HU212172B - Improved semi-trailers for rail or road travel - Google Patents

Improved semi-trailers for rail or road travel Download PDF

Info

Publication number
HU212172B
HU212172B HU601588A HU601588A HU212172B HU 212172 B HU212172 B HU 212172B HU 601588 A HU601588 A HU 601588A HU 601588 A HU601588 A HU 601588A HU 212172 B HU212172 B HU 212172B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
trailer
semi
bogie
rail
coupling
Prior art date
Application number
HU601588A
Other languages
English (en)
Other versions
HU886015D0 (en
HUT53327A (en
Inventor
Angelo Mangone
Original Assignee
Ferrosud Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from EP87830373A external-priority patent/EP0265398B1/fr
Priority claimed from IT02102/88A external-priority patent/IT1220241B/it
Application filed by Ferrosud Spa filed Critical Ferrosud Spa
Publication of HU886015D0 publication Critical patent/HU886015D0/hu
Publication of HUT53327A publication Critical patent/HUT53327A/hu
Publication of HU212172B publication Critical patent/HU212172B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/10Articulated vehicles
    • B61D3/12Articulated vehicles comprising running gear interconnected by loads
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • B61D3/16Wagons or vans adapted for carrying special loads
    • B61D3/18Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles
    • B61D3/182Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers
    • B61D3/184Wagons or vans adapted for carrying special loads for vehicles specially adapted for heavy vehicles, e.g. public work vehicles, trucks, trailers the heavy vehicles being of the trailer or semi-trailer type
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F3/00Types of bogies
    • B61F3/12Types of bogies specially modified for carrying adjacent vehicle bodies of articulated trains
    • B61F3/125Types of bogies specially modified for carrying adjacent vehicle bodies of articulated trains with more than one axle or wheel set

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Description

A találmány tárgya sínen és közúton mozgó nyerges pótkocsi, amely vasúti nyerges pótkocsikból álló szerelvény képzésére ütköző-vonókészülékkel, valamint közúti nyerges pótkocsi képzésére közúti vontatóhoz való csatlakozáshoz nyeregszerkezettel, valamint egy vagy több nyerges pótkocsi normál vasúti szerelvénybe való beépítésére a végekre vasúti forgóvázat vagy speciális adaptáló forgóvázat csatlakoztató eszközökkel, továbbá közúti zsámollyal van ellátva.
Egy olyan nyerges pótkocsinak a gondolata, amely mind a vasúti síneken, mind pedig a közúton közlekedni tud, nem új; a technika jelenlegi állása szerint ismeretesek olyan vasúti/közúti járművek, amelyek már forgalomban vannak, és számos olyan szabadalom ismeretes, amely ezekkel foglalkozik. Ezek közül néhányat megemlítünk.
A 84 308 107.6 sz. EP szabadalmi bejelentés olyan nyerges pótkocsiból képzett szállítórendszerre vonatkozik, amelynél a közúti forgózsámoly elmozdíthatatlan, a kerekek fel tudnak emelkedni a sínek szintjére, amikor a nyerges pótkocsi lehelyeződik egy vasúti forgóvázra. Ahhoz, hogy egy nyerges pótkocsikból álló vonatot létesítsenek, mindegyik nyerges pótkocsit hozzá lehet kapcsolni az előzőhöz olymódon, hogy ráhelyezik a vasúti forgóvázra.
A 4 342 265 Isz. US szabadalmi leírás olyan nyerges pótkocsikra vonatkozik, amelyeknél mind a közúti kerekek, mind a vasúti kerekek elmozdíthatók. A síneken felemelik a közúti kerekeket, és a közúton felemelik a vasúti kerekeket.
A 84 306 544.2 lsz. EP szabadalmi bejelentés olyan konténerre vonatkozik, amely mind a közúton, mind a vasúton szállítható.
A 81/01162 lsz. PCT-US bejelentés átalakítható közúti/vasúti járműre és alátámasztó kerék-rendszerre vonatkozik. A 4 448 132 lsz. US szabadalmi leírásban átalakítható közúti/vasúti járműről van szó, amelynek közúti zsámolyai és vasúti forgóvázai vannak, és ezeket váltakoztatva lehet felemelni, hogy ilymódon lehetővé tegyék a közlekedést a közúton vagy sínen.
A 743 409 lsz. FR szabadalmi leírás olyan vasúti pályakocsit ismertet, amely mind a közúton, mind a sínen tud mozogni.
A 4 416 571 lsz. US szabadalmi leírás közúti és vasúti szállítórendszert ismertet, amely egy hosszúkás konténerből áll, amelyet mind a közúton, mind a vasúton szállítani lehet.
A 0 143 614 sz. EP szabadalmi leírás szállítórendszert ismertet, közúti/vasúti nyerges pótkocsival, amelynél a vasúti forgóváz elmozdítható, míg a közúti zsámoly nem mozdítható el, de felemelhető a síneken való haladás során.
A 2 263 578, 2 513 552, 2 564 311, 2 709 069, 2 879 719, 2 889 715 lajstromszámú US szabadalmi leírások közül egyik sem említ olyan közúti/vasúti nyerges pótkocsit, amellyel a közúton lehet közlekedni kizárólag vasúti forgóváz segítségével.
Valójában az ezekben a szabadalmi leírásokban említett valamennyi jármű, annak érdekében, hogy a közúti/vasúti szolgálatot teljesítse, egy elmozdítható vasúti forgóvázon vagy egy elmozdíthatatlan közúti zsámolyon alapszik, amely utóbbi állandóan a járműhöz van kapcsolva úgy, hogy csak amikor ezek a járművek a közúton közlekednek, akkor lehet az önsúlyukat csökkenteni a nem használt forgóváz, azaz a vasúti forgóváz súlyával, amikor azonban a jármű a sínen mozog, akkor a közúti zsámolyt nem lehet eltávolítani, csak egyszerűen fel lehet emelni a sín síkja fölé, és reteszelni lehet ebben a helyzetben.
Ezekből a szabadalmi leírásokból nem tűnik ki továbbá az sem, hogy egy egyetlen adaptáló forgóváz, amelyet egyaránt alkalmazni lehet a közúti/vasúti jármű hátulsó végénél vagy az elülső végénél annak érdekében, hogy a járművet be lehessen iktatni egy normál vasúti kocsikból álló szerelvénybe.
A mind a közúton, mind a vasúton közlekedni tudó járművek többnyire nyerges pótkocsik, amelyek az úton való haladásuk során elülső végüknél fogva közúti vontató nyeregszerkezetére vannak helyezve és a sínen való haladásuk során hátulsó végüknél fogva egy kapcsolóeszköz segítségével, amely elülső végüknél van elhelyezve, az azt követő nyerges pótkocsi hátulsó végéhez vannak kapcsolva.
A technika állása ismertet ezenkívül számos megoldást a járművek közötti csatlakoztatás problémájának, a vasúti forgóváz alkalmazásának, a közúti zsámoly felemelésének megoldására, valamint a járművek kerekeinek a sínkorona fölé emelését létrehozó automatizmusok megoldására.
Abból, hogy a közúti zsámolyt nem lehet lekapcsolni, amikor a jármű a sínen halad, az alábbi négy nagy hiányosság következik;
- A vasúti nyerges pótkocsi önsúlya sokkal nagyobb, mert ezt még növeli a közúti zsámoly súlya (ami kb. 50 kN); ez megakadályozza azt, hogy olyan nyerges pótkocsit alkalmazzanak, amelyek bruttó súlya a közúton nagyobb, mint 350 kN, ha a vasúti forgóváz tengelyterhelését csökkenteni kívánják egyenként 200 kN-re, bizonyos országok szabálya szerint.
- A nyerges pótkocsit el kell látni olyan eszközökkel, amelyekkel fel lehet emelni a sínkorona síkja fölé a közúti zsámoly kerekeit, ott rögzíteni lehet, és biztosítani ebben a helyzetben, amikor a nyerges pótkocsi a sínen halad.
- A közúti zsámolyt nem lehet használni, amikor a nyerges pótkocsi a sínen halad, hogy a költségek mielőbb amortizálódjanak, azaz, hogy csökkentsék mind a vasúti forgóvázak, mind a közúti zsámolyok számát a nyerges pótkocsi alvázainak számához képest. Más szavakkal kifejezve, nincs mód arra, hogy külön lehessen alkalmazni minden egyes nyerges pótkocsinál az általában zárt alvázat, a vasúti forgóvázat és a közúti zsámolyt.
- A közúti/vasúti nyerges pótkocsi nagyobb költsége: a közúti zsámoly feltételezett költsége és az emelő szerkezetek, valamint a szükséges reteszelőeszköz költsége, amelyek lehetővé teszik a sínen való haladást, mintegy egyharmada a teljes nyerges pótkocsi költségének.
Az a tény, hogy nincs egyetlen adaptáló forgóváz, amelyet a nyerges pótkocsi elejénél vagy végénél alkal2
HU 212 172 Β mazni lehet annak érdekében, hogy egy normál vasúti szerelvényt be lehessen iktatni, azzal a hátránnyal jár, hogy növeli az üzemeltetés és karbantartás költségeit.
A találmány célja, hogy kiküszöbölje azokat a hiányosságokat, amelyeket a közúti/vasúti nyerges pótkocsinál az el nem mozdítható közúti zsámoly alkalmazása okoz.
Egy másik fontos célja a találmánynak olyan egyetlen adaptáló forgóváz típus kialakítása, amely alkalmazható egy vagy több nyerges pótkocsiból álló szerelvény egyik vagy másik végénél, hogy ilymódon gyorsan ki lehessen alakítani egy vegyes szerelvényt normál vasúti járművekből és közúti/vasúti járművekből.
További célja a találmánynak, hogy a közúti/vasúti nyerges pótkocsi működését javítsa, és olyan eszközökkel lássa el, amely lehetővé teszi mind a közúti zsámolyok, mind a vasúti forgóvázak gyors felszerelését.
Egy további célja a találmánynak, hogy olyan eszközöket hozzon létre, amelyekkel a nyerges pótkocsikat gyorsabban össze lehet kapcsolni egymással, hogy ilymódon vasúti szerelvényt képezzünk.
A fenti célok elérése érdekében a találmány a fenti problémákat az alábbi módon oldja meg:
Az első problémát azáltal oldjuk meg, hogy a nyerges pótkocsinál egy elmozdítható közúti zsámolyt alkalmazunk. amelynek független alváza van, és ez pneumatikus vagy hidraulikus típusú rugalmas felfüggesztésekkel van ellátva, amelyek működtetés céljából a jármű pneumatikus berendezéséhez kapcsolhatók, hogy ilymódon lehetővé tegyék a nyerges pótkocsi felemelésével vagy lesüllyesztésével a vasúti forgóváz ráillesztését, ez a forgóváz el van látva olyan eszközökkel, amelyek lehetővé teszik a nyerges pótkocsik felszerelését vagy leszerelését.
Egy másik problémát azáltal oldunk meg, hogy a kétcélú adaptáló forgóvázat úgy alakítjuk ki, hogy a nyerges pótkocsi előtt vagy után egyaránt alkalmazható legyen, kihasználva az egyes nyerges pótkocsik közötti kapcsolóelemeket, valamint azokat az eszközöket, amelyek lehetővé teszik a vasúti forgóváz felszerelését.
A következő problémát is a találmány segítségével oldjuk meg. Itt arról van szó, hogy egy automatikus kapcsolóeszközt létesítünk, amely egyaránt alkalmazható a nyerges pótkocsiknál, vagy a kétcélú adaptáló forgóváznál. Ez a kapcsolóeszköz, amelynek jelentős tűréshatárai vannak lehetővé teszi az összekapcsolást azáltal, hogy a nyerges pótkocsi elülső részét lesüllyesztjük, anélkül, hogy rugalmas ütközőket vagy vonóhorgokat alkalmaznánk.
Egy további probléma a vasúti forgóvázak vagy kétcélú adaptáló forgóvázak leszerelésére vonatkozik. Ezt a problémát a találmány értelmében azáltal oldjuk meg, hogy egy eszközt alkalmazunk, amely a nyerges pótkocsi hátsó végének függőleges elmozdulását behatárolja, azaz egy olyan eszközt, amely a kb. 100 mmnél nagyobb elmozdulást megakadályozza, ami szükséges ahhoz, hogy a nyerges pótkocsival mereven összekötött kapcsolócsap a vasúti forgóváz vagy az adaptáló forgóváz nyeregszerkezetét átugorja.
A találmány értelmében tehát a közúti zsámoly leszerelhetően van csatlakoztatva és a közúti zsámoly a nyerges pótkocsihoz oldalról, le- és felszerelhető mechanikai kapcsolattal van kialakítva, és a közúti zsámoly kerekei a nyerges pótkocsik sínkorona síkja fölé emelését vagy lesüllyesztését megengedő, a nyerges pótkocsi hidraulikus rendszerére kapcsolható, pneumatikus vagy hidraulikus, rugalmas felfüggesztéssel van ellátva.
Előnyösen mindegyik nyerges pótkocsi a közúti zsámoly gyors felszerelését és kiemelését a két oldal valamelyikéről, azaz keresztirányban vagy a nyerges pótkocsi egyik végénél megengedő eszközökkel van felszerelve és ezek a következők: mechanikai kapcsolóeszközök, mint például csúszókapcsolók, csapok, horgok és hasonlók, az alváz és a közúti zsámoly között, mint például T-profilok, amelyek a nyerges pótkocsi alvázában kialakított, fémből lévő keret ugyancsak T-alakú hornyaiba illeszkednek; továbbá az úton való haladás során ezt az összekapcsolást biztosító eszközök; és végül a közúti zsámoly kerekeinek rugalmas felfüggesztését a nyerges pótkocsi pneumatikus vagy hidraulikus köréhez kapcsoló eszközök.
Célszerűen a közúti vontató távollétében mind vasúti, mind közúti pálya esetében a nyerges pótkocsi leállítását biztosító, előzőleg felszerelt emelői vannak, és az egyes nyerges pótkocsik terhelési síkjának felemelését vagy lesüllyesztését vagy a nyerges pótkocsi tengelyének irányában a hátulsó részénél, vagy az elülső résznél, vagy keresztirányban az egyik oldalról megengedő, a közúti zsámolyon kívül levő eszközei, mint például utólag beszerelt emelői vannak.
Előnyösen az egyes vasúti forgóvázakat az egyes nyerges pótkocsik hátulsó végével összekapcsoló eszköz egy gerenda, amely érintkezőfelületet képez, és amelyben horony van, és ebbe a kapcsolódás alatt a keresztgerenda alsó felületére erősített forgócsap illeszkedik, amely keresztgerendához a nyerges pótkocsi hátulsó kapcsolóeleme van hozzáerősítve; a hornyot két háromszögalakú lap határolja és a forgó csapot a horonyban automatikusan reteszelő reteszelőhorga, és azt reteszelve tartó retesze van; az érintkezőfelület két villával van ellátva, amelyek két cső alakú furatba nyúlnak be, és ezeknek a hosszabbik tengelye párhuzamos a nyerges pótkocsi hosszanti tengelyével, továbbá a kereszttartó cső alakú furatában csúszó, és az érintkezőfelület két furatába illeszkedő két pecke van, az érintkezőfelület pedig az érintkezőfelület és a nyerges pótkocsi hátsó vége közötti kapcsolást megkönnyítő, súrlódásmentes lapokkal van ellátva.
Célszerűen az érintkezőfelület a nyeregszerkezettel és a vasúti forgóváz csúszósíneivel vagy más, működő csatlakozást biztosító eszközökkel való kapcsolást megengedő tengelykapcsoló csappal és ellentalpakkal van mereven összekötve, és az érintkezőfelület a vasúti forgóvázhoz képest a nyeregszerkezetet a perselyhez kötő forgócsap tengelye körül elforgathatóan van felszerelve, továbbá az érintkezőfelület rászerelését a nyerges pótkocsira a vasúti forgóváz bármely végénél megengedő, az érintkezőfelület két függőleges furatába beillesztett két pecke van, amelyek kiálló helyzetben a
HU 212 172 Β vasúti forgóváz két ütközőjével szemben állnak, továbbá az érintkezőfelületre kis görgők vannak erősítve, amelyek két félkör alakú lapra támaszkodnak, amelyek a vasúti forgóváz alvázára vannak szerelve.
Előnyösen az adaptáló forgóváz érintkezőfelületéhez rögzített szekrénytest 180°-ban való elfordításával a nyerges pótkocsi elülső vagy hátulsó részére, vagy egy sorozat nyerge pótkocsira egyaránt felszerelhető, kétcélú adaptáló forgóvázai vannak.
Célszerűen a kétcélú adaptáló forgóváz vasúti forgóvázból és az adaptáló forgóvázhoz kapcsoló rendszerrel hozzákapcsolt érintkezőfelülethez erősített szekrénytestből, továbbá a hozzákapcsolást az egyes nyerges pótkocsik hátsó végéhez megengedő eszközökből áll, amelyek azonosak a vasúti forgóváz érintkezőfelületénél alkalmazott eszközökkel, mint például villákból, a keresztgerendák reteszelő peckelnek az adaptáló forgóváz érintkezőfelületébe való beillesztésre szolgáló furatokból, valamint a forgóváz és a nyerges pótkocsi egymástól független helyzetében az érintkezőfelület forgását a kapcsolórendszer forgócsapjának tengelye körül határoló, elmozdítható peckekből áll. továbbá a nyerges pótkocsi alvázának hosszgerendái és az adaptáló forgóváz hosszanti kereszttartói közötti kapcsolatot biztosító további eszközei, mint például kiegészítő kampói vannak, továbbá az egyes nyerges pótkocsik végeihez való kapcsolódást megengedő csatolóeszközei vannak, amelyek azonosak azokkal az eszközökkel, amelyek a nyerges pótkocsik egymás közötti összekapcsolására valók és amelyek az adaptáló forgóváz szekrénytestére szerelt teli kapcsológömbből állnak, amelyre egy üreges elem van ráhelyezve, és ez a csatolóeszköz részét képezi és az egyes nyerges pótkocsik elülső végére van szerelve, valamint az adaptáló forgóváz utólagos reteszelését a nyerges pótkocsi elülső végével és az összecsatolást az egyes nyerges pótkocsik alvázának belsejében elhelyezkedő, a forgópánt körül forgó, kocka vagy parallelepipedon alakú testekkel egyaránt biztosító, kettősműködésű kampói vannak, továbbá az adaptáló forgóváz szekrénytestének reteszelésére való eszközei, mint például horga van, amely kiskerék segítségével vízszintes tengely körül forgathatóan van elhelyezve és csappal kapcsolódik, amely az adaptáló forgóváz kereszttartójának végénél van elhelyezve.
Előnyösen a nyerges pótkocsi elülső része és a szomszédos nyerges pótkocsi hátulsó része közötti összecsatolást lehetővé tévő eszköz két gömbfelületű testből áll, az egyik elemben üreg van és a másik elem egy teli gömb, amely rugó által működtetett csúszósínre van szerelve, a gömb külső felülete ±105’-ra terjed a függőlegestől számítva a jármű hosszanti síkján, és ±80°-ra a jármű hosszanti síkján és a csatolás záróerőinek eredői, amelyek a függőlegeshez képest a hosszanti síkban maximum ±80”-kal térnek el (függőleges erő 200 kN és vízszintes erő 1000-1200 kN) és a keresztirányú síkban ±20°-kal térnek el (függőleges erő 200 kN, vízszintes erő 100 kN); a két összekapcsolt jármű vonóerő átadási pontja 170 mm távolságban vannak, a kapcsolórendszer a gömb alakú elemet az üregben reteszelő, a szándékolatlan szétszakadást megakadályozó biztonsági peckekkel van ellátva; ez a rendszer a következő nyerges pótkocsi alvázának alsó síkjának hátsó végénél lévő furatokba kapcsolódó két kánál ellátott biztonsági csaphoz van csatlakoztatva és a csapot a forgástengelyek körül forgató kis-hajtórúdjai vannak.
Célszerűen a nyerges pótkocsik közötti csatolóeszközben további biztonsági eszközök vannak, mint például olyan eszköz, amely csővezetékből vagy zárt testből áll, amely a fékek pneumatikus berendezésének általános vezetékéből származik, és a két csappal szemben álló két korong közé van elhelyezve, továbbá a fékezést előidéző, a vasúti forgóváz horgát a nyerges pótkocsi forgócsapjával reteszelő retesze van.
Előnyösen a közúti zsámoly kerekeinek a hidraulikus felfüggesztéséhez tartozó hengerek felhívása vagy leeresztése révén, kizárólag a nyerges pótkocsi hátsó részének lesüllyesztésére vagy felemelésére való, beakasztást gátló rúd által működtetett löketütközőt tartalmazó, két szelepet működtető és egy nívócsövet tehermentesítő és ezáltal a nyerges pótkocsit a löketütköző szelepe által meghatározott magasságig felemelő, pneumatikus berendezése van.
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti nyerges pótkocsi példakénti kiviteli alakját tüntetik fel. Az
1. ábrán a nyerges pótkocsi látható a vasúti forgóvázzal beszerelés előtti állapotban, valamint a kiemelt közúti zsámollyal. Az la. ábra az 1. ábra egy részletét mutatja. A
2. ábrán két szükséges művelet látható, amelyekkel a közúti/vasúti ágyazatot ki lehet cserélni. A
3. ábrán két nyerges pótkocsi közötti kapcsolóeszköz egy részlete látható metszetben. A
4. ábrán a 3. ábra szerinti kapcsolóeszköz üreges része és teli része közötti kapcsolat egy részlete látható metszetben. Az
5. ábra a nyerges pótkocsi hátulsó végéhez kapcsolt vasúti forgóváz oldalnézete. A
6. ábra a vasúti forgóváz érintkezőfelületének felülnézete két helyzetben, úgy hogy azt két végének egyikénél fogva hozzá lehessen kapcsolni a pótkocsihoz. A
7. ábra a 6. ábrán látható érintkezőfelület egy részlete nagyobb léptékben. A
8. ábrán annak az eszköznek a részletei láthatók, amely lehetővé teszi az érintkezőfelület forgatását a forgóvázhoz képest, és annak reteszelését. A
8a. ábra a 8. ábra X-X vonala mentén vett metszet. A 8b. ábra a 8. ábra Y-Y vonala mentén vett metszet. A
9. ábrán a nyerges pótkocsi vonórúdjához kapcsolt érintkezőfelület látható elölnézetben, a vasúti forgóváz pedig metszetben. A
10. ábrán a kétcélú adaptáló forgóváz látható, amely a nyerges pótkocsi elülső vagy hátulsó végénél egyaránt alkalmazható. A
11. ábrán ugyanaz a kétcélú adaptáló forgóváz látható, amely a nyerges pótkocsi elülső vagy hátulsó részénél egyaránt alkalmazható. A
HU 212 172 Β
12. ábrán a nyerges pótkocsi elülső végénél alkalmazható adaptáló forgóváz reteszelésére szolgáló segédeszközök egy részlete látható. A
12a. ábra a 12. ábra K-K vonala mentén vett metszet. A
13. ábra all. ábra H-H vonala mentén vett metszete, amely a nyerges pótkocsi végére szerelhető adaptáló forgóváz kiegészítő reteszelésére szolgáló eszköz egy részletét ábrázolja. A
14. ábra all. ábra W-W vonala mentén vett metszet, amely a nyerges pótkocsi elülső végére szerelhető adaptáló forgóváz kiegészítő reteszelésére szolgáló eszköz egy részletét ábrázolja. A
15. ábrán a beakasztást akadályozó keresztgerenda látható a vonaton lévő nyerges pótkocsik közötti kapcsolódást biztosító tengelyeket forgató emelőkkel. A
16. ábra a 15. ábra egy részletét mutatja, amelyben az elemek a löket végén láthatók, amikor azokat a keresztgerenda és a kampó záróretesze működteti, amely kampó biztosítja a kapcsolatot az érintkező felület és a nyerges pótkocsi hátsó tengelye között. A
17. ábrán a pneumatikus berendezés vázlata látható, amelyhez a löketek végei vannak kapcsolva, amelyeket a keresztgerenda működtet, amely a nyerges pótkocsi síkjának felemelését vagy lesüllyesztését vezérli. A
18. ábra a nyerges vontató fékjei pneumatikus berendezésének egy részletét mutatja a fékekre ható kiegészítő biztonsági berendezéssel együtt.
Amint az 1., la. ábrán látható, az 1 nyerges pótkocsi legfőbb jellemzője az elmozdítható 2 közúti zsámoly. amely az lb alváz la keretében van elhelyezve és egymástól független hidraulikus felfüggesztésekkel van ellátva, amelyek az 1 nyerges pótkocsi pneumatikus körére kapcsolhatók.
Ez a 2 közúti zsámoly rákapcsolható az 1 nyerges pótkocsira, vagy arról lekapcsolható, oldalirányban vagy hátulról, megfelelő eszközök segítségével. Az ezeken az ábrákon ábrázolt kivitelnél a 2 közúti zsámoly felszerelése oldalról történik 2a T-profilok segítségével, amelyek a 2 közúti zsámolyra keresztirányban vannak felszerelve olymódon, hogy hasonló alakú la, alvázához rögzített la keretben vannak kialakítva. Az la keret az lb alvázhoz le hosszgerendák útján van hozzáerősítve.
A 2 közúti zsámoly bevezetése különböző eszközökkel történhet, mint például a P plató segítségével, amely Pj kerekekkel van ellátva, vagy pedig az F szán segítségével, amely ugyancsak ide-oda mozgást tud végezni.
Annak érdekében, hogy a 2 közúti zsámoly bevezetését a P platóra megkönnyítsük, egy meghosszabbítás segítségével a 2 közúti zsámoly pneumatikus felfüggesztő körét össze lehet kötni az 1 nyerges pótkocsi fékkörével, hogy a 2a T-profilokat a kívánt magasságba lehessen emelni ahhoz, hogy azokat az ugyancsak T-alakú la, hornyokba be lehessen vezetni, amelyek az 1 nyerges pótkocsi lb alváza alatt helyezkednek el.
Az F szánnal, amely mechanikus vagy hidraulikus típusú, a 2 közúti zsámoly bevezetése hasonlóképpen történhet úgy, hogy közvetlenül az F szán felfüggesztéseire fejtünk ki erőt.
A 2 közúti zsámoly alkalmazható az 1 nyerges pótkocsi hátulsó részénél is, a hosszanti irányban való elmozdítással, miután az 1 nyerges pótkocsi végét a hidraulikus 9 emelőre helyeztük (lásd 1. ábra).
A 2. ábrán azokat a műveleteket ábrázoltuk, amelyekkel a közúti/vasúti pályát meg lehet változtatni az F szán vagy a P platók segítségével.
Az első esetben az a szakasz folyamán az 1 nyerges pótkocsi lb alvázának végét felemeljük a 2 közúti zsámoly 2b kerekeinek pneumatikus felfüggesztése segítségével (7. ábra) annak érdekében, hogy beillesszük az 1 nyerges pótkocsihoz rögzített 3 forgócsapot a CF vasúti forgóváz 4 érintkezőfelületének 4c hornyába.
A b szakaszban - miután a CF vasúti forgóvázat rákapcsoltuk - a 2 közúti zsámolyt felemeljük az ideoda csúszó F szán segítségével, amelyet hidraulikus eszközök működtetnek, míg az 1 nyerges pótkocsit előzőleg a 8 talpakra helyeztük, ilymódon lehetővé téve, hogy a közúti vontató (lásd 1. ábra) lekapcsolódjon a 7 kapcsolóhorogról, amelyet az 1 nyerges pótkocsira előzőleg szereltünk fel.
A másik módszer szerint, amelyet a 2. ábrán a C| szakasz ábrázol, az 1 nyerges pótkocsit úgy mozdítjuk el, hogy a 2 közúti zsámoly a sínekre helyezett P platóra megy rá, majd ezt követően a CF vasúti forgóvázat mozgatjuk és alkalmazzuk. A 2 közúti zsámoly felfüggesztései csak az alkalmazkodáshoz szükséges kis függőleges elmozdulásokat végzik, mivel a P plató következtében az 1 nyerges pótkocsi hátsó vége automatikusan abban a szükséges magasságban van, amelyben a 3 forgócsapot be lehet illeszteni a CF vasúti forgóváz 4 érintkezőfelületeinek 4c hornyába.
A c2 szakaszban a 2 közúti zsámolyt a P platóval együtt, amelyre a C| szakaszban ráhelyeztük, kiemeljük. Az 1 nyerges pótkocsi a 8 talpakra van helyezve, olymódon, hogy elülső vége elegendően felemelkedjék ahhoz, hogy hozzá lehessen csatolni egy másik nyerges pótkocsihoz.
A d szakasz két 1 nyerges pótkocsit mutat, azok összecsatolása után. Az összecsatolás úgy jön létre, hogy a két 1 nyerges pótkocsi közül az egyik elülső végét lesüllyesztjük olymódon, hogy csatoló szerkezetének 6a ürege a másik 1 nyerges pótkocsi hátsó végére szerelt gömbalakú 5 elemre ráhelyeződjék.
Az 1 nyerges pótkocsik összecsatolása a sínen a 3. és 4. ábrákon ábrázolt eszköz segítségével történik. Ez az eszköz két gömbfelületű testből áll, az egyik 6 elem üreges és az 1 nyerges pótkocsi elülső végére van felszerelve a hosszanti szimmetriatengely síkjában, a másik öntött acélblokkból álló 5 elem gömbalakú és az 1 nyerges pótkocsi hátulsó végénél van elhelyezve.
A gömbalakú 5 elem 10 csúszósínre van helyezve, amely a 11 vezetékben csúszik a gumiból lévő rugalmas elem következtében. A 13 pecek biztosítja a 14 emelőkar ferdesége révén a gömbalakú 5 elem kapcsolatát a 6a üreggel olymódon, hogy lehetővé tegye a viszonylagos elfordulást a vas síkjára merőleges tengely körül, hogy lehetővé tegye a sugaras beállást a
HU 212 172 Β kanyarokban, legalább 90 mm-es vagy 75 mm-es sugárral.
Az említett eszköz egy fontos jellemzője a csatoló művelet maga, amely úgy történik, hogy egy felülről lefelé történő elmozdítás során a 6a üreget rávezetjük a gömbalakú 5 elemre. A gömb külső felülete +105°-ra terjed a függőlegestől számítva a jármű hosszanti síkján és kb. ±80°-ra a jármű keresztirányú síkján.
A gömbalakú 5 elem alkalmazását az teszi szükségessé, hogy lehetővé kell tenni az egyidejű elfordulást két egymásra merőleges tengely körül, a csatolás ferde záróerőinek eredőivel, amelyek a függőlegeshez képest a hosszanti síkban maximum ±80°-kal (függőleges erő 200 kN és vízszintes erő 1000-1200 kN), és a keresztirányú síkban ±20°-kal (függőleges erő 200 kN, vízszintes erő 100 kN) hajlanak el, hogy kiegyenlítsék a centrifugális erőt a kanyarokban.
Az eszköz, amellyel a CF vasúti forgóvázat az 1 nyerges pótkocsi hátulsó végére lehet szerelni az 5., 6.,
7. és 9. ábrákon látható rácstartóból áll, amelyet a leírásban egyébként 4 érintkezőfelületnek nevezünk. Ez háromszögű, lefelé lejtő 4a lapokkal határolt 4c hornyot képez. Az eszköz továbbá tartalmaz egy R2 perselyt, amely a CA forgóváz R, nyeregszerkezetéhez van kapcsolva az R3 forgócsap segítségével, amely végénél talppal van ellátva, amely a 4 érintkezőfelület alsó felületéhez van rögzítve.
A 4 érintkezőfelület rögzítése az 1 nyerges pótkocsi végénél, - miután az 1 nyerges pótkocsi 17 keresztgerendájához rögzített 3 forgócsapot bevezetjük a 4c horonyba (7. ábra) - a 4d horog segítségével történik, amelyet a 4b retesszel tartunk reteszelő helyzetben, és két 18 villa segítségével, amelyek a 17 keresztgerenda két csőalakú 18a furatába illeszkednek. A 4b retesz egy szárból áll, amelyen 4e fogantyú van, és a 4d horgot kireteszelt állapotban tartja, amikor a 4f bevágás a 4 érintkezőfelület oldalsó szélébe illeszkedik.
A 4 érintkezőfelület a CF vasúti forgóváz Rj nyeregszerkezete R3 forgócsapjának tengelye körül 180°kal el tud fordulni (lásd 6. ábra), hogy lehetővé tegye a CF vasúti forgóváz hozzákapcsolását az 1 nyerges pótkocsihoz, a két végénél fogva, egy rúd segítségével, amely a 19 csőbe illeszkedik, amely hozzá van rögzítve.
Ebből a célból kiemeljük a 4 érinkezőfelületről a 4h furatokba beillesztett 27 peckeket, amelyek a 27a ütközők jelenléte miatt csupán ±5°-os forgást tesznek lehetővé az R, nyeregszerkezet R3 forgócsapja körül.
A 4 érintkezőfelületek forgását megkönnyíti a gyűrűalakú 23 lap, amely a CF vasúti forgóvázhoz van rögzítve, és amelyre 24 görgők segítségével van ráhelyezve olymódon, hogy síkja vízszintes marad még a forgás közben is, amint az a 8. ábrából látható.
A 22 lapok, amint a 9. ábra mutatja, súrlódásmentes anyagból készülnek és céljuk, hogy csökkentsék a súrlódást. amely létrejön, amikor a 4 érintkezőfelületek az 1 nyerges pótkocsival kapcsolódnak. A 18 villák csúszását a csőalakú 18a furatokban a súrlódásmentes fémből készült 18b lapok könnyítik meg.
A CF vasúti forgóváz 4 érintkezőfelületeinek rögzítése az 1 nyerges pótkocsihoz, sürgős esetben, a 9. ábra szerint, két 25 pecekkel biztosítható. Mindegyik 25 pecek az 1 nyerges pótkocsi 17 keresztgerendájában kialakított két 4g furat egyikében csúszik és beleilleszkedik a megfelelő 4g, furatba, amelynek függőleges tengelye van és a 4 érintkezőfelületben helyezkedik el.
A 25 peckeket 25a emelőkarok működtetik olymódon, hogy egyidejűleg oldják a 4 érintkezőfelületet a 17 keresztgerendáról (9. ábra), miközben a CF vasúti forgóvázat és a CA adaptáló forgóvázat lekapcsolják.
A CA adaptáló forgóvázat a 10. ábrán ábrázoltuk.
All. ábrán azt a két lehetőséget mutatjuk, amellyel azt az 1 nyerges pótkocsi elülső illetve hátulsó végéhez lehet rákapcsolni.
A CA adaptáló forgóváz egy CF vasúti forgóvázból áll, amely hasonló az előzőekben elmondottakhoz, ahol az R) nyeregszerkezethez kapcsolt 4 érintkezőfelületet 4CA érintkezőfelülettel helyettesítjük, amely ugyanúgy működik, mint az előző, de egyrészt a CA! szekrénytesthez van rögzítve, amely egyik végénél CA|/R ütközőkkel és egy kapcsolóeszközzel van ellátva, amellyel a hagyományos forgóvázakhoz lehet csatlakoztatni, másrészt két CA2 kereszttartóval, amelyek állványt képeznek és segédeszközökkel vannak felszerelve, hogy az I nyerges pótkocsi la keretéhez lehessen rögzíteni.
Annak érdekében, hogy megkönnyítsük az 1 nyerges pótkocsi síkja alá való bevezetést, a CA2 kereszttartók CA2/E végei lefelé lejtenek, amint ez a 10. ábrán látható. A CA2/A szárnyak úgy vannak kialakítva, hogy nyílást képezzenek, hogy ilymódon megkönnyítsék az 1 nyerges pótkocsi 3 forgócsapjának bevezetéséi a 4c vájatba (7. ábra) úgy, hogy felületük ugyanazon a szinten van, mint a kettős T-alakú CA2 kereszttartók felső szára.
Amikor a CA adaptáló forgóvázat nem alkalmazzuk a nyerges pótkocsinál, amint a 10. ábrán látható, a 4CA érintkezőfelület és a hozzá csatlakoztatott CA, szekrénytest és a CA2 kereszttartó vízszintes helyzetben van tartva a 29 elem és a 29a horog ferdesége segítségével, amely a CF vasúti forgóvázhoz rögzített 28 csappal kapcsolódik.
Ez a 29 elem ugyancsak fel van szerelve 29c kampókkal, amelyek a CA2 kereszttartó kiegészítő reteszelését hozzák létre az 1 nyerges pótkocsi lb alvázával (lásd 10., 13. és 14. ábrák), amikor a CA adaptáló forgóváz az 1 nyerges pótkocsihoz van kapcsolva. A 29 elem mozgásait a 29d kerék segítségével irányítjuk, amelyet a 29e rögzítőkar tart. A 29d kerék mozgatja a 29b szekrénybe helyezett fogaskerekeket.
Az 1 nyerges pótkocsi hátsó végéhez való hozzácsatolás céljából - lásd 11. ábra - a CA adaptáló forgóvázat ugyanúgy alkalmazzuk, mint a CF vasúti forgóvázzal való összekapcsolás esetében, ugyanazon kapcsolóelemeket alkalmazva: az 1 nyerges pótkocsi lb alvázához rögzített 3 forgócsapot és a CA2 kereszttartók más reteszelőelemeil, például a 29a horgot.
Ahhoz, hogy a CA adaptáló forgóvázat az 1 nyerges pótkocsi első részéhez lehessen kapcsolni, a gömbalakú 5CA kapcsológömböt alkalmazzuk, amely hasonló
HU 212 172 B ahhoz, amelyet az 1 nyerges pótkocsik egymással való összekapcsolásánál alkalmazunk. Ezt az 5CA kapcsológömböt bevezetjük az 1 nyerges pótkocsi 6 elemének 6a üregébe. A CA adaptáló forgóváz kiegészítő reteszelőelemei (14. ábra) ugyanolyan 29c kampók, amelyek az 1 nyerges pótkocsi lb alvázát képező kettős T-alakú profilok alsó szárával kapcsolódnak, és amelyek az elülső végnek megfelelően kisebb magasságúak.
Annak érdekében, hogy az 1 nyerges pótkocsi elülső vége rá tudjon támaszkodni a CA adaptáló forgóváz CA2 kereszttartójára ezt (11. ábra) olyan elemekkel látjuk el, mint például kockaalakú, vagy parallelepipedon-alakú 30 testekkel (12., 13., 14. ábrák), amelyek 30c forgópántokkal vannak a CA2 kereszttartókhoz kapcsolva és forogni tudnak olymódon, hogy egy támasztósíkot képezzenek egy magasabb szinten, azaz olyan magasságban, amelyet az 5CA kapcsológömb határoz meg, hogy lehetővé tegye a CA adaptáló forgóváz CA2 kereszttartójának összekapcsolását az 1 nyerges pótkocsi 1 b alvázával abban a szakaszban, ahol ez alacsonyabban van.
Ha a CA adaptáló forgóváz 4CA érintkezőfelülete olyan helyzetben van, hogy azt nem lehet az 1 nyerges pótkocsi megfelelő végéhez csatlakoztatni, akkor csak el kell forgatni 180°-kal a 4CA érintkezőfelületet az Rj nyeregszerkezet R, forgócsapja körül, hogy ilymódon össze lehessen kapcsolni az erre a célra szolgáló elemekkel. A CA adaptáló forgóváz alkalmazásával a CAj/R ütközők lehetővé teszik, hogy az 1 nyerges pótkocsit egy hagyományos forgóvázhoz lehessen hozzácsatolni.
A majdnem függőleges 30a lapok (10., 12., 14. ábrák) célja, hogy az 1 nyerges pótkocsi elülső végét a CA adaptáló forgóvázon központosítsák, miközben összekapcsoljuk az 5CA kapcsológömböt az 1 nyerges pótkocsi elülső végére szerelt 6 elem 6a üregével. A CA3 ütköző is működésbe lép és megakadályozza a szükségtelen hosszirányú elmozdulásokat.
A 15. és 16. ábrán az Al beakasztást gátló rúd működtetését ábrázoltuk a 33 emelő segítségével, amely utóbbi a 33a csap körül forog, és 33c lap van hozzá rögzítve. A 33c lap alakja olyan, hogy forgás közben, amikor nem kapcsolódik a 34b rugó ellenében működtetett 34e emelőkar által működtetett 34 szárral, akkor a 33e forgástengely és a 33d kishajtórúd útján forgásba hozza a 15 kart a 33f csap körül olymódon, hogy ráhelyezi a 6a üreget a gömbalakú 5 elemre és a 15 kar 15a csapjai beilleszkednek a síkot képező nagy lap 16 furataiba (5. ábra) és ilymódon az 1 nyerges pótkocsik között kiegészítő csatolást hoznak létre.
A pneumatikus berendezés, amely lehetővé teszi az 1 nyerges pótkocsi elülső részének felemelését a 2 közúti zsámoly SP felfüggesztéseinek ferdesége révén, hogy így a CF vasúti forgóvázat vagy más változatban a CA adaptáló forgóvázat rá tudjuk kapcsolni (17. ábra), 31 löketütközőt tartalmaz, amelyet az Al beakasztást gátló rúd működtet, amikor felfelé elfordul, hogy lehetővé tegye a közlekedést a vasúton. A 31 löketütköző, amikor a 36 szelepekre hat, leengedi a 35 nívócsövet és ez magával vonja az 1 nyerges pótkocsi felemelését a 2 közúti zsámoly SP felfüggesztése hengereinek feltöltésével. A levegő az e célra létesített valamelyik tartályból érkezik és a maximális magasságot a 31 löketütköző 32 szelepe határozza meg.
A 18. ábrán látható vázlaton azokat az elemeket ábrázoltuk, amelyek az 1 nyerges pótkocsi fékberendezésének beavatkozását okozzák a levegő nyomásának csökkentése érdekében. Ez bekövetkezhet, ha a pneumatikus berendezés 21 csővezetékében törés következik be (5. és 18. ábrák), ha az elem, amely a csatolóberendezés 6 eleméhez van rögzítve az 5 elemhez rögzített 15a csappal szembe kerül vagy abban az esetben, ha ez megsérül.
A fékezés létrejöhet olymódon is, ha működtetjük a 4e fogantyút, amely a 4b reteszre hat (lásd 18. ábra).
Az a lehetőség, hogy a 2 közúti zsámolyt el lehet távolítani, forradalmasítja a közúti/vasúti nyerges pótkocsik gyártását és alkalmazását.
Valójában a nyerges pótkocsi alváza, a közúti zsámoly, és a vasúti forgóváz három szétválasztható és cserélhető komponenst képez, amelyeket önállóan lehet előállítani és alkalmazni. Ez lehetővé teszi, hogy a közúti zsámolyok vagy vasúti forgóvázak számát csökkentsük a zárt alvázak számához képest, mivel a közúti zsámolyt s a vasúti forgóvázat nem lehet külön-külön alkalmazni, hanem az első alkalmazása kizáija a másodikét.
A találmány szerinti nyerges pótkocsi alkalmazása ilymódon a közúti/vasúti szállításnál alkalmazott járművek költségeit jelentős mértékben csökkenti, azok minden előnyét megtartva.

Claims (10)

1. Sínen és közúton mozgó nyerges pótkocsi, amely vasúti nyerges pótkocsikból álló szerelvény képzésére ütköző-vonókészülékkel, valamint közúti nyerges pótkocsi képzésére közúti vontatóhoz való csatlakoztatáshoz nyeregszerkezettel, valamint egy vagy több nyerges pótkocsi normál vasúti szerelvénybe való beépítésére a végekre vasúti forgóvázat vagy speciális adaptáló forgóvázat csatlakoztató eszközökkel, továbbá közúti zsámollyal van ellátva, azzal jellemezve, hogy a közúti zsámoly (2) leszerelhetően van csatlakoztatva és a közúti zsámoly (2) a nyerges pótkocsihoz (1) oldalról, le- és felszerelhető mechanikai kapcsolattal van kialakítva, és a közúti zsámoly (2) kerekei a nyerges pótkocsik (1) sínkorona síkja fölé emelését vagy lesüllyesztést megengedő, a nyerges pótkocsi (1) hidraulikus rendszerére kapcsolható, pneumatikus vagy hidraulikus, rugalmas felfüggesztéssel vannak ellátva. (1987. 10. 22.)
2. Az 1. igénypont szerinti nyerges pótkocsi, azzal jellemezve, hogy mindegyik nyerges pótkocsi (1) a közúti zsámoly (2) gyors felszerelését és kiemelését a két oldal valamelyikéről, azaz keresztirányban vagy a nyerges pótkocsi (1) egyik végénél megengedő eszközökkel van felszerelve és ezek a következők: mechanikai kapcsolóeszközök, mint például csúszókapcsolók, csapok, horgok és hasonlók, az alváz (lb) és a közúti zsámoly (2) között, mint például T-profilok (2a), ame7
HU 212 172 B lyek a nyerges pótkocsi (1) alvázában (lb) kialakított, fémből lévő keret (la) ugyancsak T-alakú hornyaiba (laj) illeszkednek; továbbá az úton való haladás során ezt az összekapcsolást biztosító eszközök; és végül a közúti zsámoly (2) kerekeinek rugalmas felfüggesztését a nyerges pótkocsi (1) pneumatikus vagy hidraulikus köréhez kapcsoló eszközök. (1987. 10. 22.)
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti nyerges pótkocsi, azzal jellemezve, hogy a közúti vontató távollétében mind vasúti, mind közúti pálya esetében a nyerges pótkocsi (1) leállítását biztosító, előzőleg felszerelt emelői (8) vannak, és az egyes nyerges pótkocsik (1) terhelési síkjának felemelését vagy lesüllyesztését vagy a nyerges pótkocsi (1) tengelyének irányában a hátulsó részénél, vagy az elülső részénél, vagy keresztirányban az egyik oldalról megengedő, a közúti zsámolyon (2) kívül levő eszközei, mint például utólag beszerelt emelői (9) vannak. (1987. 10. 22.)
4. Az 1 igénypont szerinti nyerges pótkocsi, azzal jellemezve, hogy az egyes vasúti forgóvázakat (CF) az egyes nyerges pótkocsik (1) hátulsó végével összekapcsoló eszköz egy gerenda, amely érintkezőfelületet (4) képez, és amelyben horony (4c) van, és ebbe a kapcsolódás alatt a keresztgerenda (17) alsó felületére erősített forgócsap (3) illeszkedik, amely keresztgerendához (17) a nyerges pótkocsi (1) hátulsó kapcsolóeleme van hozzáerősítve; a hornyot (4c) két háromszög-alakú lap (4a) határolja és a forgó csapot (3) a horonyban (4c) automatikusan reteszelő reteszelő horga (4d), és azt reteszelve tartó retesze (4b) van; az érintkezőfelület (4) két villával (18) van ellátva, amelyek két cső alakú furatba (18a) nyúlnak be, és ezeknek a hosszabbik tengelye párhuzamos a nyerges pótkocsi (1) hosszanti tengelyével, továbbá a keresztgerenda (17) cső alakú furatában (4g) csúszó, és az érintkezőfelület (4) két furatába (4g,) illeszkedő két pecke (25) van, az érintkezőfelület (4) pedig az érintkezőfelület (4) és a nyerges pótkocsi (1) hátsó vége közötti kapcsolást megkönnyítő, súrlódásmentes lapokkal (22 és 18b) van ellátva. (1988. 01. 20.)
5. A 4. igénypont szerinti nyerges pótkocsi, az.zal jellemezve, hogy az érintkezőfelület (4) a nyeregszerkezettel (RÍ) és a vasúti forgóváz (CF) csúszósíneivel vagy más, működő csatlakozást biztosító eszközökkel való kapcsolódást megengedő tengelykapcsoló persellyel (R2) és ellentalpakkal van mereven összekötve, és az érintkezőfeiület (4) a vasúti forgóvázhoz (CF) képest a nyeregszerkezetet (RÍ) a perselyhez (R2) kötő forgócsap (R3) tengelye körül elforgathatóan van felszerelve, továbbá az érintkezőfelület (4) rászerelését a nyerges pótkocsira (1) a vasúti forgóváz (CF) bármely végénél megengedő, az érintkezőfelület (4) két függőleges furatába (4h) beillesztett két pecke (27) van, amelyek kiálló helyzetben a vasúti forgóváz (CF) kél ütközőjével (27a) szemben állnak, továbbá az érintkezőfelületre (4) görgők (24) vannak erősítve, amelyek két félkör alakú lapra (23) támaszkodnak, amelyek a vasúti forgóváz (CF) alvázára (lb) vannak szerelve. (1988.01.20.)
6. Az 1. igénypont szerinti nyerges pótkocsi, azzal jellemezve, hogy az adaptáló forgóváz (CA) érintkezőfelületéhez (4CA) rögzített szekrénytest (CA,) 180'-ban való el fordításával a nyerges pótkocsi (1) elülső vagy hátulsó részére, vagy egy sorozat nyerges pótkocsira egyaránt felszerelhető, kétcélú adaptáló forgóvázai (CA) vannak. (1988. 10. 17.)
7. A 6. igénypont szerinti nyerges pótkocsi, azzal jellemezve, hogy a kétcélú adaptáló forgóváz (CA) vasúti forgóvázból (CF) és az adaptáló forgóvázhoz (CA) kapcsoló rendszerrel (R) hozzákapcsolt érintkezőfelülethez (4CA) erősített szekrénytestből (CA,), továbbá a hozzákapcsolást az egyes nyerges pótkocsik hátsó végéhez megengedő eszközökből áll, amelyek azonosak a vasúti forgóváz (CF) érintkezőfelületénél (4) alkalmazott eszközökkel, mint például villákból (18), a keresztgerendák (17) reteszelő peckelnek (25) az adaptáló forgóváz (CA) érintkezőfelületébe (4CA) való beillesztésre szolgáló furatokból (4g,), valamint a forgóváz és a nyerges pótkocsi (1) egymástól független helyzetében az érintkezőfelület (4CA) forgását a kapcsolórendszer forgócsapjának (R3) tengelye körül határoló, elmozdítható peckekből (27) áll, továbbá a nyerges pótkocsi (1) alvázának (1B) hosszgerendái és az adaptáló forgóváz (CA) hosszanti kereszttartói (CA2) közötti kapcsolatot biztosító további eszközei, mint például kiegészítő kampói (29c) vannak, továbbá az egyes nyerges pótkocsik (1) végeihez való kapcsolódást megengedő csatolóeszközei vannak, amelyek azonosak azokkal az eszközökkel, amelyek a nyerges pótkocsik (1) egymás közötti összekapcsolására valók, és amelyek az adaptáló forgóváz (CA) szekrénytestére (CA,) szerelt teli kapcsológömbből (5CA) állnak, amelyre egy üreges elem (6a) van ráhelyezve, és ez a csatolóeszköz részét képezi és az egyes nyerges pótkocsik (1) elülső végére van szerelve, valamint az adaptáló forgóváz (CA) utólagos reteszelését a nyerges pótkocsi (1) elülső végével és az összecsatolást az egyes nyerges pótkocsik (1) alvázának (lb) hosszgerendáival (le) és az általában a szekrénytest (CA1) belsejében elhelyezkedő, a forgópánt (30c) körül forgó, kocka vagy parallelepipedon alakú testekkel egyaránt biztosító, kettősműködésű kampói (29c) vannak, továbbá az adaptáló forgóváz (CA) szekrénytestének (CA,) reteszelésére való eszközei, mint például horga (29a) van, amely kiskerék (29d) segítségével vízszintes tengely körül forgathatóan van elhelyezve és csappal (28) kapcsolódik, amely az adaptáló forgóváz (CA) kereszttartójának (CA2) végénél van elhelyezve. (1988. 10. 17.)
8. Az 1. igénypont szerinti nyerges pótkocsi, azzal jellemezve, hogy a nyerges pótkocsi (1) elülső része és a szomszédos nyerges pótkocsi (1) hátulsó része közötti összecsatolást lehetővé tévő eszköz két gömbfelületű testből áll, az egyik elemben (6) üreg (6a) van és a másik elem (5) egy teli gömb, amely rugó (12) által működtetett csúszósínre (10) van szerelve, a gömb külső felülete ±105°-ra terjed a függőlegestől számítva a jármű hosszanti síkján, és ±80°-ra a jármű keresztirányú síkján és a csatolás záróerőinek eredői, amelyek a függőlegeshez képest a hosszanti síkban maximum ±80°-kal térnek el (függőleges erő
HU 212 172 B
200 kN és vízszintes erő 1000-1200 kN) és a keresztirányú síkban ±20°-kal térnek el (függőleges erő 200 kN, vízszintes erő 100 kN); a két összekapcsolt jármű vonóerő átadási pontjai 170 mm távolságban vannak, a kapcsolórendszer a gömb alakú elemet (5) 5 az üregben (6a) reteszelő, a szándékolatlan szétszakadást megakadályozó biztonsági peckekkel (13) van ellátva; ez a rendszer a következő nyerges pótkocsi (1) alvázának alsó síkjának hátsó végénél lévő furatokba (16) kapcsolódó két karral (15) ellátott bizton- 10 sági csaphoz (15a) van csatlakoztatva és a csapot (15a) a forgástengelyek (33e) körül forgató kis hajtórúdjai (33d) vannak. (1987. 10. 22.)
9. A 8. igénypont szerinti nyerges pótkocsi, azzal jellemezve, hogy a nyerges pótkocsik (1) közötti 15 csatolóeszközben további biztonsági eszközök vannak, mint például olyan eszköz, amely csővezetékből (21) vagy zárt testből áll, amely a fékek pneumatikus berendezésének fővezetékéből származik, és a két csappal (15a) szemben álló két korong (20) közé van elhelyezve, továbbá a fékezést előidéző, a vasúti forgóváz (CF) horgát (4d) a nyerges pótkocsi (1) forgócsapjával (3) reteszelő retesze (4b) van. (1988. 03. 31.)
10. Az 1. igénypont szerinti nyerges pótkocsi, azzal jellemezve, hogy a közúti zsámoly (2) kerekeinek a hidraulikus felfüggesztéséhez tartozó hengerek felfúvása vagy leeresztése révén, kizárólag a nyerges pótkocsi (1) hátsó részének lesüllyesztésére vagy felemelésére való, beakasztást gátló rúd (AI) által működtetett löketütközőt (31) tartalmazó, két szelepet (36) működtető és egy nívócsövet (35) tehermentesítő és ezáltal a nyerges pótkocsit (1) a löketütköző (31) szelepe (32) által meghatározott magasságig felemelő, pneumatikus berendezése van. (1988. 10. 17.)
HU601588A 1987-10-22 1988-10-17 Improved semi-trailers for rail or road travel HU212172B (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP87830373A EP0265398B1 (fr) 1986-10-23 1987-10-22 Semi-remorque pouvant circuler sur rails et route
IT02102/88A IT1220241B (it) 1988-01-20 1988-01-20 Perfezionamenti a semirimorchi atti a circolare su rotaie e su strada
EP88830145A EP0328852B1 (fr) 1988-01-20 1988-03-31 Perfectionnements de semi-remorques pouvant circuler sur rails et sur route

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU886015D0 HU886015D0 (en) 1990-09-28
HUT53327A HUT53327A (en) 1990-10-28
HU212172B true HU212172B (en) 1996-03-28

Family

ID=27230704

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU601588A HU212172B (en) 1987-10-22 1988-10-17 Improved semi-trailers for rail or road travel

Country Status (6)

Country Link
AU (1) AU2549288A (hu)
BG (1) BG60906B1 (hu)
DK (1) DK27690A (hu)
FI (1) FI895791A0 (hu)
HU (1) HU212172B (hu)
WO (1) WO1989003784A1 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2647717B1 (fr) * 1989-06-02 1991-10-11 Fruehauf France Dispositif de transport combine rail-route
EP0494323B1 (en) * 1991-01-04 1996-05-01 BREDA COSTRUZIONI FERROVIARIE S.p.A. Coupling and conversion system of bimodal road-rail semi-trailers
FR2673892B1 (fr) * 1991-03-11 1993-12-31 Lohr Industrie Dispositif d'accouplement a encliquetage-verrouillage pour un systeme de transport rail/route.
AUPN703395A0 (en) * 1995-12-08 1996-01-04 Sticpewich, John Warren A device to enable the provision of rail locos or power units which are also load carriers
CN109278789B (zh) * 2018-11-21 2024-02-23 中车眉山车辆有限公司 一种半挂车公铁联运两用货车
CN110816581B (zh) * 2019-12-04 2024-04-26 中车眉山车辆有限公司 一种公铁两用运输车组连挂装置
AT524672B1 (de) * 2021-05-07 2022-08-15 Mcs Vermoegensverwaltungs Ag Drehgestell zum Bilden eines Zuges

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2513552A (en) * 1947-10-16 1950-07-04 Carl D Dove Combined highway and rail freight unit
DE961714C (de) * 1953-08-06 1957-04-11 Schoema Christoph Schoettler M Wegwechselfahrzeug mit austauschbaren Untersetzgestellen fuer Schienen- oder Strassenfahrt
US4669391A (en) * 1983-02-24 1987-06-02 Railmaster System, Inc. Train of highway trailers
GB2147551B (en) * 1983-09-30 1988-05-18 Baker Dorian R W Road/rail intermodal transport
CA1337027C (en) * 1984-12-04 1995-09-19 Harry O. Wicks Railway highway vehicle
NL8600877A (nl) * 1986-04-07 1987-11-02 Alpha Engineering Ingenieurs E Spoorwegtrein, draaistel, schutwagen en oplegger.

Also Published As

Publication number Publication date
DK27690D0 (da) 1990-02-02
HU886015D0 (en) 1990-09-28
FI895791A0 (fi) 1989-12-04
DK27690A (da) 1990-02-02
AU2549288A (en) 1989-05-23
HUT53327A (en) 1990-10-28
BG60906B1 (bg) 1996-06-28
WO1989003784A1 (fr) 1989-05-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4917020A (en) Transition vehicle for use with convertible rail-highway trailers
US3934740A (en) Transport vehicle with tiltable chassis
AU596320B2 (en) Train of highway trailers and method of making
SU1612993A3 (ru) Железнодорожный состав из автомобильных полуприцепов
US5291835A (en) Retractable intermodal vehicle
AU733298B2 (en) Road and rail vehicle using rail wheel drive and apparatus
BG61337B1 (en) Rail bogie
US5853280A (en) Semitrailer for vehicle transporation with removable upper platform
USRE32736E (en) Alignment system for vehicle load bed
US4568094A (en) Alignment system for vehicle load bed
EP2231458B1 (en) Improved intermodal rail vehicle to form a train
EA036512B1 (ru) Способ погрузки (выгрузки) автомобильного полуприцепа на вагон-кенгуру и вагон-кенгуру, подходящий для этого способа
US3762337A (en) Railed vehicle-carrier system
GB2150900A (en) Combined road and rail transport assembly
HU212172B (en) Improved semi-trailers for rail or road travel
US4766818A (en) Train of highway trailers and method of making
US20060055149A1 (en) Vehicle adapted for different driving modes, and a method of driving such vehicles
US5527138A (en) Semi-trailer for automotive vehicle transportation
US5040466A (en) Train of highway trailers and method of making
US3112040A (en) Freight handling system
US4887535A (en) Rail-highway semi-trailers
DK148133B (da) Koeretoej til koersel paa skinne eller vej
US4342265A (en) Convertible rail-highway semi-trailer axle lifting and retaining mechanism
CZ296615B6 (cs) Zeleznicní vagón pro prepravu rozmerných nákladu,zejména silnicních vozidel
US4907514A (en) Train of highway trailers and method of making

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee