HU216988B - Gépjárműlassulás-jelző - Google Patents

Gépjárműlassulás-jelző Download PDF

Info

Publication number
HU216988B
HU216988B HU9303331A HU9303331A HU216988B HU 216988 B HU216988 B HU 216988B HU 9303331 A HU9303331 A HU 9303331A HU 9303331 A HU9303331 A HU 9303331A HU 216988 B HU216988 B HU 216988B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
deceleration
output
vehicle
lamp
microprocessor
Prior art date
Application number
HU9303331A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT70246A (en
HU9303331D0 (en
Inventor
György Klipper
Original Assignee
György Klipper
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by György Klipper filed Critical György Klipper
Priority to HU9303331A priority Critical patent/HU216988B/hu
Publication of HU9303331D0 publication Critical patent/HU9303331D0/hu
Publication of HUT70246A publication Critical patent/HUT70246A/hu
Publication of HU216988B publication Critical patent/HU216988B/hu

Links

Abstract

A találmány tárgya kapcsőlási elrendezés, gépjármű lassűlásánakérzékelésére, amely sebességváltőzás-érzékelőből, annak jelétátalakító kőnverterből és a kijelzőket vezérlő teljesítményerősítőbőláll. Egy sebességváltőzásfeszültség-kőnverter (2) kimenete erősítő (3)bemenetéhez, annak kimenete szűrő- (4) áramkörhöz van csatlakőztatva,a szűrő- (4) áramkör kimenőjele kőmparátőrőkhőz (6), valamintmikrőprőcesszőrhőz (8) van akapcsőlva. A kőmparátőrők (6) kimenőjelei,valamint a reset kapcsőló (12) vezérlőhöz (7), a vezérlő (7) kimeneteia teljesítményerősítőkhöz (13), a teljesítményerősítők (13) kimeneteia gépjármű egyéb világítóberendezéseitől független kijelzőlámpatesthez (14) vannak kapcsőlva. A mikrőprőcesszőr (8) memóriáhőz(10), csatlakőzóhőz (11) és akkűműlátőrhőz (9) van kapcsőlva. ŕ

Description

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés gépjármű lassulásának érzékelésére, amely sebességváltozás-érzékelőből, annak jelét átalakító konverterből, vezérlőből, a kijelzőket vezérlő teljesítményerősítőből és kijelzőkből áll.
A közúti közlekedési balesetek jelentős százaléka származik a követési távolság helytelen megválasztásából, illetve a fékezés késői vagy nem megfelelő intenzitású megkezdéséből.
Az üzemi féklámpa alapvető hiányosságainak egyike, hogy a normál üzemi fékezést és a vészfékezést nem különbözteti meg. Míg a normál üzemi fékezés késői megkezdése a fékezés intenzitásának növelésével korrigálható, a vészfékezés késői megkezdése összeütközést eredményez. A lassulásjelző az üzemi féklámpával ellentétes információt nem ad. Amennyiben összeütközés történt, a gépjárművezető feladata a vészvillogó üzembe helyezése, illetve az elakadásjelző háromszög kihelyezése. Ezek elmulasztása súlyos balesetek forrása. Ez azonban számtalan okból elmaradhat, mint például a vezető eszméletvesztése, súlyos sérülése, vagy akár csak a stresszből adódó feledékenység. Összefüggő járműsor esetén elegendő néhány másodperces késedelem is a baleset bekövetkezéséhez.
A 3607837 számú német szabadalmi leírás ismertet egy ráfutásjelzőt tehergépkocsik és utánfutók számára, amely kézi kapcsolású figyelmeztetőfényt alkalmaz a közúti balesetek megelőzése céljára. Hátránya, hogy nem automatikus, azaz működtetése a gépkocsi vezetőjétől függ.
A 3606771 számú német szabadalmi irat olyan hátsó lámpatestet ismertet, amelyben a szokásos fények mellett még egy lila színű lámpát helyeznek el a hagyományos féklámpa mellett, ami erős fékezéskor világít. Hátránya, hogy nem eléggé figyelemfelkeltő, valamint működtetése a mechanikus fék működéséhez szorosan kapcsolódik.
A találmányunk szerinti legközelebbi megoldást a 3724255 számú német szabadalmi irat tartalmazza, amely olyan féklámpaegyüttest ismertet, amely a gépkocsi hossztengelyére szimmetrikus három-három féklámpát alkalmaz, az egyik az üzemi féklámpa, a másik a vészvillogó lámpája, és a harmadik egy pótféklámpa. A lámpák bekapcsolását lassulásérzékelővel vezérelt átalakító végzi, teljesítménykapcsolókon keresztül a lassulás függvényében. Abban az esetben, ha a lassulás nagyon enyhe, az üzemi féklámpák villognak, majd a lassulás növekedésekor folyamatosan égnek, valamint a hátsó szélvédő mögötti pótféklámpák is kigyulladnak. Ha a lassulás intenzitása az előbbiekhez képest tovább növekszik, a vészvillogó is bekapcsol. Baleset esetén a pótféklámpa és a vészvillogó világít szaggatott üzemmódban.
A fenti találmány hátránya, hogy a gépjármű világítóberendezéseitől nem független, a fényforrások a legtöbb üzemmódban villognak, ez sok esetben zavaró. Az elakadásjelző olyankor is villog, amikor nem elakadás a megállás vagy erős lassulás oka, hanem a forgalom erős. Találmányunk célja olyan, a gépjármű világítóberendezéseitől független világítóberendezés és kapcsolási elrendezés megvalósítása, amely a gépjármű lassulását érzékeli, növekvő fényintenzitással tájékoztatja a követő gépkocsit a sebesség csökkenéséről motorféküzemben is, baleset bekövetkezésekor automatikusan vészvillogóként működik, és a gépkocsi mozgásának utolsó néhány másodpercére jellemző sebességadatokat tárolja.
A találmány létrehozására vezető felismerést az a gondolat adta, hogy ha a sebességre jellemző adatokat vizuálisan megjelenítjük, akkor ez az információ jelentősen csökkenti a baleseteket, valamint ha a sebességi adatokat tároljuk, a balesetek okai könnyebben rekonstruálhatók.
A fentiek alapján a találmány szerinti kapcsolási elrendezés lassulásérzékelőkből, kijelző lámpatestekből, mikroprocesszorból és hozzá kapcsolt memóriából álló úgynevezett fekete dobozból áll.
A találmány lényege kapcsolási elrendezés, gépjármű lassulásának érzékelésére, amely sebességváltozásérzékelőből, annak jelét átalakító konverterből és a kijelzőket vezérlő teljesítményerősítőből áll. A sebességváltozásfeszültség-konverter kimenete erősítő bemenetéhez, annak kimenete szűrőáramkörhöz csatlakozik, a szűrőáramkör kimenőjele komparátorokhoz, valamint mikroprocesszorhoz van kapcsolva, a komparátorok kimenőjelei, valamint a rését kapcsoló vezérlőhöz, a vezérlő kimenetei a teljesítményerősítőkhöz, a teljesítményerősítő kimenetei a gépjármű egyéb világítóberendezéseitől független kijelző lámpatesthez vannak kapcsolva, a mikroprocesszor memóriához, csatlakozóhoz és akkumulátorhoz van kapcsolva.
A kijelző lámpatest előnyösen öt világítótestből áll.
Célszerűen a kijelző lámpatest részei közül az első lámpa az ötödikkel, és a második lámpa a negyedikkel elektronikusan közösítve van.
Előnyösen 9 m/s2-nél nagyobb lassulás esetén az első, a harmadik és az ötödik lámpa felváltva villog a második és a negyedik lámpával.
Célszerűen a mikroprocesszor és a memória a gépjármű mozgására jellemző adatokat tárolja, előnyösen az utolsó 10-50 másodpercet.
Adott esetben a mikroprocesszorhoz kapcsolt szabványos RS 232-es csatlakozó a memóriában tárolt adatok kiolvasására szolgál.
Működésben ez annyit jelent, hogy összesen négy fékezési és egy ütközési fokozat jelezhető a követő gépjármű részére anélkül, hogy a követő gépjármű vezetőjének elemeznie kellene a világító fényforrások számából a fékezés intenzitását, mivel az öt fényforrásból álló lámpatest ezt egyértelműen jelzi.
Az öt fokozat a következőképpen épül egymásra:
1. fokozat
A követő gépjármű vezetője által már várhatóan reakciót igénylő, kismértékű lassulás jelzése. A fokozatnak elsősorban figyelemfelkeltő feladata van. A követő gépjármű vezetőjét informálja már a gázelvétel, esetleg sebességfokozat visszakapcsolása, vagy kismértékű fékezéssel vagy motorfékezéssel megvalósított kisebb mértékű lassításról is. Elsősorban energiatakarékos vezetéstechnika megvalósítását elősegítő, valamint
HU 216 988 Β az üzemi fékrendszer indokolatlan használatát megelőző információt nyújt. Az elért lassulás 0,5-2 m/sec2 intervallumon belül van. A kijelzés a középső, a szimmetriatengely vonalában elhelyezett izzóval valósul meg (a fényteljesítmény 10 W).
2. fokozat
Az üzemi fékrendszer normál használatakor a féklámpákkal szinkronban ad jelzést a gépjármű közepes mértékű lassulásáról. Jelentősége abban áll, hogy a gépjármű fékrendszerétől teljesen függetlenül üzemel, így a féklámparendszer bármely alkatrészének meghibásodása esetén is tájékoztatást ad a fékezésről. Az elért lassulás 2-3,5 m/sec2 intervallumon belül van. A kijelzés 2 darab szimmetrikusan elhelyezett izzóval valósul meg, a másodikkal és a negyedikkel (a fényteljesítmény 20 W).
3. fokozat
Az üzemi fékrendszer intenzív használatáról a féklámpákkal szinkronban ad jelzést a gépjármű intenzív lassulásáról. A gépjármű üzemi fékrendszerével megvalósított lassulás mértékéről, a fékezés intenzitásának változásáról a féklámpa nem nyújt tájékoztatást. Az intenzív fékezés megkezdésének kellő időben történő érzékelése, észlelése különösen egyenes útszakaszon, autópályán nehézkes. A lassulásjelző ezen felismerést könnyíti meg. Az elért lassulás 3,5-5 m/sec2 intervallumon belül van. A kijelzés 3 darab szimmetrikusan elhelyezett izzóval valósul meg, a két szélsővel és a középsővel, azaz az első, a harmadik és az ötödik világít (a fényteljesítmény 30 W).
4. fokozat
Vészfékezéskor a féklámpákkal szinkronban ad jelzést a gépjármű maximálist közelítő intenzitású lassulásáról. Közlekedésbiztonsági szempontból a vészfékezés megkezdéséről tájékoztatást adni a legnagyobb jelentőségű, mivel a követő járművön a maximális intenzitású fékezés megkezdésének elmulasztása, késése összeütközést eredményez. Az elért lassulás nagyobb, mint 5 m/sec2. Ennek a fékerőnek a kijelzésekor mind az öt izzó világít (a fényteljesítmény 50 W).
A lassulási intervallumok szűkítésével a kijelzési fokozatok száma növelhető ugyan, de a fentiekben leírt, egyértelműen jellemezhető sávok összemosódnának, így a lassulásjelző által megjelenített szimbólumok indokolatlanul bonyolódnának, amelyek így téveszthetővé válnak, és zavarólag hatnak.
5. fokozat
Egy körülbelül 9 m/sec2 lassulásihatárérték-érzékelő beépítése további lehetőséget biztosít a balesetek megelőzésére. Az összeütközés lassulásérzékelővel megvalósuló automatikus megállapítása működésbe hozza a kijelző vészvillogó üzemmódját, 3-2 lámpatest felváltva történő villogását (az első-harmadik-ötödik és a második-negyedik), valamint kapcsolt áramkörrel az irányjelzők villogását.
A lassulásérzékelő egységről lejövő jel nemcsak a komparátorokra kerül, hanem egy egycsipes processzor IC-bemenetére is. Az integrált áramköri egység lehetővé teszi relatíve igen nagy mintavételezési sűrűséggel a lassulásértékek tárolását a gépjármű mozgásának utolsó szakaszában. A régi adatok törlődnek, az újak folyamatosan tárolódnak, így a tárolóegységben mindig a megállás előtti utolsó mozgásszakasz adatai találhatók. Baleset bekövetkezése esetén a komparátorról lejövő jel a további adatbevitelt blokkolja. Az IC adatainak megőrzéséről saját akkumulátor gondoskodik. A tárolt adatokat egy 9 pólusú szabványos RS 232-es csatlakozón keresztül lehet kiolvasni. Az adatok részletes információkat tartalmaznak a baleseti szakértők számára. A lassulásértékek ismeretében a baleset körülményei, lefolyása nagyobb valószínűséggel tisztázhatók.
Egy jellemző kiviteli alak blokkvázlatát mutatja az
1. ábra.
Amennyiben a veszélyesség mértékével arányos fényjelet kívánunk megjeleníteni, úgy a lassulásjelzőbe 5 darab fényforrás elhelyezése szükséges.
A kapcsolási elrendezés szerint a sebességváltozás érzékelésére egy 1 érzékelőt alkalmazzuk, amely akár mechanikus, elektronikus, elektromechanikus stb. lehet. Az 1 érzékelő célszerűen lassulást mér, mivel esetünkben ennek van jelentősége. Az 1 érzékelő kimenőjele sebességváltozásfeszültség- 2 konverter bemenetére van kapcsolva, amelynek kimenőjele 3 erősítő bemenetéhez, a 3 erősítő kimenete 4 szűrőáramkör bemenetéhez csatlakozik. Az aluláteresztő 4 szűrő beépítése a gépjármű rezgéseiből adódó hibajel kiküszöbölésére szolgál. A 4 szűrőáramkör kimenőjele 6 komparátorokhoz, valamint egy 8 mikroprocesszorhoz van kapcsolva, a 6 komparátorok kimenőjelei, valamint egy 12 rését kapcsoló egy 7 vezérlőhöz, a 7 vezérlő kimenetei 13 teljesítményerősítőkhöz, a 13 teljesítményerősítők kimenetei a gépjármű egyéb világítóberendezéseitől független 14 kijelző lámpatesthez vannak kapcsolva. A 14 kijelző lámpatest öt világítótestből áll, és az egyes részek egymástól villamosán függetlenek, de esetünkben a 14/1 első lámpa a 14/5 ötödikkel, és a 14/2 második lámpa a 14/4 negyedikkel elektromosan közösítve van, ezzel biztosítva a négy lassulási és egy ütközési fokozat jó megkülönböztethetőségét. Ezek kijelzése a következő:
0,5-2 m/sec2 lassulás között
I. fokozat kismértékű lassulás
- a 14/3 harmadik lámpa világít 2-3,5 m/sec2 lassulás között
II. fokozat normál üzemi fékezés
- a 14/2 második és a 14/4 negyedik lámpa világít 3,5-5 m/sec2 lassulás között
ΠΙ. fokozat intenzív fékezés
- a 14/1 első, a 14/3 harmadik és a 14/5 ötödik lámpa világít
5-9 m/sec2 lassulás között
IV. fokozat vészfékezés
- mind az öt lámpa világít 9 m/sec2 lassulás felett vészvillogó-fokozat baleset jelzése
- a vészvillogó-fokozat elérésekor az E 6 komparátor lép működésbe, és a 14 kijelző lámpatest 7 vezérlő vészvillogó üzemmódját kapcsolja be. Ezen üzemmód csak a 12 rését kapcsolóval szakítható
HU 216 988 Β meg, amikor a folyamatos üzemmód visszaáll. Ebben az esetben a 14/1 első, a 14/3 harmadik és a 14/5 ötödik lámpa felváltva villog a 14/2 második és a 14/4 negyedik lámpával. Az ütemszabályzó a 7 vezérlő részét képezi
A 4 szűrőáramkör kimenőjele, ahogy erről már volt szó, a 6 komparátorokon kívül az egycsipes 8 mikroprocesszor bemenetére is rá van vezetve. A 8 mikroprocesszor 10 memóriához, 11 csatlakozóhoz és az adatmegőrzést szolgáló 9 akkumulátorhoz van kapcsolva. Az integrált áramköri egység lehetővé teszi relatíve igen nagy, előnyösen 100 Hz mintavételezési sűrűséggel a lassulásértékek tárolását a gépjármű mozgásának utolsó szakaszában. A régi adatok törlődnek, az újak folyamatosan tárolódnak, így a tárolóegységben mindig a megállás előtti utolsó mozgásszakasz adatai találhatók. Baleset bekövetkezése esetén az E 6 komparátorról lejövő jel a további adatbevitelt blokkolja.
A tárolt adatokat egy 9 pólusú szabványos RS 232es 11 csatlakozón keresztül lehet kiolvasni. Az adatok részletes információkat tartalmaznak a baleseti szakértők számára. A lassulásértékek ismeretében a baleset körülményei, lefolyása nagyobb valószínűséggel tisztázhatók.
A gépjárműlassulás-jelző a mögöttünk haladó gépjármű vezetőjének nyújt információt saját gépjárművünk lassulásának mértékéről. Ezáltal racionálisan beosztható a rendelkezésre álló fékút. A lassulás mértékének vizuális megjelenítése a baleset-megelőzésen túlmenően elősegíti az energiatakarékos, környezetbarát vezetéstechnikát is. A fékezések számának és intenzitásának csökkenésével a gépjármű fékrendszerének élettartama nő, a futóműalkatrészek kopása, elhasználódása csökken. A lassulásjelző a gyakorlati kivitelezéstől függően bármely gépjárműre felszerelhető, ahol azt a gépjármű által elérhető lassulás mértéke ezen információ megjelenítését indokolttá teszi. Széles körű elterjedése esetén szervesen beépíthető a gépjármű-karosszériába. Gépjárművünk típusától és a lassulásjelző-kialakítástól függően az elhelyezés történhet a gépjármű függőleges szimmetriavonalában bárhol, a követő gépjármű vezetője által jól látható helyen (például: kalaptartó, hátsó szélvédő felső része, légterelő, tehergépkocsiknál hátsó alváznyúlvány, alácsúszásvédő stb.). Az üzemi féklámparendszertől függetlenül működik. Vonórúddal történő vonatatás esetén is üzemel. Kézifékkel történő fékezést is kijelez.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Kapcsolási elrendezés, gépjármű lassulásának érzékelésére, amely sebességváltozás-érzékelőből, annak jelét átalakító konverterből és a kijelzőket vezérlő teljesítményerősítőből áll, azzal jellemezve, hogy a sebességváltozásfeszültség-konverter (2) kimenete erősítő (3) bemenetéhez, annak kimenete szűrő- (4) áramkörhöz van csatlakoztatva, a szűrő- (4) áramkör kimenőjele komparátorokhoz (6), valamint mikroprocesszorhoz (8) van kapcsolva, a komparátorok (6) kimenőjelei, valamint a rését kapcsoló (12) vezérlőhöz (7), a vezérlő (7) kimenetei teljesítményerősítőkhöz (13), a teljesítményerősítők (13) kimenetei a gépjármű egyéb világítóberendezéseitől független kijelző lámpatesthez (14) vannak kapcsolva, a mikroprocesszor (8) memóriához (10), csatlakozóhoz (11) és akkumulátorhoz (9) van kapcsolva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a kijelző lámpatest (14) öt világítótestből (14/1, 14/2, 14/3, 14/4, 14/5) áll.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a kijelző lámpatest (14) részei közül az első lámpa (14/1) az ötödikkel (14/5), és a második lámpa (14/2) a negyedikkel (14/4) villamosán közösítve van.
  4. 4. Az 1 - 3. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy 9 m/s2-nél nagyobb lassulás esetén az első (14/1), a harmadik (14/3) és az ötödik (14/5) lámpa felváltva villog a második (14/2) és a negyedik (14/4) lámpával.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a mikroprocesszor (8) és a memória (10) a gépjármű mozgására jellemző adatokat tárolja, előnyösen az utolsó 10-50 másodpercet.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a memóriában (10) tárolt adatok kiolvasása a mikroprocesszorhoz (8) kapcsolt szabványos RS 232-es csatlakozón (11) keresztül történik.
HU9303331A 1993-11-24 1993-11-24 Gépjárműlassulás-jelző HU216988B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9303331A HU216988B (hu) 1993-11-24 1993-11-24 Gépjárműlassulás-jelző

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9303331A HU216988B (hu) 1993-11-24 1993-11-24 Gépjárműlassulás-jelző

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9303331D0 HU9303331D0 (en) 1994-03-28
HUT70246A HUT70246A (en) 1995-09-28
HU216988B true HU216988B (hu) 1999-10-28

Family

ID=10984179

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9303331A HU216988B (hu) 1993-11-24 1993-11-24 Gépjárműlassulás-jelző

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU216988B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT70246A (en) 1995-09-28
HU9303331D0 (en) 1994-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5955945A (en) Fail safe system for providing warning signals upon the failure of motorcycle brake or tail lights
US20020171542A1 (en) Anti-collision safety system for vehicle
US5736926A (en) Brake light warning system
US6710709B1 (en) Motor vehicle safety lights
US5680101A (en) Forward facing brake light
CN111051134B (zh) 用于制动操作的动态比例传信系统
USH2001H1 (en) Vehicular deceleration-responsive center high-mounted stoplight
HU216988B (hu) Gépjárműlassulás-jelző
CN112644369A (zh) 一种车用标识灯控制方法及系统
KR20090060138A (ko) 차량추돌사고 예방장치
KR0137822Y1 (ko) 보조램프를 갖는 차량용 2중램프 점등장치
KR19990040989A (ko) 자동차의 램프 고장 감지 장치
KR0171705B1 (ko) 자동차의 지시등 단선경고장치
KR790002216Y1 (ko) 자동차의 안전 표시장치
CN116872831A (zh) 一种制动灯失效补偿控制方法及系统
EP0687591B1 (en) An optical emergency indication system for motor vehicles
KR0127549Y1 (ko) 브레이크 램프 점멸장치
KR0127547Y1 (ko) 자동차의 안전 표시판 제어장치
CN2386992Y (zh) 汽车灯光监视仪
KR19980013363U (ko) 자동차용 콤비네이션 램프 및 그 구동회로
JPH07237513A (ja) 車両用障害物警報装置
JPH01240338A (ja) 補助表示灯
KR19980028418U (ko) 비상등 작동 상태에서의 방향 지시 장치
CN1085505A (zh) 制动指示方法
KR980007519U (ko) 안전거리 경고표시장치

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee