HUT56577A - Process for producing tetra-o-acetyl-beta-d-o glycosides of 4'-demethyl-4'-alkoxycarbonyl epipodophyllotoxins - Google Patents

Process for producing tetra-o-acetyl-beta-d-o glycosides of 4'-demethyl-4'-alkoxycarbonyl epipodophyllotoxins Download PDF

Info

Publication number
HUT56577A
HUT56577A HU907632A HU763290A HUT56577A HU T56577 A HUT56577 A HU T56577A HU 907632 A HU907632 A HU 907632A HU 763290 A HU763290 A HU 763290A HU T56577 A HUT56577 A HU T56577A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
demethyl
acetyl
tetra
demethylepipodophyllotoxin
Prior art date
Application number
HU907632A
Other languages
English (en)
Other versions
HU907632D0 (en
Inventor
Jean Pierre Robin
Nadine Houlbert
Valery Lenain
Original Assignee
Pf Medicament
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pf Medicament filed Critical Pf Medicament
Publication of HU907632D0 publication Critical patent/HU907632D0/hu
Publication of HUT56577A publication Critical patent/HUT56577A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H17/00Compounds containing heterocyclic radicals directly attached to hetero atoms of saccharide radicals
    • C07H17/04Heterocyclic radicals containing only oxygen as ring hetero atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Eljárás 41-demetil-4·-alkoxi-karbonil-epipodofillotoxinok tetra-O-acetil-B-D-O-glükozidjainak előállítására
PIERRE FABRE MEDICAMENT, Párizs, Franciaország Feltalálók:
ROBIN Jean Pierre, Le Mans,
HOULBERT Nadine, Le Mans,
LÉNÁIN Valery,
Le Mans, Franciaország
A bejelentés napja: 1990. 11. 23.
Elsőbbsége:
1989. 11. 24. (89 15483) Franciaország
71404-1913-GÁ/KmO • · ·
- 2 A találmány tárgya eljárás a 4'-demetil-4'-alkoxi-karbonilepipodofillotoxinok tetra-O-acetil-B-D-O-glükozidjainak előállítására. Ezek a vegyületek a humán terápiában rákellenes szerekként nagy érdeklődésre számot tartó etopozidok szintetikus előállításának köztitermékei. Közelebbről a találmány tárgya a (III) általános képletü 41-demetil-4'-alkoxikarbonil-epipodofillotoxinok tetra-O-acetil-B-D-O-glükozidjainak előállítása. A képletben
Rj jelentése egyenes vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkilcsoport, amely adott esetben egy vagy több halogénatommal, előnyösen klóratommal helyettesített lehet.
A (III) általános képletü vegyületek előállítására
i) a (VII) általános képletü 41-demetilepipodofillotoxin fenolos hidroxilcsoportját a (VI) általános képletü alkil-klór-formiáttal - a képletben R^ jelentése a fentiekben megadott - való reagáltatással szelektíven védjük, majd ii) a kapott (V) általános képletü alkoxi-karbonil-4'-demetil-4'-epipodofillotoxint - a képletben R]_ jelentése a fentiekben megadott - a (IV) képletü tetra-0-acetil-2,3,4,6-β-D-glükózzal való kapcsolási reakciónak tesszük ki.
A találmány egy sajátos megvalósítási módja szerint az ii) kapcsolási reakciót oldószerben, előnyösen klórozott szénhidrogénben Lewis-sav jelenlétében végezzük. A Lewis-sav lehet például bór-trifluorid-éterát vagy ón(IV)-klórid. A reakcióban oldószerként különösen diklór-metánt vagy diklór-etánt alkalmazhatunk.
Az eddig ismertetett analóg eljárásokkal szemben [M. Khun • · · ·
- 3 és A. Von Wartburg; Helv. Chim. Acta, 52, 948-955 (1969)] ezt a kapcsolási reakciót -20 és -25 °C közötti hőmérsékleten hajtjuk végre. A reakciónak ilyen alacsony hőmérsékleten való végrehajtása azzal az eredménnyel jár, hogy jelentősen csökken a nem-kívánt (I') képletű α-anomer aránya.
A találmány szerint előállított (III) általános képletű vegyületek a 4'-demetilepipodofillotoxin alkilidén-glükozidjainak előállítása során szintetikus köztitermékekként használhatók.
Ezek a vegyületek, amelyeknek rákellenes szerekként való jelentőségét az előzőekben már említettük, a (III) általános képletű vegyület védőcsoportjainak teljes eltávolításával nyerhetők, így a (II) általános képletű 4-B-D-glükopiranozil-4'-demetilepipodof illotoxint nyerjük, amelyből ezután az (I) általános képletű 4 ’-demetilepipodof illotoxin-alkilidén-glükozidot nyerjük - a képletben R2 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, arilcsoport vagy heteroarilcsoport, például tiofenilcsoport.
Az (I) általános képletű vegyületekkel kapcsolatosan megemlítjük, hogy ezeknek az az adott származéka, amelyben R2 jelentése metilcsoport, etopozid vagy VP 16 néven ismert [etoposide (VP-16) - Current Status and New Developments B.F. Issell és mtsai. (1984), Academic Press, Inc.]. Az az (I) általános képletű vegyület, amelyben R2 jelentése tiofenil-csoport, tenipozid vagy VM 26 néven ismert.
A (III) általános képletű vegyületekről a védőcsoportokat előnyösen különlegesen jó körülmények között távolíthatjuk el • · ·
- 4 oly módon, hogy a vegyületet alacsony forráspontú alkoholban, előnyösen metanolban vagy metanolnak más oldószerrel alkotott elegyében, előnyösen tetrahidrofuránnal alkotott elegyében oldjuk. A reagáltatást ezután homogén és heterogén katalizátorok kombinációjának jelenlétében, például fém-acetát, előnyösen cink és cinkpor jelenlétében végezzük.
Ez az eljárás, amely a védőcsoportoknak két helyzetből való teljes eltávolítását eredményezi, 12 - 192 óra alatt végrehajtható, ellentétben a szokásos eljárással, amely két különböző, egymást követő lépéssel valósítható meg.
Amint azt az alábbiakban be fogjuk mutatni, a szintetikus eljárás megbízhatóságát úgy igazoltuk, hogy egy ilyen módon védőcsoportjaitól megfosztott glükozidot az eredetileg leírt eljárással [C. Keller-Julin, M. Kuhn, A. Von Harburg [sic] és H. Stahelin [sic], J. Med. Chem. 14, 936-940 (1971)] acetilezési reakciónak tettünk ki.
így lehetővé vált, hogy kiváló körülmények mellett, optimális hozammal nyerjünk egy gyűrűs acetált, amelynek legnagyobb komponense a 4·-demetilepipodofillotoxin 4,6-0,01-etilidén-B-D-O-glükozidja, vagyis az etopozid, azaz olyan (I) általános képletü vegyület, amelyben R2 jelentése metilcsoport.
Előnyösen az ilyen etopozidot végül vizes acetonitrilből történő átkristályosítással tisztítjuk.
A továbbiakban a találmányt nem korlátozó példákban mutatjuk be.
A kiindulási anyagok előállítása
A (IV) képletü 2,3,4,6-tetra-O-acetil-B-D-glükózt a • · · ·
- 5 szakirodalomban leírt eljárással szintetizáljuk [Organic Syntheses, Coll. Vol, 3, 11; Organis Syntheses, 434], az aglikont a (VII) általános képletű 4’-demetilepipodofillotoxinból nyerjük, amelyet M. Kuhn, C. Keller-Juslen [sic] és A. Von Wartburg eljárásával [Helv. Chim. Acta, 52, 944-947 (1969)] állítunk elő. Az utóbbi vegyületet egy az aglikonnak egy megfelelően helyettesített alkil-klór-formiáttal való reagáltatásával állítjuk elő (1-4. példák). A reagáltatást a kívánt vegyületnek bázisokra való érzékenysége tekintetbe vételével semleges közegben végezzük. A klór-formiátot minden esetben elegendően lassan adagoljuk ahhoz, hogy a klór-formiát koncentrációja a fenolhoz viszonyítva mindig kevesebb legyen, hogy így a megfelelő kétszeresen védett vegyület minimális mennyisége keletkezzen, azaz kevés olyan vegyület keletkezzen, amely a 4-helyzetben is védett, mivel ez a termék nem használható a következő lépésben. Ezt úgy érjük el, hogy a hőmérsékletet szabályozzuk, és a reakció lefolyását vékonyrétegkromatográfiás eljárással ellenőrizzük.
Ennek az észter-köztiterméknek a kiváló kristályosodási képessége könnyűvé teszi tisztítását.
1. Példa
4’-(2,2,2-Triklór) -etoxi-karboni 1-4'-demetilepipodof illotoxin [(V), Rx = CH2CC13] előállítása liter száraz 1,2-diklór-etán és 350 ml vízmentes piridin elegyéhez keverés közben hozzáadunk 1 kg, 2,5 mól 4’-demetilepipodof illotoxint. A reakcióélegyet 25 °C hőmérsékleten tartjuk, és 2 óra alatt hozzáadunk 1,5 liter száraz 1,2-diklór-etánban oldott 444 ml, 1,3 ekvivalens 2,2,2-triklór-etil-klór• · ·♦· · • · • · · « · · ·
-formiátot. A reagáltatást az adagolás befejezése után további 45 percen át folytatjuk, kívánt esetben, ha az átalakulás a vékonyrétegkromatográfiás vizsgálat szerint még nem teljes, ennél is tovább. A reakciót hidrogén-kloriddal való mosással állítjuk le. A szerves fázist sóoldattal mossuk, magnézium-szulfáton szárítjuk, majd vákuumban bepároljuk. A kapott gélt szilikagélen kromatografáljuk (Si60, 4p-60 Mm), eluensként 0 és 5 % között növekvő koncentrációjú metanolt tartalmazó diklór-metánt használunk. így mintegy 90 %-os hozammal 1,3 kg nyersterméket kapunk. A termék olvadáspontja 126 - 129 ’C.
[a]D 22 = -40’ (c = 1; CHC13).
2. Példa
4'-Metoxi-karbon!1-4'-demetilepipodofillotoxin [(V), = Me] előállítása
Az. 1. példában leírt módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy triklór-etil-klór-formiát helyett 250 ml metil-klórformiátot alkalmazunk. így mintegy 99 %-os hozammal 1,13 kg kívánt terméket nyerünk.
Op.: 254 - 257 ’C.
[a]D 22 = -50° (c = 1; CHC13).
3. Példa
4'-Etoxi-karbonil-4'-demetilepipodofillotoxin [(V),
R1 = Bt] előállítása
Az 1. példában leírt módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a triklór-etil-klór-formiát helyett 310 ml etil-klór-formiátot alkalmazunk. 90 %-os hozammal 1,060 kg kívánt terméket nyerünk amorf formában.
• · « · · · · · ··· · ··· · • · · · · ·· ·· »······ ·
4. Példa
41-4-Butoxi-karbonil-4'-demetilepipodofillotoxin [ (V),
R1 = C4H9] előállítása
Az 1. példában leírt módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a triklór-etil-klór-formiát helyett 380 ml butil-klór-formiátot alkalmazunk. 85 %-os hozammal 1,060 kg kívánt terméket nyerünk üvegszerű anyag formájában.
5. Példa
4-[(2,3,4,6-Tetra-O-acetil)-B-D-glükopiranozil]-4' -[(2,2,2-triklór) -etoxi-karbonil] -4' -demetilepipodof illotoxin [(III), Rx = ch2cc13] előállítása liter száraz 1,2-diklór-etánban 1300 g, 2,26 mól 4'-triklór-etoxi-karbonil-4'-demetilepipodofillotoxint, majd 1,180 g, 3,39 mól, 1,5 ekvivalens tetra-O-acetil-B-D-glükózt oldunk. Az elegyet -22 °C-ra hűtjük, majd mintegy 25 perc alatt, az elegy hőmérsékletét -20 °C hőmérsékleten tartva 650 ml, 5,15 mmól, 2,3 ekvivalens bór-trifluoridot adunk hozzá. A reakcióelegyet ezután 1 órán át keverjük, majd 450 ml 1,2-diklór-etánban oldott 450 ml piridint adunk hozzá. Az elegyet ezután kénsavoldattal mossuk. A szerves fázist magnézium-szulfáton szárítjuk, majd vákuumban bepároljuk. A kapott habot használjuk fel a következő lépésben.
%-os hozammal 1640 g terméket nyerünk, a termék olvadáspontja 128 - 130 °C.
[a]D 22 = “35° (c = 1; CHCI3).
· ·· · 4 4
4*4*4 •44 4 4*4· * 4 * 4·*4
II 4 4 4« β 444
6. Példa
4-(2,3,4,6-Tetra-0-acetil-fi-D-glükopiranozil)-4’-metoxi-karbonil-4'-demetilepipodofillotoxin [(III), Rj_ = CH3] előállítása
AZ 5. példában leírt módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a 4'-triklór-etoxi-karbonil-4'-demetilepipodofillotoxin helyett 1035 g 4'-metoxi-karbonil-4'-demetilepipodofillotoxint alkalmazunk. így 80 %-os hozammal 1425'g kívánt terméket nyerünk amorf anyag formájában.
7. Példa
4-B-D-Glükopiranozil-4'-demetilepipodofillotoxin [(II)] előállítása
1) Az 5. példa szerint előállított származékból:
500 g, 0,55 mól az 5. példa szerint előállított védett glükozidot, 500 g cinkport, 75 g cink-acetát-dihidrátot és 45 ml vizet 7 liter metanolba adunk. A heterogén elegyet erős keverés mellett 16 órán át visszafolyató hűtő alatt forraljuk. A reakció lejátszódását vékonyrétegkromatográfiás eljárással ellenőrizzük, majd az elegyet forrón szűrjük, a visszamaradó szilárd anyagot forró metanollal ismét extraháljuk. Az alkoholos fázisokat egyesítjük, vákuumban habbá pároljuk be, majd a kapott habot szilikagélen (Si60, 40 - 60 μια) kromatografáljuk. Eluensként 6 és 20 % között növekvő koncentrációjú metanolt tartalmazó diklór-metánt alkalmazunk. A kapott termék hideg etil-éterből kristályosodik, így 60 %-os hozammal 186 g terméket nyerünk. A kapott termék olvadáspontja 206 - 208 °C.
[a]D22 = _75o (c e 1; H2o).
• ·
- 9 2) A 6. példa szerint előállított származékból kiindulva:
A 7. példában leírt módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy az 5. példa szerint előállított védett gükozid helyett 435 g, a 6. példa szerint előállított védett glükozidot alkalmazunk. A reagáltatást 192 órán át végezzük, így 55 %-os hozammal 170 g terméket nyerünk amorf anyag formájában.
8. Példa
4—(4,6—Etilidén—β—D-glükopiranozil) -4 ' -demetilepipodof illotoxin [(I), R2 = Me] előállítása liter száraz acetonitrilhez 250 g, 0,44 mól 4-a-D-glükopiranozil-4·-demetilepipodofillotoxint, 1350 ml desztillált acetaldehid-dietil-acetált és 25 g p-toluolszulfonsavat adunk. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten 30 percig keverjük, majd 8 liter kloroformmal meghígítjuk, vízzel mossuk, magnézium-szulfáton szárítjuk, majd vákuumban bepároljuk. A kapott habot szilikagélen kromatografálva tisztítjuk (Si60, 20 - 45 Mm) , eluensként 2 és 6 % között növekvő koncentrációjú metanolt tartalmazó diklór-metánt alkalmazunk. A koncentrált eluátum frakciók hideg etil-éterből kristályosodnak. így 70 %-os hozammal 181 g terméket nyerünk. A kapott termék olvadáspontja 257 - 266 ’C. [a]D 22 = -103° (c = 0,6; CHC13).
9. Példa
Etopozid 2 CH3CN adduktumának előállítása
A 8. példa szerint előállított terméket 50/50 térfogatarányú acetonitril - víz elegy minimálisan szükséges térfogatában oldjuk, majd hagyjuk lassan kristályosodni. A kettős prizma kristályok formájában kapott termék 1 molekula oldószert tartalmazó • ♦
- 10 adduktum formájában van. A termék olvadáspontja 183 - 186 °C.
Egy kristályt kiválasztunk Rtg-sugár diffrakciós szerkezeti elemzés céljára. A mintát kis, 0,15 x 0,18 x 0,20 mm méretű prizmák formájában készítjük el. Dokumentációs célra ezeket az analitikai eredményeket az alábbiakban megadjuk:
c29h32°13z CH3CN,: MT. = 629,6, monoklin, P2j, a = 11,997 (4), b = 6,111 (2), c = 21,346 (7) A, β = 97,69 (3), V = 1550,8 (6), A-3, Z = 2, Dx = 1,35 g X cm3,A(MoKa) = 0,71069 A, μ = 0,99 cm-1, F (000) = 664, T = 296 K, végső R érték = 0,051 2 153 reflexióra.
Az elemzést automata CAD4 ENRAF-NONIUS diffraktométer alkalmazásával végezzük (molibdén anód, grafit monokromátor). Meghatározzuk a rácsparamétereket, és 25 nagyszögű reflexióból kapott pontsorozatból pontosítjuk. A minta (0,15 x 0,18 x 0,20 mm méretű kis prizmák) 3878 visszaverődést ad (2 ^max = 50°) amelyből 2 153 független (R£nt = 0,021) I > 1,2σ (I): elemzett tartomány h (0-15) k (0-7) 1 (-27-+27), pásztázás <3/2 &, változó pásztázási sebesség (tmax = 60 s) , 0,6 % variáció (nemszignifikáns deviáció) az intenzitás ellenőrzésénél.
Lorenz és polarizációs korrekciók után a szerkezetet közvetlen módszerek [Direct Methods; MAIN, P., FISKE, S.J., HULLE, S.E., LESSINGER, L., GERMAIN, G., DECLERCQ, J.P. és WOOLFSON, M.M. MÚLTÁN 82. A System of Computer Programs fór the Automatic Solution of Crystal Structures from X-ray Diffraction Data. Univs. of York, England, and Louvain, Belgium (1982)] alkalmazásával bontjuk fel, az etopozid egység minden nemhidrogén atomja látható. A skála faktor pontosítása, majd • * ·« · · · · · · • · · ···· ·· ····♦♦» »
- 11 Fourier-differencia szintézis (Difference-Fourier synthesis) után egy acetonitrilként azonosítható parazita molekula jelenik meg. A teljes egységet ezután izotrópikusan (R = = 0,093), majd anizotrópikusan (R = 0,078) pontosítjuk. Ebben a szakaszban a hidrogénatomok helyzetét Fourier-differencia szintézissel határozzuk meg (0,36 és 0,18 eÁ-3 között).
A molekula nem-hidrogén atomjai (x, y, z, Bij) és hidrogénatomjai (x, y, z) kombinációjának teljes mátrixa alkalmazásával kapott legjobb megközelítés az alábbi eredményeket adja (2 153 visszaverődés 406 paraméterre):
R = 0,054
R = 0,051
S = 1,28 ^e = 0,12 eA“3 l/σ - (Fo)2 = [σ2 (I) + (0,04 FO 2)2]-1/2
Megjegyzés:
Számításokat végeztünk a vegyület abszolút konfigurációjának megállapítására, mivel a jelenlegi technikák már nem teszik szükségessé nehéz atom jelenlétét a szerkezetben. Nem volt lehetséges a két enantiomer kétséget kizáró megkülönböztetése, mivel ez a számítási mód valóban kiváló minőségű kristályokat igényel, mi nem rendelkeztünk ilyenekkel, feltehetően a kristályosító oldószernek a molekulában való jelenléte miatt.
Minden számítást DIGITAL PDP 11/60 minikomputeren végeztünk SDP program szét alkalmazásával [FRENZ, B.A., ENRAF-NOIUS Structure Determination Package; SDP Users Guide, Version 1985. College Station, Texas 77840, USA, and Enraf-Nonius, Delft, The » · r··:
·· · • · · · · «· ·· ···· ♦·· «
- 12 Netherlands, 1985], a szórási együtthatókat a megfelelő nemzetközi táblázatokból vettük [the International Tables fór Crystallography Vol. IV. Birmingham; Kynoch Press. (Present distributor D. Reidel, Dordrecht (1974)], a perspektivikus nézetet ORTEP programmal [JOHNSON, C.K., Report ORNL-3794. Oak Ridge National Laboratory Tennessee, USA (1965)] nyertük.
A csatolt ábra az etopozid molekula szférikus nézete.
10. Példa
Az etopozid alfa-anomerje [(I*) képletü vegyület]
Az etopozid előállítása során képződő fő szennyező az etopozid alfa-anomerje. Ezt ipari nagynyomású folyadékkromatográfiás eljárással különítjük el.
Op.: 218-222 °C. [a]D 22 = +22° (c = 1; CHC13).
NMR 1H 500 MHz (CDCI3) (S ppm): 6,86 (1H, s, H-5); 6,50 (1H, s, H-8); 6,24 (2H, s, H-2', 6'); 5,97 és 5,96 (2H, 2d, JAB = 1,3 Hz, OCH2O); 5,39 (1H, s, OH fenol); 5,04 (1H, d, = 4,0 Hz,
H-l); 4,7 (2H, m, H-4, 3a (A)); 4,67 (1H, q, J7w_8ii = 5,1 Hz, H-7); 4,59 (1H, d, JT_2 = 5,3 Hz, H-l); 4,25 (1H, dd, H-3a (B) ) ; 4,05 (1H, dd, JAB = 9,2 Hz, J6h_5h, H-6 (A)); 3,82 (1H, t, H-3) ; 3,75 (6H, s, OCH3) ; 3,70 (1H, dd, J2»-i·· = 4,0 Hz,
J2«i_3«t = 9,3 Hz, H-2); 3,51 (1H, t, J-6 (B) ) ; 3,48 (1H, m,
H-5); 3,36 (1H, dd, J2_i = 5,3 Hz, J2_3 = 14,0 Hz, H-2); 3,25 (H-l, t, H-4); 2,86 (1H, m, H-3); 2,72 (1H, s, OH); 2,60 (1H, s,
OH) és 1,32 (3H, d, J8n_7.i = 5,1 Hz, H-8).
·% »··’:
··· * ··· 4 « · · ·*»· ·♦ ·*«···· ·
- 13 Szabadalmi igénypontok

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás a (III) általános képletű 4’-demetil-4'-alkoxi-karbonil-epipodofillotoxin-tetra-O-acetil-B-D-O-glükoziájának előállítására - a képletben
    R1 jelentése egyenes vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkilcsoport, amely adott esetben egy vagy több halogénatommal, előnyösen klóratommal helyettesített lehet azzal jellemezve, hogy
    i) a (VII) általános képletű 4'-demetil-4'-epipodofillotoxin fenolos hidroxilcsoportját a (VI) általános képletű alkil-klór-formiáttal - a képletben R^ jelentése a tárgyi körben megadott - való reagáltatással szelektíven védjük, majd ii) a kapott (V) általános képletű alkoxi-karbonil-4'-demetil-41-epipodofillotoxint - a képletben R^ jelentése a tárgyi körben megadott - a (IV) képletű tetra-0-acetil-2,3,4,6-β-D-glükózzal való kapcsolási reakciónak tesszük ki.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a ii) kapcsolási eljárást Lewis-sav jelenlétében oldószerben, előnyösen klórozott szénhidrogénben végezzük.
  3. 3. Eljárás az (I) általános képletű 4’-demetilepipodofillotoxin-alkilidén-glükozidok előállítására - a képletben R2 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, arilcsoport vagy heteroarilcsoport, például tiofenilcsoport, azzal jellemezve, hogy egy (III) általános képletű vegyületről a védőcsoportokat teljesen eltávolítjuk, majd a kapott (II) általános képletű 4-βD-glükopiranozil-4·-demetilepipodofillotoxint acetilezzük.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (III) általános képletü vegyületről a védőcsoportokat fém-acetát, előnyösen cink-acetát és cinkpor szuszpenzió elegyének katalizátorként való alkalmazásával távolítjuk el.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (I) általános képletü etopozidot vizes acetonitrilből átkristályosítva tisztítjuk.
    A meghatalmazott
HU907632A 1989-11-24 1990-11-23 Process for producing tetra-o-acetyl-beta-d-o glycosides of 4'-demethyl-4'-alkoxycarbonyl epipodophyllotoxins HUT56577A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8915483A FR2655047A1 (fr) 1989-11-24 1989-11-24 Derives d'etoposide, leur preparation et leur application comme intermediaires de synthese.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU907632D0 HU907632D0 (en) 1991-06-28
HUT56577A true HUT56577A (en) 1991-09-30

Family

ID=9387757

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU907632A HUT56577A (en) 1989-11-24 1990-11-23 Process for producing tetra-o-acetyl-beta-d-o glycosides of 4'-demethyl-4'-alkoxycarbonyl epipodophyllotoxins

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0435709A1 (hu)
JP (1) JPH03190893A (hu)
FR (1) FR2655047A1 (hu)
HU (1) HUT56577A (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6207673B1 (en) 1997-03-12 2001-03-27 The University Of North Carolina At Chapel Hill Covalent conjugates of topoisomerase I and topoisomerase II inhibitors
CA2613021A1 (en) * 2003-06-18 2004-12-29 Teva Pharmaceutical Industries Ltd Fluvastatin sodium crystal form lxxx, processes for preparing, compositions and methods of using
CN115141208B (zh) * 2022-08-05 2024-03-08 贵州大学 一种含各类酯基结构的鬼臼毒素类化合物及其制备方法和应用

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL6613143A (hu) * 1965-09-21 1967-03-22
JPS58219196A (ja) * 1982-06-15 1983-12-20 Nippon Kayaku Co Ltd 4′−デメチル−エピポドフイロトキシン−β−D−エチリデングルコシドの製造法
IL77334A (en) * 1985-12-16 1991-04-15 Univ Bar Ilan Synthesis of 9-epipodophyllotoxin glucoside derivatives and some novel intermediates therefor
ZA886810B (en) * 1987-12-18 1989-08-30 Bristol Myers Co Epipodophyllotoxin glucoside 4'-acyl derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
EP0435709A1 (fr) 1991-07-03
HU907632D0 (en) 1991-06-28
FR2655047A1 (fr) 1991-05-31
JPH03190893A (ja) 1991-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Mereyala et al. A highly diastereoselective, practical synthesis of allyl, propargyl 2, 3, 4, 6-tetra-O-acetyl-β-d-gluco, β-d-galactopyranosides and allyl, propargyl heptaacetyl-β-d-lactosides
RU2230748C2 (ru) Способ получения кларитромицина в виде кристаллов формы ii
USRE39087E1 (en) Azithromycin monohydrate isopropanol clathrate and methods for the manufacture thereof
US3524844A (en) Epipodophyllotoxin glucoside derivatives
JP2546659B2 (ja) ポドフイロトキシン型化合物の製造方法
SAssA et al. Structural confirmation of cotylenin A, a novel fusicoccane-diterpene glycoside with potent plant growth-regulating activity from Cladosporium fungus sp. 501-7W
US5036055A (en) Acylated derivatives of etoposide
PL182790B1 (pl) Sposób wytwarzania antybiotyków antracyklinowych
Popsavin et al. Enantiodivergent synthesis of cytotoxic styryl lactones from d-xylose. The first total synthesis of (+)-and (−)-crassalactone C
Wilcox et al. New approaches to synthetic receptors. Studies on the synthesis and properties of macrocyclic C-glycosyl compounds as chiral, water-soluble cyclophanes
EP0107486A1 (en) Aminonaphthacene derivatives and their production
HUT56577A (en) Process for producing tetra-o-acetyl-beta-d-o glycosides of 4&#39;-demethyl-4&#39;-alkoxycarbonyl epipodophyllotoxins
Toyokuni et al. Synthetic studies on the validamycins. III. Bromination of DL-tri-O-acetyl-(1, 3/2)-4-methylene-5-cyclohexene-1, 2, 3-triol. Preparation of several branched-chain unsaturated cyclitols related to valienamine.
El Sayed et al. Stereoselective syntheses of 1, 2-cis-and 1, 2-trans-d-mannopyranosides
NO170687B (no) Analogifremgangsmaate til fremstilling av fluorsubstituerte 4&#39;-demetylepipodofyllotoksin-glukosider
EP0097925B1 (en) Tylosin derivatives, processes for their production and pharmaceutical compositions containing them
Brehm et al. Expedient conversion of d-glucose into 1, 5-anhydro-d-fructose and into single stereogenic-center dihydropyranones, suitable six-carbon scaffolds for concise syntheses of the soft-coral constituents (−)-bissetone and (−)-palythazine
HU208835B (en) Process for producing 2&#34;,3&#34;,4&#39;-tris-(acetyl)-4&#34;,6&#34;-ethylidene-beta-d-glycopyranozides
EP0350292B1 (en) Process for preparing 2&#39;-deoxy-beta-adenosine
EP2963048A1 (en) Method for producing -halo-tetraacyl glucose
Iversen et al. Direct and efficient synthesis of. beta.-L-rhamnopyranosides
WO2002081491A2 (en) New genistein derivatives and pharmaceutical preparations containing them
US5034380A (en) Alkoxymethylidene epipodophyllotoxin glucosides
Shutalev et al. New pyrimidine cyclonucleosides with hydrogenated aglycones: Synthesis and X-ray structures
YOSHIMURA et al. Alternative Synthesis of 2'-Deoxy-6, 2'-methano-pyrimidine Nucleosides: Nucleosides and Nucleotides. XC

Legal Events

Date Code Title Description
DFC9 Refusal of application