékü vizet használhatunk. A színezékkombináció feldolgozására alkalmas pH-értéket, amelyet mindenkor egyidejűleg kell meghatározni, megfelelő bázisok, különösen alkálifém-hidroxidok /NaOH, KOH/ vagy alkálifém-karbonátok /nátrium-karbonát, kálium-karbonát/ segítségével kell beállítani. Ilymódon a megfelelő pH-értékre az alkalikus tartományban beállított víz képes az előzőleg megnevezett hidrofób jellegű színezékeket is oldani.
További alkalmas oldószerekként a színezékkombináció számára alkalmas mégis különösen vízből és valamely vízzel elegyíthető szerves oldószerből, mint oldásközvetítőből álló elegy. A vízzel elegyíthető szerves oldószert emellett előnyösen olyan víz/ vízzel elegyíthető szerves oldószer tömegarányban alkalmazzuk, amely a 20:1 - 1:20, előnyösen 10:1 - 1:10 és különösen 2:1-1:2 «··· 44 * *····» ··· 4 ««« • · · ·4 ··· 4··»4*44 lemondhatunk arról, hogy
- 16 tartományban van. Ebben az esetben bázisokat adjunk az oldathoz.
Vízzel elegyíthető szerves oldószerekként különösen alkalmasak az egy- és kétértékű, vízzel elegyíthető alkoholok, különösen az etanol, propanol, izopropanol, butanol, etilén-glikol, propilén-glikol, butil-glikol, metil-di glikol, etilén-diglikol, bútil-diglikol vagy a dipropilén-glikol-monoetil-éter. Ezek a vízzel elegyíthető szerves oldószerek emellett oldásközvétitókként is használhatók. Ezzel összefüggésben oldásközvetítőkként továbbá 1:1 arányban trietanol-aminból és kaprilsavból vagy nátrium-kumol-szulf onátból álló elegy is alkalmazható, adott esetben ezek vizes oldataiként.
A színezékkombináció valamely alkalmas tiszta szerves oldószerben is oldható. Ide számítanak különösen a fent, oldásközvetítőkként megnevezett, vízzel elegyíthető szerves oldószerek vagy ezek elegyei. A színezékkombináció számára oldószerként szolgálnak továbbá a trietanol-aminból és kaprilsavból vagy nátrium-kumol-szulfonátból készített 1:1 arányú elegyek is, mindenkor vizes oldatként.
A színezékkombináció oldata továbbá a szokásos, egyébként a tisztítószerösszetételekben általában alkalmazott nemionos, kationos, anionos vagy amfoter tenzideket vagy ezekből készített elegyeket tartalmazhat annak érdekében, hogy az adott esetben jelenlévő zsír- vagy fehérjerétegeket a színezékkombináció számára átjárhatóvá tegye azért, hogy az alatta lévő szénhidrátot elérhesse és megfesse. Az ilyen készítményekhez 0,05 - 2 tömeg %, előnyösen 0,05 - 0,5 tömeg % és különösen 0,05 - 0,15 tömeg % meny- 17 nyiségben adunk tenzideket.
Anionos tenzidekként például szulfonát és szulfát típusú tenzideket használunk, különösen alkén- és hidroxi-alkán-szulfonát ok vagy ezek által alkotott elegyek, a lkán-szulfonát ok, észter-szulf onát ok, szulfonált zsírsav-glicerinészter/szulf otrigliceridek, alkil-szulfátok vagy alkohol-szulfátok vagy alk/en/il-szulfátok/éterszulfátok, alkil-szulf oborostyánkősav, szulfoszukcinátok, izotionátok, taurátok, foszforészterek és ezek elegyei jönnek számításba.
Nemionos tenzidekként előnyösen olyan etoxilezett és/vagy propoxilezett alkoholokat használunk, amelyek előnyösen 9-18 szénatomot és átlagosan 1-12 mól etilénoxidot és/vagy propilénoxidot tartalmazó primer alkoholokból vezethetők le. Használhatók továbbá alkil-glukozidok is.
Kationos tenzidekként különösen kvaterner ammóniuinvegyületek /QAV/, kvaterner f oszfóniumvegyületek /QPV/ és aminoxidok jönnek számításba. Erre a célra szolgálnak továbbá amfoter vegyületek is, különösen a bétáin.
A színezékek, tenzidek vagy az oldás közvetít ők mellett az oldatok tartalmazhatnak még szokásos tartósítószereket.
A vizsgálandó felületeknek a színezékkombinációt tartalmazó oldattal történő kezelése után már közvetlenül elvégezhető a zsír, fehérje és a szénhidrát /keményítő/ megkülönböztetése ezek különböző elszíneződése segítségével. Ezeknek az ételmaradékoknak a különböző megfestődéseit szabad szemmel történő szemrevételezés útján rendszerint már nappali fénynél optikailag meghatározhatjuk. Az elszíneződések mégis adott esetben UV-fény-18nek a kezelt felületre gyakorolt hatása következtében részben még erősebbek vagy csak láthatók lehetnek. Zsírból, fehérjéből és szénhidrátokból álló elegyeknél kevert elszíneződések jelenhetnek meg, mimellett a jelenlévő élelmiszermaradékok tömegaránya szerint az egyik vagy a másik szín uralkodik /dominál/.
Az oldatok raktározásállók és hosszabb időtartamon át raktározhatok anélkül, hogy a tulajdonságaikat elveszítenék.
A következő példák a találmány további bemutatására szolgálnak anélkül, hogy a találmány oltahni köre csak a példákban leírtakra szorítkozna.
Példák
1. A következő készítményekben mindenkor teljesen sómentesített vizet, butil-diglikol oldás közvetítőt, 8-10 szénatomos zsíralkohol-l,6-glukozidot /Triton BG 10, amely az Unión Carbid cég terméke/, valamint egy mindenkori színezéket, illetve színező kkombinációt alkalmaztunk. A színkombinációt ezután a vizsgálandó felületre /fehér kerámiacsempe/ vittük fel és az elszíneződést az.előre felhordott szennyezőanyagok megfelelő specifikus elszíneződését látható és UV-fényben /366 nm/ vizsgáltuk.
Zsírként marhafaggyút, keményítőként lisztet /vízben 10 %os/és fehérjeként tejnek tojásfehérjével vagy kazeinnel alkotott elegyét használtuk.
Készítmények | 1 | 2 | 3 | 4 |
víz | 47,30 % | 47,20 % | 47,10 % | 47,10 |
oldásközvetítő | 52,50 % | 52,50 % | 52,50 % | 52,50 |
t enzid. | 0,10 % | 0,10 % | 0,10 % | 0,10 |
Curcumin | 0,10 % | — | 0,10 % | 0,15 |
Erythrosin | —— | 0,20 % | 0,20 % | 0,15 |
Megjegyzés:
Az 1. és 2. készítmények összehasonlító példák.
Vizsgálatok
A/ Színek nappali fényben
Készítmények | 1 | 2 | 3 | 4 |
zsír | piros | sárga | sárga | gyengén sárga |
fehérje | piros | sárga | narancs | piros |
keményítő | piros | sárga | piros | rózsaszín |
B/ Színek UV-fányben /366 nm/ | |||
Készítmények | 1 | 2 | 3 |
zsír | — | zöld/sárga | zöld/sárga zöld/sárga |
fehérje | narancs | zöld/sárga | piros/narancs narancs |
keményítő | —— | zöld/sárga | narancs világos naranc |
Hasonló eredményt kaptunk az Erythrosin és a Curcurain 2:1 arányú színezé.kkombinációjára akkor, amikor a víz/oldásközvetítő elegy helyett egyedüli oldószert, így butil-glikol és butil20 -diglikolt, metil-diglikolt, etilén-glikolt, dipropilén—glikol-mono etil-ét ért, etanolt, 40 tömeg %-os vizes Na-kumolszulf át-oldatot vagy 66 tömeg %-os vizes 1:1 arányú trietanol-amin:kaprilsav oldatot alkalmaztunk.
A vízzel készített elegyben a butil-diglikolt butil-glikollal, etilén-glikoHal, metil-diglikollal, etanollal vagy 1:1 arányú 67 %-os trietanol-amin:kaprilsav eleggyel helyettesíthettük anélkül, hogy az eredményre befolyással lett volna.
2o! A következő készítmények számára mindenkor 47,1 tömeg % teljesen sómentesített vizet, 52,5 tömeg % butil-diglikol oldásközvetítőt, 0,1 tömeg % Triton BG 10 tenzidet használtunk és a mindenkori színezékkombinációnak összesen 0,5 tömeg ?6-át alkalmaztuk.
A készítményeket ezután a vizsgálandó felületre /fehér kerámiacsempe/ vittük rá és az előre felhordott szennyezőanyagok elszíneződését - ahogy előzőleg leírtuk - látható fény és UV-fény /366 nm/ alatt meghatároztuk.
Az eredményeket az 1. táblázatban adjuk meg.
Ό Ρ Φ | Ú5 <Ό | Ό Ρ Φ | <ο | Ό | κΟ χ | Ό | >-< >Ό | |
X | te | χ: | re | X | re | χ: | re | |
£ | Ρ | Ρ | Ρ | Ρ | ||||
'φ | 'Φ | 5> | 'Φ | *> | 'φ | 'Φ | ||
Ρ | Γ—( | Ρ | Ρ | $ | ||||
φ | φ | ω | φ | |||||
ο | φ | bű | ο | ο | ||||
£ | ο | q | £ | £ | ||||
Φ | £ | 'Φ | Φ | φ | ||||
£ | Φ | φ | q | q | ||||
Φ | £ | φ | φ | |||||
Φ | φ | £ | Φ | Φ | Φ | Φ | q | |
•ο | ο | Ο | q | ο | ο | |||
£ | £ | Φ. | £ | Ρ | ό | φ | q | φ |
'Φ | Φ | Μ | Φ | 'φ | φ | bű | φ | bű |
X | £ | £ | £ | Ρ | q | q | q | q |
Φ | Φ | 'Φ | Φ | χ | φ | 'Φ | φ | 'Φ |
IX | £ | Φ | £ | Φ | r-1 | φ | q | Φ |
• ·
Φ •ο | Λ4 | ν« »—1 | |||||||
'φ | ο | Ο | Ο | ||||||
Ρ | Ρ | Ρ | ρ | φ | |||||
•ο | Ρ | Ρ | 1—1 | ο | |||||
φ | ο | ο | ο | £ | |||||
Ρ | £ | Ρ | £ | Ρ | £ | Ρ | Φ | ||
‘Ο | Ή | Ή | Ή | q | |||||
öl | Ρ | Ν | φ | Ν | φ | Ν | φ | φ | Φ |
'φ | Μ | Φ | ο | Φ | ο | Φ | Ü | £ | Ο |
d | Φ | q | Φ | £ | Φ | £ | £ | ||
‘Ο | q | Φ | φ | Φ | φ | Φ | Φ | £ | Φ |
Ν | 'φ | Ν | q | Ν | q | Ν | q | 'Φ | q |
Φ | Ε | Ό | φ | Ό | φ | Ό | φ | Θ | φ |
>> | Φ | q | q | q | q | q | Ρ' Λ-1 | £ | £ |
ej | Φ | ||||||||
Ρ | φ | φ | Φ | >> | |||||
Φ | to | bű | bű | bű | |||||
Μ | q | £ | £ | ||||||
Φ | φ | Φ | ω | ||||||
>> | Ρ | ||||||||
<4 | bű | bű | S |
Φ Ο
Φ | Φ | φ | φ | φ | Φ | φ | φ | |
q | bű | bű | bű | bű | q | bű | bű | bű |
Ή | q | q | q | q | φ | q | q | q |
φ | 'Φ | 'Φ | 'Φ | 'Φ | £ | 'Φ | 'Φ | 'Φ |
Ν | φ | φ | φ | φ | φ | φ | φ |
Φ bű
Φ
C ··» | C | C | C | C | C | C | C | |||||||||
Ό | Ε | Ε | Ε | Ε | ε | e | Ε | ε | ||||||||
3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | |||||||||
•Η | Ο | U | Ο | (J | Ο | Φ | Ο | Ο | ||||||||
Ο | U | U | U | U | U | ς. | U | U | ||||||||
'Φ | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | ||||||||
£ | Ο | Ο | Ο | Ο | Ο | ο | Ο | Ο | ||||||||
•Η | —« | _< | _( | *-< | ||||||||||||
X | ·· | ·· | ·« | C | ·· | C | ·· | ·« | ·· | ·« | ||||||
Ε | C | CC | C | (X | C | •V | C | C | C | α: | α: | |||||
ο | ·*— | ^Γ | •e- | > | ·*— | > | -·— | C | C | <τ - | C | <Γ | C | |||
V | ω | ω | <Λ | «ο | in | 4Q | 4Λ | σ> | ·»“ | |||||||
,—Μ k> | Ο | 3 | ο | 3 | Ο | r— | Ο | ^- | Ο | X» | ο | χ» | 3 | χ> | 3 | XI |
U | <ο | U | I© | U | Η- | U | Μ- | U | ο | u | ο | « | Ο | <0 | ο | |
'Φ | -C | φ | -C | Φ | -C | Ο | <£Ζ | Ο | X» | U | -C | U | Φ | U | Φ | U |
Ν | «4-» | ο | X» | (J | χ» | Χ> | χ> | -C | 10 | χ» | <0 | Ο | <ο | Ο | <0 | |
Φ | >» | C | >» | C | U | >> | υ | >1 | Ο | >> | ο | C | ο | C | Ο | |
U | ο | U | Ο | U | <0 | U | «ϋ | U | 1 | U | ο | 1 | ο | |||
Λ. Μ | 1x1 | cu | UJ | α. | UJ | 1x1 | —J | 1x1 | CO | 1X1 | CO | CL | CQ | α. | C2 | |
Ν | ^^4 | —< | ^-4 | |||||||||||||
m |
• · ·
3. További kísérleteket végeztünk a következő készítmények kel /biner és temer színezékkombinációk/ szí nezékkombináció tenzid /Triton BG 10/ oldás közvetítő /metil-diglikol/ víz /teljesen sómentesített/ biner színezéktemer színezékkombinációk /1:1/
0,4 tömeg %
0,1 tömeg %
5,0 tömeg %
94,5 tömeg %
kombinációk /1:1:1/ 0,6 tömeg % 0,1 tömeg % 5,0 tömeg % | |
94,5 tömeg | % |
A készítményeket a vizsgálandó felületre /fehér kerámiacsempe/ - mindenkor az előzőleg leírt szennyező anyagok felhordása után - vittük fel mindenkor egyenként, valamint terner elegyként és az elszíneződéseket látható fénynél /nappali fénynél/ vizsgáltuk és meghatároztuk.
Az eredményeket a 2. táblázatban adjuk meg.
temer elegy | P P* Ν P' Φ p-CJ^fi> | X* \<D HB H-(D' ω P N«< c+ \c+ Ο» | zsír /marhafaggyú/ | |
piros, sárga és narancs pontok | narancs | piros | sárga | Erythrosin/ beta-Carotin 1:1 |
S c+ α>·> o: JzJ 3.3-S | piros | piros | 1 | Erythrosin/ Riboflavin 1:1 |
piros | piros | piros | & X* | Erythrosin/ Ceres Blau RR 1:1 |
piros sárga és narancs sávok | P P g o K | piros | sárga 1 | Erythrosin/ beta-Carotin/ Riboflavin 1:1:1 |
piros sárga és narancs pontok | narancs/ piros | piros | szórványosan sárga és kék | Erythrosin/ beta-Carotin/ Ceres Blau RR 1:1:1 |
B c+ o: P ω os £ | piros | piros | £ | Erythrosin/ Riboflavin/ Ceres Blau RR 1:1:1 |
Claims (18)
- Szabadalmi igénypontok1. Eljárás szerves élelmiszermaradékok megkülönböztetésére fajtájuk szerint kemény felületeken, azzal jellemezve , hogy olyan oldatot, amely legalább két színezék kombinációját tartalmazza, és ezek közül legalább egy hidrofil jellegű és legalább egy hidrofób jellegű, felviszünk kemény felületre és ezt követően optikai úton meghatározzuk a maradékok fajtáját azok specifikus megszínezése útján.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szerves maradékok fajtájánál zsírokat, fehérjéket és/vagy szénhidrátokat határozunk meg.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hidrofil jellegű választott színezékek az Erythrosin és a Ponceau 4R, míg a hidrofób jellegű színezékek a Curcumin, a y^-Carotin, a Riboflavin és a Ceres Blau RR közül kerülnek ki.
- 4. Az 1 - 3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a színezékkombináció egyik alkotója Erythrosin és a második alkotója Curcumin vagy /S-Carotin.
- 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a színezékkombináció egy további alkotója a Ceres Blau RR.
- 6. Az 1 - 5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legalább két színezék kombinációja az oldatban 0,05 - 3 tömeg % mennyiségben van jelen.
- 7o Az 1 - 6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként a legalább két színezékből álló kombináció számára 8 pH-jú vagy ennél nagyobb pH-jú vizet alkalmazunk.
- 8. Az 1 - 6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legalább két színezékből álló kombináció számára oldószerként vízből és valamely vízzel elegyíthető szerves oldószerből álló elegyet használunk.
- 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tömegarány a víz és a vízzel elegyíthető szerves oldószer között 20:1 - 1:20 tartományban, előnyösen 10:1 - 1:10 és különösen 2:1 - 1:2 tartományban van.
- 10. Az 1 - 6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legalább két színezékből álló kombináció számára oldószerként vízzel elegyíthető szerves oldószert használunk.
- 11. Az 1 - 10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oldószer még legalább egy nemionos, anionos, kationos vagy amfoter tenzidet tartalmaz.:··· .··. .·\ • ··· · ·· * · « · ·....... ·· ··««
- 12. Α 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tenzid az oldószerben 0,05 - 2 tömeg % mennyiségben van jelen.
- 13. Folyékony készítmény, azzal jellemezve, hogy az valamely alkalmas oldószer mellett legalább két színezék kombinációjából áll, amelyek közül egy hidrofil jellegű és legalább egy hidrofób jellegű.
- 14. A 13· igénypont szerinti folyékony készítmény, azzal jellemezve, hogy a színezékkombináció egyik alkotója Erythrosin és a másik alkotója Curcumin vagy /S-Carotin.
- 15. A 14. igénypont szerinti folyékony készítmény, azzal jellemezve, hogy a színezékkombináció Ceres Blau RR-t tartalmaz további alkotóként.
- 16. A 13 - 15. igénypontok bármelyike szerinti folyékony készítmény, azzal jellemezve, hogy oldószerként 8 pH-jú vagy ennél nagyobb pH-jú vizet, szerves oldószert; vagy vízből és vízzel elegyíthető szerves oldószerből álló elegyet tartalmaz.
- 17. A 13 - 16. igénypontok bármelyike szerinti folyékony készítmény, azzal jellemezve, hogy a színezékkombináció mennyisége 0,05 tömeg % és 3 tömeg % közötti tartományban van.A 13 - 17. igénypontok bármelyike szerinti folyékony ké• · • · ·· szítmény, azzal jellemezve, hogy az még 0,05 - 2 tömeg % tenzidet tartalmaz.
- 19. A 13 - 18. igénypontok bármelyike szerinti folyékony készítmény alkalmazása, azzal jellemezve, hogy azt szerves élelmiszermaradékok fajtájuk szerinti megkülönböztetésére használjuk kemény felületeken.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4328253 | 1993-08-23 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9600418D0 HU9600418D0 (en) | 1996-04-29 |
HUT73737A true HUT73737A (en) | 1996-09-30 |
Family
ID=6495779
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9600418A HUT73737A (en) | 1993-08-23 | 1994-08-16 | Process for differentiating organic foodstuff residues on hard surfaces |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0715713B1 (hu) |
KR (1) | KR960704225A (hu) |
CN (1) | CN1129033A (hu) |
AT (1) | ATE153136T1 (hu) |
AU (1) | AU7653594A (hu) |
BG (1) | BG100361A (hu) |
BR (1) | BR9407519A (hu) |
CA (1) | CA2170238A1 (hu) |
CZ (1) | CZ52296A3 (hu) |
DE (1) | DE59402772D1 (hu) |
ES (1) | ES2101569T3 (hu) |
FI (1) | FI960806A (hu) |
HU (1) | HUT73737A (hu) |
LV (1) | LV11502A (hu) |
PL (1) | PL313171A1 (hu) |
SK (1) | SK20796A3 (hu) |
WO (1) | WO1995006241A1 (hu) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10055557C2 (de) * | 2000-11-09 | 2002-09-26 | Ecolab Gmbh & Co Ohg | Verfahren zur gleichzeitigen Erfassung mehrerer Rückstandsarten |
DE10206969A1 (de) * | 2002-02-20 | 2003-08-21 | Merck Patent Gmbh | Verfahren und Mittel zum Nachweis von Fetten und Ölen |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4386961A (en) * | 1981-12-17 | 1983-06-07 | Exxon Research And Engineering Co. | Heterologous ink jet compositions |
SE8206250L (sv) * | 1982-11-03 | 1984-05-04 | Chemical Dynamics Sweden Ab | Reglering av tarmmikroflora |
JPS61164158A (ja) * | 1985-01-16 | 1986-07-24 | Aruboosu Yakushiyou Kk | 蛋白質検査用組成物 |
DK239589D0 (da) * | 1989-05-17 | 1989-05-17 | Dst Kemi A S | Fremgangsmaade til simultan rengoerings- og hygiejnekontrol samt middel til brug ved fremgangsmaaden |
-
1994
- 1994-08-16 BR BR9407519A patent/BR9407519A/pt not_active Application Discontinuation
- 1994-08-16 SK SK207-96A patent/SK20796A3/sk unknown
- 1994-08-16 DE DE59402772T patent/DE59402772D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-08-16 PL PL94313171A patent/PL313171A1/xx unknown
- 1994-08-16 HU HU9600418A patent/HUT73737A/hu unknown
- 1994-08-16 CN CN94193072A patent/CN1129033A/zh active Pending
- 1994-08-16 CA CA002170238A patent/CA2170238A1/en not_active Abandoned
- 1994-08-16 AT AT94926841T patent/ATE153136T1/de not_active IP Right Cessation
- 1994-08-16 WO PCT/EP1994/002725 patent/WO1995006241A1/de not_active Application Discontinuation
- 1994-08-16 EP EP94926841A patent/EP0715713B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-08-16 ES ES94926841T patent/ES2101569T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-08-16 CZ CZ96522A patent/CZ52296A3/cs unknown
- 1994-08-16 AU AU76535/94A patent/AU7653594A/en not_active Abandoned
-
1996
- 1996-02-16 BG BG100361A patent/BG100361A/bg unknown
- 1996-02-22 FI FI960806A patent/FI960806A/fi unknown
- 1996-02-22 KR KR1019960700880A patent/KR960704225A/ko not_active Application Discontinuation
- 1996-03-22 LV LV960088A patent/LV11502A/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL313171A1 (en) | 1996-06-10 |
SK20796A3 (en) | 1996-06-05 |
CN1129033A (zh) | 1996-08-14 |
CZ52296A3 (en) | 1997-02-12 |
WO1995006241A1 (de) | 1995-03-02 |
ES2101569T3 (es) | 1997-07-01 |
DE59402772D1 (de) | 1997-06-19 |
BR9407519A (pt) | 1997-01-07 |
AU7653594A (en) | 1995-03-21 |
ATE153136T1 (de) | 1997-05-15 |
FI960806A0 (fi) | 1996-02-22 |
LV11502A (lv) | 1996-08-20 |
EP0715713A1 (de) | 1996-06-12 |
BG100361A (bg) | 1997-02-28 |
KR960704225A (ko) | 1996-08-31 |
CA2170238A1 (en) | 1995-03-02 |
HU9600418D0 (en) | 1996-04-29 |
FI960806A (fi) | 1996-02-22 |
EP0715713B1 (de) | 1997-05-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DE69311706T2 (de) | Verbesserung in oder in bezug auf reinigungsmittel | |
Sillman et al. | The photoreceptors and visual pigments of the garter snake (Thamnophis sirtalis): a microspectrophotometric, scanning electron microscopic and immunocytochemical study | |
EP3043832B1 (en) | Aqueous formulation for the cleaning of hard surfaces | |
WO1995009906A1 (en) | Acid cleansing and staining compositions | |
Sandhu et al. | A simple and sensitive technique, based on protein loss measurements, to assess surface damage to human hair | |
Spada et al. | Non-invasive technologies to timely screen out different application conditions of essential oils on stone | |
HUT73737A (en) | Process for differentiating organic foodstuff residues on hard surfaces | |
EP0903400B1 (en) | Low pH amphoteric cleaning solution | |
JPS61164158A (ja) | 蛋白質検査用組成物 | |
HU208740B (en) | Method for controlling and providing cleanliness and hygienic condition, as well as compositions for realizing said methbod | |
EP2634260B1 (en) | Biofilm-marking composition and method for detection of same on surfaces | |
US3939092A (en) | Water washable dye penetrant and method for utilizing same | |
US4002905A (en) | Penetrant flaw inspection method | |
Slobodskova et al. | Evaluation of DNA damage in the marine mussel Crenomytilus grayanus as a genotoxic biomarker of pollution | |
US6998370B2 (en) | Washing agent for removing residual pesticide of vegetables | |
WO2007023185A1 (fr) | Détection des salmonelles lactose+ | |
DE10055557C2 (de) | Verfahren zur gleichzeitigen Erfassung mehrerer Rückstandsarten | |
EP4385491A1 (en) | Ph-stable biotechnology composition based on laccase for targeted degradation of coloured melanoidines and/or phenolic organic compounds on dense surfaces | |
FR2636646A1 (fr) | Procede de detection specifique et de denombrement des micro-organismes dans des produits filtrables | |
Novita et al. | Utilization of Natural Dyes Solutions and Glycerol for the Quality and Durability of Direct Wet Mount Preparations Storage in Educational Laboratories | |
ES2474605T3 (es) | Composición marcadora de biofilms y método de detección de los mismos en superficies | |
Radvan et al. | Whiteness behavior of artwork's various materials after cleaning process using Nd: YAG laser beam | |
McClung | Haematoxylin | |
Hagar et al. | Supermarket proteases | |
Hagar et al. | Proteases |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee |