HU221024B1 - Eljárás száraztészta termékek gyártására, valamint adapter ilyen eljárás megvalósítására - Google Patents

Eljárás száraztészta termékek gyártására, valamint adapter ilyen eljárás megvalósítására Download PDF

Info

Publication number
HU221024B1
HU221024B1 HU9603027A HUP9603027A HU221024B1 HU 221024 B1 HU221024 B1 HU 221024B1 HU 9603027 A HU9603027 A HU 9603027A HU P9603027 A HUP9603027 A HU P9603027A HU 221024 B1 HU221024 B1 HU 221024B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
die
opening
forming
dough
post
Prior art date
Application number
HU9603027A
Other languages
English (en)
Inventor
Antal Bődi
Original Assignee
Antal Bődi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antal Bődi filed Critical Antal Bődi
Priority to HU9603027A priority Critical patent/HU221024B1/hu
Publication of HU9603027D0 publication Critical patent/HU9603027D0/hu
Priority to AU48798/97A priority patent/AU4879897A/en
Priority to PCT/HU1997/000068 priority patent/WO1998019546A1/en
Publication of HUP9603027A2 publication Critical patent/HUP9603027A2/hu
Publication of HUP9603027A3 publication Critical patent/HUP9603027A3/hu
Publication of HU221024B1 publication Critical patent/HU221024B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C1/00Mixing or kneading machines for the preparation of dough
    • A21C1/14Structural elements of mixing or kneading machines; Parts; Accessories
    • A21C1/144Discharge mechanisms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Noodles (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)

Description

cája (2), valamint a termék haladási irányában tekintve a matrica (2) után elrendezett utóalakító idoma (3) van, amely legalább egy alakítónyílással (15) van ellátva, és ez a matrica (2) nyílásával (16) van kapcsolatban. Lényege, hogy az utóalakító idom (3) alakítónyílásának (15) átömlési keresztmetszete a matrica (2) nyílásának (16) keresztmetszetéhez képest szabályozható, előnyösen periodikusan szűkíthető kialakítású.
sát kizárólag a matrica (2) nyílásának (16) kilépési síkja közvetlen közelében elrendezett utóalakító idom (3) tésztaszál-átbocsátó alakítónyílása (15) keresztmetszetének a matrica (2) nyílásának (16) keresztmetszetéhez képesti szabályozásával, azaz periodikus szűkítésével végzik. A találmány tárgya továbbá adapter száraztésztaterméket gyártó gépsor tésztasajtoló gépéhez. Ennek legalább egy termékalakító nyílással (16) ellátott matriA találmány tárgya eljárás száraztésztatermékek, így például apró- vagy szálastésztatermékek gyártására tésztagyártó gépsoron. A találmány tárgya továbbá adapter, amely a tésztagyártási eljárás foganatosításához alkalmazható.
Kálmán Ferenc-Nádházi Gyula: „Száraztésztagyártás” c. könyve (Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1983) ismerteti a hagyományos tésztagyártó gépsorokat. Az ezeknél alkalmazott alapvető technológia szerint az előkészített tésztamassza a sajtológép tömörítő gépegységébe jut, amelynek az a feladata, hogy a tésztát tömörítse és a formázómatrica nyílásain áthajtsa. A tömörítő gépegység fejrészéből jut a tészta a matricába, és ennek a fejrésznek a csatornái úgy vannak kialakítva, hogy azok a tésztamasszát egyenletesen elosszák. Ebben a fejrészben van rögzítve a matrica és annak szerelvényei.
Bár a fenti gépsorok működési alapelve lényegében azonos, a szálastésztaáruk (spagetti, makaróni, hosszúmetélt stb.) gyártására, valamint az aprótésztaáruk (rövidcső, tarhonya, rövidmetélt stb.) gyártására való fejrészek kialakítása lényegesen eltér egymástól. Ennek oka az, hogy ezekhez különböző alakítószerszámokat (matricákat) alkalmaznak. Az apróárukat kör keresztmetszetű matricával gyártják, amelyhez a kilépési oldalon körkések csatlakoznak a tésztaszálak vágása céljából. Ezzel szemben a szálastésztákat hasáb alakú matricával gyártják, ami lehetővé teszi a termék pálcára rakásának gépesítését és egyszerű további feldolgozását.
A tésztatermék külső méretét a tésztasajtoló gépek matricájában kiképzett nyílások határozzák meg. Az üreges keresztmetszetű tésztatermékek (például csőtészta) gyártásához a matricának minden egyes nyílása egy-egy koaxiális tüskével van ellátva, amely a csőtészta belső magkeresztmetszetét határozza meg.
A HU 199 654 számú korábbi saját szabadalmi leírásunkból ismert olyan csőtésztagyártási eljárás és adapter, amelynél a matrica nyílásából kilépő tésztaszálat utóalakító idom alkalmazásával járulékosan alakítjuk. Ez az utóalakitás úgy történik, hogy a matricanyílásból jelentősen kinyúló tüskére rászorítva spirálmenet alakú hornyot mángorolunk a tésztaszálba, amihez tehát a matricából kinyúló tüske helytálló belső támasztékul szolgál. Itt utóalakító idomként olyan nyílásokkal ellátott bordázólemezt alkalmaztunk, amely a matricához képest körkörös viszonylagos elmozdulást végez.
A fenti technológia kizárólag külső menethorony kialakítására való, és alkalmazásakor számolni kell azzal, hogy a matricának a sajtológép fejrészébe történő beszerelésekor, illetve kiszerelésekor, valamint a matrica mosásakor a matrica alsó síkjából kinyúló tüskék sérülhetnek, ami üzemzavart okozhat, ami a kezelőszemélyzetre fokozott megterhelést ró.
Elvileg hasonló megoldást ismertet a 350 lajstromszámú magyar használati minta, valamint a T/67690 számon közzétett magyar szabadalmi bejelentés leírása. Ezzel a megoldással is kizárólag menetbordás csőtészta (főleg ,,tollhegy”-tészta) gyártható. A matrica alatt elrendezett bordanyomó lemez itt is körkörös viszonylagos elmozdulást végez a matricához képest, csupán a bordanyomó lemez mozgatásában van némi különbség a fentebb ismertetett megoldáshoz képest, hiszen itt a bordanyomó lemez a szeletelőtestben és a vágókés csőtengelyében koaxiálisán ágyazott tengely excentercsapján van ágyazva. Ez a tengely szabályozható fordulatszámú hajtómotorral csatlakozik. Hiányosságai ugyanazok, mint a fentebb említett megoldásnak.
Az élelmiszer-ipari felhasználók részéről az utóbbi időben egyre nagyobb igény jelentkezik a választéknövelésre, azaz új tésztaformákra tartanak igényt, ugyanis a szálastészták jelenleg ismeretes alakzatai messze elmaradnak a nagyüzemileg sajtolt és/vagy darabolt aprótészták formagazdagsága mögött.
Azonban felismertük, hogy a tészták formagazdagsága nem csupán esztétikai igényt elégít ki, amire egyébként törekednének a tésztagyártók, de ezen túlmenően, a tésztakeresztmetszetek változatosabbá tételével egyúttal csökkenthető a tészta falvastagsága és növelhető a külső tésztafelület. Ezzel viszont csökkenthető lenne a tészta főzési ideje, javulna annak minősége és egy45 szerűbbé válna a tészta elkészítésének művelete.
A jelen találmánnyal célunk a fenti igény kielégítése, azaz olyan tökéletesített megoldás létrehozása, amellyel a tésztaválaszték nagyban bővíthető, azaz tömör vagy üreges keresztmetszetű tésztaszálak különbö50 ző alakzatokban gazdaságosan gyárthatók szálas-, illetve apróárut készítő tésztagyártó gépeken.
A kitűzött feladatot a bevezetőben ismertetett tésztagyártási eljárás továbbfejlesztésével oldottuk meg a jelen találmány szerint, amelynek lényege, hogy a matri55 ca nyílásából kilépő, üreges vagy tömör keresztmetszetű tésztaszál járulékos alakítását úgy végezzük, hogy a matrica nyílásának kilépési síkja közvetlen közelében elrendezett utóalakító idom tésztaszál-átbocsátó alakítónyílásának az átömlési keresztmetszetét legalább részben a matrica nyílásának keresztmetszetéhez ké2
HU 221 024 Bl pest viszonylagosan szabályozzuk, azaz periodikusan szűkítjük.
A találmány szerinti eljárás célszerű foganatosításánál az utóalakító idom alakítónyílásának keresztmetszet-szabályozását úgy végezzük, hogy az alakítónyílás 5 keresztmetszetének a teljes nyíláskeresztmetszetet periodikusan szűkítjük. Ezzel igen egyszerűen körhoronyszerű (illetve a részbeni szűkítéssel oldalsó vájatszerű) alakzatokat hozhatunk létre a tésztaszál külső palástján.
A találmány további jellemzője szerint az alakító- 10 nyílás keresztmetszet-szabályozását úgy is végezhetjük, hogy az utóalakitó idomot a matricához képest tésztaszálirányra keresztirányban mozgatjuk. Ez a mozgás lehet lineáris alternáló mozgás, lehet görbe vonalú, főleg körkörös mozgás, de lehet akár bármely más, tört 15 vonalú kényszermozgás, vagy ezek kombinációja. Ezáltal tehát a mindenkori felhasználói igényektől függően számtalan tésztaalakzat hozható létre viszonylag kis ráfordítással.
A találmány szerint üreges tésztatennék, például 20 csőtészta gyártásánál szakíthatunk a matricából alul kinyúló tüskék alkalmazásával, ugyanis felismertük, hogy elegendő legfeljebb a matrica nyílásainak kilépési síkjáig érő tüskéket alkalmazni. Ezzel az üzemeltetés és a karbantartás jelentősen leegyszerűsödik, a berende- 25 zés élettartama pedig nő.
A találmány szerinti eljárás olyan adapterrel foganatosítható, amelynél a matrica nyílásainak kilépési oldalán a lehető legkisebb illesztési hézaggal elrendezett utóalakító idom alakítónyílásának átömlési keresztmet- 30 szete a matrica nyílásának keresztmetszetéhez képest szabályozható kialakítású.
Lehetséges olyan kivitel, amelynél minden egyes alakítónyíláshoz egy-egy utóalakító idom tartozik, ezek a matricához kapcsolódnak, és az alakítónyílás kerületé- 35 nek legalább egy részét képező, radiális irányban elmozdítható elemként vannak kialakítva, amelyek szabályozható mozgatóegységgel vannak kapcsolatban. De olyan kivitel is lehetséges, amelynél egyetlen közös utóalakitó idomot alkalmazunk, amely a matricához ké- 40 pest a tésztaszálirányra keresztirányban, előnyösen merőlegesen elmozdíthatóan van ágyazva, és mozgatóegységgel van kapcsolatban. Ez a mozgatóegység az utóalakitó idomnak adhat lineáris, görbe vonalú, körkörös vagy akár tört vonalú mozgatást, vagy ezek kombiná- 45 cióját.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti eljárás foganatosítására való adapter néhány példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon: 50
- az 1. ábra a találmány szerinti adapter első példakénti kiviteli alakja vázlatos szétbontott perspektivikus képben, hasábmatricájú tésztasajtoló gép tömörítőegységének fejrészével együtt; 55
- a 2. ábra az 1. ábra szerinti megoldás részletének hosszmetszete, viszonylag nagyobb léptékben;
- a 3. ábra nézet a 2. ábrán III nyíl irányban tekintve; 60
- a 4. ábra a 2. ábra szerinti megoldás változata;
- az 5. ábra a 4. ábra részletének V nyíl irányú nézete;
- a 6. ábrán a 2. ábra szerinti megoldás ismét további változata látható keresztmetszetben;
- a 7. ábra a 6. ábra részletének VII nyíl irányú nézete;
- a 8. ábra a találmány szerinti adapterrel ellátott körmatricás tésztasajtoló gép tömörítőegysége függőleges metszetben;
- a 9. ábra a 8. ábra szerinti megoldás részletének függőleges metszete;
- a 10. ábrán a 8. ábra szerinti megoldás további változata látható keresztmetszetben;
- a 11. ábrán a 2. ábra XI részlete látható viszonylag nagyobb léptékű képben;
- a 12. ábra a 11. ábrán XII-XII vonal mentén vett metszet;
- a 13. ábra a 2. ábra XIII részletének viszonylag nagyobb léptékű képe;
- a 14. ábra a 13. ábrán XIV-XIV vonal mentén vett metszet;
- a 15. ábra a 4. ábra XI részletének viszonylag nagyobb léptékű képe;
- a 16. ábra a 15. ábrán XVI-XVI vonal mentén vett metszet;
- a 17. ábrán a 6. ábra XV részletének viszonylag nagyobb léptékű változata látható függőleges metszetben;
- a 18. ábra a 17. ábrán XVIII-XVIII vonal mentén vett metszet;
- a 19. ábra a találmány szerinti adapter további változatának alulnézete.
Az 1. ábrán szálastésztagyártáshoz alkalmazott 1 sajtolóegység szétbontott képe látható, amely önmagában ismert, hasáb alakú 2 matricával van ellátva. A 2 matrica alatt 3 utóalakító idom van elrendezve, amelyre alább térünk ki részletesebben.
A 2. ábrán összeszerelt állapotban látható a 2 matrica és a 3 utóalakító idom, amelyek között a jelen esetben minimális, csupán a viszonylagos elmozduláshoz szükséges illesztési 4 hézagot hagytunk. A 2. ábrán csupán a 2 matricával összekapcsolt 3 utóalakító idom bal oldali végét szemléltettük. A 3 utóalakító idom a jelen esetben lapként van kialakítva, amely a 2 matrica végeiben a tésztaszálirányra keresztirányban, azaz itt vízszintesen elmozdíthatóan van ágyazva. A 2. ábrán jól kivehető, hogy a 3 utóalakító idomon 5 tengely van keresztülvezetve, amelynek felső vége 6 csapágyakban van ágyazva. Az 5 tengely 7 középvonalához képest itt e excentricitású 8 excenterrel van ellátva az 5 tengely, amely a jelen esetben hengeres palásttal rendelkezik, amelyet 9 csapágy ágyaz a 3 utóalakító idomban. A 8 excenter középvonalát 10 hivatkozási számmal jelöltük. A 6 csapágyak 11 csapágyházát a 2 matricában oldhatóan 12 csavarok rögzítik.
Az 5 tengely itt külön nem ábrázolt forgatóhajtással van kapcsolatban, amely a jelen esetben fokozatmentesen szabályozható fordulatszámú villanymotor. Az
HU 221 024 Bl tengely forgatásakor a 3 utóalakító idom az e excentricitásból adódóan vízszintes irányú viszonylagos elmozdulást végez a 2 matricához képest.
A 2. ábra jobb oldali részén látható, hogy a 2 matrica 13 nyílásában a tésztaszál külső alakját formázó formázóbetét van elrendezve, amely a jelen esetben teflonból van kialakítva. A 14 formázóbetét 16 nyílása alatt, azzal együttműködőén, a 3 utóalakító idomban alakítónyílás van kiképezve, amelynek az átömlési szabad nyíláskeresztmetszete a találmány szerint szabályozható. A 2. ábra XI részletére all. ábra kapcsán térünk ki bővebben.
A 2. ábra szerinti elrendezésnél tehát a kétoldali 5 tengelyek forgatásakor a 8 excenterek a 3 utóalakító idomot a saját síkjában, azaz a jelen esetben vízszintes síkban körkörösen mozgatják, ezáltal a 15 alakítónyílás szabad átömlési keresztmetszete periodikusan változik a 2 matrica 16 nyílásának keresztmetszetéhez képest.
A 11. és 12. ábrán viszonylag nagyobb léptékben tüntettük fel a 2 matrica és a 3 utóalakító idom viszonylagos helyzetét üzem közben, amikor is a 2 matrica formázóbetétjének 16 nyílásán keresztülnyomjuk az előkészített és elosztott 17 tésztát. A 3 utóalakító idom felső síkja a 2 matrica alsó síkjától minimális 4 hézaggal van elrendezve, amin azt értjük, hogy e két felület egymáshoz a viszonylagos keresztirányú elmozdulást engedő illesztéssel csatlakozik. A 3 utóalakító idom utóalakítást végző 15 alakítónyílása a 3 utóalakító idom felső síkjához minél közelebb van kialakítva, és ez a jelen esetben viszonylag kis axiális méretű hengeres furat, amely lefelé kúpos 15A szakaszba bővül ki.
A 2 matrica 16 nyílása határozza meg a 2 matricával képzett külső termékfelületet, amely termék a jelen esetben tömör keresztmetszetű szálastészta. A 16 nyílás 18 középvonala az utóalakítást végző 15 nyílás 19 középvonalától az e excentricitásnak megfelelően viszonylagosan helyezkedik el (lásd 2. ábra is). A 3 utóalakító idom vízszintes elmozdulása közben tehát a alakítónyílás 11. ábrán bal oldali szakasza leszűkíti a 16 nyílásból éppen kilépő 20 tésztaszál átmérőjét, és ennek megfelelően all. ábra alsó részén látható menetspirálszerű 21 hornyot alakít ki a kész 22 termék külső palástfelületén.
A 13. ábrán all. ábra szerinti megoldás olyan változata látható, amely üreges csőtészta gyártására való. Ennél a 2 matrica és a 3 utóalakító idom kialakítása, valamint a 3 utóalakító idom mozgatása megegyezik a
11. ábra szerinti megoldáséval. A különbség mindössze annyi, hogy a 2 matrica 14 formázóbetétjében koaxiálisán a csőtészta belső hengeres üregét formázó T tüske van elrendezve. Hasonló T tüskéket a hagyományos berendezéseknél is alkalmaznak csőtészták gyártásához. A találmány szerinti adapternél azonban a T tüske hosszát úgy választottuk meg, hogy az legfeljebb a 2 matrica alsó síkjáig éljen (13. ábra). Ez a T tüske tehát nem vesz részt a tennék utóalakításában (mint a hagyományos technológiáknál), hiszen ezt az utóalakítást kizárólag a 3 utóalakító idom 15 alakítónyílásának átömlési keresztmetszet-szabályozásával éljük el a találmány szerint, amint azt fentebb már részletesebben kifejtettük, vagyis belső tüsketámasztást nem alkalmazunk. A 2 matricából ki nem nyúló T tüskének az az előnye, hogy az összeszereléskor vagy szétszereléskor, illetve a matrica tisztítási műveletei során mindvégig rejtve marad, így annak sérülésveszélyét teljesen kiküszöböltük.
A 4. és 5. ábrán a 2. és 3. ábra szerinti megoldás olyan változata látható, amelynél a 2 matricához képest a 3 utóalakító idom keresztirányú mozgatására ugyancsak 5 tengely 8 excenterét alkalmaztuk, viszont itt a 2 matricához 23 lengőkarokon keresztül van keresztirányban elmozdíthatóan függesztve a 3 utóalakító idom. A 23 lengőkarok mindegyike a 2 matricához és a 3 utóalakító idomhoz egy-egy 24, illetve 25 csapon keresztül csuklósán kapcsolódik. A 8 excenterek forgatása közben a 23 lengőkaroknak a 3 utóalakító idomhoz kapcsolódó alsó része keresztirányú lengést végez. Ennek következtében a 15 alakítónyílás olyan keresztmetszet-szabályozását érjük el, amivel a gyártható termékalakzat lényegében megfelel a 15. ábrán bemutatottnak.
A 6. és 7. ábrán a találmány szerinti adapter ismét további példakénti kiviteli alakja látható. Ez abban megegyezik az eddigi kiviteli példákkal, hogy a 3 utóalakító idomnak a 2 matricához képesti keresztirányú mozgatását itt is 5 tengely 8 excentere végzi. A különbség azonban itt abban van, hogy a 3 utóalakító idom hosszirányú megvezetése céljából 26 csúszócsapokat alkalmaztunk, amelyek a 2 matrica végeihez rögzített 27 fedelek 28 perselyeiben axiális irányban eltolhatok. Ezzel tehát a 3 utóalakító idomnak a tésztaszálirányra keresztirányú lineáris alternáló kényszermozgást adunk, és ezzel szabályozzuk a 15 alakítónyílás 16 nyíláshoz képesti keresztmetszetét, ami részletesebben látható a 15. és 16. ábrán.
A 15. és 16. ábrán viszonylag nagyobb léptékű metszetben jól látható, hogy a jelen esetben körkörös 15 alakítónyílás bal oldali széle a 2 matrica 16 nyílásából kilépő 20 tésztaszál bal oldali kerületének egy részén sarlószerű 29 kereszthomyokat képez a 22 terméken. A 3 utóalakitó idom viszonylagos balra történő lineáris elmozdulásakor viszont a 15 alakítónyílás jobb oldali széle fogja leszűkíteni a 15 alakítónyílás átömlési keresztmetszetét, és ezáltal periodikus 29 kereszthornyokat fog ugyancsak sarlószerű alakzatban kialakítani a 22 termék jobb oldali részén. így tehát az alternáló mozgatásnak köszönhetően váltakozva egy-egy 29 kereszthomyot alakítunk ki a 22 terméken kétoldalt.
Megjegyezzük, hogy a 6. és 7. ábra szerinti adapternél az egyetlen közös 3 utóalakító idom lineáris alternáló mozgatásához adott esetben a 8 excenter helyett alkalmazhatunk akár egyetlen elektromágnest, pneumatikus munkahengert vagy bármely más ilyen mozgatást előállító mechanizmust vagy ezek kombinációját.
A 8. és 9. ábrán olyan tésztasajtoló berendezés vázlatos kiviteli alakja látható, amely aprótészta gyártására alkalmas, és a találmány szerinti adapterrel van felszerelve. A sajtológép egyéb részleteire külön nem térünk ki,
HU 221 024 Bl hiszen az a technika állásából ismertnek tekintendő. A találmány szerinti adapternek hengeres 30 matricája van, amely a 8. ábrán csupán vékony eredményvonallal jelölt termékalakító 16 nyílások sorozatával van ellátva önmagában ismert módon. Közvetlenül a 30 matrica 16 nyílásainak alsó termékkilépési síkja alatt egyetlen közös utóalakító idom van elrendezve, amely jelen esetben körtárcsaként van kialakítva. A 31 utóalakító idom a matrica 16 nyílásaival együtt működő 15 alakítónyílások sorozatával van ellátva a fenti kiviteleknél ismertetett módon, amelyeknek az átömlési keresztmetszetét a találmány értelmében szabályozzuk a 30 matrica 16 nyílásainak keresztmetszetéhez képest, és ezzel járulékos alakzatokat hozunk létre a tésztaszálakon.
A 8. és 9. ábra szerinti kivitelnél ezt a keresztmetszet-szabályozást a 31 utóalakító idom viszonylagos elmozdításával végezzük, amihez egyetlen központi excentert alkalmazunk, amely központi 33 tengelyen van rögzítve, és a 31 utóalakító idom központi furatában van ágyazva (9. ábra). A 31 utóalakító idom vízszintes megvezetését 34 vezetőcsapok biztosítják, amelyek alsó vége a jelen esetben a 31 utóalakító idomban van rögzítve, a felsó vége pedig a 30 matricában kiképzett 35 vezetóhoronyban keresztirányban elmozdítható.
A 8. és 9. ábrán látható továbbá, hogy a 31 utóalakító idom alsó síkja alatt 36 vágószerkezet van elrendezve, amely külön forgatóhajtást kap 37 csőtengelyen, 38 kúpkerékpáron és 39 hajtótengelyen keresztül (9. ábra). A 9. ábrán kivehető, hogy a 32 excenter tengelye osztott kialakítású, így az oldható alakzáró kapcsolattal központi 40 tengelyhez kapcsolódik, amely a hajtását 41 kúpkerékpáron és 42 hajtótengelyen keresztül kapja, itt külön nem ábrázolt, szabályozható fordulatszámú villanymotorról.
A 8. és 9. ábra szerinti berendezéssel tehát - a beállítástól függően - a 11-18. ábrák bármelyike szerinti terméket gyárthatjuk, amelyet a 36 vágószerkezet aprótésztára, például rövidmetéltre darabol.
A 10. ábra szerinti megoldás adaptere a 8. és 9. ábra szerinti megoldás olyan változata, amelynél a 30 matrica és a 31 utóalakító idom kialakítása és elrendezése lényegében megegyezik. Az eltérés itt abban van, hogy a utóalakító idom alatt aprótészta gyártásához kúpos 43 szeletelőtest van elrendezve, amelynek alsó kúpos felületéhez illeszkedik a 36 vágószerkezet, amely a termék vágását végzi. A 43 szeletelőtest önmagában ismert módon a 31 utóalakító idomból kilépő tésztaszálakat szabadon keresztülengedő 44 furatok sorozatával van ellátva.
A 17. és 18. ábrán például a 6. ábra szerinti adapterrel gyártható további termékalakzatot tüntettünk fel. Ez az adapter annyiban tér el a 15. és 16. ábra szerinti kiviteltől, hogy itt a 2 matrica 16 nyílása úgy van kialakítva, hogy az a 18. ábrán keresztmetszetben látható lapos és kétoldalt hosszbordás 45 tésztaszálat képez. Ennek a külső palástfelületére kétoldalt a 3 utóalakító idom a tésztaszálirányra keresztirányú alternáló mozgatása révén váltakozva egy-egy vízszintes 46 kereszthomyot alakítunk ki a 3 utóalakító idom 18. ábrán látható 15 alakítónyílásának sík széleivel. Ezáltal tehát hosszirányban és keresztirányban egyaránt hornyolt felületű hosszútészta hagyja el a berendezést.
A 19. ábrán a találmány szerinti adapter olyan további célszerű kiviteli alakját mutatjuk be vázlatosan és alulnézetben, amelynél minden egyes 47 utóalakító idom nem hasábszerű lapként vagy körtárcsaként, hanem például íves lapként van kialakítva. A 47 utóalakító idom egyik vége 48 csapon keresztül például 49 matrica alsó síkjához csuklósán úgy kapcsolódik, hogy belső 50 oldalfelülete egybeesik a 49 matrica 51 nyílásának szélével a 47 utóalakító idom 19. ábrán látható külső alaphelyzetében. A 47 utóalakító idom azonban a csap körül 52 nyíl irányába elfordítható a belső véghelyzetébe, amelyet vékony szaggatott vonallal jelöltünk. Ez az elmozdítás történhet például elektromágnessel vagy pneumatikus munkahengerrel. A 47 utóalakító idom belső véghelyzetében tehát a 47 utóalakító idom által szabályozott 54 alakítónyílás átömlési keresztmetszetét a 49 matrica 51 nyílásának keresztmetszetéhez képest a sraffozott vonallal jelölt keresztmetszetre szűkítjük, és ez a keresztmetszet azt jelenti, hogy a tésztaszál eredeti keresztmetszetében sarlószerű oldalsó keresztirányú 53 hornyot képeztünk a tennék egyik oldalán. Tekintve, hogy a tésztaszál folyamatosan lép ki a matricából, ezek az oldalsó 53 hornyok periodikusan jelennek meg a késztermék egyik oldalán, ha a 47 utóalakító idomot a külső és belső véghelyzetei között mozgatjuk. Természetesen az 54 alakítónyílás kerülete mentén több ilyen 47 utóalakító idom is elrendezhető, ezekkel csillagszerű, illetve körgyűrűszerű kereszthornyokat alakíthatunk ki a tésztaszál külső palástján. A 47 utóalakító idomok belső 50 oldalfelületének profilja adott esetben lehet ovális, vagy tört vonalú is, ezzel a legkülönbözőbb termékalakzatok egyszerűen készíthetők.
Végül megemlítjük, hogy a találmány szerinti eljárás foganatosítására való adapter a fentiekben ismertetett példakénti kiviteli alakokon túlmenően számos más változatban is készülhet. így például a 3, 31 és 37 utóalakító idom 15, illetve 54 alakítónyílásának átömlési keresztmetszete periodikusan úgy is szűkíthető, ha ehhez például olyan felfújható gyűrűtömlőt alkalmazunk, amely felfújt helyzetében a tésztaszál külső felületén gyűrűhomyot alakít ki. Ez a felfújható és leereszthető tömlő határolná ez esetben az alakítónyílást.
A találmány szerinti eljárással előállított száraztésztatermékek legfontosabb előnye, hogy jelentős választékbővítést nyújt a szinte tetszés szerinti keresztmetszet-alakzatok létrehozásának lehetőségével, ami a vásárlók szélesebb körű igényét elégíti ki. Az utóalakításnak köszönhetően a száraztésztatermékek fajlagos felülete jóval nagyobb lehet, mint a hagyományos termékeké. A nagyobb fajlagos felületű termék pedig gyorsabban szárítható, és a főzési tulajdonságai is kedvezőbbek. A különböző alakzatokkal ellátott termékekre jobban tapadnak az ételízesítő anyagok, így például mák, túró, fűszerek stb., amivel a tészta ízletessége számottevően javul. A találmány további előnye, hogy mind tömör, mind pedig üreges keresztmetszetű száraztészták gyártásánál egyaránt alkalmazható.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás száraztésztatermék gyártására, apró- vagy szálastésztát gyártó gépen, amelynél az előkészített tésztát tömörítjük, ezután matricába juttatva elosztjuk, és a matrica termékalakító nyílásán keresztülsajtoljuk, majd a matrica nyílásából kilépő tésztaszálat utóalakító idom alkalmazásával járulékosan alakítjuk, és adott esetben a végleges alakzatú tésztaszálat előírt hosszúságúra daraboljuk, azzal jellemezve, hogy a matrica (2) nyílásából (16) kilépő üreges vagy tömör keresztmetszetű tésztaszál (20) járulékos alakítását kizárólag a matrica (2) nyílásának (16) kilépési síkja közvetlen közelében elrendezett utóalakító idom (3) tésztaszál-átbocsátó alakítónyílása (15) keresztmetszetének a matrica (2) nyílásának (16) keresztmetszetéhez képesti szabályozásával, azaz periodikus szűkítésével végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az utóalakító idom (3) alakítónyílásának (15) keresztmetszet-szabályozását az alakítónyílás (15) kerülete egy részének periodikus szűkítésével végezzük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az utóalakító idom (3) alakítónyílásának (15) keresztmetszet-szabályozását az utóalakító idom (3) matricához (2) képesti, tésztaszálirányra keresztirányú viszonylagos elmozdításával végezzük.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az utóalakító idom (3) keresztirányú elmozdításaként lineáris alternáló kényszermozgatást végzünk.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az utóalakító idom (3) keresztirányú elmozdításaként görbe vonalú, előnyösen köríves kényszermozgatást végzünk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy üreges tésztatermék, főleg csőtészta gyártásánál a tésztaszál belső üregét képező tüskeként csak legfeljebb a matrica (2) nyílásának (16) kilépési síkjáig érő hosszúságú tüskét (T) alkalmazunk.
    6. Adapter száraztésztaterméket gyártó gépsor tésztasajtoló gépéhez, főleg az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosításához, amelynek legalább egy termékalakító nyílással ellátott matricája, valamint - a tennék haladási irányában tekintve - a matrica után elrendezett utóalakító idom van, amely legalább egy alakítónyílással van ellátva, és ez a matrica nyílásával van kapcsolatban, azzal jellemezve, hogy az utóalakító idom (3; 31; 47) alakítónyílásának (15; 54) átömlési keresztmetszete a matrica (2; 30; 49) nyílásának (16; 51) keresztmetszetéhez képest szabályozható, előnyösen periodikusan szűkíthető kialakítású.
  7. 8. A 7. igénypont szerinti adapter, azzal jellemezve, hogy az utóalakító idom (47) az alakítónyílás (54) kerületének egy részét képező, a matrica (49) nyílásához (51) képest radiális irányban elmozdítható elemként van kialakítva.
  8. 9. A 7. igénypont szerinti adapter, azzal jellemezve, hogy az utóalakító idom (3; 31) a matricához (2; 30) képest tésztaszálirányra keresztirányban elmozdítható lapként vagy tárcsaként van kialakítva, amely az alakítónyílások (15) sorozatával van ellátva, és mozgatóegységgel van kapcsolatban.
  9. 10. A 9. igénypont szerinti adapter, azzal jellemezve, hogy az utóalakító idom (3) a matricához (2) képest csúszócsapokon (26) van megvezetve és ezeken lineárisan elmozdíthatóan van ágyazva.
  10. 11. A 7-10. igénypontok bármelyike szerinti adapter, azzal jellemezve, hogy a matrica (2) nyílása (16) szálüregképző tüskével (T) van ellátva, amelynek vége azonban legfeljebb a matrica (2) nyílásának (16) kilépési síkjáig ér.
HU9603027A 1996-11-01 1996-11-01 Eljárás száraztészta termékek gyártására, valamint adapter ilyen eljárás megvalósítására HU221024B1 (hu)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9603027A HU221024B1 (hu) 1996-11-01 1996-11-01 Eljárás száraztészta termékek gyártására, valamint adapter ilyen eljárás megvalósítására
AU48798/97A AU4879897A (en) 1996-11-01 1997-10-21 Process and adapter for pasta production
PCT/HU1997/000068 WO1998019546A1 (en) 1996-11-01 1997-10-21 Process and adapter for pasta production

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9603027A HU221024B1 (hu) 1996-11-01 1996-11-01 Eljárás száraztészta termékek gyártására, valamint adapter ilyen eljárás megvalósítására

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9603027D0 HU9603027D0 (en) 1996-12-30
HUP9603027A2 HUP9603027A2 (hu) 1998-07-28
HUP9603027A3 HUP9603027A3 (en) 1999-10-28
HU221024B1 true HU221024B1 (hu) 2002-07-29

Family

ID=89994409

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9603027A HU221024B1 (hu) 1996-11-01 1996-11-01 Eljárás száraztészta termékek gyártására, valamint adapter ilyen eljárás megvalósítására

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU4879897A (hu)
HU (1) HU221024B1 (hu)
WO (1) WO1998019546A1 (hu)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3148212A1 (de) * 1981-12-05 1983-06-09 Continental Gummi-Werke Ag, 3000 Hannover Strangpresse
IT1159954B (it) * 1983-01-06 1987-03-04 Saiag Spa Guarnizione di tenuta per carrozzerie di autoveicoli e testa di estrusione per realizzare tale guarnizione
IT1243421B (it) * 1990-09-25 1994-06-10 Soffiaggio Tecnica Srl Dispositivo per controllare lo spessore radiale di estrusione di polimeri termoplastici.
JPH07132545A (ja) * 1993-11-11 1995-05-23 Tokai Kogyo Kk 押出し成形物及び押出し成形法
IT1275990B1 (it) * 1995-03-29 1997-10-24 Braibanti M G Spa Apparato per la trafilatura della pasta

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9603027A2 (hu) 1998-07-28
HU9603027D0 (en) 1996-12-30
AU4879897A (en) 1998-05-29
HUP9603027A3 (en) 1999-10-28
WO1998019546A1 (en) 1998-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1758471B1 (de) Vorrichtung und verfahren zum herstellen von geformten lebensmittelartikeln
US9113657B2 (en) Apparatus and method for curled extrudate
KR20020050302A (ko) 성형 물품 제조를 위한 공정
DK159133B (da) Fremgangsmaade og apparat til fremstilling af iskonfektureprodukter og et produkt fremstillet ved fremgangsmaaden
US6190595B1 (en) Extrusion arrangement
HU208783B (en) Apparatus for producing foodstuff composed of wrapping layer and core
US3761213A (en) Confection extrusion nozzle
DE2310877B2 (de) Extruder zur Herstellung eines ringförmigen Teigkörpers
JP3009835B2 (ja) 有芯棒状食品吐出装置
US5590589A (en) Apparatus for producing specialty ravioli configurations
HU221024B1 (hu) Eljárás száraztészta termékek gyártására, valamint adapter ilyen eljárás megvalósítására
JPS5971639A (ja) 押出ダイス型
KR102040981B1 (ko) 만두성형장치 및 만두
JP4481183B2 (ja) 油脂性菓子生地の成形方法、油脂性菓子及び油脂性菓子生地の押出成形装置
WO2008095544A1 (en) Device and process for producing stuffed food products
CN103533854A (zh) 一种用于卷曲的挤出的食物产品的装置
CN1024763C (zh) 自行车轮毂的一体成型制造方法
CN2098168U (zh) 一次成型面条机
EP0501158A1 (en) Apparatus for forming from a shapeless paste a food intended to be cooked
US2371225A (en) Bajnmoi-lv
CN111264627A (zh) 一种乳扇成型机
JPH1066526A (ja) 切りたんぽの製造方法及び製造具
CN116998583A (zh) 一种植物蛋白肉多重纤维成型制造装备
CN220235855U (zh) 圆月饼成型模具
CN219593528U (zh) 环状物成型机构及环形面包挤压成型机

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees