HU215858B - Készülék fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére - Google Patents

Készülék fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére Download PDF

Info

Publication number
HU215858B
HU215858B HU9403643A HU9403643A HU215858B HU 215858 B HU215858 B HU 215858B HU 9403643 A HU9403643 A HU 9403643A HU 9403643 A HU9403643 A HU 9403643A HU 215858 B HU215858 B HU 215858B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
temperature
radiator
temperature sensors
heater
heat
Prior art date
Application number
HU9403643A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT68865A (en
Inventor
Joachim Klein
Original Assignee
Techem Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Techem Ag. filed Critical Techem Ag.
Publication of HUT68865A publication Critical patent/HUT68865A/hu
Publication of HU215858B publication Critical patent/HU215858B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01KMEASURING TEMPERATURE; MEASURING QUANTITY OF HEAT; THERMALLY-SENSITIVE ELEMENTS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • G01K17/00Measuring quantity of heat
    • G01K17/06Measuring quantity of heat conveyed by flowing media, e.g. in heating systems e.g. the quantity of heat in a transporting medium, delivered to or consumed in an expenditure device

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)
  • Measuring Temperature Or Quantity Of Heat (AREA)
  • Air Conditioning Control Device (AREA)

Abstract

A találmány tárgya készülék fűtőtest által leadőtt hőmennyiségmérésére, főleg egy belépőcsatlakőzón (2) és kilépőcsatlakőzón (3)keresztül hőhőrdőzó közeggel átjárt fűtőtest (1) által lea őtthőmennyiség mérésére. A készülék legalább két darab, egymástólfüggőleges irányban távközre lévő hőmérséklet-érzékelővel (7, 8)rendelkezik. A hőmérséklet-érzékelők (7, 8) a fűtőtesttel (1) hővez tőkapcsőlatban vannak. A fűtőtest (1) által leadőtt hőmennyiség egykiértékelőkapcsőlás segítségével a hőmérséklet-érzékelők (7, 8) általmért értékekből van számőlva. A találmány szerinti készülék ét, közöstőkőzásban (6) elhelyezett hőmérséklet-érzékelője (7, 8) közöttifüggőleges távőlság kisebb a belépőcsatlakőzó (2) és akilépőcsatlakőzó (3) közötti függőleges távőlságnál. ŕ

Description

A találmány tárgya készülék fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére, főleg egy belépőcsatlakozón és kilépőcsatlakozón keresztül hőhordozó közeggel átjárt fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére, amely készülék legalább két darab, egymástól függőleges irányban távközre lévő hőmérséklet-érzékelővel rendelkezik, a hőmérséklet-érzékelők a fűtőtesttel hővezető kapcsolatban vannak, és a fűtőtest által leadott hőmennyiség egy kiértékelőkapcsolás segítségével a hőmérséklet-érzékelők által mért értékekből van számolva.
A szóban forgó mérendő fűtőtestek fizikailag folyadék/levegő típusú hőcserélők, így a leadott hőmennyiségnek, illetve a fűtőtest teljesítményének a meghatározására alapvetően három módszer jöhet szóba:
a) A hőhordozó közeg entalpiamérlege
A hőhordozó közeg entalpiamérlegének meghatározására állandó nyomású hőhordozó közeg és cp közepes fajlagos hőkapacitás jogos feltételezésével a következő egyenlet adódik:
Q=cp * m * (U-Q.
Tehát a hőhordozó közeg m tömegáramának, valamint a tv belépő és tr kilépő hőmérsékletének mérésével egzaktul meghatározható a fűtőtest Q hőteljesítménye. Ez a megközelítés a jól ismert hőmennyiség-fogyasztásmérős módszerre vezet.
b) A levegő entalpiamérlege
A levegő entalpiamérlegéből való kiindulás nem vezet használható módszerre, mert a levegőhöz teljesítmény nem rendelhető, így tömegáramok és nyomások definiálása vagy mérése rendszerint megvalósíthatatlan.
c) A fűtőtest hőcserélő tulajdonságai
A fűtőtest teljesítményének térfogatáramok közvetlen mérése nélküli meghatározása feltételezi, hogy a mérendő fűtőtest hőcserélő tulajdonságait meghatározzuk vagy rá vonatkozó feltevésekkel élünk.
Egy ismert megközelítés esetén a fűtőtest teljesítményét a normálállapotra vonatkozó teljesítményből kiindulva a fűtőtest jelleggörbéje, nevezetesen exponenciális függvénye segítségével számítjuk ki:
Q=Q,-^-M, ahol Atn
At a hőátadó felület hőmérséklet-különbsége:
At=thciz _ hun (heiz = fűtés, luft = levegő),
Q, normál hőteljesítmény,
Atn normál hőmérséklet-különbség.
A fűtőtest jelleggörbéje konstans tömegáram esetén jól leírja a viszonyokat (normálállapottól eltérő) különböző belépő hőmérsékletekre, vagyis relatív hőmérséklet-csökkenésekre, ha azok nem térnek el lényegesen a normálállapottól.
Ebben a tartományban a hőmérséklet a fűtőtest magassága mentén lineáris lefutású, így a hőátadó felület effektív hőmérséklete a belépő és a kilépő hőmérséklet aritmetikai középértékével egyenlő.
Ismert elektronikus fűtésköltség-elosztók (egyérzékelős készülékek) hőmérséklet-érzékelővel mérik a hőátadó felület hőmérsékletét, és t, =20 °C teremhőmérséklet feltételezésével számítják a hőteljesítményt.
A teremhőmérséklet tényleges, ettől eltérő nagyságából adódó mérési hibát olyan elektronikus fiűtésiköltség-elosztókkal küszöbölik ki, amelyek a teremlevegő t, hőmérsékletét is mérik egy második hőmérséklet-érzékelővel (kétérzékelős készülék).
Amennyiben a hőhordozó közeg árama nagyobb mértékben le van fojtva és emiatt a hőmérséklet-csökkenés megnő, a hőmérséklet lefutása már eltér a lineáristól. Ilyenkor egy fűtőtest-jelleggörbe helyébe egy jelleggörbesereg lép, ahol a hőhordozó közeg átfolyása a paraméter.
Az ismert fűtésiköltség-elosztók esetén ilyenkor rendszeres mérési hiba lép fel, mert a hőhordozó közeg átfolyása, illetve a hőmérséklet lefutása nem állapítható meg.
A kétérzékelős készülékre a DE 31 23 336 Al szabadalmi dokumentum tesz közzé egy példát. Itt a két hőmérséklet-érzékelő a belépés, illetve a kilépés magasságában van a fűtőtestre szerelve, nyilvánvalóan külön tokozás nélkül. A két érzékelő közötti nagy távolság miatt nem is lenne praktikus egyetlen, közös tokozásban elhelyezni őket, mert akkor a tokozás a fűtőtest teljes magasságában végignyúlna. Az érzékelők felszerelése azonban körülményes, mivel a két érzékelőt egymástól függetlenül kell felszerelni. A két érzékelőt a kiértékelőegységgel is külön, saját vezetékekkel kell összekötni, ami költséges és ugyancsak körülményes. Arra is gondolni kell még, hogy egy épületben általában nagyobb számú fűtőtestet kell mérőszerelvénnyel ellátni, mégpedig a lehető legkisebb költség árán.
az „Elektronik und Maschinenbau” című folyóirat cikke (97. évfolyam, 3. szám, 1980, 125-128 oldal) felveti azt a gondolatot, hogy a fűtőtest hőmérséklete leírható a belépés és a kilépés közötti hőmérsékletcsökkenés függvényeként.
A hőmérséklet-eloszlás jelleggörbeserege ismert módon akkor vezethető vissza egyetlen jelleggörbére, ha az exponenciális függvényben az aritmetikai hőmérséklet-különbség helyett a
In-2— tr-t, logaritmikus közepes hőmérséklet-különbséggel számolunk (v = belépő, r = kilépő, 1 = levegő). Ez megfelel a Grashoff által hőcserélők közepes hőmérséklet-különbségére megadott összefüggésnek, ami fűtőtestekre vonatkozólag is kellőképp alá van támasztva empirikus adatokkal (vesd össze: DIN/4703).
Ezt a megközelítést használja az ismert háromérzékelős módszer. A fűtőtest logaritmikus hőmérséklet-különbségét, valamint ebből a leadott hőmennyiséget az összes tömegáramra és hőmérséklet-csökkenésre a belépő hőmérséklet, a kilépő hőmérséklet és a levegőhőmérséklet méréséből számítják.
A háromérzékelős készülék hátránya a költséges felépítés : egymástól nagyobb távolságra elhelyezendő hőmérséklet-érzékelők és értelemszerűen sok kábelezés. Mivel a hőhordozó közeg hőmérsékletét mérő érzékelők függőleges magasságát a belépő- és kilépőcsatla2
HU 215 858 Β kozó magassága szabja meg, nincs mód olyan egységes, kompakt készülékkonstrukció kialakítására, amely különböző fűtőtestekre egyaránt felszerelhető lenne (vesd össze: a már említett DE 31 23 336 Al szabadalmi dokumentummal). Ennek a megoldásnak további hátránya még, hogy a mérés megbízhatósága nagyon függ a levegő-hőmérséklet mérési pontosságától, amit viszont számtalan hibaforrás terhelhet, és illetéktelen manipuláció veszélyét is magában rejti.
Ezért a találmányunk megalkotásakor olyan mérési módszer kidolgozását tűztük ki célul, amelynek segítségével kicsi előállítási költségű, kompakt felépítésű és különböző fűtőtestekhez egységesen használható fűtésiköltség-elosztó alakítható ki, és a fűtőtest teljesítménye minden üzemi állapotban nagyon pontosan és külső behatásoktól mentesen mérhető.
Amint a bevezetőben említettük, a találmány tárgya készülék fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére, főleg egy belépő- és kilépőcsatlakozón keresztül hőhordozó közeggel átjárt fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére, amely készülék legalább két darab, egymástól függőleges irányban meghatározott távolságra lévő hőmérséklet-érzékelővel rendelkezik, a hőmérséklet-érzékelők a fűtőtesttel hővezető kapcsolatban vannak, és a fűtőtest által leadott hőmennyiség egy kiértékelőkapcsolás segítségével a hőmérséklet-érzékelők által mért értékekből van számolva. A kitűzött feladatot a találmányunk szerint azzal oldjuk meg, hogy a két, közös tokozásban elhelyezett hőmérséklet-érzékelő közötti függőleges távolság számottevően kisebb a belépő és a kilépőcsatlakozó közötti függőleges távolságnál.
Ezzel találmányunk szerint a mérési értékekből számítással extrapolálni lehet egy görbére, amely leírja a fűtőtest várható hőmérsékleteloszlását, és amelyből a fűtőtest által leadott hőmennyiséget számítjuk, mégpedig mindössze két, közös tokozásban elhelyezett és az illető fűtőtest felületével közvetlenül érintkező hőmérséklet-érzékelő segítségével (kétérzékelős készülék).
Az így nyert mérési értékekből következtetni lehet a hőátadó felület összesített hőmérsékletlefutására, így valamennyi előforduló üzemi állapot egyforma pontossággal mérhető.
A találmány szerinti mérési módszer azt a tényt használja ki, hogy a fűtőtest üzemi állapotát egzaktul definiálja a felületi hőmérséklet lefutása. Amennyiben a felületen uralkodó hőmérsékletmezőt alkalmas mérési eljárással meghatározzuk, illetve figyelembe vesszük, akkor a fűtőtest teljesítménye egzaktul meghatározható anélkül, hogy a hőhordozó közeg állapotjellemzőire közvetlenül visszakövetkeztetnénk.
A korábban taglalt, ismert háromérzékelős készülékkel szemben a találmány szerinti konstrukciónál nincs szükség három érzékelő költséges behuzalozására. Ezenkívül a hőmérséklet-érzékelőket - az ismert megoldásokkal szemben - már nem szükséges nagy anyag- és munkaráfordítással a belépő-, illetve a kilépőcsatlakozónál elhelyezni. A hőmérséklet-érzékelők közvetlenül a fűtőtest felületére szerelhetők, mégpedig tetszés szerinti helyre és egymáshoz sokkal közelebb, mint amekkora az ismert fűtőtestek belépő- és kilépőcsatlakozója közötti távolság. A mért értékekből ugyanis kisebb távolság esetén is kielégítő pontossággal lehet extrapolálni az említett görbére. Ebből kifolyólag valamennyi, a fűtőtest felületével közvetlenül érintkező hőmérséklet-érzékelő egyetlen, közös tokozásban helyezhető el.
A találmány szerinti készülék egyik előnyös kiviteli alakja legalább három hőmérséklet-érzékelővel rendelkezik. Amennyiben a harmadik hőmérséklet-érzékelőt szintén az illető fűtőtest felületével közvetlenül érintkezőén helyezzük el, akkor az illető görbe extrapolálása, és így maga a mérési eredmény is pontosabb lesz. A harmadik hőmérséklet-érzékelő azonban a levegő hőmérsékletének mérésére is használható, és ekkor redundanciához jutunk, ami lehetővé teszi például külső manipuláció felfedezését. Folytatva a gondolatmenetet, a készülék egy negyedik mérőérzékelővel is ellátható, és ekkor három mérőérzékelőt a fűtőtesten helyezünk el, míg a negyediket mint teremhőmérsékletet mérő hőmérséklet-érzékelőt használjuk stb.
Harmadik paraméterként - két fűtőtestre helyezett hőmérséklet-érzékelő esetén - a fűtőtesten lévő két érzékelő magassága is használható.
A továbbiakban a találmányt egy kiviteli példa kapcsán, ábra alapján ismertetjük közelebbről. A mellékelt ábra egy fűtőtest vázaltos rajza, amelyen a hőmérsékleteloszlást és egy találmány szerinti kétérzékelős készülék vázlatos elhelyezését is feltüntettük.
Először a találmányunk alapját képező megfontolásokat szeretnénk ismertetni. Amennyiben a fűtőtest hőmérsékleteloszlását tekintjük, a következő összefüggések adódnak:
A hőmérséklet mindig szigorúan monotonan csökken a belépéstől a kilépésig. Normál tömegáram és különböző belépő hőmérsékletek esetén lineáris lefutások adódnak, amelyek meredeksége a belépő hőmérséklet csökkenésével csökken.
Változatlan belépő hőmérséklet és különböző tömegáramok esetén először egyenesek adódnak, amelyek meredeksége a tömegáram csökkenésével nő, majd további fojtás esetén már nemlineáris görbék, amelyek hőmérséklet-gradiense a kilépés irányában csökken.
Tehát a fűtőtest minden egyes üzemi állapotának a fűtőtest felületének pontosan definiált hőmérsékletlefutása felel meg. Amennyiben ismeijük ezt a lefutást, akkor a hőteljesítmény ugyancsak ismertnek tekinthető.
Minthogy a fűtőtest üzemi állapota meghatározott hőmérséklet-eloszlással jár együtt, ideális esetben vagyis a felület hőmérsékleteloszlásának egzakt ismerete esetén - a hőteljesítmény kiszámításához nincs szükség a teremhőmérséklet ismeretére, mert az effektív hőmérséklet-különbség a hőmérsékletlefutásban implicite már benne van. A teremhőmérséklet ismerete tehát redundancia, amit különböző módon ki lehet használni.
Az ábrán egy 1 fűtőtest vázlatos elölnézete látható. Egy 2 belépőcsatlakozón keresztül forró, például 90 °C-os víz folyik a nyíllal jelzett irányban az 1 fűtő3
HU 215 858 Β testbe, míg egy 3 kilépőcsatlakozón keresztül a, például 70 °C-ra lehűlt víz a nyíllal jelzett irányban elhagyja az 1 fűtőtestet.
Az 1 fűtőtest fölött feltüntettük a t hőmérsékletet °C-ban, míg tőle jobbra az 1 fűtőtest H magasságát %bán.
Korábban már említettük, hogy ha a hőhordozó közeg átfolyása nincsen lefojtva, akkor lineáris hőmérsékleteloszlást kapunk. Ennek az ábrán a 4 görbe felel meg, ami világosan mutatja, hogy az 1 fűtőtest felső részén (a 100% magasság közelében) uralkodó, példánkban 90 °C-os hőmérséklet lineárisan csökken az 1 fűtőtest alsó részén (a 0% magasság közelében) uralkodó, a példánkban 70 °C-os hőmérsékletre.
Ha viszont a hőhordozó közeg átfolyása fojtva van, akkor egy hasas 5 görbét kapunk, ami mutatja, hogy a hőmérsékletlefutás már nem lineáris: az 1 fűtőtest felső részén nagyobb a hőmérséklet-csökkenés, az alsó részén pedig kisebb.
A pillanatnyi üzemi állapotot jellemző görbe menetét egy 6 tokozásban elhelyezett, találmányunk szerinti mérőkészülék segítségével mérjük.
A mérőkészülék legalább két darab 7, 8 hőmérséklet-érzékelővel, előnyösen három darab hőmérséklet-érzékelővel rendelkezik.
A levegő hőmérsékletének mérésére a mérőkészülék egy további hőmérséklet-érzékelővel - ami tehát a harmadik vagy negyedik hőmérséklet-érzékelő - is el lehet látva (az ábrán nincs feltüntetve).
A legalább két 7, 8 hőmérséklet-érzékelő segítségével ki tudjuk számítani az illető üzemi állapotban uralkodó hőmérsékleteloszlást, vagyis a 4 görbét vagy az 5 görbét, és így megkapjuk az 1 fűtőtest által leadott, keresett hőmennyiséget.
A mérési módszer egyik előnyös megvalósításának az a lényege, hogy a fűtőtest felületén mért hőmérsékleteket a hőhordozó közeg belépő és kilépő hőmérsékletére való extrapolálására használjuk fel. Utána ezekből és a mért teremhőmérsékletből kiszámítjuk a logaritmikus hőmérséklet-különbséget, abból pedig a hőteljesítményt. Az ismert háromérzékelős mérési módszerrel szemben ennek az az előnye, hogy kompakt fűtésiköltség-elosztóval realizálható, és a készüléket nem szükséges részekre bontva telepíteni.
A teremlevegő hőmérsékletének mérését ebben az esetben is helyettesíteni lehet a hőmérsékletlefutásból kiinduló számítással.
Egy másik lehetséges kiviteli alakban nem a belépő és kilépő hőmérsékletre való extrapolálására használjuk a mért hőmérsékleteket, hanem közvetlenül a logaritmikus hőmérséklet-különbséget számítjuk ki belőlük. Ehhez módosítani kell a számítási egyenletet, illesztőtényezőket kell bevezetni vagy alkalmas empirikus egyenletet kell felállítani. Minthogy a belépő és kilépő hőmérsékletből származtatott logaritmikus hőmérséklet-különbség empirikus függvény, más hőmérsékletekből kiindulva is el lehet jutni egy vele egyenértékű mennyiséghez.
A teremlevegő hőmérsékletének mérését ebben az esetben is helyettesíteni lehet a hőmérsékleteloszlásból kiinduló számítással.
Egy további kiviteli alakban a teremlevegő hőmérsékletének mérését a mért felületi hőmérsékletekkel együtt a hőhordozó közeg átfolyásának kiszámítására használjuk fel, majd a belépő és a kilépő hőmérsékletből, valamint az átfolyásból határozzuk meg a hőteljesítményt.
Ez a módszer felhasználható a hőhordozó közeg oldali hőteljesítménynek a mért hőmérséklet-értékekből és a teremlevegő hőmérsékletéből való közvetlen meghatározására is.
A módszer egy további megvalósítása nem a hőhordozó közeg jellemzőire alapozott számítási utat használja, hanem a mért hőmérsékleteket és egy fűtőtestet jellemző jelleggörbét, amelynél az exponens és/vagy a korrekciós tényezők a hőmérsékleteloszlás nemlinearitásától függenek.
A készülék manipulációkkal szembeni védettségét növelendő, a teremlevegő hőmérsékletének járulékos méréséből adódó redundanciát fel lehet használni magának a teremlevegő hőmérséklete mérésének plauzibilitás szempontjából való ellenőrzésére. A redundancia kihasználásának egy másik lehetősége az, hogy a mérőkészülék pontosságának növelése céljából a teremlevegő hőmérséklete mérésének korrigálására használjuk fel. És egy további lehetőség: a redundanciát - szintén a teremlevegő hőmérséklete mérésének plauzibilitás szempontjából való ellenőrzése révén - a készülék bekapcsolási küszöbe pontosságának javítására használjuk fel.
A készülék előnyösen a fűtőtest magasságának mintegy felső egyharmadában van elhelyezve, mert a mérési pontosságot ez is növeli.
A továbbiakban a találmány érthetőbbé tétele érdekében számítási módszereket részletezünk.
Az egyenletekben a következő rövidítéseket alkal-
mázzuk:
υν belépő hőmérséklet,
Ur kilépő hőmérséklet,
υ υ2, υ3 a hőátadó felület 1., 2., 3. mérési helyen mért hőmérséklete,
X|, x2, x3 a mérési helyek belépőcsatlakozótól mért függőleges távolsága,
levegőhőmérséklet,
Q fűtőtest teljesítménye,
K„K2,K3,K4 fűtőtestre jellemző konstans,
K5 fűtőtesttől és beépítési magasságtól függő konstans.
1.) Belépő és kilépő hőmérsékletre extrapolálás a hőátadó felület két tetszés szerinti hőmérsékletéből Először kiszámítjuk az uL, υ(, υ2 mért értékekből a υν, dr belépő és kilépő hőmérsékletet, majd azokból a fűtőtest Q teljesítményét:
HU 215 858 Β ,1A V2- L
In ™ ln (
Χςι
I)
Λ = 1>L + e x2 x2xl ln ^2-¾ ι> ΊΛ 1 L
II)
1Λ (Vl1>T
III) Q = K]
A A?
In
A-A
A-A
2. A fűtőtest teljesítményének közvetlen kiszámítása a hőátadó felület két tetszés szerinti hőmérsékletéből és a levegő-hőmérsékletből
1. lehetőség:
-Xl x2“xl ln
Ch
L t$H
L x2_xl ln·
Q = K2 ln· x2xl ^i-^L 2’ L
HU 215 858 Β *1 x2
ΙηΛ.Α)
2. lehetőség:
Q = κ3 x2~xi x2xl ln(^- ^L) X1 x2 ln^1-^L
Mért értékek: uL, υ1; υ2.
3. A fűtőtest teljesítményének közvetlen kiszámítása a 25 hőátadó felület két tetszés szerinti hőmérsékletéből, a levegő-hőmérséklet mérése nélkül
Q = K4
* X1
2>1 xl“x2
^1 - 1
*5
x2 ·]
1- 1______ xlx2
7X - ±
2
K5
7>
X1 - 1 -1
,51 h'í 1_1 xl~x2 1 - 1 1 I_1 xl’x2
ahol letére a hőátadó felületen mért harmadik hőmérsékK4 a fűtőtestre jellemző konstans, let segítségével (υΐ5 υ2, υ, mért mennyiségekből υν,
K5 a fűtőtesttől és a relatív beépítési magasságtól függő t)R számítása, belőlük pedig Q számítása) konstans. 45 A t)L levegő-hőmérsékletre a AL korrekciós érték υ3
4.) Korrekciós, illetve hitelesítő érték 1.) típusú elektro- segítségével:
nikus fütésiköltség-elosztó mért levegő-hőmérsék1-X3 x3
A dl levegő-hőmérséklet korrekt mérése esetén Al=0. Tehát az eredmény például felhasználható a levegő-hőmérséklet mérésének plauzibilitás szempontjából való ellenőrzésére.
5.) Korrekciós, illetve hitelesítő érték 2.) típusú elektronikus fütésiköltség-elosztó mért levegő-hőmérsék55 letére a hőátadó felületen mért harmadik hőmérséklet segítségével (υ1; υ2, uL mért mennyiségekből Q számítása)
HU 215 858 Β
A uL levegő-hőmérsékletre a AL korrekciós érték υ3 segítségével:
Ιη(ν'ϊ-υ-υ) - — In (^2-¾) x2 <l-x3) xi x2 •k (Vl) e x2_xl
x3
A uL levegő-hőmérséklet korrekt mérése esetén
Al=0.

Claims (6)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Készülék fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére, főleg egy belépőcsatlakozón (2) és kilépőcsatlakozón (3) keresztül hőhordozó közeggel átjárt fűtőtest (1) által leadott hőmennyiség mérésére, amely készülék legalább két darab, egymástól függőleges irányban távközre lévő hőmérséklet-érzékelővel (7, 8) rendelkezik, a hőmérséklet-érzékelők (7, 8) a fűtőtesttel (1) hővezető kapcsolatban vannak, és a fűtőtest (1) által leadott hőmennyiség egy kiértékelőkapcsolás segítségével a hőmérsékletérzékelők (7,8) által mért értékekből van számolva, azzal jellemezve, hogy a két, közös tokozásban (6) elhelyezett hőmérséklet-érzékelő (7, 8) közötti függőleges távolság számottevően kisebb a belépőcsatlakozó (2) és a kilépőcsatlakozó (3) közötti függőleges távolságnál.
2, Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy három vagy több hőmérséklet-érzékelővel (7, 8) rendelkezik.
3. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a hőmérséklet-érzékelőknek (7, 8) legalább az egyike a fűtőtest (1) felületével közvetlenül érintkezik.
4. A 2. vagy a 3. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a hőmérséklet-érzékelőknek (7, 8) legalább az egyike a környező levegő hőmérsékletét méri.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a kiértékelőkapcsolás úgy van kialakítva, hogy a hőmérséklet-érzékelők (7, 8) által mért értékekből egy görbére (4, 5) extrapolál, amely a fűtőtestnek (1) - a hőhordozó közeg fűtőtesten (1) keresztüli mindenkori átfolyásától függő - várható hőmérséklet-eloszlását leírja.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a hőmérséklet-érzékelőket (7, 8) magába foglaló tokozás (6) a fűtőtest (1) magasságának felső egyharmadában van a fűtőtestre (1) szerelve.
HU9403643A 1993-12-30 1994-12-16 Készülék fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére HU215858B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4344981A DE4344981C2 (de) 1993-12-30 1993-12-30 Vorrichtung zur Messung der von einem Heizkörper abgegebenen Wärmemenge

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT68865A HUT68865A (en) 1995-08-28
HU215858B true HU215858B (hu) 1999-03-29

Family

ID=6506531

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9403643A HU215858B (hu) 1993-12-30 1994-12-16 Készülék fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0669524B1 (hu)
AT (1) ATE181769T1 (hu)
CZ (1) CZ291559B6 (hu)
DE (2) DE4344981C2 (hu)
DK (1) DK0669524T3 (hu)
ES (1) ES2135522T3 (hu)
HU (1) HU215858B (hu)
PL (1) PL174593B1 (hu)
SI (1) SI9400457A (hu)
SK (1) SK282137B6 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19756104C5 (de) * 1997-12-17 2014-09-11 Ista International Gmbh Verfahren zur Regelung der Vorlauftemperatur einer Zentralheizungsanlage bzw. eines Heizkreises
DE19858307C2 (de) * 1998-12-17 2003-05-15 Viterra Energy Services Ag Verfahren und Vorrichtung zur Bestimmung des Volumenstromes oder der Strömungsgeschwindigkeit und/oder der Temperatur eines durch ein Rohr strömenden Mediums

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT8053304V0 (it) * 1980-06-17 1980-06-17 Fiat Ricerche Dispositivo contatore di calore
BE892583A (fr) * 1982-03-22 1982-07-16 Hermant Rene Compteur indiquant le coefficient permettant de calculer la repartition des frais de chauffage

Also Published As

Publication number Publication date
SK148894A3 (en) 1995-07-11
CZ291559B6 (cs) 2003-04-16
PL306592A1 (en) 1995-07-10
HUT68865A (en) 1995-08-28
ATE181769T1 (de) 1999-07-15
SK282137B6 (sk) 2001-11-06
DE4344981C2 (de) 1997-07-24
DE59408445D1 (de) 1999-08-05
EP0669524B1 (de) 1999-06-30
DE4344981A1 (de) 1995-07-06
DK0669524T3 (da) 1999-11-22
ES2135522T3 (es) 1999-11-01
EP0669524A1 (de) 1995-08-30
CZ298594A3 (en) 1995-07-12
SI9400457A (en) 1995-06-30
PL174593B1 (pl) 1998-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6662121B1 (en) Thermal fluid sensor, fluid discriminating apparatus and method, flow sensor, and flow rate measuring apparatus and method
RU2757064C1 (ru) Датчик теплового потока с повышенным теплообменом
US9671266B2 (en) Method for thermally determining mass flow of a gaseous medium and thermal mass flow meter
EP0404567A1 (en) Temperature reference junction for a multichannel temperature sensing system
US4779458A (en) Flow sensor
US11293948B2 (en) System and method for correcting current value of shunt resistor
CN105008870B (zh) 热式流体计测装置
US4482006A (en) Thermal energy meter
US8583385B2 (en) Thermal, flow measuring device
US4845984A (en) Temperature compensation for a thermal mass flow meter
US4770037A (en) Method for determining the flow of a fluid
HU215858B (hu) Készülék fűtőtest által leadott hőmennyiség mérésére
CN212482587U (zh) 一种热式质量流量计探头
CN111947727A (zh) 一种热式质量流量计探头
JP3719802B2 (ja) 多点計測型流量計
CN112424572B (zh) 对压力不敏感的热型流量计
US20240044685A1 (en) Electronic heat balance flow meter
RU2152008C1 (ru) Устройство для поверки теплосчетчиков
DK180457B1 (en) SUPPLY METER WITH A TEMPERATURE MEASUREMENT ALGORM
RU2039939C1 (ru) Устройство для измерения малого массового расхода газа
RU2196308C2 (ru) Способ локального контроля и учета теплопотребления
Wu et al. Experimental study of convective heat transfer response to relative humidity in source arrays
KR200290516Y1 (ko) 열식 삽입형 유량계측 장치
Mikheev et al. Hot-Wire Velocity Measurements without Calibration
KR100791480B1 (ko) 열식 삽입형 유량계측 장치

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees