HU222059B1 - Oxigéndúsító berendezés és eljárás aerob folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére - Google Patents

Oxigéndúsító berendezés és eljárás aerob folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére Download PDF

Info

Publication number
HU222059B1
HU222059B1 HU9900512A HUP9900512A HU222059B1 HU 222059 B1 HU222059 B1 HU 222059B1 HU 9900512 A HU9900512 A HU 9900512A HU P9900512 A HUP9900512 A HU P9900512A HU 222059 B1 HU222059 B1 HU 222059B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
aeration
unit
waste water
plant according
treatment plant
Prior art date
Application number
HU9900512A
Other languages
English (en)
Inventor
Robert Kohlheb
Original Assignee
Uwatech Umwelt- Und Wassertechnik Gmbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Uwatech Umwelt- Und Wassertechnik Gmbh. filed Critical Uwatech Umwelt- Und Wassertechnik Gmbh.
Publication of HU9900512D0 publication Critical patent/HU9900512D0/hu
Publication of HUP9900512A1 publication Critical patent/HUP9900512A1/hu
Publication of HU222059B1 publication Critical patent/HU222059B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • C02F3/12Activated sludge processes
    • C02F3/20Activated sludge processes using diffusers
    • C02F3/208Membrane aeration
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F3/00Biological treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F3/02Aerobic processes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/44Treatment of water, waste water, or sewage by dialysis, osmosis or reverse osmosis
    • C02F1/444Treatment of water, waste water, or sewage by dialysis, osmosis or reverse osmosis by ultrafiltration or microfiltration
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Abstract

A találmány oxigéndúsító berendezés aerob folyamatokhoz, főlegszennyvíz aerob előkészítésére, amely berendezés betáplálóegységgel,kihordóegységgel, valamint derítőmedencével rendelkezik, abetáplálóegységnek nyers- szennyvízvezetéke és légsűrítője, aderítőmedencének pedig a légsűrítőből kiágazó levegőbevezető csöve,levegőz- tetőegységek sokaságával, például tömlő- vagycsövecskemembránokkal ellátott levegőztetőtere, továbbá iszaptere éstúlfolyója van. Jellegzetessége, hogy a derítőmedencéhez (4)oxigénbevitel fokozására alkalmas mikropórusos levegőztetőt (16)tartalmazó utókezelő egység (7), adott esetben pedig a betáplálóegység(23) és a derítőmedence (4) közé beiktatott előkezelő egység (3)csatlakozik. A találmány részét képezi továbbá az eljárás oxigéndúsítófolyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére, melynek során anyersszennyvizet levegőztetik és szűrik. Az eljárás jellegzetessége,hogy a levegőztetést több lépcsőben hajtják végre, melynek során anyersszennyvizet adott esetben előkezelő egység (3) előlevegőztetőalegységén (2) keresztül derítőmedence (4) levegőztetőterébe (11)vezetik, a levegőztetőtérben (11) légsűrítőhöz (26) csatlakozólevegőbevezető cső (27) és levegőztetőegységek segítségével oxigénneldúsítják, az oxigénnel dúsított nyersszennyvízből az iszapotfolyamatosan kiülepítik és kihordják, míg a derített szennyvizetlegalább részben túlfolyóba (6) átbuktatják majd utókezelő egység (7)finom- és/vagy ultraszűrőjén (15, 14) átszűrik, a szűrletet azutókezelő egység (7) mikropórusos levegőztetőjében (16)utólevegőztetik, ezután mind az utólevegőz- tetett szűrletet, mind aszűrők maradékát a levegőztetőtérbe (11) visszavezetik, végül pedig atisztított szennyvizet elvezetik. ŕ

Description

A találmány tárgya oxigéndúsító berendezés aerob folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére, amely berendezés betáplálóegységgel, kihordóegységgel, valamint derítőmedencével rendelkezik, a betáplálóegységnek nyersszennyvízvezetéke és légsűrítője, a derítőmedencének pedig a légsűrítőből kiágazó levegőbevezető csöve, levegőztetőegységek sokaságával, például tömlő- vagy csövecskemembránokkal ellátott levegőztetőtere, továbbá iszaptere és túlfolyója van.
A találmány tárgya ezenkívül eljárás oxigéndúsító folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére, melynek során a nyersszennyvizet levegőztetjük, és szűrjük.
A DE 19800335 számú német közzétételi iratban ismertetett kombinált módszer szerint a szennyvizet fordított ozmózisos berendezésben kezelik, amelynek célja a sótartalom csökkentése. A tisztított vizet később friss vízként használják föl.
A HU 205 886 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás szerinti módszernél a szennyvizet szerves hulladékból és talajt alkotó anyagokból álló betéteken szűrik keresztül. A módszernél membrántechnkai elemeket nem használnak föl. A szerves anyag lebontásához szükséges oxigént algák termelik.
A HU 197279 lajstromszámú magyar szabadalmi leírásból anaerob szennyvíztisztítási módszer ismerhető meg. A módszer utószűrést foglal magában, amelyet hagyományos szűrőtestek, például tufa, koksz, kavics felhasználásával hajtanak végre. Időnként szükséges a szűrőtest regenerálása, mert ennek hiányában a szűrő áttörhet.
A DE 19747662 számú német közzétételi irat olyan oxigéndúsító berendezést mutat be, amelynél az eleveniszapos medence oxigénellátásáról finom pórusú membráncsövecskéken át történő belevegőztetéssel gondoskodnak. Ennél a módszernél a pórusátmérők, egyúttal pedig a levegőbuborékok 0,1-0,2 pm közötti méretűek. A buborékméret okozta nagyobb fajlagos felület miatt megnövekszik az oxigénellátás hatékonysága.
A berendezés segítségével az oxigénbevitel intenzívebbé tehető, de az oxigénbevitel hatékonyságának lényeges növeléséhez további kiegészítő intézkedésekre van szükség.
A DE 3532390 számú német közzétételi iratban nyilvánosságra hozott elgondolás kokszosítás során felhasznált víz kezelését tűzi ki célul. A módszer többek között szűrést, fenoltalanítást, valamint a sószegény szőriét és a koncentrált sóoldat fordított ozmósisos lepárlását foglalja magában.
A szilárd anyagok kiszűrése során a kolloid és szuszpendált részecskék kiszűrésére ultra- és mikroszűrőket vonnak be, a maradékot pedig a tisztítási folyamatba közvetlenül visszavezetik. A szűrletet tiszta víznek tekintik, ennek megfelelően további kezelés nélkül elvezetik. Kedvezőtlen, hogy a szűrlet vizsgálatára és a tisztítási folyamatba való visszakeverésére ennél a módszernél egyáltalán nincs lehetőség.
A FR 2770210 számú francia közzétételi irat biológiai víztisztító elfolyó vizének utókezelésére nyújt módszert. Célja, hogy a vízből a szennyező anyagokat és a kórokozókat eltávolítsák, vagy ezek koncentrációját legalább az ivóvízre megengedett mértékre csökkentsék.
Lényege, hogy a tisztítandó vizet bioreaktoron vezetik keresztül, amelyben a nitrátokat biológiai úton eltávolítják, az eltávolított anyagot aktív szénnel elnyeletik, majd ultraszűrőn fertőtlenítik. A maradék visszakerül a biológiai tisztítóba, míg a szűrletet kolloid- és mikroorganizmusmentesnek tekintik.
Mindezen műveleteket zárt terekben hajtják végre, így oxigénbevitelre, vagyis az aerob lebontásban rejlő lehetőségek kihasználására természetszerűleg nincs lehetőség.
A találmány célja, hogy aerob szennyíztisztításhoz olyan berendezést és előkészítő eljárást fejlesszen ki, amelynek segítségével az aerob eljáráshoz nélkülözhetetlen oxigénbevitel hatékonysága növelhető, a tisztítás folyamata pedig gazdaságosabbá válhat.
A találmányi gondolat alapja az a felismerés, hogy az oxigénbevitelt úgy fokozhatjuk hatékonyan, ha a technika állásából már ismeretes levegőztetést sajátos módon végrehajtott utó- és szükség szerint előlevegőztetéssel egészítjük ki, az utólevegőztetést - annak előkészítéseként - ugyancsak sajátos szűrés előzi meg, a teljes műveletsort pedig a tisztítás előírt mértékének eléréséig ismételjük.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti oxigéndúsító berendezés aerob folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére - amely berendezés betáplálóegységgel, kihordóegységgel, valamint derítőmedencével rendelkezik, a betáplálóegységnek nyersszennyvízvezetéke és légsűrítője, a derítőmedencének pedig a légsűrítőből kiágazó levegőbevezető csöve, levegőztetőegységek sokaságával, például tömlő- vagy csövecskemembránokkal ellátott levegőztetőtere, továbbá iszaptere és túlfolyója van -, oly módon van kialakítva, hogy a derítőmedencéhez oxigénbevitel fokozására alkalmas mikropórusos levegőztetőt tartalmazó utókezelő egység, adott esetben pedig a betáplálóegység és a derítőmedence közé beiktatott előkezelő egység csatlakozik.
A berendezés további ismérve lehet, hogy a mikropórusos levegőztető hidrofób anyagú finom pórusú idomok sokaságát tartalmazza. Az utókezelő egység a mikropórusos levegőztető elé beiktatott finomszűrőt és/vagy ultraszűrőt tartalmaz.
A berendezés egy célszerű kiviteli alakjánál a finomszűrő pórusmérete 1-100 pm, míg az ultraszűrő lyukmérete 0,01-0,2 pm között van. Egy további esetben az utókezelő egység a légsűrítővel összeköttetésben van.
A derítőmedence az utókezelő egységhez levegővezeték útján csatlakozó injektort foglal magában. Az előkezelő egység szűrőt és/vagy a légsűrítőhöz csatlakozó előlevegőztető alegységet tartalmaz. Az előlevegőztető alegység finom pórusú membránok sokaságát tartalmazza. A finom pórusú membránok cső-, spirál-, tekercs- vagy üreges szálasmembránok, amelyek pórusátmérője 0,1-10 pm között van.
Ugyancsak a kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti eljárás oxigéndúsító folyamatokhoz, fő2
HU 222 059 Bl lég szennyvíz aerob előkészítésére - melynek során a nyersszennyvizet levegőztetjük és szűrjük azon alapul, hogy a levegőztetést több lépcsőben hajtjuk végre, melynek során a nyersszennyvizet adott esetben előkezelő egység előlevegőztető alegységén keresztül derítőmedence levegőztetőterébe vezetjük, a levegőztetőtérben légsűrítőhöz csatlakozó levegőbevezető cső és levegőztetőegységek segítségével oxigénnel dúsítjuk, az oxigénnel dúsított nyersszennyvízből az iszapot folyamatosan kiülepítjük és kihordjuk, míg a derített szennyvizet legalább részben túlfolyóba átbuktatjuk, majd utókezelő egység finom- és/vagy ultraszűrőjén átszűijük, a szűrletet az utókezelő egység mikropórusos levegőztetőjében utólevegőztetjük, ezután mind az utólevegőztetett szűrletet, mind a szűrők maradékát a levegőztetőtérbe visszavezetjük, végül pedig a tisztított szennyvizet elvezetjük.
Az eljárás előnyös megvalósítási módjánál az oxigéndúsítást, szűrést és utólevegőztetést a vízminőség előírt mértékének eléréséig ismételjük.
A találmány előnye egyrészt az, hogy a többlépcsős levegőztetés során fokozódik és hatékonyabbá válik az oxigénbevitel, másrészt pedig az, hogy több, egymástól eltérő pórusátmérőjű levegőztetőegység beiktatásával a levegő jobb eloszlását éljük el a tisztítandó szennyvízben. Azáltal, hogy a levegőztetés egyes szakaszaiban más-más pórusátmérővel rendelkező levegőztetőegységeket használunk, az oxigénbevitelt nemcsak egyszerűen növeljük, hanem szabályozottan fokozhatjuk is, ami különösen előnyös. A légbuborékok jelentős csökkentése a fajlagos felület megnövelését és ezáltal az oxigénátadás hatékonyabbá válását eredményezi.
Az oxigénbevitel hatékonyságának növelésével az energiaköltségek akár 50%-kal is csökkenhetnek, a szennyvíztisztítás gazdaságosabbá válik. Azonos energiaköltség mellett a teljesítmény lényegesen növelhető. Kedvező az is, hogy meglévő szennyvíztisztító berendezések akár utólagosan is átalakíthatok a találmány szerintire.
A találmány szerinti szennyvíztisztító berendezést kiviteli példák kapcsán, a mellékelt ábrák alapján ismertetjük részletesebben. Az
1. ábra a találmány szerinti szennyvíztisztító berendezés vázlata, a
2. ábra a találmány szerinti berendezés utókezelő egységének működési vázlata.
A szennyvíz, hulladékvíz stb. aerob előkészítésére használt találmány szerinti szennyvíztisztító berendezés 1. ábra szerinti vázlatán látható a 4 derítőmedence, amely a 13 iszaptérrel körülvett 11 levegőztetőmedencét tartalmazza. All levegőztetőmedence feneke közelében a mikrobuborékokat befúvó a 27 levegőbevezető csöveken át táplált 5 tömlő- vagy csövecskemembránok foglalnak helyet.
Az 5 tömlő- vagy csövecskemembránok végei zártak, rugalmas, hidrofób anyagból készülnek, hosszuk kisebb mint 100 cm. Külső átmérőjük 0,8, belső átmérőjük 0,5 mm körül van. A pórusok átmérője 0,1-0,2 pm közötti.
A 4 derítőmedence a nyersszennyvizet a 23 betáplálóegységből a 25 nyersszennyvízvezetéken keresztül kapja. A 26 légsűrítő a 23 betáplálóegység része.
A 26 légsűrítőt és a 30 mikropórusos mikrobuborékos az 1 levegővezeték kapcsolja össze.
A 23 betáplálóegység és a 4 derítőmedence közé van beiktatva a 3 előkezelő egység, amely az 1. ábra szerinti példában a 19 szűrőt és a 2 előlevegőztető alegységet tartalmazza. A 3 előkezelő egységhez csatlakozó 21 szennyvízbevezető cső benyúlik a 4 derítőmedence 11 levegőztetőterébe, és vége a 8 injektorral van ellátva.
A 4 derítőmedence alatt helyezkedik el a 24 kihordóegység. A 24 kihordóegységet a 4 derítőmedencével, közelebbről annak 13 iszapterével a 22 iszapvezeték köti össze. Mind a 11 levegőztetőtér, mind pedig a 13 iszaptér fenekének legalsó pontja az iszap átengedésére alkalmas nyílással van ellátva.
A 4 derítőmedencéhez csatlakozik még a 7 utókezelő egység is, amelyet a 26 légsűrítővel ugyancsak az
I levegővezeték köt össze. A 7 utókezelő egységnek a 15 finomszűrője, a 14 ultraszűrője és a 16 mikropórusos levegőztetője van. A 7 utókezelő egységbe vezet a 13 iszaptér fölső peremének közelében, all levegőztetőtér és a 13 iszaptér falai között kialakult 6 túlfolyóból a 28 túlfolyó-kivezető cső.
A 7 utókezelő egységből a 4 derítőmedence 11 levegőztetőterébe nyúlik vissza a 17 visszakeverő vezeték, melynek a 4 derítőmedencebeli vége el van látva a 8 injektorral. A 4 derítőmedence 11 levegőztetőterének oldalfala, pontosabban annak fölső, szabad vége a 9 bukóéit képezi.
A 4 derítőmedence 11 levegőztetőterében a tisztítandó szennyvíz példabeli szintjét, valamint 13 iszapterében a szintet - amely akár iszapszint, akár a 9 bukóélen átbukott szennyvíz szintje lehet - hullámos vonallal jelöltük, a levegő útját egyszeres nyíllal, az iszap és a kezeletlen és tisztított szennyvíz útját pedig kettős nyíllal érzékeltettük.
A szennyvíztisztító berendezés működését a következőkben ismertetjük:
A tisztításra levegőztetés útján előkészítendő szennyvizet a 4 derítőmedencébe vezetjük. A 4 derítőmedence 11 levegőztetőterének alján pázsitszerűen elhelyezett levegőztetőegységek, például az 5 tömlővagy csövecskemembránok pórusain keresztül kilépő mikrobuborékok függőlegesen fölfelé irányuló buborékáramlatot képeznek, amelyek szilárdanyag-folyadék keverék vagy folyadék-folyadék keverék, például szennyvízkeverék vagy eleveniszap összekeverésére, egyúttal pedig oxigén telítésére szolgálnak. A levegőztetést a
II levegőztetőtérben legfeljebb 70 kPa nyomással hajtjuk végre.
Mielőtt a 4 derítőmedencében a levegőztetést elvégeznénk, a 23 betáplálóegységből a 3 előkezelő egységbe vezetjük a szennyvizet. A 3 előkezelő egység 19 szűrőjén a szennyvizet adott esetben átszűijük, majd befúvatásos levegőztetést hajtunk végre előnyösen 0,1-10 pm közötti pórusátmérőjű membránmodulok, például cső-, spirál-, tekercs- vagy üreges-szálas modulok segítségével.
A 3 előkezelő egységből, ahová a kezeletlen szennyvizet 20-50 kPa nyomással, keringtetőszivattyúval
HU 222 059 Bl nyomtuk be, ezután az előkezelt, előlevegőztetett szennyvizet a 21 szennyvízbevezető csövön át a 4 derítőmedence 11 levegőztetőterébe szivattyúzzuk és ott a levegőztetőegységek, például az 5 tömlő- vagy csövecskemembránok útján levegőztetjük.
A 4 derítőmedence 6 túlfolyóján keresztül a derített szennyvíz egy részét a 29 tisztítottszennyvíz-vezetéken át elvezetjük, míg másik részét a 28 túlfolyó-kivezető csövön keresztül átszivattyúzzuk a 7 utókezelő egységbe.
Az 1. ábra szerinti szennyvíztisztító berendezés 7 utókezelő egységének működését a 2. ábra kapcsán világítjuk meg. A szennyvíznek a 4 derítőmedencéből a 7 utókezelő egységbe átszivattyúzott részét legalább egy darab 10 keringtetőszivattyú segítségével, legfeljebb 1 MPa nyomással átnyomatjuk az előnyösen ellenirányból öblíthető 15 finomszűrőn. A 15 finomszűrő lyukmérete 1-100 pm között van.
A 15 finomszűrővel választjuk le a szilárd részeket (pelyheket, koagulátumot, kristályokat stb.), és ezeket visszavezetjük a 4 derítőmedencébe. A 15 finomszűrő szűrletét (permeátját) ezután átvezetjük az előnyösen ellenirányból öblíthető 14 ultraszűrőre. A 14 ultraszűrőt elsősorban csírátlanításra használjuk, pórusmérete 0,01-0,2 pm között van.
ultraszűrőként előnyösen 0,05-0,2 mm külső átmérőjű és 0,03-0,15 belső átmérőjű üreges-szálas membránt használhatunk, amelynek pórusmérete 0,01 pm-0,1 pm között van.
A 14 ultraszűrő szűrlete ezután átáramlik aló mikropórusos levegőztetőn. A 16 mikropórusos levegőztetőben a szűrletet 10 bar nyomású sűrített levegővel célszerűen ellenirányban levegőztetjük. A 16 mikropórusos levegőztetőn keresztül áramló levegőt a 18 levegővezetéken át kivezetjük, míg a kilépő levegőztetett szűrletet a 17 visszakeverő vezetéken és a 8 injektoron keresztül visszajuttatjuk a 4 derítőmedencébe.
A 14 ultraszűrőn nyert maradékot (koncentrátumot) a 12 vezetéken és a 8 injektoron keresztül szintén a 4 derítőmedence szennyvizéhez keveijük, vagy visszakeringtetjük a 15 finomszűrőre és a 14 ultraszűrőre, mielőtt a 4 derítőmedencébe juttatnánk. A felsorolt lépéseket addig ismételjük, amíg az előírt vízminőséget el nem éljük. A folyamat ellenőrzésére a 7 utókezelő egység megfelelő pontjaira Pl nyomásmérőket, FI áramlásmérőket, QI oxigénmérőket és TI hőmérsékletmérőket építünk be.
A szennyvíztisztító berendezés 2 előlevegőztető alegységét, a 4 derítőmedence levegőztetőegységét és a 16 mikropórusos levegőztetőt a 26 légsűrítő útján látjuk el levegővel, amely 26 légsűrítő elé adott esetben a rajzon föl nem tüntetett diffúziós gázdúsítót iktathatunk be. Az utóbbi által az oxigénbevitel tovább fokozódik.
A 4 derítőmedence 11 levegőztetőteréből a 13 iszaptérbe juttatott iszapot a 24 kihordóegység segítségével távolítjuk el.
Mód van arra is, hogy a derítőmedencében levegőztetett szennyvíz egy részét további előkezelés céljából az előkezelő egységbe visszavezessük.
Ha kevesebb szennyvíz érkezik, nem szükséges kihasználni a találmány szerinti szennyvíztisztító berendezés teljes befogadóképességét, mert a 3 előkezelő egység és/vagy a 7 utókezelő egység és/vagy a levegőztetőegységek egy része kiiktatható.
Az előkezelést utókezeléssel is pótolhatjuk, de kétségtelenül előnyös, ha a nagyobb szilárdanyag-részecskék és a nyálkás anyagok kiszűrésére a derítőmedence elé valamilyen előkezelőt, például kapilláris-szalagszűrőt iktatunk be.
A fent ismertetett háromlépcsős előkészítési eljárásnál 20-50 kPa nyomás mellett a hozzávezetett kezeletlen szennyvíz mennyisége elérheti akár a 400 m3/órát is. A túlfolyó mennyiségből 20-200 m3/óra mennyiséget az utókezelő egységbe visszakeverhetünk, a fennmaradó rész pedig derített szennyvízként elvezethető.
Ezekhez a mennyiségekhez óránként mintegy 10 t iszapot kell kihordani. Az energiaszükséglet számítása azt bizonyítja, hogy az ismert megoldásokhoz képest a találmány szerinti eljárással közel 50% energiamegtakarítást érhetünk el.
A találmány szerinti szennyvíztisztító berendezést és eljárást szennyvíz aerob előkészítésére alkalmazhatjuk gazdaságoson, főleg szennyvizek, hulladékvizek stb. kezelésére, adott esetben meglévő berendezés és eljárás kiegészítésével is. Ezen túlmenően az ismertetett technológia elvileg alkalmas bármilyen aerob folyamat hatékonyságának fokozása érdekében oxigénnel vagy egyszerűen csak levegővel történő dúsításra.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Oxigéndúsító berendezés aerob folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére, amely berendezés betáplálóegységgel, kihordóegységgel, valamint derítőmedencével rendelkezik, a betáplálóegységnek nyersszennyvízvezetéke és légsűrítője, a derítőmedencének pedig a légsűrítőből kiágazó levegőbevezető csöve, levegőztetőegységek sokaságával, például tömlővagy csövecskemembránokkal ellátott levegőztetőtere, továbbá iszaptere és túlfolyója van, azzal jellemezve, hogy a derítőmedencéhez (4) oxigénbevitel fokozására alkalmas mikropórusos levegőztetőt (16) tartalmazó utókezelő egység (7), adott esetben pedig a betáplálóegység (23) és a derítőmedence (4) közé beiktatott előkezelő egység (3) csatlakozik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti szennyvíztisztító berendezés, azzal jellemezve, hogy a mikropórusos levegőztető (16) hidrofób anyagú finom pórusú idomok sokaságát tartalmazza.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti szennyvíztisztító berendezés, azzal jellemezve, hogy az utókezelő egység (7) a mikropórusos levegőztető (16) elé beiktatott finomszűrőt (15) és/vagy ultraszűrőt (14) tartalmaz.
  4. 4. Az 3. igénypont szerinti szennyvíztisztító berendezés, azzal jellemezve, hogy a finomszűrő (15) lyukmérete 1-100 pm, míg az ultraszűrő (14) pórusmérete 0,01-0,2 pm között van.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti szennyvíztisztító berendezés, azzal jellemezve, hogy az utókezelő egység (7) a légsűrítővel (26) levegővezeték (1) útján összeköttetésben van.
    HU 222 059 Bl
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti szennyvíztisztító berendezés, azzal jellemezve, hogy a derítőmedence (4) az utókezelő egységhez (7) visszakeverő vezeték (17) útján csatlakozó injektort (8) foglal magában.
  7. 7. Az 1 -6. igénypontok bármelyike szerinti szennyvíztisztító berendezés, azzal jellemezve, hogy az előkezelő egység (3) szűrőt (19) és/vagy a légsűrítőhöz (26) csatlakozó előlevegőztető alegységet (2) tartalmaz.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti szennyvíztisztító berende- 10 zés, azzal jellemezve, hogy az előlevegőztető alegység (2) finom pórusú membránok sokaságát tartalmazza.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti szennyvíztisztító berendezés, azzal jellemezve, hogy a finom pórusú membránok cső-, spirál-, tekercs- vagy üreges-szálas membránok, amelyek pórusátmérője 0,1 -10 pm között van.
  10. 10. Eljárás oxigéndúsító folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére, melynek során a nyersszennyvizet levegőztetjük és szüljük, azzal jellemezve, hogy a levegőztetést több lépcsőben hajtjuk végre, melynek során a nyersszennyvizet adott esetben előkezelő egység (3) előlevegőztető alegységén (2) keresztül derítőmedence (4) levegőztetőterébe (11) vezetjük, a 5 levegőztetőtérben (11) légsűrítőhöz (26) csatlakozó levegőbevezető cső (27) és levegőztetőegységek segítségével oxigénnel dúsítjuk, az oxigénnel dúsított nyersszennyvízből az iszapot folyamatosan kiülepítjük és kihordjuk, míg a derített szennyvizet legalább részben túlfolyóba (6) átbuktatjuk majd utókezelő egység (7) finom- és/vagy ultraszűrőjén (15, 14) átszűrjük, a szűrletet az utókezelő egység (7) mikropórusos levegőztetőjében (16) utólevegőztetjük, ezután mind az utólevegőztetett szűrletet, mind a szűrők maradékát a levegőz15 tetőtérbe (11) visszavezetjük, végül pedig a tisztított szennyvizet elvezetjük.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oxigéndúsítást, szűrést és utólevegőztetést a vízminőség előírt mértékének eléréséig ismételjük.
HU9900512A 1998-03-25 1999-03-03 Oxigéndúsító berendezés és eljárás aerob folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére HU222059B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19813255A DE19813255A1 (de) 1998-03-25 1998-03-25 Verfahren und Vorrichtung zur Verbesserung des Sauerstoffeintrags bei aero-biologischen Aufbereitungsverfahren

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9900512D0 HU9900512D0 (en) 1999-04-28
HUP9900512A1 HUP9900512A1 (hu) 2000-05-28
HU222059B1 true HU222059B1 (hu) 2003-04-28

Family

ID=7862346

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9900512A HU222059B1 (hu) 1998-03-25 1999-03-03 Oxigéndúsító berendezés és eljárás aerob folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0959047A3 (hu)
DE (1) DE19813255A1 (hu)
HU (1) HU222059B1 (hu)
PL (1) PL332176A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10060730A1 (de) * 2000-12-07 2002-06-20 Messer Griesheim Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Behandlung von Flüssigkeiten
CN102276057A (zh) * 2011-07-07 2011-12-14 江苏高朗环境技术有限公司 垃圾渗沥液处理的精确曝气与组合消泡工艺方案
CN106345201A (zh) * 2016-09-22 2017-01-25 中冶焦耐(大连)工程技术有限公司 干熄焦焦炭增湿、抑尘、水循环利用一体化工艺及装置
CN106422599A (zh) * 2016-09-22 2017-02-22 中冶焦耐(大连)工程技术有限公司 干熄焦焦炭增湿、抑尘、水循环利用工艺及装置

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS63302995A (ja) * 1987-06-03 1988-12-09 Fuji Electric Co Ltd 固定床型廃水処理装置の運転方法
US5151187A (en) * 1991-11-19 1992-09-29 Zenon Environmental, Inc. Membrane bioreactor system with in-line gas micronizer
DE4400149C2 (de) * 1994-01-05 1999-11-04 Biolog Biotechnologie Und Logi Frei aufstellbare Mehr-Kammer-Hauswasserkläranlage
DE19613397C2 (de) * 1996-04-03 2000-06-08 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zum biologischen Reinigen von Abwasser
NL1008425C2 (nl) * 1998-02-26 1999-08-30 Waterleiding Friesland Nv Werkwijze voor het behandelen van waterige stromen in een bioreactor en een ultrafiltratie-eenheid, alsmede een inrichting voor het behandelen van waterige stromen in een bioreactor en een ultrafiltratie-eenheid.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0959047A3 (de) 2000-12-13
EP0959047A2 (de) 1999-11-24
HUP9900512A1 (hu) 2000-05-28
PL332176A1 (en) 1999-09-27
DE19813255A1 (de) 1999-09-30
HU9900512D0 (en) 1999-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
MX2015003479A (es) Procedimiento de tratamiento de agua que comprende flotacion combinada con filtracion por gravedad, y equipo correspondiente.
CN101269903B (zh) 炼油污水的进一步深度处理工艺及装置
JP4059790B2 (ja) 膜分離活性汚泥処理装置及び膜分離活性汚泥処理方法
JP2007532297A (ja) 浸漬膜のスループット及び動作寿命を改善する方法および装置
CN101585649B (zh) 污水污泥滤液净化处理系统及处理方法
KR102100991B1 (ko) 다공성 세라믹 분리막을 이용한 액비정제장치
JP2006205155A (ja) 嫌気槽とそれを含んだ排水処理システム
JPH10290993A (ja) 浄水処理装置
HU222059B1 (hu) Oxigéndúsító berendezés és eljárás aerob folyamatokhoz, főleg szennyvíz aerob előkészítésére
WO2006029635A2 (en) Process for intensified, biological (waste-)water treatment in an mbr
ZA200201560B (en) Method and device for purifying and treating waste water in order to obtain drinking water.
JP2004255268A (ja) 排水処理装置
RU165513U1 (ru) Модель мембранного аппарата для биореактора
KR102208641B1 (ko) 산화전처리를 이용한 폐수처리시스템
US20110089108A1 (en) Aeration and filtration system and process for treating wastewater
JP2002346347A (ja) ろ過装置及び方法
JPH02268890A (ja) 中空糸膜による汚水処理方法および装置
RU2060967C1 (ru) Способ глубокой биохимической очистки сточных вод и установка для его осуществления
JPH07214056A (ja) 廃水処理装置
JPH06226294A (ja) 浄水の高度処理方法及び装置
CN219991359U (zh) 一种组合式废水处理装置
JPH0445895A (ja) 排水処理装置
JP3270155B2 (ja) 下水処理方法及び処理装置
JPH09108672A (ja) 並行2段膜分離型浄化槽
JP3535198B2 (ja) 廃水処理装置

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030122

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee