HUT71852A - Kitchen utensil - Google Patents

Kitchen utensil Download PDF

Info

Publication number
HUT71852A
HUT71852A HU9501432A HU9501432A HUT71852A HU T71852 A HUT71852 A HU T71852A HU 9501432 A HU9501432 A HU 9501432A HU 9501432 A HU9501432 A HU 9501432A HU T71852 A HUT71852 A HU T71852A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
lid
recesses
handle
cookware
protrusions
Prior art date
Application number
HU9501432A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9501432D0 (en
Inventor
Horst Schultz
Original Assignee
Schultz
Synkrona Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schultz, Synkrona Ag filed Critical Schultz
Publication of HU9501432D0 publication Critical patent/HU9501432D0/hu
Publication of HUT71852A publication Critical patent/HUT71852A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J36/00Parts, details or accessories of cooking-vessels
    • A47J36/06Lids or covers for cooking-vessels
    • A47J36/08Lids or covers for cooking-vessels for draining liquids from vessels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Cookers (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)
  • Frying-Pans Or Fryers (AREA)

Description

A találmány tárgya konyhai edény, amelynek feneke, ehhez kapcsolódó oldalfalai, valamint a konyhai edény belső terét az oldalfalak felső peremtartományában lezáró, levehető fedele van, ahol a felső peremtartomány és a fedél körülfutó, lényegében egymást átfedő alakú felfekvő felületekkel van ellátva.
Az ilyen jellegű konyhai edények alkalmazása során gyakran van szükség arra, hogy a felmelegített folyadékot leöntsék és ennek során az étel szilárd alkotórészeit az edényben visszatartsák. Ezen feladat megoldására számos, részben nagy ráfordítást igénylő kialakítású szerkezetek léteznek.
A CH PS 309 501 lajstromszámú szabadalmi leírás fedéllel ellátott olyan konyhai edényt ismertet, amelynél az edény felső peremtartományában öntőszájak vannak kiképezve és a fedél peremén kiemelkedések vannak elrendezve. Ennek révén lehetővé vált, hogy a folyadékot leöntsék, anélkül, hogy ezzel együtt szilárd anyagok is eltávoznának az edényből. Ez az edény viszont tömör elzárás tekintetében nem megfelelő. A korszerű főzési eljárásokhoz, mint például a vízszegény főzéshez, amelynek során a folyadékveszteségeket meg kell akadályozni, az ilyen kialakítású konyhai edények nem alkalmazhatók. Létezik továbbá számos olyan konyhai edény, amelynél a leöntést oldalsó kiöntőszájjal valósítják meg. Ezekre az edényekre is jellemző a fentiekben részletezett hátrány.
Ezt a hátrányt ugyan az FR PS 89 14 570 lajstromszámú szabadalmi leírás szerinti konyhai edény kiküszöböli, amely viszont mind az edényperem, mind a fedélperem vonatkozásában bonyolult peremgeometriákkal jellemezhető, amelyek lehetővé teszik, hogy a fedélnek az edényhez képesti viszonylagos elfordításával a fedél és az edény között lévő nyílás méretét megváltoztassák. A nyílás geometriája miatt ez az edény meghatározott ételekhez nem alkalmazható, kisebb méretű anyagok, mint például rizsszemcsék, kisebb résszélességek kialakítását igénylik, amelyek a viszonylag kisméretű nyíláson keresztül történő leöntést megnehezítik.
A WO 90/09133 lajstromszámú nemzetközi közzétételi irat olyan konyhai edényt ismertet, amelynek a köralaktól eltérő edényteste van, amely kétoldalon kiöblösödéssel van ellátva, amelyek a konyhai edény zárt állapotában bonyolult alakú fedéllel kerülnek lefedésre. Ez a fedél peremtartományában kívülről nyitott bemélyedésekkel van ellátva, amelyek a fedélnek az edényhez képesti relatív eltördítása során a leöntéshez alkalmazható oldalsó réseket hoznak létre. A fedélnek és az edénytestnek a bonyolult alakú peremtartománya miatt a tömören lezáró felfekvő felületek előállítása bonyolultabb és nagyobb ráfordítást igényel, mint a hengeres edények esetében. Független intézmények által elvégzett vizsgálatok kimutatták, hogy az ilyen jellegű edényszerkezeteknél a korszerű vízszegény főzési • ·
-3 eljárások nem alkalmazhatók. Ezenkívül ezen edény más, szokásosan hengeres konyhai edényekre való ráhelyezése, azaz az edények egymásra helyezhetősége korlátozott.
Ennek megfelelően a találmány révén megoldandó feladat, hogy olyan konyhai edényt hozzunk létre, amely a folyadékok leöntésére és egyben a szilárd anyagok visszatartására alkalmas, egyszerű módon előállítható és kedvező árfekvésű megoldást biztosít, amely az alkalmazást nem nehezíti meg vagy nem korlátozza.
A feladat megoldására olyan konyhai edényt hoztunk létre, amelynek feneke, ehhez kapcsolódó oldalfalai, valamint a konyhai edény belső terét az oldalfalak felső peremtartományában lezáró, levehető fedele van, ahol a felső peremtartomány és a fedél körülfutó, lényegében egymást átfedő alakú felfekvő felületekkel van ellátva, ahol a találmány szerint a felfekvő felületeken kiemelkedések és bemélyedések vannak elrendezve, ahol zárt állapotban a kiemelkedések és a bemélyedések egymásba kapcsolódnak, míg a fedél zárt helyzetből való elfordulása esetén a kiemelkedések - a két felfekvő felület között rést meghatározóan - a szemben elhelyezkedő felfekvő felületen fekszenek fel.
Ez a megoldás a konyhai edény alapformáját nem befolyásolja; nincs szükség járulékos kiöntőszájakra vagy kiöblösödésekre. A kiemelkedések és a bemélyedések - a fedélnek és az oldalfalak felső peremtartományának egymással szemben lévő felfekvő felületeiben való - elrendezése a felfekvő felületek pontosan lezáró kialakítását nem befolyásolják, mivel mind a kiemelkedések, mind a bemélyedések viszonylag kisméretűek lehetnek.
A kiemelkedések tetszőleges alakmeghatározó elemek, mind például szegecsek vagy csavarok, révén hozhatók létre. Költség vonatkozásában viszont előnyös az olyan megoldás, amely szerint a fedél és az oldalfalak peremtartományának sajtolása során a felfekvő felületeken benyomódásokat hozunk létre. Az ennek során keletkező legömbölyített kiemelkedések és bemélyedések mechanikailag stabilak és a viszonylag kis hajlítási sugarak miatt egyszerű módon tisztíthatok. Az egyszerű kezelést elősegíti, ha a kiemelkedések és bemélyedések a felfekvő felületek mentén mindenkor szimmetrikusan elosztva vannak elhelyezve, ahol az egyik felfekvő felület legalább három kiemelkedést, míg a másik felfekvő felület legalább három bemélyedést tartalmaz, ezáltal a fedélnek több különböző helyzete lehetséges mind zárt, mind nyitott állapotban.
Sem a kiemelkedéseknek, sem a bemélyedéseknek nem kell kör alakúaknak lenniük, hanem lehetnek oválisak, csillag alakúak, többszögűek vagy cégjelzés alakjában lehetnek sajtolva, úgyhogy a konyhai edény design-jában (külső kialakí-4tásában) is szerepet játszhatnak vagy egy látható tartományban elhelyezkedő cégvagy védjegy elrendezését biztosíthatják.
A kezelés tovább egyszerűsíthető és a fedél biztos illesztése nagyobb gőzfejlesztés esetén is biztosítható, ha a mindenkori felfekvő felületek a fenék felületével párhuzamosan elhelyezkedő síkhoz képest ferdén vannak elrendezve. A felfekvő felületek ezen ferde elrendezésének köszönhetően a kúposán terjeszkedő felfekvő felületek között mechanikailag stabil illesztés biztosítható, ami pontatlanul ráhelyezett fedél esetén is önközpontosító hatást fejt ki. Egy sugárirányban kifelé ferdén felfelé irányított hajlás a kondenzátum számára a felfekvő felületek tartományában tölcsérszerű visszavezető funkciót lát el, ezáltal részben megakadályozható a folyadékveszteség az étel forrásakor.
A felfekvő felületeknek sugárirányban kifelé ferdén lefelé terjeszkedő hajlása körülfutó fogólécet (fogóperemet) határozhat meg és a jelzésszerűen formált kiemelkedések és bemélyedések láthatóságát javíthatja.
A találmány szerinti konyhai edénynek egy további kiviteli alakja szerint a fedélben és/vagy az oldalfalak peremtartományában bemélyedések vannak elrendezve, amelyek előnyösen a felfekvő felületek szélességét nem haladják meg. Ezen kiviteli alak révén a fedél és az oldalfal közötti oldalirányú távolság növelésével a folyadék átfolyó mennyisége a leöntés során növelhető.
A konyhai edény oldalfalain elrendezett fogantyúk révén, amelyek a fedél megfogásához tartóelemekkel vannak ellátva, a leöntés során a biztonság növelhető. A leöntés során ezáltal már nincs szükség arra, hogy a legjobban felmelegített fedelet a kezünkkel megérintsük, így a leforrázások elkerülhetők.
Egy egyszerű és ergonómiai szempontokat figyelembe vevő kezelés azzal biztosítható, hogy a tartóelemek elfordítható kengyelekből vagy csappantyúkból állnak, amelyek mindenkor visszafordított helyzetben a fogantyúnak egy csészeszerű fogantyúrészén, előre billentett helyzetben pedig oldalt a fedél peremén pontszerűen fekszenek fel. Addig, amíg mindkét kezünk hüvelykujja a kengyeleket vagy csappantyúkat előre billentett helyzetben tartja, a fogantyú többi ujjunkkal biztonságosan megfogható. A fedél peremén való pontszerű felfekvés a fedél és a tartóelemek közötti hőátvitelt csökkenti. A konyhai edény előállítása és tisztítása megkönnyíthető, ha a kengyelek oldalsó nyúlványokkal legalább részben a fogantyú nyílásaiba belenyúlnak és olyan rugalmassággal rendelkeznek, amely a kengyel levételének és ráhelyezésének biztosításához a kengyel roncsolásmentes deformálását teszi lehetővé.
Amennyiben a tartóelemek a fogantyún elfordíthatóan rögzített bordákból áll-5nak, amelyek mindenkor visszafordított helyzetben legalább részben a fogantyúnak egy csészeszerű fogantyúrésze alatt vagy ezen belül vannak elhelyezve és előre forgatott helyzetben a fedélnek egy tartományán átnyúlnak, a fogantyú design-ját a tartóelem nem befolyásolja hátrányosan. Ha a borda a fogantyú fölött helyezkedik el, a borda látható alakmeghatározó elemként lehet kialakítva.
A csészeszerű fogantyúrészben kialakított és az ujjak befogadására alkalmas mélyedések, valamint a bordán elrendezett magasított kiemelkedés a kezelhetőséget javítják.
A tartóelemeknek egy további tartós és megbízhatóan működő kiviteli alakja tolattyúkból áll, amelyek hosszirányban eltolhatóan a fogantyúban vannak befogva. Visszatolt helyzetben a tolattyúk a csészeszerű fogantyúrész egy része fölé vagy alá nyúlnak, vagy pedig a csészeszerű fogantyúrészben vannak elhelyezve.
A lehetséges kiviteli alakok nem korlátozzák a konyhai edény egymásra helyezhetőségét és nem befolyásolják hátrányosan a meghatározott főzési eljárások szokásos hasznosítását vagy alkalmazhatóságát. Amennyiben a fedelet a főzés során nyitott helyzetben alkalmazzuk, azaz a kiemelkedések által a felfekvő felületek között képzett réssel, a levegőnek a konyhai edényben lévő anyaghoz való hozzávezetését segítjük elő. A sütés vagy besűrítés során az ilyen kialakítás védelmet nyújt a kifröccsenés ellen; a főzés során a bevezetett hűtő levegő a konyhai edényben lévő anyag kicsordulásának veszélyét csökkentheti.
A találmányt az alábbiakban előnyös kiviteli példák kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással részletesebben is ismertetjük, ahol a rajzon az
1. ábrán egy találmány szerinti konyhai edénynek a 2. ábra A-A vonala mentén vett részkeresztmetszete, a
2. ábrán találmány szerinti konyhai edény fedelének peremtartományát ábrázoló felülnézet a bemélyedésekben elrendezett kiemelkedések áttört bemutatásával, a
3a, 3b ábrán konyhai edények ferde felfekvő felületekkel ellátott részeinek a 2. ábrán jelölt A-A sík mentén vett keresztmetszetei, a
4a, 4b ábrán a 3a, 3b ábrákon bemutatott konyhai edények részei ráhelyezett fedéllel, az
5. ábrán egy fogantyú első kiviteli alakjának felülnézete egy rajta elrendezett tartóelemmel, a
6. ábrán a fogantyú első kiviteli alakjának oldalnézete a rajta elrendezett tartóelemmel, a
7. ábrán a fogantyú további kiviteli alakjának részbeni keresztmetsze-
-6te egy hozzáerősített tartóelemmel, a
8. ábrán a fogantyú további kiviteli alakjának oldalnézete a hozzáerő- sített tartóelemmel, a
9. ábrán a 8. ábrán bemutatott fogantyú felülnézete a hozzáerősített tartóelemmel, a
10. ábrán a fogantyú egy további, találmány szerinti kiviteli alakjának részbeni keresztmetszete a hozzáerősített tartóelemmel, a
11. ábrán a 10. ábrán bemutatott fogantyú felülnézete látható a hozzá- erősített tartóelemmel.
A találmány szerinti konyhai edény lényegében 1 fedélből és hengeres 3 oldalfalakkal és kör alakú sík 4 fenékkel ellátott 2 alsórészből áll.
Az 1. ábrán részben keresztmetszetben bemutatott 3 oldalfal felső peremtartományában sugárirányban kifelé terjedő kiszélesedéssel van kiképezve, amelynek felső oldala egy, lényegében sík 5 felfekvő felületet képez. Az 1 fedél szintén sugárirányú kiszélesedésekkel rendelkezik, ahol a sugárirányú kiszélesedés lényegében sík alsó oldala 6 felfekvő felületet képez. A konyhai edény zárt állapotában az 5, 6 felfekvő felületek mechanikailag érintkezésben vannak és a köztük fennmaradó távolság a kölcsönös alakzárás révén olyan kis értéken van tartva, hogy az elgőzölgött folyadéknak már egy kis mennyisége a konyhai edényt tömören elzáró kondenzátum film keletkezéséhez vezet.
Az 5 felfekvő felületen 7 kiemelkedések vannak elrendezve, amelyek a körkerületen szimmetrikusan vannak elosztva. Ezzel átfedésbe hozhatóan a 6 felfekvő felületen 8 bemélyedések vannak kiképezve, amelyek a konyhai edény zárt állapotában teljes mértékben befogadják a 7 kiemelkedéseket. A 7 kiemelkedések és a 8 bemélyedések a konyhai edény sajtolása során létrehozott benyomódások révén vannak kiképezve.
A bemutatott kiviteli példák esetén a 7 kiemelkedések mindenkor az edény 2 alsó részének 5 felfekvő felületéből állnak ki. A kiemelkedések az 1 fedél 6 felfekvő felületében, míg a 8 bemélyedések az edény 2 alsó részének 5 felfekvő felületében is ki lehetnek alakítva. A mindenkori 5, 6 felfekvő felületekben továbbá kiemelkedések és bemélyedések tetszőleges kombinációi is létrehozhatók.
Egy további, az ábrákon be nem mutatott kiviteli példa esetén a 8 bemélyedések száma a 7 kiemelkedések számának kétszerese vagy háromszorosa is lehet. A 8 bemélyedések mindenkor csoportosan, forgásirányban eltoltan növekvő mélységgel rendelkeznek. Ezáltal az 1 fedél megfelelően elfordított ráhelyezésével az 5 felfekvő felület és a 6 felfekvő felület között különböző szélességű rések
-7hozhatók létre.
A 3a és 3b ábrákon a konyhai edénynek olyan 2 alsó részei láthatók, amelyeknek 5 felfekvő felülete a 3 oldalfalhoz képest a derékszögtől eltérően ferdén helyezkedik el. A hajlásszöget mindenkor két, ív alakú vonallal összekötött nyíl jelképezi, ahol a hajlásszög a 3a ábrán bemutatott kiviteli példa esetén 15° és 90° közötti tartományba eshet. A 3b ábrán bemutatott kiviteli példa esetén a hajlásszög 0° és 45° közötti tartományba eshet.
A fedelek a mindenkori kiviteli példához igazítva olyan 6 felfekvő felületekkel vannak ellátva, amelyek az 5 felfekvő felületek hajlásszögével lényegében azonos hajlásszöggel rendelkeznek.
Ahogy a 4a és 4b ábrából kitűnik, a ferde 5, 6 felfekvő felületek révén a 2 alsó részben az 1 fedél számára kúpos ülés keletkezik, amely lezárás során vezető és önközpontosító funkciót lát el.
Járulékosan mind az 1 fedél, mind a 3 oldalfalak peremtartománya 9, 10 bemélyedésekkel lehet ellátva, amelyek az 5, 6 felfekvő felületek szélességét nem lépik túl és amelyek az 1 fedél és a 3 oldalfal közötti oldalsó távolságot helyileg megnövelik (lásd 8. és 9. ábra). A 9, 10 bemélyedések által képzett szabad tér megnöveli a folyadék, a kilépő gőz vagy a beáramló levegő számára rendelkezésre bocsátott áramlási csatornát és javítja a leöntési tulajdonságokat. A 9, 10 bemélyedések viszonylag kis méretük miatt az egymásra helyezés és az előállítás során nem hatnak viszont hátrányosan. Egy további kiviteli alak szerint az 1 fedél a 9 bemélyedések helyett vagy ezeken kívül az ábrákon nem látható orrokkal lehet ellátva, amelyek a 10 bemélyedésekbe nyúlnak bele és az 1 fedél nyitott helyzetében az 1 fedélnek a 2 alsó részen való elfordulás ellen rögzített helyzetét biztosítják.
A 3 oldalfalakon egymással szemben lévő oldalakon 11 fogantyúk vannak elrendezve, amelyek U alakú kengyelek alakjában oldalt ferdén felfelé terjednek. Az
I fogantyú középső szárának tartományában csészeszerű 12 fogantyúrész van kiképezve, amely alsó oldalán előnyösen 13 mélyedésekkel van ellátva, amelyek ujjak befogadására szolgálnak.
Egy első kiviteli példa szerint egy elfordítható 14 kengyel keresztirányban a
II fogantyún halad át és visszafordított (visszabillentett) helyzetben felülről a 12 fogantyúrészen fekszik fel. A 14 kengyel oldalsó 15 nyúlványokkal elfordíthatóan 16 nyílásokba nyúlik bele, amelyek a 11 fogantyú lényegében párhuzamosan elhelyezkedő száraiban vannak kiképezve. A 14 kengyel olyan rugalmassággal jellemezhető, amely a 14 kengyel roncsolásmentes levételét és a 11 fogantyún való elrendezést teszi lehetővé. Ahogy az 5. és 6. ábrán látható, a 14 kengyel előre elfordított »**· ··’· • · · ? * ·
-8helyzetben az 1 fedélnek egy peremtartományán nyúlik át és az 1 fedelet a 2 alsó részhez rögzíti.
A 8. és 9. ábrán bemutatott kiviteli példa esetén 17 csappantyú elfordíthatóan a 11 fogantyú 12 fogantyúrészén van befogva. A 17 csappantyú oldalsó 18 nyúlványaival a 12 fogantyúrész 19 nyílásaiba nyúlik bele, ahol az oldalsó 18 nyúlványok azt a lengőtengelyt képezik, amely körül a 17 csappantyú elfordítható. A 17 csappantyú funkciója lényegében a 14 kengyelével egyezik meg, a 17 csappantyú viszont előnyösen kis hővezető képességű anyagból áll.
Egy további, a 7. ábrán bemutatott kiviteli példa esetén a 12 fogantyúrészre 20 borda van elforgathatóan rögzítve, amely visszafordított helyzetben a 12 fogantyúrész alatt helyezkedik el. Ebben a helyzetben a 20 borda felülről nem látható és a 11 fogantyú design-ját nem befolyásolja. Előre elfordított helyzetben, amelyet a 7. ábrán pontozott vonallal jelöltük, a 20 borda az 1 fedélnek egy peremtartományán oly módon nyúlik át, hogy az 1 fedelet a konyhai edény 2 alsó részére rögzített helyzetben tartja. Egy további, találmány szerinti kiviteli alak esetén a borda a 12 fogantyúrész felső oldalán van rögzítve és a 11 fogantyú designjának egy részét képezi, vagy a 12 fogantyúrészben oly módon van befogva, hogy visszafordított helyzetben mind felülről, mind alulról a 12 fogantyúrész által le van fedve.
Egy további kiviteli alak esetén a 11 fogantyún hosszirányban eltolhatóan befogott 21 tolattyúk vannak elrendezve, amelyek mindenkor visszatolt helyzetben a 12 fogantyúrésznek egy részén átnyúlnak. A 21 tolattyú mindkét hosszanti oldalon a 12 fogantyúrésznek egy 23 fecskefarkvezetékben van vezetve és felső oldalán magasított 24 kiemelkedéssel van ellátva.
A 21 tolattyú 22 elülső éle ferdén le van munkálva a 21 tolattyúnak előre eltolt helyzetében lehetővé teszi az 1 fedél peremtartományára kifejtett tartóerők finom igazítását. Ezenkívül ebben a helyzetben a 21 tolattyú és az 1 fedél közötti erőzáró kapcsolatnak köszönhetően a 21 tolattyú önrögzítően biztosan a 23 fecskefarkvezetékbe illeszkedik.
Alternatív módon a 21 tolattyú visszatolt helyzetben a 12 fogantyúrész alatt helyezkedik el, vagy a 12 fogantyúrész fogadja be a 21 tolattyút.
A fentiekben leírt kiviteli példák esetén ugyan általánosan hengeres 3 oldalfalakkal és kör alakú 4 fenékkel ellátott 2 alsó részből indultunk ki, de a találmány nem hengeres konyhai edényekhez és ferde oldalfalakkal ellátott alsó részekhez, mint például serpenyőkhöz, ovális serpenyőkhöz, illetve sütőedényekhez vagy ázsiai wok edényekhez is alkalmazható, amennyiben az alsó rész és a fedél szimmetriája a fedél pontos ráhelyezését egynél több helyzetben teszi lehetővé.

Claims (10)

1. Konyhai edény, amelynek feneke, ehhez kapcsolódó oldalfalai, valamint a konyhai edény belső terét az oldalfalak felső peremtartományában lezáró, levehető fedele van, ahol a felső peremtartomány és a fedél körülfutó, lényegében egymást átfedő alakú felfekvő felületekkel van ellátva, azzal jellemezve, hogy a felfekvő felületeken (5, 6) kiemelkedések (7) és bemélyedések (8) vannak elrendezve, ahol zárt állapotban a kiemelkedések (7) és a bemélyedések (8) egymásba kapcsolódnak, míg a fedél (1) zárt helyzetből való elfordulása esetén a kiemelkedések (7) - a két felfekvő felület (5, 6) között rést meghatározóan - a szemben elhelyezkedő felfekvő felületen (6) fekszenek fel.
2. Az 1. igénypont szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy a kiemelkedések (7) és a bemélyedések (8) mindenkor a felfekvő felületeken (5, 6) létrehozott benyomódások révén vannak kiképezve.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy a kiemelkedések (7) és bemélyedések (8) a felfekvő felületek (5, 6) mentén mindenkor szimmetrikusan vannak elosztva, ahol egy-egy felfekvő felület (5, 6) legalább három kiemelkedést (7) vagy bemélyedést (8) tartalmaz.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy a mindenkori felfekvő felületek (5, 6) a fenék (4) felületével párhuzamosan elhelyezkedő síkhoz képest ferdén vannak elrendezve.
5 tartóelemek a fogantyún (11) elfordíthatóan rögzített bordákból (20) állnak, amelyek mindenkor visszafordított helyzetben legalább részben a fogantyú (11) csészeszerű fogantyúrésze (12) alatt, fölött vagy a fogantyúrészben (12) vannak elrendezve és előre elfordított helyzetben a fedélnek (1) egy tartományán nyúlnak át.
10. A 6. igénypont szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy a
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy a fedélben (1) és/vagy az oldalfalak (3) peremtartományában a felfekvő felületek (5, 6) szélességét meg nem haladó, a fedél (1) és az oldalfal (3) közötti oldalsó távolságot lokálisan megnövelő bemélyedések (9, 10) vannak elrendezve.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy az oldalfalakon fogantyúk (11) vannak elrendezve, amelyek a fedél (1) befogására való tartóelemekkel (14, 17, 20, 21) vannak ellátva.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy a tartóelemek elforgatható kengyelekből (14) vagy csappantyúkból (17) állnak, amelyek visszabillentett állapotban a fogantyú (11) csészeszerű fogantyúrészén (12), előre elfordított helyzetben pedig a fedél (1) peremén oldalt pontszerűen fekszenek fel.
8. A 7. igénypont szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy a kengyelek (14) oldalsó nyúlványokkal (15) legalább részben a fogantyú (11) nyí- 10lásaiba (16) nyúlnak bele és a kengyel (14) roncsolásmentes deformációja révén a kengyelnek (14) a fogantyún (11) való elhelyezését és ettől való eltávolítását biztosító rugalmassággal rendelkeznek.
9. A 6. igénypont szerinti konyhai edény, azzal jellemezve, hogy a
10 tartóelemek a fogantyún (11) hosszirányban eltolhatóan befogott tolattyúkból (21) állnak, amelyek mindenkor visszatolt helyzetben a csészeszerű fogantyúrésznek (12) egy része fölé vagy alá nyúlnak, vagy a csészeszerű fogantyúrészben (12) vannak elrendezve, míg előretolt helyzetben a fedélnek (1) egy részén nyúlnak át.
HU9501432A 1992-11-28 1993-11-26 Kitchen utensil HUT71852A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9216232U DE9216232U1 (de) 1992-11-28 1992-11-28 Gargefäß

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9501432D0 HU9501432D0 (en) 1995-06-28
HUT71852A true HUT71852A (en) 1996-02-28

Family

ID=6886544

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9501432A HUT71852A (en) 1992-11-28 1993-11-26 Kitchen utensil

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0670689B1 (hu)
AT (1) ATE149304T1 (hu)
BG (1) BG99668A (hu)
CZ (1) CZ134195A3 (hu)
DE (2) DE9216232U1 (hu)
ES (1) ES2101488T3 (hu)
HR (1) HRP931435B1 (hu)
HU (1) HUT71852A (hu)
PL (1) PL309230A1 (hu)
SI (1) SI9300617A (hu)
SK (1) SK66995A3 (hu)
WO (1) WO1994012086A1 (hu)
YU (1) YU73993A (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9216232U1 (de) * 1992-11-28 1993-01-21 Synkrona Ag, Stans Gargefäß
DE9401119U1 (de) * 1994-01-24 1994-04-14 Kreck-Edelstahl GmbH, 35708 Haiger Kochgefäß
US6105810A (en) * 1998-11-06 2000-08-22 Dart Industries Inc. Cookware lid and handle assemblies
EP2218380B1 (de) * 2009-02-11 2014-04-09 Norbert Woll GmbH Kochgeschirr zum Kochen und Abgießen

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB190901857A (en) * 1909-01-26 1909-12-09 Richard Clayton Improvements in Covers of Saucepans.
CH309501A (de) * 1952-02-23 1955-09-15 Rhenania Stanz Und Emaillierwe Kochtopf mit Deckel.
US3065855A (en) * 1960-06-06 1962-11-27 Thomas C Edwards Cooking utensil
DE9216232U1 (de) * 1992-11-28 1993-01-21 Synkrona Ag, Stans Gargefäß

Also Published As

Publication number Publication date
WO1994012086A1 (de) 1994-06-09
EP0670689B1 (de) 1997-03-05
ES2101488T3 (es) 1997-07-01
SK66995A3 (en) 1995-11-08
PL309230A1 (en) 1995-10-02
ATE149304T1 (de) 1997-03-15
EP0670689A1 (de) 1995-09-13
HRP931435A2 (en) 1996-02-29
BG99668A (en) 1996-04-30
YU73993A (sh) 1997-03-07
DE59305664D1 (de) 1997-04-10
SI9300617A (en) 1994-06-30
DE9216232U1 (de) 1993-01-21
CZ134195A3 (en) 1995-12-13
HU9501432D0 (en) 1995-06-28
HRP931435B1 (en) 1999-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7451897B2 (en) Attachment for a container
US6029843A (en) Cookware lid
HU221132B1 (en) Mixing bowl
EP1164903B1 (en) Food serving and pan system
US6568534B2 (en) Covered pan system
US20200305644A1 (en) Grease strainer for cooking apparatus
KR950006786B1 (ko) 다목적 주방 기구
US20040250690A1 (en) Cooking vessel and lid therefor
JP2587324B2 (ja) 煮沸容器
AU2001266995A1 (en) Composite bowl
US11986124B2 (en) Cookware assembly
US20160066743A1 (en) Cooking Pot with Straining Lid and Spoon Support
US12035836B2 (en) Cookware assembly
US20070261568A1 (en) Triangular frying pan
EP2240398A1 (en) System and method of pouring liquids from a vessel
US20140251890A1 (en) Colander-bowl assembly
US4467784A (en) Boil-over preventer
US20070227965A1 (en) Deformable strainer
US7360673B2 (en) Never drip spout and never drip spout with strainer
US5992308A (en) Cooking vessel
US6520383B1 (en) Vessel with dual pour spouts
HUT71852A (en) Kitchen utensil
WO2007026384A1 (en) Container for cooking foods
US20070023463A1 (en) Removable pour spout
US20080257892A1 (en) Pot for Drinks

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee