HU218650B - Eljárás textilszerkezetű anyagokból ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikai védőmellények védőpaneljeinek előállítására - Google Patents

Eljárás textilszerkezetű anyagokból ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikai védőmellények védőpaneljeinek előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU218650B
HU218650B HU9702599A HUP9602599A HU218650B HU 218650 B HU218650 B HU 218650B HU 9702599 A HU9702599 A HU 9702599A HU P9602599 A HUP9602599 A HU P9602599A HU 218650 B HU218650 B HU 218650B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
layers
panels
loops
knots
defending
Prior art date
Application number
HU9702599A
Other languages
English (en)
Inventor
Valéria Döme
Ferenc Földi
Gyula Tikász
Original Assignee
Honvédelmi Minisztérium Haditechnikai Intézet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Honvédelmi Minisztérium Haditechnikai Intézet filed Critical Honvédelmi Minisztérium Haditechnikai Intézet
Priority to HU9702599A priority Critical patent/HU218650B/hu
Publication of HU9602599D0 publication Critical patent/HU9602599D0/hu
Publication of HUP9602599A2 publication Critical patent/HUP9602599A2/hu
Publication of HUP9602599A3 publication Critical patent/HUP9602599A3/hu
Publication of HU218650B publication Critical patent/HU218650B/hu

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás textilszerkezetű anyagokból, mint példáulszintetikus szálasanyagból, poliamid, aramid vagy nagy szilárdságúpolietilénből készített kezeletlen vagy mátrixba épített szövet vagyszövet jellegű uni- direkcionális vagy multidirekcionális lapszerűtermékekből készült ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikaivédőmellények védőpaneljeinek előállítására, amely rétegekből vanfelépítve, és a rétegek össze vannak erősítve. Az eljárás lényege,hogy a rétegeket (3, 4) pontszerűen erősítjük össze a panel területénnégyzethálós elrendezés szerint 50×50 mm-től 80×80 mm-ig terjedőosztású négyzetháló metszéspontjaiban hurkok (6) és csomók (7)készítésével. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás textilszerkezetű anyagokból, mint például szintetikus szálasanyagból, poliamid, aramid vagy nagy szilárdságú polietilénből készített kezeletlen vagy mátrixba épített szövet vagy szövet jellegű unidirekcionális vagy multidirekcionális lapszerű termékekből készült ballisztikai védőeszközök, elsősorban mellények védőpaneljének előállítására.
A ballisztikai védőképességgel rendelkező védőpanelek célja, hogy elsősorban személyeket - vagy szükség esetén - tárgyakat is védjék lövedékek, repeszek, illetve mozgó tárgyak okozta sérülésekkel szemben.
Jelenleg már ismeretesek olyan személyi védelemre használatos ballisztikai védőmellények, amelyek szoros szövésű, uni- és multidirekcionális szövetszerkezetekből készülnek réteges felépítésben, valamilyen rendszer szerinti folyamatos gépi varrással, általában huroköltéssel. Ismertek olyan megoldások is, amelyek varrás nélkül poliamid vagy aramid és/vagy nagy szilárdságú polietilén szövetekből készülnek. A gépi varrott változat esetében a rétegek egymáshoz szorosan rögzítetté válnak, és a nagy rétegszám (leggyakrabban előforduló esetben 18-30 réteg között) miatt a test vonalának követése során a test felőli oldalon lévő rétegek buggyot vetnek, és eltávolodnak a lövés felőli oldalon található rétegtől, és így a lövedékállóság csökken. Ezenfelül a varrás a védőpanel merevségét növeli, ezáltal viselhetőségét rontja. A varrás nélkül, vagy gépi varrattal kontúrszerűen körbevarrt védőpanel esetében - annak méretétől függően - a rétegek egymástól széles tartományban elmozdulhatnak, ami az eszköz lövés hatására történő „felfúvódásához” vezet, és ezáltal szintén a lövedékállóságot rontja.
A ballisztikai védőképességet a rétegek száma, a szövetszerkezet konstrukciója és a rétegek egymáshoz történő rögzítése határozza meg és ugyanezen jellemzők függvénye az úgynevezett traumahatás mértéke is, ami alatt a védőeszköz test felőli oldalán a lövedék becsapódásának hatására bekövetkező deformációt értjük. Ezért a test felőli oldalra úgynevezett traumacsökkentő betéteket szoktak elhelyezni, amelyek a védőpanelek kiegészítő elemeként ismertek és különböző anyagokból, például polifoamhabból, steppelt csirketoll paplanból, stb. készülnek.
Ismert egy olyan védőpanel, a RAV 300 típusú mellény védőpanelje, amelynél a panel a szélektől megfelelő távolságban körben le van varrva, és a panel teljes felületén a két átló irányában, egymástól meghatározott távolságban le van tűzve (steppelve). A varratok huroköltéssel, folyamatosan készülnek.
Hasonló módon készülnek a KIRASA3M-H jelű mellény védőpaneljei is.
A HU 212 849 lajstromszámú szabadalmi leírásból ismert továbbá egy olyan védőöltözet, amely szalag alakú sík anyagból, különösen fólia vagy gyapjúanyag két rétegéből van kialakítva, amelyek mindkét hosszanti él mentén és legfeljebb egy keresztirányú él mentén egymással a keresztirányú élből kiinduló és lényegében hosszanti irányban haladó első elválasztó illesztési hellyel, valamint varrattal vannak összekapcsolva, amelyek a hosszanti élekkel két tömlőszerű szakaszt határolnak. A védőöltözet második elválasztó illesztési helye a keresztirányú élből kiindulóan és oda visszatérően, a keresztirányú éllel együtt lényegében hosszanti irányban kiterjedő, az első elválasztó illesztési helyet tartalmazó szalagtartományként van kiképezve, és a második elválasztó illesztési hely varrattal van körülvéve.
A találmány feladata olyan ballisztikai védőeszköz védőpaneljének kialakítása, amely a lehető legnagyobb ballisztikai védőképesség mellett a legkevésbé korlátozza viselőjét a mozgásban, és a lövedék becsapódása esetén a test felületén keletkezett deformáció a legkisebb.
A találmány feladata továbbá, hogy szintetikus szálasanyagból, poliamid, aramid és nagy szilárdságú polietilénből készített, kezeletlen vagy mátrixba épített szövet vagy szövet jellegű unidirekcionális vagy multidirekcionális lapszerű termékek meghatározott sorrendben és rétegben történő egymásra helyezésével és egymáshoz rögzítésével olyan védőpanelt hozzunk létre, amely a ballisztikai védőképességének megtartása mellett a védőeszköz viselhetőségét nem rontja, és amely a védőeszköz megfelelő szabása esetén a felsőtest, nyak, vállak és ágyék, illetve egyéb testrészek ballisztikai védelmét biztosítja pisztoly és géppisztoly lágy, ólommagvas, köpeny nélküli, félköpenyes vagy teljes köpenyes lövedékek, bizonyos repeszek, illetve kiegészítő védőbetéttel, karabély- és puskalőszerek ellen, megfelelő távolságból.
A találmány feladata továbbá, hogy a traumahatást csökkentse, azaz a lövedék becsapódásának hatására bekövetkező deformáció a lehető legkisebb legyen.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy a védőpanelek elemeinek egymáshoz történő rögzítésénél egy bizonyos határig megengedhető a rétegek egymáshoz viszonyított szabályozott mértékű elmozdulása, de biztosítani kell a rétegek együttdolgozását és egy meghatározott távolságon túl is azok összefogását.
A találmány értelmében a kitűzött feladatot azáltal valósítjuk meg, hogy a rétegeket pontszerűen erősítjük össze a panel területén négyzethálós elrendezés szerint 50 χ 50 mm-től 80 χ 80 mm-ig terjedő osztású négyzetháló metszéspontjaiban hurkok és csomók készítésével.
Előnyösen a panelek rögzítését az egyik oldal felől a másik oldal felé leoltott, majd innen az előző oldal felé visszaöltött hurkokkal végezzük, amikor a két leöltés között a távolság minimum 5 mm, maximum 13 mm, oly módon, hogy a hurkok íve 5-8 mm sugarú körívet képez, majd a szálvégeket csomókkal rögzítjük.
Célszerűen a hurkokat és csomókat minden esetben azonos oldalon alakítjuk ki.
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti védőeszköz példakénti kiviteli alakját tüntetik fel.
Az 1. ábra a védőpanel elejének elölnézete.
A 2. ábra a védőpanel hátának elölnézete.
A 3. ábra az 1. ábrán látható védőpanel A-A vonala mentén vett metszet.
A 4. ábra a 3. ábra B részlete nagyobb léptékben.
Az 5. ábra a csomó oldalnézete.
A 6. ábra a teljes csomó felülnézete a panel metszetében.
HU 218 650 Β
A 7a. ábrán a csomókészítés első lépése látható.
A 7b. ábrán a csomókészítés második lépése látható.
A 7c. ábrán a csomókészítés harmadik lépése látható.
A ballisztikai védőeszközök példaként bemutatott egyik lehetséges kiviteli alakja, egy ballisztikai védőmellény védőpanelje látható az 1 -4. ábrákon. A védőpanel 1 eleje és 2 háta rétegekből van felépítve, mégpedig amint a 3. ábrán látható, 3 test felőli rétegekből és egyéb 4 rétegekből.
A találmány értelmében a meghatározott számú szövetréteg egymáshoz rögzítése a védőpanel felületén meghatározott geometria szerint pontszerűen elhelyezett 6 hurkokkal történik, nevezetesen a védőpanelek egyik oldala felől a másik felé leoltott, majd innen az előző oldal felé visszaöltött 6 hurkokkal történik úgy, hogy a két leöltés közötti a távolság minimum 5 mm, maximum 13 mm (lásd 6. ábra). A szálvégeket megfelelő csomókkal rögzítjük meghatározott geometria szerint.
A pontszerű rögzítést biztosító 6 hurkok elhelyezésének az eloszlása a kiszabott felületeken négyzethálós elrendezés szerint történik 50 χ 50 mm-től 80 χ 80 mmig terjedő négyzetháló metszéspontjaiban. A 6 hurkok 9 ívei - a rétegek összeszorítása nélkül - a szabadon maradó felületen 5-8 mm R sugarú körívet képeznek. Ez a körív biztosítja a panel 3 és 4 rétegeinek egymáshoz képesti kismértékű relatív elmozdulását és ezáltal a védőmellény rugalmasságát.
A becsapódás felőli oldalon a 6 hurkok, a test felőli oldalon a 7 csomók kerülnek elhelyezésre. Elképzelhető azonban az ellenkező eset is. A 6 hurkok és a 7 csomók minden esetben azonos oldalon helyezkednek el, amint az az 5. és 6. ábrán látható.
Az a öltéstávolság, valamint a 6 hurkok 9 ívének R sugara biztosítja a megfelelő ballisztikai védőképességet egy meghatározott rétegszám esetén.
A test felőli oldalon a védelmi fokozat előírásától függetlenül a mellény anyagából mátrixba ágyazott 4 szövetrétegek kerülnek beépítésre. Ez lehet 2+3 rétegű. Ezeknek a rögzítése a kezeletlen 3 szövetrétegekhez egyidejűleg 6 hurkokkal és 7 csomókkal történik, de történhet részleges, azaz kevesebb számú csomózással, illetve a kezeletlen szövetrétegekhez való rögzítés nélkül is elhelyezhetők.
A 6 hurkok és 7 csomók elkészítését a 7a., 7b. és 7c. ábrákon ábrázoljuk.
A 7a. ábrán látható, hogy egy csomót kötünk egy arámidból vagy nagy szilárdságú PET-ből lévő 5 cérnaszál végére, majd az 5 cémaszálat átöltjük a 3,4 rétegekből álló panel másik oldalára, ahol a 8 távtartó segédeszközt körülfogva visszaöltjük arra az oldalra, ahol a csomó van, ezután a 7b. ábra szerint az első csomó és a 3, 4 rétegek közé még két csomót kötünk, majd a 7c. ábra szerint meghúzzuk a csomót, kihúzzuk a 8 távtartó segédeszközt, és elvágjuk az 5 cémaszálat.
Ezzel a módszerrel egy olyan erős 7 csomót hoztunk létre, amely a 6 hurok kibomlását megakadályozza, még különösen csúszós szintetikus szál esetében is, és amely önzáróvá válik, azaz minél nagyobb húzóerő éri a 6 hurkot, a 7 csomó annál erősebben zár.
A találmány szerinti védőeszköz előnyei a következők:
- Azonos védőképességet biztosít kevesebb rétegszámmal, mert a rétegek egymáshoz erősítése például lövedékbecsapódás esetén is biztosítja a rétegek együttes munkáját.
- A megfelelő textilszállal készített varratok ballisztikai találat esetén is megmaradnak, vagy a varrat kizárólag a becsapódás helyén károsul, a panel többi részén sértetlen marad, ellentétben például a varrógéppel végzett folyamatos varrással, amikor a becsapódás helyén sérült cérna a panel mechanikai igénybevételét, például annak védőképességét teszi tönkre.
- A mátrixba ágyazott két- és háromrétegű textilszerkezeteknek nem a becsapódási oldal felőli elhelyezésével az úgynevezett traumahatás mérhetően csökken azonos fenyegetettség esetén, ezáltal védi viselőjét a sokkhatástól.
- Ergonómiailag kedvezőbb az ismert megoldásoknál, nemcsak azért, mert a kisebb számú réteg következtében tömege csökken, hanem mert a pontszerű rögzítési mód miatt a szerkezet hajlékonysága nagymértékben javul.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK.
    1. Eljárás textilszerkezetű anyagokból, mint például szintetikus szálasanyagból, poliamid, aramid vagy nagy szilárdságú polietilénből készített kezeletlen, vagy mátrixba épített szövet vagy szövet jellegű unidirekcionális vagy multidirekcionális lapszerű termékekből készült ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikai védőmellények védőpaneljeinek előállítására, amely rétegekből van felépítve, és a rétegek össze vannak erősítve, azzal jellemezve, hogy a rétegeket (3, 4) pontszerűen erősítjük össze a panel területén négyzethálós elrendezés szerint 50x50 mm-től 80x80 mm-ig teijedő osztású négyzetháló metszéspontjaiban hurkok (6) és csomók (7) készítésével.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a panelek rögzítését az egyik oldal felől a másik oldal felé leoltott, majd innen az előző oldal felé visszaöltött hurkokkal (6) végezzük, amikor a két leöltés között a távolság minimum 5 mm, maximum 13 mm, oly módon, hogy a hurkok (6) íve 5-8 mm sugarú körívet képez, majd a szálvégeket csomókkal rögzítjük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hurkokat (6) és csomókat (7) minden esetben azonos oldalon alakítjuk ki.
HU9702599A 1996-09-23 1996-09-23 Eljárás textilszerkezetű anyagokból ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikai védőmellények védőpaneljeinek előállítására HU218650B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9702599A HU218650B (hu) 1996-09-23 1996-09-23 Eljárás textilszerkezetű anyagokból ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikai védőmellények védőpaneljeinek előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9702599A HU218650B (hu) 1996-09-23 1996-09-23 Eljárás textilszerkezetű anyagokból ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikai védőmellények védőpaneljeinek előállítására

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9602599D0 HU9602599D0 (en) 1996-11-28
HUP9602599A2 HUP9602599A2 (hu) 1998-06-29
HUP9602599A3 HUP9602599A3 (en) 1998-10-28
HU218650B true HU218650B (hu) 2000-10-28

Family

ID=89994299

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9702599A HU218650B (hu) 1996-09-23 1996-09-23 Eljárás textilszerkezetű anyagokból ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikai védőmellények védőpaneljeinek előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU218650B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102266133A (zh) * 2011-08-03 2011-12-07 吴江兰瑞特纺织品有限公司 一种可预防感冒的儿童罩衣及其制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102266133A (zh) * 2011-08-03 2011-12-07 吴江兰瑞特纺织品有限公司 一种可预防感冒的儿童罩衣及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
HU9602599D0 (en) 1996-11-28
HUP9602599A2 (hu) 1998-06-29
HUP9602599A3 (en) 1998-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3988780A (en) Fabrication of armored fabric
EP3199906B1 (en) Flexible body armor
US5943694A (en) Specially shaped multilayer armor
US4608717A (en) Flexible armor
JP4067972B2 (ja) 防弾用途向け擬似一方向布帛
US6000055A (en) Multiaxial, multilayer fabric suitable for being used for ballistic uses and process for producing said fabric
US5479659A (en) Lightweight ballistic resistant garments and method to produce the same
EP0511382A4 (hu)
GB2124887A (en) Protective shield
US20010021443A1 (en) Laminate against ballistic actions
HU218650B (hu) Eljárás textilszerkezetű anyagokból ballisztikai védőeszközök, elsősorban ballisztikai védőmellények védőpaneljeinek előállítására
JP4511718B2 (ja) 特別に賦形された多層の防護服
US11137231B2 (en) Soft armor fabrication
US20120174300A1 (en) Ballistic package for soft body armor
KR101964527B1 (ko) 다층 구조 방탄재 및 그 제조방법
GB1569322A (en) Bulletproof fabrics
KR20180123008A (ko) 복합재, 보호용 재료로 제조된 인체 착용 가능한 장갑
CA2956760C (en) Flexible body armor
GB2222511A (en) Anti-ballistic garment
RU2072499C1 (ru) Материал для индивидуальных защитных средств (варианты)
RU2251651C1 (ru) Тканевый бронеэлемент и материал для его изготовления
RU2206045C2 (ru) Тканевая бронепанель
JPH1089898A (ja) 防弾・防刃チョッキ
JP2001140116A (ja) 制 服
JP2001074395A (ja) 車両用防護板

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: HONVEDELMI MINISZTERIUM TECHNOLOGIAI HIVATAL, HU

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees