HU220382B - Termőtáptalaj, valamint eljárás előállítására - Google Patents

Termőtáptalaj, valamint eljárás előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU220382B
HU220382B HU9601965A HU9601965A HU220382B HU 220382 B HU220382 B HU 220382B HU 9601965 A HU9601965 A HU 9601965A HU 9601965 A HU9601965 A HU 9601965A HU 220382 B HU220382 B HU 220382B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sorgum
plants
cannabis
waste
sativa
Prior art date
Application number
HU9601965A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT76449A (en
HU9601965D0 (en
Inventor
Maria Rogmans
Hermann-Josef Wilhelm
Original Assignee
Allplant Entwicklungs- Und Marketing Gmbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Allplant Entwicklungs- Und Marketing Gmbh. filed Critical Allplant Entwicklungs- Und Marketing Gmbh.
Publication of HU9601965D0 publication Critical patent/HU9601965D0/hu
Publication of HUT76449A publication Critical patent/HUT76449A/hu
Publication of HU220382B publication Critical patent/HU220382B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05GMIXTURES OF FERTILISERS COVERED INDIVIDUALLY BY DIFFERENT SUBCLASSES OF CLASS C05; MIXTURES OF ONE OR MORE FERTILISERS WITH MATERIALS NOT HAVING A SPECIFIC FERTILISING ACTIVITY, e.g. PESTICIDES, SOIL-CONDITIONERS, WETTING AGENTS; FERTILISERS CHARACTERISED BY THEIR FORM
    • C05G1/00Mixtures of fertilisers belonging individually to different subclasses of C05
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05FORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C, e.g. FERTILISERS FROM WASTE OR REFUSE
    • C05F11/00Other organic fertilisers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S71/00Chemistry: fertilizers
    • Y10S71/903Soil conditioner
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S71/00Chemistry: fertilizers
    • Y10S71/904Carrier

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Mushroom Cultivation (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)

Description

A találmány termőtáptalajra, valamint annak előállítására vonatkozik.
A kertészetben termőtáptalajként főleg tőzeget alkalmaznak. Biológiai értelemben a tőzeg a láp, különösen a felláp humuszosodott alakja. A lápok a különösen veszélyeztetett életterekhez tartoznak; számos ott élő növény- és állatfaj a kihalástól veszélyeztetett fajokhoz tartozik. Ennek ellenére egyedül a Német Szövetségi Köztársaságban évente mintegy 1000 ha fellápot szárítanak ki a tőzegkitermeléssel, és évente 8 000 000 m3 mennyiséget meghaladó tőzeget alkalmaznak a kertekben és kertészeti üzemekben. A lápok képződéséhez 10 000 évre van szükség, és ha a tőzeg kitermelését nem szüntetik meg, a lápok néhány évtized múlva elpusztulnak. A lápok megtartását elősegíti, ha a kertészetben és a hobbikertekben lemondanak a tőzegről, még inkább ha azt mással pótolják.
A tőzeg kedvező hatásaival, így a talaj szerkezetének javításával szemben számos hátrány sorolható fel.
- A tőzeg nem trágya, amint azt a „tőzegtrágya” és hasonló elnevezések tévesen sejtetik; a tőzeg gyakorlatilag nem tartalmaz növényi tápanyagokat.
- A tőzeg pH-értéke nagyon alacsony (pH=3-4), és így a talajt elsavanyítja. A talaj elsavanyodása tápanyaghiányhoz vezet, ami viszont kiegészítő, költséges és a környezetet károsító trágyázást tesz szükségessé.
- A tőzeg víztárolási képessége nagyon csekély. A tőzeg nagyon gyorsan elveszti nedvességtartalmát, és egyéb szerves anyagokhoz (komposzthoz, fakéregtakaráshoz) viszonyítva nagyon csekély mennyiségű humuszt szolgáltat.
- Homokos talajokban tőzeg alkalmazásának hatása leggyakrabban nagyon gyorsan megszűnik, míg nehéz agyagos talajokban a nem kielégítő levegőellátás miatt elszenesedés mehet végbe.
- Különösen hatástalan a talaj takarása tőzeggel, minthogy a tőzeg éppen a felületen különösen könnyen kiszárad. A talajtakarás kedvező hatását ezért tőzeggel nem lehet elérni.
Napjainkig tőzeget helyettesítő termékek sorát dolgozták ki, amelyek a kertészeti célra alkalmazott tőzeget részben helyettesíthetik:
- szerves helyettesítő anyagok: fakéregből előállított termékek, komposzt, rizspelyva, kókuszrost, gyapothulladék;
- ásványi helyettesítő anyagok: duzzadóagyag, duzzadópala, kőzetgyapot, homok és kavics, horzsakő, lavalit, perlit, vermikulit és hasonlók;
- szintetikus helyettesítő anyagok: Styromull és Hygromull kereskedelmi nevű polisztirolpehely (gyártó cég: Bayer AG, Leverkusen, DE), műanyag sörték és hasonlók.
E termékek kedvezőtlen tulajdonságai gyakran meggátolják azok nagyobb részarányú alkalmazását termőtáptalajokban. E termékek alkalmazásánál a következő kritériumokra kell tekintettel lenni:
- sótartalom,
- tápanyagtartalom,
- nitrogénmegkötés,
- nehézfémek és egészségre káros szálak tartalma (kőzetgyapot, műanyag sörték, káros szerves anyagok),
- víztárolási képesség,
- levegőtartalom,
- szerkezeti stabilitás,
- ioncserélő kapacitás,
- egységes állag,
- ár,
- hozzáférhetőség,
- szállítási költségek és
- ökológiai egyensúly.
A tőzeget helyettesítő ásványi és szintetikus anyagok sótartalma általában túl nagy, szerkezetük stabilitása nem elégséges. Alkalmazásuk következtében a nitrogén megkötése túl nagy, a talaj levegőháztartását kedvezőtlenül befolyásolják. A szintetikus helyettesítő anyagok ezenkívül az egészségre leggyakrabban ártalmasak. A tőzeget helyettesítő ásványi és szintetikus anyagok mentesítése és a biológiai körfolyamatba történő visszavezetése is nehézségeket okoz.
A tőzeget helyettesítő eddig alkalmazott szerves termékek is mutatnak hátrányokat. A kerti és konyhai hulladékból, szemétből vagy derítőiszapból előállított komposzt legtöbbször növényvédő szerek, nehézfémek, karcinogén szénhidrogének, antibiotikumok vagy egyéb idegen anyagok maradványait tartalmazza. A komposzt előállítása gyakran bűzzel jár; ezenkívül az említett idegen anyagok szivárgó víz révén a talajvíz minőségét hátrányosan befolyásolhatják. Derítőiszapból csak megfelelő adalék anyagokkal állítható elő megfelelő komposzt; agrokémiai alkalmasságának vizsgálata elengedhetetlen, ami növeli a felmerülő költségeket [D. Gaul és munkatársai: Umwelthygiene, 10, 227-236(1974)].
Összefoglalva hangsúlyozzuk, hogy nincs általánosan alkalmazható helyettesítő anyag, amely csak közelítőleg is a fehértőzeg tulajdonságait mutatná. Az eddig ismert helyettesítő termékekkel a növények optimális növekedése szempontjából fontos levegőpórus-hányad egyidejűleg nagy vízmegkötő-képesség mellett nem volt elérhető.
A találmány feladata ezért olyan anyag kidolgozása, amely a fehértőzeg lényeges kémiai és fizikai tulajdonságait mutatja, továbbá javított minőségű olyan értelemben, hogy a fehértőzeghez viszonyítva pH-értéke kedvezőbb, levegőpórus-hányada és tápanyagtartalma nagyobb. Ezenkívül kívánatos, hogy az anyag előállítása környezetbarát módon, kedvező költségek mellett és egységesített módon lehetséges legyen.
A fentiek alapján a találmány tőzeg helyettesítésére kitűnően alkalmas termőtáptalaj, amely keserűfücserje, C4-növények, valamint a Cannabis és Dicksonia nemzetséghez tartozó növények közül választott, aprított növényeket tartalmaz azzal a megkötéssel, hogy komposztálással kapott, Miscanthus-tart&imü termőtáptalajtól mentes. C4-növényként nagy sebességű fotoszintézist végző növényfajtákat jelölünk.
A termőtáptalaj előnyösen aprított keserűfucserjét tartalmaz.
A keserűfücserje (Polygonum sachalinense, Reynoutria sachalinense vagy Reynoutria japonica) a múlt szá2
HU 220 382 Bl zad közepén dísz- és takarmánynövényként került Európába az Oroszország keleti partjainál lévő sziget, Szahalin déli részéről. Azóta egy rokon fajjal, a japán keserűfucseijével gyakran előfordul vadon élő növényként patakok mellett vagy erdőszéleken. A keserűfücserje előnye többek között az, hogy gyorsan nő, és hagyományos mezőgazdasági gépekkel nagy energiaráfordítás nélkül betakarítható. Az eddig ismert és vadon élő cserjekultúráknál évente hektáronként 50-150 t friss biomasszahozam volt elérhető. További előny, hogy keserűfűcserje termesztése esetén nincs szükség növényvédő szerre, minthogy eddig nincs ismert kártevője.
A találmány kidolgozása során kolchicin alkalmazásával elértük a keserűfucserje kromoszómaszámának többszörözését (poliploidizálását), ezáltal lehetővé vált különösen nagyhozamú fajok termesztése. Poliploid keserűfücsetje termesztése esetén a friss biomassza hozama hektáronként és évente 200-500 t. A következőkben ismertetjük a keserűfűcseije kromoszómaszámának többszörözését.
1. A vizsgálatba bevont területekről erős és fagytűrő keserűfucserje-növényeket választunk ki; ezek a növények az in vitro szaporítás és a genetikai vizsgálatok kiindulási anyaga.
2. Steril tenyészet létesítésére fiatal hajtásokat 1 tömeg%-os nátrium-hipoklorid-oldatban sterilizálunk.
3. Mikroszkóp segítségével a növények merisztémáit kivágjuk, és steril körülmények között (az 1. táblázat szerinti) tápközegre visszük. Minthogy a kivett merisztémák 80-90%-a nem steril, ezeken a tenyészeteken a kémcsövekben, illetve a tenyészedényekben gombák vagy baktériumok szaporodnak el. Ahhoz, hogy néhány steril kiindulási növényt kapjunk, merisztémák ezreit kell kivenni és tenyészteni.
4. Ezt követően steril merisztémákat különböző termőtáptalajokon továbbszaporítunk, ezáltal meghatározzuk az optimális szaporítás sebességét. Ily módon 6-12 hónap alatt a további szaporítás számára kiónok állíthatók elő.
5. A kromoszómák többszörözésének kiváltására a tápközeghez kolchicint adunk. A kolchicin az őszi kikericsben (Colchicum annuum) található anyag, amely gátolja a mitózist. A kolchicint vízben oldjuk és minthogy hő hatására bomlik - szűréssel sterilizáljuk. A kolchicinoldat koncentrációja 0,01-0,50 tömeg%.
6. Nagy koncentrációjú kolchicinoldattal rövid idejű kezelést végzünk, kis koncentrációjú oldat esetén a kezelési időt ennek megfelelően meghosszabbítjuk.
7. A kezelés után a növényeket az alkalmazott vegyszerek eltávolítására steril vízzel mossuk. Ezt követően a merisztémákat zárható tenyésztőedényben lévő termőtáptalajra helyezzük, és mesterséges fény (16 órán át 2000-2500 lux) és relatív nedvességtartalom (50%) mellett alkalmas hőmérsékleten (25 ±1 °C) tenyésztjük.
8. Minthogy a kolchicin erősen mérgező, ezt a kezelést csak néhány merisztéma éli túl, és ezek közül is néhányban van megnövekedett kromoszómaszám.
9. Az egyes növényeket citométerrel vizsgáljuk. A kutikula sejtjeiben lévő sztómák és kloroplasztok száma alapján megállapítható, hogy a növényi sejtekben a kromoszómák száma megváltozott-e. Ezekből a komponensekből poliploid növényekben lényegesen több van. A kromoszómák többszöröződése ezenkívül megállapítható a külhárn sejtjeinek a diploid sejtekhez viszonyított növekedése alapján is.
10. A gyökércsúcsok vizsgálata egyértelmű eredményeket ad. Ehhez a vizsgált növények kromoszómáit megfestjük. A kromoszómák olyan mértékben spirális alakot vesznek fel, hogy a mikroszkóp alatt megszámolhatok.
11. A poliploid növényeket, illetve növényrészeket tovább szaporítjuk, és megfelelő tenyészidő után dugványként szántóföldön elültetjük.
1. táblázat
Keserűfucserje és C4-növények merisztémáinak szaporítására használt tápközeg összetétele
CaCl2.2H2O 440 mg/1
KH2PO4 170 mg/1
KNOj 1900 mg/1 (MS Macronte)
NH4NO3 1650 mg/1
MgSO4.7H2O 370 mg/1
CoC12.6H2O 0,025 mg /1
Na2MoO4.2H2O 0,25 mg/1
CuS04.4H2O 0,025 mg /1
KI 0,83 mg/1 (M S Micro)
HjBOs 6,2 mg/1
MnSO4.4H2O 22,3 mg/1
ZnSO4.7H2O 8,6 mg/1
Na2.EDTA 37,2 mg/1
FeSO4.7H2O 27,8 mg/1
Nikotínsav 0,50 mg/1
Piridoxin (B6 vitamin) 0,50 mg/1
Tiamin (B, vitamin) 1,0 mg/1
Cukor 30,0 g/1
Agar-agar 6,5 g/1
BAP (6-benzil-aminopurin) 2,0 mg/1
NAA (1-naftil-ecetsav) 0,01 mg/1
GA3 (gibberillinsav) 1,0 mg/1
Adenin-szulfát 80,0 mg/1
A keserűfucserje kromoszómaszámának többszörözésére acenaftén is alkalmazható. Minthogy acenaflén vízben nem oldódik, ezen anyag kristályait oldás nélkül helyezzük el a merisztémák vegetációs pontjaira. Ezenkívül a kezelendő növényrészeket üvegburák alatt tartjuk, amelyeknek belső oldalam szintén acenafténkristályok vannak.
HU 220 382 Β1
Az üvegbura alatt a hőmérséklettől függően a szublimált anyag gőznyomása érvényesül, amelynek nagysága a kezelés időtartamától függ.
Spontán mutáció útján keletkezett növények, illetve növényrészek irányított szelekciójával is kaphatunk nagy biomasszahozamot biztosító keserűfucserje-növényeket.
Megállapítottuk, hogy keserűfücserjéből előállított termőtáptalaj olyan anyagokat tartalmaz, amelyek az abba ültetett növényeket erősítik, és esetleges gombás megbetegedések, így lisztharmat vagy szegfűrozsda, illetve baktériumok okozta (tüzes) üszők ellen védik. Az ilyen termőtáptalajba elültetett növények bizonyos anyagcsere-változásokat mutatnak. Már az elültetést követő néhány óra múlva megnő bizonyos enzimek koncentrációja a növényekben. Ezekhez tartoznak a kitinázok, amelyek képesek a gombák sejtfalának alkotórészeit lebontani. Ezért kézenfekvő az a feltevés, hogy ezek az anyagcseretermékek jelentős mértékben részt vesznek a növények gombásodás elleni védelmében. Egyéb enzimek termelése is megnő, amelyek a növények további védekezési reakcióit válthatják ki. A találmány szerinti termőtáptalaj által kiváltott rezisztencia alapjául szolgáló hatásmechanizmus azonban nagyon bonyolult, és még nem minden részletében tisztázott.
A találmány szerinti termőtáptalaj aprított keserűfücserje kiegészítésére vagy helyettesítésére aprított C4-növényeket tartalmaz.
C4-növényeket nagy sebességű fotoszintézis jellemzi. Ez csekély mennyiségben rendelkezésre álló CO2 esetén is a szén-dioxid hatékony felhasználásán alapszik. Az első kimutatható reakciótermék C4-egység (oxál-acetát, maleát, aszpartát) a C3-növényeknél fellépő, (^-egységet képviselő 3-foszfoglicerinsawal szemben. A C4növények morfológiája abban különbözik a C3-növényekétől, hogy a C4-növényeknél az asszimiláló sejtek koszorú alakjában helyezkednek el a levelek edénynyalábja körül, míg a C3-növényeknél ezek szokásosan rétegződnek.
Előnyös olyan termőtáptalaj, amely a Sorgum, Andropogon, Coelorhachis, Coix, Cymbopogon, Echinochloa, Erianthus, Hyparrhenia, Leptochloa, Panicum, Paspalum, Pennisetum, Saccharum, Schizachyrum, Spartina, Sporobolus, Themeda, Thripsacum, Vetiveria és Zea nemzetséghez tartozó aprított ^-növényeket tartalmaz.
Különösen előnyös a találmány szerinti olyan termőtáptalaj, amely a Sorgum allmum, Sorgum halepense, Sorgum versicolor, Sorgum bicolor (CV-Silk), Sorgum bicolor var. arundinacaeum, Sorgum bicolor var. verticilliflorum, Sorgum caucasicum, Sorgum drummondii, Sorgum giganteum, Sorgum milliaceum, Sorgum milliaceum var. parvispiculum, Sorgum nidium, Sorgum pugionifolium, Sorgum serratum, Sorgum stapffii, Sorgum sudanense, Sorgum vulgare, Sorgum zizanioides vagy Sorgum adans cirokfajhoz tartozó aprított (^-növényeket tartalmaz.
Szántóföldi kísérletekben éveken keresztül folytatott kiválasztás útján sikerült a legfontosabb - Sorgum allmum, Sorgum bicolor (CV-Silk faj) és Sorgum halepense - C4-növényfajokat európai éghajlati viszonyok között télállóvá nemesíteni.
Különösen nagyhozamú C4-növények előállítására lefolytathatjuk a keserűfucseijére az előzőekben ismertetett kromoszómatöbbszörözési eljárást. Minthogy a C4-növények egyszikűek, amelyeknek csúcsmerisztémáit a levelek jól védik, a csíranövény stádiumában a csúcsmerisztéma fölött, ahhoz közel levágjuk a koleoptilt, és a kolchicint a csonkra visszük fel. A levélzet néhány nap múlva új levelek kinövése által pótlódik.
A C4-növények esetén kicsírázott magvakat is kezelhetünk Petri-csészékben lévő kolchicinoldat sekély rétegében 3-4 óra időtartamig. A vizes kolchicinoldat kedvező koncentrációja a fajtól függ, C4-füvek esetében 0,05-0,4 tömeg% között van. A magvakat a kezelés során - mindenekelőtt kolchicin hosszabb idejű alkalmazása esetén - rendszeresen meg kell figyelni. A gyökerek megvastagodásának fellépésekor a kezelést meg kell szakítani. Ezt követően a magvakat alaposan mossuk és tűzdelőládákba vetjük el.
A találmány szerinti termőtáptalajt ezenkívül előállíthatjuk a Cannabis (kender) és Dicksonia (páfrány) nemzetségekhez tartozó aprított növényekből is. Előnyös olyan termőtáptalaj, amely Cannabis sativa, Cannabis sativa ssp. indica, Cannabis sativa ssp. sativa, Cannabis sativa ssp. sativa gigantea (var. chinenesis), Cannabis sativa ssp. sativa (De., Cannabis gigantea Del. ex. Vilm; óriáskender) vagy Dicksonia antarctica fajhoz tartozó aprított növényeket tartalmaz.
A termőtáptalaj előnyösen 15-25 tömeg%, különösen előnyösen 18-20 tömeg% természetes maradó nedvességtartalmú aprított keserűfucserjét és/vagy (^-növényeket tartalmaz. Megfelelő maradék nedvességtartalmú növényeket úgy kaphatunk, hogy a növényeket mindaddig szárukon hagyjuk, amíg az évszaktól függően növekedésüket ősszel megszüntetik, és a talajszint feletti növényrészekből a tápanyagokat a gyökerek rizómáiba visszajuttatják. Mihelyt a növények elérik a fent megadott maradó nedvességtartalmat, mezőgazdasági gépekkel betakarítjuk a növényeket, majd a learatott biomasszát szállítható kalapácsos malommal durván vagy finoman megőröljük.
A növények aprítására használhatók többek között aprítódobok, tépódobok, tárcsás aprítok, kettős áramú malmok, fakérget őrlő berendezések, forgácsaprítók, hasítva és ütve zúzó berendezések, illetve hasonló gépek, amelyek alkalmasak hasított és szeletelt anyag, forgács, valamint egynyári növények feldolgozására.
Az aprítási folyamat során vagy azt követően a termőtáptalaj későbbi rendeltetésétől függően adalék anyagokat adalékolhatunk.
Ilyen adalék anyagok lehetnek többek között növényi olajok. Növényi olajok hozzákeverése meggátolja, hogy a találmány szerinti termőtáptalaj kezelése porképződéssel járjon. Növényi olajokként többek között alkalmazhatunk szója-, repce- és napraforgóolajat. 1 m3 termőtáptalajban előnyösen 1-5 1 növényi olajat keverünk el.
HU 220 382 Β1
Adalék anyagokként alkalmasak továbbá poliakrilamid-granulátum, agyagásvány-keverékek, lávakózetőrlemény, horzsakő, bentonit, homok, papírhulladék, barnaszén elégetésekor keletkező szállóhamu, bamaszénhulladék és bármilyen műtrágya. 5
Poliakrilamid-granulátumok azáltal javítják a találmány szerinti termőtáptalajt, hogy nagy vízmegkötőképességgel rendelkeznek. Különösen előnyösek gélképző, keresztkötésekkel térhálósított poliakrilamidgranulátumok, így többek között a Polywater-Aqua- 10 Plus® kereskedelmi nevű termék (gyártó cég: Polyplant GmbH, Xanten).
Agyagásvány-keverékek hozzáadása a találmány szerinti termőtáptalajhoz lehetővé teszi agyag-humuszkomplexek képződését. 15
Előnyös módon alkalmasak továbbá szerves adalék anyagok, így tengeri algaextraktum, ricinusapríték, szaruforgács, szaruliszt, vérliszt, puhafaforgács, gyapothulladék, lenhulladék, textilhulladék, kókuszrost és magházföld. 20
Folyékony tengeri algaextraktum előállítható többek között Ascophyllum nodosum alapján kiindulva szokásos eljárásokkal. Kereskedelmi forgalomban kapható tengeri algaextraktum többek között a Maxicrop Triple® kereskedelmi nevű termék (gyártó cég: Maxicrop Inter- 25 national Ltd., Norvégia).
A találmány szerinti termőtáptalaj sajátos alkalmazási területei esetében nitrogénmegkötő baktériumok, növényi hormonok, vitaminok, fungicidek és aminosavak közül választott adalék anyagot tartalmaz. 30
Nitrogént megkötő baktériumokként alkalmasak többek között az Azotobacter nemzetséghez tartozó baktériumok. Mezőgazdasági rendeltetésű Azotobacter baktériumokat tartalmazó készítmény a Krishio Mitra Liquid Biofertiliser® kereskedelmi nevű tennék (gyártó 35 cég: Suyash Sankalp Exports Pvt. Ltd., Puné, India). Növényi hormonként többek között auxin, citokinin és gibberellin alkalmazható. Vitaminokat tiamin, riboflavin, piridoxin, kobalamin, nikotinsav, pantoténsav, folsav és biotin közül választhatunk. 40
A találmány szerinti termőtáptalajhoz növényi hormonok, vitaminok, fungicidek, aminosavak és további tápanyagok alkalmas keverékét tartalmazó adalék anyagként használható a Vitormone® kereskedelmi nevű termék (gyártó cég: Suyash Sankalp Exports Pvt. Ltd., 45 Puné, India).
A 2. táblázatban aprított Sorgtim allmum növényekből a találmány értelmében előállított termőtáptalaj tulajdonságait hasonlítjuk össze a fehértőzeg tulajdonságaival.
2. táblázat
Sorgum allmum növényekből előállított, találmány szerinti termőtáptalaj tulajdonságai fehértőzeghez hasonlítva
Tulajdonságok Találmány szerinti termőtáptalaj Fehértőzeg
pH-érték 6,2 3,0 4,5
Száraz anyag (tömeg%) 86,945 20,0-30,0
Összes N (%) 0,34 0,8-1,2
Összes P (%) 1,70 0,01-0,04
Összes K (%) 3,70 0,01-0,03
C/N arány 30:1 30:50
Sűrűség, szárazon (g/1) 220 55-75
Sűrűség, nedvesen (g/1) 1510 150-180
Az előző táblázatból kitűnik, hogy a találmány szerinti termőtáptalaj tápanyagokban nagyon gazdag, ezáltal kitűnően alkalmas tőzeg helyettesítésére. A termőtáptalaj - valamennyi szerves anyaghoz hasonlóan az idő folyamán természetes, bakteriális bomlást szenved. Minthogy az előzőekben megnevezett növények biomasszájában nagy mennyiségű lignin és sejtrost van, a belőlük kapott termőtáptalaj csak nagyon lassan bomlik le, és nagyrészt tartós hatású humusszá alakul át. Ez javítja a talaj szerkezetét, gátolja a talaj tömörödését vagy kéreggé alakulását, növeli a talaj hőmérsékletét, és összeférhető a talajban élő organizmusokkal. A találmány szerinti termőtáptalaj nem fitotoxikus hatású. Kitűnően alkalmas a kertészetben és mezőgazdaságban a gyümölcs-, zöldség- és szőlőtermesztéshez továbbá az erdészetben. Ezenkívül virágföldként is alkalmazható. Minthogy a termőtáptalaj a nedvességet megköti, szagok képződését gátolja, nem ragad, és hosszú távon rugalmas marad, az állattartásban alomként is alkalmas, különösen macskák esetében.
A 3. táblázat fehértőzeg, feketetőzeg és a 2. táblázatban tárgyalt találmány szerinti termőtáptalaj Összehasonlító elemzését mutatja. Az osztályozáshoz használt számok jelentése: 1 - jó, 2 - közepes, 3 - rossz.
3. táblázat
Sorszám Tulajdonság Fehértőzeg Feketetőzeg Találmány szerinti termőtáptalaj
1 2 3 1 2 3 1 2 3
1. környezetbarát jelleg, általában * * *
2. környezetbarát jelleg előállításkor * *
3. előállítás energiaigénye * *
4. szállítási út (rövid távolság) * * *
HU 220 382 Bl
3. táblázat (folytatás)
Sorszám Tulajdonság Fehértőzeg Feketetőzeg Találmány szerinti termőtáptalaj
1 2 3 1 2 3 1 2 3
5. előállítási változatok - szerkezet - víztartalom - kémiai tulajdonságok - egyéb termékek * * * ♦ * * * * ♦ ♦ ♦ *
6. víztartási képesség * * *
7. durva pórusok térfogata * *
8. N-kötés, C/N arány * *
9. pufferképesség * * * *
10. nedvesíthetőség * * * *
11. szerkezet stabilitása *
12. tőzeghez hasonlóság (kémiailag) * *
13. tőzeghez hasonlóság (szín) * * *
14. középtávú állag
15. helyfiiggőség * *
Kiemeljük, hogy a találmány szerinti, aprított haszonnövényekből, különösen keserűfűcserjéből vagy
C4-növényekből álló biomasszával együtt istállótrágya (marha-, sertés-, tyúk- vagy lótrágya) is fermentálható.
Nem fermentált istállótrágya kihordása szántóföldekre 30 különböző nehézségekkel jár együtt. Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabb káros hatásokat:
- a benne lévő káros anyagok (indol, szkatol, putreszcin, kadaverin és hasonlók) folytán az érett istállótrágya árt a növények gyökereinek; 35
- friss szerves anyag mikroorganizmusok által történő lebontása során a gyökereket gátló anyagok szabadulnak fel;
- az érett istállótrágya életképes gyomnövénymagvakat és kórokozókat tartalmaz; 40
- a rothadó trágya kórokozókat és rovarokat, így burgonyabogarakat vonz; és
- az érett istállótrágya „ionkonkurrencia” folytán gátolhatja ásványi anyagok növény által való felvételét.
Csak az istállótrágya és a találmány szerinti termő- 45 táptalaj egyidejű fermentálása eredményez olyan trágyát, amelyet aggályok nélkül alkalmazhatunk.
A találmány továbbá eljárás termőtáptalaj előállítására, amelynek során
a) keserűfűcserje, Cannabis és Dicksonia nemzetség- 50 hez tartozó növények, valamint C4-növények közül választott, Miscanthus egyedektől eltérő növényeket takarítunk be,
b) a növényeket aprítjuk, és adott esetben
c) az így kapott biomasszát legalább egy adalék anyag- 55 gal keverjük.
Az előzőekben említettek szerint a termesztésre előnyösen poliploid keserűfűcserjék továbbá az említett nemzetségek, illetve fajok C4-növényei alkalmasak. 60
A mezőgazdaságilag termesztett növényeket mezőgazdasági gépekkel, így sortávolságtól független kukoricabetakarító géppel betakaríthatjuk, majd ezt követően a már említett gépekkel durvára vagy finomra őrölhetjük.
A növényeket előnyösen olyan időpontban takarítjuk be, amikor a növények évszaktól függő természetes maradó nedvességtartalma 15-25 tömeg%.
Az aprított növényeket előnyösen az előzőekben említett adalék anyagokkal keverjük.
A betakarított és aprított keserűfucserjét és/vagy C4növényeket, illetve a Cannabis és Dicksonia nemzetségből választott növényeket különösen előnyösen - adott esetben előzőekben említett legalább egy adalék anyaggal együtt - szokásos eljárásokkal komposztáljuk.
A következőkben a találmány szerinti termőtáptalaj különösen előnyös összetételeit példákkal szemléltetjük.
1. példa m3 termőtáptalajhoz:
- 120 kg aprított Cannabis és Sorgum C4-növények,
- 250 kg Polygonum aprított C4-növények,
- 20 kg homok,
- 2 kg poliakrilamid-granulátum, szemcseméret: 1-3 mm és
- 1 kg algaextraktum, 50 1 vízben feloldva és a fenti alkotórészekkel elkeverve.
2. példa m3 termőtáptalajhoz:
- 120 kg aprított Cannabis és Sorgum C4-növények,
- 250 kg Polygonum aprított C4-növények,
- 20 kg horzsakő,
- 25 kg poliakrilamid-granulátum, szemcseméret: 1-3 mm és
- 1 kg algaextraktum.
HU 220 382 Bl
3. példa m3 termőtáptalajhoz:
- 120 kg aprított Cannabis és Sorgum C4-növények,
- 252 kg Polygonum aprított C4-növények,
- 70 kg papírhulladék, zúzott és nedvesített,
- 25 kg poliakrilamid-granulátum, szemcseméret: 1-3 mm és
- 1 kg algaextraktum.
4. (összehasonlító) példa 1 m3 termőtáptalajhoz:
- 80 kg Sorgum allmum vagy Sorgum halapense, szárazon, 1-3 mm méretre zúzva,
-125 kg Miscanthus sinensis giganteus, szárazon, 1-5 mm nagyságra zúzva,
- 10 kg 1. agyagásvány-keverék (4. táblázat),
- 10 kg 3. agyagásvány-keverék (6. táblázat),
- 3 kg ricinusapríték vagy
- 1 kg algaextraktum.
5. (összehasonlító) példa 1 m3 termőtáptalajhoz:
- 55 kg Sorgum allmum vagy Sorgum halapense vagy egyéb Sorgwzw-fajok, szárazon 1-3 mm méretre zúzva,
- 85 kg Miscanthus sinensis giganteus vagy Miscanthus sinensis vagy szalma vagy talajszint feletti növényrészekből álló, 18-20 tömeg% maradó nedveségtartalmú biomassza szárazon 1-5 mm nagyságra zúzva,
- 50 kg papírhulladék, 0,5 mm széles csíkokban,
- 10 kg 1. agyagásvány-keverék (5. táblázat),
- 10 kg 3. agyagásvány-keverék (6. táblázat),
- 1 kg Polywater-Aqua-Plus®, szemcseméret: 1-3 mm,
- 4,5 kg szaruforgács vagy 2,5 kg szaruliszt vagy 1 kg vérliszt vagy
- 1 kg algaextraktum.
6. (összehasonlító) példa 1 m3 termőtáptalajhoz:
- 55 kg Sorgum allmum vagy Sorgum halepense szárazon 1-3 mm méretre zúzva,
- 55 kg puhafaforgács,
- 23 kg papírhulladék, 0,5 mm széles csíkokban (vagy 150 kg pépként vagy papíriszapként),
- 47 kg Miscanthus sinensis giganteus vagy Miscanthus sinensis,
-1,5 kg karbamid vagy algaextraktum, 20 1 vízben oldva és a fenti masszában eloszlatva,
- 10 kg 2. agyagásvány-keverék,
- 1 kg Polywater-Aqua-Plus®, szemcseméret: 1-3 mm, vagy
- 12 kg 3. agyagásvány-keverék.
7. (összehasonlító) példa 1 m3 termőtáptalajhoz:
- 55 kg Sorgum allmum vagy Sorgum halapense vagy egyéb Sorgum-fajok, szárazon 1-3 mm méretre zúzva,
- 166 kg őrölt gyapothulladék vagy őrölt lenhulladék vagy őrölt textilhulladék vagy kókuszrost vagy barnaszén-elégetésből származó szállóhamu vagy bamaszénhulladék, magházföld vagy papírhulladék, papírzagy vagy papírpép,
- 85 kg Miscanthus sinensis giganteus vagy Miscanthus sinensis,
- 1,5 kg karbamid vagy szaruforgács vagy vérliszt vagy ricinusapríték vagy algaextraktum, 20 1 vízben oldva és a fenti masszában eloszlatva,
- 10 kg 2. agyagásvány-keverék,
- 1 kg Polywater-Aqua-Plus®, szemcseméret: 1-3 mm, vagy 3. agyagásvány-keverék.
8. példa m3 termőtáptalajhoz:
- 55 kg Sorgum-fajok, szárazon 1-3 mm méretre zúzva,
- 166 kg papírhulladék, 0,5 mm széles csíkokban, nedvesítve,
- 333 kg homok vagy horzsakő, a horzsakő szemcsemérete: 1-3 mm, a két komponens 1:1 tömegarányban,
- 10 kg 2. agyagásvány-keverék,
- 1 kg Polywater-Aqua-Plus®, szemcseméret: 1-3 mm vagy 3. agyagásvány-keverék.
- 1,5 kg karbamid vagy szaruforgács vagy vérliszt vagy ricinusapríték vagy algaextraktum, 12 1 vízben oldva és a fenti masszában eloszlatva.
Zsákokban történő hosszabb idejű tárolás során a termőtáptalaj penészedésének elkerülésére a maradó víztartalom célszerűen legfeljebb 18 tömeg%. Eljárhatunk úgy is, hogy konzerválószert adunk a termőtáptalajhoz. Különösen ajánlhatók biológiai konzerválószerek, így buzérgyökér.
4. táblázat
1. agyagásvány-keverék
Agyagásvány-alkotók Ásványi összetétel
Montmorillonit 70-75 tömeg%
Iliit 15-20 tömeg%
Kvarc 3-5 tömeg%
Fő kísérőásványok: íbldpát és csillám (nagy ioncserélő-képesség)
Kémiai elemzés
Kovasav (SiO2) 56,5 tömeg%
Alumínium-oxid (A12O3) 20,8 tömeg%
Vas-oxid (Fe2O3) 5,0 tömeg%
Titán-oxid (TiO2) 0,3 tömeg%
Kalcium-oxid (CaO) 2,1 tömeg%
Magnézium-oxid (MgO) 3,4 tömeg%
Kálium-oxid (K2O) 1,4 tömeg%
Nátrium-oxid (Na2O) 2,3 tömeg%
HU 220 382 Β1
4. táblázat (folytatás)
Egyéb adatok
Izzitási veszteség 8,3 tömeg%
Mikrotápanyagok mangán, réz, bór
pH-érték (8 tömeg%-os vizes szuszpenzióban) 9
Reverzibilis vízmegkötő képesség nagy
Kationcserélő képesség 40 50 mval/100 g száraz agyag
Hatásos fajlagos felület 5 7 ha/1 kg száraz agyag
5. táblázat
2. agyagásvány-keverék
Agyagásvány-alkotók Ásványi összetétel
Kovaföld (SiO2) 50,5 tömeg%
Timföld (A12O3) 24,0 tömeg%
Titán-oxid (TiO2) 4,0 tömeg%
Vas-oxid (Fe2O3) 13,5 tömeg%
Kalcium-oxid (CaO) 3,0 tömeg%
Magnézium-oxid (MgO) 3,4 tömeg%
Kálium-oxid (K2O) 0,6 tömeg%
Nátrium-oxid (Na2O) 10,0 tömeg%
Izzitási veszteség 10,0 tömeg%
Nyomelemek
Ólom 5,0 mg/kg
Bór 120,0 mg/kg
Kadmium 20,2 mg/kg
Króm 95,0 mg/kg
Kobalt 43,0 mg/kg
Réz 39,0 mg/kg
Nikkel 52,0 mg/kg
Cink 110,0 mg/kg
Mangán 1600 mg/kg
Egyéb adatok
pH-érték 5,2
T-érték 75 mval (100 g)
N 23 mg/1
P2O5 277 mg/1
K2O 203 mg/1
Mg 559 mg/1
só (KC1 alakjában) 0,23 g/1
6. táblázat
2. agyagásvány-keverék
Kémiai elemzés (tájékoztató értékek) Ásványi összetétel
Kovasav (SiO2) 60,00 tömeg%
Timföld (A12O3) 23,00 tömeg%
Titán-oxid (TiO2) 1,90 tömeg%
Vas-oxid (Fe3O4) 3-8 tömeg%
Kalcium-oxid (CaO) 0,20 tömeg%
Magnézium-oxid (MgO) 0,80 tömeg%
Kálium-oxid (K2O) 2,20 tömeg%
Nátrium-oxid (Na2O) karbonát- és szulfátmentes 0,30 tömeg%
Egyéb adatok
Szemcseméret, térfogatsűrűség 0,5-3,5 mm; 770 g/1
Porozitás 52%
Vizmegkötés/1 ásványgranulátum 600-800 cm3 (szemcsemérettől függően)
pH-érték tartósan semleges
Granulátum színe piros-sárga-bama
Sav-, lúg- és fagyállóság
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (24)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Termőtáptalaj, amely aprított növényeket tartalmaz, azzal jellemezve, hogy keserűfucsetje, C4-növények, valamint a Cannabis és Dicksotiia nemzetséghez tartozó növények közül választott, aprított növényeket tartalmaz, amely komposztálással kapott, Miscanthustartalmú termőtáptalajtól mentes.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy aprított poliploid keserűfucseijét és/vagy C4-növényeket tartalmaz.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy a Sorgum, Andropogon, Coelorhachis, Coix, Cymbopogon, Echinochloa, Erianthus, Hyparrhenia, Leptochloa, Panicum, Paspalum, Pennisetum, Saccharum, Schizachyrum, Spartina, Sporobolus, Themeda, Thripsacum, Vetiveria és Zea nemzetséghez tartozó aprított C4-növényeket tartalmaz.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy a Sorgum allmum, Sorgum halepense, Sorgum versicolor, Sorgum bicolor CV-Silk, Sorgum bicolor var. arundinacaeum, Sorgum bicolor var. verticilliflorum, Sorgum caucasicum, Sorgum drummondii, Sorgum giganteum, Sorgum milliaceum, Sorgum milliaceum var. parvispiculum, Sorgum nidium, Sorgum pugionifolium, Sorgum serratum, Sorgum stapffii, Sorgum sudanense, Sorgum vulgare, Sorgum zizanioides vagy Sorgum adans. fajhoz tartozó aprított C4-növényeket tartalmaz.
  5. 5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy 15-25 tömeg% természetes mara8
    HU 220 382 Bl dó nedvességtartalmú aprított keserűfucserjét és/vagy C4-növényeket tartalmaz.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy természetes maradó nedvességtartalma 18-20 tömeg%.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy Cannabis sativa, Cannabis sativa ssp. indica, Cannabis sativa ssp. sativa, Cannabis sativa ssp. sativa gigantea (var. chinenesis), Cannabis sativa ssp. sativa (De., Cannabis gigantea Del. ex. Vilm; óriáskender) vagy Dicksonia antarctica fajhoz tartozó aprított növényeket tartalmaz.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy továbbá legalább egy adalék anyagot tartalmaz.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy növényi olajok közül kiválasztott adalék anyagot tartalmaz.
  10. 10. A 8. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzaljellemezve, hogy poliakrilamid-granulátum, agyagásványkeverékek, lávakőzet-őrlemény, horzsakő, bentonit, homok, papírhulladék, barnaszén elégetésekor keletkező szállóhamu, bamaszénhulladék és műtrágyák közül választott adalék anyagot tartalmaz.
  11. 11. A 8. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzal jellemezve, hogy tengeri algaextraktum, ricinusapríték, szaruforgács, szaruliszt, vérliszt, puhafaforgács, gyapothulladék, lenhulladék, textilhulladék, kókuszrost és magházföld közül választott adalék anyagot tartalmaz.
  12. 12. A 8. igénypont szerinti termőtáptalaj, azzaljellemezve, hogy nitrogénmegkötő baktériumok, növényi hormonok, vitaminok, fungicidek és aminosavak közül választott adalék anyagot tartalmaz.
  13. 13. Eljárás termőtáptalaj előállítására, amelynek során növényeket takarítunk be és aprítunk, azzal jellemezve, hogy
    a) keserűfucseije, Cannabis és Dicksonia nemzetséghez tartozó növények, valamint C4-növények közül választott, Miscanthus egyedektől eltérő növényeket takarítunk be,
    b) a növényeket aprítjuk, és adott esetben
    c) az így kapott biomasszát legalább egy adalék anyaggal keverjük.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a növényeket évszaktól függő, 15-25 tömeg%-os természetes maradó nedvességtartalommal takarítjuk be.
  15. 15. A 13. vagy 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a biomasszát, adott esetben az adalék anyagokkal együtt komposztáljuk.
  16. 16. A 13. vagy 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy poliploid keserűfucserjét és/vagy C4növényeket takarítunk be.
  17. 17. A 13. vagy 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a Sorgum, Andropogon, Coelorhachis, Coix, Cymbopogon, Echinochloa, Erianthus, Hyparrhenia, Leptochloa, Panicum, Paspalum, Pennisetum, Saccharum, Schizachyrum, Spartina, Sporobolus, Themeda, Thripsacum, Vetiveria és Zea nemzetséghez tartozók közül választott C4-növényeket takarítunk be.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a Sorgum allmum, Sorgum halepense, Sorgum versicolor, Sorgum bicolor CV-Silk, Sorgum bicolor var. arundinacaeum, Sorgum bicolor var. verticilliflorum, Sorgum caucasicum, Sorgum drummondii, Sorgum giganteum, Sorgum milliaceum, Sorgum milliaceum var. parvispiculum, Sorgum nidium, Sorgum pugionifolium, Sorgum serratum, Sorgum stapffii, Sorgum sudanense, Sorgum vulgare, Sorgum zizanioides vagy Sorgum adans. fajhoz tartozók közül választott C4-növényeket takarítunk be.
  19. 19. A 13. vagy 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Cannabis sativa, Cannabis sativa ssp. indica, Cannabis sativa ssp. sativa, Cannabis sativa ssp. sativa gigantea var. chinenesis, Cannabis sativa ssp. sativa De., Cannabis gigantea Del. ex. Vilm; óriáskender vagy Dicksonia antarctica fajhoz tartozók közül választott növényeket takarítunk be.
  20. 20. A 13-19. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a növényeket közvetlenül a betakarítás után kalapácsos malommal aprítjuk.
  21. 21. A 13. vagy 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy növényi olajok közül választott adalék anyagot használunk.
  22. 22. A 13. vagy 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy poliakrilamid-granulátum, agyagásvány-keverékek, lávakőzet-őrlemény, horzsakő, bentonit, homok, papírhulladék, barnaszén elégetésekor keletkező szállóhamu, bamaszénhulladék és műtrágyák közül választott adalék anyagot használunk.
  23. 23. A 13. vagy 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tengeri algaextraktum, ricinusapríték, szaruforgács, szaruliszt, vérliszt, puhafaforgács, gyapothulladék, lenhulladék, textilhulladék, kókuszrost és magházföld közül választott adalék anyagot használunk.
  24. 24. A 13. vagy 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nitrogénmegkötő baktériumok, növényi hormonok, vitaminok, fungicidek és aminosavak közül választott adalék anyagot használunk.
HU9601965A 1994-01-18 1994-12-06 Termőtáptalaj, valamint eljárás előállítására HU220382B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4401279A DE4401279C1 (de) 1994-01-18 1994-01-18 Kultursubstrat und Verfahren zu dessen Herstellung
PCT/EP1994/004064 WO1995019328A1 (de) 1994-01-18 1994-12-06 Kultursubstrat und verfahren zu dessen herstellung

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9601965D0 HU9601965D0 (en) 1996-09-30
HUT76449A HUT76449A (en) 1997-09-29
HU220382B true HU220382B (hu) 2002-01-28

Family

ID=6508137

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601965A HU220382B (hu) 1994-01-18 1994-12-06 Termőtáptalaj, valamint eljárás előállítására

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5900038A (hu)
EP (1) EP0739327B1 (hu)
AT (1) ATE215519T1 (hu)
AU (1) AU703273B2 (hu)
CZ (1) CZ291127B6 (hu)
DE (2) DE4401279C1 (hu)
HU (1) HU220382B (hu)
NZ (1) NZ277775A (hu)
PL (1) PL315618A1 (hu)
WO (1) WO1995019328A1 (hu)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2764879B1 (fr) * 1997-06-23 1999-09-03 Yann Druet Fabrication d'un engrais a usages agricoles, maraichers, horticoles, par voie biologique a destination de professionnels ou d'amateurs
US6386144B1 (en) * 1998-10-30 2002-05-14 Timothy D. Cathey Method of manufacturing absorbent material for conversion to fertilizer
AU785075C (en) * 2000-07-03 2007-07-12 Nft Industries, Llc Controlled release agricultural products and processes for making same
US6408568B1 (en) 2001-01-23 2002-06-25 Oms Investments, Inc. Compressed blends of coconut coir pith and a non-coir/non-peat materials, and processes for the production thereof
US6711850B2 (en) 2001-11-09 2004-03-30 Oms Investments, Inc. Plant growth media and processes for production thereof and compositions for use therein
US20030236687A1 (en) * 2002-06-24 2003-12-25 Douglas Hunt System and method promoting tree maintenance by providing compensation for loss of a maintained tree
US7503143B2 (en) * 2002-10-15 2009-03-17 Encap Llc. PAM carrier
US8316580B2 (en) * 2002-10-15 2012-11-27 Michael Dennis Krysiak Soil stabilizer carrier
BR0301799A (pt) * 2003-04-09 2005-03-22 Elzo Ferreira Uso do processo de extração do extrato, da seiva, da tintura, da massa e dos produtos deles derivados, originários da planta xaxim - dicksonia sellowiana - presl - hooker 1844 pertencente à famìlia das dicksoniaceae para emprego nas seguintes áreas e setores: quìmica humana, industrial, farmacológica, biologia humana e animal, medicinal, fitomedicinal, fitoterápica, alopata, alimentìcia, nutricêutico, vitamìnico, dermatológica, cosmética e veterinária
EP1593662A1 (en) * 2004-05-06 2005-11-09 Rogier Petrus Adrianus Christian Mensvoort Improved peat reduced substrate
DE102007031783A1 (de) * 2006-10-06 2008-04-10 Uwe Asch Kultursubstrat aus organischen, faserigen Material
DE202011104342U1 (de) 2011-08-16 2011-11-17 Margarete Kratz Zusammensetzung zur Aufnahme von tierischen Aus- und Abscheidungen nebst Verwendung
US9102870B1 (en) 2011-12-05 2015-08-11 Entact, Llc Additives for soil, soil compositions and methods of making
US8911525B1 (en) 2013-06-10 2014-12-16 Nano Growth Technologies, LLC Engineered soilless plant culitvation medium
US9085496B2 (en) * 2013-09-03 2015-07-21 The Dirt Merchant, Inc. Organic composition for use with plants
US9334201B2 (en) * 2013-09-03 2016-05-10 The Dirt Merchant, Inc. Organic composition for use with plants
CN104770280B (zh) * 2015-04-15 2017-02-22 东北林业大学 一种利用玉米穗芯培育白桦轻基质袋苗的方法
JP6889804B2 (ja) * 2018-03-23 2021-06-18 アサヒグループホールディングス株式会社 敷料、堆肥及び堆肥の製造方法
AT521229B1 (de) * 2018-05-09 2020-09-15 Magistrat Der Stadt Wien Magistratsabteilung 42 Wiener Stadtgaerten Verfahren zur Herstellung eines torffreien Substrates für Zierpflanzen
DE102018005805A1 (de) * 2018-07-24 2020-01-30 Herbert Propfe Mittel zur Verwendung als Torfersatz, Zusatz zu Pflanzenerde oder zur Bodenverbesserung
CN112955419A (zh) 2018-08-30 2021-06-11 Oms投资公司 用于植物生长培养基的营养源
CA3120761A1 (en) 2018-11-21 2020-05-28 Oms Investments, Inc. Nutrient compositions
CN114747454A (zh) * 2022-01-24 2022-07-15 南京益唯森生物科技有限公司 一种新型花卉栽培基质
CN115777432B (zh) * 2022-12-20 2024-08-16 甘肃省农业科学院旱地农业研究所 一种旱地金银花培育及生态优质种植方法
EP4403539A1 (de) * 2023-01-23 2024-07-24 Floragard Beteiligungs-GmbH Substratausgangsstoff auf der basis von miscanthus x giganteus und verfahren zu dessen herstellung

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2498480A (en) * 1945-05-19 1950-02-21 Bierlich Knud George Method of preparing fertilizer concentrate
US2547730A (en) * 1946-09-13 1951-04-03 Tobacco By Products And Chemic Carrier and filler material
US3252785A (en) * 1964-03-05 1966-05-24 Diamond Alkali Co Fertilizer process
JPS5867399A (ja) * 1981-10-19 1983-04-21 Sanyo Chem Ind Ltd 脱水剤および使用法
DE3546303A1 (de) * 1985-12-27 1987-07-02 Mannesmann AG, 4000 Düsseldorf Verfahren und vorrichtung zur trocknung von wasserpflanzen
DE3805536A1 (de) * 1988-02-23 1989-08-31 Erwin Lenz Cochem Rizinusschro Organisch-mineralischer duenger und verfahren zur herstellung von pellets aus dem organisch-mineralischen duenger
DE3843670C1 (hu) * 1988-12-23 1990-09-13 Vertikum Magas- Es Melyepitmenyjavito Kisszoevetkezet, Budapest, Hu
DE3929075A1 (de) * 1989-09-01 1991-03-14 Itk Ingenieur Technik Kompost Verfahren zur wiederverwertung organischer abfaelle und rottevorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE4041329A1 (de) * 1990-12-21 1992-06-25 Wilfried Schraufstetter Verfahren zum herstellen eines torfersatzstoffes aus pflanzlichen roh- und abfallstoffen
DE4130468A1 (de) * 1991-03-16 1992-09-17 Aurenz Helmut Asb Gruenland Basismaterial fuer ein pflanzenkultursubstrat und kultursubstrat fuer pflanzen
DE4126347A1 (de) * 1991-08-09 1993-02-11 Jens Bretthauer Durch die kompostierung von ausgangsstoffen mit hohem naehrstoffgehalt gewonnenes substrat
DE4308304C1 (de) * 1992-04-25 1994-01-27 Heiner Rogmann Verfahren zum Herstellen eines Düngemittels
AU665104B2 (en) * 1992-07-30 1995-12-14 Barry Walter Kriedemann A hydromulch composition

Also Published As

Publication number Publication date
WO1995019328A1 (de) 1995-07-20
US5900038A (en) 1999-05-04
CZ212196A3 (en) 1997-02-12
HUT76449A (en) 1997-09-29
AU1312495A (en) 1995-08-01
CZ291127B6 (cs) 2002-12-11
AU703273B2 (en) 1999-03-25
PL315618A1 (en) 1996-11-25
EP0739327B1 (de) 2002-04-03
DE4401279C1 (de) 1995-04-13
DE59410097D1 (de) 2002-05-08
HU9601965D0 (en) 1996-09-30
NZ277775A (en) 1998-04-27
EP0739327A1 (de) 1996-10-30
ATE215519T1 (de) 2002-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU220382B (hu) Termőtáptalaj, valamint eljárás előállítására
KR100779756B1 (ko) 해조류 부산물을 이용한 농업용 육묘상토 제조방법
JP3240029B2 (ja) 植物栽培用培養土
US4164405A (en) Method of controlling the rate of damping-off of plant seedlings and improving the rate of tree growth with treated cotton gin waste
US4229442A (en) Method for the treatment of trees or shrubs affected with decline symptoms with treated cotton gin waste
Sanni et al. Response of water hyacinth manure on growth attributes and yield of Celosia argentea L (Lagos Spinach)
Oviasogie et al. Production, utilization and acceptability of organic fertilizers using palms and shea tree as sources of biomass
DE4401278C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Kultursubstrat
Olaniyi et al. The effects of mineral N and compost fertilizers on the growth, yield and nutritional values of fluted pumpkin (Telfairia occidentalis) in south western Nigeria
KR100356762B1 (ko) 복합 미생물 배양체 제조방법 및 복합 미생물 배양체를이용한 비료 제조방법
WO2011070586A1 (en) Organic fertilizer for sustainable crop growth and management
JP2024003927A (ja) 多機能性緩効性固形化学肥料
Baiyeri et al. Agricultural waste management for horticulture revolution in sub-Saharan Africa.
JP3240028B2 (ja) 植物栽培用培養土
Arjune et al. Effect of vermicompost and other fertilizers on soil microbial population and growth parameters of F1 Mongal tomato (Solanum lycopersicum Mill.)
Kashkool et al. Effect of plant spacing system and soil amendment in growth and yield of rice plants (Oryza sativa L.)
Suthamathy et al. Growth and yield response of red onion (Allium ascalonicum L.) grown in different potting media
Kishor et al. Growth and development of seedlings in relation to container size and potting media under nursery conditions in oroxylum indicum-A multipurpose medicinal plant
JPH0315319A (ja) 園芸用鉢植込材料及び土壌改良剤
Ganesan et al. Nutrient recycling from cashew biomass using vermicomposting technology-proposal for sustainable development
CN112166733B (zh) 一种盐碱地防护林的种植与养护方法
Layek et al. EVALUATION OF SEA WEED SAPS ON PERFORMANCE OF TOMATO (LYCOPERSICUM ESCULENTUM) UNDER ORGANIC PRODUCTION SYSTEM
Adeyemi et al. Germination, growth and yield responses of leaf amaranth (Amaranthus hybridus) to rates and times of poultry manure application
Kautsar et al. Response of Turnera subulata cuttings to various types of compound fertilizers and growing medium
JP3240014B2 (ja) 植物栽培用培養土

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee