HU214001B - Lifting bench with columns - Google Patents
Lifting bench with columns Download PDFInfo
- Publication number
- HU214001B HU214001B HU9402569A HU9402569A HU214001B HU 214001 B HU214001 B HU 214001B HU 9402569 A HU9402569 A HU 9402569A HU 9402569 A HU9402569 A HU 9402569A HU 214001 B HU214001 B HU 214001B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- mast
- lifting
- spring
- securing
- nut
- Prior art date
Links
Landscapes
- Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
Abstract
A találmány szerinti őszlőpős emelőpadnak legalább egyemelőőszlőpa (1); az emelőőszlőpőn (l) vezetett, függőlegesenmőzgatható, egy emelőőrsóval (2) és egy emelőanyával (7) rendel ezőemelőberendezés segítségével meghajtőtt emelőkőcsija (8); azemelőkőcsin (8) egy csűklótengely (15) körül elfőrdíthatóanelhelyezett legalább egy tartókarja I120; és egy felemelt jármű biztőságős tartásáhőz egy biztősítórendszere van. A biztősítórendszer atartókart (12) egy elfőrdítási helyzetben őldhatóan rögzítő tartókar-biztősítószerkezetet, és az emelőberendezés hibájakőr az emelők csit(8) függőlegesen biztősító emelőkőcsi-biztősítószerkezetet tartalmaz. ŕ
Description
A találmány tárgya oszlopos emelőpad, amelynek legalább egy emelőoszlopa; az emelőoszlopon vezetett, függőlegesen mozgatható, egy emelőorsóval és egy emelőanyával rendelkező emelőberendezés segítségével meghajtott emelőkocsija, az emelőkocsin egy csuklótengely körül elfordíthatóan elhelyezett legalább egy tartókarjai, és egy felemelt jármű biztonságos tartásához biztosítórendszere van.
A gépjármüvekhez alkalmazott, és általában egy- vagy kétoszlopos emelőpadként kialakított ilyen jellegű emelőpadoknál gondoskodni kell arról, hogy a felemelt teher tartása minden üzemállapotban biztonságos és megbízható legyen.
Az emelőorsóval és emelőanyával ellátott emelőberendezések (pl. AT 351 200 és DE 3 824 868 Al) általánosan ismertek. Az ilyen emelőberendezéseknél az emelőanya egy gyorsan kopó alkatrész, úgyhogy számolni kell azzal, hogy egy adott üzemidő után a csavarmenetek elhasználódnak, és többé már nem biztosítanak erőzáró kapcsolatot az orsó és az emelőanya között, aminek következtében a teher lezuhanhat. Ezért az emelőanyán kívül még egy biztosítóanyát is beépítenek, amely normál üzemállapotban terhelés nélkül fut, és így nincs kopásnak kitéve. Ennek a biztosítóanyának az a feladata, hogy az emelőanya elkopása vagy törése esetén a terhet tovább viselje.
Hasonló biztosítással ellátott emelőberendezést ismertet a DE 3418763 Al sz. irat. Ez a berendezés egy belső menettel rendelkező emelőoszlopot tartalmaz, amelynek üreges belső terében egy hajtótengellyel forgatható emelőcsavar van elhelyezve. Az emelőcsavar külső menete az oszlop belső menetéhez kapcsolódik. Az oszlopon egy hosszanti rés van kialakítva, amelyen át az emelőcsavarra támaszkodó, függőleges irányban az emelőcsavarral együtt mozgó kereszttartók nyúlnak ki. A kereszttartók egy tartókart hordozó szánnal vannak összekötve. Biztonsági szerkezetként az említett emelőcsavartól meghatározott távolságra egy biztosítócsavar van elhelyezve, amelyhez szintén kereszttartók kapcsolódnak, és amely menetszakadás esetén átveszi a terhelést.
Az említett berendezések biztosítórendszere menetszakadás esetén megakadályozza ugyan a teher lezuhanását, de ugyanakkor veszélyt jelent az, hogy az emelőberendezések akkor is üzemképesek maradnak, amikor már - az emelőanya vagy az emelőcsavar meghibásodása után - a biztosítóanya, ill. a biztosítócsavar vette át a terhelést. Ezeket az elemeket azonban nem tartós üzemre tervezték, és a már biztosítás nélkül maradt berendezés további használata súlyos balesetet okozhat.
Célunk a találmánnyal egy olyan biztosítórendszer létrehozása a fent említett emelőpadokhoz, amely a felemelt terhet mindegyik mozgásirányban biztosan képes tartani, továbbá meghibásodás esetén lehetővé teszi a teher leeresztését, de megakadályozza, hogy a berendezést - a hiba kijavítása nélkül - tovább lehessen üzemeltetni.
A kitűzött feladatot az 1. igénypont szerinti jellemzőkkel oldjuk meg. Egy tartókar-biztosítószerkezet és egy emelőkocsi-biztosítószerkezet összekapcsolásával eléqük, hogy a felemelt jármüvet egyrészt a biztosított elfordítható tartókarok szilárdan tartják, és másrészt kopott emelőanya esetén sem áll fenn balesetveszély.
A javasolt és a 27-32 . igénypontok szerint előnyösen továbbfejlesztett emelőkocsi-biztosítószerkezet nem csak azt akadályozza meg, hogy az emelőanya törésekor a terhet tovább lehessen emelni, hanem azt is, hogy az emelőanya menetének egy beállított, maximálisan megengedhető mértékű kopásától kezdve az emelő-berendezést tovább lehessen használni. Ezenkívül az emelőkocsi-biztosítószerkezet. az orsó sérülésekor, pl. a túlzott érdességnél vagy elégtelen kenésnél is működésbe lép. A megengedhető menetkopás célzott beállíthatósága következtében legfeljebb csak egészen csekély ütés lép fel, amikor az emelőanya a biztosítóanyára esik, tehát a dinamikus terhelések is viszonylag csekélyek.
A biztosítórendszer egy tartókar-biztosítószerkezetet is tartalmaz, amely lehetővé teszi egy emelőpad, elsősorban kétoszlopos emelőpad oszlopain elhelyezett tartókarok arretálását. Ezen a módon biztosítható, hogy a felemelt jármű vízszintes síkban biztosított tartókarokon feküdjön fel.
A találmánynak a 2-8. igénypontokban leírt előnyös kiviteli alakjánál a tartókar-biztosítószerkezet a tartókarral elfordulásmentesen összekötött, és legalább egy kapcsolódási hellyel rendelkező első biztosítódarabot, valamint egy legalább egy kapcsolódási hellyel rendelkező második biztosítódarabot tartalmaz, amely az emelőkocsin egy vezetékben mozgathatóan van megvezetve, és egy olyan kapcsolódási helyzetbe mozgatható, amelyben a két biztosítódarab kapcsolódási helyei egymásba kapcsolódnak, továbbá a vezeték az emelőkocsin úgy van elhelyezve, hogy a második biztosítódarab legalább a kapcsolódási helyzetben a tartókar csuklótengelye körüli elfordulás ellen biztosítva van.
A második biztosítódarab itt leírt megvezetése és az első biztosítódarabnak a tartókarral való elfordulásmentes összekötése alapján az emelőpad emelőoszlopa mentén függőlegesen mozgathatóan vezetett emelőkocsi és az emelőkar között hatásos arretálás érhető el. A második biztosítódarab megvezetése olyan, hogy az arretált állapot egyszerűen előállítható és újra feloldható.
A második biztosítódarab egyszerű működtetését azáltal érjük el, hogy a második biztosítódarabot a csuklótengellyel párhuzamosan mozgathatóan vezetjük az emelőkocsiban levő vezetékben. A második biztosítódarab kézzel, pl. egy fogantyú segítségével és/vagy rugóerővel hozható a kapcsolódási helyzetbe. A kapcsolódási helyzetben egy olyan tartóerő működik, amelyet terheletlen tartókar esetén elsősorban az említett rugó állít elő. Ez a tartóerő azonban önmagában vagy az említett rugóval együtt úgy is létrehozható, hogy a kapcsolódási helyeknek a két biztosítódarabon való kialakítása és elhelyezése alapján terhelt tartókar esetén egy automatikus tartóerő keletkezik az egymásba kapcsolódó kapcsolódási helyek között. Ezt a tartóerőt olyan keresztirányú erők hozzák létre, amelyek terhelt tartókar esetén az emelőkocsi és a tartókar között jelentkeznek, és az egymásba kapcsolódó kapcsolódási helyek között hatnak.
HU 214 001 Β
A kapcsolódási helyek a csuklótengely körül koncentrikusan helyezhetők el. Előnyös módon fogazásként vannak kialakítva a biztosítódarabokon, ahol az első biztosítódarabon külső fogazás, a második biztosítódarabon pedig egy annak megfelelő belső fogazás van kiképezve.
A két biztosítódarab kapcsolódási helyzetének, ill. arretált helyzetének automatikus kioldásához a második biztosítódarab egy meghatározott függőleges emelőkocsi-pozíciónál (az emelőkocsi kioldási pozíciójánál) működtetett kioldó berendezéssel kimozdítható a kapcsolódási helyzetből. Erre a célra a kioldó berendezés az emelőkocsin vezetett tolókával látható el, amely a második biztosítódarabot kimozdítja a kapcsolódási helyzetből, ha az emelőkocsi eléri a kioldási helyzetet. A tolóka működtetéséhez az emelőoszlopon, vagy az emelőoszlop közelében egy helyhez rögzített vezérlőfelület helyezhető el, és a tolóka egy rugóval a vezérlőfelület felé előfeszíthető. Annak érdekében, hogy az arretálás csak akkor oldódj on fel, amikor a tartókarok tehermentesek, az emelőkocsi lefelé mozgásának végén elhelyezkedő kioldási helyzet elérésekor a tolókára ható kioldóerő állítható elő, amely azonban kisebb, mint a terhelt tartókar esetén a keresztirányú erők következtében a két biztosítódarab kapcsolódási helyei között ható tartóerő. Ezen a módon elérjük, hogy a még terhelt tartókamál az arretálás fennmarad. Ezt a kioldóerőt a tolókában pl. egy összenyomott rugóval lehet előállítani, és tárolni, amíg a tartókar tehermentesül. Amikor az emelőpad tartókaijai mentesülnek a gépjármű által okozott terheléstől, a kapcsolódási helyek közötti tartóerö is csökken a biztosítódarabokon, úgyhogy a tolókára ható kioldóerő feloldja a két biztosító darab közötti arretálást.
A tolóka egy vezetőfelülettel látható el, amelyen egy a második biztosítódarabban összekötött működtetőelem fekszik fel. Ez a működtetőelem a második biztosítódarab vezetésére is szolgálhat az emelőkocsiban, és előnyösen csapként (vezetőcsapként, ill. kioldócsapként) van kialakítva.
A csap a saját hosszirányában egy megfelelően méretezett hosszanti vezetékben vezethető az emelőkocsiban.
A tartókar-biztosítószerkezet egy további célszerű kiviteli alakját a 24—35. igénypontok írják le. E szerint a kioldó-berendezés egy rugóval rendelkezik, amely egy adott emelőkocsi-pozíció alatt a második biztosítódarabra egy előfeszítő erőt fejt ki a kioldási irányban.
Ez úgy történhet, hogy a rugó a meghatározott függőleges emelőkocsi-pozíció alatt egy vezetőrésszel egy olyan pozícióba hozható, amelyben a rugó előfeszítő erőt fejt ki a második biztosítódarabra. A rugó egy mozgatható rugótartón rögzíthető. A rugótartó mozgatása az emelőpad emelőoszlopán rögzített vezetőrésszel oldható meg. A rugótartó ebben az esetben mozgathatóan ágyazható az emelőkocsin. A reteszelő-berendezés működtetésére szolgáló rugó úgy alakítható ki, hogy a meghatározott függőleges emelőkocsi-pozició felett a rugótartó és maga a rugó a saját rugóereje következtében automatikusan egy olyan helyzetbe kerül, amelyben az előfeszítőerő már nem hat mindkét reteszelt biztosítódarabra. Ez úgy történhet, hogy a rugón egy ferde felület formájában egy vezetőfelület van kialakítva, és a rugó ezen a vezetőfelületen át az emelőkocsin eltolhatóan ágyazott második biztosítódarabra hat a kioldáskor.
A találmány tárgyát a továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján ismertetjük részletesebben. A rajzokon az
1. ábra: egy oszlopos emelőpad emelőberendezésének hosszmetszete, a
2. ábra: az 1. ábra szerinti emelőberendezés oldalnézete részben metszetben, a
3. ábra: az l.és 2. ábra szerinti emelőberendezés emelőkocsi-biztosítószerkezetének vázlata, a
4. ábra: az emelőkocsi-biztosítószerkezet vázlatos nézete a 3. ábra X nyilának irányában, az
5. ábra: az oszlopos emelőpad tartókar-biztosítószerkezetének egyik kiviteli alakja egy első üzemállapotban, részben metszetben, a
6. ábra: a tartókar-biztosítószerkezet egy második üzemállapotban, a
7. ábra: a tartókar-biztosítószerkezet egy harmadik üzemállapotban, a
8. ábra: az 5.ábra szerinti kiviteli alak felülnézetben, a
9. ábra: a 8. ábra III-ΠΙ vonala mentén vett metszet, a
10. ábra: az 5-9. ábrák szerinti tartókar-biztosítószerkezetben alkalmazott tolóka ágyazásának részletrajza, a,
11. ábra: a tolókaágyazás egy további kiviteli alakja, a
12. ábra: a tartókar-biztosítószerkezet egy további kiviteli alakjának oldalnézete egy első üzemállapotban, a
13. ábra: a 12. ábra szerinti kiviteli alak egy második üzemállapotban, a
14. ábra: a 12. és 13. ábra szerinti kiviteli alak egy harmadik üzemállapotban, a
15. ábra: a 12-14. ábrák szerinti kiviteli alak felülnézete, és a
16. ábra: a 12-15. ábrák szerinti kiviteli alak elölnézete.
Egy oszlopos emelőpad egy vagy több 1 emelőoszloppal (1. és 2. ábra) rendelkezik, amelyek egy alaplapon, ill. alapkereten rögzíthetők és egy keresztirányú összeköttetést képező kengyellel láthatók el. Az 1 emelőoszlopban egy 2 emelőorsó van forgathatóan ágyazva. Egy villamos 3 motor hajtja a 2 emelőorsót egy 4 ékszíj segítségével, amely a 3 motor 5 ékszíjtárcsáját köti össze a 2 emelőorsó 6 ékszíjtárcsájával. A hajtás azonban pneumatikus vagy hidraulikus úton is történhet. A 2 emelőorsón egy 7 emelőanya van elhelyezve, amelyre egy 8 emelőkocsi fekszik fel egy például 9 gömbcsészeként kialakított kiegyenlítőidomon keresztül.
A 8 emelőkocsin felső és alsó 10, ill. 11 vezetőgörgők vannak forgathatóan rögzítve, amelyek a 8 emelőkocsit vezetik az 1 emelőoszlop belsejében. Ezenkívül a 8 emelőkocsin egy vagy több 12 tartókar van elhelyezve, és mindegyik 12 tartókar egy 14 csuklócsaptartóban a 8 emelőkocsin elhelyezett 13 csuklócsap segítségével egy függőleges 15 csuklótengely körül elfordíthatóan van rögzítve. A 8 emelőkocsi felső végén egy 16 olajtartály van elhelyezve. A 16 olajtartályból egy 17 kanóc vezet a 2 emelőorsóhoz a 7 emelőanya felett, úgyhogy a 2 eme3
HU 214 001 Β lőorsó a 16 olajtartályból a 17 kanócon át kivezetett olajjal kenhető.
Egy 18 emelőkocsi-biztosítószerkezet a 7 emelőanyán egy forgatónyomatékot ellensúlyozó 19 kitámasztólemezzel rendelkezik (3. és 4. ábra), amelyen egy kitörés van kialakítva, amelybe a 8 emelőkocsira ráhegesztett 20 borda nyúlik be (az 1. ábrán nincs feltüntetve).
A 18 emelőkocsi-biztosítószerkezet egy 21 biztosítóanyát is tartalmaz, amely a 7 emelőanya alatt, attól „a” távolságban helyezkedik el. A 21 biztosítóanya mindkét oldalán axiális 22,23 görgőscsapágyak vagy csúszócsapágyak vannak elhelyezve. A 21 biztosítóanya alatt „b” távolságban egy 24 ellenanya van elhelyezve, amely szintén a 20 bordára támaszkodik. A 21 biztosítóanya alsó oldalán két 25,26 ütköző van kialakítva, amelyekhez a 24 ellenanya úgy támaszkodik, hogy az egyik 26 ütköző és a 24 ellenanya között egy 27 rugó van elhelyezve.
A 18 emelőkocsi-biztosítószerkezet a következőképpen működik. A 7 emelőanya és a 21 biztosítóanya közötti „a” távolság úgy van megválasztva, hogy a 7 emelőanya menetének megengedett maximális kopásakor a 7 emelőanya felfekszik a 21 biztosítóanyára. A 21 biztosítóanyának ekkor fellépő terhelése miatt a 21 biztosítóanya először elfordulni törekszik a 7 emelőanyához képest, amit a 21 biztosítóanya felső 22 görgőscsapágya is elősegít. A 7 emelőanya és a 21 biztosítóanya közötti csekély súrlódás miatt az axiális terhelés teljes egészében a 21 biztosítóanyára adódik át. A 21 biztosítóanya és a 2 emelőorsó közötti súrlódás nagyobb lesz, mint a 22 görgőscsapágy és a 7 emelőanya közötti súrlódás; úgyhogy a 24 ellenanya az emelőberendezés, azaz az emelőanya és az emelőkocsi emelésekor a 27 rugó erejével szemben alulról felfekszik a 21 biztosítóanyára, és további felfelé hajtáskor a 21 biztosítóanyához szorul. Mivel a 21 biztosítóanya és a 24 ellenanya közötti súrlódást az alsó 23 görgőscsapágy csekély értéken tartja, a 21 biztosítóanya és a 24 ellenanya közötti elfordulást szinte semmi sem akadályozza. Az ellenhatást a 2 emelőorsó, a 21 biztosítóanya és a 24 ellenanya közötti önzárás tovább erősíti.
Az emelőberendezés lefelé hajtásakor, ill. lesüllyesztésekor a 21 biztosítóanya és a 24 ellenanya ismét eloldódik egymástól, úgyhogy a felemelt terhet (járművet) biztosan le lehet ereszteni, a teher újbóli felemelése azonban nem lehetséges.
A „b” távolság a 27 rugó rugóútjának felel meg. A 27 rugó ereje célszerűen beállítható, és úgy van megválasztva, hogy ha túlságosan nagy a 21 biztosítóanya csúszóellenállása a 2 emelőorsón, ami a 2 emelőorsó sérülésekor vagy elégtelen kenésekor fordulhat elő, az emelőkocsi-biztosítószerkezet szintén működésbe lép. A 24 ellenanya ilyenkor is alulról a 21 biztosítóanyához szorul, és megakadályozza az emelőberendezés további emelését.
Az oszlopos emelőpad tartókar-biztosítószerkezetének az 5-10. ábrákon látható kiviteli alakja az 1 emelőoszlopon (8. ábra) függőleges irányban a leírt módon mozgatható 8 emelőkocsi és a 8 emelőkocsin elfordíthatóan rögzített 12 tartókar között fejti ki hatását. A 12 tartókar egy 41 hevederként kialakított felső csapágyrésszel és egy 42 csapágy gyűrűként kialakított alsó csapágyrésszel a 13 csuklócsapon elfordíthatóan van ágyazva.
A 12 tartókamak a 8 emelőkocsihoz viszonyított elfordulásának biztosításához a tartókar-biztosítószerkezet a 12 tartókarral elfordulásmentesen összekötött első 43 biztosítódarabbal rendelkezik, amely a 12 tartókar 41 hevederével elfordulásmentesen összekötött gyűrűként van kialakítva. Ez a gyűrű külső fogazásként kialakított 45 kapcsolódási helyekkel rendelkezik. Ezenkívül a tartókar-biztosítószerkezetnek egy második 44 biztosítódarabja is van, amely a 46 kapcsolódási helyet, ill. helyeket megvalósító belső fogazással van ellátva (7. ábra). 45,46 kapcsolódási helyeket megvalósító fogazások a kapcsolódási, ill. reteszelési helyzetben, amely az 5, 6. és 9. ábrákon látható, egymásba kapcsolódnak.
A második 44 biztosítódarab a 8 emelőkocsin a 15 csuklótengellyel párhuzamosan, azaz függőleges irányban mozgathatóan van ágyazva. A 44 biztosítódarab egy 47 csapon van rögzítve, amely - amint még részletesebben leírjuk - nemcsak vezetőelemként szolgál a 44 biztosítódarab vezetéséhez a 8 emelőkocsin, hanem működtető elemként is a 43 és 44 biztosítódarabok automatikus kioldásakor. Ezen kívül a 47 csap elfordulás ellen biztosítja a 44 biztosítódarabot a 8 emelőkocsihoz képest. A 47 csap a 8 emelőkocsin kialakított 48 vezetékben hosszirányban eltolhatóan van megvezetve. A 47 csap felső végén egy 49 fogantyú van kialakítva. A 47 csap alsó végén egy 50 rugó van elhelyezve, amely a 47 csapot és ezáltal az azon rögzített 44 biztosítódarabot az 5,6. és 9. ábrákon látható kapcsolódási helyzetbe feszíti elő. Ebben a kapcsolódási helyzetben (reteszelési helyzetben) a 47 csapnak a 8 emelőkocsin levő 48 vezetékben való megfelelő ágyazása biztosítja, hogy a 12 tartókar a 15. csuklótengely körüli elfordulással szemben biztosítva van. Ez a biztosítás különösen akkor szükséges, amikor a 12 tartókart egy felemelt jármű terheli, és egy meghatározott minimális magasság fölé van emelve.
A mindkét 43 és 44 biztosítódarabon külső és belső fogazásként kialakított 45 és 46 kapcsolódási helyek koncentrikus sugarakon helyezkednek el a 15 csuklótengely körül. A 12 tartókar terhelésekor a 45 és 46 kapcsolódási helyek között keresztirányú erők lépnek fel, amelyek egy tartóerőt hoznak létre, amely a két 43,44 biztosítódarabot az 5, 6. és 9. ábrán látható reteszelési helyzetben tartja.
A két 43 és 44 biztosítódarab automatikus kioldásához a 8 emelőkocsin egy 51 tartó segítségével rögzített kioldó berendezés van kialakítva. Ez a kioldó berendezés lényegében egy 52 tolókából áll, amely két vezetőrúdként kialakított párhuzamos 53 és 54 tartón a 15 csuklótengelyre merőleges síkban eltolhatóan van ágyazva. Az 52 tolóka egy 55 vezetőfelülettel rendelkezik. Erre az 55 vezetöfelületre támaszkodik - az 50 rugóval előfeszítve - a 47 csap alsó vége. Egy függőleges 56 vezetőfelület egy helyhez rögzített kioldólemezként van kialakítva, a 8 emelőkocsi függőleges mozgásirányával párhuzamosan. Az 56 vezetőfelület az 1 emelőoszlopon vagy ennek közelében helyhezrögzítve helyezhető el. Az 52
HU 214 001 Β tolóka, amint a 10. ábrán látható, egy 57 rugó segítségével az 56 vezetőfelület irányában elő van feszítve. Az 52 tolóka egy 58 érintkeződarabbal is rendelkezik. Az 52 tolóka és az 58 érintkeződarab között egy 59 rugó van elhelyezve. Ezáltal a 8 emelőkocsi függőleges mozgásakor az 56 vezetőfelület kontúrja pontosan letapogatható, ill. követhető. Amikor az 58 érintkeződarab az 56 vezetőfelület függőleges szakaszára támaszkodik, az 59 rugó összenyomódík (6. ábra), és az 57 rugó és az 50 rugó erejével szemben ható kioldóerőt fejt ki. Amíg a 12 tartókart a jármű súlya terheli, ez a kioldóerő kisebb, mint az a tartóerő, amely a két 43 és 44 biztosítódarab közötti keresztirányú erők alapján keletkezik. Ezen a módon biztosítjuk, hogy az automatikus kioldás csak akkor következik be, amikor a 12 tartókar tehermentesül, és a jármű biztosan visszakerül a földre. Amikor a 12 tartókar tehermentesül, az 52 tolókát az 59 rugó tárolt kioldóereje, amint a 7. ábrán látható, balra tolja. A 47 csapot, amely ekkor működtető funkciót lát el, az 52 tolókán kialakított ferde 55 vezetőfelület felemeli, úgy hogy a 43 és 44 biztosítódarabok közötti kapcsolódás a második 44 biztosítódarab megemelése miatt megszűnik. A 12 tartókar ekkor a 15 csuklótengely körül szabadon elfordítható.
Az ábrázolt kiviteli alaknál az 58 érintkeződarab pl. egy 60 rögzítőgyürű (Seeger-gyűrü) segítségével mereven össze van kötve az 52 tolókát az 51 tartón vezető további két tartó egyikével. Ez utóbbi 54 tartó az 51 tartón szintén eltolhatóan van megvezetve. Mint már említettük, az 54 tartó, ill. az 58 érintkeződarab között az 59 rugó van elhelyezve. Az 59 rugó egyik vége az 52 tolókára, a másik vége pedig a 60 rögzítőgyűrűn át az 58 érintkeződarabra támaszkodik. Amint a fentiekben leírtuk, az 59 rugó a 6. ábrán látható üzemállapotban, amelyben a 12 tartókar még terhelve van, egy tárolt kioldóerőt állít elő, amely az 56 vezetőfelületre felfekvő 58 érintkeződarab és az 52 tolóka között hat. A 12 tartókar tehermentesítése után az 59 rugó feszítése megszűnik, és a kioldóerő felszabadul.
A 8 emelőkocsi felfelé mozgatásakor az 58 érintkeződarab elválik az 56 vezetőfelülettől, úgyhogy az 52 tolóka ismét jobbra, az 5. és 10. ábrán feltüntetett helyzetbe kerül. Az 50 rugó hatására, ami a 49 fogantyú működtetésével kézzel elősegíthető, a 47 csapon rögzített második 44 biztosítódarab ismét elfordulásmentes kapcsolatba kerül a 12 tartókaron rögzített 43 biztosítódarabbal, úgyhogy a 12 tartókar elfordulás ellen ismét biztosítva van (5. ábra).
Egy 61 fogantyú közvetlenül elhelyezhető az 52 tolókán, vagy, amint all. ábrán látható, az eltolható 54 tartón. A 61 fogantyú működtetése ekkor az 52 tolókán át a második 44 biztosítódarabra hat.
A két 43 és 44 biztosítódarab automatikus kioldására szolgáló kioldó berendezés egy további kiviteli alakja látható a 12-16. ábrákon. Ez a kiviteli alak egy laprugóként, kialakított 70 rugót (kioldórugót) tartalmaz. A 70 rugó egy 71 rugótartón van ágyazva, ill. rögzítve. A 71 rugótartó a 72 lengőkarokon át a 8 emelőkocsin és ennél a kiviteli alaknál a 48 vezetéken van ágyazva a 73 csuklókban a 48 vezeték oldalán, és a 74 csuklókban a 71 rugótartó oldalán. Ez biztosítja a 71 rugótartó és ezáltal a 70 rugó mozgathatóságát vízszintes irányban.
A 71 rugótartón egy 75 érintkeződarab van rögzítve.
Ez egy 56 vezetőrésszel működik együtt, amely az 1 emelőoszlopon van rögzítve. Az 56 vezetőrész egy ferde vezetőfelülettel és egy függőleges 77 vezetőfelülettel rendelkezik.
A 70 rugó szintén egy ferde 78 vezetőfelülettel rendelkezik. Ez a ferde helyzetű 78 vezetőfelület érintkezésbe kerül a 47 csap alsó végével, amikor a 75 érintkeződarab, amint a 13. és 14. ábrákon látható, felfekszik az 56 vezetőrész függőleges 77 vezetöfelületén.
A 12. ábrán látható helyzetben a 8 emelőkocsi egy olyan állásban van, amelyben a 12 tartókart terhelő j ármü fel van emelve. A 8 emelőkocsi egy meghatározott függőleges pozíció feletti állásban van, azaz az 56 vezetőrészen levő ferde 76 vezetőfelület felett. A 71 rugótartón levő 75 érintkeződarab egy jobb oldali állásban van. Ebben a helyzetben a 47 csap alsó vége nincs kapcsolatban a 70 rugó ferde 78 vezetőfelületével. Ebben a reteszelési helyzetben a 43 és 44 biztosítódarabokon kialakított 45 és 46 kapcsolódási helyek (fogazások) egymáshoz kapcsolódnak. A 12 tartókar elfordulással szemben biztosítva van. Ha a 8 emelőkocsit leengedjük, a 75 érintkeződarab érintkezésbe kerül a ferde 76 vezetőfelülettel, majd ezt követően az 56 vezetődarab függőleges vezetőfelületével (13. és 14. ábra). A 13. ábrán látható függőleges pozícióban a 8 emelökocsi még nincs annyira leeresztve, hogy a 12 tartókar mentesülne a jármű súlyától. Ezért a 45 és 46 kapcsolódási helyek között ható keresztirányú erők fenntartják a reteszelt helyzetet. A 70 rugó azonban már előfeszítő erőt fejt ki a 47 csapra és ezáltal a második 44 biztosítódarabra a kioldáshoz. Ezt az előfeszítő erőt a 78 vezetőfelület a megfeszített rugóról a 47 csapra, és ezáltal a második 44 biztosítódarabra adja át.
A 8 emelökocsi a további süllyesztéskor egy olyan helyzetbe kerül, amelyben a 12 tartókar tehermentesül, mivel a jármű a kerekeivel már a földön áll. A 8 emelőkocsinak ebben a függőleges helyzetében (14. ábra) a 70 rugó előfeszítő ereje a 47 csapot az 50 rugó erejével szemben felfelé nyomja. Ekkor megszűnik a 44 biztosítódarab kapcsolódása a 43 biztosítódarabbal. Ezáltal a reteszelés feloldódik.
Annak érdekében, hogy a kioldásra szolgáló 70 rugó ferde 78 vezetőfelülete kifejthesse hatását a 47 csapra, a 71 rugótartó a bal oldali helyzetébe kerül, amikor a 75 érintkeződarab felfekszik a 77 vezetőfelületre, amint ez a 13. és 14. ábrán látható.
A 14. ábrán látható kioldott helyzetben a 12 tartókar a felemelendő jármű alá a kívánt helyzetbe fordítható. Ezután a második 44 biztosítódarab és az azzal összekötött 47 csap a 49 fogantyú segítségével lenyomható a reteszelt helyzetbe, úgyhogy az alkatrészek a 13. ábrán feltüntetett állásba kerülnek. A jármű emelésekor a 75 érintkeződarab elválik az 56 vezetőrésztől, és a 70 rugó előfeszítő ereje következtében a 71 rugótartó és ezáltal a 70 rugó a 12. ábrán látható helyzetbe kerül, amelyben a 47 csapra és a 44 biztosítódarabra már nem hat kioldóerő. A 71 rugótartó közben automatikusan a 12. ábrán látható
HU 214 001 Β jobb oldali helyzetbe kerül; így a 78 vezetőfelület ferde lefutását és a rugó előfeszítő erejét használjuk ki arra, hogy a 71 rugótartó automatikusan a jobb oldali, a 12. ábrán látható helyzetbe mozogjon. A 71 rugótartó egy további 79 fogantyúval is ellátható. A 49 és 79 fogantyúk vagy ezek egyikének segítségével a berendezés manuálisan is kioldható.
Claims (32)
1. Oszlopos emelőpad, amelynek legalább egy emelőoszlopa, az emelőoszlopon vezetett, függőlegesen mozgatható, emelőorsóval és egy emelőanyával rendelkező emelőberendezéssel meghajtott emelőkocsija, az emelőkocsin egy csuklótengely körül elfordíthatóan elhelyezett legalább egy tartókarja, és egy felemelt jármű tartását biztonságossá tevő biztosítórendszere van, azzal jellemezve, hogy a biztosítórendszer a tartókart (12) egy elfordítási helyzetben oldhatóan rögzítő tartókar-biztosítószerkezetet, és az emelőberendezés hibájakor az emelőkocsit (8) függőleges helyzetben biztosító emelőkocsibiztosítószerkezetet tartalmaz.
2. Az 1. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a tartókar-biztosítószerkezet a tartókarral (12) elfordulásmentesen összekötött, és legalább egy kapcsolódási hellyel (45) rendelkező első biztosítódarabot (43), valamint egy, legalább egy kapcsolódási hellyel (46) rendelkező második biztosítódarabot (44) tartalmaz, amely az emelőkocsin (8) egy vezetékben (48) mozgathatóan van megvezetve, és egy olyan kapcsolódási helyzetbe hozható, amelyben a két biztosítódarab (43, 44) kapcsolódási helyei (45, 46) egymásba kapcsolódnak, továbbá a vezeték (48) az emelőkocsin (8) úgy van elhelyezve, hogy a második biztosítódarab (44) legalább a kapcsolódási helyzetben a tartókar (12) csuklótengelye (15) körüli elfordulás ellen biztosítva van.
3. A 2. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a második biztosítódarab (44) a csuklótengellyel (15) párhuzamosan mozgathatóan van a vezetékben (48) vezetve.
4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a második biztosítódarabot (44) kapcsolódási helyzetében a kapcsolódási helyeken (45, 46) rugó (50) rögzíti.
5. A 2^1. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a második biztositódarab (44) fogantyúval (49, 61) a rugó (50) ellenében a kapcsolódási helyzetbe mozgatható.
6. A 2-5. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a kapcsolódási helyek (45, 46) a két biztosítódarabon (43, 44) a tartókar (12) csuklótengelye (15) körül koncentrikusan helyezkednek el.
7. A 2-5. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a kapcsolódási helyek (45,46) a biztosítódarabokon (43,44) kiképzett fogazásokként vannak kialakítva.
8. A 2-7. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a második biztosítódarab (44) kioldási pozíciónál egy kioldó berendezéssel (52, 53, 54, 58) kapcsolódik.
9. A 8. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a kioldó berendezés (52, 53, 54, 58) terhelt tartókamál (12) a második biztosítódarabot (44) a kapcsolódási helyzetből kimozdító, az emelőkocsin (8) vezetett tolókával (52) rendelkezik.
10. A 9. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a tolóka (52) egy az emelőpadon rögzített vezetőfelületen (56) támaszkodva eltolható, és egy rugóval (57) a vezetőfelület (56) irányában elő van feszítve.
11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a tolóka (52) a vezetőfelülettel (56) érintkezésbe hozható érintkeződarabbal (58) rendelkezik
12. A 8-11. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy az érintkeződarab (58) és a tolóka (52) között az emelőkocsi (8) kioldási pozíciójában a tolókára (52) kioldóerőt kifejtő rugó (59) van elhelyezve.
13. A 12. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy az érintkeződarab (58) és a tolóka (52) között egy rugó (59) van előfeszítve.
14. A 9-13. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a tolóka (52) két párhuzamos tartón (53, 54) eltolhatóan van vezetve.
15. A 9-14. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a tolóka (52) egy vezetőfelülettel (55) rendelkezik, amelyen egy, a második biztosítódarabbal (44) összekötött működtető és vezetőelem (47) fekszik fel.
16. A 15. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a működtető- és vezetőelem (47) csapként van kialakítva, amely egy vezetékben (48) saját hosszirányában mozgathatóan van megvezetve.
17. A 9—16. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzaljellemezve, hogy a tolóka (52) a második biztosítódarab (44) mozgásirányára merőlegesen az emelőkocsin (8) eltolhatóan van megvezetve.
18. A 9-17. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzaljellemezve, hogy a fogantyú (61) a tolókán (52) át a második biztosítódarabbal (44) kapcsolódik.
19. A 2-17. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a fogantyú (49) a második biztosítódarabon (44) van rögzítve.
20. A 11-19. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy az érintkeződarab (58) mereven össze van kötve a tolókát (52) megvezető két tartó (53,54) közül az egyik tartóval (54), továbbá ez a tartó (54) egy, az emelőkocsihoz (8) rögzített tartón (51) eltolhatóan van megvezetve.
21. A 9. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a kioldó berendezés egy meghatározott függőleges emelőkocsi (8) pozíció alatt a második
HU 214 001 Β biztosítódarabra (44) kioldási irányban előfeszítő rugót (70) tartalmaz.
22. A 21. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a rugó (70) a meghatározott függőleges emelőkocsi-pozíció alatt a vezetőrészen (56) támasztva egy olyan helyzetbe mozgatható, amelyben a rugó (70) a második biztosítódarabot (44) elmozdítja.
23. A 21. vagy 22. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a rugó (70) a vezetőrészen (56) mozgatható rugótartón (71) van rögzítve.
24. A 21-23. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a rugótartó (77) az emelőkocsin (8) mozgathatóan van ágyazva.
25. A 21-24. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a rugó (70) egy vezetőfelületen (78) át van kapcsolatban a második biztosítódarabbal (44).
26. A 21-25. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a rugó (70) laprugóként van kialakítva, a vezetőfelület (78) a rugó (70) egyik lapja.
27. Az 1-26. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy az emelőkocsibiztosítószerkezet az emelőanya (7) alatt, attól hézaggal elválasztva elhelyezett, az emelőorsón (2) vezetett és az emelőanya (7) meghibásodásakor ehhez képest elforduló és az emelőanyára (7) felfekvő biztosítóanyával (21) rendelkezik, továbbá a biztosítóanya (21) alatt az emelőanyához (7) képest elfordulás ellen rögzített - terheletlen biztosítóanyánál (21) attól hézaggal elválasztva elhelyezkedő, és terhelt biztosítóanyánál (21) ahhoz képest elforduló és alulról a biztosítóanyára (27) szorulva az emelőorsó (2) emelőmozgását blokkoló - ellenanya (24) van elhelyezve.
28. A 27. igénypont szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a biztosítóanya (21) és az emelőanya (7) között és/vagy a biztosítóanya (21) és az ellenanya (24) között görgőcsapágy (22, 23) és/vagy siklócsapágy van elhelyezve.
29. A 27. vagy 28. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a biztosítóanya (21) és az ellenanya (24) közötti hézag beállítására alkalmas rugóval (27) rendelkezik.
30. A 27-29. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a biztosítóanya (21) lesüllyesztést irányban rugalmasan, emelési irányban pedig egy merev ütközővel (25) van vezetve.
31. A 27-29. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy a rugó (27) a biztosítóanya (21) egy üregében van elhelyezve.
32. A 27-31. igénypontok bármelyike szerinti oszlopos emelőpad, azzal jellemezve, hogy az emelőanya (7) és a biztosítóanya (21) közötti távolság (a) az emelőorsó (2) megengedett menetkopásának megfelelően van kialakítva.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU9402569A HU214001B (en) | 1994-09-07 | 1994-09-07 | Lifting bench with columns |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU9402569A HU214001B (en) | 1994-09-07 | 1994-09-07 | Lifting bench with columns |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9402569D0 HU9402569D0 (en) | 1994-10-28 |
HUT72289A HUT72289A (en) | 1996-04-29 |
HU214001B true HU214001B (en) | 1997-11-28 |
Family
ID=10985563
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9402569A HU214001B (en) | 1994-09-07 | 1994-09-07 | Lifting bench with columns |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU214001B (hu) |
-
1994
- 1994-09-07 HU HU9402569A patent/HU214001B/hu not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU9402569D0 (en) | 1994-10-28 |
HUT72289A (en) | 1996-04-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6345693B1 (en) | Motorcycle lift | |
JPS6327264B2 (hu) | ||
EP0703766B1 (en) | Vehicle lifts | |
US4932830A (en) | Motor vehicle and boat trailer | |
US5791857A (en) | Automatic ladder lowering and storage device for use with an emergency vehicle | |
US20070107990A1 (en) | Personnel lift apparatus | |
KR20100043141A (ko) | 대차 이용의 반송장치 | |
US12054371B2 (en) | Safety latches for two post vehicle lift | |
CN113023280A (zh) | 一种转运车 | |
GB2605937A (en) | Height adjustable platform | |
US5362196A (en) | Lift forks | |
US20060151247A1 (en) | Electromagnetic release | |
US11866298B2 (en) | Counterweight handover test device and method | |
HU214001B (en) | Lifting bench with columns | |
KR20210148282A (ko) | 승강 장치를 포함하는 케이블-카 지지대 | |
US5645388A (en) | Cantilever lift assembly for stationary small aircraft | |
MXPA00007694A (es) | Mecanismo para facilitar elevar y bajar la seccion de extremo articulado de una plataforma. | |
US5228537A (en) | Safety mechanism for a vertical reciprocating conveyor | |
JP2676060B2 (ja) | 自転車用駐車装置 | |
US327048A (en) | Safety attachment for elevators and inclined railways | |
JP2008174340A (ja) | 手動走行式リフター | |
WO2018115606A1 (fr) | Grue de levage comprenant un dispositif de levage à double mouflage | |
EP3898482B1 (fr) | Dispositif anti-chute pour élévateur motorisé à entraînement pignon-crémaillère | |
US3848703A (en) | Latching mechanism for telescoping lifting apparatus | |
US5207296A (en) | Safety lock system |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |