HU227718B1 - Slide field for sliding down objects and persons on a slope - Google Patents

Slide field for sliding down objects and persons on a slope Download PDF

Info

Publication number
HU227718B1
HU227718B1 HU0900202A HUP0900202A HU227718B1 HU 227718 B1 HU227718 B1 HU 227718B1 HU 0900202 A HU0900202 A HU 0900202A HU P0900202 A HUP0900202 A HU P0900202A HU 227718 B1 HU227718 B1 HU 227718B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
slope
channel section
channel
slide
Prior art date
Application number
HU0900202A
Other languages
English (en)
Inventor
Csongor Czintos
Original Assignee
Csongor Czintos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Csongor Czintos filed Critical Csongor Czintos
Priority to HU0900202A priority Critical patent/HU227718B1/hu
Publication of HU0900202D0 publication Critical patent/HU0900202D0/hu
Priority to PCT/HU2010/000034 priority patent/WO2010112948A2/en
Publication of HUP0900202A2 publication Critical patent/HUP0900202A2/hu
Publication of HU227718B1 publication Critical patent/HU227718B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63CSKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
    • A63C19/00Design or layout of playing courts, rinks, bowling greens or areas for water-skiing; Covers therefor
    • A63C19/10Ice-skating or roller-skating rinks; Slopes or trails for skiing, ski-jumping or tobogganing
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01CCONSTRUCTION OF, OR SURFACES FOR, ROADS, SPORTS GROUNDS, OR THE LIKE; MACHINES OR AUXILIARY TOOLS FOR CONSTRUCTION OR REPAIR
    • E01C13/00Pavings or foundations specially adapted for playgrounds or sports grounds; Drainage, irrigation or heating of sports grounds
    • E01C13/10Pavings or foundations specially adapted for playgrounds or sports grounds; Drainage, irrigation or heating of sports grounds for artificial surfaces for outdoor or indoor practice of snow or ice sports
    • E01C13/107Non-frozen surfacings for ice, skating or curling rinks or for sledge runs; Rinks or runs with such surfacings

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Revetment (AREA)

Description

CSÚSZÖPÁtYA TÁRGYAK ÉS SZEMÉLYEK LEJTŐN TÖRTÉNŐ
BCSVS2TATA.SÁHO2
A találmány tárgya csúszópálya tárgyak és személyek lejtőn történő lecsúsztatásához. A lejtőre helyezett lesíklópáiya működésének teltétele, hogy a lejtőn elegendő mennyiségő, elég lassú folyású viz álljon állandóan rendelkezésre, A találmány szerinti megoldás lehetővé teszi, hogy a lefolyó· víz útjába tett célszerűen kialakított és elrendezett akadályokkal a vizet a íejtöirányra lényegében merőleges irányú mozgásra lű í szerpentin) kényszeritsük, miáltal lejtöirányú mozgása lassú lesz. A lassan ide-oda folyó víz sebessége abszolút értelemben Is kiesi, de az egymás alatti csatornák medrében ellentétes irányban folyó viz sebességei ellenkező irányuk miatt kioltják egymást. így biztosítva a vízisíeíés közbeni áthaladás során az ideális (nulla) impulzust ami nélkülözhetetlen az irányváltoztatáshoz szükséges ímpulzuscseréhez..
A W00078417 dokumentum csúszőpályát ismertet tárgyak és szentélyek leitön történő ^csúsztatásához. Ezen ismert csűszópályának a lejtő felületét beborító csúsztatőelemei és az elemeket vízzel nedvesítő vizforrása van. Erre a megoldásra az jellemző, hogy a csúsztatóelemeket medencék képezik, amelyek egymás alatt helyezkednek el, és vízzel borított mikroteraszokat i^) képeznek. A mikroteraszokat képező medencéket a lejtőt vízhaílancl beborító burkolőlentez és a burkolólemezből kiálló hajlékony határolófalak képezik. Az egyes medencéket a burkolólemez és a borda határolja. A medence végeit a burkolólemezhez és a bordához kapcsolódó keresztirányú szakaszoló bordák zárják le. A mikroteraszok fala hajlékony, rugalmas, elegendően erős a víz megtartásához, de egyúttal elegendően hajlékony ahhoz, hogy ha kell; azonnal elhajoljon a lesiklö eszköz útjsből.
Ez a míkroteraszos csúszda a víznek a lejtőn történő megállítását vagy jelentős lelassítását minden oldalról zárt elemi teraszok képzésével oldja meg, melyek miniatűr tavacskákat létrehozva, gyakorlatilag állóvíz-egységeket alkotnak, és e tavacskák Összessége biztosítja az állóvíz-szükségletet. A mtkroteraszck feltöltése minden esetben a fölöttük lévő, 30 zárt mikroteraszok telítődése utáni túlcsordulás segítségévei történik. A medencék falában a leürítés szabályozására szolgáló kismérető lyukakat. réseket alakíthatnak ki, amelyek nem befolyásolják azt, hogy a mikroteraszok lényegében zártak, vagyis nincs bennük oldalirányú áramlás, vagyis· lényegében állóvizet tartalmaznak.
♦ * 9 * ♦ Λ »0 000
Ezen ismert megoldás- hátránya, hogy a medencékben gyakorlatilag állóvíz van, amely nehezen tisztul. Ez megnehezíti a csöszópálya víztartalmának leeresztését, takarítását.
A medencék falában a leürítés szabályozására kialakított kisméretű lyukak, rések szerepet kaphatnak ugyan a víz egyenletesebb elosztásában, azonban ez az elosztás elégtelen a lecsúszás miatt kí&öccsenő víz gyors- pótlására, és ebből ered az ismert megoldás azon további hátránya, hogy egy személy lesiklása után az áthaladás közben kicsapódó víz lassan pótlódik, ezért egyes medencékben jelentős ideig a kívánatosnál alacsonyabb a vízszlnt.
A.találmány célja az említet hátópyok kiküszöbölése, de legalábbis számottevő enyhítése az ismét megoldás továbbfejlesztésé^ A továbbfejlesztés értelmében a. lényegében állóvizet tartó to nukroteraszok vagy medencék helyett áramló vizet vezető csatornát -alkalmazunk. Ez a csatorna összefüggő, folyamatos áramlási útvonalat képez, amely lassítva vezeti le a lejtőre bocsátott vizet.
Ezen belüli célunk annak elérése, hogy a víz elegendő mennyiségben, szabadon (bármikor könnyedén eltávolítható· módon), és időben állandóan álljon rendelkezésre, vagyis a víz esetenkénti kifréfocsenése ne okozzon jelentős Ideig vízszl nt csökkenést.
További célunk, hogy a víz állandóan áramoljon, de úgy, hogy cirkulációja, pótlása ne okozzon tú Izott energia- fogyasztást..
Járulékos cél hogy egyszerű legyen betartania higiéniai környezetvédelmi szabályokat, előírásokat, valamint előállítása, regenerálása, üzembiztonsága és üzemeltetése Is egyszerű legyen.
Felismertük, hogy az ismert megoldás lényeges előnyeinek megtartása mellett úgy érhetők el a kitűzött célok, ha a mikroteraszok, medencék helyett a lejtőre, folyamatosan vizet bocsátunk és a lejtón lefolyó víz útjába a víznek a lejtőn lefelé áramlását szabályozó, legalább az egyik oldalon nyitott akadályokat helyezünk, vagyis az akadálynak ütköző víz az akadály legalább egyik végénél lejjebb tud folyni a kővetkező· akadályhoz.
Akadályként olyan csatornákat alkalmazunk, amelyek iránya lényegében keresztirányú a lejtős irányához képest, vagyis majdnem vízszintes. Az ilyen csatornákat a lejtőn egymás alatt, egymással lényegében párhuzamosan helyezzük el a lejtőn. A majdnem vízszintes kifejezés itt azt jelenti, hogy a csatornák esése (lejtése) legfeljebb 1 %. Az egymás alatt elhelyezkedő csatornák között a feljebb elhelyezkedő csatornából egy másik, lejjebb elhelyezkedő csatornába továbbító vezeték, összekötő járat van. Ez az Összekötő járat lehet felülről zárt, vagy nyitott.
A találmány tehát olyan csúszó-pálya tárgyak és személyek lejtőn történő ^csúsztatásához, amely a lejtő felületén elrendezett csú-sztatóefemeket és a csúsztatóelemekbez vizet juttató vízforrást tartalmaz, a esús2íatóeiemeket a lejtőn keresztirányban elhelyezkedő akadályok, amelyek rugalmasan hajlékony határoló-falakat tartalmaznak, és a lejtő lejtésének Irányához viszonyítva keresztirányban és egymás alatt helyezkednek el. jellemzőié, hogy a csűsztatöelemek legalább az egyik oldalon nyitott akadályok, amelyek a vizet a lejtő lejtésének irányához / ,4. 1,4 s
X * Φ ♦ * *
«. ♦ « *φφ ♦** **♦ « φ « χ Φ * * ♦
Φ X «Φ φ·φ ♦* ♦** viszonyítva keresztirányú mozgásra kényszerítő. összefüggő, folyamatos áramlási útvonalat képező, a vízszinteshez képest legfeljebb 1%-os lejtésű csatornaszakaszokat alkotnak. Minden csatornaszakaszt a saját szintjénél alacsonyabb szinten elhelyezkedő csatornaszakasszal a magasabban elhelyezkedő csatornaszakaszból az alacsonyabban elhelyezkedő csatornaszakaszba .> vizet továbbító, és a vonatkozó akadály nyitott oldalánál elhelyezkedő járat kapcsolja össze.
A csatornák, csatornaszakaszok akár az ismeri megoldás medencéihez hasonlóan alakíthatók ki, azzal a lényeges eltéréssel, hogy itt a lejtőt vízhatlanul beborító burkoló lemez és a burkolólemezhői kiálló hajlékony határolódlak nem medencéket,, hanem összefüggő, folyamatos áramlási útvonalat képező csatorna csatornaszakaszait határolják, ahol nincsenek a /(? bnrkolólemezhez és a bordához kapcsolódó keresztirányú szakaszolóbordák, amelyek akadályozzák a víz. oldalirányú áramlását..
A jelen találmány esetében a jelentős és állandó oldalirányú áramlás nem csupán kívánatos, hanem elengedhetetlen feltétel a kitűzőit célok eléréséhez. Az emiatt megnövekvő vízigényt ellensúlyozzák a találmány révén elérhető előnyök.
/.> A találmány esetében a határolófaíak a rájuk felülről lefolyó vizet oldalirányú mozgásra kényszerítik, és lelassítják annak mozgását, (mint a kanyargó folyók). A. hajlékony és rugalmas határolófalak a folyómedrekben található akadályokhoz 'hasonlóan fékezik, kitérítik a víz mozgását. A víz oldal hányba tere lése és egyenletes .mozgásban tartása biztosítja-a vízfelület pangó vízterek nélküli kialakítását, így a higiéniai feltételek jobb teljesülések valamint ?ö üzemszünet esetén a pálya teljes leürölését. A terelőelemek elhelyezésével, geometriájuk és elhelyezkedésük kialakításával könnyedén, utólag is befolyásolhatjuk a pálya egyes: részeinek vízfedettséget, ezzel a lesiklás sebességét, és a kormányozhatóságot is.
A csatornák alakja, kivitelezése különböző lehet, de olyannak keli lenniük, hogy biztosítsák a víznek a pálya fejtéséhez viszonyított oldalirányú áramlását és szabad mozgását a kívánt irányba, de a pályafelületből való szabad: kijutását ís.
A találmány szelleméhez tartozó módosítások a szakmában jártasak számára nyilvánvalóak. A lefolyó víz. útjába állított akadály vízszintesen elrendezett, sz o ldalról zárt lejtó két oldala között legalább-egy-egy megszakítással rendelkező, flexibilis műanyag szalag lehet. A szalag megszakításával kialakított lefolyó járat lehet váltakozva a szalag, egyik, majd másik végen, vagy αν legalábbis egymáshoz képest oldalirányban eltolva.
A. lefolyó víz útjába állított akadálya lejtés irányára merőlegestől (vízszintes) kismértékben eltérő, a pálya.szélességében teljesen vagy részben, jellemzően egyenesen vezetek műanyag szalag.
A lefolyó víz útjába állított akadály a fejtés Irányára merőlegestől (vízszintes) kismértékben eltérhet, akár a pálya teljes szélességében, akár egy részén.
A találmányt a továbbiakban a mellékeit rajz alapján ismertetjük. Az « * ábra a találmány szerinti csúszópálya vázlatos nézeti képe. a ábra az 1. ábra szerinti csúszópálya vázlatos metszeti kepe, a •χ ·<£ .....
ρ
3.,
4.
ábra az 1. ábra szerinti csúszópály; a módosított változat; ϊ fedett összekötő
járatokkal, és az összekötöjáratban elht övezeti, szűrőként kiak ridtoít fojtással, a
ábra a találmány szerinti csúszópálya csopo rtokba kapcsolt
csatOmaszakaszokkal és zárt összekötc járattal kiképzett váltó; tata, az
ábra a találmány szerinti csúszój }álya üreges határok > fallal kiképzett
változatának részlete, a
ábra a találmány szerinti csúszóp; alva terelőfalakkal ki képzett összekötő
6.
Járatokkal megvalósított változatának vázlatos képe, a
7. ábra a .találmány szerinti csúszópálya a csatornaszakaszokat képező határoló falban kiképzett, megszakítással kialakított összekötő járattal megvalósított változata.
Az 1, és 2, ábrán vázlatosan szemléltetett csúszópálya egy lejtő felületére helyezett 4 15 borítást és a 4 borítás felületéből kiálló 2 határoló falakat tartalmaz, A 2 határoló falak lényegében merőlegesen állnak a 4 borításhoz képest és ahhoz hozzá vannak erősítve. A. 2 határoló falak tulajdonképpen szalagok, amelyek vége egy alattuk elhelyezkedő másik 2 határoló fal alá vissza van hajúra. Itt a visszahajtásnál az alsó szomszédos 2 határoló fal végevei együtt tekintve egv 5 összekötő járat képződik, amely az egyik 2 határoló fal és a 4 20 borítás által meghatározott 6 csatornaszakaszt egy alatta levő másik 2 határoló fal és a 4 borítás által képzett, alacsonyabb szinten elhelyezkedő ő csatornaszakasszal köti össze és a magasabb szinten elhelyezkedő 6 csatornaszakaszból az áramló vizet az alacsonyabb szinten elhelyezkedő - jelen esetben szomszédos - 6 csatornaszakaszba vezeti. A 2 határoló falak egymás alatt helyezkednek el, és mindegyiknek a vége vissza van hajtva, és ezáltal 25 váltakozva a szomszédos 6 csatornaszakaszok átellenes végénél egy-egy 5 összekötő járatot képeznek, amelyek a vonatkozó 6 csatornaszakasz vizét egy alacsonyabban fekvő másik 6 csatornaszakaszba vezetik. Ezáltal alakul ki az l. ábrán vastag vonallal bejelölt 3 áramlási ót, amely lényegében véve keresztirányú a lejtő lejtési irányához viszonyítva. A ő csatornaszakaszok együttesen egy ö: 30 vagyis a benne áramló víz felül csatornát képeznek, amelynek felülete nyitott, szabad. Felülről nézve a 2. ábrán látható kiviteli alak esetében a ő csatornákban lévő víz felülete egészében lefedi a lejtő felületét. Ilyen teljes lefedésre nem feltétlenül van szükség, tapasztalataink szerint a lejtön megbízhatóan le lehet csúszni akkor ís, ha ez a fedettség csak §0% mértékű. Minél kisebb ez a lefedettség, lecsúszás közben annál jobban érezhetővé válik a csúszás egyenetlensége, vagyis a «♦»» * * * ♦ * esúszópálya olyan, mintha göröngyös pályán síelnének. Ez adott esetben akár kívánatos is
A 3. ábra az 1. és 2,- ábrákon bemutatott esúszópálya kismértékben módosított változata. E változatnál a 6 csatornaszakaszokat meghatározó 2 határoló falak visszakapott 5 vége S burkolattal le van fedve, amely célszerűen könnyen eltávolítbatdan van kiképezve, és bonthatóan van hozzákapcsolva a csúszópályát oldalról határoló 1 oldalfalhoz. Ezen kapcsolat létrehozására bármilyen erre alkalmas megoldás használható és részleteit az ábrán nem tüntettük fel. Ezen változat lényege az. hogy az 5 összekötő járatba 7 szűrőt helyeztünk be. ami kialakítható például a 2 határoló .fal végének lyukacsosáéval, de célszerűbb, ha a 7 lő szűrő egy eltávolítható külön darab, ami a 6 csatornaszakaszokba véletlenül belebukó idegen tárgyakat, szemetet, hulladékot felfogja, és szükség szerinti időközönként ezek az idegen tárgyak a 7 szűrőről ehávokihaiők. A 7 szűrő egyúttal az áramló víz folyását lassító fojtást képez., aminek alkalmazása révén elérhető, hogy a 6 csatornaszakaszokban egyrészt lassabb legyen az áramlás, másrészt a szabadon álló vízfelület meg a 6 csatornaszakaszok J5 kifolyó végénél Is minél jobban közelítsen a vízszinteshez. A 7 szóró járulékosan, például szivacsként kialakított szűrőbetétet is tartalmazhat, amely szennyeződés esetén egyszerűen eldobható, vagy·' mosás után újra felhasználható.
A 4. ábra szerinti esúszópálya egymással párhuzamos medreket képző 60, ók ...60 csatornaszakaszokat tartalmaz, amelyekben az áramlás iránya azonos. Természetesen nem 20 kőtelező, hogy a csúszópálya teljes felületén azonos legyen ez az áramlási irány, hanem a csúszópálya teljes hosszának egyes szakaszain ez az áramlási irány váltakozhat. Ha az ilyen csoportosan elrendezett 60, 61 ... csatornaszakaszokban erőteljesebb, gyorsabb áramlást hozunk létre, akkor lecsúszás közben a lecsúszó személy az áramlás sebességétől függő mértékű oldalirányú impulzust kap és a esúszópálya széle felé sodródik, mtkoris ennek 25 ellensúlyozásához manőverezésre kényszerül, a lecsúszás érdekesebbé válik. Lassú áramlás esetén ez a sodródás jelentéktelen, rövid szakaszon észrevehetetlen,
A csoportosan elrendezett 60, 61 ... csatornaszakaszok kifolyó végénél 70, 71, 72, 73 ... 79 gvüjtővályú helyezkedik el, amely a fogadott vizet összegyűjti, és 5Ck 51, 52 .. . 59 összekötő járatokba ereszti, amelyek jelen esetben zárt vezetékként vannak kiképezve, és Jó előnyösen a esúszópálya alatt alacsonyabb szinten elhelyezkedő 61, 62, 63 ... 69 csatornaszakaszhoz vagy' tetszőleges helyre vezetik el. Ha például lassú áramlást, vagyis késméttéku oldalirányú kisodródást kívánunk elérni, akkor a 4, ábra szerinti 60 vizet az 50 megf csatornaszakaszok vízét összegyűjtő 70 segítségévük nyílásokon, fúvökákon át viszonylag kis sebességgel bocsátjuk a vizet a 62 csatornaszakaszokba. A 4. ábra közepes oldalirányú sodrás eléréséhez alkalmas változatot mutat, ahol a 60 csatornaszakaszokból származó és a 70 gyűjtő-vályú által felfogott vizet az 50 összekötő járat nem a következő, hanem kettővel lejjebb elhelyezkedő csoportban elrendezett 63 csatornaszakaszokba továbbítja. Természetesen még nagyobb oldalirányú induló sebesség érhető el, ha a felfogott vizet még alacsonyabb szinten elhelyezkedő helyre továbbítjuk.
Minél nagyobb oldalirányú áramlási sebességet kívánunk elérni, annál inkább figyelembe kell venni, hogy a 6ö csatornaszakaszokban áramló viz felülete egyre kevésbe ú? vízszintes. Vagy el kell fogadni, hogy a 60 csatornaszakaszok kifolyó végénél a 2 határolófalak felső szélénél alacsonyabb a vizszim, vagy a 2 határoló-alak felső szélét kell az áramlási sebességnek megfelelő eséssel kialakítani vagy beállítani.
Az 5. ábra a találmány szerinti csúszópálya egy további kiviteli változatát mutatjuk, amelynél a 4 borításhoz erősített 2 határoló faiak végeihez egy oldalfal kapcsolódik. A 2 IS határoló fái üreggel van kiképezve, amely a 6 csatornaszakasz medre alatt helyezkedik el.
Ez az üreg 5 összekötő járatot képez, ami a felette elhelyezkedő 6 csatornaszakaszhoz az üreget felülről határoló fáiban kialakított 20 nyíláson át közlekedik a 6 csatornaszakasszal.
Az üreg által képzett 5 összekötő járat másik vége a 2 határoló falban kialakított 21 nyíláson át közlekedik az alatta elhelyezkedő ó csatornaszakasszal. Ebben az esetben az 5 2$ összekötő járat gyakorlatilag ugyanolyan hosszú, mint a 6 csatornaszakasz, és helyes méretezés esetén a 6 csatornaszakaszban áramló víz szabad felületének ugyanakkora az esése, mint a 2 határoló fal felső szélének az esése. Kellően lassú áramlásra történő méretezés esetén a 6 csatornaszakaszban áramló víz felszíne majdnem vízszintes, és a csúszópálya létesítésekor a 2 határoló falak felső széle vízszintes helyzetűén állítható be.
ami megkönnyíti, egyszerűsíti a csúszópálya létesítését. Az, áralmás sebessége utólag is beállítható a 20 és 21 nyílások méretének bővítésével, vagy szűkít^ fojtás behelyezésével.
Ilyen fojtás lehet például a 20 nyílásra felülről egyszerűen ráfektetsttfszürö. Az üregben lévő. víz ütést csillapító hatása a lecsúszó személyek bukása esetén csökkenti a sérülési veszélyt.
Az 5 összekötő járatot alkotó üreg egy lépésben készíthető, extrudálhatő a 2 határoló 3$ fallal. Külön is készíthető egy külön szalag formájában, amely külön hozzáérősitheíö a 4 burkolathoz. A külön szalag és a 2 határoló fal között nem kell hermetikus kapcsolatnak lennie, kismértékű szivárgás nem befolyásolja észrevehetően az, áramlási viszonyokat ,
határoló falak által határolt ő csatornaszakaszok végei váltakozva el vannak « φ ♦ csúsztatva egymáshoz képest. A pálya közepe felé, beljebb végződő 2 határoló falak végéhez ferde 9 terelőfalak vannak elhelyezkedve, amelyek a vonatkozó 2 határoló fal által határolt 6 csatornaszakaszból távozó vizet az alatta levő ó csatornaszakaszba terelik., s annak oldalirányú kezdő sebességet adnak. Ebben az esetben az 5 összekötő járatot a csűszőpálya
4 borítása a vonatkozó 2 határoló fal vége és az ennek közelében elhelyezkedő ferde 9 terelőfal határolja. A 9 terelőfal és a vonatkozó 2 határoló fal közötti távolság, az ezen távolság által meghatározott keresztmetszet adja meg az 5 összekötő járat áramlással szembeni ellenállását, vagyis azt a fojtást, amely korlátozza a vonatkozó 6 csatornaszakaszból távozó víz áramlási sebességét. Természetesen az S összekötő járat által 2í? lefolyó víznek adott induló sebesség nem feltétlenül elegendő ahhoz, hogy a teljes vizmennyiség a 3 áramlási úton maradjon, hanem a víz egy része a. vonatkozó 6 csatornaszakasznak azon a végén is ki fog csorogni, amelyik a csúszópálya közepéhez képest távolabb végződik. Ez azonban nem okoz gondot, mível ezt a vízmennyiséget egy lejjebb elhelyezkedő 9 terelöfal felfogja, és az alatta elhelyezkedő ó csatornaszakaszba 75 továbbítja. Ha a 9 terelőfalat elég hosszúra készítjük, akkor magasabban fekvő, külső részébe nem, vagy csak alig jut víz, és ezáltal a lecsúszó személy mozgását fékező, biztonsági sáv alakítható ki. Ez a fékező hatás -hangsúlyozható, ha a 9'terelőfalat nedvesen is nagy súrlódási együtthatójú anyagból készítjük.
A 7. ábra a találmány szerinti esúszópálya olyan kiviteli alakját mutatja, ahol az 5
JÖ összekötő járatokat a 2 határoló falak megszakításai alkotják. Ezek a megszakítások a fölöttük elhelyezkedő 2 oldallal megszakításaihoz képest oldalirányban váltakozva el vannak csúsztatva, s ezáltal a csúszópályán lefolyó vizet oldalirányú áramlásra késztetik. A 7. ábrán bemutatott változat úgy is tekinthető, mint két egymás mellé helyezett csúszópálya, amelymek két, szintenként egymással ellentétes áramlási irányú ő csatornaszakaszai vannak.
A csúszópályára bocsátott víz a legfelső 2 határoló fal által képzett 6 csatornaszakasznak a két végén folyik le, mivel itt a 2 határoló fal két végén a esúszópálya 4 borítása és a csúszópályát oldalról határoló 1 határoló fal között egy-egy 5 összekötő járat képződik. Az ez alatt elhelyezkedő 2 határoló fal közepén kiképzett 5 rés alkotja az 5 összekötő járatot, és a 2 határoló fal végeit az 1 határoló fal lezárja. így a vonatkozó 6 csatornaszakaszokból a esúszópálya közepén áramlik lefelé a víz a következő 6 csatornaszakaszba, amelynek végein van kiképezve egy-egy 5 összekötő járat, s így a víz ezen ó csatornaszakasz két végén folyik tovább lefelé. Ez a^áramlási útvonal ismétlődik a esúszópálya -egy részén vagy' teljes hossza mentén. Természetesen ilyen jellegű kialakítás alakítható ki oldalirányú többszörözés útján
í-s, nevezetesen a 2. határoló falakban hőmre, négy, őt, stb. megszakítás is kiképezhető, es a 3 áramlási út ennek megfelelő számú ágra bomlik szét.
A lejtő felülete két oldalán lezárt, vizzáróan kiképzett 4 borítással van. ellátva. A 4 borítás felületére akadályok, előnyősön rugalmas műanyag szalagként kialakított 2 határoló tálak vannak beépítve. A 2 határoló falak kiállnak a 4 borítás felületéből, A 2 határoló tálak vízszintesen végig&tnak a lejtő két széle között, és legalább egy helyen meg vannak szakítva. A megszakítással kialakított 5 összekötő.járat teljes magasságban nyitott. A 2 határoló falak, akadályok a 4 borítással együtt összefüggő csatornát képező csúszópályát alakítanak ki.
A fent leírt csúszópálya tetejére vizet engedünk. A lefolyó vizet a 2 határoló falak egy vagy több ő csatornaszakaszba terelik, és emiatt a víz a szabad lefolyás irányához viszonyítva kitérésre,
egyenletesen élesztik a lejtő a felületén kanyargó összefüggő csatornában. A használó egy csúszó eszközzel, pl, síléecel a eshszópályára lép, és azon lecsúszik. Eközben áthaladáskor a rugalmas 2 határoló- falakat lehajtja, és így az azok közötti 6 csatornaszakaszokban folyó vizet felszabadítja.
vagyis lehetővé teszi a mederből való gyors és tetszőleges irányba történő kifröcesenését A lefolyó víz átlagos lejtőhöz viszonyítva keresztirányú impulzusa nulla, vagy közel nulla, hiszen az egyébként is lassan - de az egymás alatti 6 csatornaszakaszokban jellemzően ellenkező irányban folyó vizek kis sebességkülönbsége gyakorlatilag kiegyenlítődik, A használó az így felszabaduló, nulla impulzussal rendelkező vízzel impulznscseréihajt végre, ami lehetővé teszi a kormányzást. A használat során kifröccsenő víz elterül a többi ő-csatornaszakaszban, és a folyamatos áramlás következtében szintje iget5 rövid időn belül regenerálódik, a 6 csatornaszakasz felíöltödik.

Claims (9)

  1. S2ABA»A1M'«GÉNYPONTOK
    1. Csúszópályn tárgyak ás személyek, lejtőn történő lecsósztaíásáhöz, amely a lejtő íóKilétén elrendezett. csósztaíóefemeket és az esüsztatóelemekhez vizet juttató vízíonást tartalmaz, a császtat«lemeket a lejtőn keresztirányban elhelyezkedő akadályok, amelyek rugalmasan hajlékony határolófalakat tartalmaznak, és a lejtő lejtésének irányához viszonyítva keresztirányban és egymás alatt helyezkednek el, azzal jellemezve, hogy a csúsztatóelemek legalább az egyik oldalon nyitod akadályok, amelyek a vizet a lejtő lejtésének irányához (5 3 viszonyítva keresztirányú mozgásra kényszerítő, összefüggő, folyamatos, áramlási útvonaíatjC' képező, a vízszinteshez képest legfeljebb 1%-os lejtésű csatornaszakaszokat (6) alkotnak, ' minden csatornaszakaszt (6) a saját szintjénél alacsonyabb szinten elhelyezkedő csatornaszakasszal (6). a magasabban elhelyezkedő csatornaszakaszból (6) az alacsonyabban, elhelyezkedő csatornaszakaszba (6) vizet továbbító, és a vonatkozó akadály nyitott oldalánál elhelyezkedő járat (5) kapcsolja Össze.
  2. 2. Az I. igénypont szerinti csúszópálya, azzal je&tmtezve, hogy az összekötőjáratban- (S) áramlást fékező fopóelem van » .
  3. 3,
    A2 2.. igénypont szer inti csúszópálya, azzal jellemezve, hogy a fojtóelem szűrőt (7) tártál máz.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szedni; -c-súszópálya. azzal jellemezve, hogy a felül nyitott csatornaszakaszokat^ lejtőt vízhaf fanul beborító- borítás (4) és a borításból -(.4)- kiálló hajlékony határolóinak (2) határolják.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti csúszópá-lya, azzal jellemezve, hogy a batárotófalak (2) felülete vizes állapotban kis súrlódási tényezőjö. anyagból van kiképezve.
  6. 6. A 4. vagy ^igénypont szerinti eshszópálya, nzssf/e&mexw, hogy az összekötő járatok (5) legalább egy része a határa lófalban (2) kialakított rés.
  7. 7. A 4-6:. igénypontok bármelyike szerint; esószöpálya, azzal jellemezve, hogy az összekötő járatok (S1, 52, ....59) legalább egy része zárt vezeték.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti esúszópálya, hogy az egyes összekötő-járatok (50) az a vonatkozó csatomas-zákaszökat (60) szomszédos csatornaszakaszokhoz képest alacsonyabb szinten elhelyezkedő csatornaszakasszal (61,62, ..,69) kapcsolják össze.
  9. 9. A 7. igénypont szerinti csúszopáíya, azzal jellemezve, hogy az. egyes összekötő járatok (50) egynél több csatornaszakaszt (őő) kapcsolnak össze egynél több, alacsonyabb szinten elhelyezkedő csatornaszakasszal (61,62, ..,69}.
    lő. A 7. igénypont szerinti csúszópálya-, azzal jellemezve, hogy a határoléfalak (2) legalább egy részében zárt vezetékeket képező üreg van, amely egyik végénél fogva a voualkpzó határalófal (2) áhal határolt -csatornaszakaszhoz (óh), másik végénél lógva ezen esatornaszakasd szintjénél / alacsonyabban fekvő csatornaszakaszhoz (ói, 62, ...69} kapcsolódó összekötő járatot (5) képez.
HU0900202A 2009-04-02 2009-04-02 Slide field for sliding down objects and persons on a slope HU227718B1 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0900202A HU227718B1 (en) 2009-04-02 2009-04-02 Slide field for sliding down objects and persons on a slope
PCT/HU2010/000034 WO2010112948A2 (en) 2009-04-02 2010-03-30 Sliding course

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0900202A HU227718B1 (en) 2009-04-02 2009-04-02 Slide field for sliding down objects and persons on a slope

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0900202D0 HU0900202D0 (en) 2009-05-28
HUP0900202A2 HUP0900202A2 (en) 2010-10-28
HU227718B1 true HU227718B1 (en) 2012-01-30

Family

ID=89988883

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0900202A HU227718B1 (en) 2009-04-02 2009-04-02 Slide field for sliding down objects and persons on a slope

Country Status (2)

Country Link
HU (1) HU227718B1 (hu)
WO (1) WO2010112948A2 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109865278B (zh) * 2019-01-31 2020-11-03 泰山体育产业集团有限公司 一种防侧滑液体润滑仿真冰板

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2174716A (en) * 1938-05-26 1939-10-03 Hugh F Bethell Amusement device
US3581630A (en) * 1968-08-09 1971-06-01 Francis F Del Piano Plastic ski track
DE3727304A1 (de) * 1987-08-17 1989-03-02 Peter Nesselrath Verfahren zum gleitmittelauftrag auf eine kunststoff-skipiste sowie kunststoff-skipiste hierfuer
HUP9902073A1 (hu) * 1999-06-21 2000-12-28 Csongor Czintos Mikroteraszos csúszda

Also Published As

Publication number Publication date
WO2010112948A3 (en) 2011-01-13
HUP0900202A2 (en) 2010-10-28
WO2010112948A2 (en) 2010-10-07
HU0900202D0 (en) 2009-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7775895B2 (en) Water amusement park water channel and adjustable flow controller
US7727077B2 (en) Water amusement park water channel flow system
EP1194194B1 (en) Sliding slope and means for sliding down objects or persons
EP1830936B1 (en) Water amusement park conveyors
WO2007019278A2 (en) Water amusement park water channel and adjustable flow controller
JP2018044401A (ja) 水洗大便器
HU227718B1 (en) Slide field for sliding down objects and persons on a slope
KR100677185B1 (ko) 친환경 수로관
KR100918451B1 (ko) 수문 일체형 어도
WO2002097216A1 (en) Bathroom floor panel
US7066821B2 (en) Waterslide with level equalization conduits coupling between run-out lanes
CN211622352U (zh) 石材构件及预制带排水槽楼梯踏步石材结构
KR100872372B1 (ko) 경사지는 하천 바닥용 어도의 구조
CN203583308U (zh) 一种防滑板
CA2948583C (en) Wave catching shutdown lane end
KR20130092841A (ko) 교면 배수구조를 갖는 배수로
KR20040076988A (ko) 친환경 수로관
JP3589244B2 (ja) 浴室用床パネル
JP2010229634A (ja) 階段用床材及びその階段用床材で被覆された階段
KR20060080837A (ko) 어도시설물 및 그 시공방법
JP3840431B2 (ja) 簀の子形床マットの棧部材
JP2002115310A (ja) 集水用路面蓋
JP2704210B2 (ja) 魚ののぼりやすい河川横断工作物及びその施工方法
JP6035394B1 (ja) 雨樋
RU204674U1 (ru) Аттракцион для формирования искусственной волны

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees