HU216889B - Eljárás távközlőhálózat vizsgálatára, hiba jelzésére, valamint a hiba helyének és okának megállapítására - Google Patents

Eljárás távközlőhálózat vizsgálatára, hiba jelzésére, valamint a hiba helyének és okának megállapítására Download PDF

Info

Publication number
HU216889B
HU216889B HU9501833A HU9501833A HU216889B HU 216889 B HU216889 B HU 216889B HU 9501833 A HU9501833 A HU 9501833A HU 9501833 A HU9501833 A HU 9501833A HU 216889 B HU216889 B HU 216889B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
data
signals
error
tolerance
signal
Prior art date
Application number
HU9501833A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT75404A (en
HU9501833D0 (en
Inventor
Péter Szentannai
Béla Ertl
Attila Hidvégi
Péter Krizsán
György Soós
Tamás Kispesta
Miklós Herpy
Original Assignee
Telefontechnika Kft.
ELEKTRONIKA Átviteltechnikai Szövetkezet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Telefontechnika Kft., ELEKTRONIKA Átviteltechnikai Szövetkezet filed Critical Telefontechnika Kft.
Priority to HU9501833A priority Critical patent/HU216889B/hu
Publication of HU9501833D0 publication Critical patent/HU9501833D0/hu
Publication of HUT75404A publication Critical patent/HUT75404A/hu
Publication of HU216889B publication Critical patent/HU216889B/hu

Links

Landscapes

  • Monitoring And Testing Of Exchanges (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás távközlőhálózat minőségi műtatóinakvizsgálatára és hibás minőségi műtatókból hibajelzés előállítására,valamint a hiba helyének meghatárőzására, amelynek sőrán atávközlőhálózat PCM átviteli szakaszáról két átviteli irányban,egymástól szétválasztva ismételten jelet vesznek le, a jeletdekódőlják, és MFC- és/vagy DTMF-jeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjelet állítanak elő, amely jelek jellemzőparamétereit mérik, a mért paramétereket tárőlják. A találmány szerinta mért értékeket előfeldőlgőzásnak vetik alá úgy, hőgy az MFC- és/vagyDTMF-jeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjeleketadatblőkkba főglalják, és egy, ezen adatők tűréseit tartalmazótűrésblőkkal hasőnlítják össze, a tűrésen belüli adatblőkkőkatfőrgalmi-minőségi űtófeldőlgőzáshőz tővábbítják, míg a tűrésen kívüliblőkkők összetevő jeleit és jelzéseit irányőnként külön-különkiértékelik, az így előállítőtt, kiértékelt adatőkból statisztikaiadatőkat állítanak elő, ezeket tárőlják, majd az ismételten kiértékeltjelek adatait a statisztikai adatőkkal összehasőnlítják, azösszehasőnlítás eredményéből egy küszöbértéket meghaladó eltérésesetén hibajelzést hőznak létre, és az eltérésből, illetve az ahhőztartőzó tárőlt adatból, vagy közvetlenül a statisztikai adatőkból ahiba helyét és őkát meghatárőzzák. ŕ

Description

KIVONAT
A találmány tárgya eljárás távközlőhálózat minőségi mutatóinak vizsgálatára és hibás minőségi mutatókból hibajelzés előállítására, valamint a hiba helyének meghatározására, amelynek során a távközlőhálózat PCM átviteli szakaszáról két átviteli irányban, egymástól szétválasztva ismételten jelet vesznek le, a jelet dekódolják, és MFC- és/vagy DTMF-jeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjelet állítanak elő, amely jelek jellemző paramétereit mérik, a mért paramétereket tárolják.
A találmány szerint a mért értékeket előfeldolgozásnak vetik alá úgy, hogy az MFC- és/vagy DTMF-jeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjeleket adatblokkba foglalják, és egy, ezen adatok tűréseit tartalmazó tűrésblokkal hasonlítják össze, a tűrésen belüli adatblokkokat forgalmi-minőségi utófeldolgozáshoz továbbítják, míg a tűrésen kívüli blokkok összetevő jeleit és jelzéseit irányonként külön-külön kiértékelik, az így előállított, kiértékelt adatokból statisztikai adatokat állítanak elő, ezeket tárolják, majd az ismételten kiértékelt jelek adatait a statisztikai adatokkal összehasonlítják, az összehasonlítás eredményéből egy küszöbértéket meghaladó eltérés esetén hibajelzést hoznak létre, és az eltérésből, illetve az ahhoz tartozó tárolt adatból, vagy közvetlenül a statisztikai adatokból a hiba helyét és okát meghatározzák.
A leírás terjedelme 6 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 216 889 B
HU 216 889 Β
A találmány tárgya eljárás távközlőhálózat minőségi mutatóinak vizsgálatára és hibás minőségi mutatókból hibajelzés előállítására, valamint a hiba helyének meghatározására, amelynek során a távközlőhálózat PCM átviteli szakaszáról két átviteli irányban, egymástól szétválasztva ismételten jelet veszünk le, a jelet dekódoljuk, és MFC- és/vagy DTMF-jeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjelet állítunk elő, amely jelek jellemző paramétereit mérjük, és a mért paramétereket tároljuk.
A távbeszélőközpontokat, általánosabban távközlőközpontokat több cég fejleszt és gyárt, amelyek különböző felépítésűek. A modem központok digitális működésűek, amelyeket a tárolt programokkal vezérelnek. Ezekkel a programokkal a vezérlésen túlmenően mérést és ellenőrzést is végeznek, a nyert adatokból statisztikai adatokat is létrehoznak, elsősorban a saját központon belül. A központok közötti átvitel PCM, többcsatornás időmultiplex impulzus kódmodulált szakaszon végezzük. Az átviteli csatornában a jelzések egy részét az önmagában ismert DTMF (dual tone modulation frequency) vagy MFC (multifrequency code) hangfrekvenciás kódrendszerben viszik át. A központok egymással csatlakozó paramétereit igyekeznek nemzetközi szabványokkal egységesíteni, azonban a mérő-, vizsgáló-, ellenőrző rendszerek általában nem terjednek ki az illető központon kívüli, a teljes átviteli hálózatra, valamint a rendellenes folyamatok vizsgálatára, így a különböző rendszerek találkozása és együttműködése során előálló hibák okának és a hiba helyének meghatározására alkalmatlanok.
Ismeretesek továbbá olyan berendezések, amelyekkel a központokon kívül, azok belső vezérlőrendszerétől független PCM átviteli szakaszon, trönkön lehet méréseket, vizsgálatokat végezni.
Egy ilyen ismert berendezés az AM8e típusú hívásanalizátor, amelyet az Ameritec Corporation amerikai cég hoz fogalomba. Ezzel a berendezéssel az átviteli paraméterek, mint a PCM-szakasz impulzusátviteli jellemzői, szinkronhibák mérhetők, jelezhetők. Mérhetők továbbá az események jelzései, mint például a hívott szám alapján az átviteli utat kiválasztó vagy a hívott számnak megfelelő, a hívó készüléke által előállított DTMF-kódok, bitkombinációk, időtartam-elemzések. Jóllehet a berendezésben vagy egy RS 232 C soros átviteli csatlakozáson keresztül csatlakoztatható számítógépben a mért paraméterek tárolhatók, azokból statisztikai adatokat, elemzéseket nem állítanak elő, így a hiba okának és helyének meghatározására csak igen korlátozottan alkalmas.
Lényegében ugyanezen tulajdonságokkal és egyben hátrányokkal rendelkezik a GN Elmi as dán cég EPC 91 típusú hívásanalizátora is.
A találmány elé célul tűztük ki egy olyan eljárás kidolgozását távközlőhálózat vizsgálatára, hibajelzésére, valamint a hiba helyének és okának megállapítására, amely a fenti hátrányokat kiküszöböli, és amelynek segítségével az alkalmazott központtípusoktól, azok kapacitásától függetlenül egységes szempontok szerint, hiteles adatok felhasználásával tudjuk a hibajelenségeket észlelni, a hiba helyét meghatározni úgy, hogy eközben a központok üzemeltetését ne zavarjuk meg.
A kitűzött célt a találmány szerinti eljárással úgy értük el, hogy a mért értékeket előfeldolgozásnak vetjük alá úgy, hogy az MFC- és/vagy DTMF-jeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjeleket adatblokkba foglaljuk és egy, ezen adatok tűréseit tartalmazó tűrésblokkal hasonlítjuk össze, a tűrésen belüli adatblokkokat forgalmi-minőségi utófeldolgozáshoz továbbítjuk, míg a tűrésen kívüli blokkok összetevő jeleit és jelzéseit irányonként külön-külön kiértékeljük, az így előállított kiértékelt adatokból statisztikai adatokat állítunk elő, ezeket tároljuk, majd az ismételten kiértékelt jelek adatait a statisztikai adatokkal összehasonlítjuk, az összehasonlítás eredményéből egy küszöbértéket meghaladó eltérés esetén hibajelzést hozunk létre, és az eltérésből, illetve az ahhoz tartozó tárolt adatból, vagy közvetlenül a statisztikai adatokból a hiba helyét és okát meghatározzuk.
A vizsgálat során az MFC- és/vagy DTMF-jelek torzítását és/vagy szintjét mérjük. A dekódolással előállítjuk továbbá a hangjelzéseket, a PCM-hibajelet és a jelzésbitjeleket. Ajelzésbitek például a tarifaimpulzusok és vonaljelzések, amelyeknek az impulzus-időtartamát mérjük. A mért paramétereket tároljuk. Az ismételt mérés, vizsgálat eredményeiből összegyűlt adatokból statisztikai adatokat állítunk elő. A statisztikai adatokból, illetve az ezektől jelentősen, egy küszöbszintet meghaladó mértékben eltérő értékekből, illetve magából a statisztikai adatokból hibára, és annak természetéből a hiba helyére lehet következtetni, amit a mérési eredményeknek a számítógépes feldolgozásával segítünk elő.
Előnyösen az egyazon PCM átviteli szakasz mindkét irányához tartozó tűrésen belüli blokkok számát a tűrésen kívüli blokkok számával összehasonlítjuk, és egy küszöbszint alatti tűrésen belüli adatblokkarány esetén az adatblokkok forgalmi-minőségi utófeldolgozását tiltjuk, e fölött engedélyezzük. Az utófeldolgozást célszerűen a napszakok, illetve terhelési viszonyok szerint szétválasztva végezzük.
Az utófeldolgozás során a tűrésen belüli adatblokkok utófeldolgozása során a mért és tárolt paraméterekből képzett statisztikai adatok, forgalmi-minőségi jellemzők mátrixát állítjuk elő, amelyet ezen jellemzők tűrésmátrixával összehasonlítjuk, és a tűrésen kívüli mátrixokból a hívószám alapján a hibás szakaszt meghatározzuk. A tűrésen kívüli mátrix eleméhez tartozó tárolt, mért paraméterek alapján a hiba helyét és okát meghatározzuk.
A tűrésen kívüli adatblokkokban lévő hibás MFCjelzés átviteli irányát megállapítjuk és az MFC-jelzésben meghatározott hívó vagy hívott szám alapján a hibás átviteli irányt meghatározzuk. Hasonlóképpen, a tűrésen kívüli adatblokkokban lévő hibás vonaljelzések átviteli irányát megállapítjuk, és az MFC-jelzésben meghatározott útvonal alapján a hibás átviteli irányú trönköt meghatározzuk.
Előnyös, ha a kiértékelés adatait a hozzájuk tartozó idő- és dátumadatokkal együtt tároljuk.
Nagyobb területre kiterjedő, több távközlőközpontot átfogó vizsgálatnál a találmány szerinti eljárást egy2
HU 216 889 Β idejűleg több, egymástól távol lévő helyen, egymással összehangoltan végezzük, amelyhez a számítógépek közötti vezérlőjeleket és/vagy adatokat külön átviteli úton visszük át.
A mellékelt rajzon az
1. ábrán a találmány szerinti eljárás megvalósítására szolgáló berendezés tömbvázlata látható, a
2. ábra a találmány szerinti eljárás folyamatábrája.
Az ábrán az átviteli hálózat két 14 és 15 távközlőközpontja közötti több, 1 PCM átviteli szakaszra csatlakozik a berendezés bemenetelt alkotó, és egyik átviteli irányú szakaszra csatlakozó 2, illetve a másik átviteli irányú szakaszra csatlakozó 3 mátrixkapcsoló egy-egy bemenete. A 2 és 3 mátrixkapcsolók vezérlőbemenete egy, a bemenetek átkapcsolást vezérlő 13 számítógép kimenetével van összekötve.
A 2 és 3 mátrixkapcsolók kimenete a megfelelő illesztést és leválasztást biztosító egy-egy 4, illetve 5 galvanikus leválasztón, célszerűen transzformátoros leválasztom egy-egy 6, illetve 7 impedanciaillesztőn, valamint egy-egy 8, illetve 9 erősítőfokozaton át csatlakozik egy-egy 10, illetve 11 dekóder bemenetére.
A 10,11 dekódemek legalább MFC- és/vagy DTMFjeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjelet előállító kimenete van. Az előállító kimenet egy 12 jelkiértékelő egység bemenetére csatlakozik, amely méri az MFC- és/vagy DTMF-jelek szintjét és torzítását. Kimenete a kiértékelő 13 számítógép egyik bemenetére csatlakozik. Abban az esetben, ha a 12 jelkiértékelő egység szintmérője az MFC- és/vagy DTMF-jelek szintjét egy küszöbszint alatt értékeli, úgy a kimenetén nem továbbít adatot a 13 számítógép felé.
A 10, illetve 11 dekódemek a hangjelzéseket, a PCM-hibajelet és a jelzésbitjelet előállító kimenete a 13 számítógépre csatlakozik.
A vizsgálat során a 13 számítógép egy teljes átviteli kapcsolat kezdeményezésének, felépülésének, fennállásának és lebontásának valamennyi jelzését, azok sorrendjében értékeli. így egy jelzésbit jelzi a híváskezdeményezést. Egy tárcsahang hangjelzés jelzi a választás (tárcsázás) fogadókészségét a központ részéről. DTMFés/vagy MFC-vezérlőjelek vezérlik az útirány kapcsolását. Jelzésbitekből állnak például a tarifaimpulzusok, amelyek a PCM átviteli szakasz egy jelzőcsatornáján kerülnek átvitelre. A kapcsolat fennállása alatt mérjük az illető csatorna hangfrekvenciás kitöltöttségét is, vagyis azt, hogy a kapcsolat fennállásának ideje alatt ténylegesen mennyi időn keresztül van információátvitel a csatornában.
A mért értékeket tároljuk, és a halmozott értékekből statisztikai adatokat állítunk elő. Egy küszöbértéket meghaladó érték esetén hibára lehet következtetni, és a hiba természetéből, a mért érték nagyságából a hiba helyére is gyorsan lehet következtetni.
Nagyobb területre kiterjedő vizsgálatok esetén a hálózat több különböző pontjára kell a találmány szerinti berendezést telepíteni, illetve egy PCM átviteli szakaszra csatlakoztatni. Ilyenkor biztosítani kell az egyes berendezések közötti szinkron működést. Ezt a találmány szerinti berendezésben a 13 számítógép segítségével biztosítjuk úgy, hogy a 13 számítógép egy kimenete egy 16 modemen keresztül egy külön átviteli szakaszra csatlakozik, amely lehet távbeszélővonal, rádióátvitel stb., amely a másik berendezés 16 modemével van összekötve.
A találmány szerinti eljárás szerint tehát a központok között, azok találkozási szakaszán végezzük a vizsgálatokat, így az a központok belső programjától független, és így alkalmas nagy kiterjedésű, többféle rendszerű központokat is átfogó hálózatok vizsgálatára, az előforduló hibák oka és helye lényegesen nagyobb biztonsággal határozható meg.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás távközlőhálózat minőségi mutatóinak vizsgálatára és hibás minőségi mutatókból hibajelzés előállítására, valamint a hiba helyének meghatározására, amelynek során a távközlőhálózat PCM átviteli szakaszáról (1) két átviteli irányban, egymástól szétválasztva ismételten jelet veszünk le, a jelet dekódoljuk, és MFCés/vagy DTMF-jeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjelet állítunk elő, amely jelek jellemző paramétereit mérjük, a mért paramétereket tároljuk, azzal jellemezve, hogy a mért értékeket előfeldolgozásnak vetjük alá úgy, hogy az MFC- és/vagy DTMF-jeleket, hangjelzéseket, PCM-hibajelet és jelzésbitjeleket adatblokkba foglaljuk és egy, ezen adatok tűréseit tartalmazó tűrésblokkal hasonlítjuk össze, a tűrésen belüli adatblokkokat forgalmi-minőségi utófeldolgozáshoz továbbítjuk, míg a tűrésen kívüli blokkok összetevő jeleit és jelzéseit irányonként külön-külön kiértékeljük, az így előállított, kiértékelt adatokból statisztikai adatokat állítunk elő, ezeket tároljuk, majd az ismételten kiértékelt jelek adatait a statisztikai adatokkal összehasonlítjuk, az összehasonlítás eredményéből egy küszöbértéket meghaladó eltérés esetén hibajelzést hozunk létre, és az eltérésből, illetve az ahhoz tartozó tárolt adatból, vagy közvetlenül a statisztikai adatokból a hiba helyét és okát meghatározzuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az egyazon PCM átviteli szakasz mindkét irányához tartozó tűrésen belüli blokkok számát a tűrésen kívüli blokkok számával összehasonlítjuk, és egy küszöbszint alatti tűrésen belüli adatblokkarány esetén az adatblokkok forgalmi-minőségi utófeldolgozását tiltjuk, e fölött engedélyezzük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az utófeldolgozást a napszakok, illetve terhelési viszonyok szerint szétválasztva végezzük.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tűrésen belüli adatblokkok utófeldolgozása során a mért és tárolt paraméterekből képzett statisztikai adatok, forgalmi-minőségi jellemzők mátrixát állítjuk elő, amelyet egy, ezen jellemzők tűrésmátrixával összehasonlítjuk, és a tűrésen kívüli mátrixokból a hívószám alapján a hibás szakaszt meghatározzuk.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tűrésen kívüli mátrix eleméhez tartozó tárolt,
    HU 216 889 Β mért paraméterek alapján a hiba helyét és okát meghatározzuk.
  6. 6. Az 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tűrésen kívüli adatblokkokban lévő hibás MFC-jelzés átviteli irányát megállapítjuk, és 5 az MFC-jelzésben meghatározott hívó vagy hívott szám alapján a hibás átviteli irányt meghatározzuk.
  7. 7. Az 1-6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tűrésen kívüli adatblokkokban lévő hibás vonaljelzések átviteli irányát megállapítjuk, és az MFC- 10 jelzésben meghatározott útvonal alapján a hibás átviteli irányú trönköt meghatározzuk.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy meghatározott időrendben és sorrendben egymás után másik PCM átviteli szakaszról (1) vesszük le a jelet.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kiértékelés adatait a hozzájuk tartozó idő- és dátumadatokkal együtt tároljuk.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tűrésen belüli adatblokkok forgalmi-minőségi utófeldolgozását számítógéppel végezzük.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy azt egyidejűleg több, egymástól távol lévő helyen, egymással összehangoltan végezzük, amelyhez a számítógépek (13) közötti vezérlőjeleket és/vagy adatokat külön átviteli úton visszük át.
    HU 216 889 Β Int. Cl.6: H04B 17/00
HU9501833A 1995-06-21 1995-06-21 Eljárás távközlőhálózat vizsgálatára, hiba jelzésére, valamint a hiba helyének és okának megállapítására HU216889B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9501833A HU216889B (hu) 1995-06-21 1995-06-21 Eljárás távközlőhálózat vizsgálatára, hiba jelzésére, valamint a hiba helyének és okának megállapítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9501833A HU216889B (hu) 1995-06-21 1995-06-21 Eljárás távközlőhálózat vizsgálatára, hiba jelzésére, valamint a hiba helyének és okának megállapítására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9501833D0 HU9501833D0 (en) 1995-08-28
HUT75404A HUT75404A (en) 1997-05-28
HU216889B true HU216889B (hu) 1999-10-28

Family

ID=10986967

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9501833A HU216889B (hu) 1995-06-21 1995-06-21 Eljárás távközlőhálózat vizsgálatára, hiba jelzésére, valamint a hiba helyének és okának megállapítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU216889B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT75404A (en) 1997-05-28
HU9501833D0 (en) 1995-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4663775A (en) Method and apparatus for testing remote communication systems
US4809272A (en) Telephone switching system with voice detection and answer supervision
Fultz et al. The T1 carrier system
US4821256A (en) Method for monitoring information transmission in connected through four-wire connecting paths, more particularly semipermanently connected through connecting paths in digital time multiplex exchanges
US5166890A (en) Performance monitoring system
US5095482A (en) Method of and apparatus of individually monitoring transmission sections of a communications transmission link
CA1147391A (en) Channel bank loop-around test arrangement and method
FI58241B (fi) Kopplingsanordning foer att maeta och/eller oevervaka transmissionskvaliteten hos en datatransmissionsanlaeggning
CN101437247A (zh) 一种用于评估语音质量的测试方法
WO1986001664A1 (en) Method and apparatus for accessing communication systems
HU216889B (hu) Eljárás távközlőhálózat vizsgálatára, hiba jelzésére, valamint a hiba helyének és okának megállapítására
DE60115769T2 (de) Überwachung Einheit und Verfahren für die Überwachung eines Fernmeldenetzes
CA2100906C (en) Method and apparatus for data parity in a transmission system
US4583216A (en) Connection system for the supervision of telephone circuits
US6304655B1 (en) Signal capture for telecommunications switch
de Campos Neto et al. Performance of ITU-T G. 729 8 kb/s CS-ACELP speech codec with nonvoice narrowband signals
US3637942A (en) Constant quantizing scale method of transmitting a signal
KR920007487B1 (ko) 범용신호 송수신 회로팩의 신호 송출상태 검사회로
KR940005861B1 (ko) 전전자 교환기간 중계선 시험장치 및 중계선의 ber 시험을 위한 구성방법.
SU1059690A2 (ru) Устройство дл контрол телеграфного тракта
US4218589A (en) Method and apparatus for testing tone generators
EP0793884B1 (en) A method for a continuous monitoring of an analogue subscriber network
SU884160A1 (ru) Устройство дл контрол регенераторов
US3430008A (en) Apparatus for testing a telephone circuit
KR19990038096A (ko) 디지털 이동통신 교환기의 통화로품질 시험장치

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees