HU220278B - Kombinált eke és talaj-előkészítő eszköz - Google Patents

Kombinált eke és talaj-előkészítő eszköz Download PDF

Info

Publication number
HU220278B
HU220278B HU9602648A HUP9602648A HU220278B HU 220278 B HU220278 B HU 220278B HU 9602648 A HU9602648 A HU 9602648A HU P9602648 A HUP9602648 A HU P9602648A HU 220278 B HU220278 B HU 220278B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
plow
soil preparation
soil
axis
preparation device
Prior art date
Application number
HU9602648A
Other languages
English (en)
Inventor
Einar Ognedal
Original Assignee
Kverneland Klepp A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GBGB9520003.6A external-priority patent/GB9520003D0/en
Application filed by Kverneland Klepp A/S filed Critical Kverneland Klepp A/S
Publication of HU9602648D0 publication Critical patent/HU9602648D0/hu
Publication of HUP9602648A2 publication Critical patent/HUP9602648A2/hu
Publication of HUP9602648A3 publication Critical patent/HUP9602648A3/hu
Publication of HU220278B publication Critical patent/HU220278B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B17/00Ploughs with special additional arrangements, e.g. means for putting manure under the soil, clod-crushers ; Means for breaking the subsoil
    • A01B17/004Clod-crushers

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)

Description

A leírás terjedelme 18 oldal (ezen belül 10 lap ábra)
HU 220 278 B van csatlakoztatva, a hordozókar első részének (21) és második részének (22) összekapcsolására a két rész közé egy csuklós szerelvény (26) van beépítve, amely egy megművelendő talaj felületével alapvetően párhuzamos, ugyanakkor az első rész (21) hossztengelyére (27) rézsútos forgástengelyt (29) képez, ezenkívül a hordozókar második részével (22) egy működtetőszerv (28) van összekötve, amely a második részt (22) a csuklós szerelvény (26) forgástengelye (29) körül egy leeresztett munkahelyzet és egy megemelt, befelé hajlított szállítási helyzet között elfordítani képes módon van kialakítva, ahol leeresztett munkahelyzetben a talaj-előkészítő eszköz (18) talajművelést tud végezni, míg megemelt helyzetben a hordozókar második része (22) felfelé és alapvetően hátrafelé nyúlik ki, egy megemelt és befelé áthelyezett, csökkentett szélességű szállítási helyzetben függesztve a talaj-előkészítő eszközt (18).
A találmány tárgya kombinált eke és talaj-előkészítő eszköz, amely kombinált eszköz teljesen függesztett vagy félig függesztett módon van egy vontató erőgép hátsó függesztőszerkezetére felszerelve.
A találmány elsősorban egy eke/talajtömörítő henger kombináció (a két egység szervesen összeépített kombinációja) kapcsán került kifejlesztésre, amely kombinált eszköz egy traktor hátuljára felszerelhető módon van kialakítva, a találmány azonban nem korlátozódik csupán erre a kombinált eszközre. A találmány ugyanis magába kívánja foglalni az alább felsorolt valamennyi alkalmazási lehetőséget:
a) „talajtömörítő henger” helyett más jellegű talajelőkészítő eszköz, például boronatagok alkalmazása;
b) teljesen függesztett kombinált eszköz alkalmazása;
c) félig függesztett kombinált eszköz alkalmazása;
d) traktor helyett más típusú vontató erőgép alkalmazása;
e) egy vetőmagelosztó egység felszerelése;
f) nem átfordítható ekék alkalmazása;
g) átfordithatóan felszerelt (váltvaforgató) ekék alkalmazása; és
h) a fenti változatok bármely kombinációjának alkalmazása.
Amint az az ekéből és talajtömörítő hengerből álló kombinált eszköz alkalmazói számára jól ismert, az ilyen kombinált eszköz jelentős szélességre terjed ki a talajmegmunkáló műveletek során, a traktor mögött haladva, azonban egy lényegesen lecsökkentett szélességű szállítási helyzetbe kell átállítani a szántási művelet végén, hogy áthaladhasson a szántóföld bejáratán, illetve közlekedhessen a közutakon.
Figyelembe kell venni, hogy egy tipikus ekének egy hosszú ekegerendelye van, amely a haladás irányára rézsútosan terjed ki, és általában jelentős számú eketesttel van felszerelve a hossza mentén, így maga az eke is eleve jelentős szélességet foglal el az előrehaladás irányát tekintve, amikor szántási helyzetben, vagyis munkahelyzetben van, és emellett még általában egy vagy több talajtömörítő henger van az ekegerendelyhez csatlakoztatva, melyek attól szintén rézsútosan terjednek ki, tovább növelve az eke/henger kombinált eszköz teljes munkaszélességét. Ezért azután annak érdekében, hogy a kombinált eszközt alkotó részeket úgy állíthassák át, hogy azok szállítási célból egy csökkentett szélességet foglaljanak el, a kombinált eszköz különböző részeinél jelentős műveletsorokat kell elvégezni, hogy a kombinált eszköz alkotórészei szállítási helyzetbe kerüljenek.
Az eke/henger kombinált eszköz egyik ismert kiviteli alakjánál az eke egy félig függesztett, de nem váltvaforgató eke, amelynél egy hordozókaron keresztül egy első talajtömörítő henger van felszerelve az ekegerendelyre annak elülső vége közelében, emellett pedig egy további talajtömörítő henger is fel van szerelve az ekegerendelyre annak hátsó vége közelében, egy további hordozókaron keresztül. Mindegyik hengerhordozó kar két fő részből áll, amelyek közül az első rész (a váz felőli belső rész) mereven csatlakoztatva van az ekegerendelyhez, míg a hordozókar külső része (amelyhez a talajtömörítő henger van csatlakoztatva) állíthatóan van összekötve a belső résszel. Egy állítórúd biztosítja a belső rész kívánt szöghelyzetének beállítását, lehetővé téve az adott talajtömörítő henger különböző oldalhelyzeteit, így a henger elmozdítható egy talajmegmunkáló helyzet (amelyben szétaprítja vagy „készre munkálja” az előzőleg kiszántott barázdákat) és egy másik helyzet között, amelyben a henger szállítási helyzetbe hozható. Ahhoz, hogy az eke/henger kombinált eszközt szállítási helyzetbe hozzák, annak igen széles szántási/tömörítési munkahelyzete miatt, ezen átállításhoz nagyszámú műveletet kell végezni a fő alkotórészek40 kel, beleértve a hengerhordozó karok belső részeinek beállítását egy oldalra kifelé maximálisan kinyújtott helyzetbe, amit a hordozókarok külső részeinek kilazítása, például kicsavarozása követ, majd a külső részek elmozdítása egy szállítási helyzetbe, végül újbóli rögzí45 tésük. Nyilvánvaló, hogy ez egy igen időigényes munka, benne egy sor teljesen manuálisan elvégzendő művelettel, amit egyrészt el kell végezni a kombinált eszköz szállítási helyzetbe való átállításánál a szántóföld elhagyásához és a közúton való közlekedéshez, más50 részt pedig a kombinált eszköz munkahelyzetbe történő visszaállításánál, amikor újból szántást és talajtömörítést kell végezni.
Ugyancsak egy talaj-előkészítő eszköz, főként szántáselmunkáló eszköz ekéhez való, hordozókaron keresz55 tüli csatlakoztatását ismerteti a HU 201 855 számú szabadalmi leírás. Ennek a megoldásnak célja olyan kapcsolószerkezet létrehozása volt, amely az eke eredeti működési viszonyait nem befolyásolja, ugyanakkor az ekéről könnyen le- és felszerelhető, emellett alkalmas szántáselmunkáló eszközöknek a szántás műveletével
HU 220 278 B egy menetben való üzemeltetésére, valamint szállítására oly módon, hogy a kapcsolószerkezet külön vezérlést, kormányzást ne igényeljen. Ennek megvalósításához a szántáselmunkáló eszköz egy, az eke gerendelyéhez oldhatóan kapcsolódó hordozókereten van elrendezve, amely vízszintes és függőleges csuklón, valamint egy csuklós kormányrúd-mechanizmuson keresztül egy farkereket hordozó kerékszárhoz van kiemelhetően csatlakoztatva. A fenti elrendezés következtében a farkerék hidraulikus munkahenger általi letámasztásával az elmunkálóeszköz forduláshoz vagy szállításhoz a talajból kiemelhető. Ez a megoldás azonban nagyszélességű ekékkel szervesen összeépített talajművelő eszközök országúti szállítására nem alkalmas.
A HU 200 873 számú szabadalmi leírás ezzel szemben olyan nagyszélességű hordozókeretet ismertet felszíni talajelőkészítő eszközökhöz, például talajtömörítő hengerekhez, amely országúti szállításhoz összehajtható oly módon, hogy oldalsó vázrészei a középső vázrész körül a talajművelő eszközökkel együtt egy-egy négycsuklós mechanizmus és hidraulikus munkahenger segítségével függőleges helyzetbe felhajthatok, miközben az egyes művelőeszközök csak a minimálisan szükséges magasságba vannak felemelve. Ez a megoldás azonban csak önmagukban levő talaj-előkészítő eszközöknél alkalmazható, egy ekét is tartalmazó nagyszélességű kombinált eszköz országúti szállításra való átállítását nem képes megoldani.
így tehát fennáll az igény egy javított szerkezet létrehozására egy ekéből és talaj-előkészítő eszközből álló kombinált eszköz fő részeinek átállításához egy (szántásra és/vagy talaj-előkészítésre alkalmas) munkahelyzet és egy szállítási helyzet között.
Az ismert ilyen jellegű kombinált eszközökből kiindulva, amelyek tartalmaznak
- egy ekegerendelyt, annak hossza mentén elrendezett számos eketesttel,
- egy, az ekegerendely elülső végén elrendezett csatlakoztatóegységet a kombinált eszköznek a vontató erőgép hátuljára történő felszereléséhez, valamint
- legalább egy hordozókart, amelyre talaj-előkészítő eszköz van felszerelve, és amely hordozókar egyik vége a kombináció vázára van felszerelve, míg a másik vége egy csuklós csatlakozóval van ellátva, amely lehetővé teszi, hogy a talaj-előkészítő eszköz magától beállítódjon a talaj-előkészítő műveletek végzéséhez az eketestek által már kifordított talajon, a kitűzött feladatot a találmány értelmében azáltal oldjuk meg, hogy
a) a hordozókamak van egy első része, amely mereven van csatlakoztatva az ekegerendelyhez és van egy második része, amelynek egyik vége csuklósán van összekötve az első rész szabad végével, míg az ellentétes végéhez a talaj-előkészítő eszköz van csatlakoztatva,
b) a hordozókar első részének és második részének csuklós összekapcsolására a két rész közé egy csuklós szerelvény van beépítve, amely egy, a megmunkált talaj felületével alapvetően párhuzamos, ugyanakkor az első rész hossztengelyére rézsútos forgástengelyt képez, ezenkívül
c) a hordozókar második részével egy működtetőszerv van összekötve, amely a második részt a csuklós szerelvény forgástengelye körül egy leeresztett munkahelyzet és egy megemelt, befelé hajlított szállítási helyzet között elfordítani képes módon van kialakítva, ahol leeresztett munkahelyzetben a talaj-előkészítő eszköz talajmegmunkáló műveletet tud végezni, míg megemelt helyzetben a hordozókar második része felfelé és alapvetően hátrafelé nyúlik ki, egy megemelt és befelé áthelyezett, csökkentett szélességű szállítási helyzetben függesztve a talaj-előkészítő eszközt.
Előnyösen a csuklós szerelvény forgástengelye egy, a hordozókar első részének általános hossztengelyére merőleges iránytól eltérő irányban húzódik, miáltal a működtetőszerv működtetésekor a hordozókar második része képes elmozdulni a leeresztett munkahelyzet és egy ferdén felfelé kinyúló helyzet között, ahol leeresztett helyzetben a hordozókar második része alapvetően párhuzamosan húzódik a talajfelülettel, miáltal a talajelőkészítő eszköz talajba illeszkedő elemei meg tudják művelni a kifordított talajt, míg a ferdén felfelé kinyúló helyzetben a talaj-előkészítő eszköz ki van emelve a talajjal való érintkezés állapotából és oldalt befelé van elmozdítva az ekegerendely felé.
Ugyancsak előnyös a találmány értelmében, ha a csuklós csatlakozót kilazított állapotban működtetjük, amikor a henger talajmegmunkáló műveleteket végez, de egy rögzítőszerkezetet lehet felszerelni abból a célból, hogy átmenetileg rögzítsük a csuklós csatlakozót elfordulás ellen, miáltal a hordozókar második részének felfelé és befelé irányuló mozgásakor a talaj-előkészítő eszköz munkaszerveinek általában vízszintesen kiterjedő forgástengelye egy alapvetően vízszintes, vagyis alapvetően a talajfelszínnel párhuzamos helyzetből egy alapvetően felfelé álló helyzetbe mozdul el. Ez a helyzet a talaj-előkészítő eszköz minimális szélességi profilját eredményezi, minthogy az eszköz alapvetően felfelé terjed ki, és ez a tény, a hordozókar második részének oldalirányú, befelé történő elmozdulásával együtt, egy jelentős csökkenéshez vezet a kombinált eszköz teljes szélessége tekintetében.
Egy találmány szerinti kombinált eszköz alkalmazható teljesen függesztett eszközként vagy félig függesztett eszközként, ugyanakkor az eketestek szükség szerint lehetnek nem átfordítható vagy átfordítható (váltvaforgató) típusúak. Nyilvánvaló, hogy átfordítható eketestek esetén az ekegerendely úgy van felszerelve az ekekeretre, hogy elforgatható legyen egy lényegében vízszintes forgástengely körül egy önmagában ismert elülső „függesztőkerethez” képest, hogy átfordíthassuk az eketesteket a szántóföldön keresztül megtett minden munkamenet végén, még az ehhez csatlakozó visszatérő munkamenet megkezdése előtt.
A működtetőszerv rendelkezhet bármely alkalmas erőforrással működtetett szerkezettel, mint például közegnyomással működtetett munkahengerrel. A működtetőszerv egyik vége a kombinált eszköz keretének bármely arra alkalmas stabil részére van felszerelve, míg a másik vége közvetlenül vagy közvetetten, egy „univerzális” típusú csatlakozón keresztül a hordozókar máso3
HU 220 278 B dik részével van összekapcsolva. Az „univerzális” csatlakozó lehetővé teszi ezen második rész felfelé és lefelé, valamint oldalirányban befelé és kifelé történő mozgatását a csuklós szerelvény által képzett keresztirányú forgástengely körül.
A találmány szerinti kombinált eke és talaj-előkészítő eszközt részletesebben egy előnyös kiviteli alak kapcsán, a csatolt rajz alapján ismertetjük.
A rajzon az 1. ábra olyan kombinált eke és talaj-előkészítő eszközt mutat távlati felülnézetben, amelynél a találmány szerinti megoldás előnyösen alkalmazható, a 2. ábra a talaj-előkészítő eszköz egy újszerű hordozókarjának vázlatos és távlati képe, amely hordozókaron keresztül van a talaj-előkészítő eszköz az ekekeretre felszerelve a találmány egyik előnyös kiviteli alakjánál, a 2a. ábra a 2. ábrán vázlatosan bemutatott szerkezet részletesebb távlati képe, a 3. ábra egy talaj-előkészítő eszközt és annak hordozókarját mutatja oldalnézetben, mégpedig leeresztett talajmegmunkáló helyzetben az eke eketestei által már felszántott, kiforgatott talaj szétaprítására vagy „készre munkálására”, a 4. ábra a hordozókar (és a vele mereven összekötött talaj-előkészítő eszköz) mozgatásának egy közbenső állomását szemlélteti a talajjal érintkezésben álló munkahelyzet és egy megemelt és befelé elmozdított szállítási helyzet között, távlati oldalnézetben, az 5. ábra a hordozókar és a talaj-előkészítő eszköz távlati oldalnézetét tünteti fel üzemen kívüli helyzetben, ahol a talaj-előkészítő eszköz alapvetően függőlegesen terjed ki, a 6. ábra egy, az 5. ábrához hasonló nézetet mutat megemelt, szintén üzemen kívüli helyzetben levő hordozókarral, ahol azonban a talaj-előkészítő eszköz megőrzi alapvetően vízszintes beállását, amely helyzetben a kombinált eszközzel csak szántás végezhető, ha erre van szükség, a 7. ábra a hordozókar részletes távlati képe, részben felülnézetben, és a hordozókar teljesen felemelt helyzetében, a 8. ábra a 7. ábrához hasonló távlati nézet, ahol azonban a hordozókar a talaj-előkészítő eszköz munkahelyzetben van, míg a 9. ábra ugyancsak a hordozókart mutatja munkahelyzetben, oldalirányú távlati nézetben.
Ha most a rajz ábráit tekintjük, ezen belül az 1. ábrát, ezen jól látható egy ekéből és egy talaj-előkészítő eszközből álló kombinált eszköz általános típusa, amelynél a találmány szerinti megoldás előnyösen alkalmazható. Célszerű először a kombinált eszköz ezen általános típusát ismertetni, hogy felvázoljuk a műszaki hátteret a találmány előnyös kiviteli alakjának ezt követő ismertetéséhez a rajz 2-9. ábrái kapcsán.
Az 1. ábra tehát egy 10 ekéből és legalább egy 18 talaj-előkészítő eszközből álló kombinált eszköznek egy általános típusát mutatja vázlatos távlati felülnézetben, ahol adott esetben egy pár 18 talaj-előkészítő eszköz van a bemutatott elrendezésnél felszerelve, amelyek közül az első a 10 eke 12 ekegerendelyéhez annak elülső vége közelében van csatlakoztatva, míg a másik 18 talaj-előkészítő eszköz a 12 ekegerendely kerékkel alátámasztott hátsó vége közelében. A hátsó támasztókerék ugyan nincs az 1. ábrán feltüntetve, azonban fel van szerelve a 12 ekegerendely hátsó végének megtámasztására, hogy egy félig függesztett szerkezet jöjjön létre. A 18 talaj-előkészítő eszköz a bemutatott kiviteli példában egy talajtömörítő henger, amely egy sorozat forgótárcsát tartalmaz, amint az jól ismert az adott szakterületen jártas szakember számára. A fentebb bemutatott kombinált eszköz felszerelhető egy vontató erőgép, mégpedig általában egy mezőgazdasági traktor hátsó végére és általa a szántóföldön keresztül megtett egyetlen munkamenet alatt kombinált szántás és talajelőkészítés végezhető. Az 1. ábrából kitűnik, hogy a 18 talaj-előkészítő eszközök csak részben fedik át a 12 ekegerendely mentén elrendezett 11 eketestek által képzett kifordított barázdákat, és hogy a 18 talaj-előkészítő eszközök közül az elülső főként a kombinált eszköz előző munkamenetében kifordított barázdákon végez talaj-előkészítést, míg a hátsó 18 talaj-előkészítő eszköz olyan talajon végez talaj-előkészítést, amelyet a vele szemben levő 11 eketestek fordítottak ki minden egyes munkamenet során.
A12 ekegerendely elülső végén valamely arra alkalmas 14 csatlakoztatóegység van elrendezve a kombinált eszköznek az erőgép hátuljára való felszereléséhez. Ez a felszerelés lehet teljesen függesztett elrendezésű vagy félig függesztett elrendezésű, amint az a rajzon látható. Ugyanígy, bár az 1. ábrán bemutatott 11 eketestek nem átfordíthatók, azonban a találmány szerinti megoldás jellemzői felhasználhatók egy váltvaforgató ekét tartalmazó, kombinált eszköznél is, ahol az eketestek páronként vannak elrendezve az ekegerendely hossza mentén és megfelelő eszközök állnak rendelkezésre az ekegerendely elforgatására egy lényegében vízszintes forgástengely körül, egy önmagában ismert „függesztőkerethez” képest, hogy át lehessen fordítani az eketesteket a szántóföldön keresztül megtett minden munkamenet végén az ehhez csatlakozó visszatérő munkamenethez.
Mindegyik 18 talaj-előkészítő eszköz egy hozzárendelt 20 hordozókarra van felszerelve, amelynek belső vége (az 1. ábrán részletesebben fel nem tüntetett módon) a 12 ekegerendelyhez van csatlakoztatva. A 18 henger egy önmagában ismert, például a PCT/GB93/ /00492 vagy a PCT/GB95/01188 számú nemzetközi szabadalmi bejelentésből megismerhető csuklós szerelvényt tartalmaz, amely lehetővé teszi a henger számára, hogy magától beálljon egy talaj-előkészítő művelet elvégzéséhez az eketestek által már kifordított ta4
HU 220 278 B lajon, mindezt a talaj felszínének egyenetlenségei ellenére.
Miután az előzőekben bemutattuk azon kombinált eszköz egy általános típusát, amelynél a találmány szerinti megoldás előnyösen alkalmazható, az alábbiakban most ismertetni fogjuk a találmány szerinti megoldás egy előnyös kiviteli alakját, amely vázlatosan a 2. ábrán látható, részletei pedig a 2a-9. ábrákon vannak bemutatva.
A találmány előnyös kiviteli alakja a hordozókar egy újszerű és feltalálói gondolatot tartalmazó szerkezeti kialakítását foglalja magába, amely az 1. ábrán vázlatosan feltüntetett 20 hordozókar helyébe kerül, és amelyet most részletesebben is ismertetünk. Ez az újszerű hordozókar tartalmaz egy 21 első részt, amely mereven a 12 ekegerendelyhez van csatlakoztatva, valamint egy 22 második részt, amelynek egyik 23 vége a 21 első (belső) rész 25 szabad végéhez van csuklósán csatlakoztatva. A 22 második rész ellentétes 24 végén van a 18 henger a hordozókarral összekötve, bármely arra alkalmas kialakítású csatlakoztatóegységen keresztül, beleértve egy csuklós csatlakozót is.
A hengerhordozó egység, nevezetesen a hordozókar 21 első része és 22 második része a csatlakozással együtt, magában foglal egy, a 21 első rész 25 szabad végén elrendezett 26 csuklós szerelvényt, amely egy olyan 29 forgástengelyt határoz meg, amely alapvetően párhuzamosan húzódik a megművelt talaj felszínével és rézsútosan a 21 első rész általános 27 hossztengelyére.
A 22 második résszel egy univerzális típusú 30 csatlakozón keresztül egy 28 működtetőszerv van összekapcsolva, amely a bemutatott kiviteli alaknál egy közegnyomással működtetett (hidraulikus, esetleg pneumatikus) munkahengerként van kialakítva. A 28 működtetőszerv arra szolgál, hogy elforgassa a 22 második részt a 29 forgástengely körül egy leeresztett munkahelyzet és egy megemelt és befelé hajlított helyzet között, ahol a 2. és 2a. ábrán bemutatott leeresztett helyzetben a 18 talajelőkészítő eszköz képes talajművelést végezni, míg a megemelt helyzetben a 22 második rész felfelé és alapvetően hátrafelé nyúlik ki, hogy ily módon függesztett állapotban tartsa a 18 talaj-előkészítő eszközt egy megemelt és befelé eltolt, csökkentett szélességű szállítási helyzetben. A 3., 4. és 5. ábrák a munkahelyzetet, egy közbenső helyzetet és a szállítási helyzetet mutatják.
A szállítási helyzetet bemutató 5. ábrából kitűnik, hogy a 18 talaj-előkészítő eszköz általános hossztengelye függőlegesen húzódik, vagyis a szokásos hengertárcsák lényegében vízszintes helyzetet foglalnak el, és a 18 talaj-előkészítő eszköz ezt a helyzetet úgy veszi fel, hogy (részletesebben nem ábrázolt eszközök révén) rögzítjük a csuklós csatlakozójához képest, így a hordozókar 22 második része és a 18 talaj-előkészítő eszköz merev egységként mozgatható a munkahelyzet és a szállítási helyzet között. Ha azonban a csuklós csatlakozó rögzítetlen marad, akkor a 18 talaj-előkészítő eszköz képes megőrizni egy vízszintes beállást, amint az a 6. ábrán látható, amikor a 22 második részt megemelt és befelé hajlított helyzetébe mozgatjuk. A 18 talaj-előkészítő eszköz megemelt, üzemen kívüli állapota lehetővé teszi csupán szántási művelet elvégzését, ha csak erre van szükség, például a szántóföld széle mentén végzett első szántási munkamenetnél.
Ennélfogva a 2., 2a., 3., 8. és 9. ábrák az új hengerhordozó egységet a 18 talaj-előkészítő eszköz talajművelő munkahelyzetében mutatják, míg az 5., 6. és 7. ábrák a hordozókar 22 második részét (külső részét) felfelé és hátrafelé kiterjedő, megemelt helyzetben tüntetik fel. A 4. ábra a hordozókar 22 második (külső) részének egy közbenső helyzetét szemlélteti.
A szántási művelet befejezése után, amikor az ekét és henger(eke)t tartalmazó kombinált eszközt szállítani kívánjuk, ami magában foglalja a kombinált eszköz áthaladását a szántóföld bejáratán és egy közúton való közlekedést, fontos, hogy a kombinált eszköz teljes szélességét jelentősen lecsökkentsük, összehasonlítva a kombinált eszköz azon teljes szélességével, amelyet a szántási és/vagy talajtömörítési műveletek végzése során elfoglal. Ennek eléréséhez rögzítjük mindegyik 18 talaj-előkészítő eszköz csuklós csatlakozóját, amint azt fentebb ismertettük, mégpedig még mindig munkahelyzetben, így azután a 18 talaj-előkészítő eszköz egy egységként mozdul el a hordozókar külső (második) részével, amint az a 4. és 5. ábrán látható, ahol az 5. ábra azt a megemelt (szállítási) helyzetet mutatja, amelyben a hengertárcsák forgástengelye lényegében függőlegesen húzódik.
Ha azonban csupán azért kell felemelni a 18 talajelőkészítő eszközt a talajról, hogy csak szántást lehessen végezni, például azért, hogy egy szántóföld szélét felszánthassuk, vagyis egy szántóföld felszántásának kezdetén, akkor a csuklós csatlakozót nem rögzítjük, így a 18 talaj-előkészítő eszköz képes mindvégig megtartani alapvetően vízszintes beállását a hordozókar 22 második (külső) részének csuklós átállítása során a
4. ábrán bemutatott munkahelyzetből a 6. ábrán látható megemelt helyzetig.
A 20 hordozókar belső része, vagyis a 21 első rész alapvetően mereven van all eketesteket hordozó 12 ekegerendelyre felerősítve, azonban a 26 csuklós szerelvény, amely csuklós kapcsolatot képez a 20 hordozókar belső és külső része között, egy 29 forgástengelyt képező csuklócsapot tartalmaz, amint az a 2a. ábrán látható, amely csuklócsap alapvetően párhuzamosan húzódik a talaj felszínével és rézsútosan a mereven felszerelt belső rész középvonalára. A csuklótengely középvonallal bezárt körülbelül 45°-os szöge a leginkább megfelelő, azonban hangsúlyoznunk kell, hogy ez a szög nem meghatározó, hanem változtatható a követelményeknek, illetve az összetevőrészek mindenkori méreteinek megfelelően. Ez a szög úgy van megválasztva, tekintettel a hordozókar 22 második részének külső végére felszerelt 18 talaj-előkészítő eszközre, hogy ha a csuklós csatlakozó rögzítve van, akkor a 18 talaj-előkészítő eszköz képes felfelé, majd egy befelé hajlított helyzetbe elmozdulni, mialatt a 18 talajelőkészítő eszköz hossztengelye egy, a 3. ábrán látható vízszintes helyzetből egy, az 5. ábrán bemutatott függőleges helyzetbe mozdul el. Az összetevőrészek szö5
HU 220 278 B gét és viszonylagos méreteit úgy választjuk meg, hogy ez az elmozdulás a munkahelyzet és a szállítási helyzet között úgy mehessen végbe, hogy egyik összetevőrész se gátolja ezt a mozgást, és erre egy körülbelül 45°-os szög bizonyult legalkalmasabbnak, legalábbis a rajzon részletesen bemutatott kiviteli példánál. Legalábbis a rajz alapján részletesen ismertetett speciális kiviteli alaknál egy olyan csuklótengely, amely derékszöget zár be a 20 hordozókar belső részének hossztengelyével, nem igazán megfelelő, mivel úgy a 18 talajelőkészítő eszköz igen jelentős magasságba lenne felemelve a külső rész csuklós elforgatásakor. Mindazonáltal bizonyos körülmények között egy ilyen megoldás is kielégítő lehet.
A csuklócsap rézsútos forgástengelye, valamint a 28 működtetőszerv végén levő 30 (univerzális típusú) csatlakozó révén a 20 hordozókar külső részének kombinált felfelé és befelé irányuló csuklós elfordítása könnyen megvalósítható a 28 működtetőszerv működtetésével. Ennek kapcsán a 28 működtetőszerv hengerének mindkét végén ágyazótömbök vannak elrendezve, amelyek lehetővé teszik két egymásra merőleges tengely körüli csuklós elfordulást, amint az a 6. és 7. ábrán látható.
A rajz ábráin bemutatott hengerhordozó egységnél elegendő egyetlen működtető munkahenger is az egység mozgatásához, ezért csupán két nyomásálló tömlő szükséges a hidraulikus munkaközeg eljuttatására a traktorhoz és vissza. Emellett az egyetlen működtető munkahenger csatlakozószerelvénye egyszerűbben kialakítható, összehasonlítva egy sokkal bonyolultabb csatlakozó szükségességével egy két munkahengeres működtetőszerv-elrendezés esetén.
A 20 hordozókar belső része alapvetően merev, azonban rendelkezik egy állítórúddal, ami lehetővé teszi a 20 hordozókar dőlésszögének változtatását a 12 ekegerendelyhez képest, hogy változtatni lehessen a 18 talaj-előkészítő eszköz ekéhez képesti oldalirányú elhelyezkedését.

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Kombinált eke és talaj-előkészítő eszköz, amely kombinált eszköz egy vontató erőgép hátuljára felszerelhető módon van kialakítva, és amely egy kombinált szántási és talaj-előkészítési műveletet a szántóföldön való áthaladás során egyetlen munkamenetben megvalósítani képes módon van kiképezve, ahol ezen kombinált eszköz tartalmaz :
    - egy ekegerendelyt, annak hossza mentén elrendezett számos eketesttel,
    - egy, az ekegerendely elülső végén elrendezett csatlakoztatóegységet a kombinált eszköznek a vontató erőgép hátuljára történő felszereléséhez, valamint
    - legalább egy hordozókart, amelyre talaj-előkészítő eszköz van felszerelve, és amely hordozókar egyik vége a kombinált eszköz vázára van felszerelve, míg a másik vége egy csuklós csatlakozóval van ellátva, amely lehetővé teszi, hogy a talaj-előkészítő eszköz magától beálljon a talaj-előkészítő műveletek végzéséhez az eketestek által már kifordított talajon, azzal jellemezve, hogy a hordozókamak (20) van egy első része (21), amely mereven van csatlakoztatva az ekegerendelyhez (12) és van egy második része (22), amelynek egyik vége (23) csuklósán van összekötve az első rész (21) szabad végével (25), míg az ellentétes végéhez (24) a talaj-előkészítő eszköz (18) van csatlakoztatva, a hordozókar (20) első részének (21) és második részének (22) csuklós összekapcsolására a két rész közé egy csuklós szerelvény (26) van beépítve, amely egy, a megmunkált talaj felületével alapvetően párhuzamos, ugyanakkor az első rész (21) hossztengelyére (27) rézsútos forgástengelyt (29) képez, ezenkívül a hordozókar (20) második részével (22) egy működtetőszerv (28) van összekötve, amely a második részt (22) a csuklós szerelvény (26) forgástengelye (29) körül egy leeresztett munkahelyzet és egy megemelt, befelé hajlított szállítási helyzet között elfordítani képes módon van kialakítva, ahol leeresztett munkahelyzetben a talaj-előkészítő eszköz (18) talajmegmunkáló művelet végzésére alkalmas, míg megemelt helyzetben a hordozókar (20) második része (22) felfelé és alapvetően hátrafelé nyúlik ki, egy megemelt és befelé áthelyezett, csökkentett szélességű szállítási helyzetben függesztve a talaj-előkészítő eszközt (18).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti kombinált eszköz, azzal jellemezve, hogy a csuklós szerelvény (26) forgástengelye (29) egy, a hordozókar (20) első részének (21) általános hossztengelyére (27) merőleges iránytól eltérő irányban húzódik.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kombinált eszköz, azzal jellemezve, hogy a csuklós szerelvény (26) forgástengelye (29) előnyösen 45°-os szögben húzódik a hordozókar első részének (21) általános hossztengelyéhez (27) képest.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti kombinált eszköz, azzal jellemezve, hogy a hordozókar csuklós csatlakozója rögzítőelemeket tartalmaz a csuklós csatlakozó elfordulás elleni rögzítésére, ahol emellett a talaj-előkészítő eszköz (18) alapvetően vízszintesen húzódó forgástengelye a hordozókar (20) második részének (22) felfelé és befelé történő mozgatásakor egy alapvetően vízszintes helyzetből egy alapvetően felfelé álló helyzetbe elmozdulni képes kialakítású.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti kombinált eszköz, azzal jellemezve, hogy a talaj-előkészítő eszköz (18) leeresztett munkahelyzetéből felfelé mozgatható, kilazított csuklós csatlakozó mellett lényegében állandó beállását megőrizni és ezen átállítás alatt az eketestekkel (11) csak szántást végezni képes módon van kialakítva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti kombinált eszköz, azzal jellemezve, hogy a működtetőszerv (28) egyetlen munkahengerből áll, amely egyik végével a kombináció keretének egy stabil részéhez van csatlakoztatva, míg másik vége egy, a hordozókar (20) második részén (22) levő csatlakozónyúlvánnyal van összekötve.
    HU 220 278 B
  7. 7. A 6. igénypont szerinti kombinált eszköz, azzal jellemezve, hogy a működtetőszervnek (28) legalább az egyik vége egy „univerzális” típusú csatlakozóval (30) van ellátva, a működtetőszerv (28) működtetésekor a hordozókar (20) második részének (22) rézsútosan fel- 5 felé és befelé hajlított mozgatását lehetővé tevő módon.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti kombinált eszköz, azzal jellemezve, hogy az eke (10) egy váltvaforgató eke.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti kombinált eszköz, azzal jellemezve, hogy a talaj-előkészítő eszköz (18) egy talajtömörítő henger.
HU9602648A 1995-09-30 1996-09-27 Kombinált eke és talaj-előkészítő eszköz HU220278B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9520003.6A GB9520003D0 (en) 1995-09-30 1995-09-30 Integrated combination of a plough and a soil preparation device
GB9523336A GB2305587B (en) 1995-09-30 1995-11-15 Integrated combination of a plough and a soil preparation device

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9602648D0 HU9602648D0 (en) 1996-11-28
HUP9602648A2 HUP9602648A2 (en) 1997-05-28
HUP9602648A3 HUP9602648A3 (en) 1998-06-29
HU220278B true HU220278B (hu) 2001-11-28

Family

ID=26307847

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9602648A HU220278B (hu) 1995-09-30 1996-09-27 Kombinált eke és talaj-előkészítő eszköz

Country Status (7)

Country Link
CA (1) CA2185062A1 (hu)
CZ (1) CZ285496A3 (hu)
DE (1) DE19637536C2 (hu)
FR (1) FR2739247B1 (hu)
HU (1) HU220278B (hu)
PL (1) PL316351A1 (hu)
SE (1) SE507977C2 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102015014274A1 (de) * 2015-11-06 2017-05-11 Max Bannaski Anbaugestell für ein Nutzfahrzeug
EP4305939A1 (de) * 2022-07-15 2024-01-17 Lemken GmbH & Co KG Bodenbearbeitungsgerät

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1557821A1 (de) * 1967-04-01 1970-04-02 Rabewerk Clausing Heinrich Bodenbearbeitungsgeraet
US3566974A (en) * 1968-11-20 1971-03-02 Arnold F Kopaska Plow mulcher
DE2932824A1 (de) * 1979-08-13 1981-03-26 Johann Gassner KG, 85655 Großhelfendorf Drehpflug mit einem am pflugrahmen angebrachten ausleger fuer den anschluss von zusatzgeraeten
DE3333748A1 (de) * 1983-09-19 1985-04-18 Werner 5620 Velbert Doppstadt Pflug mit angehaengter bodenbearbeitungseinrichtung
DE3535683A1 (de) * 1984-10-06 1986-04-10 Josef 8701 Geroldshausen Reutter Bodenbearbeitungsgeraet fuer die landwirtschaft
NL8403768A (nl) * 1984-12-12 1986-07-01 Rumptstad Bv Inrichting voor het bewerken van de ploegsnede na het ploegen.
DE8905240U1 (de) * 1989-04-26 1990-08-23 Alois Pöttinger Landmaschinen-Gesellschaft mbH, 8900 Augsburg Mähmaschine
DE4009493A1 (de) * 1990-03-24 1991-09-26 Martin Niebler Bodenbearbeitungsgeraet
DE4018422C2 (de) * 1990-06-08 1998-05-28 Becker Karl Masch Bodenbearbeitungsgerät
WO1993017541A1 (en) * 1992-03-10 1993-09-16 Kverneland Klepp As Combination of a reversible plough and seed preparation device
HU218881B (hu) * 1994-05-31 2000-12-28 Kverneland Klepp A/S Váltvaforgató eke és talajelőkészítő eszköz kombinációja

Also Published As

Publication number Publication date
DE19637536C2 (de) 2001-06-07
FR2739247B1 (fr) 2000-03-03
HU9602648D0 (en) 1996-11-28
HUP9602648A3 (en) 1998-06-29
HUP9602648A2 (en) 1997-05-28
SE507977C2 (sv) 1998-08-03
PL316351A1 (en) 1997-04-01
FR2739247A1 (fr) 1997-04-04
CZ285496A3 (en) 1997-04-16
SE9603444L (sv) 1997-03-31
CA2185062A1 (en) 1997-03-31
DE19637536A1 (de) 1997-04-03
SE9603444D0 (sv) 1996-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2016200555B2 (en) Rear folding toolbar implement
US3583494A (en) Weight transfer hitch for plows
US5398771A (en) Grain Drill
US4319643A (en) Front folding agricultural tool bar with movable carriage to which wings coupled
US3828860A (en) Agricultural implement with foldable wings
CA2260226C (en) Bi-fold implement frame
US4576238A (en) Folding outrigger attachment for farm implements
US4535849A (en) Implement with horizontal linkage depth control
US4396069A (en) Agricultural implement carriage system
DK2793542T3 (en) INTEGRATED DEVICE FOR SOIL reversible plows
US4102404A (en) Articulated cultivator
NZ204080A (en) Plow with adjustable plowstrip width and steerable support wheel
US4236586A (en) Land leveling apparatus with section blade assembly
US3749178A (en) Two way gang plow with variable number bottoms
US2845014A (en) Two-way plow with universal tool head
NL8501109A (nl) Landbouwwerktuig.
CA1131493A (en) Ground working implement
IE43179B1 (en) Plow
US3608646A (en) Rotary hoe
US4236587A (en) Ground-working apparatus and hitch assembly therefor
US20220248590A1 (en) Agricultural Implement and Method of Controlling Agricultural Implement
CA2049247A1 (en) Multi-tine cultivator frame suspension and adjustment mechanism
AU596814B2 (en) Framework for ground working implement
HU220278B (hu) Kombinált eke és talaj-előkészítő eszköz
HU218881B (hu) Váltvaforgató eke és talajelőkészítő eszköz kombinációja

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee