HU227836B1 - Eljárás és berendezés mélyépítésű műtárgyak nélkül megépíthető homlokbuktatásos vasúti vagonürítő és átrakó állomáshoz - Google Patents

Eljárás és berendezés mélyépítésű műtárgyak nélkül megépíthető homlokbuktatásos vasúti vagonürítő és átrakó állomáshoz Download PDF

Info

Publication number
HU227836B1
HU227836B1 HU0700829A HUP0700829A HU227836B1 HU 227836 B1 HU227836 B1 HU 227836B1 HU 0700829 A HU0700829 A HU 0700829A HU P0700829 A HUP0700829 A HU P0700829A HU 227836 B1 HU227836 B1 HU 227836B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
wagon
hogy hogy
track
emptying
rail
Prior art date
Application number
HU0700829A
Other languages
English (en)
Inventor
Kalman Marcsany
Original Assignee
Kalman Marcsany
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kalman Marcsany filed Critical Kalman Marcsany
Priority to HU0700829A priority Critical patent/HU227836B1/hu
Publication of HU0700829D0 publication Critical patent/HU0700829D0/hu
Publication of HUP0700829A2 publication Critical patent/HUP0700829A2/hu
Publication of HU227836B1 publication Critical patent/HU227836B1/hu

Links

Landscapes

  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)

Abstract

Eljárás és berendezések mélyépítésű műtárgyak nélkül megépíthető homlokbuktatásos vasúti vagonürítő és átrakodó állomáshoz. Az eljárás során a vagonból (2a) az ömlesztett anyag rakományt (8) a vagon (2a) megnyitott homlokfalának (31) nyílásán át homlokbuktatással és kis ejtési magassággal önürítő tárolóbunkerbe (6a, b, c, d) öntjük, ott átmenetileg tároljuk, miközben a vagonból (2a) leürült ömlesztett anyagot (9) rugalmasan változtatható sebességű kényszeres mozgatással előrehaladó elnyúló halomba (29) rendezzük, és a tárolóbunker (6a, b, c, d) ürítőnyílása (11) alá állított továbbszállító járműbe, vagy berendezésbe adjuk át. A vagonürítő és átrakodó állomást átmenő forgalmú vágányra (1 a), vagy gurítóvágányra (1 d), vagy csonka vágány (1 b) végére, meglévő vagy új vasúti vágányokra egyaránt telepítjük, vagy akár többször gazdaságosan áttelepítjük A vagonürítő berendezésnek alapkerete (12), abba befogott bölcsős buktatópadja (15) vagy segédpaddal (13) kiegészített bölcsős vagy asztalos buktatópadja (15, 14), valamint a vagon (2a) buktatását meredekszögű billentéssel végrehajtó célszerű elhelyezkedésű tolórudas szerkezete van. Háromlépéses vagonmanipulációnál a kiszolgáló vasúti alapvágány és vagoncsere szintjei között a teli és az üres vagonok fel- és levezetéséhez fel- és lejáró kiegészítő sínszakaszok (4, 5) vannak. Az átrakodó berendezésnek kényszeres mozgatású fenéklemezzel ellátott, korlátozott mélységű, elnyúló önürítő tárolóbunkere (6a, b, c, d) van.

Description

Eljárás és berendezések mélyépítési műtárgyak nélkül megépíthető homiokbukratásos vasúti vagonürííő és átrakodó állomáshoz..
leíró rész
A találmány tárgya eljárás és berendezések mélyépítési műtárgyak nélkül megépíthető vagonürííő és átrakodó állomáshoz, nyitott, vasúti vagonok homlokbnktatásos ürítésére és a leürített ömlesztet^nyag közvetlen átrakodással továbhszállitö járműbe, vagy berendezésbe való haladéktalan 'átadására, A két- vagy háromlépéses vagoitmampuláeió, az őmleszte^anyag közvetlen átrakodása, a vagont buktató, emelő és billentő, illetve az anyagtároló és -továbbító mechanizmusok kialakítása, valamint ezek kapcsolódásai és összehangolt működésűk összességükben mélyépítési munkákat kiküszöbölő, környezeti talaj szinti építészettel megvalósítható kivitelt eredményeznek, mind átmenofergalmú, mind csonka vasúti vágányokon való alkalmazásnál - akár zöldmezős létesítésnél, akár utólagos beépítésnél, vagy akár újabb alkalmazási helyszínekre való többszöri gazdaságos áttelepítésnél.
Ismeretes, hogy az ömleszíetjhnyagok szállítására és kezelésére számtalan megoldást dolgoztak ki, .az anyag fejtájátöl'(gyümölcs, mianyag- vagy fémtömegcikk, útépítési anyag, szén, stb.), mennyiségétől, szállítási és feldolgozási módjától, szállítási távolságától függő jellemzőkkel, Ilyen jellemzők határozzák meg például a szállító ládák, konténerek, vagy szállító járművek alakját, méreteit, mozgathatóságát ugyanúgy, mint az ürithetöségét, Az egyszerű, gyors és gazdaságos ürítésnek, valamint az ürített anyag fajtája és mennyisége által alapvetően meghatározott további kezelésének néhány .megoldási módja ismerhető meg a következő szabadalmi leírásokból.
Az US 2.0Ö7/ÖÖŐ52Ő5 A.1 számú USA. szabadalmi leírás különböző mérető teli szállítótartályoknak (konténerek) az ürítéshez kapcsolódó mozgatásához és biztonságos megfogással való buktatásos ürítéséhez kialakított, hidraulikus mozgatású frontális rakodó berendezést ismertet. Az ürítendő szállítótartályt magával a berendezéssel veszik fel, a számos célszerű kiviteli alakban megvalósítható berendezést,pedig például villástargoncára fogják tél.
A DE 39 43 410 Cl számú német szabadalmi leírás ugyancsak különböző méretű teli szállítóládák ürítésére szolgáló berendezést ismertet. A berendezésnek két függőleges vezetősínje van, és ezekben futnak a végtelenített lánccal fel-lé mozgatott ládatartó keret vszetögőrgöl. A tartókeret alsó véghelyzetében belehelyezett nyitott fedelű ládát a berendezés felemeli, majd a felső végheiyzetben a tartókeretet a berendezés a keretbe befogott ládával együtt 18Ö lókkal átfordítja. A buktatással leürített láda tartalmának fogadására és további kezelésére a berendezésnek tároló surrantója vau. A tartókeretet az: üres ládával a. lánc ellenkező irányú mozgatásával juttatják vissza a ládaesere alsó pozíciójába.
Á I015Ö45 számú holland szabadalmi leírás gyümölesszállító ládák ürítését végző berendezést Ismertet, aminél a buktatásos ürítés vízzel feltöltött tartályban történik. Ennél a berendezésnél megoldott a kiömlő gyümölcs - pi. alma, vagy körte - továbbszállító szalagra való átadása. A berendezésnek fogazottszijas vagy lánehajtású emelőlapja van, rajta elhelyezve a ládatartó és -buktató szerkezet, valamint a buktatás hidraulikus mozgatása.
Jóllehet mindhárom hivatkozott találmány szerinti berendezés több célszerű kiviteli alakban, valósítható meg, közős hátrányuk az, hogy ömlesztetj^nyagot szállító, homfékbuktatással ürítendő, nyitott vasúti vagonok kezelésére és a kiürített anyag átrakodására - -sem méreteiknél, sem pedig emelő és buktató mechanizmusaik kialakításánál fogva - nem alkalmasak.
»*«♦ «*»* ♦* k ♦ * ·«« ♦*♦ *»
Nagy mennyiségű ömlesztett darabos anyagok, jellemzően építőanyagok •'^♦ssí&hsS. foésötí szállítására többféle - nyitott, zárt, őnürítő, buktatással üríthető - tehervagont használnak. A nyitott vagonoknál elterjedt ürítési mód a meredekszögű billentessél történő homlokbuktaíás, ahol az anyag a vagon ajtószerűen felnyitható egyik végfalának nyílásán át, a platóról lecsúszva ömlik ki, és a vagonürítő állomáshoz vezető, azt kiszolgáló vasúti alapvágány alá beépített nagymélységű bunkerbe hullik. Az: ürítő-állomás buktalópadjába .beépített sínpárra ráállított vagon bülentése többféle módon történik. Legelterjedtebb az ugyancsak nagy mélységbe lesüllyedő műtárgyba beépített tolórudas szerkezettel való billentés, ahol a műveletsor közben megnyitott homlokfelú vagon buktatöpadba állításával és biílentéses ürítésével végrehajtott' kétlépéses vagonmanipuláeióval történik a vagonürítés. A bunkerben az. anyaghalora a gravitáció segítségével süllyed a bunker alján lévő ürítönyilás felé, ahonnan jövesxtő berendezés veszi el és adja át az érdemi továbbszáilitó berendezésbe, ami aztán tárolótérre, tárolóbuukerbe, k&zánházba vagy továbbszáilitó járműre, stb, továbbítja az anyagot. A nyitott vasúti tehervagonok meredek szögű billentéssei történő homlokbuktaíásos ürítésénél az összetett követelményrendszer néhány eleme - mint például a vagonürítő· állomás építészeti kialakítása, a vagonból kiömlő anyag további kezelése-átadása, az állomásnak a környezeti adottságoktól függő telepíthetősége - számos műszaki, technológiai és gazdasági ok. miatt kimagasló fontossággal bír.
A fentiek ismeretében célkitűzésünk a találmánnyal olyan rugalmasan alkalmazható, komplex vagonürítő és átrakódé eljárásuak. és az azt foganatosító, célszerű kialakításban felépített olyan homlokbukfeíásos vasúti vagonüriíő-átrakodó berendezésnek a szolgáltatása, amellyel egyrészt a leürített önríesztet|?ríyagol közvetlenül és haladéktalanul tudjuk átrakni továbbszállító járműbe vagy berendezésbe, másrészt az elkerülhetetlenül engedelmes vagonürítő állomást költséges és műszakilag bonyolult mélyépítési munkálatok nélkül tudjuk megépíteni, harmadrészt pedig egyaránt hatékony telepítést biztosítunk zöldmezős létesítésnél, meglévő helyszínre történő utólagos beépítésnél, valamint újabb alkalmazási helyszínekre való áttelepítésnél, mind csonka vasúti vágány, mind átmenő forgalmú vasúti vágány, mind pedig vasúti gurítóvágány esetén,
A találmány azon a. felismerésen alapszik, hogy a vagonürítő állomás beépítési összmagassága oly mértékben csökkenthető, hogy magát. a. vagonürítő-áírakodó berendezést már mélyépítési műtárgyak nélkül meg tudjuk építeni akkor, » ha egyrészt a berendezés mindhárom fé szerkezeti elemét - a buktatópadot, a billentő szerkezetet és a bunkert •-'terjedelmüket tekintve nagyrészt, vagy teljes egészében a vagonürítő állomáshoz vezető vasúti alapvágány fölötti térben helyezzük el, • másrészt ha a vagonból a buktatás során kiömlő ömlesztet^myagot kis ejtési magassággal, erőteljesen csökkentett mélységű őnürítő tároló bunkerbe juttatjuk, és a bunker szabályozottan kényszeres mozgatású fenéklemezén hosszában elnyúló halomba rendezzük az átrakodáshoz, valamint azon a felismerésen, hogy a leürített ömlesztettanyagnak az ürítés helyén történő közvetlen és haladéktalan átrakodása egy komplex technológiai folyamat keretében megoldható akkor, ♦ ha az erőteljesen csökkentett mélységű őnürítő tárolóbunker üritőnyíiásál olyan magasságban helyezzük cl, hogy átrakodásnál az közvetlenül tudja átadni a tárolóbunker kényszeres mozgatású fenéklemezéről az anyagot másik továbbszáilitó vagonba, vagy egyéb -járműbe, berendezésbe, • és ha az ürítendő vagon manipulációját nemcsak a vagonürítő állomáshoz vezető vasúti alapvágány szintjén két lépésben, hanem bizonyos esetekben a vagont afoié emelve több szinten három lépésben hajtjuk végre, valamint akkor, ha ezt a bunkert a körülményektől függően fix vagy átállítható módon telepítjük.
Εάίπάη- sz&vegkori^kciákkaÍ * tt « ♦ « φ κ « * ♦ » * » V * Φ .♦ *♦:* *** ♦* ***
Ε felismerés alapján célunkat a nyitott vasúti tehervagonok horalokhukteíásvs ürífesdöéí öíyan újszerű komplex vagonílrítő és átrakódé eljárás kidolgozásával értük el. amely eljárás során a vagomnanípulácíót a vago-nürító és átrakodó állomáshoz, vezető átmenő forgalmú vasúti alapvágány, gurítóvágány vagy csonkavágány szintien, vagy bizonyos esetekben a vagont az alapvágány felé emelve hajtjuk végre, és amely eljárással a vagonból kis ejtési magassággal kiömlő anyagot erőteljesen csökkentett mélységű őnüritő tároló-bunkerben, hosszában elnyúló alacsony halomba rendezzük, valamint amely eljáráshoz a tároíóbunkert az alapvágány szintje fölött, vagy a vágányszint alá kis mélységbe is besülfyedöen telepítjük, és ennél az eljárásnál a tárolóbunkerbol az ürítőnyílásán át kiadott ömlesztet^nyagot közvetlenül és haladéktalanul tudjuk átadni az ürítönyílás alá beállított másik továbhszáibtő vagonba, vagy egyéb járműbe, berendezésbe,
Célunkat továbbá - mind magát a vasúti tehervagont, mind a belőle buktatással kinyert rakományt illetően. ~ olyan befogadó és kezelő mechanizmusok kialakításával,, és azok olyan térbeli elrendezésével értük el, melyeknél a vagonürüő és átrakodó berendezéseket egyaránt hatékonyan, műszakilag bonyolult és költséges mélyépítési munkálatok nélkül tudjuk telepíteni mind a három jellemző telepítési mód esetében - nevezetesen zöldmezős létesítéshez, meglévő helyszínre történő utólagos beépítéshez és a későbbiekben várható áttelepítéshez.
A találmány tehát komplex vagonürítő és .átrakodó eljárás, valamint az eljárást foganatosító berendezések, amelynél nyitott vasúti tehervagonban levő ömleszietjSnyagot két- vagy háromlépéses vagonmanipulációval buktatópadban végrehajtott homiokbuktatásos ürítéssel, a vagonnak a műveletsor közben ajtószerűeu megnyitott homlokfala nyílásán át az átmenő forgalmú, gurító, vagy csonka vasúti alapvágány fölé, vagy részben az alá is besüíiyeáöen telepített, erőteljesen csökkenteti mélységű önüríto tárolőbunkerbe ürítjük, és a tároióhtmkerhöl közvetlenül és haladéktalanul továbbszállító járműre, berendezésre adjuk át,
A mélyépltésü műtárgy nélkül megépített vagonbuktató berendezésnek és átrakodő önüríto tárolóbunkemek számos változatban foganatosíthatók előnyös kialakítási és telepítési módjai - az adott helyszín prioritással bíró létesítési körülményeitől függően, Ilyen prioritás például a vagonürítés célja, a helyszíni talaj- és terepviszonyok, a kiszolgáló vasúti vágányrendszer jellege és kiépítettsége, az átrakodás és továbbszállítás módja, stb. A telepítés, kialakítás és működtetés következőkben ismerteteti, találmány szerint előnyös néhány feganatosítási módját ilyen prioritások figyelembe vételével dolgoztuk ki.
Az eljárás egy előnyős foganatosítás! módja szerint az önürítő tároíóbunkert úgy helyezzük el, hogy anyagfogadó vége az alapvágány szintje alá sekély mélységbe is besüllyedve kapcsolódik a buktatópadhoz, és ebben az esetben kétlápéses vagonmanipuláeiőröl beszélünk, aminél a vagont az alapvágány szintjen állítjuk buktatópadba, majd ott kibillentéssel hajtjuk végre a homiokbuktatásos vagonürítést.
Az eljárás egy másik előnyös foganatosltási módja szerint az önüríto tárolóbunkert úgy helyezzük el, hogy az az alapvágány szintje folöit kapcsolódik a buktatópadhoz, és ebben az esetben háromlépéses vagonmanípuláeiőról beszélünk, aminél a vagont az. alapvágány felé vezetve állítjuk buktatópadba, majd a buktatópadnak a buktatás! szintre segédpaddal való kiemelése után hajtjuk végre kibillentéssel a homiokbuktatásos ürítést,
A vagonürítő berendezésnek kétlepéses vagonraanipulációnál célszerűen alapkerete és bölcsös buktatópadja van, háromlépéses vagonmanipulácíónál alapkerete és összetett szerkezetű, segédpaddal kiegészített bölcsős vagy asztalos buktatópadja van, valamint mindkét esetben célszerű elhelyezkedésű tolórudas billentő szerkezete van.
A célszerűen közvetlenül az alapkeretbe, vagy a segédpadba királycsapokkal illetve királytengellyel befogott, kibillenthető hölcsős vagy asztalos buktatópadnak a bele állított vagont megtartó sínpárja van, két végén nyílö-záródö vágányzáré ütközőbakokkal. A áfemsúmáAíván_______- .^aw%<zmfeáiföy ·*»♦ »♦♦« »♦ **
Φ ♦ « * * ·♦.♦♦. ♦*·« *♦ *;♦♦ homlokbuktatással ürítendő teli vagonok és a leürített vagonok cseréje-'mm’a’mnpínon történik,
Előnyösen mind az alapkeretet, mind a tárolőbunkert a vagonürítő állomást kiszolgáló vasúd alapvágányra, és/vagy a környezeti szinten kialakítóit, nem mélyépítésű teherhordó felületre telepítjük.
Háromlépéses vagomnanlpulációnál a segédpadot és a buktatöpadnt, vagy csak a buktatás! végeiket a vagoncsere szintjéről az ejtési magasságot biztosító buktatás! szintre a tárolőbunker fogadó tere toló és vissza, célszerűen az alapkerethez tengelyekkel csuklósait befogott, nyomatékkai vagy toló/emelő erővel íves pályán mozgatott lengő segédpadkiemelő karokkal, vagy az alapkeretből kiálló, párhuzamosan emelkedő segédpadvezető pályákban fotó megvezetés mentén toló/emelő erővel emeljük-súllyesztíük. Az alapkeretből a buktaíőpadot a segédpaddal tehát csak az ürítéshez szükséges ki- és vísszabillentés ideiére emeljük ki a vagoncsere szintje fölött lévő buktatás! szintre.
A tárolőbunker fogadó tere fölé benyúló, vagy oda benyúlőan segédpaddal kiemelt buktatópadot a benne álló, vágányzáré ütközőbakokkal közrefogott, rakománnyal teli vagonnal együtt célszerűen elhelyezed iolörudas; szerkezettel billentjük ki a vagonürités meredek buktatás! szögéig, és engedjük onnan alaphelyzethe vissza. A billeatés tolőrndas szerkezetének alsó támaszkodást pontját csuklósán az alapkerethez vagy a segédpadhoz, emelőfejét ugyancsak csuklósán a buktatópadhoz vagy annak oldalkeretéhez fogjuk hozzá, miáltal az emelőerők a vagonbuktatö berendezés szerkezeti elemem belül záródnak.
Tolőrndas szerkezeiként célszerűen hidraulikus munkahengert, menetes orsót, kötél mozgatású emelőrudai, fogaslécek vagy egyéb mechanikus szerkezetet alkalmazunk.
A vagoncsere alatti alaphelyzetben asztalos buktatópadnál a tolőrudas szerkezet célszerűen a buktatópad alati/meheű fekvő elrendezésben, bölcsös bukíatőpadnál pedig a bnktatöpad két oldalán álló elrendezésben van beépítve, és ez az előnyös elrendezés nem igényei, mélyépitésű műtárgyat.
Háromlépéses vagonmampuláeiónál a buktatópadot célszerűen csak a segédpaddal kiemelt helyzetében kezdjük a célszerű elhelyezkedésű tolőrndas szerkezettel kibillenteni. A. iolörudas szerkezet emelöföje a segédpad ernelése/süllyesztése alatt még/ntár nem aktív, és mintegy szabadon úszva csak akadálytalanul követi a segédpad mozgását, úgy hogy a segédpad buktatás! szintre történő kiemelésének végére a tolórudas szerkezet már lényegében álló helyzetbe kerül, és a vagonbuktatást ebből a helyzetéből kiindulva, az emelőfej mozgatásának aktívvá tételével hajtjuk végre,
A segédpad emelésének-süilyesztésének a hozzáfogott emelőfejjel való akadálytalan követését célszerűen az erőátadó lánc ovális kialakítású nyújtott támasztócsap furattal való átmeneti megszakításával biztosítjuk, a menetes orsónál, vagy a dugattyúrúd mozgásának átmeneti szabaddá tételével hidraulikus munkahengemél, szabadon futóvá tehető fogaskerékkel fogasléces emelőrúdnál, fellazuló kötélfeszitéssel köteles emelőrúdnál, és ugyancsak az erőátadő lánc átmeneti megszakításával egyéb mechanikus tolórudas szerkezetek esetében.
A buktatás során a vagonból az óm!esztsí|myag előnyösen erőteljesen csökkentett mélységű, elnyúló belső terű Önürítő tárolőbunker fogadó végébe ömlik át, és ez az előnyős szerkezeti kialakítás nem igényel mélyépitésű műtárgyat.
Az önűrítő tárolófeunkernek célszerűen kényszeres mozgatású fenéklemeze van a tárolőbunker fogadó terében történő anyagfolgyúlés megelőzésére, valamint az enyaghaiomnak az anyagfogadő végtől a másik végen levő ürítőnyílás felé való haladéktalan továbbítására és ott az anyag kiadására. Mindehhez a tárolóbunkerben a műveletsor alatt rugalmasan változtatható sebességgel előnyösen kényszeres anyagmozgatás történik.
* Μ · « v «·* » ♦ ♦ * * X * * * * ♦* «·* ♦* ->** « * · S -* ♦
A vagonból leürüit anyagot célszerűen a fárolóbunkerbe beépített terifőgérenría. alatti átvezetéssel alacsony és egyenletes, elnyúló balomba rendezzük a közvetlen és haladéktalan átrakodáshoz.
A tárolébúnker előnyösen vagy a kiszolgáló vasúti alapvágány fölött van, részben vagy teljes terjedelmével a vasúti űrszelvénybe benyúlóan, vagy anyagfogadó vége sekély mélységbe az alapvágány alá is besüllyed.
Átmenő forgalmú vágánynál a tárolóbnnkemek a vagonból kiömlő anyagot a vasúti űrszelvénybe benyűlóan fogadó vegét a vagoncsere idejére célszerűen az űrszelvényből íves pályán való kifordítással átállítjuk az alapvágány mellé, szabad utat engedve az üres és a teli vagonok csere alatti mozgásának.
A tárolóbunker ürítő nyílása előnyösen olyan magasságban van, hogy alatta elfér a továbbszállító jármű, vagy az abba áthordö berendezés, vagy más berendezés.
Gurítővágányra íöítí cnö te 1 építésnél sekély mértékben a vágányszint alá is lesüllyedő berendezésrészek férőhelyét, célszerűen a vágány foltöltésének kivágásában helyezzük el.
Háromlépéses vagonmanipuiacíónál a segédpad a benne lévő buktatópaddai együtt célszerűen alaphelyzetben is a vasúti aiapvágány fölött helyezkedik el, ezért a buktatópad vagonfogadő sínpárjának két vége és az aiapvágány közötti szintkülönbséget az alapvágányról kiinduló, részben lejtős fol- és lejáró kiegészítő sinszakaszokkal hidaljuk át.
A találmányt a továbbiakban a vagonűrítésnek és az átrakodásnak különböző jellemző munkafázisaiban példakénti kiviteli alakok csatolt oldalnézet! és félülnézeti rajzain ismertetjük részletesen ·· a főbb szerkezeti elemek részben robbantott, részben üvegszerú és jelképes ábrázolásaival, A rajzokon az I. ábrán átmenő forgalmú vasúti aiapvágány fölötti térbe telepített, a vagont célszerűen háromlépéses vagonmanípuláetóval ürítő· berendezés több szerkezeti elemei láthatók, robbantott ábrázolásban;
a 2. ábrán vasúti csonkavagány végébe telepített, a vagont célszerűen két lépéses vagonmarűpuláciőval ürítő és átrakódé állomás főbb szerkezeti elemei láthatók, robbantott ábrázolásban;
a 3. ábrán a. vagonürítő és átrakodó állomás egy előnyös kiviteli alakja látható, a homlokbukíatásos ürítés és átrakodás egy jellemző fázisában;
a. 4/a-4/c ábrasoron a vagonfestő és átrakódé állomás egy további előnyös kiviteli alakja látható, a műveletsor három jellemző fázisában;
az 5. ábrán a vagonürítö és átrakódé állomás egy másik előnyös kiviteli alakja látható;
a. 6. ábrán a vagonürítö és átrakodő állomás egy további előnyös kiviteli alakja látható;
a 7. ábrás a vagonürítö és átrakodő állomásnak ugyancsak egy előnyös kiviteli alakja látható;
a 8. ábrán a 4/a~4/c ábrasor szerint kialakított,: mig a 9. ábrán a 7, ábra tükörképes elrendezése szerint kialakított vagonürítö és átrakodó állomás egy-egy előnyös kiviteli alakja látható, az Őmiesztet|ányag ürítésének és közvetlen vasúti átrakodásának egy-egy jellemző fázisában.
Az 1. robbantott ábra háromlépéses vagomnarűpuíáeiohoz átmenő forgalmú vasúti alapvágány fölé telepített vagonürítö berendezés főbb szerkezeti elemeit mutatja. Az la átmenő forgalmú vágányra és/vagy a környezeti szinten kialakított nem mélyépítésú teherhordó felületre telepített berendezésnek 12 alapkerete, 24 tengelyekre fogott 16 segédpadkiemelő karjai, 13 segédpadja, a 13 segédpanba 20 királycsapokkal befogott 14 asztalos buktatópadja és a bülenfoses buktatást végző 18 hidraulikus munkahengere van, valamint az la átmenő forgalmú vágányról induló részben lejtős 4 feljáró és 5 lejáró kiegészítő sinszakaszai, A 18 hidraulikus munksbenger alul a 22 támaszkodás! pontnál ♦ ♦'*·♦ «»♦* »« ** » ♦ ♦ * * *«♦ «»» *+ ·♦'♦*· csuklósán a 12 alapkeretre támaszkodik, 23 emelőfeje pedig ugyancsakTcíhlkióSSn *á' 14 asztalos buktatopadhoz van hozzáfogva. A vagoncsere a 14 asztalos bukiatópad alaphelyzetében a 26 vagontartó sínpáron zajlik, és a buktatás! művelet alatt a vagont két nyitható-zárható 3 a, 3b vágányzáró ütközőbak fogja közre.
A 2, robbantott ábrán csonkavágány végébe kéílépéses vagönmanipuiáeiófeoz sekély mélységbe a vágányszint alá is besüllyedő vagonürfiö és átrakodó állomás főbb szerkezeti elemei láthatók. Az lb csonka vágány végében, környezeti szinten kialakított nem mélyépítésű teherhordó felületre telepített vagonürfiö berendezésnek 12 alapkerete, 21 királyfengeHveí hozzáfogott 15 bölesős bukíatópadja, 26 vagoníaríó sínpárja és a bllleníéses buktatást végző 19 menetes orsói vannak. A .19 menetes orsók alul a 22 támaszkodás! pontnál csuklósán a 12 alapkeretre támaszkodnak, 23 emelöföjök pedig ugyancsak csuklósán a 15 bölesős buktaíópad két oldalán lévő 25 oldalkeretekhez van hozzáfogva. Az erőteljesen csökkentett mélységű önürítö 6c tárolóbunkernsk az egyik végében van az ömlesztettanyag 27 fogadótere, középrészén a 10 teritőgerenda, másik végén a 11 ürítőnyilás. A 6c tárolóbunker és a 19 menetes orsók alsó végei sekély mélységbe a környezeti íalajsziní alá is besüllyednek.
A 3. ábra vasúti esonkavágány végébe telepített vagonürítő· és átrakodó állomás főbb szerkezeti elemeit mutatja a háromlépéses vagonmanlpulácíő harmadik jellemző működési fázisában. Az lb csonka vágányra és/vagy a környezeti szinten, kialakított teherhordó felületre telepített vagon ürítő berendezésnek 12 alapkerete és 13 segédpadja van, a 13 segéd parinak toló/emelő erővel való mozgatásához párhuzamosan kiálló 17 emelkedő segédpadvezetö pályákban fűtő megvezetése van, továbbá a berendezésnek 13 segédpadba 21 kíráiytengellyel befogott 15 bölesős bukíatópadja és a buktatást végző 18 hidraulikus munkahengerei vannak, valamint az lb csonka vágányról induló részben lejtős 30 fél- és lejáró kiegészítő sínszakasza. A .18 hidraulikus munkahengerek alul a 22 támaszkodás! pontnál csuklósán a 13 segédpadra támaszkodnak, 23 emelőfej t& pedig ugyancsak csuklósán a 15 bölcsős buktaíópad két oldalán lévő 25 oldalkeretekhez van hozzáfogva- A 8 ömleszte^nyag rakománnyal teli, 31 megnyitott homlokfaiú 2a vagon a 26 vagontartó sínpáron all két nyitható-zárható 3a, 3b vágányzáró ütközőbakkal közrefogottam Az. átrakodó berendezésnek a vágánytengelybe telepített, erőteljesen csökkentett mélységű önürítö ód tárolóbunkere és 11 üritőnyílása van.
A 4/a~4/b~4/e ábrasor átmenő forgalmú vasúti alapvágány fölé telepített vagonürítő és átrakodó állomás főbb szerkezeti elemeit mutatja a háromlépéses vagonmanlpuláeiö három jellemző működési fázisában,
A 4/a ábrán az első lépés látható, ahol a 13 segédpad, a rajta lé vő 14 asztalos buktaíópad és az abba beállított 2a vagon, valamint a fekvő tengelyű 18 hidraulikus munkahenger alaphelyzetben vannak, A 6 a íarolőbunker az előző vagonból leürített, lö terítő gerendával egyenletes és 29 elnyűlö halomba rendezett rakománnyal ki van fordítva az la átmenő forgalmú vágány melle.
A 4/b ábrán, a második lépés látható, ahol a 13 segédpad, a rajta lévő 14 asztalos buktaíópad és a 8 ömlesztet^nyag rakománnyal teli 2a vagon, valamint az álló tengelyű Ί 8 hidraulikus munkahenger a 24 tengelyekre fogott 16 segédpadkíemefo karokkal buktatás! szintre kiemelt helyzetben varrnak, a kényszennozgatásos fonéklemezévei a 11 örítőnyíláson át közben félig már leürített 6a tárofobunker pedig az la átmenő forgalmú vágány űrszelvényébe be van fordítva.
A 4/c ábrán a harmadik lépés látható, ahol a 14 asztalos bukiatópad a benne álló 2a vagonnal együtt, a jS hidraulikus munkahenger által már kibillentett helyzetben van, és a 8 ömleszíet^nyag rakomány az önürítö 6a tárolóbunker 27 fogadótérbe ömlik.
Az 5. ábra átmenő forgalmú vasúti alapvágány fölé telepített vagonőrit» és átrakódé állomás főbb szerkezeti elemeit mutatja a háromlépéses vagonmanlpuláeiö második jellemző működési fázisában, ahol a 13 segédpad, a 15 bölcsős buktaíópad és a 2a vagon 'buktatásoktól ö
»»x* ♦·».*♦ *« ♦ ·>
* ♦ ♦ * * «·*.♦ ««» ♦♦ '♦·♦« * ♦ > ♦ * végei,, valamint a 18 hidraulikus munkahenger a 24 tengelyre fogott lőT'*segó2í>á3kiemelő karokkal buktatás! szintre kiemelt helyzetben vannak, a kényszermozgatásos fenéklemezével a 11 ürítőnyíláson át felig már leürített önürítö 6 a tárolóbunker pedig az la átmenő forgalmú vágány űrszelvényébe be van fordítva. A feles kiemelésű 13 segédpad 12 alapkereten maradó alsé végének a megvezetésére a 12 alapkereten 28 vízszintes vezetőpályák vannak,
A 6. ábra vasúti csonka vágány végébe telepített vagonürítő és átrakódé állomás több szerkezeti elemeit mutatja a ké'tlépéses vagonmanipuláeió második jellemző működési fázisában. A környezeti szinten kialakított teherhordó felületre telepített vagonüríto berendezésnek 12 alapkerete van, a 12 alapkeretbe 21 királytengellyel befogott 15 bölcsős buktatopadja és a buktatást végző 19 menetes orsói vannak. A 19 menetes orsók csuklósán a 12 alapkeretre támaszkodnak, 23 emelőfejűk pedig: ugyancsak csuklósán a 15 bölcsős buktatópad két oldalán lévő 25 oldalkeretekhez van hozzáfogva. Az átrakodó berendezésnek a vágányíengelybe telepített, erőteljesen csökkentett mélységű önürítő őe tárolóbunkere vau. A 6c tároló-bunker és a 19 menetes orsók alsó végei sekély mélységbe a környezeti talajszint alá is besüllyednek.
A 7. ábra átmenő forgalmú vasúd alapvágányra telepített vagonüríto berendezés és az alapvágány alá is besüllyedő átrakódé berendezés fobb szerkezeti elemeit mutatja a kétlépéses vagormmnípuiácíő második jellemző működési fázisában. A vagonüríto berendezésnek 12 alapkerete és 15 höfesös hnktaíópadja az általuk megszakított la átmenő forgalmú vasúti vágány koronaszínije alá úgy van. beépítve, hogy a berendezés alaphelyzetében a 26 vagontartó sínpár egy szintben áll az la átmenő forgalmú vasúti vágánnyal. A vasúti vágány alól oldalirányban kivezetett önürítő 6b tároló-bunker anyagfogadó vége sekély mértékben a vágány szintje alá is besüllyed, ezért a 27 fogadóiéra sem nyúlik be a vasúti űrszelvénybe,
Á 8. és 9. ábrákon a 4/a-4/c ábrasor és a 7. ábra tükörképes elrendezése szerint kialakított ürítö-átrakodó állomásnak egy-egy jellemző működési fázisában a 2a vagonból 9 leürült ömieszíettanyagnak a szomszédos te átrakó vágányon álló 2b íovábbszáiiítö vagonokba történő közvetlen vasúd átrakodása látható. Az anyag az önürítő 6a táró lobunkéi bői a 11 ürítő nyilason át a 7 átrakodó bunkerbe hullik, és abból kerül a 2b továbbszállító vagon .rakt-erébe, vagy az önürítö 6 b tárolöbunkerből a 11 ürítő nyíláson át közvetlenül a 2b fovábbszállitő vagon rakterébe hullik.
A találmány szerinti vagonüríto és .átrakodó eljárás és az azt foganatosító berendezések előnyeit a következőkben foglaljuk össze:
• az elkerülhetetlenül tesjedebnes vagonüríto állomás költséges és műszakilag bonyolult mélyépítési munkálatok nélkül, talajszinti építészettel, vagy csak kis mértékű, sekély mélységbe besüllyedő építési munkával felépíthető;
• a leürített vagonból az ömlesztett anyag az ürítés közvetlen környezetében, az ürítés technológiai folyamatába integráltan haladéktalanul átrakodhatő másik szállító járműre, vagy berendezésre;
• az egyébként szükséges feltételek megléte esetén a berendezések egyaránt hatékonyan telepíthetők zöldmezős létesítésnél, meglévő helyszínre történő utólagos beépítésnél ·mind csonka vasüti vágány, mind átmenő forgalmú vasúti vágány, mind pedig vasúti gurítóvágány esetén;
« a berendezés alkalmas újabb alkalmazási helyszínekre való, akár többször is megismételhető gazdaságos áttelepítésre.
A mélyépítésű műtárgy nélkül megépített vagonbuktató berendezésnek és átrakódé önürítö tárolóbnnkemek az igénypontok által meghatározott oltalmi körön belül számos változatban lehetségesek egymáshoz rendelt előnyös kialakítási és telepítési módjai, azok nem korlátozódnak az eljárás foganatosításának a fentiekben ismertetett példakénti kiviteli *' » * ♦ * *** «r«« *« **' « «..« «« » alakjaira, A kivitel mindig az adott helyszín prioritással bíró létesítési körülményéitől filgg például a vagonürítés céljától, a helyszíni talaj- és terepviszonyoktól, a kiszolgáló vasúti vágánw-ndszer kiépítettségétől, az átrakodás és továbbszállítás módjától, stb.

Claims (8)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás mélyépítésö műtárgyak nélkül megépíthető vagonürítő és átrakódé állomáshoz, nyitott vasúti vagonok homlokbuktatásos ürítésére és a leürített ömlesztetjanyag közvetlen átrakodással továbbszállító járműbe, vagy berendezésbe való átadására ~ azzal jellemezve, hog>f a bölcsös vagy asztalos buktatóiad (15, 14) vagontartó sínpárjára (26) állított vagonból (2a) az ömlesztet|ányag rakományt (§) a vagon (2a) homlokbuktatásával, a műveletsor közben megnyílott homlokfalának (31) nyílásán. át kis ejtési magassággal önürííö tárolóbunkerbe (6a, b, c, d) öntjük, ott átmenetileg tároljuk, miközben a vagonból (2á) leürült ömleszíedjanyagot (9) rugalmasan változtatható sebességű kényszeres mozgatással a íárolóbunkerben (6 a, b, c, d) előrehaladó elnyúló, halomba (29) rendezzük, és a tárolóbunker (6a, b, c, n) ürítőnyílása (11) alá állított továbbszáliitó járműbe, vagy berendezésbe adjuk át, és hogy a vagontartó sínpáron (26) álló ürítendő és leürített vagonok (2a) homlokbukiatását és cseréjét vagy a kiszolgáló vasúti alapvágány szintién kétlépéses vagönmanipuláeiőval végezzük, vagy a vagont (2a) és a vagontartó sínpárt (26) a vasúti alapvágány szintje fölé vezetve a bomiokbuktatást és esetét háromlépéses vagonmanipttláciőval hajtjuk végre, továbbá a tárolóbunker (6a, b, c, d) fogadó tere (27) föle benyúló, illetve oda benyúíóan segédpaddal kiemelt bolesős vagy asztalos huktarópad (15, 1.4) meredekszögű kibillentéséhez célszerűen elhelyezett tolórudas szerkezetet használunk, és a vagonürítő és átrakódé berendezések szerkezeti elemeit a kiszolgáló vasúti alapvágány szintje fölötti térben, vagy az alá is lesüllyedöen helyezzük el, valamim a vagonürítő és átrakodó állomást egy azt kiszolgáló átmenő forgalmú vágányra (la), vagy egy gurító vágányra (ld), vagy egy csonka, vágány (lb) végére, meglévő vagy új vasúti vágányokon telepítjük,
  2. 2. Az 1, igénypont szerinti eljárás - aszal jellemezve, hogy amikor az ürítendő és leürített vagonok cseréjét, valamint az omleszíeg&yag rakománnyal (S) teli vagon (2a) horaiokbuktatásös ürítései két technológiai műveletből álló kétlépéses vagonmanipuláciőval közvetlenül a kiszolgáló átmenő forgalmú (la) vagy csonka (lb) vagy gurító- (ld) vágány szintjén hajtjuk végre, akkor a kétlépéses vagonmanípuláeiónál az önürítö íárolóbunker (őb, c) anyagfogadó terét (27) a kiszolgáló vasúti alapvágány alá. sekély melységbe besüllyesztve: helyezzük el.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás - uzaní jellemezve, hogy amikor az ürítendő és leürített vagonok cseréjét, valamint, az örnleszteíjanyag rakománnyal (8) teli. vagon (2a) buktatás! szintre való felemelését és homlokbuktatásos ürítését három technológiai műveletből álló háromlépéses vagonmanipuláciőval. a kiszolgáló vasúti alapvágány szintje fölött hajtjuk végre, akkor a bölcsős (15) vagy asztalos (14) buktatópadot kiemelkedő és visszasüllyedő segédpaddal (13) mozgatjuk, a vagoncserének a kiszolgáló vasúti alapvágány fölé emelt szintje és az. afölött lévő buktatás! szint között, és az önürim tárolóbunker (6a,: d) anyagfogadó terét (27) a vagoncsere kiemelt szintjén lévő vasüti űrszelvényben helyezzük ek és hogy az űrszelvénybe benyúló teljes bunkervéget a vagoncsere idejére íves pályán mozgatva kifordítjuk a kiszolgáló vasúti aiapvágánv mellé, és az önürítő tárolóbunkorből (6a, d) a. benne lévő, vagonból (2a) leürűlt ömlesztet^nyagnak (9) az öríiönyíláson (11) át továbbszáliitó járműbe vagy berendezésbe való kíadasa zavartalan a Íárolóbunker (ós, d) és a vagon (2a) bármely helyzetében, és a kiszolgáló vasúti, aiapvágánv és a vagoncsere szintje között fel- és lejáró kiegészítő sínszakaszokon (4, 5) vezetjük a vagont (2a), **** »♦<»* ~·χ ··*
    Μ φ ♦ φ >
    **> »*X ΦΦ »*>
    Φ φ Ϊ * * A
  4. 4. Berendezés az 1-3. igénypontok szerinti eljárás foganatosítására mélyepítesü műtárgyak nélkül megépíthető vagonüritő és átrakodó· állomáshoz, nyitott vasúd vagonok bomlokhuktalásos ürítésére és a leürített ömleszfetlányag közvetlen átrakodással továbbszállító járműbe, vagy berendezésbe való átadására --- azzal jellemezve, hegy a vagont (2á) homlokbuktatássa! ürítő berendezésnek alapkerete (12), abba befogott bölesős buktatópadja (15) vagy segédpaddal (13) kiegészített bölesős vagy asztalos buktató padj a (15, 14), valamint a vagon (2a) buktatását billentesse! végrehajtó célszerű elhelyezkedésű tolőrudas szerkezete van, és hogy az átrakódé berendezésnek kényszeres mozgatású .fenéklemezzel ellátott, korlátozott mélységű, elnyúló önürítő tárolóbunkere (6a, b, c, d.) van, és Hogy háromlépéses vagonmánípulációnál a rakománnyal teli és az üres vagonoknak a kiszolgáló vasúti, alapvágányról a segédpaddal (13) kiegészített bölcsős vagy asztalos buktatópad (15, 14) vagontartó sínpárjára (26) való fel- és levezetéséhez a berendezésnek fel- és lejáró kiegészítő sínszakaszai (4, 5) vannak.
  5. 5. A 4, Igénypont szerinti berendezés - azzal jellemezve, feygy a vagont (2a) homlokbuktatással ürítő berendezésrészek elhelyezésére a berendezésnek alapkerete (12) van, ami a kiszolgáló vasúti alapvágányra és/vagy a környezeti szinten kialakított nem mélyépítésű. teherhordó felületre van telepítve, és hogy az alapkeretre (12) támasztásnál csuklósán van/vannafc befogva a tolórudas szerkezet/szerkezetek alsó támaszkodás! ponti a/pontjai (22), és hogy háromlépéses vagonmanlpulációnál a vagoncsere és a vagonbuktaíás szintjei közötti segédpad (13) mozgatáshoz és a vagonnak (2a) az ürítés ideje alatt az önürítő tároióbunker (őa, b, c, d) anyagfogadó· vége fölötti megtartásához az alapkeretnek (12) tengelyekkel (24) csuklósán hozzáfogott, nyomatékkai vagy toió/emelő erővel íves pályán mozgatott lengő segédpadkiemeio karjai (ló), vagy a segédpad (13) toló/emelő erővel való mozgatásához az alapkeretnek (12) belőle kiálló, párhuzamosan emelkedő segédpad.vezeiő pályái (1?) vannak,
  6. 6. A. 4. igénypont szerinti ^berendezés - azzal jellemezve, hogy az. ürítendő vagonnak az ürítéshez szükséges befogadására, megtartására és mozgatására a vagonüritő berendezésnek kétlépéses vagonmampulációnál az alapkeretbe (12) királytengellyel (21), vagy kétoldali királycsappal (20) befogott, kibillenthető bölcsős buktatópadja (1.5) van, háromlépéses vagonmanipuláeiőuál pedig segédpaddal (13) kiegészített, a segedpadha (13) királytengellyel (21), vagy királyesapokkal (20) befogott kibillenthető bölesős buktatópadja (15) vagy asztalos buktatöpadja (14) van, és hogy bármelyik bakfatópadnak a belé állított vagont (2a) megtartó sínpárja (26) van, két végén nyüó-záródó vágányzáré ütközőbakokkal (3a, b), és hogy a billentés tolórudas szerkezetének emelöfejeí (23) a bölesős buklatópad (15) két oldalkeretéhez (25) vannak csuklósán hozzáfogva, asztalos buktatópadnái (14) az emelőié) (23) vagy emelőfejek a buktatópadhoz varóvannak csuklósán hozzáfogva,
  7. 7. A 4, igénypont szerinti berendezés - azzal jellemezve, hogy a vagont (2a) homlokbuktatással ürítő berendezésnek célszerű elhelyezkedésű tolórudas szerkezete van bármelyik buktatópad (15, 14) és a benne álló ürítendő vagon (2a) ürítéshez szükséges meredek huktatási szögig történő, ki- és vísszabillentéséhez, ahol a toíórudas szerkezetnek hidraulikus munkahengere (IS), vagy menetes orsója (19), vagy fogasléces emelőrúdja, vagy köteles emclórúdia, vagy egyéb mechanikus mozgató szerkezete van, és hogy bármelyik tolőrudas szerkezet alsó támaszkodás! pontja (22) csuklósán az alapkerethez (12) vagy a segédpadhoz (13), emelőfeje (23) ugyancsak csuklósán az asztalos buktatópadhoz (14·), vagy a bölesős buktatópad (15) oldalkeretéhez (25) van hozzáfogva, miáltal az emelőerők a vagonbuktató berendezés szerkezeti elemein belül záródnak, és hogy vagonesere alatti alaphelyzetben bármelyik tolőrudas szerkezet/szerkezetek asztalos buktatópadnái (14) a buktatópad alatt vagy amellett fekvő elrendezésben, bölcsös buktatópadnái (15) pedig .a buktatópad két oldalán állő elrendezésben vafévannak ««*« N«*· ·♦♦· *♦ * * * * * « ««« ΦΜ* ** «*« φ « « « ♦ * beépítve, és hogy háromlépéses vagomnanipuláctónál bármelyik bukíklŐpad bfQenteses mozgatása csak a segédpaddai (13) kiemelt helyzetében történik, valamint hogy az alapkeretre (12) feíámaszfoit bármelyik tolórudas szerkezet emelőteje (23) a segédpad (13) emelése/süllyesztese alatt még/már nem aktív, és mintegy akadálytalanul szabadon úszva úgy követi a segédpad (13) mozgását, hogy a segédpad (13) buktatást szintre történő kiemelésének végére a tolórudas szerkezet már lényegében álló helyzetbe kerül, majd az emelőfej (23) mozgatásának aktívvá tételével megtörténik a vagonbuktatás, és hogy a segédpad (13) emelésének-söllyeszíésének az emelőtejjel (23) való akadálytalan követését bármelyik totórudas szerkezetnél az. erőátadó lánc átmeneti megszakítása, és ezzel az. emelőfej (23) mozgásának átmeneti szabaddá tétele biztosítja ovális kialakítású nyújtott támasztőesap furaííaiz-~mfot· a menetes orsónál (19), vagy az. olajnyomás megszüntetésével hidraulikus munkahengernél (IS), vagy szabadon futóvá tett fogaskerékkel fogasléces emelőrúdnál, vagy fellazuló kötélfeszítéssel köteles emelőrúdnál.
    S. A 4. Igénypont szerinti berendezés ~ aszal je/femezve, Ángy az átrakódé berendezésnek nem mélyépitésn, erőteljesen.csökkenteti mélységű önürítő tárolőfeunkere (6a, b,c, d) van a vagonból kiürülő ömíesztet|anyag fogadására, közbenső tárolására és további kezeléshez történő átadására, és hogy a tárolőhunkemek (6a, b, e, d) alacsony oldalfalakkal határolt elnyúló belső tere varr abban teljes· hosszában mozgatással ellátott fenéklemeze, terítőgerendája (10), egyik végén a vagonból (2a) leürüli Ömlesztetlanyagot (9) fogadó tere (27), a másik végén az alá állított lovábfeszállüó járműbe, vagy berendezésbe való átadási biztosító nrííönyílása. (11) van, és hogy az ömlesztet^nyagnak a vagonból (2a). majd a íárolobunkerboi (6a, b, e, d) való leürülése alatt a tárolóbunkerben (6a, h, e, d) kényszeres anyagmozgatás történik annak fogadó terétől (27) az ürítőnyílás (11) felé, és hogy a fogadó téren (27) képződő, vagonból (2a) leürített, anyagbalomnak (9) a magasság korlátozó terítőgerenda, (10) alatti elvezetését és ezzel viszonylag egyenletes terítését ez a kényszeres anyagmozgatás a buktatás során a vagonból (2a) nem egyenletesen kiömlő mennyiséghez Igazodva rugalmasan változtatható sebességgel biztosítja,, valamint hogy a tárolöbunker (6a, b, c, d) vagy a kiszolgáló vasúti alapvágány folött van, részben vagy teljes terjedelmével a vasúti űrszelvénybe benyülóan, vagy anyagfogadó vége besüllyed az alapvágány alá, és hogy átmenő forgalmú vágánynál (la) egyrészt a tároióbunkernsk (6a) a vasúti, űrszelvénybe benyúló vége a vagoncsere idejére az űrszelvényből való kifordítással át van állítva az -alapvágány mellé, másrészt az alapvágány alá süllyesztett végű tárolóbuoker (6b) onnan oldalirányban van .kivezetve.
  8. 9. A 4. Igénypont szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy a háromlépéses vagonmampuláeíóhöz az alapvágányröl kiinduló, részben lejtős fel- és lejáró kiegészítő smszakaszai vannak (4, S), az alaphelyzetben is a kiszolgáló vasúti· alapvágány fölött elhelyezkedő, segédpaddai (13) kiegészített bármelyik huktatőpad vagontartó sínpárjának (26) két vége és az alapvágány közötti szintkülönbségnek áthidalására, a vagonnak (2a) a kiegészítő sínszakaszok (4, 5) által közrefogott vagontarté sínpárra (26) való felvezetésére és onnan levezetésére.,
    16. A. 4. igénypont szerinti berendezés - nam/ jellemezve; hogy amikor a vagonűríto és átrakodó állomás gurító vágányra (ld) van telepítve, akkor a vagonürítő és áírakodó berendezésnek az azt kiszolgáló gurító vágány (ld) színije alá süllyedő szerkezeti, elemeihez szükséges férőhely a gurító vágány (ld) szintje alatt, a felíölíésben kialakított bevágásban van.
HU0700829A 2007-12-20 2007-12-20 Eljárás és berendezés mélyépítésű műtárgyak nélkül megépíthető homlokbuktatásos vasúti vagonürítő és átrakó állomáshoz HU227836B1 (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0700829A HU227836B1 (hu) 2007-12-20 2007-12-20 Eljárás és berendezés mélyépítésű műtárgyak nélkül megépíthető homlokbuktatásos vasúti vagonürítő és átrakó állomáshoz

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0700829A HU227836B1 (hu) 2007-12-20 2007-12-20 Eljárás és berendezés mélyépítésű műtárgyak nélkül megépíthető homlokbuktatásos vasúti vagonürítő és átrakó állomáshoz

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0700829D0 HU0700829D0 (en) 2008-02-28
HUP0700829A2 HUP0700829A2 (en) 2009-07-28
HU227836B1 true HU227836B1 (hu) 2012-05-02

Family

ID=89987954

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0700829A HU227836B1 (hu) 2007-12-20 2007-12-20 Eljárás és berendezés mélyépítésű műtárgyak nélkül megépíthető homlokbuktatásos vasúti vagonürítő és átrakó állomáshoz

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU227836B1 (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU0700829D0 (en) 2008-02-28
HUP0700829A2 (en) 2009-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1799599B1 (en) Loading assembly for transport containers
CA2916184C (en) System of delivering and storing proppant for use at a well site and container for such proppant
EP2152617B1 (de) Vorrichtung und verfahren zum entladen von gegenständen aus einem behälter
EP2128053B1 (en) Container tilting apparatus
EP1775190A2 (en) Renewal of the ballast bed of a railway
EP1923338A1 (en) Plant for transporting cargo to and/or from a ship
EP2233425B1 (en) System for unloading a container from a wagon.
CN111170027A (zh) 料斗式集装箱散货装箱设备
WO2015011685A2 (en) Container discharge system, container and method of discharging such container
JPH10324426A (ja) バラ物の船積み方法及びその装置
HU227836B1 (hu) Eljárás és berendezés mélyépítésű műtárgyak nélkül megépíthető homlokbuktatásos vasúti vagonürítő és átrakó állomáshoz
WO2007143207A2 (en) Bulk material unloading system and method
CN116281258A (zh) 一种自动火车装卡系统
JP2008174340A (ja) 手動走行式リフター
CN211444238U (zh) 料斗式集装箱散货装箱设备
FI122596B (fi) Järjestelmä konttien purkamiseksi
US572726A (en) Grain-storage elevator
US4065002A (en) Pocket door ship loader
US2909296A (en) Load handling equipment and receptacles for vehicular transportation and discharge of loads
RU51949U1 (ru) Вагон-платформа для листового проката
US3034669A (en) Apparatus for hauling ore in open pit mines
US558178A (en) Car-dumping mechanism
WO2007143213A2 (en) Transport discharge material flow regulation device and method
US985442A (en) Apparatus for disposal-stations.
US517782A (en) Self-dumping mechanism for goal-elevators

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees