HU226041B1 - Process for producing of bio-paprika and products comprising thereof - Google Patents

Process for producing of bio-paprika and products comprising thereof Download PDF

Info

Publication number
HU226041B1
HU226041B1 HU0004974A HUP0004974A HU226041B1 HU 226041 B1 HU226041 B1 HU 226041B1 HU 0004974 A HU0004974 A HU 0004974A HU P0004974 A HUP0004974 A HU P0004974A HU 226041 B1 HU226041 B1 HU 226041B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
plant
pepper
weight
nettle
paprika
Prior art date
Application number
HU0004974A
Other languages
English (en)
Inventor
Zoltan Dr Berta
Original Assignee
Bio Drog Berta Kft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bio Drog Berta Kft filed Critical Bio Drog Berta Kft
Priority to HU0004974A priority Critical patent/HU226041B1/hu
Publication of HU0004974D0 publication Critical patent/HU0004974D0/hu
Publication of HUP0004974A2 publication Critical patent/HUP0004974A2/hu
Publication of HU226041B1 publication Critical patent/HU226041B1/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Description

A találmány tárgya Capsicum annuum vagy Capsicum longum fajba sorolható, szintetikusszer-maradványt nem tartalmazó biofűszerpaprika termesztési eljárására, valamint az eljárással kapott biopaprikatermésre és az ebből nyert készítményekre vonatkozik.
Ismert, hogy Magyarországon a fűszerpaprika termelésének évszázados hagyományai vannak. Az elmúlt évtizedekben a tudomány és technika forradalmának számos tápanyag-utánpótlási és növényvédelmi eredményét vezették be a fűszerpaprika termelésébe a hozam növelése érdekében. A termeléseredmények növekedése kétségtelen, azonban meglepő módon maga a termék, az őrölt fűszerpaprika minősége és használati értéke szignifikánsan csökkent.
[gy ismert a szakirodalomból az őrölt fűszer színtartalmának a folyamatos csökkenése (lásd: 50. évi Jubileumi Fűszerpaprika Tudományos Értekezlet kiadványa: Dr. Szűcs Kálmán: A magyar fűszerpaprika termesztésének néhány időszerű problémája, 41-53. old. Mezőgazdasági Könyvkiadó, 1975.) Ugyanakkor figyelemre méltó tanulmányok számolnak be az illatanyag fáradásáról (lásd: Magyar Fűszerpaprika Napok ‘97 Konferencia kiadványa: Dr. Biacs Péter: A fűszerpaprika mint élelmiszer és magyar specialitás, 44-57. old), továbbá a paprika aromatartalmának romlásáról. (Lásd: Magyar eredetű növényi élelmiszerek megmunkálástól és feldolgozástól függő színváltozásai, nemzetközi kutatási projekt zárójelentése, Karlsruhe 1996, 22-57. old.)
Az érlelést gyorsító, szintetikus anyagokat használó eljárások ugyan sikereket hoztak, azonban ezen anyagok jelenléte - még a kimutathatóság határán is ma már nemkívánatos.
Ugyancsak nemkívánatos jelenség és a piacképesség csökkenését jelenti a vírus, gombabetegségek vagy kártevők ellen alkalmazott vegyszeres kezelések szermaradványai. Erre jellemző egy közelmúltban nyilvánosságra került példa, miszerint 1998. évben a német piacról jelentős mennyiségű magyar fűszerpaprika-őrleményt tiltottak ki az etilén-oxidos kezelés kimutatása alapján.
A fentiekből egyértelmű az a következtetés, hogy az utóbbi évtizedek termesztéstechnológiai elemei (műtrágya, növényvédő szerek, érlelést fokozó vegyi anyagok, eljárások) a fűszerpaprika növény genetikaimorfológiai stabilitásának gyengüléséhez vezettek.
A találmány célja tehát egy új minőségi tulajdonságokat hordozó fűszerpaprikát biztosító eljárás kifejlesztése, amely mentes a művi elemeket tartalmazó termesztéstechnológiából eredő, a vetési-vegetációs-generatív fázisokban működő növényvédelmi és műtrágya használatára visszavezethető biológiai-genetikai károsodásoktól.
Biológiai vizsgálataink, termesztési kísérleteink során arra a meglepő felismerésre jutottunk, hogy van lehetőség a fűszertermék értékes komponensei megőrzésére. A biotermesztés (angol szakszóval: „organic”) körülményei között, bizonyos új technológiai elemek beintegrálásával képes a növény és a belőle előállított termék visszatérni az értékes genetikai alapokhoz.
Találmányi felismerésünket évek után ismételten alkalmazva azt találtuk, hogy termesztési eljárásunk szerint előállított fűszertermék jellemző élvezeti jellege (aromája) kiteljesedik. A legmodernebb head-space kromatográfia segítségével igazolni tudtuk, hogy termékünk élvezeti értéke (aromatartalma) magasabb az általános vegyszeres technológiai gyakorlat szerint előállított terméknél, továbbá a termék bizonyos idejű tárolás után is megtartja vagy kismértékben még növeli is élvezeti értékét. Az általunk kidolgozott biokörülmények között a paprika termése leszedés után is mintegy élő szerves anyagként viselkedik, minősége javul és valóban kiteljesedik.
Találmányunk lényege, hogy a fűszernövény genetikai érintetlenségét olyan módon biztosítjuk, hogy termőtalaj előkészítése során növényi kivonattal korlátozzuk a haszonnövény növényi kártevőit. A vegetatív periódusban pedig úgy védjük a kártevőktől a haszonnövényt, hogy egy vagy több társnövénnyel együtt vetjük, melyek felkínálkozva a kártevőknek, mintegy feláldozzák magukat a haszonnövények védelmében.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy amennyiben a telepítés és vegetatív növénytermesztés fázisában nem alkalmazunk vegyszereket, a fűszernövény genetikailag-biológiailag nem torzul. Megoldásunk lényege tehát az, hogy az őszi és tavaszi talaj-előkészítés során egy sajátos összetételű természetes alapú oldattal vagy oldatkombinációval kezeljük a talajt, majd valamely - kártevők elriasztására alkalmas vagy éppen a kártevőknek felajánlkozó - védő- vagy áldozatnövénnyel védjük a gazdanövényt. Az ilyen módon előállított füszertermék olyan új biotermék, mely a tárolás során kiteljesedik, élvezeti értékét jelentősen tovább megőrzi, mint a vegyszeres technológiával előállított termék.
A találmány tehát eljárás Capsicum annuum vagy Capsicum longum fajba sorolható, szintetikusszer-maradványtól mentes biofűszerpaprika termesztésére, olyan módon, hogy a talaj előkészítése során először az őszi mélyszántás elvégzésekor, majd másodszor a tavaszi vetés előkészítése során a talajt 70±40 liter/hektár mennyiségű 30-70 tömeg% hatóanyag-tartalmú csalán és/vagy zsurló és/vagy libapimpó és/vagy pitypang kivonatából álló növényerősítő szerrel és 8±5 liter/hektár mennyiségű önmagában ismert nitrogénkötő és foszformobilizáló baktériumot és mikroelemeket tartalmazó 30-70 tömeg% hatóanyag-tartalmú baktériumtrágya-készítménnyel kezeljük, ezt követően a csávázatlan paprikavetőmagot ikersoros vetéssel valamely, kártevő rovarok távol tartására alkalmas növény magjával, előnyösen valamely hüvelyes növény, előnyösen lóbab vagy valamely keresztesvirágú növény, előnyösen kerti zsázsa magjával együtt elvetjük, majd a kapott fiatal paprikanövényt önmagában ismert módon növesztjük, kívánt esetben zsurló- és fokhagyma-feldolgozási hulladék és/vagy csalán keverékéből lágy vagy esővízzel készített 1-5 tömeg%-os szelíd növényvédő oldattal kezeljük és a kapott biopaprikatermést betakarítjuk.
A találmány egy előnyös változatában szelíd növényvédő oldatként 3 tömeg%-os zsurló, csalán és fokhagyma kivonatából álló készítményt alkalmazunk.
A találmány tárgya továbbá Capsicum annuum vagy Capsicum longum fajba sorolható, szinteti2
HU 226 041 Β1 kusszer-maradványtól mentes biofűszerpaprika, amelyet a fenti eljárással termesztünk, valamint paprikaalapú biotermék, amely a fentiekben definiált paprika termését vagy ennek feldolgozott formáját előnyösen őrlemény, krém, tea vagy gyógykozmetikum formában tartalmazza.
A találmány szerinti termesztési eljárás során különösen előnyösnek találtuk azt a megoldást, amikor növényi kivonatként különböző vad növények kivonatát tartalmazó „ComCat” kereskedelmi nevű növényerősítő szert (gyártó és forgalmazó: GABEX GmbH, Köln, Németország) alkalmazunk.
A találmány egy másik előnyös változata szerint úgy járunk el, hogy a talaj előkészítésekor a mélyszántás során a növényi kivonatot beforgatjuk a földbe, majd a vetést ikersorban együtt végezzük a kártevőt felvevő társnövénnyel.
Eljárhatunk úgy is, hogy a tavaszi vető/ültetőágy készítése során egy ismert nitrogénkötő és foszformobilizáló baktériumot és mikroelemeket tartalmazó kereskedelmi készítményt (MIKROVITAL, gyártó és forgalmazó: BIO-NAT Kft, Sárkeresztúr, Magyarország) használunk a talajkezelésben.
Találmányunk szerinti eljárással sikerült a paprika termesztése során egy olyan generatív fázist létrehozni, melynek hatására genetikailag-biológiailag károsulatlan fűszertermék nyerhető. Az így kapott termés valóban biopaprika; az élő szerves anyag kiemelkedően kedvező élvezeti értékével.
Találmányunk nagy előnye, hogy a biopaprikaterméséből kapott fűszertermék tartósan megtartja jellegét, illata kinyílik, aromája egy éves tárolás során is teljesedik. Ebből a kitűnő minőségű termékből többféle paprikaalapú biotermék, előnyösen őrlemény, krém, tea vagy gyógykozmetikum készíthető.
A találmány szerinti terméket és az azt létrehozó termesztési eljárást az alábbi példákon mutatjuk be.
1. példa
Termesztési eljárás
0,1 hektáros kísérleti parcellán a talaj előkészítését és a paprikatermesztést az alábbi módon végezzük: A talaj előkészítését a tárgyév előtti őszön altalajlazítással legalább 4 tonna szerves trágya és 8,5 liter 50 tömeg% hatóanyag-tartalmú ComCat kereskedelmi nevű növényi kivonat (gyártó és forgalmazó: GABEX GmbH, Köln, Németország) mélyszántással történő beforgatásával végezzük. A tavaszi vetőágykészítés fontos része az ugyancsak 8,5 liternyi 50 tömeg% hatóanyag-tartalmú ComCat kereskedelmi nevű növényi kivonat (gyártó és forgalmazó: GABEX GmbH, Köln, Németország) és a talaj táperejét javító 1 liternyi 30 tömeg% hatóanyagtartalmú MIKROVITAL kereskedelmi nevű baktériumtrágya (gyártó és forgalmazó: BIO-NAT Kft, Sárkeresztúr, Magyarország) párhuzamos bedolgozása. A vetést csávázatlan - de a sikeres életindításhoz fizikai módszerekkel előkészített - vetőmaggal, az adott haszonnövényt védő úgynevezett áldozatnövény; esetünkben kerti zsázsa vetőmagjával ikersorosan műveljük. A preventív célú növényvédelem céljából a postemergens, generatív fázisig tartó stádiumban zsurló, csalán és fokhagyma keverékéből esővízzel készített 5 tömeg%-os szelíd növényvédő oldattal kezeljük. Ezt a szelíd növényvédő oldatot úgy készítjük el, hogy 50-50 g zsurló, csalán és fokhagyma növények keverékét felaprítjuk, majd 1000 ml esővízben 30-40 °C-on 10-14 napig kezeljük, majd a szilárd növényrészeket szűréssel eltávolítjuk. A generatív fázisban a testőr növényfaj (kerti zsázsa) „megfogja”, mintegy csapdába ejti a haszonnövényt támadó kór- és kártevőket. A kézzel betakarított termést utóérleljük, majd a beltartalmi értékeket kímélőerősítő szárítással tartósítjuk, tároljuk.
A kapott termék: kitűnő minőségű biofűszerpaprika.
Kívánt esetben a paprikatermést csíraszegény körülmények mellett megőröljük.
Az így kapott őrölt fűszertermék: csípmentes, kapszaicintartalma kisebb mint 30 mg/100 g, színanyagtartalma nem kevesebb mint 100 ASTA, és szermaradványokat nem tartalmaz.
2. példa
Termesztési eljárás
Mindenben az 1. példában leírt módon járunk el, azzal a kiegészítéssel, hogy a haszonnövényt védő „áldozatnövényként a kerti zsázsa helyett a generatív fázisban a bagolytoklepke kártevőt felvevő lóbabot ültetünk a paprikasorok közé.
A kapott őrölt fűszertermék csípős, kapszaicintartalma minimum 180 mg/100 g, színanyagtartalma minimum 50 ASTA, és szermaradványokat nem tartalmaz.
3. példa
Termesztési eljárás
Mindenben az 1. példában leírt módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy védőnövényként zamatos turbolyát alkalmazunk, valamint a szelíd növényvédelem (zsurló- és fokhagyma-feldolgozási hulladék, valamint csalán keverékéből lágy- vagy esővízzel készített 3 tömeg%-os oldattal való kezelés) alkalmazását az első termések legalább 25%-os pirosló felület arányú érési stádiumánál befejezzük. Az így kapott termés (utóérlelés nélkül) saját íz-aroma jellegét megtartva a felhasználó konzervipari (pépkészítő) tartósítási-gyártási eljárásban közvetlenül alkalmazható.
A termésből kapott alapanyag csípős, kapszaicintartalma min. 180 mg/100 g, színanyagtartalma min. 80 ASTA, szermaradványokat nem tartalmaz.
4. példa
Minőséget ellenőrző mérések, vizsgálatok
Az 1. példa szerint előállított fűszerpaprika tárolásiutóérlelési időszaka alatti beltartalmi értékek javulását bizonyító vizsgálatainkat az alábbi módon végeztük:
- a vizsgálatok üzemi körülmények között történtek 2000. évben,
- vizsgálati csoportok:
jelzés: „A” - melyben a hagyományos (gyomirtó szert, műtrágyát, szervetlen növényvédő szert is használó) termesztéssel kapott termés (kontroll),
HU 226 041 Β1 jelzés: „B - melyben a - jelen találmány szerinti
1. példában ismertetett biotermesztéssel kapott - termés került összehasonlító vizsgálatra,
- kísérleti elrendezés:
a) változat: KM 622 fajta 95%< felszíni piros bőrszínaránnyal: 83% nedvességtartalommal, kézi szedést követően betárolva,
b) változat: KM 622 fajtájú 95%< felszíni piros bőrszínaránnyal: 83% nedvességtartalommal kézi szedést követően zsákhálós (150 cm hosszúságú és 13 cm átmérőjű hálóba töltött) 14 kg nyers termés, melynek utóérlelése (szobahőmérsékleten) 14 napig tart,
c) változat: KM 622 fajtájú 95%< felszíni piros bőrszínaránnyal; 83% nedvességtartalommal kézi szedést követően zsákhálós (150 cm hosszúságú és 13 cm átmérőjű hálóba töltött) 14 kg nyers termés, melynek utóérlelése (szobahőmérsékleten) 28 napig tart,
d) változat: KM 622 fajtájú 95%< felszíni piros bőrszínaránnyal; 83% nedvességtartalommal kézi szedést követően zsákhálós (150 cm hosszúságú és 13 cm átmérőjű hálóba töltött) 14 kg nyers termés, melynek utóérlelése (szobahőmérsékleten) 35 napig tart.
- vizsgálatok leírása és eredmények:
Nedvességtartalom-mérések (SCALTEC mérőműszerrel)
Nedvességtartalom Nedvességtartalom
A/a változat 83% B/a változat 83%
A/b változat 76% B/b változat 70%
A/c változat 48% B/c változat 55%
A/d változat 40% B/d változat 49%
A táblázatban feltüntetett mérésekből megállapítható, hogy a kontrollcsoport (lásd: A) esetében az első két hét utóérlelési tárolási időszak után a termés „stresszhelyzetet él meg, így 35 nap után már csak 40%-nyi nedvességet tud megtartani, továbbá megjelenik - tünetként - a romlóhibás egyedek gyors „hamusodása. Ezzel szemben a találmány szerinti eljárással termesztett csoportban (lásd: B) még 35 napos tárolás után is csaknem 50%-os a nedvességtartalma a termésnek, és az egyedek hibátlanok, sértetlenek.
Színérték-meghatározások (AST A-módszerrel)
A/a változat= 115 AST A B/a változat=97 AST A
A/b „=120 ASTA A/c „=105 ASTA A/d „=97 ASTA
B/b „=138 ASTA B/c „=197 ASTA B/d „=207 ASTA
Megállapítható, hogy színértékbeli szignifikáns növekedés csakis a találmány szerinti (lásd: B csoport) termésnél észlelhető. A kontroll (lásd: A-csoport) esetében a mesterséges védőbura alól kikerült egyedek körében a romlási hibák lényegesen nagyobb mértékben fordulnak elő, mint a „B csoport egyedeiben. Az „A” csoport adataiból látható, hogy a termésben már a
28-30 nap után kétséget kizáróan megkezdődik a beltartalmi értékek felélése.

Claims (4)

10 SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Eljárás Capsicum annuum vagy Capsicum longum fajba sorolható, szintetikusszer-maradványtól mentes biofűszerpaprika termesztésére, azzal jelle15 mezve, hogy a talaj előkészítése során először az őszi mélyszántás elvégzésekor, majd másodszor a tavaszi vetés előkészítése során a talajt 70±40 liter/hektár mennyiségű 30-70 tömeg% hatóanyag-tartalmú csalán és/vagy zsurló és/vagy libapimpó és/vagy pitypang
20 kivonatából álló növényerősítő szerrel és 8±5 liter/hektár mennyiségű önmagában ismert nitrogénkötő és foszformobilizáló baktériumot és mikroelemeket tartalmazó 30-70 tömeg% hatóanyag-tartalmú baktériumtrágya-készítménnyel kezeljük, ezt követően a csává25 zatlan paprikavetőmagot ikersoros vetéssel, valamely, kártevő rovarok távoltartására alkalmas növény magjával, előnyösen valamely hüvelyes növény, előnyösen lóbab vagy valamely keresztesvirágú növény, előnyösen kerti zsázsa magjával együtt elvetjük, majd a ka30 pott fiatal paprikanövényt önmagában ismert módon növesztjük, kívánt esetben zsurló- és fokhagyma-feldolgozási hulladék és/vagy csalán keverékéből lágy vagy esővízzel készített 1-5 tömeg%-os szelíd növényvédő oldattal kezeljük és a kapott biopaprikater35 mést betakarítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szelíd növényvédő oldatként
3 tömeg%-os zsurló, csalán és fokhagyma kivonatából álló készítményt alkalmazunk.
40 3. Capsicum annuum vagy Capsicum longum fajba sorolható, szintetikusszer-maradványtól mentes biofűszerpaprika, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerint termesztjük.
4. Paprikaalapú biotermék, azzal jellemezve, hogy
45 a 3. igénypont szerinti paprika termését vagy ennek feldolgozott formáját előnyösen őrlemény, krém, tea vagy gyógykozmetikum formában tartalmazza.
HU0004974A 2000-12-19 2000-12-19 Process for producing of bio-paprika and products comprising thereof HU226041B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0004974A HU226041B1 (en) 2000-12-19 2000-12-19 Process for producing of bio-paprika and products comprising thereof

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0004974A HU226041B1 (en) 2000-12-19 2000-12-19 Process for producing of bio-paprika and products comprising thereof

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0004974D0 HU0004974D0 (hu) 2001-02-28
HUP0004974A2 HUP0004974A2 (hu) 2003-04-28
HU226041B1 true HU226041B1 (en) 2008-03-28

Family

ID=89978868

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0004974A HU226041B1 (en) 2000-12-19 2000-12-19 Process for producing of bio-paprika and products comprising thereof

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU226041B1 (hu)

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2010150034A2 (en) 2009-06-26 2010-12-29 Biopure Kft. Plant conditioning composition of natural origin and method of application thereof
DE102015111314A1 (de) 2015-07-13 2017-01-19 Volksbank Straubing eG Pflanzenstärkungsmittel, Verfahren zu dessen Herstellung und dessen Verwendungen
WO2017009350A1 (en) 2015-07-13 2017-01-19 Oget Innovations Gmbh Plant conditioning composition, method of preparation and uses thereof
EP3298897A1 (en) 2016-09-21 2018-03-28 Gyogynövenykutato Kft Plant-based plant conditioner and protection product, method of producing such product, and use of such product

Cited By (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2010150034A2 (en) 2009-06-26 2010-12-29 Biopure Kft. Plant conditioning composition of natural origin and method of application thereof
DE102015111314A1 (de) 2015-07-13 2017-01-19 Volksbank Straubing eG Pflanzenstärkungsmittel, Verfahren zu dessen Herstellung und dessen Verwendungen
WO2017009350A1 (en) 2015-07-13 2017-01-19 Oget Innovations Gmbh Plant conditioning composition, method of preparation and uses thereof
DE102015111314B4 (de) 2015-07-13 2019-05-02 Oget Innovations Gmbh Pflanzenstärkungsmittel, Verfahren zu dessen Herstellung und dessen Verwendungen
EP3298897A1 (en) 2016-09-21 2018-03-28 Gyogynövenykutato Kft Plant-based plant conditioner and protection product, method of producing such product, and use of such product

Also Published As

Publication number Publication date
HU0004974D0 (hu) 2001-02-28
HUP0004974A2 (hu) 2003-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Kumar Introduction to spices, plantation crops, medicinal and aromatic plants
Mondal et al. Azadirachta indica-A tree with multifaceted applications: An overview
JP2004359593A (ja) ヤエヤマアオキの抽出物を含む農業用活力剤
KR102605615B1 (ko) 토양해충방제와 토양개량이 동시에 가능한 기능성 조성물
Okwuowulu . Ginger in Africa and the Pacific Ocean Islands
Anaya et al. Impact of allelopathy in the traditional management of agroecosystems in Mexico
Rosulu et al. Bioefficacy of chilli pepper Capsicum frutescens (L.) and it’s intercropping on the growth, yield and insect pest management of cowpea Vigna unguiculata (L.) WALP in the rain forest area of nigeria
Nair Minor Spices and Condiments
Eapen et al. Nematode parasites of spices and medicinal plants.
Thomas Agronomic practices for aromatic & medicinal plants
HU226041B1 (en) Process for producing of bio-paprika and products comprising thereof
Sumaili et al. Controlling greenhouse whitefly with Erectomocerus eremicus Rose & Zolnerowich and crude plant extracts of garlic and chilli improves yield of tomato
Ifebueme et al. Efficacy of bio-pesticidal plant products for the protection of Cola nitida (Schott & Endl.) against kola weevil, Balanogastris kolae Desbrochers (Coleoptera: Curculionidae) in storage
Nair A compendium of unique and rare spices: Global economic potential
Board Handbook On Spices (Reprint Edition-2010)
Parthasarathy et al. Spices and condiments
Malhotra et al. Organic production of seed spices
Nair Herbal and Acidulant Tree Spices: Their Global Commercial Potential
Rangaswami Palm tree crops in India
Chitra et al. Tamarind
Bisht et al. Effect of different organic manures on the seed germination and growth performance of Hedychium spicatum Buch-Ham ex-Smith.
Sharangi et al. Spices: Agrotechniques for Quality Produce
Sinha et al. Caribbean hot pepper production and post harvest manual
Thooyavathy et al. Seed Production Techniques for Vegetables
Das Spice crops production technology

Legal Events

Date Code Title Description
FH91 Appointment of a representative

Representative=s name: NAGY LASZLO, HU

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees