HU212371B - Process for preventing odour formation with nitrate feeding in sewerage systems - Google Patents

Process for preventing odour formation with nitrate feeding in sewerage systems Download PDF

Info

Publication number
HU212371B
HU212371B HU412391A HU412391A HU212371B HU 212371 B HU212371 B HU 212371B HU 412391 A HU412391 A HU 412391A HU 412391 A HU412391 A HU 412391A HU 212371 B HU212371 B HU 212371B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
nitrate
concentration
wastewater
odor
waste water
Prior art date
Application number
HU412391A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT61951A (en
HU914123D0 (en
Inventor
Andrea Jobbagy
Gyula Varga
Istvan Rueck
Imre Szanto
Jozsef Simon
Ferenc Gergye
Bela Molnar
Lajos Fodor
Original Assignee
Dunantuli Regionalis Vizmue Rt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dunantuli Regionalis Vizmue Rt filed Critical Dunantuli Regionalis Vizmue Rt
Priority to HU412391A priority Critical patent/HU212371B/hu
Publication of HU914123D0 publication Critical patent/HU914123D0/hu
Publication of HUT61951A publication Critical patent/HUT61951A/hu
Publication of HU212371B publication Critical patent/HU212371B/hu

Links

Landscapes

  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Activated Sludge Processes (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás bűzképződés gátlására szennyvíz csatornarendszerekben nitrátvegyület(ek) adagolásával.
A találmány szerinti eljárást úgy végezzük, hogy a csatornarendszerben a nitrátkoncentrációt nitrátvegyületek adagolásával a kezelendő szennyvízben mérhető maximális nitrát lebomlási sebesség alapján meghatározott féltelítési nitrát koncentrációhoz közeli értéken tartjuk.
A találmány olyan eljárásra vonatkozik, amelynek segítségével csatornarendszerekben kielégítően gátolható a bűzképződés nitrátvegyület(ek) adagolása útján, melynek eredményeképpen a környezetben a bűz, a szag küszöbérzet alatt marad.
A szennyvízgyűjtő csatornarendszerekben, azok szükségszerű sajátosságai miatt az aerob szakaszok mellett anaerob és anoxikus szakaszok is vannak, s utóbbiakkal együttjámak a bűzképződést okozó fermentációs folyamatok. A környezetszennyező bűzös gázok között legtipikusabb a kénhidrogén. Az üzemeltetők fontos feladata a bűz kiküszöbölése. A kénhidrogén egyébként nem csak kellemetlen környezetszenynyező anyag, de emellett korrodeálja a csatornarendszer beton- és vasszerkezeteit. Az ismert technika levegőztetés vagy oxigénbevúvást, más megoldások szerint kémiai vagy biokémiai kezelést ajánl, ismét más megoldások a bűzt mint levegőszennyezettséget kezelik és igyekszenek semlegesíteni. (Öllős Géza: CsatornázásSzennyvíztisztítás l.k. 282-283. o„ Aqua Kiadó, Bp. 1990). A levegőztetés vagy oxigénbefúvás drága eljárások és kedvezőtlen hatásfokúak. A szennyvíz a befúvás helyén gyorsan telítődik, továbbhaladva gyorsan lecsökken az oxigéntartalma, a csatornarendszer viszonyai így csak nehezen és rosszul szabályozhatók. Arra is figyelemmel kell lenni, hogy a csatornarendszernek csak a szennyvíz gyűjtése és a tisztítóműhöz szállítása a feladata és nem a tisztítása. Utóbbi esetben a csatornarendszer gyorsan megtelne tömény iszappal, anaerob biomasszával, mely csak körülményesen távolítható el. Ugyancsak nem közömbös, hogy a levegőbefúvás kihajtja a szennvízből a bűzös gázokat, fokozva a környezetszennyeződést. A bűzelhárítást levegőtisztítási feladattá változtatva helytelen út, mert nem fogadható el, hogy a szennyvízkezelés, mint környezetvédelmi eljárás más környezetvédelmi problémákat okozzon, például a levegőtisztaság-védelemnek.
A kémiai és biokémiai megoldások közt ajánlják az aktív klór, a hidrogén-peroxid, fémsók, lúgos közeg vagy a nitrátok alkalmazását. A klór, a hipoklorit a keletkező H2S eloxidálására szolgál, de mivel másodlagos problémákat is okoznak, használatuk költségtöbblettel jár (Burg, J. A. és munkatársai, Attacking odors ...; Watt. Eng. Mangm. 1982: 10. k. 26-30. o.). AH2O2-os eljárás drága, mivel a kívánt eredményhez sok vegyszer kell. A nehézfém-sók kicsapják ugyan a szulfidot, de a H2S keletkezését nem küszöbölik ki, ugyanakkor további kellemetlen tisztítási feladatokat adnak. A bázisok növelik a szennyvíz iontartalmát és az iszapmennyiséget is, és a szerves lebomlással keletkező CO2 és szerves savak tompítják hatását, növelik a szükséges mennyiséget.
A nitrátok alkalmazása az ismert technika szerint azon alapszik, hogy a nitrátbontó (nitrátredukáló vagy dinitrifikáló) baktériumok képesek a nitrátsókat oxigénfoirásként felhasználni anoxikus viszonyok között és aktivitásukkal részben kiszorítják a szulfátredukáló, azaz a bűzkeltő baktériumokat a metabolizmusból, részben pedig eloxidálják a már keletkezett kénhidrogént és más illékony kénvegyületeket (Öllős: i. mű 283. oldal). E meggondolásból kiindulva az irodalmi adatok 1 rész szulfid eltáolvításához 100 rész nitrát adagolását ajánlják, vagy más adatok szerint 30 mg/1 nitrátot minden 1 mg/1 szulfátra (Öllős: i. mű 278. oldal) a szennyvízben. Az elfogadott szakmai nézet szerint a szennyvízben a nitrátredukálők domináns fölényét kell biztosítani a szulfátredukálókkal szemben a bűz kiküszöböléséhez. A gyakorlatban a szakirodalmi útmutatás szerint eljárva nem sikerül elérni a várt eredményt. A tapasztalatok szerint a beadagolás után ugyan a bűzkeltők aktivitása visszaszorul, de a nitrátredukáló populáció gyors szaporodásával a nitrát gyorsan elfogy és a bűzképződés újra fellép. A bűzvisszaszorítás fenntartásához egyre nagyobb nitrátmennyiség kell, amit a túlszaporodó nitrátbontók egyre gyorsabban használnak fel. Eközben a csatornában nő az iszap-felhalmozódás és a tisztítómű ülepítőkben kellemetlen felúszások jelentkeznek a denitrifikálók okozta nitrogénfejlődés miatt.
A találmány célja a csatornarendszerben jelentkező bűzképződés, kénhidrogén-keletkezés megelőzése, gátlása nitrátadagolási módszerrel, kiküszöbölve a technika állásában elmondott hátrányokat.
A találmánynak célja továbbá hatékony, üzembiztos ipari eljárás kifejlesztése a nitrátadagolásra, a nitrátkoncentráció beállítására és ellenőrzésére, a szennyvíz indokolatlan elnitrátosításának kiküszöbölésére, a takarékos és gazdaságos nitrátfelhasználás biztosítására.
Találmányunk alapja az a felismerés, hogy a szulfátredukáló mikroorganizmusok a szennyvíz eredeti nyersanyagtartalmát nem tudják szénforrásként felhasználni, csak annak egyes biodegradált termékeit. Felismertük, hogy a bűzkeltők visszaszorításának leghatékonyabb ipari módszere a biodegradált szerves szubsztrátok e csoportjának lekötése, elvonása a bűzkeltők elől.
A denitrifikálókkal végzett számos tenyésztési kísérlet azt mutatta, hogy bár nagyon szélesspektrumú a szubsztrátfelhasználó képességük, előnyben részesítik azokat a legkönnyebben továbblebontható biodegradált anyagokat, melyek a szulfátredukálók kizárólagos, azaz egyetlen lehetséges szénforrás szubsztrátja. Ennek alapján felismertük, hogy elegendő a nitrátbontó mikroorganizmusok populációját olyan szinten tartani, amely éppen elfogyasztja a mondott preferált szubsztrátot, meggátolva így a bűzkeltők működését, de a korlátozottan adagolt nitráttal további szaporodásuk limitálható.
Téves tehát a szakirodalomban lefektetett szemlélet, miszerint a szennyvízben a szerves szubsztrátért a nitrát-, és a szulfátredukáló mikroorganizmusok vetélkednek, és a szulfátredukálókat csak a nitrátredukálők domináns túlszaporítása szoríthatja vissza. A kétfajta mikroorganizmus csoport között a kompetitivitás meg2
HU 212 371 Β van, de csak a biodegradált szerves anyagok egy körülhatárolt csoportja tekintetében. Ezen a téren viszont a nitrátredukálók előnyben vannak, mert a szélesebb spektrumú szubsztrát-felhasználásuk miatt már jelen vannak a rendszerben, amikor a szulfát-redukálóknak épp csak megnyílna a létezési lehetőség. Nem indokolt, sőt káros tehát a nitrátbontó baktériumokat a közös szubsztrát anyagok keletkező mennyiségéhez elegendő mértéken felül szaporítani, ami pedig a kívánatosnál több nitrátvegyület jelenlétében bekövetkezik.
Kísérleteink során arra a meglepő felismerésre jutottunk, hogy az a nitrátmennyiség, mely anitrátredukálókat a fentiek szerinti szükséges és elégséges populáció-szinten tartja, az úgynevezett féltelítési nitrátkoncentráció mellett biztosítható a szennyvízben. A féltelítési nitrátkoncentráció az az érték, melynél a nitrátlebomlási (nitrátfogy ási) sebesség éppen fele a maximális nitrátfogyási sebességnek. A maximális nitrátfogyást akkor észlelhetjük, ha az adott szennyvízben a nitrátredukálók szaporodása csakis a szervesanyag szénforrástól, azaz a szennyvíz sajátosságaitól függ, a nitráttal nem limitált, mivel a nitrát feleslegben van. A maximális nitrátfogyási sebességet és az e sebességérték feléhez tartozó nitrátkoncentrációt (azaz a féltelítési koncentrációt) csakis a kísérleti úton határozhatjuk meg, mert a szennyvíz sajátságaitól, mint a szervesanyag koncentrációja, összetétele, stb. jellemzőktől függ.
Ugyancsak a találmányt megalapozó fontos felismerésünk, hogy a szulfátredukálók szubsztrátjainak megjelenését jelzik a szennyvízben az illó szerves savak, különösen az ecetsav. Míg tehát a H2S megjelenése a szennyvíz feletti légtérben azt jelzi, hogy a szulfátredukáló baktériumok a csatorna azon szakaszán aktívak, az ecetsav aktivitásuk előfeltételének megjelenését jelzi, még a bűz képződése előtt. Az ecetsav ellenőrzőmérése így kedvező időpontban nyújt lehetőséget műszaki beavatkozásra a rendszerben.
Az elmondottak alapján a találmány eljárás a bűzképződés megakadályozására vagy legalábbis gátlására a csatornarendszerben nitrátadagolási módszerrel, mely azzal jellemezhető, hogy meghatározzuk a nitrátkoncentráció függvényében a kezelendő szennyvízben a nitrátredukáló (denitrifikáló) baktériumok tevékenysége következtében előálló nitrátlebomlási sebességeket, s meghatározzuk továbbá a nitrátfelesleg mellett mérhető maximális nitrátlebomlási sebességértéket, valamint azt a féltelítési koncentrációt, melynél a nitrátlebomlási sebesség a fent említett maximális nitrátlebomlási sebesség fele, és a kezelendő csatornarendszerben legfeljebb a féltelítési nitrátkoncentrációt engedjük meg.
A találmány szerinti eljárás előnyösen azzal jellemezhető, hogy a csatornarendszerben azokban a - célszerűen szennyvíz beengedéshez közeli - átemelőkben képezünk nitrát beadagolási helyet, ahol előzőleg az átemelő légterében a H2S koncentráció meghaladta a 10 ppm értéket.
A találmány szerinti eljárás előnyösen azzal is jellemezhető, hogy a csatornarendszer azon átemelőiben, melyekben az üzemközi ellenőrzés során az ecetsavkoncentrációt a féltelítési nitrátkoncentráció értékre kell növelni, lehetőség szerint egy az áramlási irány értelmében korábbi csatornaszakaszon, vagy ilyen lehetőség hiányában a vizsgált átemelőben foganatosítva a pótlólagos nitrátadagolást.
Mint az ismeretes, a mikroorganizmusok elsősorban a kirakódott üledékben és a műtárgyak oldalfalain az úgynevezett biofilmben alakítják ki telepeiket, s nem vagy csak kevéssé a szennyvíz folyadéktömegében. Az iszap valamint a biofilm, másfelől a szennyvíz folyadéktömeg között anyagtranszport kölcsönhatás van, mely a szakirodalomban leírt számos tényezőtől függ. (Perry: Vegyészmérnökök kézikönyve, Budapest, Műszaki Könyvkiadó, 1968). Találmányunk alkalmazása szempontjából az iszapfázis és a biofilm viselkedését mindig a folyadéktömeggel való kölcsönhatásukban vizsgáljuk, s a limitáló nitrátmennyiséget mint a szennyvíz folyadéktömegében jelentkező nitrátkoncentrációt kezeljük. Mivel a rendszer viselkedését a gyakorlatban csak empirikusan kezelhető áramlástani és hozamingadozási tényezők is befolyásolják, az elméletileg megalapozott féltelítési nitrátkoncentráció beállítása mellett a beüzemelés során üzemközi ellenőrzésekre, s azon alapuló korrekciókra is szükség van, amint ezt a példák is tükrözik.
A találmányt részletesen a technika állása szerinti eljárással összehasonlítva foganatosítási példák segítségével mutatjuk be, nem korlátozva azonban a találmány alkalmazhatóságát és az igényelt oltalmi kört a bemutatott példákra.
I. összehasonlító példa
Technika állása szerinti eljárás
Egy mintegy 17 km hosszú, 9 db szennyvízátemelővel ellátott szennyvízgyűjtő csatornarendszerbe a bűz megszűntetésére az első átemelőnél nitrátot adagolunk. A nitrátkoncentrációt irodalmi adatok alapján a szennyvíz szulfáttartalmának mérése alapján 30 mg/liter, mg SO4 arányban 330 mg/1 koncentrációra állítottuk. Az adagoláskor a bűz lecsökkent és gyakorlatilag megszűnt, de csakhamar fokozott intenzitással lépett fel. A folyamatosan érkező szennyvíz szulfátértékéhez igazodva számított nitrátmennyiséggel igyekeztünk a kijelölt nitrátkoncentrációt fenntartani. Az eljárás megkezdése után a beadagolás helyén mértük a nitrátkoncentrációt és a H2S-t, s mindkét paraméter alakulását követtük a csatornában az áramlás irányában haladva. Kezdetben az adagolás helyétől több kilométer hosszan követhető volt a hatékony nitrátkoncentráció, de 8-10 óra múlva a nitrátkoncentráció „lecsengési” hossza már jelentősen lerövidült és a védett szakasz gyorsított ütemben rövidült tovább az állandó indulókoncentráció ellenére. Ugyanezen idő alatt az induló nitrátkoncentráció fenntartásához egyre több nitrát kellett. A második-harmadik napon a nitrát adagolást nem lehetett a szükséges mértékben folytatni a denitrifikáló baktériumok drámai populációnövekedése miatt. A nitrátadagolás megszakításával a nitrát nagyon gyorsan elfogyott a rendszerből és a bűzképződés meghaladta a kezdeti intenzitást. A szennyvíz átfolyás további két hete alatt sem sikerült elérni, hogy a rendszer kitisztu3
HU 212 371 B lásával ismét kevés nitráttal hatékony bűzvisszaszorítást érjünk el, mert az iszapban, biofilmben felhalmozódott denitrifikáló flóra az ismételt próbálkozások esetén a nitrátot rendkívül gyorsan eltüntette a szennyvízből.
2. példa
A féltelítési nitrátkoncentráció meghatározása Döntően a kommunális szennyvizet gyűjtő csatornarendszer 13 db emelővel van ellátva, naponta 1200 m3 szennyvizet szállít a tisztítóműbe. A csatomabűz visszaszorításához nitrátadagolást alkalmaztunk. A szükséges nitrátmennyiség megismeréséhez mintát vettünk a szennyvízből úgy, hogy a csatornarendszer beömlés utáni első átemelői mindegyikéből - a rendszerben három ilyen hely van - 2-2 liter szennyvizet vettünk, melyeket a levegőbeoldódást kiküszöbölő enyhe keveréssel elegyítettük egymással. Az elegyből a vizsgálathoz 2 litert vettünk ki. A mintához 16,31 g/1 töménységű KNO3 azaz 200 mg/1 NO3~ kezdeti nitrátkoncentrációt állítottunk be. A mintát ezután eleveniszapos szennyvíztisztító műből származó, denitrifikáló mikroorganizmusokat tartalmazó iszappal oltottuk be, 0,1 g/1 biomassza koncentrációt képezve a mintában, s ismét óvatos, enyhe keverést alkalmaztunk. Ezután óránkénti nitrátkoncentráció méréssel a nitrátlebomlási sebesség útján nyomon követtük a denitrifikáló mikroorganizmusok szaporodását (I. táblázat). Az első öt órában a nitrátkoncentráció magas értéke miatt nem a nitrát limitálta a szaporodást, hanem a szervesanyag koncentráció. Az 1-6 mérési adatok így a vizsgált rendszerre jellemző maximális szaporodási sebességet tükrözik, ami 18,3 ml/l,h nitrátfogyási sebességben nyilvánul meg. Az I. táblázatbeli mérési adatok alapján számítással vagy grafikusan könnyen meghatározható a féltelítési nitrátkoncentráció, azaz a 18,3 mg/l,h feléhez, a 9,15 mg/l,h nitrátfogyási sebességhez tartozó nitrátkoncentráció. Példánkban ez az érték 28 mg/l-nek adódik. A vizsgálatot a fentiekhez hasonló módon még kétszer megismételtük, s 24 mg/1, illetve 26 mg/1 féltelítési koncentrációkat kaptunk. A három mérés eredményének számtani középértékét, 26 mg/1 nitrátkoncentrációt kell tehát az adagolóhelyeken a szennyvízben fenntartani a bűzképződés megelőzésére.
3. példa
Nitrátadagolási helyek kijelölése A 2. példában leírt csatornarendszerben a 13 db átemelőt úgy sorszámoztuk, hogy a növekvő sorszám a tisztítóműhöz közeledést jelezze, az alacsony sorszámok nem csak sorban követhetik egymást, hanem különálló, elágazó ágakban is lehetnek, de mindenképpen a tisztítóműtől legtávolabbi átemelők. Az 1. példa szerint megállapított nitrátkoncentrációhoz a nitrátsót a H2S és ecetsav mérések alapján kijelölt adaglóhelyeken juttattuk a rendszerbe. A H2S-t az átemelők légterében mértük, az ecetsavat pedig az átemelőhöz érkező befolyó- és átemelő aknájában lévő szennyvízben. Négy olyan átemelőt találtunk, az 1., 4., 7. és 11. jelűt, ahol a H2S az elfogadható 5 ppm értékkel szemben kiugróan magas 50-100 közötti ppm értéket mutatott. Ezeken a helyeken az ecetsav az elfogadható 10 mg/1 helyett 100-500 mg/1 értéket adott. A csatornarendszer bűzgátolt üzemeléséhez e négy helyen adagoltuk az 1. példa szerinti 25 mg/1 nitrátkoncentrációhoz szükséges nitrátmennyiséget folyamatosan, előnyösen tömény oldat alakjában, a szennyvízbe. A limitált nitrátmennyíségnek köszönhetően a csatornarendszerben a denitrifikáló baktériumok populációja szabályozottá vált, s bár az adagolóhelyektől a tisztítómű felé haladva a nitrátkoncentráció fokozatosan csökkent, és a tisztítóműig gyakorlatilag zéróra vált, a szulfátredukálók visszaszorítása a csatornarendszer egészében eredményes volt: a bűzképződés nem indult meg és a nitrátigény sem nőtt.
4. példa
A csatornarendszer bűzgátolt üzemeltetése Mivel a csatornarendszert terhelő vízhozam hullámzó, továbbá bizonyos határok közt a szennyvíz szennyezőanyag összetételében is jelentkezhetnek változások, a megbízható üzemeléshez, legalább a beüzemelés időszakában, folyamatos üzemi ellenőrzés szükséges. A 2. és 3. példákban leírt csatornarendszerben a kijelölt adagolóhelyeken a megállapított 26 mg/1 nitrátkoncentrációhoz szükséges nitrátmennyiség folyamatos adagolása mellett a 13 db átemelőben naponta ellenőriztük a légtéri H2S mennyiségét. Azt találtuk, hogy a 6., a 8. és a 11. jelű átemelőkben a H2S 10 ppm fölé emelkedett. A mondott helyeken a befolyó és ottlévő szennyvízben a nitrátkoncentrációkat és az ecetsavat is mértük, és a szükséges műszaki beavatkozás meghatározásához e mérések eredményeit összefüggéseikben értékeltük. A 6. és 8. átemelőknél közös jelenség volt, hogy a befolyó és ottlévő szennyvizekben a nitrátkoncentráció egyaránt alacsonyabb volt, mint a féltelítési koncentráció. Eltérést mutatott viszont a két hely problémája között az, hogy míg a 6. átemelőt megelőző adagolóhelyen magas ecetsav- és alacsony nitrátkoncentrációt találtunk, a 8. átemelő előtti adagolóhelyen az adatok megfelelőek voltak. A 6. átemelő anomáliáját úgy javítottuk, hogy a megelőző adagolóhelyen a nitrátkoncentrációt a féltelítési nitrátkoncentrációra emeltük fokozatosan, a nitrátadagolási dózis 10%-os lépcsőkben történő óvatos emelésével. így elkerültük a nitráttúladagolást helyileg és általában. Ezután a 6. átemelő paramétereit az ellenőrzés már rendben találta, a folyamat stabilizálódott. A 8. átemelő előtti adagolóhelyen nitrátadagolás növelésére nem volt lehetőség, mert a féltelítési nitrátkoncentráció volt mérhető, és az alacsony ecetsavkoncentráció is a nitrátadagolás növelése ellen szólt. Ezért e csatornaszakaszba a korábbi adagolóhely után, de a 8. átemelő elé egy új adagolóhelyet iktattunk be, azaz a
3. példabeli négy adagolóhely mellé egy ötödiket. Az ötödik, új adagolóhelyet a fenti elvek alapján üzemeltetve a 8. átemelőben a viszonyok a kívánt paraméterekre álltak be és stabilizálódtak. All. átemelőnél a befolyó szennyvíz nitrátkoncentrációja megfelelő volt, csak az ottlévő szennyvíz mutatott alacsony koncentrációt. Ezért itt magában all. átemelőben alkalmaztunk nitrátpótlást a
HU 212 371 Β féltelítési koncentráció eléréséig, óvatos, 10%-nyi dózisnövelő lépésekben. A további ellenőrző mérések, melyeket a beüzemelés időszakában folytattunk, döntötték el, hogy a 11. átemelő csak egyszeri korrekciót igényelt, vagy egy további („hatodik”) adagolóhelyet kell ott kialakítani.
A H2S és nitrát mérési eredményeinek együttes értékelése, felhasználva az ecetsav, mint indikátoranyag mérését is, a gyakorlatban előforduló más felmerülő feladatokra is megadja a célszerű műszaki beavatkozás módját, anélkül, hogy a bűzképződés kiújulna, vagy a rendszert túlzott nitrátmennyiséggel terhelnénk.
A találmány szerinti eljárás nitrátadagoláson alapuló, eddig nem kellően hatásos és nem üzembiztos szennyvízcsatorna bűzkiküszöbölés módszert új elméleti alapon üzembiztos hatékony eljárássá korszerűsítette és lehetővé tette a műszaki életben a gyakorlati alkalmazását.
A találmány bármely csatomaüzemeltetőnél könynyen foganatosítható mérési módszert és üzemeltetési eljárást nyújt, mely a szükséges nitrátdózist a szennyvíz sajátságai alapján állapítja meg, s ahhoz idomítva alkalmazza.
A találmányi megoldás alkalmazása nitrátmegtakarítást eredményez, kiküszöböli a túlzott nitrátadagolásból eredő szennyvíztisztítóműbeli problémákat, és biztosítja a csatornarendszerek környezeti bűzszennyeződését az érzékelési küszöbérték alá szorítani.
I. Táblázat
Nitrátfogyási sebesség denitrifikáló szennyvízrendszerben 100 mg/l biomassza (iszap) koncentrációra
Mérés sorszáma Időtartam óra (h) Nitrátkoncentráció mg no3-/i Nitrátfogyási sebesség (mg NO3-/1, h)
1. 0 200 -
2. 1 181,8 18,25
3. 2 163,5 18,30
4. 3 145,2 18,30
5. 4 126,9 18,35
6. 5 108,5 18,35
Mérés sorszáma Időtartam óra (h) Nitrátkoncentráció mg NO3/1 Nitrátfogyási sebesség (mg NO3-/1, h)
7. 6 90,2 18,20
8. 7 72,1 16,00
9. 8 58,2 14,10
10. 9 43,9 13,50
11. 10 31,2 10,50
- ..9,15 (!)
12. 11 22,9 6,50
13. 12 18,2 3,25
14. 13 16,4 1,20
15. 14 15,8 1,05
16. 15 14,3 -
A féltelítési nitrátkoncentráció a 18,3 maximális sebesség feléhez, a 9,15 mg/l,h-hoz tartozó nitrátkoncentráció: 28 mlg/l, aely a vizsgálat 10,3 órájában következett be.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás bűzképződés gátlására szennyvíz csatornarendszerekben nitrátvegyületek adagolásával, azzal jellemezve, hogy a csatornarendszerben a nitrátkoncentrációt nitrátvegyületek adagolásával a kezelendő szennyvízben mérhető maximális nitrát lebomlási sebesség alapján meghatározott féltelítési nitrátkoncentrációhoz közeli értéken tartjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nitrát-beadagolási helyeket a csatornarendszer 10 ppm H2S feletti légszennyezettségű átemelőiben alakítjuk ki.
  3. 3. Az 1, vagy 2. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a szennyvízben legalább 15 mg/1 ecetsavkoncentráció elérésekor közvetlenül az átemelőben és/vagy az áramlási irány szerint az átemelő előtti csatorna szakaszba további nitrátvegyületet adagolunk.
HU412391A 1991-12-27 1991-12-27 Process for preventing odour formation with nitrate feeding in sewerage systems HU212371B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU412391A HU212371B (en) 1991-12-27 1991-12-27 Process for preventing odour formation with nitrate feeding in sewerage systems

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU412391A HU212371B (en) 1991-12-27 1991-12-27 Process for preventing odour formation with nitrate feeding in sewerage systems

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU914123D0 HU914123D0 (en) 1992-03-30
HUT61951A HUT61951A (en) 1993-03-29
HU212371B true HU212371B (en) 1996-06-28

Family

ID=10966993

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU412391A HU212371B (en) 1991-12-27 1991-12-27 Process for preventing odour formation with nitrate feeding in sewerage systems

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU212371B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT61951A (en) 1993-03-29
HU914123D0 (en) 1992-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Tomar et al. Evaluation of chemicals to control the generation of malodorous hydrogen sulfide in waste water
EP0576124B1 (en) Composition and method for sulfide control
US7972532B2 (en) Composition for odor control
JP4931495B2 (ja) 下水からのりん及び窒素の除去方法並びに除去装置
US8968646B2 (en) Synergistic methods for odor control
Del Borghi et al. Combined treatment of leachate from sanitary landfill and municipal wastewater by activated sludge
AU742852B2 (en) Method for regulating aeration during waste water biological treatment
US3867284A (en) Water treatment with nitrogen dioxide
JP3035569B2 (ja) 有機性廃水の処理方法
KR20200052821A (ko) 하수처리 시스템
JP4570069B2 (ja) 廃水からのアンモニア性窒素の除去方法
JP2638721B2 (ja) 生物学的脱臭方法
CN110891909A (zh) 废水处理中受控的同时硝化和反硝化
KR100288474B1 (ko) 무기성 악취와 휘발성 유기화합물이 혼합된 공기를 동시에 제거하는 미생물 담체충전형 모듈러 생물여과장치
Moussavi et al. The removal of H2S from process air by diffusion into activated sludge
HU212371B (en) Process for preventing odour formation with nitrate feeding in sewerage systems
DE3902626A1 (de) Verfahren zur biologischen abwasserreinigung
DE3013881A1 (de) Verfahren zur abwasserbelueftung in ausgleichs- und speicherbecken
JPH10323685A (ja) 生物防臭脱臭方法及び余剰汚泥消化減量方法
Einarsen et al. Biological prevention and removal of hydrogen sulphide in sludge at Lillehammer wastewater treatment plant
KR100292432B1 (ko) 산화구형자연정화처리방법
US20050077251A1 (en) Method for control of wastewater treatment plant odors
JP2005021865A (ja) 含硫黄有機化合物含有排水の処理方法
HU205330B (en) Process for purifying sewage containing organic material, by increased removal of phosphorus and nitrogen
JP4834908B2 (ja) 臭気発生防止方法

Legal Events

Date Code Title Description
DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: DUNANTULI REGIONALIS VIZMUE RT., HU