HU222757B1 - Eljárás és berendezés karbonizált ivóvíz leadására vízcsapon keresztül - Google Patents

Eljárás és berendezés karbonizált ivóvíz leadására vízcsapon keresztül Download PDF

Info

Publication number
HU222757B1
HU222757B1 HU0002602A HUP0002602A HU222757B1 HU 222757 B1 HU222757 B1 HU 222757B1 HU 0002602 A HU0002602 A HU 0002602A HU P0002602 A HUP0002602 A HU P0002602A HU 222757 B1 HU222757 B1 HU 222757B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tap
water
carbon dioxide
enriched
tap water
Prior art date
Application number
HU0002602A
Other languages
English (en)
Inventor
Björn Stoltze
Original Assignee
Linde Gas Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19935150A external-priority patent/DE19935150A1/de
Application filed by Linde Gas Ag. filed Critical Linde Gas Ag.
Publication of HU0002602D0 publication Critical patent/HU0002602D0/hu
Publication of HUP0002602A2 publication Critical patent/HUP0002602A2/hu
Publication of HU222757B1 publication Critical patent/HU222757B1/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03CDOMESTIC PLUMBING INSTALLATIONS FOR FRESH WATER OR WASTE WATER; SINKS
    • E03C1/00Domestic plumbing installations for fresh water or waste water; Sinks
    • E03C1/02Plumbing installations for fresh water
    • E03C1/04Water-basin installations specially adapted to wash-basins or baths
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03CDOMESTIC PLUMBING INSTALLATIONS FOR FRESH WATER OR WASTE WATER; SINKS
    • E03C2201/00Details, devices or methods not otherwise provided for
    • E03C2201/40Arrangement of water treatment devices in domestic plumbing installations
    • E03C2201/45Arrangement of water treatment devices in domestic plumbing installations for carbonated water

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Devices For Dispensing Beverages (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)

Abstract

A találmány eljárás karbonizált ivóvíz leadására vízcsapon keresztül,amelybe vezetékes vizet vezetnek, amelyet a vízcsap elé kapcsolt,időszakosan karbonizáló berendezésben szén-dioxiddal dúsítanak. Atalálmány lényege, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet akarbonizálóberendezés (5') elhagyása után és átfolyómennyiség-szabályozása nélkül fojtással a környezeti nyomásra fesztelenítik. Atalálmány továbbá berendezés karbonizált ivóvíznek vízcsapon keresztültörténő legalább időszakos leadására, ahol a vízcsap (1') vezetéken(4') keresztül egy időszakosan karbonizáló berendezéssel (5') vankapcsolatban, amely vízvezeték- (7) hálózattal áll kapcsolatban és egyszén-dioxid-forráshoz (6') van csatlakoztatva. A berendezés lényege,hogy a karbonizálóberendezés (5') után egy, a nyomást környezetinyomásra csökkentő fojtószerkezet (9) van kapcsolva, és akarbonizálóberendezés (5') és a vízcsap (1') kifolyócsöve (2') közöttirésze átfolyómennyiségsza- bályozó- (3') mentes szakasz. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás karbonizált ivóvíz leadására vízcsapon keresztül, amelybe vezetékes vizet vezetünk, amelyet a vízcsap elé kapcsolt karbonizálóberendezésben szén-dioxiddal dúsítunk. A találmány továbbá berendezés az eljárás foganatosítására.
Sok háztartásban az ásványvizek alternatívájaként szén-dioxiddal dúsított ivóvizet alkalmaznak. A karbonizált ivóvíz előnye abban van, hogy nincs szükség ásványvizes ládákat a lakásba cipelni, mivel a vezetékes víz a lakásban amúgy is rendelkezésre áll. Szokásosan a hagyományos vízcsapból vett vizet speciális ivóvíztartályba töltik, és ott szén-dioxiddal dúsítják, amely széndioxidot szén-dioxid-palackból nyernek. Ismeretesek továbbá már eljárások, amelyekkel a vezetékes ivóvízhálózatból vett ivóvizet közvetlenül a leadás előtt a vízcsap szomszédságában egy szén-dioxid-gázzal töltött palackból dúsítanak, és így magas szén-dioxid-tartalmat biztosítanak. Ilyen berendezést ismertet például a DE 196 14 754 számú leírás.
A karbonizált ivóvíznek egy vízcsapon keresztül történő nyerése lenne a legkényelmesebb módszer ilyen víznek a rendelkezésre bocsátására a háztartáson belül. Mindegyik ismert megoldásnál közös, hogy az ivóvízhálózatból nyert ivóvíz a hálózati nyomáson, amely 4-6 xlO5 pascal, kerül szén-dioxiddal dúsításra, és a nyomás létesülése a vízcsapban történik. Ily módon azonban nem lehet kontrollált nyomásnövekedést biztosítani, és így a leadott ivóvíz többé-kevésbé a széndioxid-tartalmából veszít, azaz kigázosodik. így az átbocsátóit vízmennyiségtől függően ingadozó alacsony szén-dioxid-koncentráció jön létre a leadott ivóvízben.
A találmány feladata egy eljárás és berendezés létesítése karbonizált ivóvíz leadására egy vízcsapon keresztül, ahol azonban a szén-dioxid eltávozása az ivóvízből, azaz a kigázosodás, jelentős mértékben le van csökkentve az ismert módszerekhez képest.
A találmány szerint a kitűzött feladatot azáltal oldjuk meg, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet a karbonálóberendezés elhagyása után és az átfolyó mennyiség szabályozása nélkül, a környezeti nyomásra fesztelenítjük.
A találmányi gondolat lényege abban van, hogy a nyomáscsökkentést és az átfolyómennyiség-szabályozást egymástól elválasztjuk. Mivel a nyomáscsökkentés függetlenül történik az átfolyómennyiség-szabályozástól, az ellenőrizhetően végezhető, azaz még különböző vízátfolyási mennyiségek esetén is kiküszöbölhető a szén-dioxid kigázosodása, azaz elvesztése.
Az átfolyómennyiség-szabályozás és a nyomáscsökkentés szétválasztása célszerűen úgy történik, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet, megkerülve az átfolyómennyiség-szabályozót, a vízcsapba közvetlenül vezetjük, és így a felhasználóhoz juttatjuk. A gyakorlatban ez például úgy történhet, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet és a szén-dioxiddal nem dúsított vezetékes vizet külön vízcsapokon keresztül adjuk le. Lehetséges azonban a szén-dioxiddal dúsított és a nem dúsított vezetékes vizet közös vízcsapon keresztül leadni, ahol a szén-dioxiddal nem dúsított vezetékes vizet átfolyómennyiség-szabályozón keresztül vezetjük, míg a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet az átfolyómennyiség-szabályozót megkerülve közvetlenül a vízcsaphoz juttatjuk.
Előnyösen a vezetékes vizet a vízcsapba történő belépés előtt a környezeti nyomásra hozzuk. Ennek az előnye, hogy a vízcsapot már nem kell megváltoztatni, aminek következtében a beruházási költségek jelentősen csökkennek. Azontúl a vízcsapon kívül elegendő hely áll rendelkezésre, hogy a nyomáscsökkentésre szolgáló berendezést, például egy fojtószerkezetet megfelelő módon elrendezzük. Ennek a vízcsapban történő integrálása elvileg lehetséges, azonban a szűkös hely miatt ez nehezen valósítható meg. Egy ilyen integrációnál mindenképpen arra gondolni kell, hogy a nyomáscsökkenés már az átfolyómennyiség-szabályozás előtt bekövetkezzen.
A gyakorlat szerint kedvezőnek mutatkozott, hogy a vezetékes vizet a vízcsaphoz vezető vezetékben elrendezett fojtószerkezettel fesztelenítjük a környezeti nyomásra. Amennyiben a vízcsap egy konyhaberendezésbe van beépítve, az a megoldás előnyös, hogy mindegyik szén-dioxid-dúsítással összefüggő berendezés a konyhai alsó bútorba helyezhető el a mosogatómedence alatt, míg a felül lévő vízcsap érintetlen maradhat.
A találmány egy különösen előnyös kivitele esetén a vezetékes vizet a vízcsapba, főáramba vezetjük, és a szén-dioxidot igény esetén közvetlenül ebbe a főáramba juttatjuk. Ellentétben azzal a megoldással, ahol a szén-dioxidot a vezetékes vízbe, egy mellékáramba juttatjuk, amelyet a főáramról ágaztatunk le, ennél a megoldásnál előnyös, hogy a vezetékes víz közvetlenül a karbonizálóberendezésen folyik keresztül, és azt hűti. Amellett előnyösen hat, hogy a szén-dioxid-bevezetés bekapcsolásakor először nem felmelegített bypassvíz kerül öblítővízként, hanem rögtön a hideg ivóvíz.
Azért, hogy ezeket az előnyöket a hátrányok nélkül lehessen biztosítani, célszerű, hogy azokban az időpontokban, amikor a vezetékes víz nem kerül szén-dioxiddal dúsításra, az ne kerüljön nyomáscsökkentésre az átfolyómennyiség-szabályozásnál. Ehhez célszerűen a fojtószerkezetet úgy állítjuk be, hogy a szén-dioxiddal nem dúsított ivóvíz befolyása korlátozás nélkül történhessen. A fojtószerkezet kialakításakor a vezetékben egy fojtókúpot rendezhetünk el, amelyet oly mértékben tolunk el a vezetékben, hogy közben nem következik be keresztmetszetszűkülés. Ilyen módon a vízcsap korlátlanul biztosítja a nem karbonizált víz leadását. Átfolyómennyiség-szabályozás a fojtóberendezésben így kiküszöbölhető.
A vezetékes víznek szén-dioxiddal történő dúsítására több módszer lehetséges. Egyik előnyös módszer abban van, hogy a szén-dioxidot egy statikus keverővei oldjuk a vezetékes vízben. Ebből a célból célszerűen közvetlenül a vezetékes víznek a statikus keverőbe történő belépése előtt a szén-dioxidot mintegy 4-6xlO5 pascal bar-os víznyomásnál juttatjuk a vízbe. Az ezt követő statikus keverésnél azután a szén-dioxid a vízbe bekeverésre és oldásra kerül.
Egy másik kivitel esetén a vezetékes vizet a karbonizálóberendezésben egy Venturi-füvóka segítségével dúsítjuk a szén-dioxiddal. Ilyen módszer ismeretes például a DE 196 14 754 számú leírásból.
HU 222 757 Β1
Lehetséges a vezetékes vizet a karbonizálóberendezésben egy dinamikus keverő segítségével szén-dioxiddal dúsítani.
A találmány továbbá berendezés karbonizált ivóvíznek vízcsapon keresztül történő legalább időszakos leadására, ahol a vízcsap vezetéken keresztül egy karbonizálóberendezéshez van kapcsolva, amely vízvezetékhálózattal áll kapcsolatban és egy szén-dioxid-forráshoz van csatlakoztatva.
A találmány szerinti berendezés lényege, hogy a karbonizálóberendezés után egy, a nyomást környezeti nyomásra csökkentő fojtószerkezet van kapcsolva, és a karbonizálóberendezés és a vízcsap kifolyócsöve közötti részben egy átfolyómennyiségszabályozó-mentes szakasz is van.
A gyakorlatban ez úgy valósítható meg, hogy a karbonizálóberendezésből érkező vezeték legalább két ágvezetékre van felosztva, amelyek közül az egyik ágvezeték átfolyómennyiség-szabályozó révén van a vízcsappal összekötve, míg a másik ágvezeték megkerülve az átfolyómennyiség-szabályozót, közvetlenül a vízcsap kifolyásához vezet. Az ágvezetékek amellett külön-külön vízcsapokhoz lehetnek csatlakoztatva, vagy egy közös vízcsaphoz. Utóbbi esetben a karbonizált vezetékes víz számára szolgáló ágvezetékbe egy, a vízarmatúrán átvezetett tömlő lehet, amely megkerüli a vízarmatúrában elrendezett átfolyómennyiség-szabályozót.
Célszerűen a fojtóberendezés mint fojtókúp lehet kialakítva, és a vízcsapon kívül a vezetékben lehet elrendezve. Lehetséges azonban a fojtószerkezetet a vízarmatúrában vagy vízcsapban integrálni. A szűkös hely viszonyok miatt, amely a vízcsapon belül van, ez a megoldás csak nagyobb technikai ráfordítással valósítható meg.
Egy előnyös kivitel esetén a vízcsap főáramban van a vízvezeték-hálózattal összekapcsolva. Ebben az esetben a fővízvezetékben elrendezett fojtószerkezet előnyösen úgy állítható, hogy a vezetékes víznek a vízcsaphoz való áramlása nincs korlátozva. A fojtószerkezetnek fojtókúpként történő kialakításakor ez eltolhatóan van elrendezve, mégpedig úgy, hogy a fojtókúp eltolása után nem következik be keresztmetszet-csökkenés a vezetékben.
A szén-dioxidnak a vezetékes vízben történő oldására a karbonizálóberendezés előnyösen egy statikus keverővei van ellátva. Másik lehetséges megoldás abban van, hogy a karbonizálóberendezés egy Venturi-fúvókával rendelkezik. Lehetséges egy dinamikus keverőnek az alkalmazása is a karbonizálóberendezésben. A találmány alkalmazható bármely lehetséges vízarmatúrához, és nincs szükség semmiféle új armatúrára, vízcsapra a karbonizált ivóvíz előállításához a találmány szerinti eljárás esetén. így a találmány utólag is installálható bármely berendezéshez. A vízcsaphoz vezető vezetékbe kell egy karbonizálóberendezést, illetve karbonizálóállomást beiktatni, például egy statikus, vagy dinamikus keverő, vagy Venturi-fúvóka alkalmazása révén, valamint egy fojtószerkezetet. Konyhaberendezéseknél így az átépítés csupán a konyhaasztal alatt szükséges, mégpedig a mosogató alatt az ivóvízvezetéknél. Függetlenül lehetséges azonban a karbonizált ivóvízhez igazított vízarmatúrát alkalmazni.
A találmány szerinti eljárás és berendezés bármely kivitelének alkalmazásánál megmarad az a fő előny, hogy a nyomáscsökkenés semmiféle szén-dioxid-eltávozást, illetve a dúsított víz kigázosodását nem idézi elő. Ilyen módon csupán megfelelő szén-dioxid-koncentrációval ellátott víz kerül ki a vízcsapból, mégpedig ezt helytakarékos berendezés révén tudjuk biztosítani. Ilyen például egy kicsi méretű statikus keverő, amelyet például a konyhai mosogató alatt lehet elrendezni.
A találmányt részletesen kiviteli példák kapcsán, a rajzok alapján ismertetjük. Az
1. ábra egy vízcsaphoz csatlakoztatott karbonizálóberendezést szemléltet, ahol a nyomáscsökkentés hagyományos átfolyómennyiség-szabályozás mellett a vízcsapban történik, a
2. ábra egy vízcsapot szemléltet csatlakoztatott karbonizálóberendezéssel, ahol a nyomáscsökkenés a vízcsap elé csatlakoztatott fojtószerkezetben történik, a
3. ábra egy fojtószerkezetet szemléltet eltolható fojtókúppal, a
4. ábra egy karbonizált és nem karbonizált vezetékes víz vételére alkalmas vízarmatúrát szemléltet, az
5. ábra egy osztott vízcsapot szemléltet a karbonizált és a nem karbonizált vezetékes víz számára.
Az 1. ábrán egy hagyományos vízarmatúra látható 1 vízcsap formájában, amely egy konyhai asztal 8 asztallapjába van beépítve. Az 1 vízcsap 4 vezeték révén egy 5 karbonizálóberendezéssel van összekapcsolva, amely 7 vezeték révén a vezetékes vízhálózathoz csatlakozik. Egy 6 vezetéken keresztül szén-dioxidot vezetünk az 5 karbonizálóberendezésbe. Ott a szén-dioxid a vezetékes vízben oldódik. Az 5 karbonizálóberendezés például egy keverőtartályként lehet kialakítva. A technika szintje szerint a karbonizálóberendezésben a vezetékes víz nyomáscsökkentésére nincs fojtószerkezet elrendezve. A vezetékes víz nyomásának csökkenése a mintegy 4-6 χ 105 pascalról környezeti nyomásra, a hagyományos 3 átfolyómennyiség-szabályozóban következik be. Mivel ez a nyomáscsökkenés az átfolyómennyiségszabályozóban történik, maga a nyomáscsökkenés ellenőrizhetetlen bármely átfolyó mennyiség esetén. Ennek következménye, hogy a szén-dioxid a vízcsap 2 kifolyócsövén kiáramló ivóvízből el tud távozni, és így az ivóvíz nem rendelkezik megfelelő szén-dioxid-koncentrációval.
A 2. ábrán bemutatott találmány szerinti megoldásnál viszont az átfolyómennyiség-szabályozástól, azaz az 1 csaptól független 9’ fojtószerkezet van, amely a 4’ vezetékbe van beépítve. A 9’ fojtószerkezet mint hagyományos fojtókúp van kialakítva, és arról gondoskodik, hogy a karbonizált víz nyomása a vezetékhálózat mintegy 4-6 χ 105 pascalos nyomásáról környezeti nyomásra (0 pascalra) csökkenjen az 1 ’ vízcsapba történő belépés előtt. A 4’ vezetékhez egy 5’ karbonizálóberendezés van csatlakoztatva, amely előnyösen statikus keverőként van kialakítva. Az 5’ karbonizálóberendezés 7’ vezetéken keresztül a vízhálózattal áll kapcsolatban. A 6’ veze3
HU 222 757 Bl téken keresztül a szén-dioxidot például egy szén-dioxidpalackból a hálózati vízbe vezetjük, és az 5’ karbonizálóberendezésben, a vezetékes vízben oldjuk. Az átfolyómennyiség-szabályozás és a nyomáscsökkenés szétválasztásával lehetségessé válik a nyomáscsökkenés ellenőrzése anélkül, hogy nyomáscsökkenéskor a széndioxid kigázosodna, azaz eltávozna a vízből. így biztosítható, hogy kis volumenű karbonizálóberendezések esetén, például rövid kis statikus keverő alkalmazása esetén megfelelő szén-dioxid-koncentrációt tudunk a kifolyó ivóvízben biztosítani.
A 3. ábra egy 33 házban elrendezett fojtószerkezetet ismertek amely egy 32 fojtókúpból áll, és ez a 34 armatúrához vezető 31 vezetékbe van beépítve. A 31 vezeték főáramban a vízhálózathoz van csatlakoztatva. A 32 fojtókúp az ábrán nem ábrázolt karbonizálóberendezés és az ugyancsak nem ábrázolt, csak hivatkozási számmal jelölt armatúra között van elrendezve. Amennyiben a karbonizált víz leadására a vízcsapon, illetve armatúrán keresztül van szükség, a szén-dioxidot a karbonizálóberendezésbe vezetjük, és ott oldjuk a vezetékes vízben. A nyomáscsökkenés ellenőrzésére, amely a vízhálózati nyomásról a környezeti nyomásra történik, a 2 fojtókúpot oly mértékben toljuk el a vezetékesvíz-bevezetés felé, hogy a keresztmetszet-csökkenés következtében a kívánt fojtás jöjjön létre. Amennyiben viszont nem karbonizált, hanem a vezetékes vizet kell a vízcsapból venni, akkor a szén-dioxid bevezetését lekapcsoljuk, és a 32 fojtókúpot oly mértékben eltoljuk a 34 armatúra irányában, hogy ne jöjjön létre keresztmetszet-csökkenés a vízáram útjában. így a 31 vezetékben az A keresztmetszet megegyezik a 32 fojtókúp és a fojtószerkezet 33 háza közötti szabad keresztmetszettel. így biztosítható, hogy amikor nincs szükség karbonizált vízre, a vezetékes víz minden korlátozás nélkül rendelkezésre áll a vízcsapon.
A 4. ábrán az átfolyómennyiség-szabályozástól független fojtás egy változata látható. Az 5’ karbonizálóberendezésben szén-dioxiddal dúsított vizet a fojtókúpként kialakított 9’ fojtószerkezetben a környezeti nyomásra fesztelenítjük. Végül a vezetékes víz az Γ vízcsapba kerül, ahol két, 10’, 11’ ágvezetékre történik a felosztás. A 10’ ágvezeték egy 12’ zárószerkezeten keresztül jut a 2’ kifolyóhelyre. A 12’ zárószervben nincs átfolyómennyiség-szabályozás. Másrészt all’ ágvezeték egy 3’ átfolyómennyiség-szabályozón keresztül juttatja elválasztottan a 10’ ágvezetéktől a vizet a vízcsaphoz.
A berendezés üzemeltetésekor karbonizált vezetékes víz vételéhez a 13’ szelepet nyitjuk és nyitjuk a 14’ szelepet is a szén-dioxidnak egy szén-dioxid-palackból történő vételére. A 9’ fojtókúpot úgy állítjuk be, hogy a nyomáscsökkenés a környezeti nyomásra történik. Azonkívül a 3’ átfolyómennyiség-szabályozót zátjuk, míg a 12’ zárást nyitjuk. Ilyen módon a karbonizálóberendezésben karbonizált vezetékes víz, amely környezeti nyomásra van fesztelenítve, beáramlik az 1’ csapba és a 3’ átfolyómennyiség-szabályozótól befolyásmentesen a 2’ kifolyócsövön a felhasználó rendelkezésére áll.
A karbonizált vezetékes víznek a vízcsapon történő átvezetésére egy tömlőt alkalmazhatunk, amely a 4’ vezetéket közvetlenül a 2 kifolyócsővel köti össze. így biztosított, hogy a karbonizált vezetékes víz akadálytalanul és turbulenciaképződés nélkül áll rendelkezésre a 2’ kifolyócsőnél, a turbulencia révén ugyanis széndioxid-kigázosodás, azaz szén-dioxid-veszteség következhetne be, és ennek következtében a csapon nyert vezetékes víz már nem rendelkezne a kívánt szén-dioxidkoncentrációval, illetve -tartalommal.
Nem karbonizált vezetékes víz nyerése céljából a szén-dioxid-bevezetés 14’ szelepét zárjuk, míg a 9’ fojtókúpot oly mértékben toljuk el, hogy fojtás ne következzen be. A 12 zárószerkezetet zárjuk, és az átfolyómennyiség-szabályozót nyitjuk. Ilyen módon a nem karbonizált vezetékes víz az átfolyómennyiség-szabályozón keresztül a vízcsapba és onnan a 2’ kifolyócsőbe áramlik, illetve onnan nyerhető.
Az 5. ábrán egy olyan kiviteli példa látható, ahol a karbonizált és nem karbonizált vezetékes víz különkülön történő kiengedésére külön A és B vízcsapok vannak. Elvi működése megfelel a 4. ábrán bemutatott kivitel működésének, és természetesen azonos részek azonos hivatkozási számokkal vannak jelölve.
Természetesen a vízcsaphoz vagy armatúrához járulékosan melegvíz-vezeték is csatlakoztatható, ahol azonban természetesen a meleg víz nem kerül karbonizálásra. Az áttekinthetőség érdekében ilyen melegvíz-vezetéket a példákban nem jelöltünk.

Claims (26)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás karbonizált ivóvíz leadására vízcsapon keresztül, amelybe vezetékes vizet vezetünk, amelyet a vízcsap elé kapcsolt, időszakosan karbonizáló berendezésben szén-dioxiddal dúsítunk, azzal jellemezve, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet a karbonizálóberendezés (5’) elhagyása után és átfolyómennyiségszabályozása nélkül fojtással a környezeti nyomásra fesztelenítjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet az átfolyómennyiségi szabályozás megkerülésével a vízcsapból közvetlenül a felhasználónak adjuk le.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet és a szén-dioxiddal nem dúsított vezetékes vizet külön vízcsapokon (B, A) adjuk le.
  4. 4. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet és a széndioxiddal nem dúsított vezetékes vizet egy közös vízcsapon (1 ’) keresztül adjuk le, miközben a dúsítatlan vezetékes vizet átfolyómennyiség-szabályozón (3’) átvezetjük, míg a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet az átfolyómennyiség-szabályozó (3’) megkerülésével közvetlenül a kifolyócsőhöz (2 ’) vezetjük.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezetékes vizet a vízcsapba (1 ’) történő belépés előtt a környezeti nyomásra fesztelenítjük.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szén-dioxiddal dúsított vezeté4
    HU 222 757 Β1 kés vizet a vízcsaphoz (1 ’) vezető vezetékben elrendezett fojtószerkezettel (9) környezeti nyomásra fesztelenítjük.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vezetékes vizet a vízcsaphoz (Γ) főáramban vezetjük, és a szén-dioxidot közvetlenül ebbe a főáramba vezetjük.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy azon időszakokban, amikor a vezetékes vizet szén-dioxiddal nem dúsítjuk, a vezetékes vizet fesztelenítés nélkül vezetjük át az átfolyómennyiség-szabályozón (3’).
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ezen időszakokban a fojtóberendezés beállításával a dúsítatlan vezetékes vizet a vízcsaphoz (Γ) korlátozás nélkül áramoltatjuk.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vezetékes vizet a karbonizálóberendezésben egy statikus keverő segítségével szén-dioxiddal dúsítjuk.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szén-dioxidot a vezetékes víznek a statikus keverőbe történő lépése előtt 4-6xlO5 pascal víznyomás mellett a vezetékes vízbe visszük.
  12. 12. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vezetékes vizet a karbonizálóberendezésben (5) Venturi-fúvóka segítségével széndioxiddal dúsítjuk.
  13. 13. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vezetékes vizet a karbonizálóberendezésben dinamikus keverő segítségével szén-dioxiddal dúsítjuk.
  14. 14. Berendezés karbonizált ivóvíznek vízcsapon keresztül történő legalább időszakos leadására, ahol a vízcsap (Γ) vezetéken (4’) keresztül egy időszakosan karbonizáló berendezéssel (5’) van kapcsolatban, amely vízvezeték- (7) hálózattal áll kapcsolatban, és egy széndioxid-forráshoz (6’) van csatlakoztatva, azzal jellemezve, hogy a karbonizálóberendezés (5’) után egy, a nyomást környezeti nyomásra csökkentő fojtószerkezet (9) van kapcsolva, és a karbonizálóberendezés (5’) és a vízcsap (1 ’) kifolyócsöve (2’) közötti része átfolyómennyiségszabályozó- (3’) mentes szakasz.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vezeték (4’) legalább két ágvezetékre (10’, 11’) van felosztva, ahol az egyik ágvezeték (11’) a vízcsap (Γ) átfolyómennyiség-szabályozójával (3’) áll kapcsolatban, míg a másik ágvezeték (10’) az átfolyómennyiség-szabályozót (3’) megkerülve közvetlenül a vízcsap (1’) kifolyócsövéhez (2’) csatlakozik.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az ágvezetékek (10’, 11’) elkülönített vízcsapokhoz (A, B) vannak csatlakoztatva.
  17. 17. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az ágvezetékek (10, 11) elkülönített vízcsapokhoz (A, B) vannak csatlakoztatva.
  18. 18. A 14-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fojtószerkezet (9) a vízcsapon (1) kívül van elrendezve.
  19. 19. A 14-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fojtószerkezet (9) a vízcsapba van integrálva.
  20. 20. A 14-18. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fojtószerkezetet (9’) egy, a vezetékbe (4’) épített fojtókúp alkotja.
  21. 21. A 14-18. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vízcsap (Γ) főáramban vezetékes vízhálózattal van kapcsolatban.
  22. 22. A 14-21. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fojtószerkezet (9’) a vezetékes víznek a vízcsaphoz folyását nem korlátozóan van beállítva.
  23. 23. A 22. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fojtókúpként kialakított fojtószerkezetnél (9’) a fojtókúp a vezetékben átfolyási keresztmetszet változása nélkül eltolhatóan van elrendezve.
  24. 24. A 14-23. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a karbonizálóberendezésnek (5’) egy statikus keverője van.
  25. 25. A 14-23. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a karbonizálóberendezésnek (5’) egy Venturi-fuvókája van.
  26. 26. A 14-23. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a karbonizálóberendezésnek (5’) egy dinamikus keverője van.
HU0002602A 1999-07-13 2000-07-11 Eljárás és berendezés karbonizált ivóvíz leadására vízcsapon keresztül HU222757B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19932674 1999-07-13
DE19935150A DE19935150A1 (de) 1999-07-13 1999-07-27 Verfahren und Vorrichtung zur Abgabe von carbonisiertem Trinkwasser über eine Wasserhahnarmatur

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0002602D0 HU0002602D0 (en) 2000-09-28
HUP0002602A2 HUP0002602A2 (hu) 2001-06-28
HU222757B1 true HU222757B1 (hu) 2003-10-28

Family

ID=26054161

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0002602A HU222757B1 (hu) 1999-07-13 2000-07-11 Eljárás és berendezés karbonizált ivóvíz leadására vízcsapon keresztül

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP1069249A1 (hu)
HU (1) HU222757B1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10002335A1 (de) * 2000-01-20 2001-07-26 Linde Gas Ag Vorrichtung zur Imprägnierung von Flüssigkeiten mit einem Gas
ES2278654T3 (es) * 2001-02-27 2007-08-16 Kwc Ag Griferia sanitaria.

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8926245D0 (en) * 1989-11-21 1990-01-10 Perrin Robert B Water tap
DE19614754C1 (de) 1996-04-16 1997-06-05 Duesseldorf Stadtwerke Kühlen und CO¶2¶-Anreichern von Trinkwasser
EP0873966A1 (en) * 1997-04-23 1998-10-28 IMI Cornelius Inc. Carbonation system
EP1038071A1 (de) 1997-08-20 2000-09-27 Margret Spiegel Mischbatterie und verfahren zum zapfen von mit co2 versetztem kaltwasser

Also Published As

Publication number Publication date
HU0002602D0 (en) 2000-09-28
HUP0002602A2 (hu) 2001-06-28
EP1069249A1 (de) 2001-01-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2005211876B2 (en) Method and device for gasifying water
ITMI20102471A1 (it) Sistema e gruppo valvolare per la miscelazione-erogazione di acqua sanitaria e di acqua depurata
US5160608A (en) High efficiency water treatment system
US11219874B2 (en) In-line carbonation of water-base beverages
US20120038068A1 (en) Device for the enrichment of a liquid stream with a gas
WO1991007614A1 (en) Water tap
EP1747736A1 (de) Getränkesystem
US20030137896A1 (en) Mixing assembly and method for dispensing cold water containing co2
HU222757B1 (hu) Eljárás és berendezés karbonizált ivóvíz leadására vízcsapon keresztül
AU2019203631A1 (en) Apparatus and method for cleaning a drinking water treatment plant
DE102004038563A1 (de) Verfahren und Anordnung zur Karbonisierung von Flüssigkeit mit CO2 innerhalb eines Pumpengehäuses
DK171001B1 (da) Blandingsarmatur samt en sokkel dertil
DE19947822A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Abgabe von carbonisiertem Trinkwasser über einen Wasserhahn
US20040206244A1 (en) Kitchen mixing faucet for producing soda water
DE10055137A1 (de) Einspeisungsbauteil für Gase und Flüssigkeiten das es ermöglicht über den Flüssigkeitsdruck den Gasestrom freizugeben innerhalb des Einspeisungsbauteil für Gase und Flüssigkeiten
US5141011A (en) Liquid proportioner apparatus and method
DE19960149B4 (de) Zusatzaggregat für eine Spüle
DE19935150A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Abgabe von carbonisiertem Trinkwasser über eine Wasserhahnarmatur
WO2002038488A1 (de) Einspeisungsbauteil für gase und flüssigkeiten
WO1999036732A1 (en) Fluid introduction device
DE19810143A1 (de) Umbaumöglichkeit herkömmlicher Einhand- und Zweihand-Mischbatterien (Zapfventile)
HU195552B (en) Combined mixing cock particularly for shower connected with solar collector
KR200191814Y1 (ko) 연수기에 절수 절환기를 부착한 절수형 연수기 구조
DE102022106829A1 (de) Vorrichtung zum Kühlen einer Flüssigkeit für eine Sanitärarmatur, Sanitärarmatur mit einer solchen Vorrichtung und Verfahren zum Kühlen einer Flüssigkeit
US1838286A (en) Apparatus for carbonating and dispensing liquids

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030826

HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: LINDE GAS AG., DE

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees