HU217320B - Védőmembrán padlók számára - Google Patents

Védőmembrán padlók számára Download PDF

Info

Publication number
HU217320B
HU217320B HU9400289A HU9400289A HU217320B HU 217320 B HU217320 B HU 217320B HU 9400289 A HU9400289 A HU 9400289A HU 9400289 A HU9400289 A HU 9400289A HU 217320 B HU217320 B HU 217320B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
protective membrane
main plane
protective
membrane
load
Prior art date
Application number
HU9400289A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT70908A (en
HU9400289D0 (en
Inventor
Egil Myrvold
Original Assignee
Isola As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Isola As filed Critical Isola As
Priority to HU9400289A priority Critical patent/HU217320B/hu
Publication of HU9400289D0 publication Critical patent/HU9400289D0/hu
Publication of HUT70908A publication Critical patent/HUT70908A/hu
Publication of HU217320B publication Critical patent/HU217320B/hu

Links

Landscapes

  • Floor Finish (AREA)

Abstract

A találmány tárgya védőmembrán (201) padlók számára, amely lényegébensík membránlapőt tartalmaz, és a védőmembrán egyik őldalán (201A) sőkkidűdőrődás vagy dűdőr (202A) van előnyösen főrmázással kialakítva, ésa védőmembrán másik őldalán (201B) ennek megfelelő számú mélyedés(202B) van, közöttük elhelyezkedő felületekkel (204n), amelyek avédőmembránnak terhelés hatására kőmbinált űtánengedő hatással bírófősíkját (203) képezik, és a mélyedések (202B) között lévő felületek(204n) a fősíkból (203) kiálló és terhelés hatására a fősík (203) feléűtánengedő rűgalmas szakaszőkat (205n) tartalmaznak. A találmánylényege, hőgy a védőmembrán (201) merev anyagból, példáűl műanyagbóláll, és hőgy annak egy alsó szakaszán a dűdőrők (202A), számban éselhelyezésben, a védőmembrán (201) felett lévő bűrkőlat (212) főalátámasztásaként vannak elhelyezve, az arra ható súlyős terhelésszámára; és hőgy a rűgalmas szakaszők (205n) a védőmembrán (201)felett fekvő bűrkőlatőt (212) terheletlen állapőtában hőrdőzó, és kisterhelés esetén csekély rűgalmassággal bíró, felső szakaszát képezik avédőmembránnak (201), és egy vagy valamennyi dűdőr (202A) tövében(202BB), a töveket (202BB) körülvevő, gyűrűs főrgástestrészként vagydőmbőrú részekként vannak kialakítva, és egy kisebbterheléstartőmányban a felső szakasz és a védőmembrán (201) fősíkja(203) teljesen egymásra nyőmódik, minekűtána egy nagyőbbterheléstartőmányban az alsó szakasz hőrdőzza a súlyős terhelést. ŕ

Description

A leírás terjedelme 14 oldal (ezen belül 6 lap ábra)
HU 217 320 Β lat (212) fő alátámasztásaként vannak elhelyezve, az arra ható súlyos terhelés számára; és hogy a rugalmas szakaszok (205n) a védőmembrán (201) felett fekvő burkolatot (212) terheletlen állapotában hordozó, és kis terhelés esetén csekély rugalmassággal bíró, felső szakaszát képezik a védőmembránnak (201), és egy vagy valamennyi dudor (202A) tövében (202BB), a töveket (202BB) körülvevő, gyűrűs forgástestrészként vagy domború részekként vannak kialakítva, és egy kisebb terheléstartományban a felső szakasz és a védőmembrán (201) fősíkja (203) teljesen egymásra nyomódik, minekutána egy nagyobb terheléstartományban az alsó szakasz hordozza a súlyos terhelést.
A találmány tárgya védőmembrán padlók számára, amely lényegében sík membránlapot tartalmaz és a védőmembrán egyik oldalán sok kidudorodás vagy dudor van előnyösen formázással kialakítva, és a védőmembrán másik oldalán ennek megfelelő számú mélyedés van, közöttük elhelyezkedő felületekkel, amelyek a védőmembránnak, terhelés hatására kombinált utánengedő hatással bíró fősíkját képezik, és a mélyedések között lévő felületek a fősíkból kiálló és terhelés hatására a fősík felé utánengedő rugalmas szakaszokat tartalmaznak.
A bejelentő ezzel a találmánnyal a védőmembránok területén több javítást eszközölt az ilyen típusú membránokon. Az első ilyen típusú védőmembránt a 3 888 087 számú US-szabadalom ismerteti, míg egy további megoldást ismertet a 148 041 számú NO-szabadalom és az 1 186470 számú CA-szabadalom.
Az ezekben ismertetett védőmembránokat főleg alapfalmembránként alkalmazták a ház külső alapfalának burkolására, mielőtt annak közelében a visszatöltést elvégezték volna. Ezeket az alapfalmembránokat előnyösen dudorokkal készítették, amelyek nem engednek után a külső erőknek, amit a visszatöltés okoz.
Újabban szokásossá vált, hogy az alapfalmembránokat gőzgátként alkalmazzák csúszós talajon és a 894899 NO-szabadalom, amely az 5 107 642 számú USA-szabadalomnak felel meg, a membránok alkalmazását ismerteti lakóházaknál folyadékok behatolásával szembeni védelmeként, különösen kellemetlen vagy káros gázok behatolása elleni védelmeként. Hasonló membránokat ismertet az 5 044821 számú szabadalom is.
Léteznek ma már olyan rendszerek, amelyek az előbb említett védőmembránokon alapulnak, különösen padlóknak nedvességgel szembeni védelmére, mechanikai szellőztetéssel vagy anélkül, és a 894899 számú NO-szabadalmi leírás úgynevezett radon megoldást ismertet, amely előnyösen dudorokkal ellátott védőmembránt vagy alapfalmembránt alkalmaz, amely a 148041 számú NO-szabadalom szerint van kialakítva.
Az alapozások rehabilitációjánál, vagy olyan házaknál, amelyeknek nincs alapozása, és amelyek úgynevezett csúszós talajon vannak építve, egyre nagyobb igény van olyan védőmembrán alkalmazására a betonalapozáson, amely a szükséges védelmet biztosítaná, ugyanakkor a bejelentő mechanikai szellőztetőrendszerének részét képezi. Lakásokból álló blokkok építésénél, ahol különböző szinteken emeletek vannak, gyakran szükség van ilyen védőmembránokra a nem kezelt padló közelében, különösen, ha folyékony lágyítóval lett lesimítva, amely káros és/vagy kellemetlen gőzöket bocsát ki.
Ilyen típusú padlók esetében, figyelembe véve mind az alapfalakat, mind a lakásokból álló blokkok különböző szintjein lévő padlókat, egyre nagyobb az igény olyan kész padlókra, amelyeknek jó ergonometriai tulajdonságai vannak, azaz a padlón kényelmesen kell tudni járni, és különösen ott, ahol a padló lakásokat választ el egymástól, egyre nagyobb igény van a különleges hangszigetelésre az ilyen többcélú padlóknál, amelyek készülhetnek mechanikai szellőztetéssel vagy anélkül.
Az 50562 számú finn szabadalom rugózó padlóra vonatkozik sport-, kiállítási és hasonló célokra szolgáló csarnokok számára, ahol a szilárd alap és a padlóréteg között rugózó membránelemet alkalmaznak. Ennek van egy fősíkja, amelyről dudorok állnak ki mindkét irányban, és a dudorok sora úgy van elrendezve, hogy egymáshoz képest el legyenek tolva, a membrán fősíkja pedig úgy van elhelyezve, hogy a dudorok között excentrikusán helyezkedjen el.
A 2055 959 számú DE-szabadalom utánengedő padlót ismertet nedves helyiségek számára, amely gumiból vagy műanyagból lévő padlóburkolatot tartalmaz, és ebben felfelé mutató dudorok vannak, míg azok a területek, amelyek magával a padlóval érintkeznek, rögzítő kidudorodásokkal a padlóhoz vannak erősítve. Ez egy nagyon speciális padlómembrán, ahol a dudorok között nincsenek sík területek, csak keskeny átmenő területek a különböző dudorok között, amelyek feltehetően eredendően utánengedők.
A 3 325 097 számú DE-szabadalom ugyancsak műanyagból lévő építőelemre vonatkozik, amelyet kettős padló előállításához alkalmaznak, és amely egy hordozómembránból áll, és ebben tartóelemek vannak, amelyek töltőanyaggal vannak megtöltve. Bár ez is egy hangtompító eszköz, nagyon kevés szó esik arról, hogy a padló feltehetően utánengedő.
A 3 888 087 számú USA-szabadalom bejelentő első fajtájú védőmembránjára vonatkozik, és nem ad útmutatást arra, hogyan lehet ezt a membránt közbenső padlóként alkalmazni, még kevésbé arra, hogyan lehet utánengedő közbenső padlóként alkalmazni.
Az 1 122998 számú GB-szabadalom komplex padlóra vonatkozik, amely betonlapot tartalmaz, és ezen egy szigetelőréteg van elhelyezve, amely viszont egy utánengedő réteget hord, és ez kemény gyantából készült, hullámos szakaszú rétegekből van kialakítva és erre ráhelyezett szigetelőrétegből, amelyben nincsenek olyan erős hullámok, végül egy erre ráhelyezett rétegből, amely a
HU 217 320 Β nyomás elosztására szolgál és végül mindennek a tetején egy padlóburkolatból. Az említett hullámok nem hasonlíthatók össze a találmány szerinti védőmembránnal, ahol fősík van, amelyből dudorok vagy kiemelkedések állnak ki, ugyanakkor a fősík és/vagy a dudorok speciálisan elrendezett szakaszokkal vannak kialakítva, amelyek gondoskodnak a speciális utánengedő hatásról.
A 148041 számú NO-szabadalom bejelentő második fajtájú alapfal membránjára vonatkozik, amelyben kráterszerű dudorok vannak. Ezek nem szolgálják az utánengedő hatást, hanem inkább kiegészítő támaszt képeznek az esetleges szűrő számára.
A találmány feladata egy olyan kombinált padló létesítése, amelyben az előzőekben vázolt típusú védőmembránt alkalmazzuk, amelynek azonban ergonometrikus tulajdonságai vannak, és ezért a padlót járáshoz kényelmesebbé teszi.
A találmány további célja, hogy ennél a kombinált padlónál a levegőtérfogatot olyan mértéken tartsa, mint amilyen mértékű az ilyen fajtájú ismert membránoknál.
A találmány egy további célja olyan kombinált padló létesítése, amelynél a hanghullámok rezonanciája a védőmembránban lévő levegőben optimális, és ugyanakkor csökkenti a zaj átadását a többemeletes házak emeleteit elválasztó födémekben.
A találmány további célja olyan kombinált padló létesítése, amelynél, miután a védőmembránt elhelyeztük a nem kezelt padlón, rá lehet helyezni a faforgács lemezt, gipszkarton lapokat, hasonló lapokat vagy parkettet, ugyanakkor a védőmembrán utánengedő hatást vagy rugózóhatást fejt ki, ha terhelésnek van kitéve.
Ezeket a kitűzött feladatokat a találmány értelmében azáltal valósítjuk meg, hogy a védőmembrán merev anyagból, például műanyagból áll, és hogy a védőmembrán egy alsó szakaszában a dudorok, számban és elhelyezésben, a védőmembrán felett lévő burkolat fő alátámasztásaként vannak elhelyezve, az arra ható súlyos terhelés számára; és hogy a rugalmas szakaszok a védőmembrán felett fekvő burkolatot terheletlen állapotában hordozó, és kis terhelés esetén csekély rugalmassággal bíró, felső szakaszt képeznek, és egy vagy valamennyi dudor tövében, a töveket körülvevő, gyűrűs forgástestrészként vagy domború részekként vannak kialakítva; és egy kisebb terheléstartományban teljesen egymásra nyomódik a felső szakasz és a védőmembrán fősíkja, minekutána egy nagyobb terheléstartományban az alsó szakasz hordozza a súlyos terhelést.
Előnyösen a dudorok üreges csonkakúp alakúak és az utánengedő szakaszok az egyedi dudorok tövénél vannak elhelyezve, előnyösen keresztmetszetben kettősen ívelt, a tövet körülvevő szakaszokként.
Célszerűen a tövet körülvevő szakaszok keresztmetszete egy kezdeti, külső, gyűrű alakú felületből - amely a védőmembrán fősíkján túlnyúlik, és befelé a szóban forgó dudor középvonala felé ívelődik - és egy további felületből áll, amely visszafelé, a fősík felé nyúlik, és a szóban forgó dudor töve felé ívelődik és a tövéig folytatódik, a fősíktól távolságban.
Előnyösen a fősíkon túlnyúló felület a szóban forgó dudor tövéig folytatódik, a fősíktól távolságban, egy vagy több, kiegészítő, megfelelően tekeredő, gyűrű alakú felület útján.
Célszerűen egy vagy valamennyi dudor egyes részei harmonikához hasonló utánengedő szakaszokkal vannak kialakítva.
A találmány szerinti védőmembrán egy másik kivitelének lényege, hogy merev anyagból, például műanyagból áll, és a védőmembrán egy alsó szakaszában a dudorok, számban és elhelyezésben, a védőmembrán felett lévő burkolat fő megtámasztásaként vannak elhelyezve, az arra ható súlyos terhelés számára, és a rugalmas szakaszok a felette fekvő burkolatot terheletlen állapotában hordozó, és kis terhelés esetén csekély rugalmassággal bíró felső szakaszt képeznek, és amelyeket a védőmembrán fősíkjából kiálló és főfelületet alkotó bordák képeznek, és a felső szakasz egy kisebb terheléstartományban teljesen lenyomódik a védőmembrán fősíkjára, minekutána egy nagyobb terheléstartományban az alsó szakasz hordozza a súlyos terhelést.
Előnyösen a bordák négyszögekből álló minta vagy tetszőleges minta szerint, a mélyedések között egymást metsző hálózatként vannak kialakítva.
Célszerűen az utánengedő szakaszok több egyedi kihasasodást tartalmaznak, amelyek a lényegében sík membránlapon vannak elhelyezve, a védőmembránnak a kidudorodásokkal rendelkező oldalával ellentétes oldalán.
A találmány szerinti védőmembrán egy további kivitelének lényege, hogy a mélyedések közötti felületek a fősíkból kiálló és terhelés hatására a fősík felé utánengedő rugalmas szakaszokat tartalmaznak, és a védőmembrán merev anyagból, például műanyagból áll, és egy alsó szakaszban, a dudorok, számban és elhelyezésben, a védőmembrán burkolat felett lévő fő alátámasztásaként vannak elhelyezve az arra ható súlyos terhelés számára, és a rugalmas szakaszok a védőmembrán felett fekvő burkolatot terheletlen állapotában hordozó és kis terhelés esetén csekély rugalmassággal bíró felső szakaszt képeznek, és olyan felületeket tartalmaznak, amelyek a fősíkkal szöget zárnak be és lényegében háromszög alakú felületek, amelyeknek közös csúcsa van, és a felső szakasz egy kisebb terheléstartományban teljesen lenyomódik a védőmembrán fősíkjára, minekutána egy nagyobb terheléstartományban az alsó szakasz hordozza a súlyos terhelést.
Előnyösen a mélyedések szabályos távolságokban oszlopokban és sorokban vannak elhelyezve, és mindegyik lényegében háromszög alakú felület ívelt vagy többé-kevésbé meg van szakítva egy vonal mentén, az alapvonalától a csúcs felé, az alapvonal egy mélyedésen és a csúcson át folytatódik, és a mélyedéseken átmenő átlóknál a többi háromszög csúcsához csatlakozik.
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti védőmembrán példakénti kiviteli alakját tüntetik föl.
Az 1. ábra a védőmembrán egy részét ábrázolja perspektivikusan.
A 2. ábra az 1. ábra II—II vonala mentén vett metszet.
A 3. ábrán a védőmembrán egy kivágott darabja látható metszetben, nagyobb léptékben,
HU 217 320 Β egy mélyedés közelében, a ráhelyezett, terheletlen hasznos padlóval.
A 4. ábra a 3. ábrához hasonló nézet, akkor, amikor a hasznos padló terhelésnek van kitéve.
Az 5. ábra a védőmembrán egy másik kivitele egy részének perspektivikus képe.
A 6. ábra az 5. ábra VI-VI vonala mentén vett metszet.
A 7. ábrán a védőmembrán egy kivágott darabja látható metszetben, nagyobb léptékben, egy mélyedés közelében, a ráhelyezett, terheletlen hasznos padlóval.
A 8. ábra a 7. ábrához hasonló nézet, akkor, amikor a hasznos padló terhelésnek van kitéve.
A 9. ábra a védőmembrán egy harmadik változata egy részének perspektivikus képe.
A 10. ábra a 9. ábrához hasonló perspektivikus kép, amely a védőmembrán egy részét a másik oldalról mutatja, perspektivikusan.
All. ábrán a 9. és 10. ábrákon látható védőmembrán egy kivágott darabja látható metszetben, nagyobb léptékben, egy mélyedés közelében a ráhelyezett, terheletlen hasznos padlóval.
A 12. ábra all. ábrán látható védőmembránt mutatja terhelt állapotban.
Az 1-4. ábrákon a védőmembrán első kivitele látható. Az 1 hivatkozási számmal magát a védőmembránt, pontosabban annak egy részét jelöltük. Az 1 védőmembrán célszerűen viszonylag merev anyagból, mint például műanyagból készül, mert ez a merevség teszi lehetővé, hogy a védőmembránt vagy szabvány méretű lapként, vagy folyamatos hosszúságban hengerelt anyagként állítsuk elő.
Amint az 1. és 2. ábrákból látható, az 1 védőmembrán egyik oldalából, az 1A oldalból több kidudorodás vagy 2A dudor emelkedik ki, amelyeket előnyösen alakítással hoztunk létre, és az 1 védőmembrán másik IB oldalán megfelelő számú 2B mélyedés van kialakítva. A 2A dudorok és/vagy 2B mélyedések között, a 2B mélyedések felső részénél, illetve ennek megfelelően a 2A dudorok 2BB tövénél fekszik az 1 védőmembrán 3 fősíkja.
Az ismert megoldások szerinti védőmembránoknál a mélyedések között fekvő felület lényegében sík területként van megjelölve, mivel kívánatos volt, hogy a hordozófelület a lehető legnagyobb legyen a visszatöltéshez viszonyítva, amely nyomást fejt ki a védőmembrán ellenében, ha azt alapfal-védőmembránként alkalmazták, vagy a ráhelyezett használati réteg ellenében akkor, ha ezeket a védőmembránokat mechanikai szellőztetéssel vagy azzal nem rendelkező padlórendszerben alkalmazták.
A találmány alapját képező megoldásnál, amely az 1 -4. ábrákon látható, a 4n felületek úgy vannak kialakítva, hogy a 3 fősíkból kiemelkedő szakaszokat képezzenek, és utánengedő hatásuk legyen akkor, ha terhelésnek vannak kitéve.
A találmány értelmében az 1-4. ábrákon látható kivitelnél az utánengedő 4n felületek olyan szakaszokat tartalmaznak, amelyek a 3 fősíkból szögben nyúlnak ki, ezek különleges háromszög alakú 4a, 4b, 4c, 4d felületek, amelyeknek megosztott, közös 5n csúcsa van.
Különösen egy olyan 1 védőmembránban, amelyben sok 2B mélyedés van és ezek 6m oszlopokban és 6n sorokban helyezkednek el, egymástól szabályos távolságban, valamennyi lényegében háromszög alakú 4a, 4b, 4c, 4d felület íveken vagy többé-kevésbé megszakítva helyezkedik el egy 7 vonal mentén, a 8 alapvonalától az 5n csúcsáig. Mindegyik 8 alapvonal azután egy 2B mélyedésen át folytatódik, és ennek a háromszögnek az 5n csúcsa más háromszögek 5n csúcsaihoz csatlakozik a 2B mélyedéseken át húzott, 9 és 10 átlók metszésénél.
A 2. ábrából, amely az 1. ábra ΙΙ-Π vonala mentén vett metszet - a metszővonal, jelen esetben az ide tartozó 2B mélyedés középső részén átmenő 9 átló -, látható, hogy az 1 védőmembrán 3 fősíkjához képest több 5n csúcs jelenik meg a 2A dudorok vagy a megfelelő 2B mélyedések között. Az ilyen típusú védőmembrán normál felhasználása esetén az 1 védőmembránt egyik oldalával a 11 aljzatra helyezzük úgy, hogy a 2A dudorok lefelé, a 11 aljzat felé mutatnak, ami azt jelenti, hogy a 2A mélyedések 2AA felületei a 11 aljzaton nyugszanak.
A 3. ábrán, amely a 2. ábra egy részét mutatja, a 12 burkolatot már ráhelyeztük az 1 védőmembrán tetejére, és ha a 12 burkolat nincs terhelésnek kitéve, akkor a 12 burkolat alsó oldala az 5n csúcsokon nyugszik és Δ1 távolságban van az 1 védőmembrán 3 fősíkjától.
Ha a 12 burkolatot használjuk, azaz P erőnek van kitéve, amint a 4. ábrán látható, akkor az 1 védőmembrán kiemelkedő 5n csúcsai rugózó vagy utánengedő hatást fejtenek ki, amely ergonometriailag komforthatást kelt, bárkinek, aki a padlót használja, azaz az 5n csúcsok lefelé utánengednek az 1 védőmembrán 3 fősíkja fölött Δ2 távolságig.
Egy gyakorlati kivitelnél az 1 védőmembrán 2A dudorainak a magassága körülbelül 6 mm lehet, ami azt jelenti, hogy 6 mm-rel nyúlnak túl az 1 védőmembrán 3 fősíkján, míg az 5n csúcsok például 1 mm távolságban lehetnek a 3 fősíktól a 2A dudorokkal ellentétes irányban. Ha nincs terhelés - amint a 3. ábrán látható -, akkor az 5n csúcsok 1 mm távolságban vannak a 3 fősík felett. Magától értetődik, hogy az 1 védőmembrán vastagságát és merevségét úgy állapítottuk meg, hogy a 12 burkolatot úgy tudja alátámasztani, hogy az 5n csúcsok ne süllyedjenek le. így tehát terheletlen állapotban a 3 fősík és a 4a, 4b, 4c, 4d felületek között al szög képződik, míg terhelt állapotban - amit a 4. ábra mutat - egy lényegesen kisebb a2 szög képződik a 3 fősík és az 5n csúcsok között, annak az utánengedő vagy rugózó hatásnak a következtében, amelyet ezek a 4a, 4b, 4c, 4d felületek fejtenek ki, ha terhelésnek vannak kitéve.
Az 5-8. ábrák a védőmembrán egy másik kivitelét mutatják. A 101 védőmembrán itt is kiemelkedésekkel vagy 102A dudorokkal van ellátva az egyik 101A oldalán és ezek a 101 védőmembrán másik 101B oldalán megfelelő 102B mélyedéseket határoznak meg. A 102B
HU 217 320 Β mélyedések és 102A dudorok között lényegében sík 104n felületek vannak, amelyek a 101 védőmembrán 103 fősíkját határozzák meg.
Az 5-8. ábrákon látható kivitelnél a lényegében sík 104n felületek utánengedő szakaszokkal vannak ellátva, ezek 105n bordákból állnak, amelyek a 101 védőmembrán 103 fősíkjából nyúlnak ki és ennél a kivitelnél négyszögletes hálózatként vannak kialakítva, de lehetséges a 102B mélyedések közötti, tetszőleges alakú metsződésekből kialakított hálózatként is kiképezve.
A 6. és 7. ábrák mutatják, hogyan lehet a 101 védőmembránt a kezeletlen 111 aljzatra fektetni, amikor is 102A dudorok 102AA felülete a 111 aljzaton nyugszik. Amint a 7. ábrán látható, a 101 védőmembrán 105n bordái, amelyek a 111 aljzattal ellenkező irányba mutatnak, a 112 burkolatot hordják, amely nincs terhelésnek kitéve, és ezért a 101 védőmembrán 103 fősíkja fölött Δ101 távolság van.
A 8. ábrán látható metszetben a 12 burkolat P terhelésnek van alávetve, és az utánengedő 105n bordák az ezeket körülvevő sík 104n felületekkel ekkor utánengedően vagy rugóként működnek lefelé, a 111 aljzat szintje felé, egy kisebb Δ102 távolsággal ábrázolt szintig az 1 védőmembrán 103 fősíkja fölött. Ezen hatás következtében a 111 aljzat használója rugózó hatást érez, ami kényelmesebbé teszi a padlón való sétálást.
Ennél a kivitelnél a 102A dudorok magassága előnyösen 6 mm lehet, a 105n bordák magassága célszerűen 1 mm, de ezek a méretek természetesen széles határok között változtathatók a kívánt utánengedő vagy rugózó hatástól függően, amikor a 101 védőmembránra helyezett 112 burkolat terhelésnek van kitéve.
A 9-12. ábrákon a találmány egy harmadik kivitele látható. Ennél a megoldásnál is a 201 védőmembrán lényegében merev anyagból, mint például műanyagból vagy hasonlóból készül, és egyik 201A oldalán számos kiemelkedés vagy 202A dudor van, amelyek előnyösen formázással vannak kialakítva, és a másik 201B oldalán ugyanannyi számú 202B mélyedés van, és ezek között lényegében sík 204n felületek vannak, amelyek a 201 védőmembrán 203 fősíkját határozzák meg. A 201 védőmembránt az különbözteti meg, hogy a 202A dudorok területén és/vagy magukban a dudorokban 205n szakaszok vannak kialakítva, amelyek, ha a 201 védőmembrán terhelésnek van kitéve, akkor utánengedő szakaszokat képeznek.
A 11. és 12. ábrákból világosan kitűnik, hogy az utánengedő 205n szakaszok az egyes 202A dudorok 202BB tövében vannak elhelyezve. Ezek az utánengedő 205n szakaszok legalább egy folyamatos gyűrűs forgástestrészként vagy domború részekként vannak kialakítva a 202BB tő körül. Pontosabban az utánengedő 205n szakaszok minden egyes kúp 202BB tövénél vannak elhelyezve, és előnyösen kettős ívelt 205n szakaszokként vannak kialakítva, amelyek körülveszik a 202BB tövet. A 205n szakaszok keresztmetszetben egy kiinduló külső, gyűrű alakú 205A felületből - mely túlnyúlik a 203 fősíkon, majd egy ívelt szakaszban folytatódik, és így befelé, a szóban forgó 202A dudor C középvonala felé hajlik - és egy 205B felületből amely hátrafelé nyúlik a 203 fősík felé, majd a hozzá tartozó 202B mélyedés 202BB töve felé ível - áll. A Δ201 méret, amely a 203 fősíktól való távolság, a padló terheletlen állapotában A202-re csökken, ha a 212 burkolatot P terhelés terheli.
A 205A felület, amely a 203 fősíkon túlnyúlik, átnyúlhat a 202B mélyedés felső szélén vagy a 202A dudor 202BB tövénél lévő területbe magába, a 203 fősíktól Δ201 távolságban, egyetlen vagy több, kiegészítő, csavarodó, gyűrű alakú felület révén. Például ebben a részben egy vagy valamennyi dudor utánengedő szakaszokkal van kialakítva, amelyek harmonikaként fekszenek. Egy ilyen kivitelnél, ha a padló terhelésnek van kitéve, védőmembrán hordozókapacitása átadódik más felületi részekre, például lefelé, a 202BB tövekre a 201 védőmembrán 11. ábrán látható 203 fősíkjának a 12. ábrán látható helyzetbe való lesüllyedése révén.
Az utánengedő szakaszokat ennél a megoldásnál is úgy alkalmazzuk, különösen az alakjukat illetően, hogy a lépések optimális csillapítását érjük el, amikor a védőmembránt egy aljzat és egy burkolat közé helyezzük, különösen, hogy nagyobb hullámhosszú és kisebb menetemelkedésű hanghullámok rezonanciáját kapjuk.
A találmány szerinti megoldással speciális védőmembrán-elrendezést hoztunk létre, de magától értetődik, hogy az utánengedő szakaszok széles határok között változtathatók. így például az utánengedő szakaszok tartalmazhatnak sok egyedi hullámot, amelyek tetszőlegesen vagy véletlenszerűen vannak elhelyezve a sík felület azon területein, amelyek a 2B vagy 102B mélyedések között fekszenek, vagy a 202B mélyedéseket tartalmazzák.
Az is magától értetődik, hogy a védőmembrán különböző anyagból készíthető és egy előnyös műanyag lehet nagy sűrűségű polietilén, amelynek sűrűsége min. 950kg/m2 és maximális olvadt folyékonysági (melt) indexe 0,3 g/10 perc. Előnyösen egy ilyen termék az UV-bomlással, alkáliákkal és termooxidációs szétbomlással szemben ellenálló. A teljesen fekete védőmembránnal ellentétben alkalmazható például természetes színű védőmembrán is, vagy fekete védőmembrán természetes színű szárnnyal.
A természetes színű védőmembrán előnye, hogy annak lehelyezésekor az illesztéseket a lehető legjobban lehet ellenőrizni, ugyanakkor azt is ellenőrizni lehet, hogy az alatta fekvő betonlemezt vagy -aljzatot megtisztították-e. Ha természetes színű védőmembránt alkalmazunk, akkor a terméket UV-vel stabilizálni kell annak érdekében, hogy megfeleljen az egyes országok építési előírásainak.
Továbbá az is magától értetődik, hogy a dudorok alakját, magasságát, átmérőjét és elhelyezését a statikus és dinamikus terhelések figyelembevételével kell megállapítani, ugyanúgy, mint a dudorok közötti résekben áramló levegő mennyiségét, a mechanikai szellőztetés áramlási tulajdonságait, valamint a résekben uralkodó vákuumot.
Valójában elvben bármilyen alakú dudorok alkalmazhatók, mint például egészen egyszerű dudorok, amelyeknek csonka kúp, kerek vagy többoldalú kúp alakja
HU 217 320 Β van, vagy kerek kettős dudorok. A dudorok magassága és alakja a kívánt levegőmennyiség függvénye, és figyelembe kell venni, hogy a védőmembrán tulajdonságait ne befolyásolják károsan a léghangszigetelés során. Ugyanakkor a dudorokat és helyzetüket úgy kell megválasztani, hogy a jelenlegi típusokhoz képest a hosszabb hullámhosszú és kisebb magasságú hanghullámoknál képezzenek rezonanciát, mivel ez jelentős a hangátadásnál a szinteket elválasztó födémek esetében.
Ideális esetben a kúpok átmérő/kerület arányának a lehető legkisebbnek kell lennie és a kúp falának a lehető legegyenesebbnek kell lennie, de ezzel szembe kell helyezni azt, hogy ugyanakkor a védőmembrán gazdaságos módon gyártható legyen, különös tekintettel arra, hogy alakítható legyen, és a dudorok hordozókapacitását is figyelembe kell venni. A dudorok előnyösen szimmetrikusan legyenek elhelyezve, hogy egymásba illeszthetők legyenek hosszanti és keresztirányban. A dudorok közötti távolságok optimalizálva legyenek és ez a távolság a lehető legnagyobb legyen, ugyanakkor úgy legyen kiszámítva, hogy figyelembe vegye beszerelt állapotban a statikai és dinamikai terhelésből keletkező nyomóerővel szembeni ellenállást, valamint a védőmembrán szállításából adódó terhelést. A dudorok mérete és alakja kölcsönhatásban van a dudorok közötti térközökkel, ha a védőmembrán terheléssel szembeni képességéről van szó.
A találmány szerinti megoldással egy ergonometrikus védőmembránt hoztunk létre, amelyben fő területek és/vagy dudorok vannak, amelyek, ha a védőmembrán dinamikus terhelésnek van kitéve, akkor azok össze tudnak nyomódni és után tudnak engedni lefelé a védőmembrán fősíkjának egy második szintjéig, úgy, hogy a rugalmas tartományban való teljes utánengedés esetében a védőmembrán hordozókapacitása átadódik a védőmembrán többi területeire.
Amikor a padlón a terhelés megszűnik, a rugalmas felületek visszatérnek eredeti alakjukra.
Az ábrázolt kiviteli alaknál négyszögletes kiemelkedéseket ábrázoltunk a dudorok töve között, továbbá borda alakú kiemelkedéseket, amelyek hálós mintát képeznek, valamint utánengedő szakaszokkal bíró dudorokat ábrázoltunk, és a különböző ábrák mutatják, hogyan változik az összenyomott terület a terheletlen padló és a terhelt padló esetében. Magától értetődik, hogy ez az összenyomott terület természetesen változhat a választott méretektől függően is, amelyeket az előre várható feltételek és az elérni kívánt követelmények szerint kell optimalizálni.
A találmány szerinti védőmembrán olyan megoldást ad, amely lényegesen javítja a padlók ergonometriai tulajdonságait, ugyanakkor az ezekkel a védőmembránokkal ellátott padlón keresztül a hangátadás is optimálisan csökkenthető.

Claims (10)

1. Védőmembrán (201) padlók számára, amely lényegében sík membránlapot tartalmaz és a védőmembrán (201) egyik oldalán (201 A) sok kidudorodás vagy dudor (202A) van, előnyösen formázással kialakítva, és a védőmembrán (201) másik oldalán (201B) ennek megfelelő számú mélyedés (202B) van, közöttük elhelyezkedő felületekkel (204n), amelyek a védőmembránnak (201) terhelés hatására kombinált utánengedő hatással bíró fősíkját (203) képezik, és a mélyedések (202B) között lévő felületek (204n) a fősíkból (203) kiálló és terhelés hatására a fősík (203) felé utánengedő rugalmas szakaszokat (205n) tartalmaznak, azzal jellemezve, hogy a védőmembrán (201) merev anyagból, például műanyagból áll, és hogy egy alsó szakaszában a dudorok (202A), számban és elhelyezésben, a védőmembrán (201) felett lévő burkolat (212) fő alátámasztásaként vannak elhelyezve, az arra ható súlyos terhelés számára; és hogy a rugalmas szakaszok (205n) a védőmembrán (201) felett lévő burkolatot (212) terheletlen állapotában hordozó, és kis terhelés esetén csekély rugalmassággal bíró, felső szakaszát képezik a védőmembránnak (201), és egy vagy valamennyi dudor (202A) tövében (202BB) a töveket (202BB) körülvevő, gyűrűs forgástestrészként vagy domború részekként vannak kialakítva; és egy kisebb terheléstartományban a felső szakasz és a védőmembrán (201) fősíkja (203) teljesen egymásra nyomódik, minekutána egy nagyobb terheléstartományban az alsó szakasz hordozza a súlyos terhelést.
2. Az 1. igénypont szerinti védőmembrán, azzal jellemezve, hogy a dudorok (202A) üreges csonka kúp alakúak, és az utánengedő szakaszok (205n) az egyedi dudorok (202A) tövénél (202BB) vannak elhelyezve, előnyösen keresztmetszetben kettősen ívelt, a tövet (202BB) körülvevő szakaszokként (205n).
3. A 2. igénypont szerinti védőmembrán, azzal jellemezve, hogy a tövet (202BB) körülvevő szakaszok (205n) keresztmetszete egy kezdeti, külső, gyűrű alakú felületből (205A) - amely a védőmembrán fősíkján (203) túlnyúlik, és befelé a szóban forgó dudor (202A) középvonala (C) felé ívelődik - és egy további felületből (205B) áll, amely visszafelé, a fősík (203) felé nyúlik, és a szóban forgó dudor (202A) töve (202BB) felé ívelődik és a fősíktól (203) távolságban (Δ201) levő tövéig (202BB) folytatódik.
4. A 3. igénypont szerinti védőmembrán, azzal jellemezve, hogy a fősíkon (203) túlnyúló felület (205A) a szóban forgó dudor (202A) fősíktól (203) távolságban (Δ201) levő tövéig (202BB) folytatódik, egy vagy több, kiegészítő, megfelelően tekeredő, gyűrű alakú felület útján.
5. A 4. igénypont szerinti védőmembrán, azzal jellemezve, hogy egy vagy valamennyi dudor (202A) egyes részei harmonikához hasonló utánengedő rugalmas szakaszokkal (205n) annak kialakítva.
6. Védőmembrán (101) padlók számára, amely lényegében sík membránlapot tartalmaz, és a védőmembrán (101) egyik oldalán (101 A) sok kidudorodás vagy dudor (102A) van előnyösen formázással kialakítva, és a védőmembrán másik oldalán (101B) ennek megfelelő számú mélyedés (102B) van, közöttük elhelyezkedő felületekkel (104n), amelyek a védőmembránnak (101) terhelés hatására kombinált utánengedő hatással bíró fősíkját (103) képezik, és a mélyedések
HU 217 320 Β (102B) között lévő felületek (104n) a fősíkból (103) kiálló és terhelés hatására a fősík (103) felé utánengedő rugalmas szakaszokat tartalmaznak, azzal jellemezve, hogy a védőmembrán (101) merev anyagból, például műanyagból áll, és hogy egy alsó szakaszában a dudorok (102A), számban és elhelyezésben, a védőmembrán (101) felett lévő burkolat (112) fő megtámasztásaként vannak elhelyezve, az arra ható súlyos terhelés számára, és hogy a rugalmas szakaszok a felette fekvő burkolatot (112) terheletlen állapotában hordozó, és kis terhelés esetén csekély rugalmassággal bíró, felső szakaszt képeznek, és a rugalmas szakaszokat a védőmembrán (101) fősíkjából (103) kiálló és főfelületet alkotó bordák (105n) képezik, és a felső szakasz egy kisebb terheléstartományban teljesen lenyomódik a védőmembrán (101) fősíkjára (103), minekutána egy nagyobb terheléstartományban az alsó szakasz hordozza a súlyos terhelést.
7. A 6. igénypont szerinti védőmembrán, azzal jellemezve, hogy a bordák (105n) négyszögekből álló minta szerint vagy tetszőleges minta szerint, a mélyedések (102B) között egymást metsző hálózatként vannak kialakítva.
8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti védőmembrán, azzal jellemezve, hogy a bordák (105n) több egyedi kihasasodást tartalmaznak, amelyek a lényegében sík membránlapon vannak elhelyezve, a védőmembránnak a kidudorodásokkal rendelkező oldalával (101 A) ellentétes oldalán (101B).
9. Védőmembrán (1) padlók számára, amely lényegében sík membránlapot tartalmaz, és a védőmembrán egyik oldalán (1A) sok kidudorodás vagy dudor (2A) van, előnyösen formázással kialakítva, és a védőmembrán másik oldalán (1B) ennek megfelelő számú mélyedés (2B) van, közöttük elhelyezkedő felületekkel (4n), azzal jellemezve, hogy a felületek (4n) a fősíkból (3) kiálló és terhelés hatására a fősík (3) felé utánengedő rugalmas szakaszokat tartalmaznak, továbbá, hogy a védőmembrán (1) merev anyagból, például műanyagból áll, és hogy egy alsó szakaszában a dudorok (2A), számban és elhelyezésben, a védőmembrán (1) felett levő burkolat (12) fő alátámasztásaként vannak elhelyezve az arra ható súlyos terhelés számára, és hogy a rugalmas szakaszok a védőmembrán (1) felett fekvő burkolatot (12) terheletlen állapotában hordozó és kis terhelés esetén csekély rugalmassággal bíró felső szakaszt képeznek, és olyan felületeket (4a, 4b, 4c, 4d) tartalmaznak, amelyek a fősíkkal (3) szöget zárnak be, és lényegében háromszög alakú felületek (4a, 4b, 4c, 4d), amelyeknek közös csúcsa (5n) van, és a felső szakasz egy kisebb terheléstartományban teljesen lenyomódik a védőmembrán (1) fősíkjára (3), minekutána egy nagyobb terheléstartományban az alsó szakasz hordozza a súlyos terhelést.
10. A 9. igénypont szerinti védőmembrán, azzal jellemezve, hogy a mélyedések (2B) szabályos távolságokban oszlopokban (6m) és sorokban (6n) vannak elhelyezve, és mindegyik lényegében háromszög alakú felület (4a, 4b, 4c, 4d) ívelt vagy többé-kevésbé meg van szakítva egy vonal (7) mentén, az alapvonalától (8) a csúcs (5n) felé, az alapvonal (8) egy mélyedésen (2B) és egy csúcson (5n) át folytatódik, és a mélyedéseken (2B) átmenő átlóknál (9, 10) a többi háromszög csúcsához (5n) csatlakozik.
HU9400289A 1994-02-02 1994-02-02 Védőmembrán padlók számára HU217320B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9400289A HU217320B (hu) 1994-02-02 1994-02-02 Védőmembrán padlók számára

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9400289A HU217320B (hu) 1994-02-02 1994-02-02 Védőmembrán padlók számára

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9400289D0 HU9400289D0 (en) 1994-05-30
HUT70908A HUT70908A (en) 1995-11-28
HU217320B true HU217320B (hu) 1999-12-28

Family

ID=10984719

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9400289A HU217320B (hu) 1994-02-02 1994-02-02 Védőmembrán padlók számára

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU217320B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT70908A (en) 1995-11-28
HU9400289D0 (en) 1994-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0630437B1 (en) Arrangement in a protective membrane, especially for floors
US5082712A (en) Floor covering/wall covering
CA2276041A1 (en) Acoustical barrier with decoupler
US20020122912A1 (en) Floor mat
EP1122586A3 (en) Optical film
SG78322A1 (en) Carpet and layered backing for dimensional stability and integrity
GB2102041A (en) Damp-proofing building element
EP2281977A3 (en) Floor element
US6108984A (en) Structural connection system for use in a geodesic dome
EP1209301A3 (en) Parquet underlay material
WO2013190400A1 (en) A modular panel for the composition of ventilated floors or walls
FR2766389B1 (fr) Mousse de carbure de silicium a surface specifique elevee et a caracteristiques mecaniques ameliorees
HU217320B (hu) Védőmembrán padlók számára
JPH02258333A (ja) シート部材
US20230072576A1 (en) Universal Membrane Configured To Be Divided To Form A Base Membrane And A Cover Membrane That Is Couplable To The Base Membrane To Form An Uncoupling Membrane For Installation Between A Subfloor And Floor Tiles
CZ33994A3 (en) Protective diaphragm, particularly for floors
CN213449301U (zh) 石塑地板
WO1999035327A3 (en) A surface covering backing containing polymeric microspheres and processes of making the same
JP2578328Y2 (ja) 床下地材及びそれを用いたコンクリート建築物の床構造
US3494087A (en) Framing of joists in buildings
CN214595122U (zh) 一种改进型竹面凳
WO2004031504A1 (en) Buffering material for use in floor, ceiling and wall construction
CN211899436U (zh) 四叶花软胶地板
JPH0745589Y2 (ja) 床下地用緩衝材
JPH0557894B2 (hu)