HU222328B1 - Berendezés villamos hálózaton továbbított távvezérlő jelek csillapításának kompenzálására - Google Patents

Berendezés villamos hálózaton továbbított távvezérlő jelek csillapításának kompenzálására Download PDF

Info

Publication number
HU222328B1
HU222328B1 HU9501781A HU9501781A HU222328B1 HU 222328 B1 HU222328 B1 HU 222328B1 HU 9501781 A HU9501781 A HU 9501781A HU 9501781 A HU9501781 A HU 9501781A HU 222328 B1 HU222328 B1 HU 222328B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
circuit
remote control
control signals
signal
amplitude
Prior art date
Application number
HU9501781A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9501781D0 (en
HUT76225A (en
Inventor
Metin Gogce
Jean-Philippe Huet
Jean-Francois Tissier
Original Assignee
Schlumberger Industries S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schlumberger Industries S.A. filed Critical Schlumberger Industries S.A.
Publication of HU9501781D0 publication Critical patent/HU9501781D0/hu
Publication of HUT76225A publication Critical patent/HUT76225A/hu
Publication of HU222328B1 publication Critical patent/HU222328B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B3/00Line transmission systems
    • H04B3/54Systems for transmission via power distribution lines
    • H04B3/58Repeater circuits

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Cable Transmission Systems, Equalization Of Radio And Reduction Of Echo (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Selective Calling Equipment (AREA)
  • Inverter Devices (AREA)

Abstract

A találmány tárgya berendezés villamos hálózaton (1) továbbítottközponti távvezérlő jelek kis impedanciájú terhelés (3) hatásárafellépő csillapításának kompenzálására. A berendezés lényege, hogytartalmaz egy, a villamos hálózaton (1) megjelenő központi távvezérlőjeleket vevő áramkört (6–7), amely vevőáramkörrel (6–7) egy, avillamos hálózatra (1) és a kis ohmos terhelés (3) és az érzékelő-áramkör villamos hálózati csatlakozási pontjai közé beavatkozójelekettovábbító áramkör (8–17) van csatlakoztatva, ahol a beavatkozójelekfrekvenciája megegyezik a központi távvezérlő jelek frekvenciájával,míg a fázisuk és amplitúdójuk a vevőáramkör (6–7) által vett központitávvezérlő jelek fázisával és amplitúdójával arányos. ŕ

Description

A találmány tárgya berendezés villamos hálózaton továbbított központi távvezérlő jelek csillapításának kompenzálására, mely csillapítás egy kis értékű terhelőimpedanciajelenlétének a következménye.
A villamos energia előállításának és elosztásának szabálytalansága miatt, különösen az európai országokban, egyre növekszik azon berendezések száma, melyek a velük összekapcsolt villamos hálózatokra villamos energiát táplálnak be. Különösen a nagy villamosenergia-fogyasztók rendelkeznek olyan berendezésekkel, melyekkel önmaguk állítanak elő villamos energiát, vagy a fogyasztás mellett villamos energiát is előállítanak. Ezeknek a berendezéseknek azonban a villamos hálózaton továbbított távvezérlő jelekkel szemben kicsi az impedanciája. Az önálló energiatermelő vagy fogyasztás mellett termelő berendezések által képviselt terhelés a berendezés váltakozó áramú generátorának kezdeti reaktanciájától függ. Ennek következtében a távvezérlő jeleket csillapítják, esetenként olyan mértékben, hogy azokat a hálózatra kapcsolt táwezérlőjelvevő nem fogja érzékelni.
Korábban leválasztószűrőket használtak a kis impedanciájú terhelések hatásának a kiküszöbölésére. Az egyik ilyen berendezés kondenzátort és azzal párhuzamosan kapcsolt induktivitásból álló szűrőt tartalmaz, amelynek impedanciája a központi távvezérlő jelek frekvenciáján a legnagyobb értékű. Ez a szűrő a hálózat és a kis terhelés közé van kapcsolva azért, hogy megakadályozza a távvezérlő-frekvenciájú áram áthaladását. Ezeknek a passzív szűrőknek bizonyos hátrányai vannak. Nevezetesen a szűrők a központi távvezérlő jel párhuzamos rezonanciafrekvenciáján működnek. Ha a szűrőt úgy alakították ki, hogy különböző időpontokban több különböző frekvenciát ne engedjen át, például különböző távvezérlő frekvenciákat alkalmazó hálózat esetében, a szűrő egyes elemei között soros és párhuzamos rezonanciák léphetnek fel. Magának a hálózatnak is lehetnek más olyan induktív és/vagy kapacitív elemei, melyek az áramkör vagy a hálózat jó működésére nézve ártalmas rezonanciákat tudnak előidézni. Fennáll továbbá a szűrő elemeinek az értékének pontosságával kapcsolatos probléma is. A jelenlegi technológia nem biztosítja, hogy az egyes áramköri elemeket a szükséges pontossággal tudják előállítani, és az alkatrészek öregedése általában azok értékének megváltozásához vezet, aminek következtében a párhuzamos rezonanciafrekvencia megváltozik. Ez a rezonanciafrekvenciamegváltozás csökkenti a szűrés hatékonyságát, ami veszélyessé válhat akkor, ha a párhuzamos rezonanciafrekvencia rossz értékre kerül.
Ezenkívül a szűrő induktivitása a hálózat felé a szűrő tekercsének megfelelő ohmos ellenállást mutat, ami függ az induktivitás Q jósági tényezőjétől, és ami gyengíti a rezonanciajelenséget. Az induktivitás ellenállásának csökkentéséhez és a szűrő hatásfokának növeléséhez a Q jósági tényezőnek nagyon nagynak kell lennie, de a jelenlegi technológia korlátozza a lehetséges értékeket. Az ilyen típusú áramkörök létrehozásánál számításba kell venni az egyes áramköri elemek méretével kapcsolatos jelentős mértékű, villamos jellegű megszorításokat, és ezek olykor olyan eredményre vezetnek, hogy az ilyen megoldások nem megvalósíthatók.
A WO 91/16770 (Al) számú irat 4. ábráján egy olyan jelismétlő áramkört szemléltet, melynek bemenete/kimenete, vivőfrekvencia-oszcillátora és adatkódoló egysége van. Az ábrán látható továbbá egy adatvevő és egy dekódoló egység. A dekódoló egység dekódolt kimenőjelét egy adatérvényesítő jel vételekor latch regiszterben tárolják. Ezután a bejövő adatjelet az adatkódoló egységbe adják be, mely egy pontosan olyan hangjelpárt állít elő, mint amilyent éppen vett.
A felmerülő problémákra ez a kialakítás sem ad kielégítő megoldást.
A találmány célja egy olyan berendezés kialakítása, mely az ismert szűrők hiányosságai nélkül alkalmas a kis impedanciájú terhelések hatásának a kiegyenlítésére.
A találmány tárgya berendezés villamos hálózaton továbbított központi távvezérlő jelek kis impedanciájú terhelés hatására fellépő csillapításának kompenzálására, és az a lényege, hogy tartalmaz egy, a villamos hálózaton megjelenő központi távvezérlőjeleket vevő áramkört, amely vevőáramkörrel egy, a villamos hálózatra és a kis ohmos terhelés és az érzékelő-áramkör villamos hálózati csatlakozási pontjai közé beavatkozójeleket továbbító áramkör van csatlakoztatva, ahol a beavatkozójelek frekvenciája megegyezik a központi távvezérlő jelek frekvenciájával, míg a fázisuk és amplitúdójuk a vevőáramkör által vett központi távvezérlő jelek fázisával és amplitúdójával arányos.
Előnyös, ha a beavatkozójeleket továbbító áramkör által létrehozott beavatkozójelek fázisa a vevőáramkör által vett központi távvezérlő jelek fázisával megegyező, amplitúdójuk pedig azok amplitúdójával arányos.
Előnyös lehet az is, ha a beavatkozójeleket továbbító áramkör által létrehozott beavatkozójelek fázisa a vevőáramkör által vett központi távvezérlő jelek fázisával megegyező, míg amplitúdójuk nagyobb, mint a vevőáramkör által vett központi távvezérlő jelek amplitúdója, vagy ha a beavatkozójeleket továbbító áramkör által létrehozott beavatkozójelek fázisa a vevőáramkör által vett központi távvezérlőjelek fázisával megegyező, míg amplitúdójuk egyenlő vagy kisebb, mint a vevőáramkör által vett központi távvezérlőjelek amplitúdója.
Előnyös, ha a berendezés tartalmaz egy ellenőrző áramkört, amely a beavatkozójeleket továbbító áramkörnek és a terhelésnek a villamos hálózatra való csatlakozási pontja közé van csatlakoztatva, és a berendezés működésére jellemző jelet állít elő.
A berendezés előnyösen, a beavatkozójeleket továbbító áramkör egy időzítőegységet tartalmaz, amely a beavatkozójel továbbítását a jel indítása után előre megadott időpontban leállítóan van kiképezve, továbbá a beavatkozójeleket továbbító áramkör tartalmaz egy, a központi távvezérlő jelek frekvenciáinak megfelelő impulzusidő-tartamokat tároló memóriát, és a beavatkozóáramkör a jeltovábbítást azon időpontban fejezi be, amely az ugyanilyen frekvenciájú távvezérlő impulzus időtartama.
Előnyösen a beavatkozójeleket továbbító áramkör tartalmaz egy, a hálózatra csatlakoztatott egyenirányító
HU 222 328 Bl hidat, ennek kimenetére szűrön keresztül csatlakoztatott váltóirányító hidat, váltófeszültségű kimenete pedig, amelyen a beavatkozójel jelenik meg, egy csatolóáramkörön keresztül van a hálózatra csatlakoztatva.
Maga a csatolóáramkör a villamos hálózat frekvenciájára hangolt, soros passzív szűrő formájában kialakított előtétáramkört tartalmaz vagy csatolóáramkör egy vagy több - a csatolóáramkört a beavatkozójel frekvenciájára hangoló - kondenzátoregységet tartalmaz, amelynek a csatolóáramkörhöz való csatlakozását a beavatkozójelek frekvenciájukkal arányosan vezérelnek.
Abban az esetben, amikor a berendezés jól működik, a terhelést le fogja választani a hálózat a beavatkozójelet előállító áramkör jeleinek beadásával, és nem lesznek többé jelen a beavatkozójelet előállító áramkör és a terhelés között lévő feszültségvonalakon a központi távvezérlő jelek. Ha az ellenőrző áramkör a központi távvezérlő jelek frekvenciájának megfelelő frekvenciájújeleket érzékel, ez azt jelzi, hogy valahol meghibásodás történt. Ebben az esetben az ellenőrző áramkör figyelmeztető jelet ad a beavatkozójelet előállító áramkör letiltására és a berendezés leállítására; ha a beavatkozójelet előállító áramkör előtt, azaz a terhelés oldalán vannak jelek, ez azt jelzi, hogy a beavatkozójelek amplitúdóját és/vagy a fázisát rosszul választottuk meg. Ebben az esetben a berendezés kimeneténél kilépő jelek interferenciába léphetnek a hálózaton már jelen lévő távvezérlőjelekkel.
A központosított működésű távvezérlő rendszerek területén minden távvezérlő rendszer sajátságos impulzusformátumot használ, az impulzusok osztása és időtartamai minden egyes rendszernél rögzítettek. Ha egy rendszer egy impulzusának egy időtartama ismert, a berendezés a beavatkozást egy előre meghatározott időben adott beavatkozójellel zárhatja le, mely megfelel ennek az időtartamnak, hogy így megakadályozzuk, hogy a beavatkozójelet egy másik, a központi távvezérlő jelből származó impulzus végéhez kapcsoljuk.
A berendezés kombinálni tudja időzítőjel alkalmazását a jel küszöbértékének vagy más paraméterének az érzékelésével, hogy az egyes impulzusok végét pontosan érzékelje. Ilyen módon, amint egy detektált impulzus amplitúdója csökken és egy küszöbérték alá kerül, az impulzus egyes szintjeivel arányosan, az ellenőrző áramkör az időzítőjel segítségével ellenőrzi, hogy az valóban egy elméleti impulzusvégen belül van, hogy leállítsa az árambetáplálást. Ellenkező esetben az árambetáplálás folytatódik. Ezzel a kialakítással a berendezés elkerüli, hogy működése túlságosan hamar legyen leállítva, mivel a jel detektálásának köszönhetően megengedhető egy kismértékű bizonytalanság az impulzus pontos felfutásának időpontja meghatározásában.
A berendezés lehetőséget biztosít arra, hogy a központi távvezérlő parancsokat használjuk, lehetővé teszi a központból érkező távvezérlő impulzusokkal való szinkronizmust. A parancsokat a villamosenergia-elosztó állomásról vagy arról a helyről küldik, ahol a központ található, speciális vagy távbeszélővonalakon keresztül.
A találmány szerinti berendezéssel egy olyan aktív szűrőt alakítottunk ki, melyben a beavatkozójelek a villamos hálózaton keringő, központi távvezérlőjelek erősítésére szolgálnak. A rendszer hurokban működik, és ha a beavatkozójelek amplitúdója valamivel nagyobb a vett jeleknek az amplitúdójánál, akkor (például) a vevőáramkörrel vett jel amplitúdója megnő erre a nagyobb szintre, olyan értékkel, ami úgy csökken, ahogy a jel közelíti a távvezérlő jel abszolút értékét.
A hálózat oldaláról az áramkörnek az impedanciája olyan, hogy a kis impedancia értékét olyan értékre növeli, ahol a terhelés hatásait teljesen leválasztja, és a hálózat nem látja többé a terhelést.
Ezzel a megoldással a passzív szűrőknek azokat a hátrányait, melyek a felhasznált alkatrészek pontosságával kapcsolatosak, elkerüljük, és a találmány szerint egy olyan berendezést alakítottunk ki, mely egy kis impedancia végzetes hatását elnyomja. Ezt a berendezést több távvezérlő frekvenciával lehet használni, feltéve, hogy a beavatkozójelet előállító áramkör, melynek szerkezeti felépítése majdnem ugyanolyan lehet, mint a távvezérlő jeleket előállító generátoré, különböző frekvenciájú jeleket tud előállítani rezonancia- vagy párhuzamos rezonanciaproblémák nélkül, mely utóbbiak a passzív szűrőknél fennállnak. Ugyancsak elkerüljük a passzív szűrő ohmos ellenállásával kapcsolatos problémákat is.
A találmány szerinti berendezést az alábbiakban több kiviteli példa kapcsán, a mellékelt rajzra való hivatkozással ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábrán egy olyan szűrőre mutatunk be példát, melyet hagyományosan egy kis impedanciájú terhelés hatásainak javítására használnak; a
2. ábrán a találmány szerinti berendezésre mutatunk be egy első példát, mely alkalmas központi távvezérlőjeleknek kis impedanciájú terhelés által bekövetkezett csillapításának a kompenzálására; a
3. ábra a találmány szerinti berendezés egy másik változatát szemlélteti; a
4. ábra a találmány szerinti berendezésnek egy újabb kiviteli változatát szemlélteti; az
5. ábra egy találmány szerinti berendezés kimenőjelét és annak a hálózaton lévő, központi távvezérlőjelre való hatását szemlélteti.
Az 1. ábrán egy 1 villamos hálózat és a központosított távvezérlő rendszereknél alkalmazott központi távvezérlőjelek továbbítására szolgáló 2 adó látható, mely a távvezérlő jeleket az alapfrekvenciájú hálózati jelre szuperponált hangfrekvenciákon adja. Ezeket a jeleket a 2 adó után lévő hálózatra csatlakoztatott vevő jelfogókkal veszik, és ezeket a jeleket használják például egy fűtési rendszer irányításának a vezérlésére.
Mint az 1. ábrán látható, az 1 villamos hálózatra 3 terhelés van kapcsolva, melynek a távvezérlőjelekkel szemben mutatott impedanciája kicsi. A jeleknek a 3 terhelés által okozott csillapításának csökkentésére a 3 terhelés elé egy-egy C kondenzátort és azzal párhuzamosan kapcsolt L induktivitást tartalmazó 4 passzív szűrő van kapcsolva. A 4 passzív szűrők impedanciája a távvezérlő jelek frekvenciáján a legnagyobb, azaz ezen
HU 222 328 Β1 a frekvencián párhuzamos rezonanciájuk van. Ezek a 4 passzív szűrők átengedik az alapfrekvenciájú hálózati jelet, anélkül, hogy nagy teljesítményt vennének fel. Az ilyen típusú 4 passzív szűrőknek a fentiekben leírt bizonyos hátrányaik vannak: egyetlen frekvencián működnek, ha más frekvenciák kiszűréséhez más elemeket illesztenek be az áramkörbe, ez rezonanciajelenségek fellépéséhez vezet, érzékenyek a felhasznált alkatrészek értékeire, mely értékek az alkatrészek öregedésével megváltozhatnak stb.
A 2. ábrán egy 5 berendezést mutatunk be, mely a találmány egy kiviteli változata szerint alkalmas a távvezérlő jeleknek a 3 terhelés által létrehozott csillapításának kiegyenlítésére. Ez az 5 berendezés tartalmaz egy 6 feszültségváltókból és 7 szűrőáramkörből kialakított és a távvezérlő jelek vételét lehetővé tévő vevőáramkört, valamint egy, az 1 villamos hálózatra beavatkozójeleket adó áramkört. Ez utóbbi egyrészt egy 8 vezérlőeszközből, egy, a kimenetén egyenfeszültséget előállító 10 szűrőből, és egy, az egyenfeszültséget a 8 vezérlőeszközből jövő vezérlőjelre válaszképpen megszakító- és beavatkozójelet előállító 11 váltóirányító hídból áll. A 11 váltóirányító híd kimenetére egy csatolóáramkör van kapcsolva, amely 12 szűrőket ezeknek kimenetére csatlakoztatott 13 kimenőtranszformátorokat, ezeknek kimenetére csatlakoztatott 15 előtétáramkört, és 14 csatolótranszformátorokat tartalmaz, amelyek azután az 1 villamos hálózathoz vannak csatlakoztatva leblokkolva az alapfrekvenciájú hálózati jelösszetevők átvitelét. A csatolóáramkör még 16 kondenzátoregységeket tartalmaz, melyek a 14 csatolótranszformátorokat a távvezérlő jelek frekvenciájára hangolják. A 16 kondenzátoregységek korlátozzák a rendszer reaktív teljesítményét, és a 14 csatolótranszformátorokkal egy vagy több 17 kontaktoron keresztül vannak összekapcsolva, melyeket a 8 vezérlőeszköz jele vezérel.
A 6 feszültségváltók jeleit a 7 szűrőáramkör szűri, melyekből az alapösszetevőket eltávolítja, és a távvezérlőjeleket továbbítja, melyeket a 8 vezérlőeszközhöz vezetünk. A 8 vezérlőeszköz vezérli all váltóirányító hidat, melyekkel az 1 villamos hálózatra ráadjuk azokat a jeleket, melyeknek frekvenciája és fázisa megegyezik a vevőáramkörrel vett távvezérlőjelekével. A 8 vezérlőeszköz és a 11 váltóirányító híd segítségével több távvezérlő frekvenciának megfelelő frekvenciájú jelet lehet előállítani, és az 1 villamos hálózatra adni. Az 1 villamos hálózatra adott jelek amplitúdója az 5 berendezés kiviteli alakjától függően megegyezik, valamivel kisebb, vagy valamivel nagyobb a vevőáramkörrel vett távvezérlő jelek amplitúdójánál. Az 5 berendezéssel az 1 villamos hálózatra adott jelek azt a célt szolgálják, hogy azokkal a távvezérlőjeleket erősítsük, és kiegyenlítsük a távvezérlő jeleknek a 3 terhelés által előidézett csillapítását. A vevőáramkör 6 feszültségváltói jeleket vesznek, beleértve a 14 csatolótranszformátorokkal adott jeleket, és a rendszer hurokban működik.
Az 5. ábrán a 2. ábra szerinti 5 berendezés hatásait szemléltetjük a t idő függvényében, mely egy kis impedanciájú 3 terhelés hatását kompenzálja. Az első, 50 görbe egy zavarás, azaz csillapítás nélküli távvezérlő jelet, például Ul feszültségjelet szemléltet, vagyis a távvezérlő jelek 2 adójával továbbított jelet, normálterhelés esetén. A második, 51 görbe az 1 villamos hálózaton lévő jel, például U2 feszültségjel, a távvezérlő jel alakulását szemlélteti, amikor a rendszerre (1 villamos hálózatra) kis impedanciájú terhelés van csatlakoztatva, melyet a vevőáramkörrel érzékelünk. Az 52 görbe pedig az 5 berendezés segítségével az 1 villamos hálózatra adott jel, például U3 feszültségjel. Az átvitel kezdetét jelző TO időpontban az 51 görbével szemléltetett U2 feszültségjel csillapítva van, a 3 terhelés hatásának következtében. Az 5 berendezés ekkor elkezd működni, és egy olyan jelet ad az 1 villamos hálózatra, melynek frekvenciája és fázisa azonos, de amplitúdója arányos, és valamivel kisebb az 1 villamos hálózaton érzékelt jel amplitúdójánál, mely jel erősíti a távvezérlő jelet. Az 51 görbén látható jel növekedése a TI időpontig tart, míg az 51 görbével szemléltetett U2 feszültségjel eléri az 1 villamos hálózaton kapott jelnek megfelelő névleges amplitúdót, mely annak az amplitúdónak felel meg, amikor a kis 3 terhelés nincs csatlakoztatva, és a rendszer kiegyensúlyozódik. Erre az időpontra a 3 terhelés hatásait teljesen kiegyenlíti az 5 berendezés.
Más kiviteli változatokban egy, a vett jel amplitúdójánál valamivel nagyobb amplitúdójú jelet lehet az 1 villamos hálózatra adni. Például az 5 berendezés egy olyan jelet adhat az 1 villamos hálózatra, melynek amplitúdója a vevőáramkörrel vett jel amplitúdójával arányos, annak 1,1-szerese. A központosított távvezérlőjelet az 5 berendezéssel ilyen módon kismértékben meg lehet növelni az 1 villamos hálózatra rendes körülmények között ráadott központosított távvezérlő jelhez képest.
Az 5 berendezés tartalmaz továbbá egy ellenőrző áramkört, amely a 14 csatolótranszformátorok mögé kapcsolt 18 feszültségváltókat, 19 szűrőt, mely a távvezérlő jelek frekvenciájának megfelelő jeleket leválasztja, és 20 ellenőrző egységet tartalmaz. Ha a rendszer jól működik, nem lesz távvezérlőjel a 14 csatolótranszformátorok mögött. Ha van valami probléma az 1 villamos hálózatra adott jeleknek a távvezérlő jelekkel való szinkronizálásával, a 20 ellenőrző egységgel jeleket fogunk érzékelni. Ha ez a körülmény tartósan fennáll, a 20 ellenőrző egység egy jelet ad a 8 vezérlőeszköznek az 1 villamos hálózatra adott beavatkozójel befejezésére, hogy elkerüljük az 1 villamos hálózatra adott jelek és a távvezérlőjelek közötti interferenciajellegű problémákat.
A csatolóáramkömek és benne a 14 csatolótranszformátomak a beavatkozójelek frekvenciájához való hangolására 16 kondenzátoregységet használjuk. A 16 kondenzátoregységnek a csatolóáramkörbe való csatlakoztatását 17 kontaktorokon keresztül vezérlőeszközök segítségével vezéreljük, mely 17 kontaktotokkal a 16 kondenzátoregységet az áramkörbe bekapcsoljuk, vagy arról leválasztjuk, a beavatkozójelek paraméterei és frekvenciái szerint.
A 8 vezérlőeszköz tartalmaz egy alapfrekvenciájú szinkron órajel-generátort mint időzítőegységet, ami lehetővé teszi a beavatkozójelek időtartamának a korlátozását. Minden távvezérlő rendszernél a távvezérlő im4
HU 222 328 Bl pulzusok időtartama rögzített értékű. A távvezérlő jel frekvenciájának az 5 berendezéssel való azonosítása lehetővé teszi a felhasznált távvezérlő rendszer azonosítását. Minden egyes távvezérlő rendszer távvezérlő impulzusainak az időtartamait tároljuk a 8 vezérlőeszköz memóriájában, és a 8 vezérlőeszköz a beavatkozójelek időtartamát annak a távvezérlő rendszer impulzusának időtartamára korlátozza, mely ezen a frekvencián működik. Ezzel a 8 vezérlőeszközzel elkerüljük azokat a problémákat, hogy az impulzusok a szükségesnél hosszabbak legyenek, miután a központi távvezérelt adó befejezte impulzusainak küldését.
A 3. ábrán a megvalósítás egy olyan változatát mutatjuk be, melyben a 7 szűrőáramkörrel szűrt jelet amplitúdó és fázis szerint bontjuk szét. A vett távvezérlő jel frekvenciájának megfelelő fázisú vivőjel kiválaszt és szinkronizál egy 21 oszcillátort, amely a 7 szűrőáramkör kimenete és a 8 vezérlőeszköz bemenete közé van csatlakoztatva. A 21 oszcillátor jelét a 8 vezérlőeszközzel és a 11 váltóirányító híddal továbbítjuk, és a 7 szűrőáramkör jelével vezéreljük a 8 vezérlőeszközt annak érdekében, hogy a beavatkozójel kimenőszintjét a megfelelő értékre állítsuk be.
A 2. és 3. ábrák áramkörei az 1 villamos hálózatra soros beavatkozójeleket adnak. A 4. ábrán egy olyan kiviteli változatot mutatunk be, melyben az 1 villamos hálózatra párhuzamosan csatlakozunk, 23 LC áramkörökön keresztül, melyek a távvezérlőjelek frekvenciájára vannak hangolva, és amelyekkel 24 transzformátorok vannak sorba kapcsolva. Mint az előző változatban, itt is több 16 kondenzátoregység van bekapcsolva, melyekkel a csatolóáramkört pontosabban lehet a távvezérlő jel frekvenciájára hangolni.
Lehetségesek más változatok is. Például egy sorosan kapcsolt berendezés esetében egy beavatkozójeltranszformátort lehet használni, melynek induktivitása kis impedanciát jelent, ami az 1 villamos hálózat alapfrekvenciájú jeleinek feszültségesését korlátozza. Ebben az esetben a 15 előtétáramkör felesleges, és megelégedhetünk egy 16 kondenzátoregységgel, melynek értékét az alkalmazott távvezérlő jel frekvenciák középértékének megfelelően hangoljuk be véglegesen. Ilyen módon elhagyhatók a 17 kontaktorok.

Claims (11)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Berendezés villamos hálózaton (1) továbbított központi távvezérlőjelek kis impedanciájú terhelés (3) hatására fellépő csillapításának kompenzálására, azzal jellemezve, hogy a berendezés tartalmaz egy, a villamos hálózaton megjelenő központi távvezérlő jeleket vevő áramkört (6-7), amely vevőáramkörrel (6-7) egy, a villamos hálózatra (1) és a kis ohmos terhelés (3) és az érzékelőáramkör villamos hálózati csatlakozási pontjai közé beavatkozójeleket továbbító áramkör (8-17) van csatlakoztatva, ahol a beavatkozójelek frekvenciája megegyezik a központi távvezérlő jelek frekvenciájával, míg a fázisuk és amplitúdójuk a vevőáramkör (6-7) által vett központi távvezérlőjelek fázisával és amplitúdójával arányos.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a beavatkozójeleket továbbító áramkör (8-17) által létrehozott beavatkozójelek fázisa a vevőáramkör (6-7) által vett központi távvezérlő jelek fázisával megegyező, amplitúdójuk pedig azok amplitúdójával arányos.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a beavatkozójeleket továbbító áramkör (8-17) által létrehozott beavatkozójelek fázisa a vevőáramkör (6-7) által vett központi távvezérlő jelek fázisával megegyező, míg amplitúdójuk nagyobb, mint a vevőáramkör által vett központi távvezérlő jelek amplitúdója.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a beavatkozójeleket továbbító áramkör (8-17) által létrehozott beavatkozójelek fázisa a vevőáramkör által vett központi távvezérlőjelek fázisával megegyező, míg amplitúdójuk egyenlő vagy kisebb, mint a vevőáramkör (6-7) által vett központi távvezérlőjelek amplitúdója.
5. Az 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy tartalmaz egy ellenőrző áramkört (18-20), amely a beavatkozójeleket továbbító áramkörnek (8-17) és a terhelésnek (3) a villamos hálózatra (1) való csatlakozási pontja közé van csatlakoztatva, és a berendezés működésére jellemző jelet állít elő.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a beavatkozójeleket továbbító áramkör (8-17) egy időzítőegységet tartalmaz, amely a beavatkozójel továbbítását a jel indítása után előre megadott időpontban leállítóan van kiképezve.
7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a beavatkozójeleket továbbító áramkör (8-17) tartalmaz egy, a központi távvezérlő jelek frekvenciáinak megfelelő impulzus-időtartamokat tároló memóriát, és a beavatkozó-áramkör a jeltovábbítást azon időpontban fejezi be, amely az ugyanilyen frekvenciájú távvezérlő impulzus időtartama.
8. Az 1 -7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a beavatkozójeleket továbbító áramkör (8-17) tartalmaz egy, a hálózatra csatlakoztatott egyenirányító hidat (9), annak kimenetére szűrőn (10) keresztül csatlakoztatott váltóirányító hidat (11), váltófeszültségű kimenete pedig, amelyen a beavatkozójel jelenik meg, egy csatolóáramkörön (12-17) keresztül van a hálózatra (1) csatlakoztatva.
9. Az 1 -8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a csatolóáramkör (12-17) a villamos hálózat (1) fő elemének a frekvenciájára hangolt, soros passzív szűrő formájában kialakított előtétáramkört (15) tartalmaz.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, ózza/ jellemezve, hogy a csatolóáramkör (12-17) egy vagy több - a csatolóáramkört (12-17) a beavatkozójel frekvenciájára hangoló - kondenzátoregységet (16) tartalmaz.
11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy több kondenzátoregysége (16) van, amelynek a csatolóáramkörhöz (12-17) való csatlakozását a beavatkozójelek frekvenciájukkal arányosan vezérlik.
HU9501781A 1994-06-20 1995-06-16 Berendezés villamos hálózaton továbbított távvezérlő jelek csillapításának kompenzálására HU222328B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9407512A FR2721457B1 (fr) 1994-06-20 1994-06-20 Appareil pour compenser l'atténuation des signaux de télécommande centralisée sur un réseau électrique.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9501781D0 HU9501781D0 (en) 1995-08-28
HUT76225A HUT76225A (en) 1997-07-28
HU222328B1 true HU222328B1 (hu) 2003-06-28

Family

ID=9464393

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9501781A HU222328B1 (hu) 1994-06-20 1995-06-16 Berendezés villamos hálózaton továbbított távvezérlő jelek csillapításának kompenzálására

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0689300B1 (hu)
DE (1) DE69527750T2 (hu)
ES (1) ES2181757T3 (hu)
FR (1) FR2721457B1 (hu)
HU (1) HU222328B1 (hu)
PT (1) PT689300E (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2761544B1 (fr) * 1997-03-27 1999-05-14 Schlumberger Ind Sa Dispositif pour compenser l'attenuation des signaux de telecommande centralisee et des harmoniques sur un reseau electrique
US6522119B1 (en) * 2001-09-11 2003-02-18 Schlumberger Technology Corporation Power source regulator for wireline cable system
DE102006047503A1 (de) 2006-10-05 2008-04-10 Repower Systems Ag Verfahren zum Betreiben sowie Verwendung eines Umrichters

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR901204A (fr) * 1942-11-30 1945-07-20 Fides Ges Fu R Die Verwaltunc Procédé pour réglage automatique de la marge d'amorçage de répéteurs intermédiaires
DE2810534C2 (de) * 1978-03-10 1983-10-20 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Rundsteueranlage
GB9008359D0 (en) * 1990-04-12 1990-06-13 Mcguire Geoff Data communication network system for harsh environments
EP0532648A1 (en) * 1990-06-05 1993-03-24 Coherent Ip Rights, Limited Method and apparatus for transmission of data over power lines
CH684722A5 (de) * 1992-05-26 1994-11-30 Siemens Ag Albis Schaltungsanordnung zur Ankopplung einer Sendeeinheit an eine Uebertragungsleitung.

Also Published As

Publication number Publication date
DE69527750D1 (de) 2002-09-19
FR2721457A1 (fr) 1995-12-22
EP0689300B1 (fr) 2002-08-14
FR2721457B1 (fr) 1996-07-19
ES2181757T3 (es) 2003-03-01
EP0689300A1 (fr) 1995-12-27
DE69527750T2 (de) 2004-04-08
PT689300E (pt) 2002-12-31
HU9501781D0 (en) 1995-08-28
HUT76225A (en) 1997-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9831916B2 (en) Method and system for transmitting data via direct current lines
EP0783159B1 (en) Wireless transmitter synchronization
CN101340078B (zh) 对于或关于电流差动保护继电器的改进
WO2009070351A1 (en) System and method for power line carrier communication using high frequency tone bursts
EP0432269B1 (en) System separation detector for power source of distributed type
KR20080091097A (ko) 냉동 콘테이너와의 전력선 통신을 위한 시스템 및 방법
JPH0821144B2 (ja) 電子式物品監視装置
JP2009500247A (ja) 自動車用接近監視装置
US9139211B2 (en) Device for detecting the occupied or available status of a track segment and method for operating such a device
US20120224645A1 (en) Device for Modifying an AC Voltage, AC Voltage Having a Superimposed Data Signal, Method for Data Transmission, Use of a Receiver and Communication Architecture
EP0749672B1 (en) Communication on a series cable
HU222328B1 (hu) Berendezés villamos hálózaton továbbított távvezérlő jelek csillapításának kompenzálására
EP1785332B1 (en) Actuating and monitoring module, particularly for operating units, i.e. wayside equipment, of railway systems or the like
JPH07104995B2 (ja) データ伝送システム
US5243225A (en) Load shedding system
US4672527A (en) Method and apparatus for supplying a system for processing electrical signals
JP2001358619A (ja) 電力線搬送を用いた監視制御システム
WO2002025791A3 (en) Apparatus and method for detecting a short circuit in a lighting system
US20230378938A1 (en) Systems, Apparatuses, and Methods for Pulse Shaping in High Voltage Power Systems
JPS5972238A (ja) 信号制御回路
RU2185300C2 (ru) Способ контроля свободного состояния рельсовой линии
WO2023229876A1 (en) System's, apparatuses, and methods for pulse shaping in high voltage power systems
JP2645162B2 (ja) 分散配置型電源用逆圧検出回路
US6385027B1 (en) Noise protection device
GB2047925A (en) Voltage regulator

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030407

HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: ACTARIS SAS, FR

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees