HUT59114A - Process for the production of 10-(2'-hydroxy-3"-polyoxaalkyl/1,4,7-tris-carboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecanes - Google Patents

Process for the production of 10-(2'-hydroxy-3"-polyoxaalkyl/1,4,7-tris-carboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecanes Download PDF

Info

Publication number
HUT59114A
HUT59114A HU908436A HU843690A HUT59114A HU T59114 A HUT59114 A HU T59114A HU 908436 A HU908436 A HU 908436A HU 843690 A HU843690 A HU 843690A HU T59114 A HUT59114 A HU T59114A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
metal
integer
compounds
tris
Prior art date
Application number
HU908436A
Other languages
English (en)
Other versions
HU908436D0 (en
Inventor
Douglas D Dischino
John Emswiler
Original Assignee
Squibb & Sons Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Squibb & Sons Inc filed Critical Squibb & Sons Inc
Publication of HU908436D0 publication Critical patent/HU908436D0/hu
Publication of HUT59114A publication Critical patent/HUT59114A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K49/00Preparations for testing in vivo
    • A61K49/06Nuclear magnetic resonance [NMR] contrast preparations; Magnetic resonance imaging [MRI] contrast preparations
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D257/00Heterocyclic compounds containing rings having four nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D257/02Heterocyclic compounds containing rings having four nitrogen atoms as the only ring hetero atoms not condensed with other rings

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Radiology & Medical Imaging (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)

Description

PÉLDÁNY
59114 •53t266-/BE__
KIVONAT
Eljárás 10-(2'-hidroxi-3*-polioxaalkil) -1,4,7-trisz(karboxi-metil)-1,4,7,1O-tetraazaciklododekánok előállítására
E.R.Squibb and Sons, Inc.
Princeton, New Jersey,
Amerikai Egyesült Államok
A bejelentés napja: 1990.
12. 21.
1989.
12. 22. (454 ,890).
Amerikai Egyesült Államok
A találmány (I) általános képletű vegyületek és kelátjaik előállítására vonatkozik.
R1 hidrogénatom vagy alkilcsoport;
2,3,4 vagy 5;
= 0 vagy 1
P /
ált
vagy 5;
ák.
, 4 vagy 5; és vagy 5 * két reagáltaNznak ános ké
ben az (I) reagáltatva
A.
A kelát-komplexek diagnosztikai kontrasztanyagként hasz nálhatók.
KÖZZÉTf
PÉLDÁÍ . y _____ S.B.G. & K.
BUDAPESTI NEMZETKÖZI ÜGYVÉDI ÉS SZABADALM IRODA
1061 BUDAPEST. DALSZÍNHÁZ U. 10 TELEDON: 13^-3733
59114 P *-5-3T?567bE or <SOZ ο λ 57/cn
C-CZ F /^/oo
Eljárás 10-(2’-hidroxi-3'-polioxaalkil)-1,4,7-trisz-karboxímetil-1,4,7,10-tetraazaciklododekánok előállítására E.R.Squibb and Sons, Inc. , Princeton, New Jersey,
Amerikai Egyesült Államok
Feltalálók: DISCHINO Douglas D., Monmouth Junctíon,
EMSWILER John, Pittstown, New Jersey,
Amerikai Egyesült Államok
A bejelentés napja: 1990. 12. 21.
Elsőbbsége: 1989. 12. 22. (454,890)^Amerikai Egyesült Államok
A fémekkel kelátot képező ligandumok az orvosi diagnosztikában kontrasztanyagként használhatók. A röntgensugár, radionuklid, ultrahang és mágneses rezonancia kép megjelenítése egy kelátképző ligandumhoz kapcsolt fématom alkalmazásával jobbá tehető. Például egy kelátképző ligandum a sugárgyógyászatban használhatóvá válik, ha 99mTc, ^Ιη, 8^Ga, La, 169Yb, 68Ga, 90Y, 188Re, 153Sm vagy más radioaktív fémionnal alkotott komplexszé alakítják. Ha egy kelátképző ligandumból /X a lantanidák stabil izotópjaival, tantállal, biizmuttal vagy más, a jódnál nagyobb tömegszámú elemmel készítenek komplexet, az a röntgensugarakat kielégítően abszorbeálja ahhoz, hogy röntgensugár kontrasztanyagként legyen használható. Néhágy esetben a röntgensugár kép megjelenítésére alkalmazott anyagok az ultrahangot is megfelelően abszorbeálják, visszaverik vagy szórják, igy ultrahangkép megjelenítésére is alkalmasak. Ha a kelátképző ligandumot olyan paramágneses fématommal viszik komplexbe, amely szimmetrikus elektron-alapállapotu, például ilyen a Gd^4, Mn2+ vagy Fe^4, Cr3+, a kapott komplex spin relaxációs katalizátorként működik, amelyet a mágneses rezonancia (NMR-ként is ismert) kép megjelenítésére kontrasztanyagként lehet alkalmazni. Ha olyan fémmel képeznek komplexet a kelátképző ligandumból, amelynek az elektron-alapállapota nem szimmetrikus, ilyen például a diszprózium(III), holmium(III) és erbium(III), a kapott komplex a mágneses rezonancia kép megjelenítésére vagy az in vivő mágneses rezonancia spektroszkópiában kémiai eltolódást okozó szerként (shift-reagensként) használható.
A kelátképző kívánatos fizikai tulajdonságai attól függően különböznek, hogy a fém-kelátot a diagnosztikában vagy a gyógyászatban fogják-e alkalmazni. Bármilyen felhasználás esetén egyformán fontos fizikai tulajdonság, hogy a hozzákapcsolt fémionnal szemben a kelátképzőnek nagy legyen az affinitása és könnyen előállítható legyen. Amennyiben a fémkelátot NMR kép vagy főként röntgensugár kép megjelenítésére kívánják kontrasztanyagként felhasználni, fontos fizikai tulajdonság a jő vizoldható ság, és hogy az előállított szer viszkozitása és ozmolalitása a véréhez a lehető legközelebb álljon.
Az emberi vér ozmolalitása 0,3 Ozmol/kg viz. A hiperozmolalitásról közismert, hogy hozzájárul a betegnek a beinjektált kontrasztanyaggal szemben mutatott kedvezőtlen reakciójához, és az újabb röntgen kontrasztanyagok alacsonyabb ozmolalitása annak köszönhető, hogy molekuláik nem ionosak, azaz az összes töltés összege nulla (Shehadi, W.H. Contrast média adverse reactions: occurence, reoccurence and distribution patterns, Rádiói. 1982, 143. 11-17; Bettman, M.A.: Angiographic contrast agents; conventional and new média compared, Am. J. Roentgen. 1982, 139 787-794; Bettman, M.A. and Morris, T.W.: Recent advances in contrast agents, Rádiói Clin. North Am. 1986, 24., 347-357) . Az irodalomból ismert, és használható gadolinium-alapu NMR reagensek töltése az összes töltést figyelembevéve negatív, és ezért a vizzel készült oldataik ozmolalitása magas. Például a Gd(DTPA)-2t, amelyben a DTPA dietilén-triamino-pentaecetsavat jelent, N-metll-glükamin-sójából készült 0,5 mólos vizes oldata formájában használják fel. Az oldat Ozmolalitása 1,6-2,0 Ozmol/kg viz. A találmány szerinti gadolinium-komplexek nemionosak, nem sóformájuak. Amikor ezekből a nemionos gadolinium-komplexekből 0,5 mólos vizes oldatot készítünk, az oldatok ozmolalitása 0,30,6 Ozmol/kg viz. A komplexnek általában közömbösnek kell lennie a testtel való kölcsönhatást illetően, a szövetben való általános eloszlást és a kiválasztódást kivéve, mely utóbbi rendszerint a vesén keresztül történik. Ezek a tulajdonságok az NMR vizsgálatokhoz való felhasználhatóság szempontjából Is fontosak, azonban az NMR kép megjelenítéséhez használt szer hatékonyságát még növelhetjük is, ha a kémiai szerkezetét megváltoztatjuk, mégpedig oly módon, hogy növeljük a fémékelátnak a vizprotonok relaxációs idejére gyakorolt hatását.
A sugarakkal végzett vizsgálatoknál a megjelenítéshez beadandó dózisok általában kicsik, igy az a szempont, hogy a készítmény fizikai tulajdonságai az emberi vér fizikai tulajdonságaihoz hasonlók legyenek, aránylag elhanyagolható. Az ilyen területen való felhasználás esetén a biológiai speclfitás sokkal fontosabb. Közelebbről, fémként használhatunk például ^9mTc-ot, és kelátképzőként pedig olyan ligandumot, amelyhez egy biológiailag aktív rész, például epesav, zsírsav, aminosav, peptid, protein vagy a számos olyan kémiai anyag egyike kapcsolódik, amelyről tudott, hogy in vivő receptorokhoz kötődik. A biológiai specifitás az NMR kontrasztanyagoknál is kihasználható.
A sugárterápiában a fémionokat a szakterületen ismertek közül választhatjuk ki; ilyenek például a 90Y, 188Re, 153Sm. Az ilyen célra kiválasztott kelátképző ligandum általában kovalensen kötődik egy, a betegségre specifikus’egységhez, például egy monoklonális antitesthez.
A találmány tárgyát új fémkelátképző ligandumok képezik.
A találmány további tárgya olyan új fém-kelát komplexek rendelkezésre bocsátása, amelyek nemionosak.
Olyan, fémekkel kelátot képező ligandumok is a találmány körébe tartoznak, amelyek egy jódatomnál nagyobb tömegű fémmel, például báriummal, tantállal, ólommal, blzmuttal, a lant.anidákkal komplexbe vive röntgensugár kontrasztanyagként használhatók.
A találmány kiterjed olyan, féméekkel kelátot képező ligandumokra is, amelyekből gamma-sugarat kibocsátó radionüklidokkal, például felhasználásával készült komplexek a sugár-diagnosztikában a kép megjelenítésére használhatók .
A találmány még további tárgyát alkotják azok a fémekkel kelátot képező ligandumok, amelyek béta- vagy alfa-sugarat kibocsátó radioaktív fémekkel, például ^Oy-mal, IS^sm-mal, IS^Remal vagy 2:Í2Bi-tal komplexbe vive gyógyhatású radiofarmakonként alkalmazhatók.
A találmány tárgyához tartoznak olyan fémkelátot képező ligandumok is, amelyek fémkelát komplexeinek ozmolalitása vizes oldatban alacsony.
A találmány kiterjed olyan fémkelátképző ligandumokra is, amelyek fémkelát-komplexei alacsony akut toxicitásuak.
Olyan fémkelátképző ligandumok is a találmány tárgyát képezik, amelyeknek paramágneses fématommal alkotott komplexei relaxációs katalizátorként a mágneses rezonancia kép megjelenítésére használhatók.
A találmány továbbá olyan bifunkciós fémkelátképző ligandumokat bocsát rendelkezésre, amelyek fehérjékhez vagy más biológiailag aktív molekulákhoz kovalensen képesek kapcsolódni, és ezáltal biológiailag specifikussá teszik a fémkelát komplexet.
• · ·
A találmány körébe olyan bifunkcionális fém-kelátot képező ligandumok is tartoznak, amelyek modinamikusan stabilak, kinetikailag közömbösek és kívánt esetben elektromosan semlegesek.
A találmány fenti és a találmány alkalmazói által a későbbiekben felismerhető további tárgyát az (I) általános képletű vegyületekkel valósítjuk meg, a képletben n értéke 2 és 5 közötti egész szám, p értéke 0 vagy 1, r értéke 1 és 5 közötti egész szám, s értéke 0 vagy 1 és 5 közötti egész szám, t értéke 2 és 5 közötti egész szám.
Előnyösen n értéke 2 vagy 3, r értéke 1, 2 vagy 5, t értéke 2 vagy 3 és s értéke 0, 1 vagy 2, p értéke 0 vagy 1. A legelőnyösebb esetben n értéke 2, r értéke 1, t értéke 2, s értéke 1 és p értéke 1.
Rf jelentése hidrogénatom vagy alkilcsoport.
A leírásban az alkilcsoport mind az egyenes, mind az elágazó láncú csoportokat magába foglalja. Ezek a csoportok előnyösen 1-5 szénatomosak, a legelőnyösebb alkilcsoport a metilcsoport.
Az (I) általános képletű vegyületek és sóik paramágneses fématomokkal komplexbe vihetők, és a mágneses rezonancia képek megjelenítésénél a relaxációt fokozó szerként használhatók. Ezek a komplexek, amikor az emlősnek, például embernek beadják, a különböző szövsetekben különböző koncentrációban oszlanak el, és a szövetekben egy mágneses rezonancia képet előállító készülékből
származó rádiófrekvenciás energia abszorpciója révén gerjesztett állapotba kerülő protonok relaxációját katalizálják. A gerjesztett protonok relaxációs sebességének ez a gyorsítása lehetővé teszi a különböző kontrasztokkal való leképezést, amikor az egyedet a mágneses rezonancia képet előállító készülékkel letapogatjuk.
A készülékkel különböző időben, általában a szer beadása előtt és után készítenek képeket, és a szövetekben jelenlevő szer által a képekben okozott eltéréseket használják fel a diagnózishoz. A proton mágneses rezonancia kép megjelenítéséhez olyan paramágneses fématomok előnyösek az (I) általános képletű ligandummal való fém-komplex képzésére, mint a gadolinium(III), mangán(II), króm(III) és vas(III), amelyek mindegyike szimmetrikus elektron-konfigurációju paramágneses fématom; a fenti célra a gadolinium a legelőnyösebb, mivel paramágnesessége a legnagyobb, alacsony toxicitása és a koordinált vizének labilitása igen nagy.
Az (I) általános képletű, fémekkel kelátot képező ligandumokból lantanidákkal (58 és 71 közötti atomszámu fémekkel) is állíthatunk elő komplexeket, amelyek a mágneses rezonancia leképezéséhez vagy in vivő mágneses rezonancia spektroszkópiában használhatók.
Míg az (I) általános képletű fémkelát-képző ligandumok fentebb leirt alkalmazásai iaiz előnyösek, a diagnosztika területén dolgozó szakemberek számára nyilvánvaló, hogy a ligandumok a megfelelő fémekkel komplexbe vive a röntgensugár, radionuklid és • ·· ·
- 8 ultrahang leképezési eljárásokban is használhatók kontrasztanyagként .
A találmány szerinti ligandumokat ahhoz, hogy a leképezési eljárásokban használhatók legyenek, először a megfelelő fémmel komplexszé kell alakítani. Ezt a szakterületen ismeret módon végezhetjük. A fémet például oxid vagy halogenid formájában vi’zhez adjuk, és az (I) általános képletű ligandum ekvimoláris mennyiségével reagáltatjuk. A ligandumot vizes oldat vagy szuszpenzió formájában alkalmazzuk. Szükség esetén híg savat vagy bázist is adhatunk a rendszerhez, hogy a pH-t semlegesen tartsuk. Esetenként a hőmérséklet 100°C-ra való emelése, és akár 4 órán át ezen az értéken való tartása is sziükséges lehet a fémtől, a kelátképzőtől és azok koncentrációjától függően.
A találmány szerinti ligandumok fémkomplexeinek gyógyászatilag elfogadható sói is felhasználhatók reagensként a leképezési eljárásokban. Ezeket úgy állíthatjuk elő, hogy egy bázissal, például valamely alkálifém-hidroxiddal, megluminnal vagy arginlnnel semlegesítjük a fentebb előállított fémkomplexeket, amíg még oldatban vannak. Néhány fémkomplex formálisan töltés nélküli, és nincs szükség ellenionként kationok jelenlétére. Az ilyen semleges komplexek előnyösebb intravénásán adagolható röntgensugár- és NMR-kép megjelenítő reagensek, mint a töltéssel rendelkező komplexek, mert az oldataik a kisebb ozmolalitás következtében fiziológiásán jobban elviselhetőek.
Μ γ·ί
A kelát-komplexek steril vizes oldatait az emlősnek, igy J .·] az embernek orálisan, intratekálisan és különösen intravéná- j san 0,003 és 1,0 mól közötti koncentráció-tartományban adagolhatjuk. Például nyulban, agysérülés láthatóvá tételéhez, mágneses rezonancia leképezési eljárást alkalmazva, az (I) általános képletű ligandum gadolinium-komplexét intravénásán 0,05-0,5 millimól komplex/kg testtömeg dózisban, előnyösen ;
0,1-0,25 millimól/kg dózisban adagoljuk. A vesék láthatóvá tételéhez a dózis előnyösen 0,05 és 0,25 millimól/kg között van. A szív leképezéséhez előnyösen 0,25-1,0 millimól/kgos dózist alkalmazunk. A készimtény pH-ja 6,0 és 8,0, előnyösen kb. 6,5 és 7,5 között van. Fiziológiásán elfogadható puffereket, példázl trisz/hidroxi-metil)-amino-metánt, és más, fiziológiásán elfogadható adalékokat, például stabilizátorokat, igy parabéneket is tartalmazhatnak a készítmények.
Az (I) általános képletű vegyületeket az (A) reakcióvázlaton látható módon állíthatjuk elő.
A különböző (I) általános képletű vegyületek előállításához más és más kiindulási poliéter-alkoholt használunk.
A következő példák a találmány speciális foganatositási módjait mutatják be.
, példa
a) 1,2-Epoxi-4,7,10-trioxadodekán
4,45 g (0,111 mól) 60 %-os olajos nátrium-hidrid diszperziót 10 ml pentánnal átöblitünk az olaj eltávolítására. A nátrium-hidridet 100 ml száraz tetrahidrofuránban szuszpendáljuk nitrogén alatt, és a szuszpenzióhoz 12,45 g *
• · • · · ·
(0,0928 mól) frissen desztillált etoxi-etoxi-etanolt adunk. Az igy kapott szuszpenziót környezeti hőmérsékleten 2 órán keresztül keverjük, majd 25,40 ml (0,325 mól) epiklórhidrdint csepegtetünk hozzá, és a keverést egy éjszakán át folytatjuk. A reakcióelegyet 4 órán át forraljuk, majd lehűtjük, és a kivált sókat kiszűrjük. A szürletet magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. Olajos anyag marad vissza, amelyből a terméket desztillációval különítjük el színtelen olaj alakjában. Fp.: 85-90oC (0,13 kPa; hozam: 14,07 g , 80 %).
b) 1,4,7-Trisz(karboxi-metil)-10-(2'-hidroxi-4',7',10'-trioxadodecil)-1,4,7,10-tetraazaciklododekán
13,84 g (0,040 mól, 2,5 % víztartalom figyelembevételével)
1,4,7-trisz(karboxi-metil)-1,4,7,10-tetraazaciklododekán 200 ml vízzel készült oldatának pH-ját 5 mólos kálium-hidroxiddal 10,5re állítjuk. Ehhez az oldathoz 8,37 g (0,44 mól) 1,2-epoxi-4,7,10-trioxadodekánt adunk. A keletkező opálos oldatot környezeti hőmérsékleten keverjük, és a pH-ját kálium-hidroxid esetenkénti hozzáadásával 10-10,5 értéken tartjuk.
Négy nap elteltével a reakcióelegyet egy formiát formában lévő 10x21 cm-es AG1-X8 anioncserélő gyantaoszlopra visszük. Az eluálást 8 liter vízzel végezzük, és az átfolyási sebesség 11 ml/perc. Ezután 3 liter 0,5 mólos hangyasavval folytatjuk az eluálást, és ezt az eluátumot összegyűjtjük és bepároljuk. Az üvegszerü maradékot 200 ml vízben oldjuk és egy 4,5x40 cm-es, előzőleg regenerált poli(4-vinil-piridin) oszlopra visszük.
Az eluálást 3 liter vízzel végezzük. A vizet lepároljuk és a maradékot környezeti hőmérsékleten 18 órán át vákuumban szárítjuk. 18,1 g (a 2,45 % víztartalom figyelembevételével 82%)
1.4.7- trisz(karboxi-metil)-10-(2'-hidroxi-4',7',10'-trioxadodecil)-1,4,7,10-tetraaza-ciklododekánt kapunk.
Elemi analízis a · 0,751^0 összegképletre:
számított: C: 50,21 %; H: 8,34 %; N: 10,19 %;
talált: C: 50,26 %; H: 8,51 %; N: 10,53 %; H2O:2,45% (KF oldódásával meghatározva)
2. példa
1.4.7- Trisz(karboxi-metil)-10-(2'-hidroxi-4',7',10'-trioxadodexil)-1,4,7,10-tetraazaciklododekanáto-gadolinium
13,4 g (0,0244 mól a 2,45 % víztartalom figyelembevételével)
1.4.7- trisz(karboxi-metil)-10-(2'-hidroxi-4',7',10'-trioxadodecil)-1,4,7,10-tetraazaciklodedekánt 250 ml vízben oldunk, az ol dat pH-ja 3,4. 4,76 g (0,0131 mól) gadolinium(III)-oxidot adunk az oldathoz, és a keletkezett szuszpenziót 80oC-on 18 órán át keverjük. A kapott opálos oldatot környezeti hőmérsékletre hütjük és 0,2 mikronos membránon átszűrjük. A szürletet, miután pH-ját tömény ammónium-hidroxiddal 9,4-re állítottuk, egy 10x20 cm-es, ammónium-formában levő Chelex 100 oszlopra visszük. Az oszlopot
2,5 liter vízzel eluáljuk. Az eluátumot összegyűjtjük és bepároljuk. Fehér üvegszerü szilárd anyagot kapunk, amelyet preparativ fordított fázisú HPLC,technikával tisztítunk tovább. A kelátot ··
I · « tartalmazó frakciókat egyesitjük és bepároljuk. Maradékként fehér szilárd anyagot kapunk.
Ezt a szilárd anyagot 95 %-os forró etanolból kétszer átkristályositjuk. Az anyalugok bepárlásával és a maradék fenti módon történő kristályosításával egy második adag termékhez jutunk. A két adagot egyesitjük és nagy vákuumban egy éjszakán át 58oC-on szárítjuk. így 7,13 g (42 %, a 2,26 % viz figyelembe* vételével korrigált érték) 1,4,7-trisz(karboxi-metil)-10-(2 '-hidroxi-4',7',10'-trioxadodecil)-1,4,7,10-tetraazabiciklododekanáto-gadoliniumot kapunk.
Elemi analízis a C23H41N4°ioG<^.0,891^0 összegképletre: számított: C: 39,08 %; H: 6,10 %; N: 7,93 %;
talált:
C: 39,11 %;
H: 6,33 %;
N: 7,96 %; (KF oldódásával meghatározva)
1.
(I) általános értéke és 5 értéke vagy értéke és 5 értéke vagy értéke és 5

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypontok képletű
    1, közötti vegyületek, a képletben egész szám, egész szám, és 5 közötti egész szám, közötti egész szám, R1 hidrogénatom vagy alkilcsoport.
    2.
    Az 1.
    igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületek, amelyekben n értéke 2 vagy 3.
    3. Az 1.
    igénypont szerinti (I) általános vegyületek, amelyekben r értéke 1, 2 vagy
    3.
    4. Az 1.
    igénypont szerinti (I) általános amelyekben t értéke 2 vagy 3.
    5. Az 1.
    igénypont szerinti általános képletű vegyületek, amelyekben s értéke 0, 1 vagy
    2.
    6. Az 1.
    igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületek, amelyekben p értéke 0 vagy 1.
    7. Az 1.
    igénypont szerinti (I) általános vegyületek, amelyekben n értéke 2, r értéke 1, t értéke
    2, s értéke 1 és p értéke 1.
    8.
    Az 1.
    igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületek körébe tartozó 1,4,7-trisz(karboxi-metil)-10-(21-hidroxi-4',7’,10'-trioxadodecil)-1,4,7,10-tetraazaciklododekán.
    ···· ·· · ··· t
    9. Egy fématom és egy (I) általános képletű, fémmel kelátot képező ligandum - á képletben
    n értéke 2 és 5 közötti egész szám, P értéke 0 vagy 1, r értéke 1 és 5 közötti egész szám, s értéke 0 vagy 1 és 5 közötti egész szám, t értéke 2 és 5 közötti egész szám,
    R^ hidrogénatom vagy alkilcsoport komplexe vagy annak sója.
    10. A 9. igénypont szerinti fémkomplex, amelyben a fématom gadoliniumíIII).
    11. A 9. igénypont szerinti komplexek körébe tartozó
    1,4,7-trisz(karboxi-metil)-10-(2 *-hidroxi-4',7',10'-trioxadodecil)-1,4,7,10-tetraazaciklododekanáto-gadolinium.
    12. Eljárás (I) általános képletű vegyületek - a képletben
    n értéke 2 és 5 közötti egész szám, P értéke 0 vagy 1, r értéke 1 és 5 közötti egész szám, s értéke 0 vagy 1 és 5 közötti egész szám t értéke 2 és 5 közötti egész szám,
    R hidrogénatom vagy alkilcsoport előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (V) képletű vegyületet egy (IV) képletű vegyülettel erős bázis és viz jelenlétében reagáltatunk.
    ··· • · * «·.
    13. A 12. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a képződött ligandumot fém-oxiddal' vízben reagáltatjuk a megfelelő fémkomplex képződése közben.
    14. A 13. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy fém-oxidként gadolinium(III)-oxidot alkalmazunk.
    A meghatalmazott
    53.2&S7 BE
    KÖZZÉTÉTEL
    PÉLDÁNY r
    S.B.G&K τ nemzetközi zaíadalmi m( WsT, DALSZÍN □&ON: 133-31
    3YVÉDI
    A izu. 10.
    • · · ί’Ιί'ΐφ-ΰ
    53.266
    ZETKÖZI
    JALMIIR D
    ΟΝ: 163-37
HU908436A 1989-12-22 1990-12-21 Process for the production of 10-(2'-hydroxy-3"-polyoxaalkyl/1,4,7-tris-carboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecanes HUT59114A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US45489089A 1989-12-22 1989-12-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU908436D0 HU908436D0 (en) 1991-07-29
HUT59114A true HUT59114A (en) 1992-04-28

Family

ID=23806486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU908436A HUT59114A (en) 1989-12-22 1990-12-21 Process for the production of 10-(2'-hydroxy-3"-polyoxaalkyl/1,4,7-tris-carboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecanes

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0434346A1 (hu)
JP (1) JPH04120066A (hu)
AU (1) AU6709390A (hu)
CA (1) CA2031587A1 (hu)
HU (1) HUT59114A (hu)
IE (2) IE904318A1 (hu)
NZ (1) NZ236267A (hu)
PT (1) PT96336A (hu)
ZA (1) ZA909855B (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU625529B2 (en) * 1989-12-22 1992-07-16 E.R. Squibb & Sons, Inc. 10-(2'-hydroxy-3'-alkoxy-1,4,7-triscarboxymethyl-1,4,7,10- tetraazacyclododecanes
DE4035760A1 (de) * 1990-11-08 1992-05-14 Schering Ag Mono-n-substituierte 1,4,7,10-tetraazacyclododecan-derivate, verfahren zu ihrer herstellung und diese enthaltende pharmazeutische mittel
DE4237943C2 (de) * 1992-11-06 1997-10-23 Schering Ag Verfahren zur Herstellung von Metallkomplexen der N-beta-Hydroxyalkyl-tri-N-carboxyalkyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecan- und N-beta-Hydroxyalkyl-tri-N-carboxyalkyl-1,4,8,11-tetraazacyclotetradecan-Derivate
DE4140779A1 (de) * 1991-12-06 1993-06-09 Schering Ag Berlin Und Bergkamen, 1000 Berlin, De Verfahren zur herstellung von mono-n-substituierten tetraazamakrocyclen
DE4218744C2 (de) * 1992-06-04 1997-11-06 Schering Ag Verfahren zur Herstellung von N-ß-Hxdroxyalkyl-tri-N-carboxylalkyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecan- und N-ß-Hydroxyalkyl-tri-N-carboxyalkyl-1,4,8,11-tetraazacyclotetradecan-Derivaten und deren Metallkomplexe
DE4317588C2 (de) * 1993-05-24 1998-04-16 Schering Ag Fluorhaltige makrocyclische Metallkomplexe, Verfahren zu ihrer Herstellung, sowie ihre Verwendung
DE4318369C1 (de) * 1993-05-28 1995-02-09 Schering Ag Verwendung von makrocyclischen Metallkomplexen als Temperatursonden
AU7384394A (en) * 1993-06-30 1995-01-24 Akzo Nobel N.V. Chelating compounds
US20070258888A1 (en) * 2003-11-17 2007-11-08 Claus Feldmann Contrast Agent for Medical Imaging Techniques and Usage Thereof
WO2012027727A2 (en) * 2010-08-26 2012-03-01 Kunyuan Cui Lipomacrocycles and uses thereof

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3772785D1 (de) * 1986-01-23 1991-10-17 Squibb & Sons Inc 1-substituiertes-4,7,10-triscarboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecan und analoga.
US4885363A (en) * 1987-04-24 1989-12-05 E. R. Squibb & Sons, Inc. 1-substituted-1,4,7-triscarboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecane and analogs
DE3625417C2 (de) * 1986-07-28 1998-10-08 Schering Ag Tetraazacyclododecan-Derivate
FR2614020B1 (fr) * 1987-04-14 1989-07-28 Guerbet Sa Nouveaux ligands cycliques azotes, complexes metalliques formes par ces ligands, compositions de diagnostic contenant ces complexes et procede de preparation des ligands.
DE3855239T2 (de) * 1987-07-16 1996-10-31 Nycomed Imaging As Aminocarbonsäure und Derivate
GB8801646D0 (en) * 1988-01-26 1988-02-24 Nycomed As Chemical compounds

Also Published As

Publication number Publication date
ZA909855B (en) 1991-10-30
HU908436D0 (en) 1991-07-29
IE904319A1 (en) 1991-07-03
IE904318A1 (en) 1991-07-03
NZ236267A (en) 1992-12-23
AU6709390A (en) 1991-06-27
CA2031587A1 (en) 1991-06-23
EP0434346A1 (en) 1991-06-26
JPH04120066A (ja) 1992-04-21
PT96336A (pt) 1991-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2604796B2 (ja) 10―置換―1,4,7―トリスカルボキシメチル―1,4,7,10―テトラアザシクロドデカンおよび類縁体
US5846519A (en) Method for imaging mammalian tissue using 1-substituted-1,4,7-tricarboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecane and analogs
EP0232751B1 (en) 1-substituted-4,7,10-triscarboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecane and analogs
EP0670832B1 (en) Hepatobiliary magnetic resonance contrast agents
Jones-Wilson et al. The in vivo behavior of copper-64-labeled azamacrocyclic complexes
US5380515A (en) MRI image enhancement of bone and related tissue using complexes of paramagnetic cations and polyphosphonated ligands
US5601800A (en) New multifunctional ligands for potential use in the design therapeutic or diagnostic radiopharmaceutical imaging agents
JP3007415B2 (ja) ホスホネート部分と非ホスホネート部分との両者を有するmri用のポリアミノ常磁性キレート
HUT59114A (en) Process for the production of 10-(2&#39;-hydroxy-3&#34;-polyoxaalkyl/1,4,7-tris-carboxymethyl-1,4,7,10-tetraazacyclododecanes
HUT67602A (en) Process for producing bicyclo-polyaza-macrocyclo-carboxylic acid complexes, their conjugates and contrast materials containing them
HUT59115A (en) Process for producing 10-(2&#39;-hydroxy-3&#39;-alkoxy)-1,4,7-tris(carboxymethyl)-1,4,7,10-tetraazacyclododecanes
EP0513000B1 (en) Mri image enhancement of bone and related tissue using complexes of paramagnetic cations and polyphosphonate ligands
JPH0374211B2 (hu)
US5717121A (en) Preparation and use of contrast agents
US20100324319A1 (en) Tame based chelators and uses thereof
KR100306331B1 (ko) 비사이클로폴리아자매크로사이클로카복실산착체,그의결합체,그의제조방법및조영제로서의그의용도
JP2000515850A (ja) 造影剤
MXPA97009658A (en) Preparation and use of agents against
AU4237993A (en) Bicyclopolyazamacrocyclocarboxylic acid complexes, their conjugates, processes for their preparation, and use as contrast agents