HU214838B - Eljárás talajszennyezők mikrobiológiai lebontásának fokozására - Google Patents

Eljárás talajszennyezők mikrobiológiai lebontásának fokozására Download PDF

Info

Publication number
HU214838B
HU214838B HU9300493A HU9300493A HU214838B HU 214838 B HU214838 B HU 214838B HU 9300493 A HU9300493 A HU 9300493A HU 9300493 A HU9300493 A HU 9300493A HU 214838 B HU214838 B HU 214838B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
soil
derivatives
contaminated
cyclodextrin
cyclodextrins
Prior art date
Application number
HU9300493A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT67333A (en
HU9300493D0 (en
Inventor
Éva Fenyvesi
József Szejtli
Original Assignee
Wacker-Chemie Gmbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wacker-Chemie Gmbh. filed Critical Wacker-Chemie Gmbh.
Priority to HU9300493A priority Critical patent/HU214838B/hu
Publication of HU9300493D0 publication Critical patent/HU9300493D0/hu
Priority to EP94102711A priority patent/EP0613735B1/en
Priority to DE1994600058 priority patent/DE69400058T2/de
Priority to US08/200,349 priority patent/US5425881A/en
Priority to JP6049943A priority patent/JP2700762B2/ja
Publication of HUT67333A publication Critical patent/HUT67333A/hu
Publication of HU214838B publication Critical patent/HU214838B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09CRECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09C1/00Reclamation of contaminated soil
    • B09C1/10Reclamation of contaminated soil microbiologically, biologically or by using enzymes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09CRECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09C1/00Reclamation of contaminated soil
    • B09C1/02Extraction using liquids, e.g. washing, leaching, flotation

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Mycology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)

Abstract

Eljárás szerves anyagőkkal szennyezett talajők biőlógiai tisztításánakjavítására, amelynek sőrán ciklődextrinek vagy valamely származékaiőldatát keverik a szennyezett talajhőz őlyan menn iségben, amely képesfelőldani a szennyező kőmpőnenseket és esetleg ezek szennyezőlebőntási termékeit/köztitermékeit, hőgy ezáltal a szennyezőkőmpőnensek könnyebben hőzzáférhetővé váljanak a lebőnt sűkra képesmikrőőrganizműsők számára. A találmány szerinti eljárás könnyenbeilleszthető bármely ismert biőlógiai lebőntási technika főlyamatába. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás szerves anyagokkal szennyezett talajok biológiai tisztításának javítására, amelynek során ciklodextrinek vagy származékaik oldatát keverjük a szennyezett talajhoz olyan mennyiségben, amely képes feloldani a szennyező komponenseket és ezek esetleg szennyező lebontási termékeit/köztitermékeit, hogy ezáltal a szennyező komponensek könnyebben hozzáférhetővé váljanak a lebontásukra képes mikroorganizmusok számára. A találmány szerinti eljárás könnyen beilleszthető bármely ismert biológiai lebontási technika folyamatába.
A veszélyes anyagokkal szennyezett talajok tisztítása az egyik leggyakoribb környezetvédelmi probléma. A kőszén- és kőolaj alapú üzemanyaggyártás toxikus, mutagén és rákkeltő sajátságú poliaromás szénhidrogénekkel szennyezi a talajt. Az iparban évek óta használt könnyű-szénhidrogén oldószerek lerakodtak a talajban. A fakonzerváló üzemek poliaromás szénhidrogénekkel és kreozottal szennyezik a földet. Az ipari hulladékokon kívül nehezen lebomló növényvédő szerekkel is szennyezettek a talajok. Az elhagyott területek újrahasznosítása során rábukkantak a korábbi lerakóhelyeken a föld alatti tartályokból szivárgó szennyezésekre is.
A talajok tisztítására számos módszert használnak: biológiai kezelés, a szennyezők immobilizálása, nagynyomású módszerek, oldószeres extrakció, szuperkritikus folyadékextrakció, magas hőmérsékletű deszorpció, gőzextrakció stb. Illékony szennyezők eltávolításának szokásos módja az, hogy a talajvizet a felszínre pumpálják, és elszívják a levegőt egy földfelszíni berendezéssel, vagy a felszín alatti réteg illékony szennyezőit vákuumextrakcióval távolítják el, vagy földcserét hajtanak végre.
Napjainkban a helyszínen történő biológiai lebontás áll a tudományos kutatások középpontjában. Ez olcsóbb, nagy hatékonyságú, de időigényes módszer. Hónapok vagy évek telhetnek el, mire a szennyezés elfogadható szintre csökken. Számos technikát fejlesztettek ki a biológiai lebontás gyorsítására azon túlmenően, amit tápanyagok és víz adagolásával, a pH beállításával el lehet érni. Ezek a technikák kémiai és biológiai kezelések, melyek célja, hogy a szennyezők könnyebben hozzáférhetővé váljanak a mikroorganizmusok számára; olyan adalékok alkalmazása, melyek az egyébként nem lebomló szennyezők kometabolizmusát segítik elő; és speciálisan kifejlesztett kevertbaktérium-kultúrák alkalmazása.
A kutatások során világossá vált, hogy a szennyezők biológiai lebontásának sebességmeghatározó lépése a fázisok közötti tömegáram.
A nagy felületű talajrészecskék hatékonyan visszatartják a szerves szennyezőket, minél nagyobb a szervesanyag-tartalmuk, annál erősebben. Minél inkább hidrofób a szennyező, annál nagyobb az affinitása a talaj szerves anyagához. Kimutatták, hogy az adszorbeált szennyezők lebomlása lényegesen lassúbb.
Néhány ismert eljárás a szennyezők biológiai hozzáférhetőségét azáltal javítja, hogy a talajról való deszorpciót segíti elő. A deszorpciót a szennyező kémiai módosításával [például hidroxilezés Fenton reagenssel (H2O2+Fe2+), Gauger W.K., Srivastava V.J., Hayes T. D., Linz D.G.: Symposium on Gas, Oil, Coal and
Environmental Biotechnology III, New Orleans, (1990)], felületaktív anyagokkal vagy oldószerrel érik el.
Az EP 0310005 számú szabadalom szerint biotenzidek (trehalózlipid, ramnózlipid) segítségével deszorbeálják a szénhidrogéneket a talajról. Poliklórozott herbicidek és poliklórozott bifenilek biológiai lebomlását felületaktív anyagokat előállító mikroorganizmusok hozzáadásával sikerült felgyorsítani [Banerjee S., Duttagupta S., Chakrabarty A.M.: Arch. Microbiol., 135, 110 (1983); Berg G., Seech A.G., Lee H., Trevors J.T.: J. Environ. Sci. Health, A25, 753 (1990)]. ADD 280117 számú szabadalom szerint kémiai adalékokkal (szintetikus tenzidekkel) emulgeálják a veszélyes anyagokat.
A fenantrén biológiai lebonthatóságának is határt szab szorpciója a talajhoz. Feltételezték, hogy javul a lebonthatóság, ha sikerül szolubilizálni. A kereskedelemben kapható felületaktív anyagok azonban 1 tömeg%-ban alkalmazva nem mutattak ilyen hatást [Ellis B., Theile P., Viney J., Rees J.: Chemistry & Industry, 23, 778 (1989)].
Metanollal és etanollal egyaránt hatékonyan lehet a talajból extrahálni poliaromás szénhidrogéneket [Gauger W.K., Srivastava V.J., Hayes T.D., Linz D.G.: Symposium on Gas, Oil, Coal and Environmental Biotechnology III, New Orleans, (1990)]. Mindkét oldószert biológiailag kompatibilisnek tartják. Egy másik tanulmányból azonban az derült ki, hogy bár sem a metanol, sem az etanol nem befolyásolja hátrányosan a talaj bioaktivitását, még 10 tömeg% koncentrációnál sem, jelentősen csökkentik azonban a populációt, és valószínűleg a mikroflóra deverzitását is. Ezek az oldószerek nem javították a talajban lévő poliaromás szénhidrogének oldékonyságát, sőt csökkentették a biológiai lebontás sebességét feltehetően a populáció csökkenése miatt [Kustritz J.M., Preston J.C., Dobbins D.C.: Abstr. Gén. Meet. Am. Chem. Soc. Microbiol. (92 Meet, 352) (1992)]. Laboratóriumi előkísérletek eredményei arra mutatnak, hogy vízben oldhatatlan oldószerek (például dekalin) lipofil mediátorként segítik elő a poliaromás szénhidrogének tömegáramát, és javítják biológiai lebontásukat [Bryniok D., Brunner W., Eichler B., Köhler A., KnackmuB Abstr. Int. Environ. Contam. in Centr. and East. Europe (Budapest, 1992. okt. 12-16.) 317. oldal]. Optimális lebomlás azonban csak akkor érhető el, ha a deszorpció és a biológiai lebontás nem ugyanabban a műveleti egységben történik. Ezzel a módszerrel tehát egy további szennyező (az oldószer) kerül a talajba.
A találmány célja a szerves szennyezők deszorpciójának javítása a környezet további szennyezése nélkül.
További cél a talajban lévő szerves szennyezők biológiai lebontásának gyorsítása.
A fenti célokat olyan eljárással érjük el, amelynek során a talajok biológiai tisztítására deszorpciót elősegítő adalékok vizes (nem szerves) oldatait alkalmazzuk. A szennyezett talajt bepermetezzük vagy elkeverjük ciklodextrinek vagy származékaik vagy ezek keverékének vizes oldatával, és ismert módon biológiai lebontásnak vetjük alá, azaz ellátjuk a szükséges tápanyagokkal,
HU 214 838 Β beoltjuk a szerves szennyezők lebontására képes baktérium- vagy gombakultúrákkal. A ciklodextrinek vagy származékaik képesek deszorbeálni és a mikroorganizmusok számára hozzáférhető, szolubilizált formában tartani a szerves szennyezőket. Hatásuk alapja zárványkomplexképzés. Ez a reverzibilis folyamat állandó értéken tartja a szennyező koncentrációját a talaj szuszpenzió vizes fázisában.
A találmány szerinti megoldás a ciklodextrinek zárványkomplexképző képességén alapul. A talajban lévő szerves szennyezők legtöbbje (poliaromás szénhidrogének, poliklórozott fenolok és bifenilek, dioxinok, furánok) alkalmas vendégmolekulák a ciklodextrinekkel való komplexképzéshez. A komplexképzés mértéke a sztérikus illeszkedés és a vendégmolekula hidrofób jellegének függvénye. A 2 vagy 3 gyűrűtagszámú poliaromás szénhidrogének jól illeszkednek a β-ciklodextrin üregébe, míg a nagyobb gyűrűtagszámúak (például pírén, benzo[a]pirén, benzo[e]pirén, perilén, benzo[g,h,i]perilén, körönén) inkább a γ-ciklodextrin gyűrűjébe illenek [Blyshak L.A., Rossi T.M., Patonay G., Warner I.M.: Anal. Chem. 60, 2127 (1988)]. Szabadalmazott eljárások szerint ciklodextrinnel ki lehet oldani a bitument az olaj homokból [US—4443 323, Jpn. Kokai JP 82 121 090, Jpn. Kokai JP 84 33 387, EP-A-16 855] és indolt kátrányból [Ikushima Kenji: JETI, 38(6), 93 (1990)]. A fenol-βciklodextrin komplex igen nagy stabilitású, fenol-származékok mint antimikrobiális hatású szerek (kreozot) és diarrhea elleni gyógyszerek (guajacol) formulázhatók β-ciklodextrinnel (Jpn. Kokai, JP 87185011, Jpn. Kokai, JP 87 142 132]. 19 klórfenol, köztük mono-, di-, tri-, tetra- és pentaszubsztituált származékok elválaszthatók β-ciklodextrint kémiailag kötött formában tartalmazó oszlopon [Paleologou M., Li S., Purdy W.C.: J. Chromatogr. Sci. 28, 311-318 és 319-323 és Can. J. Chem. 68(7), 1208-14 (1990)]. A pentaklór-fenol oldékonysága jelentősen megnő metil-β-ciklodextrinszármazékok oldataiban [Szeman J., Szente:, Szabó T., Vikmon M.: The Sixth International Cyclodextrin Symposium, Chicago (1992. árpilis 21-24.)]. Poliklórozott bifenil izomerek β-ciklodextrin-komplexeinek spektrális viselkedését is tanulmányozták már [Yamaguchi H., Ninomiya K.: Spectrochim. Acta, Part A37A, 119 (1981)]. Klór-benzolokat, poliklórozott bifenil-származékokat, tetraklór-dibenzo-p-dioxin izomerek és poliaromás szénhidrogéneket sikerült elválasztani ciklodextrinnel módosított micelláris elektrokinetikus kromatográfiával (CD-MEKC), a micelláris oldathoz ciklodextrint adva [Terabe S., Miyashita Y., Shibata O., Bamhart E.R., Alexander L.R., Patterson D.G., Karger B.L., Hosoya K., Tanaka N.: J. Chromatogr., 516(1), 23-31 (1990)]. Növényvédő szerek, rovar- és gombaölő szerek ciklodextrinnel komplexált formában stabilabbak, kevésbé illékonyak, jobban oldódnak és nedvesednek, ennek eredményeként javul a hatékonyságuk és esetenként elnyújtott hatást mutatnak [Szente L.: Application of cyclodextrines in the modem agriculture, CYCLOLAB Reports No. 204 (1992)]. Különböző szerkezetű festékek (például azofestékek, antrakinonszármazékok, akridin-, trifenilmetán-, tionin-, cianinfestékek), nyersanyagaik és a gyártásuk során keletkezett melléktermékek komplexképzésének vizsgálata a ciklodextrin-kutatás hálás területe, amit a témában közölt nagyszámú publikáció is mutat [Szejtli J.: The use of cyclodextrins in biotechnological operations in New trends in cyclodextrins and derivatives (Ed. Duchane D.), Editions de Santé, 596. oldal (1991)].
A ciklodextrinek alkalmazhatók szennyvizek tisztítására. A mikrobaflórát károsító anyagok (például növényvédő szerek, fenolok) koncentrációját a mikroorganizmusok számára még nem zavaró, alacsony koncentráción lehet tartani ciklodextrines komplexképzéssel [Oláh J., Cserháti T., Szejtli J.: Water Rés. 22, 1345 (1988)], és ezzel az aktivált iszap nem veszít méregtelenítő képességéből (HU-196 578). Vízben oldódó β-ciklodextrin-polimert adva fenoltartalmú szennyvízhez a Candida tropicalis méregtelenítő hatása fokozódik [Bánky B., Recseg K., Novak B.: Magy. Kém. Lapja 40, 188 (1985)]. Vízben oldott poliklórozott bifenilek megkötődnek β-ciklodextrin gyöngypolimer oszlopon (US-4 726905).
A technika állása szerint talajtisztítási eljárásban nem alkalmaztak eddig ciklodextrint.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a ciklodextrinek és származékaik elősegítik a szennyezők leoldását a talajról - ahogy ezt az 1-8. példák extrakciós kísérletei bizonyítják -, amit fel lehet használni a szerves anyagokkal szennyezett talaj ok biológiai tisztításának gyorsítására.
A ciklodextrinek mikrobiológiai alkalmazásait nemrégen foglalták össze [Femia R., Scypinski S., Lőve L.J.C.: Environ. Sci. Technoi. 19, 155 (1985), Szejtli J.: Carbohydr. Polym. 72(4), 375-92 (1990)]. A ciklodextrinek képesek a mikroorganizmusok növekedésének stimulálására és a bioszintézisek sebességének növelésére. Hatásuk a mikrobiolóigai folyamatokra különböző eredetű lehet:
• A ciklodextrinek módosíthatják a sejtmembrán átjárhatóságát, például prodigiozin képződéskor [Bar R., Rokem J.S.: Biotechn. Letters, 72, 447 (1990)] és lankadicin fermentációjakor [Sawada H., Swzuki
T., Akiyama S., Nakao Y.: Appl. Microbiol. Biotechnoi. 26, 522 (1987)] a ciklodextrin feltehetően roncsolja a sejtfalat.
• Komplexálás révén kiküszöbölhető a szubsztrát és termékgátlás, így például Saccharomyces cerevisiae sejtek végzik a benzaldehid és a vanillin átalakítását alkohollá, a- vagy β-ciklodextrin jelenlétében megnő az átalakulás sebessége, ha a ciklodextrineket a szubsztráttal azonos moláris koncentrációban alkalmazzák [Bar R.: Appl. Microbiol. Biotechnoi. 3125 (1989)]. A fermentációs közeghez βciklodextrint adva a benzaldehid -» L-fenil-acetilkarbinol átalakulás is felgyorsult [Mahmoud Wafaa M., El-Sayed, Abdel Halim M.M., Coughlin Róbert W.: Biotechno. Bioeng., 36(3), 256-62 (1990)]. Mindkét példában jelentősen csökkent az aromás aldehidek gátló hatása ciklodextrinek jelenlétében.
HU 214 838 Β • A termék komplex formában stabilabb, így például nistatin [Szejtli J., Stadler Sz.A., Vikmon M., Piukovich S., Inczefy I., Kulcsár G., Zlatos G.: H.P. 196230 (1988)] és glutation [Suzuki Y., Imazizumi A., Ono S., Sato Y.: J. Pharm. Dyn. 8, 39 (1985)] stabilizálásával nő a gyártási kapacitás.
• A gátló hatású szennyező komponensek távoltarthatók komplexálással, így például a pertusszisz toxin termelése jelentősen javul metil-ciklodextrinek jelenlétében, mert a gátló hatású zsírsavak komplexálódnak (Jpn. Kokai, JP-83 67182).
• Komplexképzés révén a ciklodextrinek fokozzák a rosszul oldódó szubsztrátok oldékonyságát, melyek ezzel könnyebben elérhetővé válnak a biokatalizátor számára, így például ciklodextrinek hozzáadásával egyszerű vizes fermentációs rendszerben lényegesen javult a koleszterin, szitoszterin és delta-koleszteron átalakulása androsztendionná és androsztadiéndionná, amit a Mycobacterium sp. NRRL-B 3683 végez [Hesselink P.G.M., Van Vliet S., DE Vries H., Witholt B., Enzyme Microb. Technoi. 11, 398 (1989)]. Koleszterin esetében β-ciklodextrinnel, szitoszterin és delta-koleszteron átalakításakor γciklodextrinnel értek el jobb eredményt. Egy másik példában a hidrokortizon oldékonyságának növekedése okozza a prednizolontermelés nagy mértékű fokozódását (BE 894501). A 6a-fluor-, 16aizopropenil-dihidro-kortexolone mikrobiális átalakulása szinaflánná javult a β-ciklodextrin oldékonyságfokozó hatása következtében [Belikov V.G., Kompantseva E.V., Gavrilin M.V., Umnova E.F.: Biotekhnologiya, (5), 63-4 (1991)].
• A komplexbe zárt szubsztrát esetleg gyorsabban halad át a sejtfalon.
A jelen találmány szerint a ciklodextrinek - azonkívül, hogy a szennyező anyagok deszorpcióját elősegítik -, a lebontásukban résztvevő mikroorganizmusok növekedését is stimulálhatják.
A találmány tárgya eljárás szerves anyagokkal szennyezett talajok biológiai tisztításának javítására, amelynek során az ismert módon, baktérium- vagy gombakultúrával szilárdfázisú vagy iszapfázisú technikával vagy in situ felszín alatti biológiai módszerrel végzett talajtisztítás során ciklodextrinek és/vagy valamely származékuk 0,1-60 tömeg%-os oldatát keveijük a szennyezett talajhoz a talajra számítva 0,1-30 tömeg% mennyiségben.
A találmány egyik megvalósítási módja szerint ciklodextrinek és/vagy származékaik vagy ezek keverékének oldatával nedvesítjük a talajt, és egyébként a szilárd fázisú biológiai tisztítás megszokott műveleti lépéseit alkalmazzuk akár szabad földön, akár reaktorban történik a kezelés. A ciklodextrinek és/vagy származékaik vagy ezek keverékét előnyösen az egyszeri irrigációra használt, tápanyagokat és pH-beállító anyagokat tartalmazó oldatba keverjük.
Az iszapfázisú kezeléseknél a szerves szennyezők oldódása a sebességmeghatározó lépés, mivel itt a megfelelő keverés és levegőztetés biztosítva van. A találmány egy másik megvalósítási módja szerint a ciklodextrinek és/vagy származékaik vagy ezek keverékének oldatát használjuk a talaj feliszapolásához függetlenül az alkalmazott kezelési technikától akár a helyszínen földhányásokkal kialakított lagúnákban, akár reaktorokban (például levegőátfújásos reaktorokban), akár más iszapfázisú kezelési rendszerekben.
A találmány egy további megvalósítási módja szerint a ciklodextrineket és/vagy származékaikat vagy ezek keverékét a tápanyagoldatban oldjuk, és ezt azután kutakon és árkokon keresztül injektáljuk a szennyezett zónába valamely in situ felszín alatti biológiai tisztítási technikát alkalmazva.
A ciklodextrinek vagy származékainak típusát, vagy ezek keverékének oldatát a talaj típusától, a szennyező fajtájától és mennyiségétől és a biológiai tisztítási technikától függő mennyiségben alkalmazzuk. A ciklodextrinek és/vagy származékaik vagy ezek keverékének koncentrációja az oldatban 0,1-60 tömeg%.
A találmány szerinti megoldásokban alkalmazott ciklodextrin lehet α-, β- vagy γ-ciklodextrin, a ciklodextrin-származék lehet alkil-, hidroxi-alkil-, acil-származék (például metil-, etil-, hidroxi-etil-, propil-, acetil-, szukcinil-származék) vagy ezek polimer származéka (például epiklór-hidrinnel vagy izocianáttal térhálósítva) vagy ezeknek a polimereknek alkil-, hidroxi-alkil-, acilszármazékai. Előnyösen a nagyobb oldékonyságú ciklodextrin-származékok (C^ lánchosszúságú alkil-, hidroxi-alkil-, acil-származékok és 4-6000 átlagmolekulatömegű polimerek), mert ezek zárványkomplexei is jól oldódnak, míg az α-, β- és γ-ciklodextrin komplexek gyakran kiválnak csapadék formájában. A fenti ciklodextrinek és származékaik bármely keveréke is használható, előnyösen a ciklodextrin gyártása során keletkező konverziós elegy, amely keményítőn kívül α-, β- és γciklodextrint is tartalmaz.
A találmány szerinti eljárás legfontosabb előnye az, hogy a talajban lévő szerves szennyező komponensek szintjét csökkenti. Könnyen beilleszthető bármely biológiai tisztítási rendszerbe. A legjobb eredményeket úgy értük el, ha az olajjal szennyezett talajt feliszapoltuk ciklodextrint és/vagy származékait vagy ezek keverékét tartalmazó oldattal, és beoltottuk a mikroorganizmusokkal. A gyorsabb lebontás valószínűleg annak a következménye, hogy javult a mikroorganizmusok hatékonysága és a kontaktus a szennyező anyagokkal.
A találmány szerinti eljárás alkalmazható festékipari, szintetikus gumifeldolgozó-ipari hulladékkal, kátránnyal, olajiszappal, fakonzerváló hulladékkal, növényvédő szerekkel, rovarölő szerekkel, olajfinomítóból származó hulladékkal, kreozottal szennyezett talajok tisztítására.
A következő példák bemutatják a találmány szerinti eljárás használatát és működését.
1. példa
Antracénnel szennyezett talaj extrakciója
A feltalálók laboratóriuma melletti földterületről vett talajmintát megszitáltuk (szemcseméret < 0,8 mm) és 0,5 mg/g antracénnel szennyeztük, majd a következő ciklodextrin-származékok vizes oldataival extraháltuk:
HU 214 838 Β (A% értékek tömeg%-ot jelentenek)
ACDPS (α-ciklodextrin polimer) 54% CD-tartalom, Mw=33500 (CYL-201,
Cyclolab, Budapest)
AcACDPS (acetilezett α-ciklodextrin polimer);
MW=35OO (CYL-344/1, Cyclolab, Budapest)
RAMEB (random módon metilezett βciklodextrin); D.S.=1,8 (Wacker Chemie GmbH, München)
HPBCD (2-hidroxi-propil- β-ciklodextrin);
D.S =2,8 (Chinoin, Budapest)
BCDPS (β-ciklodextrin polimer) 55% CD-tartalom Mw=4300 (CYL-310, Cyclolab)
AcBCDPS (acetilezett β-ciklodextrin polimer);
Mw=4700L-344/2, Cyclolab, Budapest)
GCD (γ-ciklodextrin); (Wacker Chemie GmbH, München)
AcGCD (acetilezett γ-ciklodextrin); 75% CDtartalom D.S =6,9 (CYL-349/1, Cyclolab, Budapest)
AcGCD (acetilezett γ-ciklodextrin); 70% CDtartalom D.S.=11,5 (CYL-349/6, Cyclolab, Budapest)
GCDPS (γ-ciklodextrin polimer); 57% CD-tartalom, Mw=3800 (CYL-309, Cyclolab, Budapest)
AcGCDPS (acetilezett γ-ciklodextrin polimer);
50% CD-tartalom,
Mw=5300 (CYL-252/4, Cyclolab, Budapest)
DS= szubsztitúciós fok glükózegységre számítva
Mw= tömeg szerinti átlagmolekula-tömeg gélpermeációs kromatográfiával mérve ACA 54 Ultrogel oszlopon
CD-tartalom = ciklodextrin-tartalom 1 g talajt 10 ml oldószerrel kevertettünk mágneses keverővei 15 percig szobahőmérsékleten, utána hagytuk ülepedni. A felülúszót szűrés után spektrofotometriásán mértük, és az extrahált antracént mg/g talaj egységben számítottuk:
oldószer extrahált antracén (mg/g)
VÍZ 0
10% RAMEB 0,24
20% RAMEB 0,36
20% HPBCD 0,34
20% BCDPS 0,42
20% GCDPS 0,26
heptán 0,37
2. példa
Pirénnel szennyezett talaj extrakciója
Az 1. példa szerinti talajt 50,5 mg/g pirénnel szennyeztük, és az 1. példa szerint extraháltuk különféle ciklodextrin-származékok vizes oldataival. A következő eredményeket kaptuk:
oldószer extrahált antracén (mg/g)
VÍZ 0
10% RAMEB 27
20% RAMEB 44
20% HPBCD 33
20% BCDPS 31
10% AcBCDPS 28
10% GCDPS 40
20% GCDPS 48
10% AcGCDPS 21
heptán 27
3. példa
Perilénnel szennyezett talaj extrakciója
Az 1. példa szerinti talajt 28,4 μg/g perilénnel szennyeztük és az 1. példa szerint extraháltuk különféle ciklodextrin-származékok vizes oldataival. A következő eredményeket kaptuk:
oldószer extrahált antracén (mg/g)
VÍZ 0
20% RAMEB 6,3
20% RAMEB* 9,1
20% HPBCD 2,7
20% BCDPS 7,1
20% BCDPS** 2,3
20% GCDPS 4,7
20% GCDPS*** 2,1
heptán 22,5
* = Extrakció 6 órán át szobahőmérsékleten, ülepedés egy éjszakán keresztül ** = Extrakció 10 percig+2 °C-on, ülepítés 30 percig *** = Extrakció 10 percig +40 °C-on, ülepedés 30 percig
4. példa
Poliaromás szénhidrogén keverékével szennyezett talaj extrakciója g az 1. példa szerinti talajt 10 ml 3,75 mg/ml poliaromás szénhidrogént tartalmazó etanolos oldattal szennyeztünk,, melynek összetétele a következő:
poliaromás szénhidrogén mg/ml
1-metil-naftalin 0,87
fluorén 1,03
antracén 1,00
fluorantén 0,31
pírén 0,54
A megszárított talajmintákat különféle ciklodextrinszármazékok vizes oldatával extraháltuk az 1. példa szerint, és 2 órát hagytuk ülepedni, majd a felülúszót szűrtük, és összetételét HPLC-vel határoztuk meg [Készülék: Hewlett-Packard 1050, oszlop: Nucleosil 5 Cl8 PAH (Macherey-Nagel 150-8%)] A következő eredményeket kaptuk:
HU 214 838 Β
oldószer 1-metil-naftalin (gg/ml) fluorén (gg/ml) antracén (gg/ml) fluorantén (gg/ml) pírén (gg/ml)
100% (az extraktum számított összetétele) 43,3 51,5 49,8 15,2 26,8
10% RAMEB 23,3 49,0 42,5 11,0 12,2
10%HPBCD 18,3 38,7 23,1 7,2 8,7
10%BDCPS 21,3 47,9 35,4 12,0 18,2
10% AcBCDPS 21,9 45,1 39,8 12,2 20,2
10%GCDPS 14,4 30,2 14,4 6,8 11,1
10% AcGCDPS 19,3 39,3 13,0 10,7 18,6
5. példa
Poliaromás szénhidrogének elegyével szennyezett talaj extrakciója g az 1. példa szerinti talajt 15 ml 4,56 mg/ml tetrahidrofuránban oldott poliaromás szénhidrogént tartalmazó oldattal szennyeztünk, melynek összetétele a következő:
poliaromás szénhidrogén mg/ml
1-metil-naftalin 1,13
fluorén 1,20
antracén 1,10
fluorantén 0,29
pírén 0,53
perilén 0,17
körönén 0,14
A megszárított talajmintákat különféle ciklodextrin-származékok vizes oldataival extraháltuk az 1. példa szerint 15 percig kevertetve mágneses keverővei, majd 1,5 óráig hagytuk ülepedni, és a leszűrt felülúszó összetételét HPLCvel mértük meg a 4. példa szerint.
A következő eredményeket kaptuk:
oldószer 1-metil-naftal in (gg/ml) fluorén (gg/ml) antracén (gg/ml) fluorantén (gg/ml) pírén (pg/ml) perilén (gg/ml) körönén (gg/ml)
100% (az extraktum számított összetétele) 56,5 59,9 54,8 14,3 26,3 8,4 7,1
5% RAMEB 7,1 29,1 18,4 1,9 2,4 <0,5 0,7
10% RAMEB 10,0 44,1 27,6 7,3 13,2 0,6 0,9
15% RAMEB 11,6 50,2 33,2 9,40 21,0 1,0 1,2
20% RAMEB 12,1 50,2 32,0 10,0 23,4 1,5 1,3
etanol (96%) 7,93 36,4 24,5 9,1 25,1 5,9 6,5
6. példa
Poliaromás szénhidrogének elegyével szennyezett talaj extrakciója
Pvz 1. példa szerinti talajmintát az 5. példa szerint szennyeztük, és az 5. példa szerint extraháltuk azzal a különbséggel, hogy a felülúszót az extrakció után azonnal szűrtük.
A következő eredményeket kaptuk:
oldószer l-metil-naftal in (gg/ml) fluorén (gg/ml) antracén (gg/ml) fluorantén (gg/ml) pírén (pg/ml) perilén (gg/ml) körönén (gg/ml)
100% (az extraktum számított összetétele) 56,5 59,9 54,8 14,3 26,3 8,4 7,1
10% RAMEB 9,7 38,5 23,7 7,6 11,8 <0,5 0,6
10% AcBCDPS 7,7 26,6 19,7 6,6 11,8 1,2 <0,5
10% AcGCD D.S.=6,9 6,2 20,0 7,5 4,2 7,2 <0,5 <0,5
10% AcGCD D.S-11,5 8,0 25,0 9,9 6,1 12,8 <0,5 <0,5
HU 214 838 Β
7. példa
Pentaklór-fenollal szennyezett anyag extrakciója Egy szitált anyagmintát 0,53 mg/g pentaklór-fenollal szennyeztünk, és különféle ciklodextrin-származékok vizes oldataival extraháltuk az 1. példa szerint. A következő eredményeket kaptuk:
oldószer extrahált pentaklór-fenol (mg/g)
VÍZ 0,20
20% RAMEB 0,24
20% HPBCD 0,38
20% GCDPS 0,29
heptán 0,05
etanol (96%) 0,27
8. példa
Diklór-difenil-triklór-etánnal (DDT) szennyezett anyag extrakciója
0,27 mg/g DDT-vel szennyezett anyagmintákat különféle ciklodextrin-származékok vizes oldataival extraháltunk az 1. példa szerint. A következő eredményeket kaptuk:
oldószer extrahált DDT (mg/g)
VÍZ 0
10% RAMEB 0,11
10%HPBDC 0,14
10%BCDPS 0,14
10% GCDPS 0,16
etanol (96%) 0,22
9. példa
Poliaromás szénhidrogének biológiai lebontása talajban
A szénhidrogénekkel szennyezett talajmintát úgy nedvesítettük, hogy egy-egy adag talajt vízben, különféle ciklodextrinek vagy származékaik vizes oldataihoz vagy vizes metanol vagy etanol oldatokhoz adtunk. Mindegyik lombikot beoltottuk poliaromás szénhidrogének lebontására képes baktériumszuszpenzióval, és szorosan lezárva, szobahőmérsékleten inkubáltuk egy körforgós rázógépen. Bizonyos idő letelte után a lombikok tartalmát extraháltuk, és a poliaromás szénhidrogéneket HPLC-vel mértük. A talajmintákat mikrobiológiailag jellemeztük a mikroorganizmusok quantifikálása céljából.
A legnagyobb lebontási arányokat ciklodextrinszármazékok esetében kaptuk. Az aromás szénhidrogének lebontására képes baktériumok mennyisége jelentősen növekedett ciklodextrin-származékok jelenlétében.
10. példa
Fakonzerváló üzem területéről származó pentaklór-fenollal szennyezett talaj biológiai tisztítása
A kereskedelmi fakonzerválószerrel szennyezett talajmintát, amely 0,1-0,5 mg/g pentaklór-fenolt tartalmaz, elkevertük a szükséges tápanyagokkal, bepermeteztük vízzel vagy különféle ciklodextrinek vagy származékaik vagy ezek keverékének vizes oldatával (az úgynevezett konverziós eleggyel, ami a ciklodextringyártás során keletkezik, és mindháromféle ciklodextrint tartalmazza keményítővel együtt) vagy vizes metanol- vagy etanololdatokkal, és beoltottuk Phanerochaete chrysosporium kultúrával. Ez a fehér-vörös gomba pentaklór-anizollá metilezi a pentaklór-fenolt, és ezzel meg is áll a lebontás. A biológiai lebontás folyamatát úgy követtük, hogy a mintákat n-hexán-aceton (4:1) térfogatarányú elegyével extraháltuk, és pentaklór-fenol és -anizol tartalmukat HPLC-vel mértük.
A ciklodextrint nem tartalmazó rendszerekben a pentaklór-fenol zömmel pentaklór-anizollá alakult, míg a ciklodextrineket vagy ezek származékait tartalmazó rendszerekben a pentaklór-anizol tartalom is jelentősen csökkent a vizsgálat ideje alatt.
11. példa
Szennyezett területről származó talaj biológiai tisztítása
A szennyezett területről származó talaj PAH-tartalma magas, de tartalmaz más ásványolaj-frakciókat is. A biodegradációs kísérletet 100 cm3-es Erlenmeyerlombikokban 50 g talajjal végeztük. Az előkészítés során 50 g talajhoz 2 cm3 alapsóoldatot (2 tömeg% NaNO3, 1 tömeg% K2HPO4, 0,5 tömeg% MgSO4, 0,01 tömeg% FeCl3, 0,01 tömeg% MnCl2 és 0,002 tömeg0/» ZnSO4) adtunk. A ciklodextrines kezelést 10 g/kg talaj koncentrációban végeztük (50 g talajhoz 2 cm3 25%-os RAMEB oldatot adtunk). A kiindulási összes baktériumszámot (Összsejtszám), az olajbontó baktériumok számát (Olajbontószám), a széntetrakloriddal extrahálható szennyezés mennyiségét (Extrakt-tartalom), a PAH-ok arányát az extraktumban (a 4. példa szerinti PHLC módszerrel) és a toxicitást mértük 2 nappal a só és ciklodextrin adagolása után (kezdeti), és majd három hónapos lebontás után (végső). A toxicitást a Photobacterium phosphoreum baktériumtörzs segítségével bioteszt alkalmazásával határoztuk meg. Egy kiindulási agárról beoltottunk 20 cm3 tápoldatot, 24 óra elteltével 200 cm3 tápoldatra oltottuk át a baktériumtörzset. A baktériumtenyészethez (5 cm3) adagoltunk 1-1 g talajmintát, és fél óra elteltével mértük a lumineszcencia csökkenését 1211 Rackbetta (LKB Wallac) folyadékszcintillációs számlálóval. Annál nagyobb értéket kapunk, minél toxikusabb a minta.
HU 214 838 Β
RAMEB-bel nem kezelt (kontroll) minta RAMEB-bel kezelt minta
Összsejtszám (db/g talaj) kezdeti 5,4· 105 4,7-105
végső 7,8105 1,8· 106
Olajbontószám (db/g talaj) kezdeti 103104 103· 104
végső 7,5· 104 1,0105
Extrakttartalom (mg/kg talaj) kezdeti 6550 6550
végső 6000 3800
PAH-ok aránya az extraktban (%) végső 26,5 5,3
kezdeti 83 85
Toxieitás (a fényintenzitás csökkenés%-a) végső 77 66
A mért adatok azt mutatják, hogy a ciklodextrines kezelés elősegíti a baktériumok szaporodását, különösen az olajbontó baktériumokét. A biológiai lebontás hatásosságát jelzi, hogy RAMEB-es kezelés hatására az extrahálható szennyezés mennyisége jelentősen csökken, különösen pedig az extraktum PAH-tartalma. Ezzel összhangban csökken a talaj toxicitása is.

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás szerves anyagokkal szennyezett talajok biológiai tisztításának javítására, azzal jellemezve, hogy az ismert módon, baktérium- vagy gombakultúrával szilárdfázisú vagy iszapfázisú technikával vagy in situ felszín alatti biológiai módszerrel végzett talajtisztítás során ciklodextrinek és/vagy valamely származékuk vagy ezek keverékének 0,1-60 tömeg%-os oldatát keverjük a szennyezett talajhoz a talajra számítva 0,1-30 tömeg% mennyiségben.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szénhidrogénekkel, különösen poliaromás szénhidrogénekkel és/vagy ezek származékaival szennyezett talajt tisztítunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fenolokkal és/vagy ezek származékaival szennyezett talajt tisztítunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy anilinekkel és/vagy ezek származékaival szennyezett talajt tisztítunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy furánokkal és/vagy ezek származékaival szennyezett talajt tisztítunk.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy dioxinokkal és/vagy ezek származékaival szennyezett talajt tisztítunk.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy bifenilekkel és/vagy ezek származékaival szennyezett talajt tisztítunk.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szerves színezékekkel szennyezett talajt tisztítunk.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ciklodextrinként α-, β- vagy γ-ciklodextrint vagy ezek keverékét alkalmazzuk.
  10. 10. Az 1-8. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ciklodextrin-származékként α-, β- vagy γ-ciklodextrin alkil-, hidroxi-alkil-, acil-származékát, előnyösen lánchosszúságú szubsztituensekkel alkotott származékát alkalmazzuk.
  11. 11. Az 1-8. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ciklodextrin-származékként előnyösen 4-6000 átlagmolekulatömegű α-, β- vagy γ-ciklodextrin-polimert vagy ezek bármelyikének alkil-, hidroxi-alkil-, acil-származékát alkalmazzuk.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a ciklodextrinek és/vagy származékaik vagy ezek keverékének oldatát a talaj nedvesítésére használjuk az ismert szilárd fázisú biológiai tisztítási technikák során.
  13. 13. Az 1-11. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a ciklodextrinek és/vagy származékaik vagy ezek keverékének oldatával feliszapoljuk a talajt az ismert iszapfázisú kezelési technikák során.
  14. 14. Az 1-11. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a cíklodextrineket és/vagy azok származékait vagy ezek keverékét az ismert in situ felszín alatti biológiai tisztítási technikák során alkalmazzuk.
HU9300493A 1993-02-24 1993-02-24 Eljárás talajszennyezők mikrobiológiai lebontásának fokozására HU214838B (hu)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9300493A HU214838B (hu) 1993-02-24 1993-02-24 Eljárás talajszennyezők mikrobiológiai lebontásának fokozására
EP94102711A EP0613735B1 (en) 1993-02-24 1994-02-23 Extraction of organic pollutants from contaminated soils
DE1994600058 DE69400058T2 (de) 1993-02-24 1994-02-23 Verfahren zur Extraktion von organischen Schadstoffen aus kontamierten Böden
US08/200,349 US5425881A (en) 1993-02-24 1994-02-23 Method for the extraction of organic pollutants from contaminated soils
JP6049943A JP2700762B2 (ja) 1993-02-24 1994-02-24 汚染土壌から有機汚染物質を抽出する方法

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9300493A HU214838B (hu) 1993-02-24 1993-02-24 Eljárás talajszennyezők mikrobiológiai lebontásának fokozására
US08/200,349 US5425881A (en) 1993-02-24 1994-02-23 Method for the extraction of organic pollutants from contaminated soils

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300493D0 HU9300493D0 (en) 1993-06-28
HUT67333A HUT67333A (en) 1995-03-28
HU214838B true HU214838B (hu) 1998-06-29

Family

ID=26318140

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300493A HU214838B (hu) 1993-02-24 1993-02-24 Eljárás talajszennyezők mikrobiológiai lebontásának fokozására

Country Status (4)

Country Link
US (1) US5425881A (hu)
EP (1) EP0613735B1 (hu)
JP (1) JP2700762B2 (hu)
HU (1) HU214838B (hu)

Families Citing this family (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5611936A (en) * 1994-12-23 1997-03-18 Research Corporation Technologies, Inc. Dechlorination of TCE with palladized iron
US5615975A (en) * 1995-07-14 1997-04-01 Sandoz Ltd. Method for remediation of volatile organic contaminated soils
US6383388B1 (en) 1995-08-08 2002-05-07 The Regents Of The University Of California Water treatment process and system for metals removal using Saccharomyces cerevisiae
WO1997026095A1 (en) * 1996-01-18 1997-07-24 Henkel Corporation Process for soil remediation
US5944979A (en) * 1996-03-18 1999-08-31 Universite De Sherbrooke Electrokinetic transfer of contaminants from a thin layer of soil to a thin porous medium
US5855797A (en) * 1997-01-24 1999-01-05 Luong; Huan V. Remediation of soil contaminated with organic compounds
US5928433A (en) 1997-10-14 1999-07-27 The Lubrizol Corporation Surfactant-assisted soil remediation
GB9808018D0 (en) * 1998-04-16 1998-06-17 Univ Lancaster Soil test
US6063287A (en) * 1998-09-17 2000-05-16 Affiniti, Llc Removal of algae-associated odorants from fresh water
US6459011B1 (en) * 1999-06-18 2002-10-01 University Of New Orleans Research And Technology Foundation, Inc. Directed pollutant oxidation using simultaneous catalytic metal chelation and organic pollutant complexation
US6432693B1 (en) 1999-11-15 2002-08-13 Geovation Technologies, Inc. Advanced inorganic solid-chemical composition and methods for anaerobic bioremediation
US6423531B1 (en) * 1999-11-17 2002-07-23 Geovation Technologies, Inc. Advanced organic-inorganic solid-chemical composition and methods for anaerobic bioremediation
US6403364B1 (en) 2000-01-28 2002-06-11 Geovation Consultants Inc. Method for the enhanced anaerobic bioremediation of contaminants in aqueous sediments and other difficult environments
US6787038B2 (en) * 2002-02-05 2004-09-07 Cerestar Holding B.V. Extraction of pollutants from underground water
WO2003085002A1 (en) * 2002-04-10 2003-10-16 Sea Marconi Technologies Di W. Tumiatti S.A.S Cross-linked polymers based on cyclodextrins for removing polluting agents
KR20080023684A (ko) * 2005-06-13 2008-03-14 카아길, 인코포레이팃드 시클로덱스트린 포접 착물 및 이의 제조 방법
RU2008101420A (ru) * 2005-06-13 2009-07-20 Карджилл, Инкорпорейтед (Us) Циклодекстриновые комплексы включения и способы их получения
EP2027136A4 (en) * 2006-06-13 2011-08-03 Cargill Inc Large part cyclicxtrin inclusion complexes and method for their preparation
US20090255176A1 (en) * 2006-09-07 2009-10-15 Giusto Giovannetti Decontamination process of wide land areas
JP2010514794A (ja) * 2006-12-27 2010-05-06 カーギル インコーポレイテッド シクロデキストリン封入複合体および該複合体を調製する方法
WO2008112712A1 (en) 2007-03-13 2008-09-18 Avery Dennison Corporation Foam compositions and articles including cyclodextrin crosslinked with polyurethane prepolymer and preparation thereof
CA2588929A1 (fr) * 2007-05-11 2008-11-11 Institut National De La Recherche Scientifique (Inrs) Procede de traitement des dechets d'aluminerie contamines par des hydrocarbures aromatiques polycycliques (hap) et des fluorures
US20080283693A1 (en) * 2007-05-15 2008-11-20 Evans Michael J F Propulsion apparatus and system
US20120277516A1 (en) * 2008-05-12 2012-11-01 Enchem Engineering, Inc. Chemical oxidation method and compounds
US8049056B2 (en) * 2008-05-12 2011-11-01 Enchem Engineering, Inc. Chemical oxidation method and compounds
WO2011156631A2 (en) * 2010-06-09 2011-12-15 Joule Unlimited Technologies, Inc. Methods and compositions to extract carbon-based products from host cells
EP2935265A4 (en) 2012-12-21 2016-06-01 Univ Northwestern TETRACATION CYCLOPHANES AND THEIR USE IN THE SEQUESTRATION OF POLYAROMATIC HYDROCARBONS USING COMPLEXATION
US20150136710A1 (en) * 2013-11-18 2015-05-21 Air Control Techniques, P.C. PHOTOCHEMICAL PROCESS FOR THE LIQUID PHASE DESTRUCTION OF POLYCHLORINATED BIPHENYL COMPOUNDS, POLYCHLORINATED DIBENZO-p-DIOXIN, AND POLYCHLORINATED DIBENZOFURAN CONTAMINATED SLUDGES AND SOILS
CN104783021B (zh) * 2015-04-15 2018-05-25 甘肃农业大学 以环糊精为吸附剂脱除t-2毒素的方法
CN105668528B (zh) * 2016-04-05 2017-02-08 中南大学 一种催化还原硒的方法
CN114426788B (zh) * 2020-09-16 2023-01-03 中国石油化工股份有限公司 成膜剂及其制备方法和应用
CN112808767A (zh) * 2020-12-30 2021-05-18 山东大学 一种环糊精强化微生物修复有机物污染土壤的方法
EP4180138A1 (de) * 2021-11-12 2023-05-17 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren zur entfernung von schadstoffen
CN114273417A (zh) * 2021-12-01 2022-04-05 中国石油天然气股份有限公司 一种修复石油烃污染土壤的方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS588714B2 (ja) * 1979-04-05 1983-02-17 株式会社キョウシン 油砂からの採油法
US4401569A (en) * 1981-07-09 1983-08-30 Groundwater Decontamination Systems, Inc. Method and apparatus for treating hydrocarbon and halogenated hydrocarbon contaminated ground and ground water
JPS5933387A (ja) * 1982-08-20 1984-02-23 Rikagaku Kenkyusho シクロデキストリンを用いた油砂からの採油方法
US4606774A (en) * 1984-07-30 1986-08-19 The Dow Chemical Company Process for removing contaminants from soils
US4726905A (en) * 1986-04-30 1988-02-23 American Maize-Products Company Method for removing polychlorinated biphenyl compounds from water
US4749491A (en) * 1987-04-02 1988-06-07 E. I. Du Pont De Nemours And Company Microbiological decomposition of chlorinated aliphatic hydrocarbons
US5017289A (en) * 1987-09-25 1991-05-21 Chevron Research & Technology Company Process for in situ biodegradation of hydrocarbon contaminated soil
DE3733341A1 (de) * 1987-10-02 1989-04-13 Wintershall Ag Verfahren zur verbesserung der mikrobiellen reinigung von mit kohlenwasserstoffen, insbesondere mit mineraloelen kontaminierten boeden, durch mikrobielle oxidation
US5018576A (en) * 1989-08-16 1991-05-28 The Regents Of The University Of California Process for in situ decontamination of subsurface soil and groundwater
US5039415A (en) * 1990-04-23 1991-08-13 Smith Alvin J Decontamination of hydrocarbon contaminated soil
US5061119A (en) * 1990-08-17 1991-10-29 Philipp Holzmann Aktiengesellschaft Method and apparatus for the remediation of contaminated soils
US5172709A (en) * 1990-11-30 1992-12-22 Clean Soil Inc. Apparatus and process for removing contaminants from soil
US5190663A (en) * 1992-04-16 1993-03-02 Chevron Research And Technology Company Process for purifying waste water streams by inclusion complexation of polynuclear aromatic hydrocarbons

Also Published As

Publication number Publication date
HUT67333A (en) 1995-03-28
US5425881A (en) 1995-06-20
EP0613735A1 (en) 1994-09-07
EP0613735B1 (en) 1996-01-17
JP2700762B2 (ja) 1998-01-21
HU9300493D0 (en) 1993-06-28
JPH07946A (ja) 1995-01-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU214838B (hu) Eljárás talajszennyezők mikrobiológiai lebontásának fokozására
Mousset et al. Soil washing/flushing treatments of organic pollutants enhanced by cyclodextrins and integrated treatments: state of the art
Hatzinger et al. Effect of aging of chemicals in soil on their biodegradability and extractability
Bardi et al. Hydrocarbon degradation by a soil microbial population with β-cyclodextrin as surfactant to enhance bioavailability
Badr et al. Enhanced solubilization and removal of naphthalene and phenanthrene by cyclodextrins from two contaminated soils
Fava et al. Effects of humic substances on the bioavailability and aerobic biodegradation of polychlorinated biphenyls in a model soil
Wang et al. Enzyme activities during degradation of polycyclic aromatic hydrocarbons by white rot fungus Phanerochaete chrysosporium in soils
Lee et al. Use of solvents to enhance PAH biodegradation of coal tar
Madsen et al. Effects of bacterial inoculation and nonionic surfactants on degradation of polycyclic aromatic hydrocarbons in soil
Shixiang et al. Solubilization of polycyclic aromatic hydrocarbons by β-cyclodextrin and carboxymethyl-β-cyclodextrin
US6459011B1 (en) Directed pollutant oxidation using simultaneous catalytic metal chelation and organic pollutant complexation
Garon et al. Effects of fungal bioaugmentation and cyclodextrin amendment on fluorene degradation in soil slurry
Dercová et al. Bioremediation of soil contaminated with pentachlorophenol (PCP) using humic acids bound on zeolite
Báez et al. Degradation kinetics of chlorpyrifos and diazinon in volcanic and non-volcanic soils: influence of cyclodextrins
Fava et al. Effects of randomly methylated-β-cyclodextrins (RAMEB) on the bioavailability and aerobic biodegradation of polychlorinated biphenyls in three pristine soils spiked with a transformer oil
Orprecio et al. Polymer‐immobilized cyclodextrin trapping of model organic pollutants in flowing water streams
Rafin et al. Benzo [a] pyrene degradation using simultaneously combined chemical oxidation, biotreatment with Fusarium solani and cyclodextrins
Smith et al. Desorption of DDT from a contaminated soil using cosolvent and surfactant washing in batch experiments
Fenyvesi et al. Extraction of PAHs and pesticides from contaminated soils with aqueous CD solutions
Hanna et al. Solubilization of the neutral and charged forms of 2, 4, 6-trichlorophenol by β-cyclodextrin, methyl-β-cyclodextrin and hydroxypropyl-β-cyclodextrin in water
Gruiz et al. Potential use of cyclodextrins in soil bioremediation
Hanna et al. Degradation of pentachlorophenol in cyclodextrin extraction effluent using a photocatalytic process
Landy et al. Cyclodextrins for remediation technologies
CN117046887A (zh) 一种环糊精钠盐活化过硫酸盐修复多环芳烃污染土壤的方法
Ncibi et al. Effects of aging on the extractability of naphthalene and phenanthrene from Mediterranean soils

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees