HU214349B - Eljárás és berendezés szemcsés talajok folyamatos átmosására - Google Patents

Eljárás és berendezés szemcsés talajok folyamatos átmosására Download PDF

Info

Publication number
HU214349B
HU214349B HU9302266A HU9302266A HU214349B HU 214349 B HU214349 B HU 214349B HU 9302266 A HU9302266 A HU 9302266A HU 9302266 A HU9302266 A HU 9302266A HU 214349 B HU214349 B HU 214349B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
soil
fraction
fine
separated
Prior art date
Application number
HU9302266A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9302266D0 (en
HUT68997A (en
Inventor
Alfred Bartmann
Michael Zorzi
Original Assignee
Porr Umwelttechnik Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Porr Umwelttechnik Ag. filed Critical Porr Umwelttechnik Ag.
Publication of HU9302266D0 publication Critical patent/HU9302266D0/hu
Publication of HUT68997A publication Critical patent/HUT68997A/hu
Publication of HU214349B publication Critical patent/HU214349B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03BSEPARATING SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS
    • B03B9/00General arrangement of separating plant, e.g. flow sheets
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03BSEPARATING SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS
    • B03B5/00Washing granular, powdered or lumpy materials; Wet separating
    • B03B5/02Washing granular, powdered or lumpy materials; Wet separating using shaken, pulsated or stirred beds as the principal means of separation
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09CRECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09C1/00Reclamation of contaminated soil
    • B09C1/02Extraction using liquids, e.g. washing, leaching, flotation

Abstract

A találmány tárgya egyrészről eljárás szennyezett, elsősőrbanszénhidrőgénekkel szennyezett szemcsés talajők – példáűl termőföld,hőmők, építési törmelék vagy hasőnlók – vízzel t rténő főlyamatősátmősására, amelynek sőrán a tisztító vizet legalább részben,előnyösen teljesen zárt vezeték-elrendezéssel kialakítőtt, mősó ésrőstáló egységeket, víztisztító, gyűjtő- és technőlóg ai tartályt,hidrőciklőnt, szeparátőrt magábafőglaló berendezésben keringetjük,ahől a szemcsés talajt legalább két, célszerűen hárőm frakciórabőntjűk, amelyekből a vizet leválasztjűk, és előnyösen lőtálótisztítás űtán legalább részben újra felhasználjűk az eljárásifőlyamatban, elöljáróban a szennyezett talajból a nagyátmérőjű,miniműm 70–100mm közötti szemcseméretű részt elkülönítjük, eztkövetően a tisztítandó szemcsés talajt, a zárt vezetékkörbenkeringetett vízzel, célszerűen késes előmősóban összekeverjük, ahőnnana dűrva frakciót képező részét leválasztjűk, és rőstán átvezetve aennmaradt közepes frakciót képező szemcsés talajjal együtt vízzelátmőssűk, melynek sőrán az előmősóból (1) a rőstáló egységbe (7)érkező szemcsés talaj, 10–80mm, előnyösen 12–70mm szemcseméret dűrvafrakcióját vezetéken (11) át eltávőlítjűk, és a még megmaradt közepesés finőm frakcióból a vizet leválasztjűk, ezűtán tisztítőtt vízzelújra átmőssűk. A találmány tárgya másrészről berendezés szennyezett,előnyösen szénhidrőgéneket tartalmaz szemcsés talajők főlyamatősátmősással történő tisztítására, amely hidrőciklőnt, szeparátőrt,víztisztító- és gyűjtőtartályt, mősó- és rőstáló egységeket tartalmaz,amelyek zárt rendszerként kialakí őtt csővezetékekkel vannak ellátva,a mősóegység adagőló tartállyal kialakítőtt, előnyösen késeselőmősóként a dűrva frakciót átengedő kivezető nyílással vankialakítva, a mősó- és rőstáló egysé , valamint a hidrőciklőn és avíztisztító tartály között – a közepes szemcsenagyságú és a vizesanyag szállítására – összekötő, szállító és elvezető csővezeték vanelhelyezve, azzal jellemezve, hőgy rőstáló egység két rőstát (8, 9)főglal magába és a dűrva frakciót eltávőlító csővezetéke (11) és aközepes szemcsenagyságú vizes frakciót finőm mősóba (18) szállítócsővezetéke (19) van és a rősták (8, 9) alatt a vizes anyagőtbefőgadó, felfőgó edénye (13) van, amely a hidrőciklőnhőz (15) vancsatlakőztatva. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés szemcsés talajok folyamatos átmosására.
Szemcsés talajok - például termő talajok, homokos földek, építési törmelék, bontási anyagok és hasonlók gyakran lehetnek szennyezettek. Ismeretes például, hogy a múlt században létesített gázgyárak területén erősen szennyezett a talaj kátránnyal, de más szerves és szervetlen anyagokkal is. Hasonló talajszennyeződések előfordulhatnak balesetek alkalmával is, például tartálykocsi balesetekor, de tartályok és más berendezések szivárgása is okozhat hasonló szennyezést.
A környezeti balesetek visszaszorítása érdekében az ilyen szennyezett, szemcsés talajokat feldolgozzák azzal a céllal, hogy az eljárás végén minél kevesebb olyan anyag maradjon vissza, amely elkülönített tárolást igényel.
Szénhidrogénekkel szennyezett termőtalajok esetén ismeretes eljárás a termőtalajt önmagában vagy további anyagokkal együtt egy égetőműbe juttatni, ahol tökéletes közömbösítés jön létre. Hátránya azonban az eljárásnak, hogy nagy az energiaköltsége, és az is, hogy a szemcsés talajban egyéb más anyagok - például hamu vagy hasonló - keverednek, vagy a talaj tökéletesen steril lesz, és például csak hosszabb idő múlva válik növények számára alkalmas termőtalajjá.
Egy másik ismert eljárás során a szemcsés termőtalajokat szerves oldószerekkel extrahálják. Ez is meglehetősen energiaigényes eljárás, mert egyrészt a szennyező anyagokat felvevő szerves oldószereket desztillációs úton fel kell dolgozni, másrészt a szennyeződésektől megtisztított talajt az eljárás végén a szerves oldószer rátapadt maradványaitól mentesíteni kell.
Az EP 0 185 831 számú szabadalmi leírásból ismeretes egy eljárás és berendezés termőföld vízzel történő folyamatos mosására. Miután - adott esetben kézi módszerrel - a méreten felüli szemcséket, amelyeket gőzsugárral tisztítanak, elkülönítették, a szemcsés talaj késes mosóba kerül, és ott a víztisztító berendezésből nyert technológiai vízzel összekeverik. Utána a 2 mm-nél nagyobb szemcsefrakciót szitával leválasztják, és ezt az anyagot a szitában történő mosás után a földlerakó helyre szállítják. A szitás mosóból kifolyó szuszpenziót újabb mosókban további technológiai vízzel keverik össze. A szilárd anyagok leválasztása hidrociklonokban és további szitákon és szűrőkben történik. Ennek az eljárásnak az a hátránya, hogy az első lépésben használt mosóvíz a szemcsés talaj fennmaradó részével együtt a technológiai folyamatban marad, így elég magas a tisztított talaj károsanyag-koncentrációja, amely viszont csak erős hígítással csökkenthető.
A találmány a fentiekben bemutatott, ismert eljárások és berendezések javítására és az alkalmazott technológiák továbbfejlesztésére irányul.
A találmány elé azt a feladatot tűztük ki, hogy a szennyezett, különösen szénhidrogénekkel szennyezett szemcsés talajok tisztításánál a folyamatos átmosás idején a mosóvizet zárt folyamatban tartjuk, és az így előállított végtermékben a szennyező anyagok koncentrációja elenyészően alacsony mennyiségben mutatható ki. A feladat részét képezi még, hogy az eljárást könnyen kezelhető, egyszerű berendezéssel valósítjuk meg.
A kitűzött feladat értelmében a találmány eljárás szennyezett, elsősorban szénhidrogénekkel szennyezett szemcsés talajok - például termőföld, homok, építési törmelék vagy hasonlók - vízzel történő folyamatos átmosására, amelynek során a tisztítóvizet - legalább részben, előnyösen teljesen zárt vezetékkel kialakított mosó és rostáló egységeket, víztisztító- és gyűjtőtartályt, hidrociklont, szeparátort magába foglaló berendezésben keringtetjük, ahol a szemcsés talajt legalább két, célszerűen három frakcióra bontjuk, amelyekből a vizet leválasztjuk, és előnyösen flotáló tisztítás után legalább részben újra felhasználjuk az eljárási folyamatban, elöljáróban a szennyezett talajból a nagyátmérőjű, minimum 70-100 mm közötti szemcseméretű részt elkülönítjük, ezt követően a tisztítandó szemcsés talajt a zárt vezetékben keringtetett vízzel - célszerűen késes - előmosóban összekeverjük, ahonnan a durva frakciót képező részt leválasztjuk, és rostán átvezetve a fennmaradt közepes frakciót képező szemcsés talajjal együtt vízzel átmossuk, amelynek során az előmosóból a rostáló egységbe érkező szemcsés talaj 10-80 mm, előnyösen 12-70 mm szemcseméretű durva frakcióját leválasztjuk, és vezetéken át eltávolítjuk, és a még megmaradt közepes és finom frakcióból a vizet leválasztjuk, ezután tisztított vízzel újra átmossuk.
Előnyös az a megoldás, ahol a szemcsés talaj 3 mm, előnyösen 2 mm alatti finom részéből a vizet adott esetben hidrociklonban választjuk le.
Célszerű, ha a szemcsés talajnak a rostáló egységben fennmaradt 2-70 mm szemcseméretű, előnyösen 3-12 mm közötti szemcseméretű részéből a vizet rostálással választjuk le.
Eljárhatunk úgy is, hogy a szemcsés talajnak a rostáló egységben és a hidrociklonból leválasztott, tovább tisztítandó részét finom mosóba vezetjük, és együttes mosással tovább tisztítjuk.
Gazdaságos az az eljárás, ahol a durva frakció leválasztásakor keletkezett szemcsés talaj vizes (szuszpendált) részét - adott esetben a durva frakció rostálásából nyert vízzel együtt - a hidrociklonban szétválasztjuk.
Előnyös, ha a finom mosás után a szemcsés talaj vizes (szuszpendált) részét előnyösen további rostálással leválasztjuk, és a vizet célszerűen gravitációs szuszpenzátoron átvezetve tisztító tartályban tisztítjuk.
Eljárhatunk oly módon, hogy a szemcsés talaj víztől leválasztott, a hidrociklonból és a finom mosóból érkező részét friss, külső vezetékről betáplált vízzel kezeljük.
Célszerű, ha az eljárás során a hidrociklonból a vizet vezetékkel a tisztító tartályba szállítjuk, és tisztítjuk, továbbá, ha a mosások egyikét felmelegített, előnyösen 40 °C és 80 °C közötti, célszerűen 50-60 °C közötti hőmérsékletű vízzel végezzük, valamint a vizes frakciók legalább egyikét, célszerűen a rostáláskor nyert vizes keveréket szétválasztás előtt ultrahangos kezelésnek vetjük alá.
Eljárhatunk úgy is, hogy a víz tisztításakor keletkező üledéket - adott esetben a további mosásnál keletkezett vízzel együtt - további gravitációs szeparálásnak vetjük alá, továbbá, hogy legalább az egyik mosáshoz felület2
HU 214 349 Β aktív anyagokat adagolunk, és a késes előmosóban a vizet a szemcsés talajjal ellenáramban keringtetjük.
Előnyös, ha a flotációs víztisztítás során keletkezett használt levegőt, és adott esetben az eljáráshoz szükséges levegő egy részáramát célszerűen aktívszén-szűrős adszorpciós készülékbe vezetjük.
A feladat értelmében a találmány berendezés szennyezett, előnyösen szénhidrogéneket tartalmazó szemcsés talajok folyamatos átmosással történő tisztítására, amely hidrociklont, szeparátort, víztisztító- és gyűjtő tartályt, mosó és rostáló egységeket tartalmaz, amelyek zárt rendszerként kialakított csővezetékkel vannak ellátva a csatlakoztatva, a mosóegység adagolótartállyal kialakított, - előnyösen késes - előmosóként a durva frakciót átengedő kivezető nyílással van kialakítva, a mosó- és rostáló egység, valamint a hidrociklon és a víztisztító tartály között - a közepes szemcsenagyságú és a vizes anyag szállítására - összekötő, szállító és elvezető csővezeték van elhelyezve oly módon, hogy két rostát magába foglaló rostáló egységnek a durva frakciót eltávolító csővezetéke és a közepes szemcsenagyságú vizes frakciót finom mosóba szállító csővezetéke van, valamint a rosták alatt a vizes anyagot befogadó felfogó edénye van, amely a hidrociklonhoz van csatlakoztatva.
Egy előnyös kialakítás szerint a hidrociklon és a finom mosó között vizes anyagot szállító csővezeték van elhelyezve, a finom mosó és a víztisztító tartály között víz- és szállító csővezeték van.
Célszerű az a kiviteli alak, amikor a finom mosó és a közepes szemcseméretű frakciót leválasztó finom rostáló egység között vizes anyagot szállító vezeték van kialakítva, továbbá a rostáló egység a víztisztító tartályból és/vagy a külső, friss vizű vezetékről táplált vezetékkel van ellátva.
Gazdaságos az a kialakítás, ahol a finom rostáló egység gravitációs, előnyösen túlfolyós rendszerű szeparátorhoz vizes anyagot szállító vezetékkel van csatlakoztatva, egyidejűleg a gravitációs szeparátor és a víztisztító tartály között összekötő vezeték van kialakítva.
Előnyös kivitel esetén a víztisztító tartálynak gyűjtőtartálya van, és a víztisztító tartály flotáló, előnyösen kétfokozatú flotáló berendezés.
Célszerű kialakítás érhető el, ha az előmosó a rostáló egység fölött, és az pedig a finom mosó fölött van elhelyezve, a finom mosó alatt a közepes szemcseméretű talajrészt rostáló finom rostáló egység van elhelyezve.
Egy kedvező kiviteli alak esetén a gyűjtőtartály után a tisztított víz gazdaságos újrafelhasználásához a szállítóvezetéken hőcserélő van beiktatva.
Gazdaságos felhasználás esetén a berendezés mobil szállítható konténerekben részegységenként van elhelyezve, amelyek gáztömör vezetékkel egymáshoz vannak csatlakoztatva és a káros gázhalmazállapotú anyagok adszorpciós készüléken keresztül vannak kivitelezve.
A találmány szerinti eljárást példa alapján ismertetjük,
A késes 1 előmosóba óránként 20 tonna szemcsés talajt juttatunk, amely 320 kg/tonna, 355 °C feletti forráspontú szénhidrogénnel szennyezett, és amelyből az összmennyiséghez mérten csekély mennyiségű 100 mm-nél nagyobb szemcseméretű zárófrakciót képező anyagot kézzel kiválogatjuk, és azt eltávolítjuk. A visszamaradt anyagot a késes 1 előmosóból a 7 rostáló egységbe vezetjük, ahová a 33 szivattyún, a 10 vezetéken át 10 m3/óra vízmennyiséget adagolunk. Az anyagmérleg a következőképpen alakul: az 1 előmosóba a 100 mm-nél kisebb szemcseméretű szennyezett anyagot juttatjuk be, és a 4 víztisztító tartályból érkező 40 m3/óra vízmennyiséggel mossuk. A durvaszemcséjű (10-80 mm) frakciót és a közepes szemcseméretű (3-7 mm) frakciót a 7 rostáló egységben a 4 víztisztító tartályból jövő 10 m3/óra mennyiségű, 50 °C meleg vízzel átmossuk. A kifolyó vizes anyagot, illetőleg a szuszpenziót - a 65 m3/óra mennyiséget - a 15 hidrociklonba vezetjük. A finom mosóba a 7 rostáló egységből és a 15 hidrociklonból 20 tonna'óra szemcsés anyagot vezetünk be (itt a durva, 10-80 mm frakció elenyésző). A18 finom mosóba összesen 70 m3/óra vizet vezetünk be a 4 víztisztító tartályból, A finom 25 rostáló egységből a közepes szemcseméretű (3,0-7,0 mm-es) anyagot elvezetjük, mégpedig 5 tonna/óra mennyiségben, miközben a flotációs típusú 4 víztisztító tartályból 20 m3/óra mennyiségben szilárd anyagot adva szállító szuszpenziót vezetünk. A 25 rostáló egységből 75 m3/óra mennyiségben szuszpenziót vezetünk el az ülepítő gravitációs 28 szeparátorba, ahonnan üledékként 5 tonna/óra mennyiséget eltávolítunk, míg a felszabadult vízmennyiséget a 4 víztisztító tartályba vezetjük.
Az eljárás során az 1 késes előmosóba beadagolt talaj 3,20 kg/tonna szénhidrogén szennyeződést mutatott. A 11 elvezető csövön leengedett anyag lényegében szennyezésmentessé vált. A vizsgálat öt minta, nevezetesen az egyenként 10 kg mennyiségű minta analízise alapján (a szénhidrogéneket szerves oldószerekkel kivontuk) a következő átlagos szénhidrogén-tartalmat állapítottunk meg: 0,052 kg/t (52 mg/kg). A finom 25 rostáló egységből kivezetett közepes szemcseméretű frakció szennyezettségét 35 mg/kg, 0,035 kg/t értékben határoztuk meg; a meghatározás módja azonos a durva frakciónál alkalmazott módszerrel. A 28 gravitációs szeparátorból elvezetett szemcsés talajban a szennyező anyagok koncentrációját 67 mg/kg (0,067 kg/t) értékben állapítottuk meg.
A találmány szerinti berendezést egyben a korlátozó technológiai folyamatot rajzok alapján ismertetjük közelebbről, ahol az 1. ábra a találmány szerinti eljárás vázlatos folyamatábrája, a
2a-2d. ábra az 1. ábrán bejelölt I, II, III és IV szint alaprajza, a
3. ábra a 2a-2d. ábrán bejelölt A-A metszősík szerinti metszet, a
4. ábra a 2a-2d. ábrán bejelölt B-B metszősík szerinti metszet.
Az 1. ábrán a találmány szerinti eljárás és berendezés folyamatábrája látható. Az 1 késes előmosóba, amely késes mosó, a 2 adagolótartállyal van ellátva, a 4 víztisztító tartályból a 3 vezetéken át van a víz bevezetve. Az 1 késes előmosóba átlagosan óránként 20 tonna szennyezett szemcsés talaj - előnyösen termőtalaj, bontási vagy hasonló anyag - van betáplálva. Amennyiben a berende3
HU 214 349 Β zésbe magas, 55 °C fölötti forráspontú szénhidrogénekkel szennyezett talajt juttatunk be, akkor a robbanás elleni óvintézkedések feleslegesek. A talajból az előmosást megelőzően, a méreten felüli, például 70... 100 mm szemcsenagyságú frakciót kézi válogatással elkülönítjük. Ez a méreten felüli frakció a súlyához képest aránylag kis felületű, így csak kevéssé szennyezett. Tehát a méreten felüli frakció az eljárásból kivonható, és a szennyezés fizikai és kémiai jellegétől függően saját, külön tisztítási eljárásnak vethető alá. Az 1 előmosóban a szemcsés termőtalaj a mosóvízzel ellenáramlásban van átvezetve. Ezzel a módszerrel viszonylagosan minimális vízmennyiséggel a szemcsés talaj különösen hatékony tisztítása lehetővé válik, mert a tisztítás hatékonysága a koncentráció-különbség függvénye.
Az 1 késes előmosó az ún. durva frakció számára az 5 kivezető nyílással van ellátva, amely a 6 vezetéken keresztül a lengőrostás 7 rostáló egységgel van összekötve. A 7 rostáló egység két, a 8 és 9 rostával van ellátva, amelyek két frakciót, mégpedig egy, a 10...80 mm szemcseméretű durva frakciót, és egy, a 3.. .7 mm szemcseméretű közepes frakciót különítik el. Mindkét szemcsefrakciót a 4 tisztító tartályból a 10 vezetéken érkező vízzel átmossuk. A 10 vezetéken a 4 víztisztító tartályból 70m3/h vizet vezetünk a 7 rostáló egységbe, és így mindkét szemcsefrakciót, vagyis mind a durva, mind a közepes szemcsefrakciót önmagában szennyezésektől mentes vízzel mossuk. A durva szemcsefrakciót all vezetéken keresztül a további eljárásból kivonjuk, és egy közönséges végső lerakóhelyre, vagy az eredeti helyére szállítjuk. A mosóvizet, amellyel a durva és közepes szemcsefrakciót mostuk, az 1 előmosóból a 12 vezetéken áramló vizes talajjal (szuszpenzióval) a 13 felfogó edényben egyesítjük. Ebből, az egyesített vizes anyagot (szuszpenziót), a 14 szivattyún keresztül a 15 hidrociklonba juttatjuk. A 15 hidrociklon a 16 vízelvezetőcsővel van ellátva, amely a 4 víztisztító tartályba torkollik. A 15 hidrociklonból a szemcsés talajrészt pedig a további 17 vezetéken a finom 18 mosóba vezetjük. A 7 rostáló edényben keletkező közepes szemcsefrakciót a 19 vezetéken át ugyancsak a finom 18 mosóba vezetjük. A 4 víztisztító tartályból jövő, és a 22 gyűjtőtartályban tárolt tisztított vízből a 20 szivattyún, a 3 vízvezetékről leágazó 21 vízvezetéken keresztül, a finom 18 mosóba tisztított vizet táplálunk, mégpedig 30 m3/h mennyiségben. A finom 18 mosó a 23 ultrahang-generátorral van ellátva. A finom 18 mosóban keletkező vizes talajt (szuszpenziót) a 24 vezetéken keresztül a lengőrostás finom 25 rostáló egységbe vezetjük. Ebben a finom 25 rostáló egységben a 3... 12 mm szemcseméretű szemcsefrakciót választjuk le. A 26 vezetéken keresztül friss vizet mégpedig 65 m3/h mennyiségben - táplálunk be. A finom 25 rostáló egységben fennmaradt, csak friss vízzel mosható üledéket a 4 víztisztító tartályból jövő vízzel mossuk, majd közönséges földlerakó helyre szállítjuk. A finom 25 rostáló egység áramló vizes talaját (szuszpenzióját) a 27 szivattyún és az ultrahang-generátorral ellátott 23a átfolyásos reaktoron keresztül a 28 (gravitációs) szeparátorba - mégpedig túlfolyós rendszerű gravitációs szeparátorba - vezetjük. A 28 gravitációs szeparátoron túlfolyó vizes talajt (szuszpenziót) a 29 vezetőcsövön keresztül a 4 víztisztító tartályba vezetjük, amely kétfokozatú flotáló berendezés. A 28 gravitációs szeparátorban keletkező üledéket a 30 vezetéken elvezetjük, és ugyancsak egy közönséges végső lerakóhelyre szállítjuk. A 4 víztisztító tartályból a flotátumot a 31 vezetéken keresztül eltávolítjuk, és a 32 tartályban gyűjtjük, amely a káros anyagokat tartalmazza, és ezért speciális végső tárolóhelyen kerül elhelyezésre. A 4 víztisztító tartályból kilépő vizet a 34 hőcserélőben melegítjük fel.
Az 1. ábrán bejelölt I, II, III és IV szintek különböző magasságokat jeleznek. így például az 1 előmosó a 7 rostáló egység fölött van, az utóbbi a finom 18 mosó fölött van, míg a finom 18 mosó közepes frakciót leválasztó 25 rostáló egység fölött van elhelyezve.
A 2a. ábrán az I szint alaprajza látható. Amint a rajz mutatja, az 1 késes előmosóba a talajszintig leérő 35 szállítószalaggal juttatjuk be a szennyezett szemcsés talajt. Ezen a szinten vannak elhelyezve az adszorpciós készülék 36 aktívszén-szűrői, és a 37 elszívó, amely a két az 1 késes és a 18 előmosóból, adott esetben a 28 gravitációs szeparátorból és a 4 víztisztító tartályból a használt levegőt elszívja. Az 1 előmosóból a durva frakció egy nem ábrázolt vezetéken kerül a 7 rostáló egységbe, amely - amint azt a 2b. ábra mutatja - a II szinten az 1 előmosó alatt van elhelyezve. A 38 villamosmotor által működtetett 15 hidrociklon a szilárd anyagot leválasztja, amelyet ezt követően a finom 18 mosóba vezetünk. A 39 térközkapcsolószekrények befogadására és a karbantartás lehetővé tételére stb. alkalmas. A 2c. ábra szerint a 28 gravitációs szeparátor a 30 vezetékkel van ellátva, amelyen keresztül az üledéket elvezetjük, és a III szinten levő 4 víztisztító tartállyal össze van kötve. A 4 víztisztító tartály két 41, 42 fokozatú és a 45, 46 előkészítő tartályokból a 43,44 szivattyúkon keresztül a flotáláshoz szükséges vegyi anyagokkal, mégpedig pelyhesítőszerrel, tenzidekkel látjuk el. A pelyhesítőszereket a 47, 48 készlettartályokban tároljuk.
A 2d. ábrán látható legalsó IV szinten a közepes frakciót leválasztó 25 rostáló berendezés van elhelyezve, amely a finom 18 mosóval össze van kötve. A közepes frakciót leválasztó 25 rostáló berendezésben levő frakciót a 49 felfogó tartályban, a 22 gyűjtőtartályban pedig a 4 víztisztító berendezésben keletkezett tisztított vizet gyűjtjük, amelyhez adott esetben az 51 tartályból tenzideket adagolunk. A 20 és 33 szivattyúkkal a 4 víztisztító tartályban keletkezett tisztított vizet juttatjuk el az egyes technológiai egységekhez.
A 2a-2d. ábrán az áttekinthetőség kedvéért a csővezetékeket, amelyekben a technológiai víz, friss víz és a szemcsés talaj frakciói áramlanak, csak részben tüntettük fel.
A 3. és 4. ábrán látható metszetek a 2a-2d. ábrán bejelölt A-A, illetve B-B metszősíkok szerinti metszetek, amelyeken különösen jól látszik a berendezés egyes részeinek egymáshoz képest függőleges elrendezése.
Amint a rajzon látható, az 1 késes előmosó a 7 rostáló egység fölött van, amely viszont a finom 18 mosó fölött van; a finom 18 mosó alatt pedig a közepes frakciót leválasztó 25 rostáló egység van elhelyezve. A 47, 48 készlettartályban pelyhesítőszereket tárolunk.
HU 214 349 Β
A 4. ábrán a legfelső szinten az adszorpciós készülék 36 aktívszén-szűrői és mellettük a használt levegőt elszívó 37 elszívók láthatók. Az eggyel lejjebb levő szinten a túlfolyós rendszerű 28 gravitációs szeparátor van, amelynek a 30 vezetékén a szemcsés talajnak egy részét vezetjük el. A következő szinten a kétfokozatú, flotációs típusú 4 víztisztító tartály van elhelyezve. A legalsó szinten a tisztított technológiai vizet tároló 22 gyűjtőtartály, valamint a tisztított vizet továbbító 20, 33 szivattyúk vannak.
A találmány szerinti berendezést és a találmány szerinti eljárást magasabb forráspontú szénhidrogénekkel szennyezett szemcsés talaj, mégpedig termőtalaj és bontási anyag kapcsán ismertettük közelebbről. Szemcsés talajként azonban természetesen más, különböző szemcsenagyságú anyagok is szóba jöhetnek, és a találmány szerinti eljárás alapgondolata - a szemcsés talaj lépcsőzetes, lényegében száraz leválasztása - különös jelentőséggel bír, mert ezzel a módszerrel mind a berendezésigény tekintetében, mind a technológia üzemeltetése tekintetében különösen alacsony költségek adódnak. Jellemző példák a szennyezőanyagokra: szénhidrogének, PAH (polycyclic aromatic hydrocarbon = policiklusos aromás szénhidrogén) és PCB (polychlorinated biphenyl = poliklór-difenil vagy poliklór-fenil-benzol). Jellemző példák szemcsés termőtalajokra: kavicsos-homokos talajok különböző nagyságú iszaphányaddal.
A találmány szerinti berendezés egy különösen előnyös kiviteli alakjában az egyes, a 2-4. ábrán feltüntetett, egységek mobil, szállítható konténerekben vannak elhelyezve, és az egyes konténerek közötti összekötő vezetékek oldható bekötésekkel vannak ellátva. így a 2. és 3., 4. ábrának megfelelően a berendezés nyolc különböző konténert foglal magába, amely lehetővé teszi a teljes berendezés egyszerű szállítását. Ezáltal elmaradhat a szennyező anyagoktól mentesítendő talaj, homok vagy hasonló költséges szállítása, amennyiben egyrészt a mentesítendő anyagot a helyszínen kitermelik és feldolgozzák, másrészt az így kialakult talajfelszínre, gödörbe vagy hasonlóba amár megtisztított anyag újra visszatölthető anélkül, hogy akár a talajvizet stb. szennyeznék.
Az egyes egységek, amelyekben a teljes berendezés különböző részeit elhelyezzük, gáztömören vannak kiképezve, így a berendezésen belül a gázvezetést zárt körben lehet kialakítani. A gázáramot aktívszenes adszorpciós készüléken vezetjük át, így a gázhalmazállapotú káros anyagok ugyancsak kivonhatok a körfolyamatból.

Claims (26)

1. Eljárás szennyezett, elsősorban szénhidrogénekkel szennyezett szemcsés talajok - például termőföld, homok, építési törmelék vagy hasonlók - vízzel történő folyamatos átmosására, amelynek során a tisztító vizet legalább részben, előnyösen teljesen zárt vezeték-elrendezéssel kialakított - mosó- és rostáló egységeket, víztisztító, gyűjtő technológiai tartályt, hidrociklont, szeparátort magábafoglaló berendezésben keringetjük, ahol a szemcsés talajt legalább két, célszerűen három frakcióra bontjuk, amelyekből a vizet leválasztjuk, és előnyösen flotáló tisztítás után legalább részben újra felhasználjuk az eljárási folyamatban, elöljáróban a szennyzett talajból a nagyátmérőjű, minimum 70-100 mm közötti szemcseméretű részt elkülönítjük, ezt követően a tisztítandó szemcsés talajt a zárt vezetékkörben keringetett vízzel célszerűen késes - előmosóban összekeverjük, ahonnan a durva frakciót képező részét leválasztjuk, és rostán átvezetve a fennmaradt közepes frakciót képező szemcsés talajjal együtt vízzel átmossuk, azzal jellemezve, hogy az előmosóból (1) a rostáló egységbe (7) érkező szemcsés talaj 10-80 mm, előnyösen 12-70 mm szemcseméretű durva frakcióját leválasztjuk, és vezetéken (11) át eltávolítjuk, és a még megmaradt közepes és finom frakcióból a vizet leválasztjuk, ezután tisztított vízzel újra átmossuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szemcsés talaj 3 mm, előnyösen 2 mm alatti finom részéből a vizet adott esetben hidrociklónban (15) leválasztjuk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szemcsés talajnak a rostáló egységben (7) fennmaradt 2-70 mm szemcseméretű, előnyösen 3-12 mm közötti szemcseméretű részéből a vizet rostálással leválasztjuk.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szemcsés talajnak a rostáló egységben (7) és a hidrociklonból (15) leválasztott további tisztítandó részét finom mosóba (18) vezetjük, és együttes mosással tovább tisztítjuk.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a durva frakció leválasztásakor keletkezett szemcsés talaj vizes részét - adott esetben a durva frakció rostálásából nyert vízzel együtt - a hidrociklonban (15) szétválasztjuk.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a finom mosás után a szemcsés talaj (szuszpendált) részét előnyösen további rostálással leválasztjuk, és a vizet célszerűen gravitációs szeparátoron (28) átvezetve tisztító tartályban (4) tisztítjuk.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szemcsés talaj víztől leválasztott, a hidrociklonból (15) és a finom mosóból (18) érkező részét friss, külső vezetékről (26) betáplált vízzel kezeljük.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hidrociklonból (15) a vizet vezetékkel (16) a víztisztító tartályba (4) szállítjuk és tisztítjuk.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legalább egy mosást felmelegített, előnyösen 40 és 80 °C közötti, előnyösen 50 és 60 °C közötti hőmérsékletű vízzel végzünk.
10. Az 1—4·. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy a vizes frakciók legalább egyikét, célszerűen a rostáláskor nyert vizes keverékét szétválasztás előtt ultrahangos kezelésnek vetjük alá.
11. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a víz tisztításakor keletkező üledéket - adott esetben a további mosásnál keletkezett vízzel együtt - további gravitációs szeparálásnak vetjük alá.
HU 214 349 Β
12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a késes előmosóban (1) a vizet a szemcsés talajjal ellenáramban keringetjük.
13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legalább az egyik mosáshoz felületaktív anyagokat adagolunk.
14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a flotációs víztisztítás során keletkezett használt levegőt és adott esetben az eljáráshoz szükséges levegő egy részáramát célszerűen aktívszénszűrős adszorpciós készülékbe vezetjük.
15. Berendezés szennyezett, előnyösen szénhidrogéneket tartalmazó szemcsés talajok folyamatos átmosással történő tisztítására, amely hidrociklont, szeparátort, víztisztító- és gyűjtőtartályt, mosó és rostáló egységeket tartalmaz, amelyek zárt rendszerként kialakított csővezetékekkel vannak ellátva, a mosóegység adagoló tartállyal kialakított - előnyösen késes - előmosóként, a durva frakciót átengedő kivezető nyílással van kialakítva, a mosó és rostáló egység, valamint a hidrociklon és a víztisztító tartály között - a közepes szemcsenagyságú és a vizes anyag szállítására - összekötő, szállító és elvezető csővezeték van elhelyezve, azzal jellemezve, hogy a rostáló egység (7) két rostát (8,9) foglal magába, a durva frakciót eltávolító csővezetéke (11) és a közepes szemcsenagyságú vizes frakciót finom mosóba (18) szállító csővezetéke (19) van és a rosták (8, 9) alatt a vizes anyagot befogadó, felfogó edénye (13) van, amely a hidrociklonhoz (15) van csatlakoztatva.
16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzaljellemezve, hogy a hidrociklon (15) és a finom mosó (18) között vizes anyagot elszállító csővezeték (17) van elhelyezve.
17. A 15. vagy 16. igénypontok szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a finom mosó (18) és a víztisztító tartály (4) között vízszállító csővezeték (21) van.
18. A 15-17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a finom mosó (18) és a közepes szemcsenagyságú frakciót leválasztó finom rostáló (25) között vizes anyagot szállító vezeték (24) van kialakítva, továbbá a rostáló egység (25) a víztisztító tartályból (4) és/vagy külső friss vizű vezetékről táplált vízvezetékkel (26) van ellátva.
19. A 18. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a finom rostáló egység (25) gravitációs, előnyösen túlfolyós rendszerű szeparátorhoz (28) vizes anyagot szállító vezetékkel (24) van csatlakoztatva.
20. A 19. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a gravitációs szeparátor (28) és a víztisztító tartály (4) között összekötő vezeték (29) van kialakítva.
21. A 15-20. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a víztisztító tartálynak (4) gyűjtő tartálya (22) van.
22. A 15-21. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a víztisztító tartály (4) flotáló, előnyösen kétfokozatú flotáló berendezés.
23. A 15-22. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az előmosó (1) a rostáló egység (7) fölött, a rostáló egység (7) pedig a finom mosó (8) fölött van elhelyezve.
24. A 15-23. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a finom mosó (18) alatt a közepes szemcseméretű talajrészt rostáló finom rostáló egység (25) van elhelyezve.
25. 15-24. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a gyűjtő tartály (22) után a tisztított vizet újra felhasználó szállító vezetékén (3) hőcserélő (34) van beiktatva.
26. A 15-25. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy mobil szállítható konténerekben részegységenként van elhelyezve, a mosó, a rostáló egység (1, 18, 7, 25), valamint a hidrociklon (15) a víztisztító tartály (4) az egyéb, a berendezést képező egység, amelyek gáztömör vezetékkel egymáshoz vannak csatlakoztatva és a káros gázhalmazállapotú anyagok aktív szénszűrőn (36) és elszívón (37) keresztül vannak kivezetve.
HU9302266A 1992-08-05 1993-08-04 Eljárás és berendezés szemcsés talajok folyamatos átmosására HU214349B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT159292A AT398540B (de) 1992-08-05 1992-08-05 Verfahren und vorrichtung zum kontinuierlichen waschen von körnigen substraten

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9302266D0 HU9302266D0 (en) 1993-11-29
HUT68997A HUT68997A (en) 1995-08-28
HU214349B true HU214349B (hu) 1998-03-30

Family

ID=3516761

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9302266A HU214349B (hu) 1992-08-05 1993-08-04 Eljárás és berendezés szemcsés talajok folyamatos átmosására

Country Status (3)

Country Link
AT (1) AT398540B (hu)
DE (1) DE4326200A1 (hu)
HU (1) HU214349B (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4407368A1 (de) * 1994-03-05 1995-09-07 Wilhelm Mueller Verfahren zur Reinigung von kontaminierten Materialien, insbesondere von kontaminiertem Boden sowie eine mobile Anlage zur Durchführung des Verfahrens
DE19621892A1 (de) * 1996-05-31 1997-12-04 Ulrich Dipl Ing Franze Verfahren und Vorrichtung zur In-Situ-Reinigung von Spiel- und Strandsanden
FR2760665A1 (fr) * 1997-03-14 1998-09-18 Auguste Arnaud Procede et installation de traitement et de depollution du sol
ATE332769T1 (de) * 2000-11-09 2006-08-15 Abb Immobilien Ag Verfahren zur verwertung von altbeton
ITMI20051187A1 (it) 2005-06-23 2006-12-24 Esposito Servizi Ecologici S R Impianto e processo per il riciclaggio di rifiuti provenienti da spazzamento strade depuratori acque e simili
GB2549290B (en) 2016-04-12 2018-03-14 Cde Global Ltd Material processing apparatus
GB2552042B (en) 2016-12-14 2018-08-22 Cde Global Ltd Method and apparatus for washing and grading sand
GB2584652B (en) * 2019-06-07 2021-10-20 Cde Global Ltd Method and apparatus for Treating Contaminated Particulate Material

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE368776B (hu) * 1969-06-28 1974-07-22 Pielkenrood Vinitex Bv
DE2757209C2 (de) * 1977-12-22 1986-11-27 Perc S.r.l., Settimo Torinese Verfahren und Vorrichtung zum kontinuierlichen Filtrieren von Flüssigkeiten
US4336136A (en) * 1980-06-02 1982-06-22 Giguere Marcel L System for processing soils contaminated by crude oils or other refined petroleum products
ATE76596T1 (de) * 1989-03-20 1992-06-15 Miljoevern Umwelt Technik Gmbh Verfahren zur entfernung von schadstoffen aus verunreinigtem boden und anlage zu dessen durchfuehrung.

Also Published As

Publication number Publication date
HU9302266D0 (en) 1993-11-29
DE4326200A1 (de) 1994-02-10
ATA159292A (de) 1994-05-15
AT398540B (de) 1994-12-27
HUT68997A (en) 1995-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100952752B1 (ko) 미세토양 세척장치 및 방법
KR102099047B1 (ko) 컴팩트형 복합 오염토양 정화 시스템
KR102141236B1 (ko) 각종 준설토용 정화시스템
KR100988942B1 (ko) 오염토양 세척 선별장치
CN107127210A (zh) 一种土壤淋洗修复系统及方法
KR101545231B1 (ko) 오염토양의 정화 시스템 및 이를 이용한 정화방법
KR101915030B1 (ko) 복합 오염 토양 정화를 위한 드럼식 중금속 용출조
KR101396416B1 (ko) 열 변형 파쇄를 이용한 복합오염 토양의 유류와 중금속 동시 탈리 장치 및 이를 포함하는 복합오염 토양의 정화 시스템 및 방법
KR101782615B1 (ko) 복합 오염 토양의 정화 시스템 및 방법
KR100534067B1 (ko) 오염 토양의 복원과 선별 처리를 위한 토양 세척 방법과장치
KR101982969B1 (ko) 복합 오염토양 정화시스템용 유수분리장치
KR101658523B1 (ko) 오염토양 선별 및 세척처리 정화시스템
KR20120064803A (ko) 오염토양의 선별과 정화를 위한 하이브리드형 토양세척 장치 및 방법
TWI549764B (zh) 機動式分離含重金屬之土壤顆粒處理方法
US5671762A (en) Decontamination system for particulate matter
HU214349B (hu) Eljárás és berendezés szemcsés talajok folyamatos átmosására
KR100460629B1 (ko) 토양세척기 및 이를 이용한 토양세척장치
KR101915035B1 (ko) 드럼식 중금속 용출조를 포함하는 복합 오염 토양 정화 시스템
US5439597A (en) Method for removing chemical contaminants from material and apparatus for same
JP4697719B2 (ja) 汚染土壌の浄化方法及びそれに用いる分離装置
CN107262519B (zh) 放射性污染土壤净化系统
SU1755704A3 (ru) Установка дл обогащени прудового флотационного угольного шлама
KR100475431B1 (ko) 대용량 토양세척장치
JP3646211B2 (ja) 重金属汚染土壌処理装置
JP6312016B2 (ja) 汚染土壌処理装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee