HU220526B1 - Modulációs eljárás és kapcsolási elrendezés adatjelek átvitelére, valamint vevőkészülék adatjelek vételére - Google Patents

Modulációs eljárás és kapcsolási elrendezés adatjelek átvitelére, valamint vevőkészülék adatjelek vételére Download PDF

Info

Publication number
HU220526B1
HU220526B1 HU9802364A HUP9802364A HU220526B1 HU 220526 B1 HU220526 B1 HU 220526B1 HU 9802364 A HU9802364 A HU 9802364A HU P9802364 A HUP9802364 A HU P9802364A HU 220526 B1 HU220526 B1 HU 220526B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
signal
sideband
output
receiver
band
Prior art date
Application number
HU9802364A
Other languages
English (en)
Inventor
Ralph Petersen Andress
Manfred Huberty
Thomas Stampe
Original Assignee
Deutsche Telekom Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19605381A external-priority patent/DE19605381C2/de
Application filed by Deutsche Telekom Ag. filed Critical Deutsche Telekom Ag.
Publication of HUP9802364A2 publication Critical patent/HUP9802364A2/hu
Publication of HUP9802364A3 publication Critical patent/HUP9802364A3/hu
Publication of HU220526B1 publication Critical patent/HU220526B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04HBROADCAST COMMUNICATION
    • H04H20/00Arrangements for broadcast or for distribution combined with broadcast
    • H04H20/28Arrangements for simultaneous broadcast of plural pieces of information
    • H04H20/36Arrangements for simultaneous broadcast of plural pieces of information for AM broadcasts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Digital Transmission Methods That Use Modulated Carrier Waves (AREA)
  • Transmitters (AREA)
  • Circuits Of Receivers In General (AREA)
  • Reduction Or Emphasis Of Bandwidth Of Signals (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)

Abstract

Az eljárás során az adatjelekkel egy első vivőt (?0) modulálnakkvadratúra két oldalsávos modulációval, és a modulált jelből szűrő-,illetve fázismódszerrel egy maradékvivővel rendelkező egy oldalsávosjelet (SSB–RDS) állítanak elő; az eljárás úgy is végrehajtható, hogyaz adatjelekkel két oldalsávosan modulált, maradékvivővel rendelkezőegy oldalsávos jelet szintetizálják. Az egy oldalsávos jelet (SSB–RDS)egy oszcillátorfrekvenciával hosszúhullámú tartományba keverik, és atranszponált egy oldalsávos jelet a transzponált maradékvivővel együttkisugározzák. A kapcsolási elrendezésben egy RDS-kódoló kimenete egyelső frekvenciaátalakító bemenetével van összekötve. Az elsőfrekvenciaátalakító kimenete egy oldalsávot átengedő sávszűrőbemenetére van kapcsolva. A sávszűrő kimenete egy hosszúhullámútartományba keverő második frekvenciaátalakító bemenetével vanösszekötve. A második frekvenciaátalakító kimenete egy hosszúhullámúadó bemenetére csatlakozik. A vevőkészülék a hosszúhullámútartományban vett jelet a maradékvivővel rendelkező egy oldalsávos jelfrekvenciasávjába transzponáló eszközt tartalmaz, amelynek kimenetéreegy sávszűrő bemenete csatlakozik, és a sávszűrő kimenete egydemodulátor bemenetével van összekötve. További kiviteli alakoknál amaradékvivő a vevőkészülékben szinkrón demodulátorra van kapcsolva,vagy a vevőkészülék a vett oldalsávot célszerűen a modulációs termékspektrális frekvencia-összetevőinek analízisével demoduláló aszinkróndemodulátort tartalmaz. ŕ

Description

A kapcsolási elrendezésben egy RDS-kódoló kimenete egy első frekvenciaátalakító bemenetével van összekötve. Az első frekvenciaátalakító kimenete egy oldalsávot átengedő sávszűrő bemenetére van kapcsolva. A sávRDS-QDSB szűrő kimenete egy hosszúhullámú tartományba keverő második frekvenciaátalakító bemenetével van összekötve. A második frekvenciaátalakító kimenete egy hosszúhullámú adó bemenetére csatlakozik.
A vevőkészülék a hosszúhullámú tartományban vett jelet a maradékvivővel rendelkező egy oldalsávos jel frekvenciasávjába transzponáló eszközt tartalmaz, amelynek kimenetére egy sávszűrő bemenete csatlakozik, és a sávszűrő kimenete egy demodulátor bemenetével van összekötve. További kiviteli alakoknál a maradékvivő a vevőkészülékben szinkrón demodulátorra van kapcsolva, vagy a vevőkészülék a vett oldalsávot célszerűen a modulációs termék spektrális frekvenciaösszetevőinek analízisével demoduláló aszinkron demodulátort tartalmaz.
HU 220 526 B1
A leírás terjedelme 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 220 526 Β1
A találmány tárgya modulációs eljárás és kapcsolási elrendezés adatjelek átvitelére továbbá vevőkészülék az eljárás szerint modulált és átvitt adatjelek vételére.
Ismeretes például a két oldalsávos moduláció. A híradástechnika különböző területein segédvivős eljárásként használják a két oldalsávos modulációt, például a sztereoátvitel különbségi jelének, az URH-rádiózásban a programra vonatkozó járulékos információkat vivő RDS-jelnek, és a televíziós jel színinformációinak átvitelénél. A WO 85/05748 számú iratból egy segédvivő PSK modulációjának alkalmazása is ismert kompatibilis AM rádiós adatátvitelhez.
Ezeket a két oldalsávos modulációkat olyan híradástechnikai csatornáknál alkalmazzák, amelyeknél a jel sávszélessége alárendelt szerepet játszik.
A két oldalsávos moduláció demodulálásához szükséges vivőt például a sztereoátvitelnél úgy biztosítják, hogy az FM multiplex jelben átviszik a 19 kHz-es pilotffekvenciát a 38 kHz-es vivő előállításához. Más eljárásoknál az azonos oldalsávokkal rendelkező két oldalsávos (DSB) moduláció vivőjének visszanyeréséhez a Costa-hurkot alkalmazzák. Erre a célra például az SAA6579T jelű RDS-demodulátorcsip használható.
A mi esetünkben az RDS-jel (QDSB két azonos oldalsávval) kívánt átvitelénél a hosszúhullámú tartományban a sávszélességnek korlátái vannak (RDS-QDSB=4,8 kHz).
Az RDS-QDSB jel kisugárzása ezzel a sávszélességgel a hosszúhullámú tartományban (9.. .148,5 kHz) a már működő adatsugárzó adók szomszédos csatornáinak zavarásához vezetne.
Ennek a körülménynek a figyelembevételével a DSB sugárzásnak például a következő hátrányai vannak:
1. Az RF jel kétszeres sávszélessége.
2. Az adó energiája egyenlően oszlik meg a két oldalsáv között, bár az információ visszanyeréséhez csak az egyik oldalsáv szükséges.
3. A vevőkészülék kétszeres szelekciós sávszélessége növeli a zavaró jelek behatolásának valószínűségét.
Az analóg, illetve digitális rádióátvitelnél általános problémát jelent a modulációs termék szükséges sávszélessége. Ez azt jelenti, hogy nemzetközi, illetve országos szinten a hírátvitelre használható frekvenciasáv mint természeti erőforrás - optimális kihasználására kell törekedni.
A sávszélesség csökkentése érdekében az egy oldalsávos (SSB) eljárás használata ismeretes például a WO 85/04541 számú iratból a QAM vagy PSK modulációjú digitális jelekhez. Ez azon alapszik, hogy két oldalsávos modulációnál a fiktív RF vivőre vonatkoztatva két oldalsáv keletkezik ugyanazzal az információtartalommal. Az információtartalom visszanyeréséhez azonban csak egy oldalsáv szükséges, ami ennél az ismert eljárásnál speciális áramköröket igényel a vett jelek dekódolásához.
Célunk a találmánnyal olyan eljárás és kapcsolási elrendezés létrehozása adatjelek átviteléhez nagy hatótávolságú adók segítségével, amelyek messzemenően kiküszöbölik az említett hátrányokat. A találmány szerinti eljárás, a találmány szerinti kapcsolási elrendezés és a találmány szerinti vevőkészülék legyen gyorsan és olcsón megvalósítható, ne igényelje új csípek kifejlesztését, és legyen azonnal alkalmazható a végkészülékekben.
A kitűzött feladatot az RDS-moduláció egy oldalsávos átvitelével (SSB-RDS) oldjuk meg. Az eljárás során az adatjelekkel egy első vivőt modulálunk kvadratúra két oldalsávos modulációval, a modulált jelből szűrő-, illetve fázismódszerrel egy maradékvivővel rendelkező egy oldalsávos jelet állítunk elő továbbá az egy oldalsávos jelet egy oszcillátorfrekvenciával hosszúhullámú tartományba keverjük, és a transzponált egy oldalsávos jelet a transzponált maradékvivővel együtt kisugározzuk.
Az eljárás egy másik változatánál az adatjelekkel két oldalsávosan modulált, maradékvivővel rendelkező egy oldalsávos jelet szintetizálunk, továbbá az egy oldalsávos jelet egy oszcillátorfrekvenciával hosszúhullámú tartományba keverjük, és a transzponált egy oldalsávos jelet a transzponált maradékvivővel együtt kisugározzuk.
A kapcsolási elrendezésben az adatjelek egy RDSkódolóra vannak kapcsolva. Az RDS-kódoló kimenete frekvenciaátalakítóval van összekötve, amelynek kimenete egy oldalsávot átengedő sávszűrőre van kapcsolva. A sávszűrő kimenete egy hosszúhullámú tartományba keverő további frekvenciaátalakítóval van összekötve, és a további frekvenciaátalakító kimenete egy hoszszúhullámú adó bemenetére csatlakozik.
Az adatjelek kisugárzása és vétele egy maradékvivővel rendelkező - az átvitelhez egy oszcillátorfrekvenciával a hosszúhullámú tartományba kevert - egy oldalsávos modulációjú jelként történik. A vevőkészülék a hosszúhullámú tartományban vett jelet a maradékvivővel rendelkező egy oldalsávos jel frekvenciasávjába transzponáló eszközt tartalmaz, amelynek kimenetére egy sávszűrő csatlakozik, és a sávszűrő egy demodulátorral van összekötve.
A vevőkészülék egy másik kiviteli alakjánál a maradékvivő a vevőkészülékben szinkrón demodulátorra van kapcsolva. Egy további kiviteli alaknál a vevőkészülék a vett oldalsávot célszerűen a modulációs termék spektrális frekvencia-összetevőinek analízisével demoduláló aszinkron demodulátort tartalmaz.
A találmány szerinti megoldás egyik előnye az, hogy az analóg, egy oldalsávos moduláció (SSB) a digitális, két oldalsávos modulációra (DSB=2PSK) is átvihető. A két oldalsávos moduláció (DSB), pontosabban a kvadratúra két oldalsávos moduláció (QDSB) tipikus képviselője az 1. ábra szerinti RDS-QDSB jel.
Például a szűrőmódszer alkalmazásával választhatóan előállítható az RDS-jel alsó vagy felső oldalsávja. Az így nyert digitális, egy oldalsávos modulációs termék egy megfelelő oszcillátorfrekvenciával történő keverés útján a kívánt adási spektrumba transzponálható, amint a 2. ábrán látható.
Egy oldalsáv maradékvivővel vagy a nélkül történő kisugárzása az alkalmazott demodulációs eljárástól függ. Mindkét változat megengedhető (lásd az 1. ábrát). Ebből adódik, hogy egy RDS-DSB (QDSB) adás sávszélességének csak a felét foglalja el. Ezenkívül ja2
HU 220 526 Bl vul az adóberendezés hatásfoka, és ezáltal változatlan ellátási terület mellett csökkenthetők az energia- és üzemeltetési költségek. A kisebb sávszélesség miatt a vevőoldalon kisebb lehet a szelekciós sávszélesség, és ezért kisebb a zavarjelek behatolásának valószínűsége. A vevőkészülék egy előnyös kiviteli alakjánál a sávszűrő sávszélessége 2,4 kHz, és az 57 kHz-es frekvencia a sávon belül van. A demodulátor célszerűen egy önmagában ismert RDS-demodulátor.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján ismertetjük részletesebben. A rajzokon az
1. ábra: az RDS-moduláció egy oldalsávos átvitele, a
2. ábra: a találmány szerinti eljárást megvalósító kapcsolási elrendezés elvi vázlata, és a
3. ábra: egy vevőkészülék elvi kapcsolási rajza.
A leírásban és a rajzokon a következő rövidítéseket alkalmazzuk:
ARI rádióinformáció autósoknak
RDS rádiós adatrendszer (rádió data system)
SSB egy oldalsávos (single side bánd)
DSB két oldalsávos (double side bánd)
QDSB kvadratúra két oldalsávos moduláció
USB felső oldalsáv (upper side bánd)
LSB alsó oldalsáv (lower side bánd)
PSK fázisbillentyűzés (phase shift keying)
ZF középfrekvencia
Az RDS-jel hosszúhullámú kisugárzásának említett nehézségeit úgy küszöböljük ki, hogy az analóg átviteltechnikából ismert SSB eljárást átvisszük az RDS-QDSB modulációra. Az analóg SSB modulációtól eltérően a demodulációhoz egy frekvencia- és fázishelyes vivő szükséges.
Az 1. ábrán az RDS-QDSB jel U feszültségspektruma látható az ω frekvencia függvényében az Ωο vivővel, valamint az USB felső oldalsávval és az LSB alsó oldalsávval. Az Qq vivő megegyezik az ARI rendszerből ismert 57 kHz-es modulálatlan ARI vivővel. Ez kvadratúrában van az RDS fázissal, és ezért felhasználható egy RDS-QDSB oldalsáv demodulálásához.
Az 1. ábrán szaggatott vonallal bekeretezett USB felső oldalsáv és Ωθ vivő - azaz az egy oldalsávos SSB-RDS jel - kiválasztásához a szűrőmódszert alkalmazzuk. Ez azt jelenti, hogy a második lépésben az RDS-QDSB jelet (57 kHz) az SSB szűrő sávszélességébe (Ω00θ=2,4 kHz) transzponáljuk.
A szűrő kimenetén így az első frekvenciaátalakítás oszcillátorfrekvenciájától függően az alsó oldalsáv (LSB+vivő) vagy a felső oldalsáv (USB+vivő) áll rendelkezésre a középfrekvenciás sávban. A második frekvenciaátalakítás arra szolgál, hogy az RDS-jel kapott oldalsávját a maradékvivővel (az oldalsávi amplitúdó maximumára csökkentett vivő) a kívánt adási frekvenciára transzponáljuk. A következő lépésben a jelet a megfelelő adási teljesítményre erősítjük. Az lényegtelen, hogy az SSB jelet hogyan állítjuk elő (szűrőmódszer, fázismódszer, illetve szintetizálás). A DSB-re visszavezethető modulációs módszerek használata sem zárható ki. Az eljárás alkalmazása nem kötődik a hosszúhullámú tartományhoz.
A továbbiakban az SSB-RDS adás demodulálását írjuk le.
Általában a demoduláció mind szinkrón (koherens demodulátor frekvencia- és fázishelyes segédvivővel), mind aszinkrón módon (segédvivő nélkül) lehetséges. A szinkrón demoduláció egyik fajtájánál szükség van arra, hogy az adóoldalon az oldalsávval kvadratúrában álló maradékvivőt is átvigyünk. A demodulálást szinkrón modulátorokkal végezzük, miközben az átvitt maradékvivőt felhasználjuk a szinkrón demoduláláshoz. A demodulálás így közvetlenül az alapsávba történik. Ha aszinkrón demodulálást végzünk, a vevőoldalon gondoskodni kell arról, hogy a demodulátor az át nem vitt vivő helyett biztosítsa a szükséges vonatkoztatási frekvenciát. Lehetséges továbbá, hogy a jel demodulálását a jel tipikus spektrális frekvencia-összetevőinek jelenléte (digitális 0 vagy 1) alapján analizáljuk, és abból előállítsuk azt az adatáramot, amelyben az oldalsávot aszinkrón demoduláljuk, beleértve a modulációs termék spektrális frekvencia-összetevőinek analízisével végzett demodulálást. Ez azt jelenti, hogy a demodulálás nem kötődik újonnan kifejlesztendő csipekhez, mivel a demodulációs termék minden esetben azonnal feldolgozható a kereskedelemben kapható digitális áramkörökkel.
Az RDS-QDSB jel előkészítését a hosszúhullámú alkalmazáshoz a 2. ábra mutatja. A vivővel rendelkező RDS-QDSB jelet (modulálatlan ARI) általában az URH rádiós adatrendszerekből ismert bármelyik RDSkódoló szolgáltathatja.
Az egy oldalsávos SSB-RDS jel kisugárzását hosszúhullámon 123,7 kHz frekvenciával próbáltuk ki, amihez a 2. ábra szerinti, műszakilag könnyen megvalósítható áramkör bizonyult előnyösnek. Ebben az esetben az 1 adatforráshoz egy 2 RDS-kódoló csatlakozik, amely QDSB modulációt szolgáltat vivőfrekvenciával vagy a nélkül. A 2 RDS-kódolóban az 1 adatforrás jele egy 21 előkészítő egységen át egy két oldalsávos 22 modulátorra van kapcsolva, amelyre egy 57 kHz-es 23 oszcillátor kimenete csatlakozik. A 22 modulátor kimenete egy 24 összegző egyik bemenetével van összekötve; a 24 összegző másik bemenetére a 23 oszcillátor kimenete van kapcsolva. A 24 összegző kimenete képezi a 2 RDS-kódoló kimenetét, amelyen 57 kHz-es vivővel rendelkező RDS-QDSB jel jelenik meg. Ebből a jelből egy első 3 keverőbői és egy első 4 oszcillátorból álló első frekvenciaátalakító segítségével végzett első frekvenciaátalakítás után egy maradékvivővel rendelkező SSB-RDS jelet állítunk elő egy 5 sávszűrővel; ezt a jelet egy második 6 keverőbői és a vivőfrekvenciát szolgáltató második 7 oszcillátorból álló második frekvenciaátalakítóval az adási frekvenciára transzponáljuk, majd a 8 adóval felerősítjük és kisugározzuk.
Maradékvivőként az RDS-kódolón bekapcsolható ARI vivőt alkalmazhatjuk. Az SSB-RDS jel vételéhez egy szinkrón demodulátorral ellátott ismert többsávos vevőkészülék használható. Az RDS-alapsáv (kétfázisú jel) további feldolgozása nem okoz nehézséget. Az eljárás alkalmazása nem kötődik a hosszúhullámú tartományhoz.
A 3. ábrán a találmány szerinti eljárással átvitt adatjelek vételére alkalmas vevőkészülék látható. A 13 an3
HU 220 526 Bl tornáról a nagyfrekvenciás jeleket egy bemeneti 14 erősítőbe vezetjük. Az fg+f^ frekvenciát egy 15 oszcillátor állítja elő, ahol fe a nagyfrekvenciás jelben levő (maradék) vivő frekvenciája, és =57 kHz. Ezután egy 16 keverővei a felerősített nagyfrekvenciás jelet a középfrekvenciás tartományba helyezzük át, és egy 2,4 kHz sávszélességű 17 sávszűrőre adjuk. Ehhez egy kereskedelmi forgalomban levő SAA6579T típusú 18 demodulátor (RDS-demodulátor) csatlakozik, amely egy 19 órajelkimenettel és egy 20 adatjelkimenettel rendelkezik. A kimenőjeleket a rádiós adatrendszerben rögzített szabályok szerint lehet dekódolni és kijelezni.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Modulációs eljárás adatjelek átvitelére, amelynek során az adatjelekkel egy első vivőt modulálunk kvadratúra két oldalsávos modulációval, a modulált jelből szűrő-, illetve fázismódszerrel egy maradékvivővel rendelkező egy oldalsávos jelet állítunk elő, azzal jellemezve, hogy az egy oldalsávos jelet egy oszcillátorfrekvenciával hosszúhullámú tartományba keveijük, és a transzponált egy oldalsávos jelet a transzponált maradékvivővel együtt kisugározzuk.
  2. 2. Modulációs eljárás adatjelek átvitelére, azzal jellemezve, hogy az adatjelekkel két oldalsávosan modulált, maradékvivővel rendelkező egy oldalsávos jelet szintetizálunk, továbbá az egy oldalsávos jelet egy oszcillátorfrekvenciával hosszúhullámú tartományba keveijük, és a transzponált egy oldalsávos jelet a transzponált maradékvivővel együtt kisugározzuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti modulációs eljárás, azzal jellemezve, hogy a modulált jelet egy RDS-kódolóval állítjuk elő.
  4. 4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti modulációs eljárás, azzal jellemezve, hogy az egy oldalsávos jelet választhatóan a modulált jel alsó vagy felső oldalsávjaként szűréssel állítjuk elő.
  5. 5. Kapcsolási elrendezés adatjelek átvitelére, amely adatjelek egy RDS-kódolóra vannak kapcsolva, azzal jellemezve, hogy az RDS-kódoló (2) kimenete - célszerűen egy első keverőbői (3) és egy első oszcillátorból (4) álló - első frekvenciaátalakító bemenetével van összekötve, az első ffekvenciaátalakító kimenete egy oldalsávot átengedő sávszűrő (5) bemenetére van kapcsolva, a sávszűrő (5) kimenete egy hosszúhullámú tartományba keverő - célszerűen egy második keverőbői (6) és egy második oszcillátorból (7) álló - második frekvenciaátalakító bemenetével van összekötve, és a második frekvenciaátalakító kimenete egy hosszúhullámú adó (8) bemenetére csatlakozik.
  6. 6. Vevőkészülék adatjelek vételére, amely adatjelek kisugárzása és vétele egy maradékvivővel rendelkező - az átvitelhez egy oszcillátorfrekvenciával a hosszúhullámú tartományba kevert - egy oldalsávos modulációjú jelként történik, azzal jellemezve, hogy a vevő a hosszúhullámú tartományban vett jelet a maradékvivővel rendelkező egy oldalsávos jel frekvenciasávjába transzponáló - célszerűen oszcillátorból (15) és keverőbői (16) álló - eszközt tartalmaz, amelynek kimenetére egy sávszűrő (17) bemenete csatlakozik, és a sávszűrő (17) kimenete egy demodulátor (18) bemenetével van összekötve.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti vevőkészülék, azzal jellemezve, hogy a sávszűrő (17) sávszélessége 2,4 kHz, és az 57 kHz-es frekvencia a sávon belül van.
  8. 8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti vevőkészülék, azzal jellemezve, hogy a demodulátor (18) egy önmagában ismert RDS-demodulátor.
  9. 9. Vevőkészülék adatjelek vételéhez, amely adatjelek kisugárzása és vétele egy maradékvivővel rendelkező az átvitelhez egy oszcillátorfrekvenciával a hosszúhullámú tartományba kevert - egy oldalsávos modulációjú jelként történik, azzal jellemezve, hogy a maradékvivő a vevőkészülékben szinkrón demodulátorra van kapcsolva.
  10. 10. Vevőkészülék adatjelek vételéhez, amely adatjelek kisugárzása és vétele egy maradékvivővel rendelkező - az átvitelhez egy oszcillátorfrekvenciával a hosszúhullámú tartományba kevert - egy oldalsávos modulációjú jelként történik, azzal jellemezve, hogy a vevőkészülék a vett oldalsávot célszerűen a modulációs tennék spektrális frekvencia-összetevőinek analízisével demoduláló aszinkron demodulátort tartalmaz.
HU9802364A 1995-06-28 1996-06-26 Modulációs eljárás és kapcsolási elrendezés adatjelek átvitelére, valamint vevőkészülék adatjelek vételére HU220526B1 (hu)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19523414 1995-06-28
DE19605381A DE19605381C2 (de) 1995-06-28 1996-02-14 Modulationsverfahren und -Schaltungsanordnung zur Übertragung von Datensignalen
PCT/DE1996/001124 WO1997001894A1 (de) 1995-06-28 1996-06-26 Modulationsverfahren und -schaltungsanordnung zur übertragung von datensignalen

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9802364A2 HUP9802364A2 (hu) 1999-02-01
HUP9802364A3 HUP9802364A3 (en) 2000-05-29
HU220526B1 true HU220526B1 (hu) 2002-03-28

Family

ID=26016342

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9802364A HU220526B1 (hu) 1995-06-28 1996-06-26 Modulációs eljárás és kapcsolási elrendezés adatjelek átvitelére, valamint vevőkészülék adatjelek vételére

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0835561B1 (hu)
AT (1) ATE190786T1 (hu)
BG (1) BG62545B1 (hu)
CZ (1) CZ288335B6 (hu)
EE (1) EE03365B1 (hu)
HU (1) HU220526B1 (hu)
PL (1) PL181135B1 (hu)
RO (1) RO119400B1 (hu)
RU (1) RU2194368C2 (hu)
SK (1) SK174797A3 (hu)
WO (1) WO1997001894A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10003480B2 (en) 2014-05-29 2018-06-19 Qualcomm Incorporated Asynchronous multicarrier communications
PL414829A1 (pl) 2015-11-17 2017-05-22 Audiolink Technologies Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sposób równoległego budowania przekazu informacji różnymi kanałami i układ do równoległego przesyłania informacji różnymi kanałami

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2948518A1 (de) * 1979-12-01 1981-06-04 Blaupunkt Werke Gmbh Verfahren zum uebertragen von zusaetzlichen informationen
JPS61501670A (ja) * 1984-03-28 1986-08-07 アメリカン テレフオン アンド テレグラフ カムパニ− 単側波帯通信システム
US4688255A (en) * 1984-05-29 1987-08-18 Kahn Leonard R Compatible AM broadcast/data transmisison system
DE3821014A1 (de) * 1988-06-22 1989-12-28 Licentia Gmbh Verfahren zur digitalen phasenmodulation eines traegers durch datensignale und digitaler phasenmodulator zum ausfuehren des verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
CZ351697A3 (cs) 1998-04-15
EE03365B1 (et) 2001-02-15
ATE190786T1 (de) 2000-04-15
HUP9802364A3 (en) 2000-05-29
CZ288335B6 (en) 2001-05-16
BG102091A (en) 1998-07-31
PL324262A1 (en) 1998-05-11
PL181135B1 (pl) 2001-05-31
BG62545B1 (bg) 2000-01-31
EP0835561A1 (de) 1998-04-15
HUP9802364A2 (hu) 1999-02-01
EP0835561B1 (de) 2000-03-15
RU2194368C2 (ru) 2002-12-10
SK174797A3 (en) 1998-11-04
RO119400B1 (ro) 2004-08-30
WO1997001894A1 (de) 1997-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3647894B2 (ja) アナログオーバーサンプリングを用いて信号帯域幅を増大する中間周波数fm受信機
US5495500A (en) Homodyne radio architecture for direct sequence spread spectrum data reception
US4761798A (en) Baseband phase modulator apparatus employing digital techniques
JP2809097B2 (ja) 無線局装置
US4310920A (en) Single sideband AM-FM stereo modulation system
US5638401A (en) Method and apparatus for generating plural quadrature modulated carriers
US5126998A (en) Method and apparatus for transmitting and receiving a carrier signal which is simultaneously frequency and phase modulated
US8965290B2 (en) Amplitude enhanced frequency modulation
US9356705B2 (en) Optical homodyne coherent receiver and method for receiving a multichannel optical signal
US4246440A (en) Radio broadcasting system with code signalling
GB2093318A (en) Fm broadcasting system with transmitter identification
JPS63283246A (ja) スペクトラム拡散無線通信の狭帯域化方式
US4782531A (en) Multichannel FM subcarrier broadcast system
HU220526B1 (hu) Modulációs eljárás és kapcsolási elrendezés adatjelek átvitelére, valamint vevőkészülék adatjelek vételére
US3462554A (en) Transmission system utilizing independent diversity reception on plural sideband components
US3452156A (en) Radio transmission system with independent diversity reception of plural sideband components
JP2001103015A (ja) ミリ波無線双方向伝送方法およびミリ波無線双方向伝送装置
CA2245958A1 (en) Modulated local oscillator
CN101661747B (zh) 一种数字调频立体声解码方法
US5061999A (en) Multiplex signal processing apparatus
US20240297681A1 (en) Method and apparatus for channel aggregation and single sideband transmission
JPH07297748A (ja) 送受信方式
JPH02121424A (ja) スペクトラム拡散無線通信の狭帯域化方式
CN100380821C (zh) 向下兼容的调幅广播数字化传输方法
JPS6276942A (ja) 受信回路

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees