HUT66949A - Method of manufacturing tube glass - Google Patents

Method of manufacturing tube glass Download PDF

Info

Publication number
HUT66949A
HUT66949A HU9200585A HU9200585A HUT66949A HU T66949 A HUT66949 A HU T66949A HU 9200585 A HU9200585 A HU 9200585A HU 9200585 A HU9200585 A HU 9200585A HU T66949 A HUT66949 A HU T66949A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
glass tube
gas
plasma
gas mixture
glass
Prior art date
Application number
HU9200585A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9200585D0 (en
Inventor
Gerrit Verspui
Robert Eugenio Marie Geertman
Johannes Arie Gijsbe Damsteegt
Original Assignee
Philips Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Philips Nv filed Critical Philips Nv
Publication of HU9200585D0 publication Critical patent/HU9200585D0/hu
Publication of HUT66949A publication Critical patent/HUT66949A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C17/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating
    • C03C17/22Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with other inorganic material
    • C03C17/23Oxides
    • C03C17/245Oxides by deposition from the vapour phase
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B17/00Forming molten glass by flowing-out, pushing-out, extruding or drawing downwardly or laterally from forming slits or by overflowing over lips
    • C03B17/04Forming tubes or rods by drawing from stationary or rotating tools or from forming nozzles
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C15/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by etching
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C17/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating
    • C03C17/001General methods for coating; Devices therefor
    • C03C17/003General methods for coating; Devices therefor for hollow ware, e.g. containers
    • C03C17/004Coating the inside
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S65/00Glass manufacturing
    • Y10S65/04Electric heat

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)
  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás üvegcső előállítására, melynek során az üvegcsövet olvadékból húzzuk, majd azt követően az üvegcső belső felületét kémiailag aktív gázzal vagy gázkeverékkel kezeljük.
Ilyen és ehhez hasonló eljárások természetesen ismertek már.
A technika állásának illusztrálására megemlíthetjük például az US-A- 4 717 607 lajstromszámú, Egyesült Államokban engedélyezett szbadalmat. A ‘leírás szerinti eljárás alkalmas arra, hogy az olvadékból való húzás során a keletkező üvegcső felületi régiójából az alkálifém és alkáliföldfém ionokat kivonják. Ebben az ismert eljárásban a reakciót kiváltó gáz valamilyen oxidáló gáz, és gáznemű szerves fluoridok keverékéből áll. A reakciót az üveg kellő hőmérséklete viszi végbe. A fluorid tartalmú gáz az üveg felületén reakcióba lép az alkálifém és alkáliföldfém ionokkal. Az alkálifém és alká1iföldfém ionokat tartalmazó összetevők az eljárás során kialakított, húzott üvegcső végén távoznak. Az ilyen módon nyert üvegcső jól alkalmazható a higany töltetet tartalmazó kisülölámpák gyártásához.
Hasonló megoldást ismerhetünk meg az NL-A- 79 06 006 számú holland közzétételi iratból. Itt egy illékony fémklorid és oxidáló anyag van a húzás közben az üvegcső belső terében eloszlatva. Az ottani magas hőmérsékleten (800 - 950 °C) a kérdéses fém oxidja a tér belső falán lerakódik. Ismeretes továbbá, hogy például az oxigén és például szilícium, titán, vagy ón kloridjai között reakció ezen hőmérséklet tartományban csak akkor megy végbe, ha a keverék egy bizonyos mennyiségű hidrogént vagy vízgőzt is tartalmaz. A fentemlített szabadalmi bejelentés ón, titán, és indium oxidjait említi a szóbajöhető rétegek közül.
Az ismert megoldások hátránya, hogy a keletkező üvegcső felületi rétegei a húzás során kisebb átmérőjűre deformálódnak. Amíg a kialakult rétegnek magasabb olvadási vagy lágyulási hőmérséklete van, min't az azt hordozó üvegnek, repedések keletkeznek az említett rétegben az üvegcső elkerülhetetlen húzás közbeni zsugorodása következtében. így az üveg védelmének feladata, vagy a kívánt optikai hatások elérése nem érvényesülhet teljes mértékben.
A találmány célkitűzése éppen ezen fenti hiányosság kiküszöbölése. A találmányi gondolat pedig az, hogy mindezt a már lehűlt üvegen, plazma hatására történő bevonatkialakítással érjük el.
A célkitűzésünknek megfelelő eljárásnál az üvegcső hú zásának hőmérsékletén kémiailag inaktív gázt vagy gázkeveréket vezetünk a húzás irányában az üvegcsőbe, amely gáz vagy gázkeverék az üvegcsővel annak azon pontjain lép a keletkező plazma útján reakcióba, ahol azt változatlan átmérőn tartva már lehűtöttük.
Amikor az ezen találmány szerinti eljárást alkalmazzuk, akkor a kialakult üvegcső többé már nem fog zsugorodási deformációt szenvedni, miután az anyag kilépett a plazmazónából. A plazmazónában kialakuló igen vékony felületi rétegek hatékony védelmet nyújtanak a korrózív atmoszférával illetőleg az üvegből származó alkálifém és/vagy alkáliföldfém ionokkal szemben. Ez lényegbevágó * · módon növeli az ilyen üvegcsőből előállított lámpák, például kisülőlámpák élettartamát. Ha azonban csupán kis mértékű termikus reakció megy végbe a cső húzási pontja környezetében, a keletkező kis repedéseket a plazmazónában végbemenő folyamat teljesen betö'lti, ezáltal az eljárásunk szerint szinte tökéletes védőbevonat nyerhető .
A találmány szerinti eljárás alkalmazható mindazon esetekben, amikor különféle kompozit felületi réteget szeretnénk az üvegcső belső felületére vinni, például az üveg felületi rétegtartományából való fémion kivonással, vagy az üvegfelületre való réteg felvitelével, amely lehet védelmi és/vagy optikai szerepet betöltő réteg. Ilyen speciális optikai szerep lehet a spektrum valamely szelektív szűrése, például amikor a réteg az UV fényt visszaveri, míg a látható fény tartományába eső sugárzást átengedi.
A találmány szerinti eljárásnál két vagy több összetevőből álló reaktív gázt vagy gázkeveréket alkalmazunk. Az üvegcső előállításakor a húzás talppontjánál a lágy üveg hőmérséklete például 800°C, az alkalmazott reaktív gáz vagy gázkeverék az üveg felületével egészen 800°C-ig, vagy annál némileg megesabb hőmérsékletig nem mutat értékelhető reakciót, de amely plazma hatása által reakcióképessé tehető, méghozzá olyan hőmérsékleten, amelyen az üveg nem deformálható tovább, így a cső átmérője is változatlan marad.
A reaktív gázra az alábbi példák hozhatók fel :
• · marató hatású gázok, mint például CF4, C2F&, C2F4, NF3' SF^, és SO2F2 ; a felsorolt gázok alkalmazhatóak levegővel vagy oxigénnel elegyítve is.
A védelmi és/vagy optikai szerepet betöltő réteg kialakításához használatos reaktív gázkeverék lehet például illékony vagy gáznemű fém-halogenidek és oxidálószerek keveréke. Az alábbi példák hozhatók fel : SiF4, SiCl4, A1C13, SnCl4, TiCl4, ZrCl4, BF3, BC13, PCl-j, YC13, CrO2Cl2/ CH4, HfCl4, LaCl3, Ni(CO)4, TaFj. és a hasonló anyagok ; az oxidálószerek lehetnek például : O2, NO2, és CO2/H2 keverék. Ezek segítségével C, SiO2, A12O3, SnC^TiC^, 2,r°2 stb. rétegeket nyerhetünk. Természetesen megfelel az is, ha ezen összetevők, fém-halogenidek és oxidok keverékeként nyerjük a szükséges bevonati réteget. Általánosságban elmondhatjuk, hogy olyan gázkeverék használható, amely maró hatású, és amelyből fémréteget tudunk kicsapatni, és általában az ilyenek a fém-fluoridok, de elképzelhető mondjuk fém-klorid és valamilyen maró gáz, mint C2F^ keveréke is.
Ennek megfelelően nitrid-réteget is lecsapathatunk, például SiCl4 és NH3 tartalmú keverékből.Az egyetlen feltétel amelynek a gázkeverék kiválasztásánál teljesülnie kell, hogy a húzási pontnán ne menjen végbe, vagy csak igen csekély mértékben menjen végbe reakció.
A plazma lehet nagyfrekvenciás plazma, vagy mikrohullámú plazma. Amikor magas hőmérsékletű izotermikus plazmát használunk, amelyet jellemzően légköri vagy annál nagyobb nyomású keveréknél célszerű használni, az üvegcső plazmazónán keresztüli haladási sebességének elegendően nagynak kell lennie ahhoz, hogy megakadályozza az üvegcső lágyulási hőmérsékletre való felmelegedést.
Előnyösen a reakciót magas hőmérsékletű izotermikus plazmával és legalább légköri nyomású gázkeverékkel tudjuk létrehozni, úgy hogy az üvegcső plazmazónán keresztüli haladási sebességét elegendően nagyra szabjuk meg ahhoz, hogy megakadályozzuk az üvegcső lágyulási hőmérsékletre való melegedését.
Általánosságban elmondható, hogy a plazma előnye, hogy nagyobb reakciósebesség érhető el általa, mint az ún. termikus CVD eljárással. A plazma hatása alatt többnyire tökéletesebb lesz a gáz átalakítási hatásfoka, mint ha tisztán termikus reakciót alkalmaznánk. A találmány szerinti eljárással egy jobban szabályozható eljárást kapunk, amely nem annyira érzékeny az üveg húzási hőmérsékletére és húzási sebességére mint az ún. termikus CVD eljárás, amikoris plazma egyáltalában nincs jelen a folyamatban.
A találmány szerinti eljárással részletesebben egy példa és egy ábra segítségével ismerkedhetünk meg a kő vetkezőekben. Az ábra váz1atszerüen mutatja be az üvegcső húzását az ún. Danner eljárással, (lásd pl. az A1 219 709 lajstromszámú Egyesült Államokban engedélyezett szbadalmat), és a belső csőfelület azt követő kezelését. A cső előállítható az ún. Vello eljárással (lásd pl. az A- 2 009 793 lajstromszámú Egyesült Államokban engedélye
zett szbadalmat) vagy más megfelelő módszerrel, amelynél a húzási pont környezete olyan formát ölt, amely alkalmas a gáz bevezetésére.
A Danner eljárás esetében a megolvasztott üveget egy tartályból húzzák - ez nem látható az ábrán és egy 1 forgó csőhúzótüskét használnak. Az 1 forgó csőhűzótüske belsejében egy 2 cső van a reaktív gáz bevezetésére, amely 2 cső a lágy üveg 3 húzási zónája felé nyílik. A 3 húzási zónában a hőmérséklet tipikusan valamely 800°C és 950°C közötti értéken van. A 4 és 5 húzó vezetőgörgök közötti elhelyezésű 7 eszköz hozza létre a plazmát a 6 üvegcsőben, amely már annyira lehűlt, hogy tovább már nem deformálódik. A hőmérséklet ezen a ponton legyen példánkban 400cC. A plazmát létrehozó 7 eszköz lehet egy rezonátor, egy haladóhullámú eszköz, avagy egy egyszerű tekercs.
Egy gyakorlati kiviteli alak esetében a gázkeverék SiF^, oxigén és nitrogén 0,1 : 1 : 5 arányú elegye, a húzás közben ezt fújjuk a 3 húzási zónába. Ez a keverék 1000°C alatt nem vagy csak alig mutat termikus reakciót. A 6 üvegcső húzási sebessége a plazmazónában 5 m/s. A gázkeveréket 2 m /óra mennyiségben áramoltatjuk a 6 üvegcsőbe. A 7 eszköz egy üregrezonátor, amely 2,45 Ghzes váltakozó teret kelt, amely légköri nyomáson magas hőmérsékletű plazmát indukál. A 6 üvegcső plazmazónán keresztüli haladási sebességét elegendően nagyra szabjuk meg ahhoz, hogy megakadályozzuk az alkalmazott húzóeő mellett a 6 üvegcső lágyulási hőmérsékletre való felmelegedését. így 65 mm belső átmérőjű, a belső felületén vékony SiO2 réteggel bevont csövet nyerünk a lágy üveg 3 húzási zónájából. Amikor ilyen 6 üvegcsövet használunk kisülőlámpákhoz, a bevonat hatékony Védelmet nyújt a nátriumionok üvegből történő kidiffundá1ása ellen. A lecsapódási reakcióban keletkező fluorvegyületeknek köszönhetően a nátrium ionok az üveg felszíni rétegéből kimaródtak.

Claims (5)

Szabadalmi igénypontok
1. Eljárás üvegcső előállítására, melynek során az üvegcsövet olvadékból húzzuk, majd azt követően az üvegcső belső felületét kémiailag aktív gázzal vagy gázkeverékkel kezeljük, azzal jellemezve, hogy az üvegcső (6) húzásának hőmérsékletén kémiailag inaktív gázt vagy gázkeveréket vezetünk a húzás irányában az üvegcsőbe (6) , amely gázt vagy gázkeveréket az üvegcsővel (6) annak azon szakaszán hozzuk plazma keltése útján reakcióba, ahol az üvegcsövet (6) változatlan átmérőn tartva már lehütöttük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás üvegcső előállítására, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott gáz vagy gázkeverék az üvegcső (6) felületével a keletkező plazma fémionokat eltávolító hatása útján lép reakcióba.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás üvegcső előállítására, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott gáz vagy gázkeverék az üvegcső (6) felületén a keletkező plazma hatására réteget képez.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás üvegcső előállítására, azzal jellemezve, hogy SiF^, oxigén és nitrogén összetevőjű gázkeveréket alkalmazunk, és SiO2 réteget hozunk létre.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás üvegcső előállítására, azzal jellemezve, hogy magas hőmérsékletű, izotermikus plazmát, és legalább légköri nyomású gázkeveréket alkalmazunk, és az üvegcsövet (6) a plazmazónán olyan sebességgel vezetjük keresztül, ‘amely elegendően nagy az üvegcső (6) áthaladás alatti lágyulási hőmérsékletre való felmelegedésének megelőzésére.
HU9200585A 1991-02-26 1992-02-21 Method of manufacturing tube glass HUT66949A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9100335A NL9100335A (nl) 1991-02-26 1991-02-26 Werkwijze voor de vervaardiging van buisglas.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9200585D0 HU9200585D0 (en) 1992-06-29
HUT66949A true HUT66949A (en) 1995-01-30

Family

ID=19858929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200585A HUT66949A (en) 1991-02-26 1992-02-21 Method of manufacturing tube glass

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5213599A (hu)
EP (1) EP0501562B1 (hu)
JP (1) JPH0558655A (hu)
DE (1) DE69201380T2 (hu)
HU (1) HUT66949A (hu)
NL (1) NL9100335A (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE50006669D1 (de) * 1999-09-15 2004-07-08 Schott Rohrglas Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung innenvergüteter Glasrohre
DE10016108C2 (de) 2000-03-31 2002-09-26 Schott Glas Heißformgebungsverfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Glaskörpers sowie dessen Verwendung
US20030233847A1 (en) * 2002-06-19 2003-12-25 Fridrich Elmer G. Manufacture of elongated fused quartz member
US6890656B2 (en) * 2002-12-20 2005-05-10 General Electric Company High rate deposition of titanium dioxide
DE10319708A1 (de) * 2003-05-02 2004-11-25 Tu Bergakademie Freiberg Alkalihaltige Gläser mit modifizierten Glasoberflächen und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE102004061632B4 (de) 2004-12-17 2009-06-18 Auer Lighting Gmbh Innenbeschichtung von Entladungsgefäßen, Entladungsgefäße aus Quarzglas und deren Verwendung
DE102005023582B4 (de) * 2005-05-18 2009-04-16 Schott Ag Verfahren zur Herstellung von innenvergüteten Glasrohren
US8252387B2 (en) * 2007-12-10 2012-08-28 Ofs Fitel, Llc Method of fabricating optical fiber using an isothermal, low pressure plasma deposition technique
CA2636098C (en) * 2008-06-25 2012-08-07 Ottawa Fibre L.P. Spinner for manufacturing dual-component irregularly-shaped hollow insulation fiber
WO2011057111A2 (en) 2009-11-05 2011-05-12 Liquid Health Labs, Inc. Universal domed closure to supply dose
DE102011053635B4 (de) 2011-09-15 2016-01-14 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von innenvergüteten Glasrohren sowie Verwendung hiervon
DE102014101756B4 (de) 2014-02-12 2016-01-21 Schott Ag Verfahren zur Herstellung von Glasrohren mit einer verbesserten chemischen Beständigkeit sowie Verwendung hiervon
JP7073371B2 (ja) 2016-11-30 2022-05-23 コーニング インコーポレイテッド ガラス管のテーパ化の制御方法および装置
DE102017210682A1 (de) * 2017-06-26 2018-12-27 Schott Ag Formgebungswerkzeug und Verfahren zur Herstellung von Glasrohren oder Glasstäben

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7214796A (hu) * 1972-11-02 1974-05-06
US4175941A (en) * 1978-04-28 1979-11-27 Gte Sylvania Incorporated Internal coating process for glass tubing
BR7902379A (pt) * 1978-08-07 1980-10-07 J Crowley Processo para fazer uma pelicula de oxido metalico em tubos de vidro
NL8201453A (nl) * 1982-04-06 1983-11-01 Philips Nv Werkwijze voor de vervaardiging van optische vezels.
US4717607A (en) * 1987-03-11 1988-01-05 Gte Products Corporation Method of making a fluorescent lamp

Also Published As

Publication number Publication date
JPH0558655A (ja) 1993-03-09
EP0501562A1 (en) 1992-09-02
EP0501562B1 (en) 1995-02-15
HU9200585D0 (en) 1992-06-29
DE69201380T2 (de) 1995-09-14
DE69201380D1 (de) 1995-03-23
NL9100335A (nl) 1992-09-16
US5213599A (en) 1993-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT66949A (en) Method of manufacturing tube glass
EP0656326B1 (en) Method for making an optical fiber from a preform
US4028080A (en) Method of treating optical waveguide fibers
US6376401B1 (en) Ultraviolet ray-transparent optical glass material and method of producing same
AU621929B2 (en) Process for fusion-splicing hermetically coated optical fibers
KR100942846B1 (ko) 엑시머 충진물을 갖춘 방전 용기, 연관된 방전 램프 및 방전용기 제조 방법
US4047067A (en) Sodium halide discharge lamp with an alumina silicate barrier zone in fused silica envelope
US4816294A (en) Method and apparatus for removing and preventing window deposition during photochemical vapor deposition (photo-CVD) processes
JPH0239460B2 (hu)
US4256988A (en) Incandescent halogen lamp with protective envelope coating
US6680455B2 (en) Plasma resistant quartz glass jig
GB2084988A (en) Methods of Etching Materials Containing Silicon
US5211731A (en) Plasma chemical vapor deposition of halide glasses
CA1097991A (en) Metal oxide coating in halogen incandescent lamps
GB2186992A (en) Preparing optical fibres for splicing
JP2655909B2 (ja) フッ化物光ファイバ用線引き炉
JP2004238277A (ja) 光ファイバ母材の製造方法、光ファイバ母材及び光ファイバ
JPH06247739A (ja) フッ化物光ファイバ母材表面処理線引装置及びフッ化物光ファイバの製造方法
EP0604096B1 (en) Fused quartz diffusion tubes for semiconductor manufacture
GB2158054A (en) Method for dehydrating optical materials by glow discharge
JP2727702B2 (ja) カーボンコート光ファイバの製造方法
JPH08217482A (ja) フッ化物光ファイバ製造装置およびフッ化物光ファイバ製造方法
JP3467939B2 (ja) 金属蒸気放電灯
US5201920A (en) Method for producing an optical fiber of halide glass, particularly an infrared permeable fiber of fluoride glass
US5256178A (en) Method for producing an optical fiber of halide glass, particularly an infrared permeable fiber of heavy metal fluoride glass

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee