HU219092B - Vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, bázisállomás és mobil előfizetői készülék, amelyek egy frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően váltanak rádiójeleket - Google Patents

Vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, bázisállomás és mobil előfizetői készülék, amelyek egy frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően váltanak rádiójeleket Download PDF

Info

Publication number
HU219092B
HU219092B HU9901146A HUP9901146A HU219092B HU 219092 B HU219092 B HU 219092B HU 9901146 A HU9901146 A HU 9901146A HU P9901146 A HUP9901146 A HU P9901146A HU 219092 B HU219092 B HU 219092B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
frequency hopping
base station
hopping sequence
ctr
frequency
Prior art date
Application number
HU9901146A
Other languages
English (en)
Inventor
Ulrich Barth
Philippe Desblancs
Xavier Dugast
Edgar Kühn
Christoph Sperber
Original Assignee
Alcatel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alcatel filed Critical Alcatel
Publication of HU9901146D0 publication Critical patent/HU9901146D0/hu
Publication of HUP9901146A2 publication Critical patent/HUP9901146A2/hu
Publication of HUP9901146A3 publication Critical patent/HUP9901146A3/hu
Publication of HU219092B publication Critical patent/HU219092B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B1/00Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission
    • H04B1/69Spread spectrum techniques
    • H04B1/713Spread spectrum techniques using frequency hopping
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B1/00Details of transmission systems, not covered by a single one of groups H04B3/00 - H04B13/00; Details of transmission systems not characterised by the medium used for transmission
    • H04B1/69Spread spectrum techniques
    • H04B1/713Spread spectrum techniques using frequency hopping
    • H04B1/7143Arrangements for generation of hop patterns
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W74/00Wireless channel access
    • H04W74/04Scheduled access

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Abstract

A találmány tárgya vezeték nélküli telekommunikációs rendszer legalábbegy bázisállomással és mobil előfizetői készülékekkel, amelyek egyjelzőcsatornán rádiójeleket váltanak a legalább egy bázisállomássalegy időkeretekre osztott időraszterban, egy előre megadhatófrekvenciaugrás-sorozatnak megfelelő frekvenciákon. Jellegzetessége,hogy a legalább egy bázisállomás (BS) és az előfizetői készülékek (M1,M2) a frekvenciaváltás vezérléséhez az időraszter egy első részeszámára frekvenciaugrás-sorozat helyett egy fix frekvenciát (f0) és azidőraszter legalább egy további része számára egy iteratív eljárás(LGNR) szerint egy álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot (THS)előállító vezérlőeszközöket (CTR) tartalmaznak, továbbá a bázisállomás(BS) az előfizetői készülékeknek (M1, M2) egy bemeneti értéket (CW)küld, az előfizetői készülékek (M1, M2) vezérlőeszközei (CTR) abemeneti érték (CW) segítségével kiszámítják az álvéletlenfrekvenciaugrás-sorozatot (THS), és a vezérlőeszközök (CTR) e szerintaz álvéletlen frekvenciaugrás-sorozat (THS) szerint vezérlik afrekvenciaváltást az előfizetői készülékek (M1, M2) regisztrálásához.A találmány része a bázisállomás is, és a találmány részét képezitovábbá a mobil előfizetői készülék is. ŕ

Description

A találmány tárgya vezeték nélküli telekommunikációs rendszer legalább egy bázisállomással és mobil előfizetői készülékekkel, amely előfizetői készülékek egy jelzéscsatornán rádiójeleket váltanak a legalább egy bázisállomással egy időkeretekre osztott időraszterben, egy előre megadható frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelő frekvenciákon. Ezenkívül a találmány tárgya egy bázisállomás és egy mobil előfizetői készülék is egy ilyen vezeték nélküli telekommunikációs rendszerhez.
Az US 4,554,668 számú iratból ismeretes egy vezeték nélküli telekommunikációs rendszer legalább egy bázisállomással és mobil előfizetői készülékekkel. Az ott leírt rendszer több bázisállomást tartalmaz, amelyek egy-egy rádiócellát látnak el, és az azokban található előfizetői készülékekkel rádiójeleket váltanak. A rádiójelek kisugárzása és vétele különböző időbeli helyzetekben és frekvenciákon történik. Eközben a frekvenciákat egy előre megadott frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően változtatják. Mind a hasznos jeleket, mind a jelzéseket ezen a módon viszik át, azaz mind a hasznos csatornákon, mind a jelzéscsatornákon a rádiójelek adása és vétele egy időkeretekre osztott időraszterban és egy előre megadott frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően váltakozó frekvenciákon folyik. Mindegyik előfizetői készülék egy saját frekvenciaugrás-sorozatot használ. Ezeket a különböző, egyedi frekvenciaugrás-sorozatokat egy önmagában ismert eljárással állítják elő, például a hivatkozott irat 3. hasábjának 42. sorában említett D. V. Sarwattee- és Μ. B. Pursely-féle eljárással. Ez és a frekvenciaugrás-sorozatok előállítására alkalmas hasonló eljárások frekvenciaugratásos algoritmusként (frequency hopping algorithm) ismeretesek, és arra szolgálnak, hogy a hasznos jelek rádióátvitelét zavarokkal szemben védetté tegyék.
Az EP 423 715 Bl számú iratból egy olyan vezeték nélküli telekommunikációs rendszer ismeretes, amelynél a rádióátvitelt mind a hasznos csatornákon, mind a jelzéscsatornákon egy előre adott frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően bonyolítják le. Az ott leírt telekommunikációs rendszer több egyenjogú mobil előfizetői készüléket tartalmaz, amelyek közvetlen rádiókapcsolatban vannak egymással.
Az EP 467 600 Bl számú irat egy olyan vezeték nélküli telekommunikációs rendszert ismertet, amelynél a bázisállomások és a mobil előfizetői készülékek között a rádiójeleket egy időkeretekre osztott időraszterban és egy előre megadott frekvencián adják és veszik. A rádiójelek vezérlőjelek és egyéb jelzések is lehetnek. Ez az irat nem foglalkozik frekvenciaugrás-sorozat alkalmazásával végzett rádióátvitellel.
Célunk a találmánnyal a bevezetőben említett vezeték nélküli telekommunikációs rendszer továbbfejlesztése oly módon, hogy a jelzéscsatorna alkalmas legyen különböző jelzések rádióátvitelére, és felhasználható legyen különböző célokra, elsősorban inicializálásra és regisztrálásra, továbbá hogy zavarérzéketlen rádió-öszszeköttetést lehessen létrehozni frekvenciaugrás-sorozatok alkalmazásával. Ezenkívül bázisállomást és mobil előfizetői készüléket javasolunk egy ilyen vezeték nélküli telekommunikációs rendszerhez.
A kitűzött feladatot a találmány szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszenei oldjuk meg, amelynél a bázisállomás és az előfizetői készülékek a frekvenciaváltások vezérléséhez olyan vezérlőeszközöket tartalmaznak, amelyek az időraszter egy első része számára nem állítanak elő frekvenciaugrás-sorozatot, hanem egy fix frekvenciát adnak meg, és az időraszter legalább egy további része számára egy iteratív eljárás szerint egy álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot állítanak elő. A bázisállomás az előfizetői készülékeknek egy bemeneti értéket küld, amelynek alapján az előfizetői készülékek vezérlőeszközei kiszámítják az álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot, és ennek megfelelően vezérlik a frekvenciaváltást az előfizetői készülékek regisztrálásához.
Eszerint a bázisállomás küld az előfizetői készülékeknek egy bemeneti értéket egy álvéletlen frekvenciaugrás-sorozat kiszámításához, amely a frekvenciaváltást vezérli az előfizetői készülékek regisztrálásához. Ezzel eleijük, hogy már a regisztrálójelek átvitele egy olyan frekvenciaugrás-sorozat szerint történik, amely a bemeneti érték alapján előállítható, azaz nem kell az egészet tárolni.
Különösen előnyös, ha a jelzéscsatornán történő átvitelnél két különböző eljárást alkalmazunk a frekvenciaugrás-sorozatok előállításához. Ezáltal egy jelzéscsatornán különböző jelzések különböző célú rádióátvitele lehetséges, miközben különböző, optimálisan illesztett frekvenciaugrás-sorozatok alkalmazhatók.
Előnyös az is, ha a bázisállomás és az előfizetői készülékek a vezérlőeszközökkel összekötött választóeszközöket tartalmaznak, amelyek meghatározzák a pillanatnyi időbeli helyzetet, majd a legalább két különböző eljárás közül kiválasztják azt, amely szerint a vezérlőeszközök a frekvenciaváltást vezérlik. Ezáltal a pillanatnyi időbeli helyzet alapján felismerhető, hogy a különböző eljárások közül melyiket kell a frekvenciaugrássorozatok előállítására felhasználni.
Különösen előnyös az is, ha a bázisállomás és az előfizetői készülékek az első frekvenciaugrás-sorozatot képező előre meghatározott frekvenciaugrás-sorozatot tároló eszközöket tartalmaznak, és az inicializáló jelek átviteléhez a frekvenciaváltás vezérlése az előre meghatározott frekvenciaugrás-sorozat szerint történik. Ezzel elérjük, hogy mind a bázisállomás, mind az egyes előfizetői készülékek már a rádió-összeköttetés felépítése előtt ismerik azt a frekvenciaugrás-sorozatot, amelyet az inicializáló jelek átvitelénél alkalmazni kell a jelzéscsatornán. Ezért már azonnal, közvetlenül a rádió-összeköttetés felépítésénél kihasználhatók a „frequency hopping” előnyei.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példa és rajzok alapján részletesen ismertetjük. A rajzokon az
1. ábra a találmány szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszer felépítésének vázlata, a
2. ábra a rádióátvitel időraszterjének szerkezete, a
3a. ábra egy választóeszközt és egy vezérlőeszközt tartalmazó kapcsolási elrendezés tőmbvázlata, a
HU 219 092 Β
3b. ábra a frekvenciaváltás vázlatos időbeli sorrendje az időraszter első és második részében, és a
4. ábra egy mobil előfizetői készülék és egy bázisállomás tömbvázlata.
Az 1, ábrán egy CTS telekommunikációs rendszer felépítésének vázlata látható három bázisállomással, amelyek közül példaként csak egy BS bázisállomást tüntettünk fel. Mindegyik bázisállomás egy Cl, C2, C3 cellát lát el, amelyben mobil előfizetői készülékek (terminálok) helyezkednek el. Példaként csak a C3 cellában levő Ml és M2 előfizetői készülékeket ábrázoltuk. A C3 cella egy része és a C2 cella egy része átfedi a PLMN nyilvános rádiótelefon-hálózat ellátási területét, ahol az β és f7 frekvenciákat használják. Ezeket a frekvenciákat a vezeték nélküli CTS telekommunikációs rendszerben is alkalmazzuk, tehát interferencia léphet fel. Az 1. ábra szerinti helyzetben a mobil Ml előfizetői készülék éppen az β frekvencián küld jelzést a BS bázisállomásnak. A másik M2 előfizetői készülék az β frekvencián vesz egy jelzést a BS bázisállomásról.
A rádiójelek találmány szerinti átvitelét a jelzéscsatornán a 2. ábra alapján újuk le, amely az MF időraszter struktúráját mutatja. Az MF időraszter egy olyan keretrendszernek felel meg, amely 52 TDMA időkeretet foglal magában. Mindegyik időkeret 8 TDMA időrést tartalmaz, amelyeket a BS bázisállomás a mobil Ml, M2 előfizetői készülékekhez rendel hozzá. Mindegyik előfizetői készülék egy TDMA időrést foglal le, például az Ml előfizetői készülék az 1 időrést, az M2 előfizetői készülék pedig a 2 időrést (nincs ábrázolva).
A BS bázisállomás és a mobil Ml előfizetői készülék közötti rádióátvitel szemléltetéséhez a 2. ábrán feltüntettük a lefelé irányuló DL (downlink) csatornán, valamint a felfelé irányuló UL (uplink) csatornán az MF időraszterban átvitt jelzések időbeli sorrendjét. Ebben a példában különböző célú jelcsomagokról (burst) van szó: az SB szinkronizáló jelcsomagok és az FB frekvenciaszabályozó jelcsomagok az adót és a vevőt hangolják össze; az AGB hozzáférés-engedélyező jelcsomagokkal egy hasznos csatornát vagy vezérlőcsatornát oszt ki a bázisállomás; a PB kereső jelcsomag a rádió-összeköttetés felépítéséhez szükséges; és az RAB hozzáférési jelcsomag a bázisállomástól egy vezérlőcsatorna kiosztását kéri.
Az MF időraszter 52 időkeretet foglal magában, mégpedig az FN=1-FN = 52 időkereteket. Az FN=1 és FN=26 időkeretekben a BS bázisállomás a lefelé irányuló DL csatornán, egy állandó fö frekvencián az SB szinkronizáló jelcsomagot, illetve az FB frekvenciaszabályozó jelcsomagot küldi az Ml, M2 előfizetői készülékekre. Ezáltal az FN=1 és FN=26 időkeretek üzenetterítő jelzéscsatornát képeznek (például a BCH jelzéscsatornát a 4. ábrán), amelyen valamennyi előfizetői készülék szinkronizálási és frekvenciaszabályozási információkat kap. Az üzenetterítő jelzőcsatorna egy lefelé egyirányú csatorna, amelyen a bázisállomások maximális teljesítménnyel információkat sugároznak; ezeket az összes készenléti állapotban levő előfizetői készülék veszi. A telekommunikációs rendszer valamennyi előfizetői készüléke ismeri a csatorna fö frekvenciáját. Ha bizonyos előfizetői készülékek, elsősorban a más rendszerű készülékek, mégsem ismerik az fö frekvenciát, akkor ezt az összes frekvencián keresik (scanning).
A többi FN=2-FN=25 és FN=27-FN=52 időkeretben a többi jelzés átvitele történik az inicializáláshoz és a regisztráláshoz. A megfelelő inicializáló- és regisztrálócsatomák duplexcsatomák. A különböző jelzések átviteléhez az MF időraszterban különböző frekvenciaugratásos eljárásokat alkalmazunk, mégpedig egyrészt egy első, előre meghatározott SHS frekvenciaugrássorozatot, másrészt egy második, számított THS frekvenciaugrás-sorozatot. A 2. ábrán látható MF időraszter az FN=1 időkerettől az FN=52 időkeretig teljed, és a következőképpen van felosztva: az FN=2-FN=13 időkeretekre kiteijedő részre, amelyet az inicializáláshoz használunk, és az FN=14-FN=24 időkeretekre kiterjedő részre, amelyet a regisztráláshoz használunk.
Az egyik részben az első, előre meghatározott SHS frekvenciaugrás-sorozat segítségével először nyolc RAB hozzáférési jelcsomagot viszünk át a felfelé irányuló UL csatornán, majd négy AGB hozzáférés-engedélyező jelcsomagot a lefelé irányuló DL csatornán. Az RAB hozzáférési jelcsomagok véletlen hozzáférésűek (random access bursts), amelyeket az inicializáláshoz az előfizetői készülék küld a bázisállomásnak. Az inicializálás nyugtázásához a bázisállomás AGB hozzáférés-engedélyező jelcsomagokat (access grant bursts) küld vissza az előfizetői készüléknek. Ezzel az inicializálás lezárul. Az alkalmazott első, előre meghatározott SHS frekvenciaugrás-sorozatot mind a bázisállomás, mind az előfizetői készülék tárolja. Ezután azonnal megkezdődhet a frekvenciaugratásos (ffequency hopping) átvitel, hogy lehetőleg elkerüljük az egymást átfedő mobilhálózatok közötti interferenciákat.
Az egyik részhez, azaz az inicializálási fázishoz csatlakozik a másik rész, azaz a regisztrálási fázis, amely az FN = 14 időkerettel kezdődik, és az FN=24 időkeretig tart. Ebben a részben egy számított THS frekvenciaugrás-sorozat szerint folyik az átvitel, amelynek során először a lefelé irányuló DL csatornán három PB kereső jelcsomagot (paging bursts), majd három RAB hozzáférési jelcsomagot, és ezután négy AGB hozzáférés-engedélyező jelcsomagot viszünk át.
A PB kereső jelcsomagokat a BS bázisállomás küldi az előfizetői készülékre, amely RAB hozzáférési jelcsomagokat küld vissza, hogy regisztráltassa magát a BS bázisállomással. A regisztrálást négy AGB hozzáférés-engedélyező jelcsomag záija le, amelyeket a BS bázisállomás küld az előfizetői készülékre. A regisztrálási fázis folyamán alkalmazott THS frekvenciaugrás-sorozatot mind a BS bázisállomáson, mind az előfizetői készülékben egy iterációs eljárással, mégpedig az egyébként a hasznos csatornákhoz használt Lempel-Greenberger-féle „totál frequency hopping algorithm” segítségével számítjuk. Itt egy tizenhat bites kódszóból indulunk ki, amelyet a BS bázisállomás az előfizetői készülékre küld, és amely bemeneti adatként szolgál a frekvenciaugrás-sorozat számításához. A számítandó frek3
HU 219 092 Β venciaugrás-sorozat algoritmusa - amely egy visszacsatolt léptetőregiszter funkciójának felel meg - a tizenhat bites bemeneti adatból egy álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot állít elő. Ezáltal már a regisztrálási fázisban egy frekvenciaugratásos eljárást alkalmazunk, amelyet egyébként a hasznos jelek átvitelére használnak a forgalmi csatornákon. így tehát már a regisztrálás folyamán jelentkeznek a „totál ffequency hopping” előnyei. A regisztrálás után tovább folyik a rádió-összeköttetés felépítése, amely azonban nem képezi a találmány tárgyát.
A 3. és 4. ábra alapján részletesebben ismertetjük egy mobil előfizetői készülék és egy bázisállomás felépítését.
A 3. ábra 3a. és 3b. ábrára van felosztva. A 3a. ábra azoknak az egységeknek a vázlatos elrendezését mutatja, amelyek mind a bázisállomáson, mind az előfizetői készülékben megtalálhatók. Az említett egységek egyike egy SLC választóeszköz, a másik pedig egy ezzel összekötött CTR vezérlőeszköz. Az SLC választóeszköz vizsgálja a pillanatnyi időbeli helyzetet, azaz azt, hogy pillanatnyilag melyik FN időkeretekben folyik adás és vétel. Mivel a bázisállomás és az előfizetői készülékek egymáshoz vannak szinkronizálva, a pillanatnyi időbeli helyzet egy belső CLK ütemadó lekérdezésével egyszerűen meghatározható. Az időbeli helyzet az aktuális FN időkeret számából adódik, amelyből megállapítható, hogy a 2. ábrával kapcsolatban korábban leírt MF időraszter melyik része érvényes pillanatnyilag.
Az SLC választóeszköz kiértékeli az FN időkeret számát, és kiválaszt egyet az alábbiakban leírt három lehetőség közül, amelyek szerint a CTR vezérlőeszköz majd előállítja a pillanatnyilag használandó frekvenciaugrás-sorozatot. Ezt a három lehetőséget szimbolikusan ábrázoltuk a 3a. ábrán.
Az egyik lehetőség az, hogy tulajdonképpen nem állítunk elő frekvenciaugrás-sorozatot, hanem csak egy állandó fö frekvenciát adunk meg. Ez a lehetőség az SB szinkronizáló és az FB frekvenciaszabályozó jelcsomagok kisugárzására használható az FN=1, illetve FN=26 időkeretekben, hogy információkat vigyünk át az említett üzenetterítő jelzéscsatornán az összes előfizetői készülékre. A következő lehetőségként az első eljárást az előre meghatározott SHS frekvenciaugrás-sorozat előállítására használjuk. Ezt az eljárást a 3a. ábrán a TBL (táblázat) blokk jelképezi, amely arra utal, hogy az első eljárás egy tárolvasó eljárás, amelynek során egy adatválogató táblázatból (look-up table) kiolvassuk az előre meghatározott SHS frekvenciaugrás-sorozathoz tartozó értékeket. További lehetőségként a második eljárást használjuk álvéletlen THS frekvenciaugrás-sorozatok számításához, amit az ábrán az LGNR blokk szimbolizál. Az álvéletlen THS frekvenciaugrás-sorozatot előállító számítási eljárás egy CW bemeneti értékből indul ki, amelyet a BS bázisállomás egy n jegyű kódszó (itt n=16) alakjában ad meg, és amely egy n fokozatú visszacsatolt léptetőregiszter kiindulási állapotának felel meg. Az n fokozatú visszacsatolt léptetőregiszter funkcióját képviselő számítási eljárásként például egy Lempel-Greenberger-féle eljárás alkalmazható.
A 3b. ábra vázlatosan mutatja az MF időraszter első és második részében a keretről keretre változó frekvenciákat. Az első részben az első előre meghatározott SHS frekvenciaugrás-sorozatot ábrázoltuk, amelynél négy fi, f2, f3 és f4 frekvencia váltakozik. Az SHS frekvenciaugrás-sorozat mintázatát a vezérlés számára hozzáférhető tárolóeszközben helyezzük el. A második rész egy álvéletlen THS frekvenciaugrás-sorozat, amelyben hat fi-fő frekvencia váltakozik. Ehhez a THS frekvenciaugrás-sorozathoz nem tárolunk fix mintázatot, hanem számítással határozzuk meg. A 3b. ábra szerint tehát az első SHS frekvenciaugrás-sorozathoz kevesebb frekvencia áll rendelkezésre, mint a második THS frekvenciaugrás-sorozathoz. Ezzel azt kívánjuk jelezni, hogy célszerű az első részben történő inicializáláshoz kevesebb frekvenciát hozzárendelni, mint a második részben a regisztráláshoz.
A 4. ábrán egy mobil Ml előfizetői készülék és egy BS bázisállomás felépítésének vázlata látható. A BS bázisállomás a készenléti (stand-by) állapotban levő Ml előfizetői készüléknek jelzést küld a BCH jelzéscsatornán, mégpedig az FN=1 időkeretben és az első fix fö frekvencián. Az inicializálás tehát még nem kezdődött el.
A 4. ábrán vázlatosan feltüntetett Ml előfizetői készülék egy TRX adóvevőt, egy ezzel összekötött CTR vezérlőeszközt, egy erre csatlakozó SLC választóeszközt, és egy ehhez kapcsolt CLK ütemadót tartalmaz. A CLK ütemadó adja meg az éppen aktuális keret számát, itt az FN=1 időkeretet, amit az SLC választóeszköz kiértékel, és a CTR vezérlőeszköz számára kiválasztja az alkalmazandó eljárást. A pillanatnyi FN=1 időkeret után az FN=2 időkeret következik, azaz az inicializálási fázis kezdete, ahol az átvitel az első, előre meghatározott SHS frekvenciaugrás-sorozat szerint történik. Az Ml előfizetői készülék tehát készen áll, hogy a következő FN=2 időkeretben egy RAB hozzáférési jelcsomagot küldjön az f3 frekvencián a BS bázisállomásnak, és az inicializáláshoz megtörténik az első SHS frekvenciaugrás-sorozat kiolvasása a tárból. Ezenkívül a vett jel kiértékelésével az Ml előfizetői készülék információt kap a CW bemeneti értéket megadó kódszóról, és a későbbi regisztráláshoz kiszámíthatja az álvéletlen THS frekvenciaugrás-sorozatot.
A BS bázisállomás egy antennacsatolót, valamint egy ezzel összekötött vevőrészt és adórészt tartalmaz, amelyek a TRX adó-vevőt képezik. Ezenkívül a BS bázisállomás a vevőrésszel és az adórésszel összekötött CTL vezérlőeszközt és egy ehhez csatlakozó SLC választóeszközt is tartalmaz. A BS bázisállomás egy CLK ütemadóval is el van látva, amely megadja az FN időkeret számát. A 4. ábra szerinti példában a rádióátvitel az FN=1 és az FN=2 időkeretek közötti átmenetnél tart. Ez azt jelenti, hogy az adó az fö frekvencián működik, és a vevő készen áll az f3 frekvencián történő vételre.
A találmányt egy fizikai jelzéscsatornával kapcsolatban írtuk le, amelyre több logikai jelzéscsatornát képeztünk le (mapping). Természetesen több fizikai jelzéscsatorna is alkalmazható. A találmány szerint mindkét eset4
HU 219 092 Β ben különböző frekvenciaugratásos eljárásokat lehet használni a jelzés különböző fázisaihoz, különösen az inicializáláshoz és a regisztráláshoz.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. vezeték nélküli telekommunikációs rendszer legalább egy bázisállomással és mobil előfizetői készülékekkel, amelyek egy jelzőcsatornán rádiójeleket váltanak a legalább egy bázisállomással egy időkeretekre osztott időraszterban, egy előre megadható frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelő frekvenciákon, azzal jellemezve, hogy a legalább egy bázisállomás (BS) és az előfizetői készülékek (Ml, M2) a frekvenciaváltás vezérléséhez az időraszter (MF) egy első része számára frekvenciaugrás-sorozat helyett egy fix frekvenciát (fö) és az időraszter (MF) legalább egy további része számára egy iteratív eljárás (LGNR) szerint egy álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot (THS) előállító vezérlőeszközöket (CTR) tartalmaznak, továbbá a bázisállomás (BS) az előfizetői készülékeknek (Ml, M2) egy bemeneti értéket (CW) küld, az előfizetői készülékek (Ml, M2) vezérlőeszközei (CTR) a bemeneti érték (CW) segítségével kiszámítják az álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot (THS), és a vezérlőeszközök (CTR) e szerint az álvéletlen frekvenciaugrás-sorozat (THS) szerint vezérlik a frekvenciaváltást az előfizetői készülékek (Ml, M2) regisztrálásához.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, azzal jellemezve, hogy az álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot (THS) előállító iteratív eljárás (LGNR) egy n fokozatú léptetőregiszter funkcióját képviseli (ahol n egy természetes szám), továbbá a bázisállomás (BS) a bemeneti értéket (CW) egy n jegyű kódszó alakjában adja meg, amely a léptetőregiszter kiindulási állapotának felel meg, és bemeneti adatként szolgál a frekvenciaugrás-sorozat (THS) számításához.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, azzal jellemezve, hogy az álvéletlen frekvenciaugrás-sorozat (THS) egy Lempel-Greenberger-féle eljárás szerint van előállítva.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, azzal jellemezve, hogy a fix frekvencia (fO) a bázisállomásról (BS) az összes előfizetői készüléknek (Ml, M2) szinkronizáló és frekvenciaszabályozó információkat (SB, FB) továbbító jelzéscsatorna frekvenciája.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, azzal jellemezve, hogy a bázisállomás (BS) és az előfizetői készülékek (Ml, M2) a vezérlőeszközökkel (CTR) összekötött, az időraszter (MF) egyes részei kezdetének meghatározásához a pillanatnyi időkeretet (FN=2) folyamatosan megállapító, majd legalább két különböző eljárás (TBL, LGNR) közül a pillanatnyilag használandó frekvenciaugrás-sorozatot (SHS) előállító eljárást (TBL) kiválasztó választóeszközöket (SLC) tartalmaznak.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, azzal jellemezve, hogy a bázisállomás (BS) és az előfizetői készülékek (Ml, M2) előre meghatározott frekvenciaugrás-sorozatot (SHS) tároló eszközöket tartalmaznak, továbbá a vezérlőeszközök (CTR) egy tárolvasási eljárásnak (TBL) megfelelően kiolvassák az előre meghatározott frekvenciaugrás-sorozatot (SHS) a tárolóeszközökből, és a vezérlőeszközök (CTR) egy rádió-összeköttetés felépítését inicializáló jelek átviteléhez a frekvenciaváltást az előre meghatározott frekvenciaugrás-sorozat (SHS) szerint vezérlik.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, azzal jellemezve, hogy az időraszter (MF) egy több időkeretből képzett TDMA keretrendszer, amelyben mindegyik időkeret több időrést tartalmaz, amelyeket a bázisállomás (BS) hozzárendel az előfizetői készülékekhez (Ml, M2), úgyhogy egy előfizetői készülék (Ml) olyan egyedi időszakokban ad és vesz, amelyeket a hozzárendelt időrés száma és az időkeret (FN) száma határoz meg.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, azzal jellemezve, hogy a legalább egy bázisállomás (BS) egy szinkronjelet sugároz ki egy legalább egy előre megadott időkerettel (FN=1,26) és egy előre megadott frekvenciával (fö) meghatározott jelzéscsatornán (BCH), továbbá a mobil előfizetői készülékek (Ml, M2) veszik a szinkronjelet, és ehhez szinkronizálódnak.
  9. 9. Bázisállomás, amely egy vezeték nélküli telekommunikációs rendszerben rádiójeleket vált mobil előfizetői készülékekkel egy jelzőcsatornán egy időkeretekre felosztott időraszterban, egy előre megadható frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően váltakozó frekvenciákon, azzal jellemezve, hogy a frekvenciaváltás vezérléséhez az időraszter (MF) egy első része számára frekvenciaugrás-sorozat helyett egy fix frekvenciát (fö) és az időraszter (MF) legalább egy további része számára egy iteratív eljárás (LGNR) szerint egy álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot (THS) előállító vezérlőeszközöket (CTR) tartalmaz, a vezérlőeszközökkel (CTR) az előfizetői készülékeknek (Ml, M2) egy bemeneti értéket (CW) sugárzó adó-vevő (TRX) van összekötve.
  10. 10. Mobil előfizetői készülék, amely egy vezeték nélküli telekommunikációs rendszerben rádiójeleket vált egy bázisállomással egy jelzéscsatornán egy időkeretekre felosztott időraszterban, egy előre megadható frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően váltakozó frekvenciákon, azzal jellemezve, hogy a frekvenciaváltás vezérléséhez az időraszter (MF) egy első része számára frekvenciaugrás-sorozat helyett egy fix frekvenciát (fö) és az időraszter (MF) legalább egy további része számára egy iteratív eljárás (LGNR) szerint egy álvéletlen frekvenciaugrás-sorozatot (THS) előállító vezérlőeszközöket (CTR) tartalmaz, a vezérlőeszközökkel (CTR) a bázisállomásról (BS) egy bemeneti értéket (CW) fogadó adó-vevő (TRX) van összekötve, továbbá a vezérlőeszközök (CTR) a bemeneti érték (CW) segítségével kiszámítják az ál véletlen frekvenciaugrás-sorozatot (THS), és az előfizetői készülék (Ml, M2) regisztrálásához a frekvenciaváltást e szerint az álvéletlen frekvenciaugrás-sorozat (THS) szerint vezérlik.
HU9901146A 1998-04-17 1999-04-14 Vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, bázisállomás és mobil előfizetői készülék, amelyek egy frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően váltanak rádiójeleket HU219092B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98440076A EP0955780A1 (de) 1998-04-17 1998-04-17 Drahtloses Telekommunikationssystem, Basisstation und mobiles Teilnehmerendgerät, die Funksignale entsprechend einer Frequenzsprungfolge austauschen

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9901146D0 HU9901146D0 (en) 1999-06-28
HUP9901146A2 HUP9901146A2 (hu) 1999-11-29
HUP9901146A3 HUP9901146A3 (en) 2000-02-28
HU219092B true HU219092B (hu) 2001-02-28

Family

ID=8235673

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9901146A HU219092B (hu) 1998-04-17 1999-04-14 Vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, bázisállomás és mobil előfizetői készülék, amelyek egy frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően váltanak rádiójeleket

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6359924B1 (hu)
EP (1) EP0955780A1 (hu)
JP (1) JP2002505830A (hu)
AU (1) AU3817799A (hu)
HU (1) HU219092B (hu)
WO (1) WO1999055034A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7426386B1 (en) * 2000-06-21 2008-09-16 Northrop Grumman Corporation Beam laydown for hopped satellite downlink with adaptable duty cycle
US7227855B1 (en) * 2001-03-20 2007-06-05 Arraycomm Llc Resource allocation in a wireless network
US7424002B2 (en) * 2001-03-20 2008-09-09 Arraycomm, Llc Resource allocation in a wireless network
WO2004066544A2 (en) * 2003-01-14 2004-08-05 Cognio, Inc Mitigating interference with frequency hopping signals by deriving future hop frequencies
US6941110B2 (en) * 2003-01-14 2005-09-06 Cognio, Inc. Mitigating interference with frequency hopping signals by deriving future hop frequencies
DE10314553A1 (de) 2003-03-31 2004-10-28 Infineon Technologies Ag Frequenzkanalselektion in einem ein Frequenzsprungverfahren verwendenden Datenübertragungsverfahren
US7254158B2 (en) * 2003-05-12 2007-08-07 Qualcomm Incorporated Soft handoff with interference cancellation in a wireless frequency hopping communication system
DE10359898A1 (de) * 2003-12-19 2005-07-21 X-Log Gmbh & Co. Secom Entwicklung Kg Verfahren zum Steuern und Überwachen von Maschinen
US20060172705A1 (en) * 2005-02-01 2006-08-03 Honeywell International Inc. Predictive modeling system for spectrum use
US7684784B2 (en) * 2005-03-24 2010-03-23 Honeywell International Inc. System for secure communications
KR102320997B1 (ko) * 2015-03-31 2021-11-03 삼성전자 주식회사 이동통신 시스템에서 단말과 기지국 간 데이터 송수신 방법 및 장치
EP3700286B1 (en) * 2015-12-08 2022-05-11 Huawei Technologies Co., Ltd. Data sending method, base station, and terminal device

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4558453A (en) * 1981-12-16 1985-12-10 Harris Corporation Synchronization method and frequency hopping communication system
FR2527871B1 (fr) 1982-05-27 1986-04-11 Thomson Csf Systeme de radiocommunications, a sauts de frequence
GB2277231B (en) * 1984-05-12 1995-03-15 Racal Res Ltd Communications system
IL82561A (en) * 1986-05-27 1991-12-15 Fairchild Weston Systems Inc Secure communication system for multiple remote units
US5121408A (en) 1989-10-16 1992-06-09 Hughes Aircraft Company Synchronization for entry to a network in a frequency hopping communication system
CA2021382C (en) 1990-07-17 1998-07-14 Leo Strawczynski Radio link architecture for wireless communication systems
US5381443A (en) * 1992-10-02 1995-01-10 Motorola Inc. Method and apparatus for frequency hopping a signalling channel in a communication system
US5537434A (en) * 1993-10-25 1996-07-16 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Frequency hopping control channel in a radio communication system
US5809417A (en) * 1994-07-05 1998-09-15 Lucent Technologies Inc. Cordless telephone arranged for operating with multiple portable units in a frequency hopping system
JP2850858B2 (ja) * 1996-06-21 1999-01-27 日本電気株式会社 Cdma送受信方式
US5774492A (en) * 1996-08-02 1998-06-30 General Electric Company Low-complexity direct conversion receiver for delay-and-correlate transmitted reference signaling
FI104525B (fi) * 1996-11-13 2000-02-15 Nokia Networks Oy Taajuushyppelymenetelmä ja radiojärjestelmä
JP3478062B2 (ja) * 1997-06-12 2003-12-10 三菱電機株式会社 移動通信システム、移動局、及び基地局

Also Published As

Publication number Publication date
US6359924B1 (en) 2002-03-19
AU3817799A (en) 1999-11-08
HUP9901146A2 (hu) 1999-11-29
WO1999055034A1 (de) 1999-10-28
HU9901146D0 (en) 1999-06-28
JP2002505830A (ja) 2002-02-19
HUP9901146A3 (en) 2000-02-28
EP0955780A1 (de) 1999-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3601832B2 (ja) 無線通信システムおよびジッタを有するビーコンの送信方法
JP3928777B2 (ja) ランダムアクセス制御方法及びシステム
US6728550B1 (en) Coverage and cell extension in downlink power controlled wireless radio communication systems
JP4574173B2 (ja) 通信方法
KR100735277B1 (ko) 광대역 무선 접속 통신 시스템에서 레인징 방법
RU2204220C2 (ru) Произвольный доступ в системе подвижной связи
JP3043958B2 (ja) 無線通信によるネットワーク通信方式
JP2795303B2 (ja) 無線通信システム中で動作する無線基地局及びその制御方法
JP4952782B2 (ja) 無線通信装置及び移動無線通信制御方法及び無線局
US6470024B1 (en) Method and apparatus for controlling the use of idle frames
WO2002080397A2 (en) Increasing link capacity via concurrent transmissions in centralized wireless lans
HU219092B (hu) Vezeték nélküli telekommunikációs rendszer, bázisállomás és mobil előfizetői készülék, amelyek egy frekvenciaugrás-sorozatnak megfelelően váltanak rádiójeleket
US7006534B1 (en) Radio communication system and method for calculating transmission timing between a terminal unit and a base station based upon location, distance, or propagation time
EP1116391B1 (en) Paging
JP4574919B2 (ja) ワイヤレスネットワーク、基地局、端末及び方法
KR20050026370A (ko) 통신 시스템, 송신국 및 수신국
WO2000070805A1 (en) Method in a telecommunication system
JP3306843B2 (ja) マイクロセルを用いた移動通信方法
JP2003510955A (ja) 周波数間測定方法
JP3397561B2 (ja) 無線通信システム
JP4570635B2 (ja) 制御方法および移動通信システム
JP3071338B2 (ja) スーパーフレーム送出タイミング指定装置
JP2902959B2 (ja) 低速周波数ホッピング方式を使用した無線通信方法
JP2010220262A (ja) 制御方法および移動通信システム

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee