HU230909B1 - Kapcsolási elrendezés túláram-korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére - Google Patents

Kapcsolási elrendezés túláram-korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére Download PDF

Info

Publication number
HU230909B1
HU230909B1 HU1400006A HUP1400006A HU230909B1 HU 230909 B1 HU230909 B1 HU 230909B1 HU 1400006 A HU1400006 A HU 1400006A HU P1400006 A HUP1400006 A HU P1400006A HU 230909 B1 HU230909 B1 HU 230909B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
current
choke
circuit
twin
coil
Prior art date
Application number
HU1400006A
Other languages
English (en)
Inventor
Morva György dr.
Bálint Iványi
Róbert Császár
Ferenc Gyula Czeglédy
Original Assignee
Morva György dr.
Bálint Iványi
Róbert Császár
Ferenc Gyula Czeglédy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Morva György dr., Bálint Iványi, Róbert Császár, Ferenc Gyula Czeglédy filed Critical Morva György dr.
Priority to HU1400006A priority Critical patent/HU230909B1/hu
Publication of HUP1400006A1 publication Critical patent/HUP1400006A1/hu
Publication of HU230909B1 publication Critical patent/HU230909B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H75/00Protective overload circuit-breaking switches in which excess current opens the contacts by automatic release of mechanical energy stored by previous operation of power reset mechanism
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02HEMERGENCY PROTECTIVE CIRCUIT ARRANGEMENTS
    • H02H3/00Emergency protective circuit arrangements for automatic disconnection directly responsive to an undesired change from normal electric working condition with or without subsequent reconnection ; integrated protection
    • H02H3/08Emergency protective circuit arrangements for automatic disconnection directly responsive to an undesired change from normal electric working condition with or without subsequent reconnection ; integrated protection responsive to excess current
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02HEMERGENCY PROTECTIVE CIRCUIT ARRANGEMENTS
    • H02H9/00Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection
    • H02H9/02Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection responsive to excess current

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)

Description

Kapcsolási elrendezés túláram korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére
Találmányunk minimális alkatrészt. tartalmazó kapcsolási elrendezés táláram korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére.
Ismeretes, hogy a villamos erőátviteli rendszerekben, illetve a fogyasztói oldalon egyaránt komoly gondot okozhatnak a hirtelen fellépő, üzemi órámnál nagyságrenddel nagyobb túláramok, amelyek elsősorban zárlati áramok. A berendezések védelmének feladata a káros nagyságú áramoknak a mielőbbi felismerése és megszakítása.
A HU-1.68034 iaistromszámú, 1975-ben közzétett szabadalom leírásában Györgyi Viktor feltaláló közép- és nagyfeszültségű villamoshálózatok zárlatvédelmére vezérelt zárlatkorlátozó fojtótekercset tartalmazó kapcsolási elrendezést ismertet. Ebben az önmagában csak zárlatkorlátozásra alkalmas megoldásban a fojtótekercs főáramköri és negatív csatolású ellengerjesztő tekercseket tartalmazó legalább két oszlopos vasmagra kialakított bonyolult kialakítású tekercsrendszer. A kapcsolásban az ellengerjesztő tekercsekkel tekercsenként sorosan kötött antiparallel tirisztorpár van kötve. A kapcsolás úgy működik, hogy a túláram fellépésének áramváltón keresztül történő érzékelésekor a tirisztorokat bekapcsolja és ezáltal a tekercsekben az áram irányt változtat, miáltal a vasmag feirnágneseződík és nagy induktivitásával a zárlati áramot korlátozza. Közép- és nagyfeszültségű hálózatok esetén az ellengerjesztő tekercsek számának az alkalmazott tirisztorokhoz kell illeszkednie. Az ismertetett megoldás hátránya, hogy a zárlati áram korlátozása csak a zárlati áram fellépése után következik be, tehát egy kezdeti nagyáramú impulzus létrejön. A sok elemes, bonyolult kapcsolási elrendezés meghibásodási valószínűsége magas.
rkz US Patent 5,726,848 számú szabadalmi leírásból túláramkorlátozó és váltakozó áramú megszakító kapcsolási elrendezését ismerteti Heinrich J. Boeníg feltaláló. A kapcsolási elrendezésben egyenirányító hídba kötött tirisztorok és az egyenáramú körbe helyezett tekercs van. Ez a megoldás a zárlati áram kezdeti nagyáramú impulzusának létrejöttét meggátolja, azt azonnal korlátozza és a kört egy periódus alatt megszakítja. Az ismertetett megoldás az üzemszerű állapotban is folyamatosan működő bonyolult vezérlést igényel, amely nemcsak
SZTNH-1001 «4897 drága, hanem a hibalehetőséget növeli. További problémát jelent, hogy a megoldás a hídban lévő két áramhurokban lévő tirisztorok paraméterszórásából eredő aszimmetrikus áramelosziásra érzékeny, amely fellépését ezért a gyakorlatban ei kell kerülni célszerűen költséges egyedi méretezésű kiegészítő elemek alkalmazásával. A bonyolultság és költségesség a szokásos három fázis esetén jelentős tényező.
A Northeastern University USA,MA és a Mersen USA Newburyport-MA, LLC USA, MA jogosultok részére WO 2013 / 176787 A1 szám alatt közzétett szabadalmi leírásban olyan zárlati áramkorlátozót ismertetnek , amely megakadályozza a zárlat utáni kezdeti nagyáramú impulzus létrejöttét a tápvezetéken. Ez a zárlati áramkorlátozó tartalmaz egy trunszformátoros mágneses csatoló áramkört a tápvezeték áramának folyamatos megfigyelésére és korlátozására, egy a tápvezeték áramát a mágneses csatoláson kereresztül érzékelő és az így érzékeit áramot jelző jelet kibocsátó áramkört, továbbá egy irányító áramkört, amely az érzékelt áramot jelző jel szintje alapján az áramot egy párhuzamosan kapcsolt a zárlati áramot korlátozó kisütő impedanciás áramkört tartalmazó nagy impedanciás illetve egyedi fojtó tekercses áramkört és kapcsoló egységet tartalmazó kisimpedancíás két külön áramút valamelyikére irányítja. Ez az állandósult állapotú normál üzemre és a zárlati vagy túlterheléses üzemre szétválasztott külön két áramutat biztosító kapcsolási elrendezés önmagában kizárólag a zárlati áram korlátozására alkalmas, megszakításra nem, és bár a túláramkorlátozásnak köszönhetően alacsony költségű, kisméretű megszakító készülékkel kiegészíthető, de az a korlátozóval szinkronban történő bonyolult vezérlést igényel. További hátrányaként jelentkezik, hogy önmagában az áramkorlátozó is bonyolult, mivel üzemmódonként külön áramútokat és így sok alkatrészt tartalmaz, továbbá állandósult állapotú normál üzemmódban a mágneses transzformátoros csatolás miatt a veszteségnek tekinthető energiafogyasztás már önmagában számottevő, amelyet a kisimpedancíás kör fojtótekercse tovább növel.
Tsukushí Hara és társai, mindannyian Japán, az US Patent 5,4.14, 586 A szórná szabadalmi leírásban szupravezetős zárlati áramkorlátozó eszközt ismertetnek, amely megakadályozza a zárlat utáni kezdeti nagyáramú impulzus létrejöttét a tápvezetéken. Ez az áramkorlátozó három, első, második és harmadik egymással koaxiálisán rendezett szupravezető tekercset tartalmaz, úgy, hogy a második szupravezető tekercs az első számú szupravezető tekerccsel negatív mágneses csatolást alakít ki, a harmadik koaxiális szupravezető tekercs negatív mágneses csatolást alakít ki a második szupravezető tekerccsel és pozitív mágneses csatolást alakít ki az első szupravezető tekerccsel.
A megoldás hátránya, hogy bonyolult mivel sokelemes, zárlati üzemmódban gyors működésű kapcsolóval a harmadik tekercset külön áramúiba kapcsolja továbbá a szupravezetést működési mádhoz hűtést igényel, miáltal felhasználási területe korlátozott.
A fenti technika állásában ismertetett áramkorlátozó megoldások mindegyike tartalmaz induktivitást, normál üzemmódban veszteséget jelentenek. Mindegyike bonyolult, sokelemes és költségigényes, miközben hibalehetősége magas kockázatot jelent.
Célul tűztük ki egy olyan gyors működésű túlórám korlátozó kapcsolási elrendezésének megoldását, amely fojtótekercset tartalmaz, minimális alkatrész felhasználásával egyszerű kialakítású és így alacsony költségű előállítása mellett működtetése megbízható, miáltal alkalmazása költség hatékony.
Megoldásunkhoz az vezetett, hogy felismertük, hogy két vezérelt szilárdtest kapcsolóelem és ikerfojtó alkalmazásával egyetlen egyenáramú hurokkal zárlati áram kezdeti nagyáramú impulzusának létrejöttét meggátoló és azt azonnal korlátozó túláram korlátozó és ugyanezekkel az áramköri elemekkel egyben megszakító kapcsolási elrendezés valósítható meg, ahol a kapcsolóelemek paraméterszórása aszimmetriát nem okoz és az áramkorlátozásban az ellengerjesztés is hasznosul, miközben a felhasznált áramköri elemek száma a minimálisra csökkenthető.
Találmányunk zárlati áram kezdeti nagyáramú impulzusának létrejöttét meggátoló és azt azonnal korlátozó túláram korlátozó és egyben megszakító készülék új, minimális alkatrészt tartalmazó kapcsolási elrendezése.
Találmányunk legáltalánosabb megoldása az 1. főigénypont szerinti. Találmányunk egy előnyös megvalósítási módja a 2. igénypont szerinti.
Találmányunkat a továbbiakban részletesen az ábrák alapján ismertetjük.
Az 1. ábra a találmány kialakítását mutatja.
A 2/a. ábra a találmány működésének szemléltetése állandósult állapotban.
A 2/b. ábra a találmány működésének szemléltetése a terheléscsökkenés pillanatától.
A 3, ábra a találmány egy az azonnali lekapcsolást megvalósító esetére vonatkozó a 2. igénypont szerinti, előnyös kialakítását mutatja.
A 4. ábra a „C vezérlőegység blokkvázlatát mutatja.
Az 1, ábra a találmány szerinti kapcsolási elrendezés kialakítását mutatja. Az 1. ábráról láthatjuk, hogy a találmány szerinti kapcsolási elrendezés négy fő részből tevődik össze, ahol: „C a vezérlőegység, amely „ül és „U2 szilárdtest kapcsolóelemet vezérli, valamint „F, ami egy ikerfojtó. Az „F ikerfojtónak két, egymással teljesen azonos menetszámú, és keresztmetszetű tekercse van, áttétele 1:1, lemezeit vasmagra tekercselve, az„F ikerfojtó ,, NI, N2tekercseinek gerjesztési iránya azonos, illetve „AV áramváltó, amelyen keresztül „C vezérlőegység minden időpillanatban figyeli „A „B pont között folyó áramot.
„Ul kapcsolóelem katódja „F ikerfojtó „NI tekercsének végéhez csatlakozik. „NI tekercs kezdete az „A” ponthoz kapcsolódik, ahová „F ikerfojtó „N2 tekercsének vége kapcsolódik, „ül kapcsolóelem anódja „B ponttal van összekötve, mely kapcsolódik „U2 kapcsolóelem katódjával. „U2 kapcsolóelem anódja „F ikerfojtó „N2 tekercsének kezdetével van összekötve. „Ul és ,,U2 kapcsolóelem vezérlőelektródája „C vezérlőegységhez kapcsolódik. „AV áramváltó az „A pontról érkező áramvezetővel szoros mágneses csatolásban van, „AV áramváltó szekunder oldala pedig közvetlenül kapcsolódik „C vezérlőegységgel. Az „AV áramváltóról érkező jel segítségével a „C vezérlőegység egyben elláthatja a nullátmenet detektálás feladatát.
A találmány „A és ,,B pontja sorosan kell, hogy illesztve legyen a fázisvezetővel tápvezetékbe,-4 egyfázisú rendszer esetén. Háromfázisú rendszer esetén minden fázisvezetővel tápvezetékbe sorosan be keli illeszteni az „1. ábra szerinti elrendezést. Az „A és „B pontra kapcsolható feszültség az „F ikerfojtó szigetelése, illetve „Ul és „U2 kapcsolóelemtől függ. A találmány működési elve frekvenciától független.
A 2/a. ábra a találmány szerinti kapcsolási elrendezés működésének szemléltetése állandósult állapotban.
A találmány működési elvének szemléltetéséhez szükséges „VI szinuszosan váltakozó feszültségű feszültséggenerátor, mely a hálózatot szimulálja, valamint „Zl impedancia, mely az esetleges fogyasztót jelképezi, illetőleg „11 és „12 egyenáramú áramgenerátor, amely az. 1. ábrán látható „F ikerfojtó „NI és ,,N2 tekercsét helyettesíti állandósult állapotban.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés a következők szerint működik a 2/a ábra alapján. „12 valamint „II áramgenerátor árama és áramának iránya megegyező a „Dl hurkon belül. „VI feszültséggenerátor nullátmenetekor az egyedüli áram, amely folyik az a „Dl hurokban, „Ul és „U2 kapcsolóelemen keresztül történik, és egy teljesen önálló, zárt hurkot alkot. Amennyiben „VI feszüítséggenerátor a találmány szerinti kapcsolási elrendezés „A pontja felé néző oldalán pozitívabb lesz a feszültség, mint a „B ponton, „11 áramgenerátor árama a „VI feszültséggenerátor feszültségváltozási sebességével arányosan, „D2 hurokban kezd el folyni, azaz szinuszosan emelkedve. „12 áramgenerátor, hogy az áramát „Dl hurokban állandó értéken tartsa, a saját magán eső feszültségét úgy változtatja, hogy az minden időpillanatban nagyobb legyen, mint „VI feszültséggenerátor feszültsége. Ezáltal elmondható, hogy „Ul illetve „U2. kapcsolóelem ebben az ideális elrendezésben folyamatosan vezető állapotban van, sosem esik rajtuk nagyobb feszültség, mint a saját működésükből kifolyólag létrejövő szaturációs feszültség állandósult állapotban.
A 2/b. ábra a találmány működésének szemléltetése a terheléscsökkenés pillanatától.
Zárlat, vagy túlterhelés esetén a találmány másképpen viselkedik az állandósult állapothoz képest, ehhez a 2/b ábra szolgál alapul. Az ábrán „R2 tekercsellenállás illetve „Rl”tekercsellenállás az „F ikerfojtó „NI tekercsének illetve ,,N2 tekercsének veszteségét szimulálja. Feltételezve, hogy a zárlat akkor történik, amikor „VI feszültséggenerátor „A” pont felöli oldala pozitívabb, mint a „B pont felöli oldal, és „Zl impedancia értéke lecsökkenése a „D2 hurokban hirtelen növekvő áramot idézne elő, „ül kapcsolóelem lezár, mivel „12 áramgenerátor a valóságos esetben nem képes a saját feszültségét „VI feszültséggenerátor csúcsfeszültsége fölé emelni. „12 áramgenerátor árama „R2 tekercsellenálláson keresztül folyik tovább, „11 áramgenerátor pedig a terheléscsökkenés pillanatában sorosan kapcsolódik „VI feszültséggenerátorral, ,,U2 kapcsolóelemmel, valamint „Zl jelen esetben csökkenő impedanciával. Ebben az esetben „RÍ tekercsellenállás értéke sem állandó, a változásának sebessége, ha a valós „F ikerfojtó egyik tekercsét nézzük, akkor a teljes körben található induktivitásokból és egyenáramú ellenállásokból számolható R-L körének lesz megfelelő, de főként az „F íkerfojtó induktivitása befolyásolja. Tehát „II áramgenerátor árama fog folyni a terheléscsökkenés pillanatában, mely megegyezik, a normál üzemállapot áramfel vételével. Amennyiben ezzel a paraméterrel magára hagyjuk az áramkört, az áram az előzőekben említett sebességű felfutással eléri a maximális értéket, amely „VI feszüítséggenerátor feszültségétől, „Vl“ feszüítséggenerátor saját belső impedanciájától, a hibahelyí impedanciától, valamint a körben található egyéb, az áram értékét korlátozó soros elemektől függ. „Dl” hurok mindkét oldala egyforma, így „II és „12 áramgenerátor felváltva, „VI feszültséggenerátor ellentétes félperiódusainak megfelelően ikta födik be sorosan a körbe.
s
Az elrendezés másik fő eleme az 1. ábra szerinti „C vezérlőegység, ennek segítségével indítható az áramkör, valamint ez képes érzékelni és felismerni a túlterhelést, illetve zárlatot „AV áramváltó által mért, az „A- „B pont közt folyó árammal arányos jel segítségével. Amennyiben „C vezérlőegység az „AV áramváltó által mért értéket magasnak találja, a „C vezérlőegység megszünteti „Ul és „U2 kapcsolóelemek vezérlőjellel való ellátását, azokat zárt állapotba teszi, ezzel pedig megszakad az „A „8 pont folytonossága, az áramkört megszakítja.
Az 1. ábra szerinti kapcsolási rajznál ismertetett „Dl és „U2” kapcsolóelem többféle elven működő félvezető alkatrész lehet. Ezek elsődlegesen lehetnek tirisztorok, melyek főként kapcsolóüzemben, vezéreit egyenirányítóként vannak jelen a körben. Amennyiben „Ul és „U2 kapcsolóelemként tirisztorok vannak betéve, a „C vezérlőegységnek minden áram nullátmenetnél gyújtóimpulzust kell adnia „Ul és „U2 vezérlőelektródájára. A tirisztorok az impulzus után az adott félperiódus maradék idejéig nyitott állapotban maradnak. Zárlat pillanatában viszont, attól függően, hogy milyen félperíódusban történt, az egyik tirisztor zárt állapotba kerül, beiktatva az „F íkerfojtó „NI vagy ,,N2 tekercsét sorosan a körbe, majd a következő félperiódusokban attól függően, hogy „C vezérlőegység magasnak találja-e az „AV áramváltó által mért értéket, megszünteti „Ul és „U2 jelen esetben tirisztorok, vezérlőelektródájára küldött gyújtóimpulzusok adását. Az „Ul és „U2 kapcsolóelemek vezérlőjelét, és a jel paramétereit, ami magában foglalja a felfutási és lefutási időket, a jel időtartamát, amplitúdóját, a tirisztorok adatlapja tartalmazza, mely a gyártónál elérhető.
Találmányunk egy a 2. igénypont szerinti előnyös megvalósítási módjában az szilárdtest kapcsolóelemek „Ql” és ,,Q2 szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorok, amelyek esetében eltér ,,C vezérlőegység által szolgáltatott vezérlőjel a tirisztoros változathoz képest. A szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorok ugyanis nemcsak kapcsolóüzemben működőképesek, emiatt „C vezérlőegység normál üzemi körülmények között, a beépített szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorok gyári paramétereinek megfelelő egyenfeszültséget ad ki. A kikapcsolás is másképpen történik, ugyanis a szigetelt kapujú bipoláris tranzisztor kikapcsolható akár az árammaximum idején is, ennek egy nem várt előnye, hogy megoldható az azonnali, pillanatkikapcsolásos megszakítás is.
A 3. ábra a találmány egy az azonnali lekapcsolást megvalósító esetére vonatkozó a 2. igénypont szerinti, előnyős kialakítását mutatja.
Az ábrán Iáhatjuk, hogy a szilárdtest kapcsolóelemek a „QI és „Q2 szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorok és az „F ikerfojtó „NI és „N2 tekercsei a velük párhuzamosan kötött „Dll és „DÍ2 diódákhoz is kapcsolódnak oly módon., hogy az egyik „Dll dióda anódja az „F ikerfojtó közös kivezetéséhez, katódja az egyik „Q.1” szigetelt kapujú bipoláris tranzisztor negatív sarkát képező emitterhez kapcsolódik, a másik „D12 dióda katódja az ,.,F ikerfojtó közös kivezetéséhez, anódja a másik „Q.2 szigetelt kapujú bipoláris tranzisztor pozitív sarkát képező ko 11 e kt o r h o z ka p cs ο I ó d i k.
itt látható „Dll és „DI2” diódák üzemi esetben zárt állapotban vannak. Zárlat esetén, amennyiben ebben az elrendezésben van megépítve a találmány, a „C” vezérlőegység azonnal kikapcsolja „Ql és „Q2 szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorokat, ez az előzőekben említett, hirtelen feszültségugrással jár az „F íkerfojtó mindkét „NI és „N2 tekercsében. Hogy ez, a tekercsben tárolt energia miatt létrejövő feszültségnövekedés ne álljon elő, „Dll és „DI2 diódák párhuzamosan kapcsolódnak „F ikerfojtó „NI illetőleg „N2 tekercsével, és „Ql illetve „Q2 szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorok kikapcsolásakor nyitóirányban lesznek előfeszítve, így „F íkerfojtó teljes tárolt energiája az áramkörön belül eldisszipálódík. Ezzel egy olyan áramkör nyerhető, mely úgy képes hirtelen megszakításra, hogy ő maga a hálózaton ebben az esetben sem okoz tranzienseket.
A ,,C vezérlőegység egy lehetséges blokkvázlata látható a 4. ábrán.
A 4. ábrán látható „C vezérlőegység feladata az „Dl” és „U2 szilárdtest kapcsolóelemek, vagy a kapcsolóüzemben működő „Ql és ,,Q2 szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorok előre programozott kies bekapcsolása annak függvényében, hogy „AV áramváltó áltai „C vezérlőegység „1 Áramváltó jelfeldolgozó és nuilátmenet-detekor részegységébe mekkora amplitúdójú jelet táplál be a „ 4 Kiértékelő és komparátor részegység valamint, hogy az „ 5 időmérő részegység milyen módon lett beállítva a felhasználó által.
Amennyiben a „2 Parancskiadó részegység jelet kap az ,,5 Időmérő részegységtől, megfelelő jelformálást követően a „5 Gate meghajtó részegységbe küld jelet, amely kimenetéiről gyári specifikációjuknak megfelelő vezérlőjellel látja el „az „Dl és „U2 szilárdtest kapcsolóelemeket vagy a „Q.1 és„Q2 kapcsolóüzemben működő szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorokat.
A „C vezérlőegység tartalmaz egy „3 Eseménytároió és visszajelző részegységet, is, melynek feladata az adatgyűjtés az esetleges hibákról, üzemidő számlálás és külső rendszerbe illeszthetőség.
A „C vezérlőegység az egyéb „KM Külső monitoring automatizálási rendszerekkel is kommunikál illetve a „VK” kioldásí visszajelzést szolgáltat a megszakításról.
A „C vezérlőegység a ,,KÁ / PR Külső állítás / Programozás bemeneteken keresztül programozható, beállítható.
A „C vezérlőegységhez felhasználható PC, vagy integrált mikrokontroller, de megoldható konvencionális elektronikai alkatrészekkel is, valamint kifejezetten célfeladatra gyártott integrált áramkörök is felhasználhatóak.
Az áram mérésére használhatunk pl. áramváltót, haliszenzort vagy söntöt.
A találmányunk szerinti megoldás egyben összetett zárlati illetve túláramkorlátozó és áramköri megszakító olyan integrált megoldása, amely zárlati túláramok esetén az áramváltozás gyorsaságát lassítja, nem engedi az áramot rögtön a zárlati értékéig felfutni valamint igen egyszerűen és gazdaságosan kivitelezhető. A felfutás ideje tetszőlegesen beállítható vagy változtatható bizonyos határok között az F ikerfojtó induktivitásával.
Az ismert megoldásokkal szemben találmányunk a 3. ábrán látható kapcsolási elrendezésben képes a túláramot igen rövid idő alatt, pillanatkikapcsolással megszakítani,
A hirtelen megnövekvő zárlati áramok komoly gazdasági illetve életvédelmi kockázatot jelentenek bizonyos helyeken, legyen példának említve egy bánya, ilyen helyeken minimalizálni kell minden kockázati tényezőt. Találmányunk szerinti kapcsolási elrendezés megoldható minimális alkatrész felhasználással, mely mindenekelőtt a lehető legkisebbre csökkenti a hibalehetőséget és alkalmazása így gazdaságilag megengedhető beruházást jelent. Lényeges előnyeként jelentkezik, hogy normál állandósult üzemmódban veszteségmentes.

Claims (2)

1. Minimális alkatrészt tartalmazó kapcsolási elrendezés túlórám korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére váltakozó áramú hálózathoz., amelyben a váltakozó áramú hálózat áramát folyamatosan érzékelő árammérőhöz kapcsolandó vezérlőegység (C), két szilárdtest kapcsolóelem (ül, U2)., Ikerfojtó (F), két hálózati csatlakozó (A, 8) van, ahol az ikerfojtó (F) közös vasmagon elhelyezett két, egymással teljesen azonos menetszámú, és keresztmetszetű, azonos gerjesztési ranyú tekercsből (NI, N2) áll, amely egyik tekercs (NI) kezdete a másik tekercs (N2) végével összekötve az ikerfojtó (F) közös kivezetését alkotja, azzal jellemezve, hogy a hálózat fázisvezető tápvezetékéhez kapcsolandó egyik csatlakozó (A), az ikerfojtó (F), a szilárdtest kapcsolóelemek (Ul, U2.,> és a másik a hálózat nulívezetékéhez kapcsolandó, csatlakozó (8) azonos egyenáramú hurokba (Dl) vannak kapcsolva, oly módon, hogy az egyenáramú hurokban (Dl) a hálózat fázisvezető tápvezetékéhez kapcsolandó csatlakozó (A) az ikerfojtó (F) közös kivezetéséhez kapcsolódik, az ikerfojtó (F) egyik tekercse (NI) végződésének kivezetése az egyik kapcsolóelem (Ul) negatív sarkához kapcsolódik, az egyik kapcsolóelem (Ul) pozitív sarka a másik kapcsolóelem (U2) negatív sarkával összekötve a nullvezetékhez kapcsolandó másik csatlakozót (B) képzi, a másik kapcsolóelem (U2) pozitív sarka az ikerfojtó (F) másik tekercsének (N2) kezdetével van összekötve, a kapcsolóelemek (Ul, U2) vezérlő elektródái a vezérlőegység (C) vezérlőjel kimenetelre kapcsolódnak.
2, Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés azzal jellemezve, hogy a szilárdtest kapcsolóelemek szigetelt kapujú bipoláris tranzisztorok (Ql,Gi2) és az ikerfojtó (F) tekercsei (N1,N2) velük párhuzamosan kötött diódákhoz (Dl 1,DI2) is kapcsolódnak oly módon, hogy az egyik dióda (Dl 1) anódja az ikerfojtó (F) közős kivezetéséhez, katódja az egyik szigetelt kapujú bipoláris tranzisztor (Q.1) negatív sarkát képező emitterhez kapcsolódik, a másik dióda (Dl2) katódja az ikerfojtó (Ff közös kivezetéséhez, anódja a másik szigetelt kapujú bipoláris tranzisztor (Q2j pozitív sarkát képező kollektorhoz kapcsolódik.
HU1400006A 2014-01-03 2014-01-03 Kapcsolási elrendezés túláram-korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére HU230909B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1400006A HU230909B1 (hu) 2014-01-03 2014-01-03 Kapcsolási elrendezés túláram-korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU1400006A HU230909B1 (hu) 2014-01-03 2014-01-03 Kapcsolási elrendezés túláram-korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP1400006A1 HUP1400006A1 (en) 2015-07-28
HU230909B1 true HU230909B1 (hu) 2019-03-28

Family

ID=89991376

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU1400006A HU230909B1 (hu) 2014-01-03 2014-01-03 Kapcsolási elrendezés túláram-korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU230909B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUP1400006A1 (en) 2015-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9270170B2 (en) Voltage sag corrector using a variable duty cycle boost converter
US8830647B2 (en) Fault current limiter
JP6430294B2 (ja) 直流遮断装置
CN107819317B (zh) 能量供应装置
US20110102052A1 (en) Hybrid Switch Circuit
CN105493218A (zh) 具有混合开关的断路器
Naderi et al. Controllable resistive type fault current limiter (CR-FCL) with frequency and pulse duty-cycle
CA2911740C (en) Electrical device with power quality event protection and associated method
US10848053B2 (en) Robust inverter topology
US10014679B2 (en) Electrical switching apparatus including alternating current electronic trip circuit with arc fault detection circuit and power supply
CA2910749C (en) Method of tripping a circuit interrupter in a back fed configuration
US11600988B2 (en) Ground fault minimization
JPWO2016147413A1 (ja) コンバータユニットシステム及びコンバータユニット
JP4931754B2 (ja) 漏電遮断器
CN204167873U (zh) 漏电断路器
Chavan et al. Coordination of solid-state circuit breakers for dc grids under high-fault-di/dt conditions
US20140321176A1 (en) Systems and methods for electronic tru input protection
KR101527366B1 (ko) 접촉 불량에 의한 아크 검출 회로
EA018813B1 (ru) Стабилизатор переменного напряжения (варианты)
JP2009043455A (ja) リミッタ
HU230909B1 (hu) Kapcsolási elrendezés túláram-korlátozó és egyben megszakító készülékhez villamos berendezések automatikus védelmére
RU82071U1 (ru) Устройство для защитного отключения
US9025298B2 (en) Electrical switching apparatus including transductor circuit and alternating current electronic trip circuit
RU2242829C2 (ru) Устройство контроля сопротивления изоляции и защиты электрических машин и аппаратов (варианты)
KR20080090006A (ko) 풍력발전기용 크로우 바 회로

Legal Events

Date Code Title Description
NF4A Restoration of patent protection