HU218023B - UV-fénydózismérő - Google Patents

UV-fénydózismérő Download PDF

Info

Publication number
HU218023B
HU218023B HU9801078A HUP9801078A HU218023B HU 218023 B HU218023 B HU 218023B HU 9801078 A HU9801078 A HU 9801078A HU P9801078 A HUP9801078 A HU P9801078A HU 218023 B HU218023 B HU 218023B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mol
water
light
photosensitive layer
silver
Prior art date
Application number
HU9801078A
Other languages
English (en)
Inventor
Tibor Szalay
György Bazsa
Mihály Beck
Vincze Zsuzsanna Fleischinger Györgyné
István Országh
Miklós Rácz
Irén Horkay
Zsolt Fazekas
Attila Nemes
Zoltán Nagy
Original Assignee
Kossuth Lajos Tudományegyetem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kossuth Lajos Tudományegyetem filed Critical Kossuth Lajos Tudományegyetem
Priority to HU9801078A priority Critical patent/HU218023B/hu
Publication of HU9801078D0 publication Critical patent/HU9801078D0/hu
Priority to US09/303,425 priority patent/US6294792B1/en
Publication of HUP9801078A1 publication Critical patent/HUP9801078A1/hu
Publication of HU218023B publication Critical patent/HU218023B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01JMEASUREMENT OF INTENSITY, VELOCITY, SPECTRAL CONTENT, POLARISATION, PHASE OR PULSE CHARACTERISTICS OF INFRARED, VISIBLE OR ULTRAVIOLET LIGHT; COLORIMETRY; RADIATION PYROMETRY
    • G01J1/00Photometry, e.g. photographic exposure meter
    • G01J1/48Photometry, e.g. photographic exposure meter using chemical effects
    • G01J1/50Photometry, e.g. photographic exposure meter using chemical effects using change in colour of an indicator, e.g. actinometer

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Measurement Of Radiation (AREA)
  • Photometry And Measurement Of Optical Pulse Characteristics (AREA)
  • Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya vizuális kiértékelésre alkalmas UV-fénydózismérő,amely hordozóra felvitt fényérzékeny rétegből és fedőrétegből áll. Afényérzékeny réteg 10–40 ?m rétegvastagságú és 95–105 g/dm3töménységű, vízben duzzasztott, gélesedésre hajlamos nagy molekulájúpolimerben, a szuszpenzió térfogatára számítva 0,004– 0,2 mol/dm3ezüst(I)-oxalátot, 0,0014–0,07 mol/dm3 vízoldható (változó vegyértékűfém)-oxalátot és 0,00044– 0,006 mol/dm3 komplexképző adalékottartalmaz. A fényérzékeny réteget a levegő nedvességétől védő, UVB-tartományban fényáteresztő fedőréteggel látják el. ŕ

Description

A találmány tárgya vizuális kiértékelésre alkalmas, UV-fénydózismérő és eljárás annak előállítására.
A földfelszínre jutó napfény körülbelül 5%-a ultraibolya (UV) sugárzás (200-400 nm). Az UV sugárzásnak kedvező és kedvezőtlen, sőt káros hatásai is vannak az emberi szervezetre. A káros következmények a sugárzás után azonnal vagy csak évtizedek múlva jelentkeznek. A biológiai hatás erősen függ a hullámhossztól, ezért a teljes UV-spektrumot 3 tartományba szokás felosztani: UVA, UVB és UVC. A legtöbb biológiai hatásért és a káros következmények túlnyomó részéért is az UVB-sugárzás (290-320 nm) felelős.
Az UV fény biológiai hatásai az emberi szervezetben a bőrt, a szemet és az immunrendszert értintik. A korai heveny károsodások közé tartozik a bőrgyulladás, kötő-, szaruhártya-gyulladás, a késői károsodások közé a korai öregedés, bőrrák, bőrbetegségek fellobbanása, hályogképződés, a szervezet védekezőképességének csökkenése, hajlamosság a bőrfertőzésre, bőrrákra.
Az UV sugárzás káros következményei elleni védekezés, illetve a megelőzés legegyszerűbb módja, ha méijük a fényintenzitást, és a bőrt csak annyi ideig tesszük ki napsugárzásnak (UV sugárzásnak), amennyi idő alatt a kapott fénydózis még veszélytelen.
A személyi használatra alkalmas UV-dózismérők közül a kémiai aktinométerek a legegyszerűbbek. Ezek működése egy fénnyel előidézett kémiai reakció (vagy reakciók) következményének mérésén alapszik, ami rendszerint a kiindulási anyag(ok) vagy a termék(ek) mennyiségének meghatározását igényli. (H. J. Khun,
S. E. Braslavsky, R. Schmidt: Chemical Actinometry, Pure and Appl. Chem., Vol. 61, No 2, pp 187-210, 1989). A kiértékelés többnyire spektrofotométerrel történik, ezért egyszerű és tömeges használatra ezek a dózismérők alkalmatlanok.
Önellenőrző eszköz céljára egyszerű és kényelmesen használható doziméterként a vizuálisan értékelhető szilárd hordozóra felvitt, használat után eldobható és a környezetet nem szennyező doziméterek alkalmasak.
Az erre a célra megfelelő eszköznek az alábbi követelményeket kell kielégíteni:
- a fényérzékeny réteg a napfény UVB-tartományában megfelelően legyen érzékeny,
- a színváltozás (feketedés) legyen arányos a fényérzékeny réteget megvilágító fény dózisával,
- a feketedés legyen vizuálisan értékelhető 1 perctől 1-2 óra időintervallumon belül, azaz a rendszerre jellemző úgynevezett feketedést görbének meghatározott meredekségű egyenes szakasza legyen,
- a fény által kiváltott reakció legyen irreverzibilis, vagyis megfordíthatatlan, azaz a besugárzó fény mennyiségével arányos feketedés gyakorlatilag állandó maradjon időben és sötétben még akkor is, ha az érzékelni kívánt fény hullámhosszánál nagyobb hullámhosszú fény éri később.
Számos olyan reakció ismert, amely fény hatására következik be, és amelyek következményeként vizuálisan jól észlelhető színváltozás jön létre. Ezek a reakciók azonban több szempontból sem alkalmasak az UVB-sugárzás fénydózisának mérésére. Elsősorban, mert a fény látható tartományában is érzékenyek, tehát nem szelektívek az UVB-tartományban, másrészt mert a reakció reverzibilis, sötétben állás közben a megvilágított réteg kivilágosodik, és ezért értékelhetetlenné válik.
A személyi használatra alkalmas ultraibolyadózismérők közül a legkorszerűbbnek a poliszulfonfilm dózismérőt tartják [Davis, A., Deane, G. H. W. and Diffey, B L.: Possible dosimeter..., Natúré 261 169-170 (1976)]. A poliszulfonfilm dózismérő megfelelő hordozóra felvitt 40 pm vastagságú poliszulfonréteg, amely a 250-330 nm tartományban alkalmazható. Hátránya, hogy használata meglehetősen nehézkes amiatt, hogy a kiértékelése csak műszeres úton valósítható meg.
A fenti követelményeknek megfelelő, vizuálisan kiértékelhető UV-dózismérő indikátort ismertet a 208 865 számú magyar szabadalom, amelynek fényérzékeny rétege higany(I)-, higany(II)- és ezüst-oxalátot tartalmaz. Az indikátor tömeges személyi használatra azért nem megfelelő, mert használatakor az eldobható fényérzékeny réteggel együtt higanysókkal szennyeződik a környezet.
Célunk volt olyan UV-fénydózismérő kifejlesztése, amely a fenti követelményeknek is megfelel, és a környezetet sem szennyezi.
A szakirodalomból a legismertebb kémiai aktinométerek egyike a kálium-triszoxaláto-vas(III)-komplex kénsavas oldata [H. J. Khun et al: Pure & Appl. Chem. 61, 187 (1989)]. A triszoxaláto-vas(III)-anion az (1) reakcióegyenlettel jellemezhető, bruttó fotoredukciós folyamatban elbomlik:
h+v
Fe(C2O4)2 3- = 2 Fe2+ + 5 C2O42- + 2 CO2 (1)
Amennyiben a fotoredukcióban keletkező vas(II)ionokat alkalmas komplexképző ágenssel, például ortofenantrolinnal (továbbiakban: phen), a (2) reakcióegyenlet szerint elreagáltatják, miközben jellegzetes vörös színű trisz-fenantrolin-vas(II)-komplex keletkezik, ennek 508 nm-en a moláris abszorbanciája elég nagy (1,1-104 M-1 cm-1), és ezért már alkalmas a fotoredukciós folyamat követésére.
Fe2+ + 3(phen) = Fe(phen)|- (2)
Ez az aktinométer 250-580 nm hullámhossz-tartományban működik (A. J. Gordon, R. A. Ford: The Chemist’s Companion, A Handbook of Practical Data, Techniques, and References; John Wiley Sons, New York p 362). Ez a tartomány túl széles, és benyúlik a látható fény tartományába is, ezért ez a rendszer UVfénydózis szelektív mérésére nem alkalmas.
További problémát jelent, hogy a triszoxalátovas(III)-só igen jól oldódik vízben, ezért a dózismérő hordozórétegében túlságosan nagy a diffúzió sebessége, így a megvilágítás után a rendszer nem marad állandó, és a bekövetkezett színváltozás nem értékelhető.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a fenti problémák kiküszöbölhetők, ha a fényérzékeny réteg a vas(III)-oxaláto-komplexet nem önmagában, hanem ezüst (I)-oxalátot is tartalmazó fényérzékeny rendszerként tartalmazza, valamint a vas(II)-oxaláto-komplexet magában a fényérzékeny rendszerben hozzuk létre. Ebben az esetben a vas(III)-ionok a szilárd formá2
HU 218 023 Β bán kivált ezüst(I)-oxalát felületén kemiszorbeálódnak, többmagvú ezüst(I)-oxaláto-vas(III)-oxaláto komplexek alakulnak ki, ami kellőképpen stabilizálja a rendszert ahhoz, hogy a besugárzás hatására létrejött elszíneződés (bámulás) állandó és értékelhető legyen.
A fenti fényérzékeny rendszerben ezüst(I)-oxalát jelenlétében a fotoredukció első lépésében keletkező Fe2+-ionokat az ezüst (I)-ionok visszaoxidálják Fémionokká (3). Amennyiben az emulziót érő hatásos fotonok mennyisége elég nagy, akkor az eredetileg csaknem fehér színű réteg irreverzibilisen megbámul. A barnulás mértékéül szolgál az őt előidéző fénydózisnak.
Fe2++Ag+ = Fe3++Ag (3)
A találmány szerinti UV-fénydózismérő megfelelő hordozóra felvitt, a fenti fényérzékeny rendszert tartalmazó rétegből és fedőrétegből áll.
A fényérzékeny réteget alkotó szuszpenzió 95-105 g/dm3 töménységű, vízben duzzasztott, gélesedésre hajlamos nagy molekulájú polimerben, előnyösen zselatinban, a szuszpenzió térfogatára számítva 0,004-0,2 mol/dm3 ezüst(l)-sót, 0,0014-0,07 mol/dm3 vízoldható (változó vegyértékű fém)-sót, adott esetben az ezüst(I)-ionokra vonatkoztatva maximum egyenértéknyi mennyiségű szabad dikarbonsavat és 0,00044-0,006 mol/dm3 komplexképző adalékot tartalmaz.
A fényérzékeny rendszer kialakítására használható a vas(III)-ionokon kívül például kobalt(III)- vagy nikkel(III)-ion is. Vas(III)-sóként célszerűen vas(III)-szulfátot vagy ammónium-vas(III)-szulfátot használunk.
A dikarbonsavak - például oxálsav, malonsav, glutársav vagy borostyánkősav - közül előnyös, ha oxálsavat alkalmazunk.
A találmány egyik előnyös megvalósítási módja szerint a fényérzékeny réteg 200 cm3 m-2 rétegvastagságú megdermedt szuszpenzió, amely 100 g/dm3 vízben duzzasztott inért zselatinban, a szuszpenzió térfogatára számítva 0,04 mol/dm3 ezüst(I)-oxalátot, 0,014 mol/dm3 vas(III)-oxalátot, 0,0011 mol/dm3 orto-fenantrolint és az ezüst(I)-ionokra vonatkoztatva 1 egyenérték szabad oxálsavat tartalmaz.
A fényérzékeny réteget képező szuszpenziót úgy állítjuk elő, hogy a vízben duzzasztott, gélesedésre hajlamos polimerben, célszerűen zselatinban elkeverjük először az ezüstsó, célszerűen ezüst(II)-nitrát, majd az oxálsav vizes oldatát, majd az így kapott szuszpenzióhoz adjuk a vízoldható vas(III)-só, például vas(III)-szulfát vagy ammónium-vas(III)-szulfát vizes oldatát, végül a polimer vizes oldatával beállítjuk a gélképző koncentrációját 100 g/dm3-re. Kívánt esetben ez utóbbi oldathoz adagoljuk a komplexképző adalékot. Szükség esetén a szuszpenzió pH-ját kénsavval vagy salétromsavval 1,8-2,3, előnyösen 2,0 értékre állítjuk be. Az így kapott szuszpenziót 100-500 cm3m-2, előnyösen 200 cm3-m2 vastagságban, ismert módon, például fotográfiai öntéssel terítjük a hordozóra.
A megdermedt fényérzékeny réteg vastagsága 190± 10 pm, légszáraz rétegvastagsága 20-22 pm.
A hordozó célszerűen baritált papír, de lehet egyéb, a célnak megfelelő réteg, például műanyag.
A rendszer spektrális és relatív érzékenységét - a (3) reakció sebességét - a szuszpenzió összetételének (például vas(III)-oxalát-ezüst-oxalát arány) változtatásával és komplexképző adalékanyagokkal lehet befolyásolni. Komplexképző adalékként orto-fenantrolinon kívül szerves bázisok, például etilén-amin vagy α,α’-dipiridil is alkalmazható.
Tekintettel arra, hogy a vas(IIl)-szulfát vizes közegben nagyon könnyen hidrolizál, ezért a nemkívánatos hidrolízis visszaszorítására célszerű az erre a célra közismerten használt savak (salétromsav, kénsav) híg oldatában feloldani.
A fény hatására bekövetkező elszíneződés (bámulás) észlelhetőségének elősegítésére a rendszerhez kevés hidrogén-peroxidot (3-4 cm3 30%-os oldat/dm3 szuszpenzió) is adagolhatunk, amellyel a még meg nem világított fényérzékeny réteg csaknem színtelenné tehető. A hidrogén-peroxidot a vas(III)-szulfát beadagolását követően adjuk a szuszpenzióhoz.
A fenti összetételű fényérzékeny réteg alkalmas arra, hogy a gyakorlati életben számításba jövő, többperces nagyságú megvilágítást vizuálisan kiértékelhető módon jelezze, de nem elég stabilis ahhoz, hogy időben állandó fényérzékelő képességű doziméterként működjön. Ugyanis a fényérzékeny rétegben bekövetkező másodlagos folyamatok - például a levegőnedvességnek a fényérzékeny rétegbe jutása folytán a pH fokozatos változása — miatt időben a réteg színe folyamatosan változik, és ezáltal a kiértékelés bizonytalanná válik.
Azt találtuk, hogy ha a fényérzékeny réteget megfelelő összetételű fedőréteggel vonjuk be, kizárva ezáltal a légnedvességet, a fenti probléma kiküszöbölhető.
Ahhoz, hogy a fedőréteg megfelelően töltse be a feladatát,
- kellő szilárdságúnak kell lennie,
- nem szabad átengednie a légnedvességet,
- kellő savassággal kell bírnia ahhoz, hogy alatta a tulajdonképpeni fényérzékeny réteg pH-ja állandó értéken maradjon, és
- megfelelő fényáteresztő képességűnek kell lennie, azaz nem nyelhet el az UVB-tartományban.
Kísérleteink szerint a fenti követelményeknek egy olyan inért zselatinból készült réteg felel meg, amelynek kialakításához poli(vinil-alkohol)-t és megfelelő tenzidet alkalmazunk, valamint a réteg kellően gyors megszilárdulását kálium-alumínium-szulfát emulziócserző anyaggal segítjük elő. A védőréteg savasságát 65%-os salétromsavval pH 1,8-2,3 tartományba állítjuk.
A fotokémiai iparban használatos tenzidek közül a fenti célra azok alkalmasak, amelyek az UVB-tartományban a fényt nem nyelik el.
A fedőréteg 14-17 g/dm3 töménységű, vízben duzzasztott inért zselatinban a szuszpenzió térfogatára vonatkoztatva 1,7-3,0 g/dm3 poli(vinil-alkohol)-t, 2-10 g/dm3 emulziócserző anyagot és 60-80 g/dm3 UVB-tartományban fényáteresztő tenzidet tartalmaz.
A fedőréteg egyik előnyös összetétele szerint 14,3 g/dm3 töménységű, vízben duzzasztott inért zselatinban a szuszpenzió térfogatára vonatkoztatva 1,91 g/dm3
HU 218 023 Β poli(vinil-alkohol)-t, 4,77 g/dm3 kálium-alumínium-szulfátot és 72 g/dm3 ORWO-1292 tenzidet tartalmaz.
A fedőréteget úgy állítjuk elő, hogy 14-17 g/dm3 töménységű, vízben duzzasztott inért zselatinban a szuszpenzió térfogatára vonatkoztatva 1,7-3,0 g/dm3 poli(vinil-alkohol), 2-10 g/dm3 emulziócserző anyag vizes oldatát és 60-80 g/dm3 UVB-tartományban fényáteresztő tenzidet homogenizálunk, és a szuszpenzió pHját salétromsavval 1,8-2,3 értékre állítjuk.
A fedőréteget külön műveletben, ismert módon fotográfiai öntéssel visszük fel a fényérzékeny rétegre oly módon, hogy 1 m2 felületre 100-200 cm3 fedőszuszpenziót terítünk. A fedőréteg nedves rétegvastagsága 150± 10 pm, száraz rétegvastagsága 3,0-3,6 pm.
A fedőréteggel ellátott UV-fénydózismérő fényérzékeny rétege időben stabilis, és alkalmas arra, hogy a megvilágítás hatására bekövetkező, az időfüggést tükröző feketedést (bámulást) biztonsággal lehessen összehasonlítani a nyomdatechnikai úton előállított, hitelesített feketedési lépcsővel (ékkel).
Az emberi bőr napfényérzékenységét elsősorban a bőrtípus határozza meg. A napsugárzásra adott bőrreakciójuk alapján az emberek 6 csoportba sorolhatók. Ezen belül az UV fényre érzékeny csoportok közül az I és II típusú, világos vagy fehér bőrű egyének nagyon érzékenyek a napfény okozta bőrgyulladásra. Napozáskor könnyen leégnek, és nehezen vagy egyáltalán nem barnulnak le. A III típusúak valamivel kevésbé érzékenyek, mérsékelten égnek le, fokozatosan és egyenletesen barnulnak le, míg a IV típusba tartozók bőre minimálisan ég le, mindig jól és erősen lebarnulnak, és végül az V típus csak kissé érzékeny, ritkán ég le, könnyen és sötétbarnára bámul le. (A VI típus nem érzékeny az UVsugárzásra.)
A feketedési lépcsők alapján megengedett napozási időket ezért a fentieknek megfelelően bőrtípustól függően adjuk meg, így a feketedési skála az emberi bőr típusától függően értékelhető.
Találmányunkat az alábbi példákban részletezzük anélkül, hogy oltalmi igényünket azokra korlátoznánk.
Fényérzékeny réteg előállítása
1. példa
1. 5 g zselatint beáztatunk 30 percig 76 cm3 víz és 1 cm3 0,5 M kénsav elegyébe.
2. 1,7 g (0,01 mól) ezüst-nitrátot oldunk 20 cm3 0,01 M salétromsavban.
3. 0,6 g (0,02 mól) oxálsav-dihidrátot oldunk 20 cm3 vízben.
4. 3,5 g (0,00875 mól) vas(III)-szulfátot oldunk 5 cm3 1 M kénsavat tartalmazó 50 cm3 vízben és feloldás után kiegészítjük 100 cm3-re.
5. 20 g zselatint 30 percig beáztatunk 120 cm3 víz és 1,5 cm3 65%-os salétromsav elegyébe.
Az 1. oldatot 45 °C-ra melegítjük és keverés közben hozzáadjuk a 2. oldatot, majd további állandó és intenzív keverés közben hozzácsepegtetjük a 3. oldatot, és hozzáfolyatunk a 4. oldatból 20 cm3-t és 1 cm3 30%os hidrogén-peroxidot, végezetül 1 perc alatt hozzáadagoljuk az 5. zselatint. 15-30 perc kevertetés után a homogén elegyet lehűtjük 35 °C-ra és fotográfiai öntéssel 200 cm3.m 2 rétegvastagságban baritáltpapír-hordozóra öntjük.
2. példa
Az 1. példa szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy az 5. oldathoz a zselatin hozzáadása előtt 0,2 g (0,0011 mól) orto-fenantrolint is adunk.
3. példa
A 2. példa szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a 4. oldatba vas(III)-szulfát helyett 4,25 g ammónium-vas(III)-szulfátot mérünk be.
4. példa
Az 1. példa szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a 4. oldatba vas(III)-szulfát helyett 8,5 g 12 mól kristályvizet tartalmazó ammónium-vas(III)-szulfátot mérünk be.
5. példa
A 4. példa szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a 4. oldathoz 0,2 g orto-fenantrolint is adunk.
6. példa
Az 1. példa szerint járunk el azzal a különbséggel, hogy a 4. oldatba vas(III)-szulfát helyett 2,15 g ammónium-vas(III)-szulfátot mérünk be.
Fedőréteg előállítása
7. példa
180 cm3 desztillált vízhez 3 g inért zselatint adunk, 30 percig szobahőmérsékleten duzzasztjuk, majd 60-63 °C-on 15 percig oldjuk, majd 35 °C-ra visszahűtjük. Ezután az alábbi sorszámozást követő sorrendben a következő négy komponens vizes oldatát adjuk állandó keverés mellett a zselatinoldathoz:
1. 2%-os poli(vinil-alkohol)-ból (4%-os vizes oldatának viszkozitása 20 °C-on 25 cpoise) 20 cm3-t,
2. 65%-os salétromsavból 2 cm3-t,
3. ORWO-1292 tenzidből 15 cm3-t,
4. 10%-os kálium-alumínium-szulfátból 10 cm3-t.
Az így kapott szuszpenziót fotográfiai öntéssel a már elkészített fényérzékeny rétegre visszük, 1 m2 rétegre számítva 0,145 kg mennyiségben.

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Vizuális kiértékelésre alkalmas UV-fénydózismérő, amely hordozóra felvitt fényérzékeny rétegből és fedőrétegből áll, azzal jellemezve, hogy a légszáraz fényérzékeny réteg 10-40 pm rétegvastagságú és 95-105 g/dm3 töménységű, pH 1,8-2,3 értékre állított, vízben duzzasztott, gélesedésre hajlamos nagy molekulájú polimerben, a szuszpenzió térfogatára számítva 0,004-0,2 mol/dm3 ezüst(I)-oxalátot, 0,0014-0,07 mol/dm3 vízoldható (változó vegyértékű fém)-oxalátot és 0,00044-0,006 mol/dm3 komplexképző adalékot tartalmaz, és a levegőnedvességet kizáró,
    HU 218 023 Β
    UVB-tartományban fényáteresztő fedőréteggel van ellátva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti UV-fénydózismérő, azzal jellemezve, hogy a fényérzékeny réteg az ezüst(I)ionokra vonatkoztatva 1-2 egyenérték szabad dikarbonsavat, előnyösen 1 egyenérték oxálsavat tartalmaz.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti UV-fénydózismérő, azzal jellemezve, hogy a légszáraz fedőréteg 3,0-3,6 pm rétegvastagságú és 14-17 g/dm3 töménységű, pH 1,8-2,3 értékre állított, vízben duzzasztott inért zselatinban a szuszpenzió térfogatára számítva, 1,7-3,0 g/dm3 poli(vinil-alkohol)-t, 2-10 g/dm3 emulziócserző anyagot és 60-80 g/dm3 az UVB-tartományban fényáteresztő tenzidet tartalmaz.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti UV-fénydózismérő, azzal jellemezve, hogy a hordozó baritált papír, a légszáraz fényérzékeny réteg 20-22 pm rétegvastagságú és 100 g/dm3 töménységű, pH 2,0 értékre állított, vízben duzzasztott inért zselatinban, a szuszpenzió térfogatára számítva 0,04 mol/dm3 ezüst(I)-oxalátot, 0,014 mol/dm3 vas(III)-oxalátot, 0,0011 mol/dm3 orto-fenantrolint és az ezüst(I)-ionokra vonatkoztatva 1 egyenérték szabad oxálsavat tartalmaz, a légszáraz fedőréteg 3,0-3,6 pm rétegvastagságú és 14,3 g/dm3 töménységű, pH 1,8-2,3 értékre állított, vízben duzzasztott inért zselatinban a szuszpenzió térfogatára számítva 1,91 g/dm3 poli(vinilalkohol)-t, 4,77 g/dm3 kálium-alumínium-szulfátot és 72 g/dm3 ORWO-1292 tenzidet tartalmaz.
  5. 5. Eljárás vizuális kiértékelésre alkalmas UV-fénydózismérő előállítására fényérzékeny anyagnak fotográfiai öntéssel hordozóra való terítésével, azzal jellemezve, hogy 95-105 g/dm3 töménységű, vízben duzzasztott, gélesedésre hajlamos, nagy molekulájú polimerben a szuszpenzió térfogatára számítva 0,004-0,2 mol/dm3 vízoldható ezüst(I)-só, 0,0014-0,07 mol/dm3 vízoldható (változó vegyértékű fém)-só, 0,0068-0,34 mol/dm3 oxálsav és 0,00044-0,006 mol/dm3 komplexképző adalék vizes oldatát homogenizáljuk, a szuszpenzió pH-ját 1,8-2,3 értékre állítjuk és 100-500 cm’-m 2 rétegvastagságban a hordozóra terítjük, majd fotográfiai öntéssel a légnedvességtől védő, UVB-tartományban fényáteresztő fedőréteggel látjuk el.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 100 g/dm3 töménységű, vízben duzzasztott inért zselatinban, a szuszpenzió térfogatára számítva 0,04 mol/dm3 ezüst(I)-nitrát, 0,014 mol/dm3 vas(III)szulfát, 0,108 mol/dm3 oxálsav és 0,0011 mol/dm3 ortofenantrolin vizes oldatát homogenizáljuk, a szuszpenzió pH-ját kénsavval vagy salétromsavval 2,0 értékre állítjuk és 200 cm3 · m2 rétegvastagságban baritáltpapír-hordozóra terítjük.
  7. 7. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 14-17 g/dm3 töménységű, vízben duzzasztott inért zselatinban a szuszpenzió térfogatára számítva 1,7-3,0 g/dm3 poli(vinil-alkohol), 2-10 g/dm3 emulziócserző anyag és 60-80 g/dm3 az UVB-tartományban fényáteresztő tenzid vizes oldatát homogenizáljuk, a szuszpenzió pH-ját 1,8-2,3 értékre állítjuk és 100-200 cm3nr2 rétegvastagságban a fényérzékeny rétegre terítjük.
  8. 8. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 14,3 g/dm3 töménységű, vízben duzzasztott inért zselatinban a szuszpenzió térfogatára számítva 1,91 g/dm3 poli(vinil-alkohol), 4,77 g/dm3 kálium-alumínium-szulfát és 72 g/dm3 ORWO-1292 tenzid vizes oldatát homogenizáljuk, a szuszpenzió pH-ját salétromsavval 2,0 értékre állítjuk, és 140-150 cm3 -m~2 rétegvastagságban a fényérzékeny rétegre terítjük.
HU9801078A 1998-05-13 1998-05-13 UV-fénydózismérő HU218023B (hu)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9801078A HU218023B (hu) 1998-05-13 1998-05-13 UV-fénydózismérő
US09/303,425 US6294792B1 (en) 1998-05-13 1999-05-03 UV dosimeter

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9801078A HU218023B (hu) 1998-05-13 1998-05-13 UV-fénydózismérő

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9801078D0 HU9801078D0 (en) 1998-07-28
HUP9801078A1 HUP9801078A1 (hu) 1999-11-29
HU218023B true HU218023B (hu) 2000-05-28

Family

ID=89996536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9801078A HU218023B (hu) 1998-05-13 1998-05-13 UV-fénydózismérő

Country Status (2)

Country Link
US (1) US6294792B1 (hu)
HU (1) HU218023B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10088358B1 (en) 2016-08-11 2018-10-02 Verily Life Sciences Llc Implantable systems and methods for UV dose monitoring
US11231506B2 (en) 2018-09-14 2022-01-25 Billion Bottle Project Ultraviolet (UV) dosimetry

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5028792A (en) * 1987-03-19 1991-07-02 Xytronyx, Inc. System for the visualization of exposure to ultraviolet radiation
DE19719721C1 (de) * 1997-05-09 1998-09-24 Syntec Ges Fuer Chemie Und Tec UV-Dosimeterfolie

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9801078A1 (hu) 1999-11-29
US6294792B1 (en) 2001-09-25
HU9801078D0 (en) 1998-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5436115A (en) Systems for the visualization of exposure to ultraviolet radiation
JPH0682188B2 (ja) 紫外線被曝を可視化したフィルム及び紫外線被曝量測定部材
AU2017263107B2 (en) Synthetic material for detecting ultraviolet radiation and/or X-radiation
Supian et al. Quantitative determination of Al (III) ion by using Alizarin Red S including its microspheres optical sensing material
Abdel-Fattah et al. Radiation-induced coloration of nitro blue tetrazolium gel dosimeter for low dose applications
BRPI1003026B1 (pt) Dosímetro imprimível para radiação ultravioleta
Hayashi et al. Influence of the components of a radiochromic PVA–iodide gel dosimeter on the optical dose response
HU218023B (hu) UV-fénydózismérő
Teraoka et al. Quantitative design for photostabilization of nifedipine by using titanium dioxide and/or tartrazine as colourants in model film coating systems
Hayashi et al. Effects of PVA-GTA-I radiochromic gel dosimeter components on optical dose-response
Abdel-Fattah et al. Development of a radiation-sensitive indicator
Gafar et al. Low-dose film dosimeter based on mixture of AY and TBPE dyed poly (vinyl alcohol)
Burry Cross sensitivity between fenticlor and bithionol
Moussa et al. Dosimetry characteristics of the nitro blue tetrazolium-polyvinylalcohol film for high dose applications
US3691380A (en) Threshold value dosage meter
US4793864A (en) Substrate having an adherent photo-product coating on its surface and a method of coating said substrate
Alexander et al. A comparison of the effects of X-rays and alpha rays on some proteins and amino acids in dilute aqueous solution
US3449572A (en) Dosimeter for sensing ultraviolet radiation
WO1993018377A1 (en) Uv dosimeter for visual checking
EP2395045A1 (en) High dose film dosimeter based on nitro blue tetrazolium and polyvinyl butyral for radiation processing
Abdel-Fattah et al. Thymol-blue dyed poly (vinyl butyral) films for monitoring ultraviolet radiation
US3615563A (en) Dye cyanides photoactivated by inorganic salts
Abdel-Fattah et al. Radiation-sensitive indicator based on radiation-chemical formation of acids in polyvinyl butyral films containing chloral hydrate
US3549379A (en) Copying materials
Noveletto et al. Plasmonic silver-based reversible photochromism in Ag+‒doped organomodified silicates-phosphotungstate hybrid films

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee