HU211092B - Process for preparing bitumen-polymer compositions - Google Patents

Process for preparing bitumen-polymer compositions Download PDF

Info

Publication number
HU211092B
HU211092B HU9200214A HU9200214A HU211092B HU 211092 B HU211092 B HU 211092B HU 9200214 A HU9200214 A HU 9200214A HU 9200214 A HU9200214 A HU 9200214A HU 211092 B HU211092 B HU 211092B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
bitumen
polymer
blocks
hours
anhydride
Prior art date
Application number
HU9200214A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT64095A (en
HU9200214D0 (en
Inventor
Giuseppe Mancini
Original Assignee
Euron Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Euron Spa filed Critical Euron Spa
Publication of HU9200214D0 publication Critical patent/HU9200214D0/hu
Publication of HUT64095A publication Critical patent/HUT64095A/hu
Publication of HU211092B publication Critical patent/HU211092B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10CWORKING-UP PITCH, ASPHALT, BITUMEN, TAR; PYROLIGNEOUS ACID
    • C10C3/00Working-up pitch, asphalt, bitumen
    • C10C3/02Working-up pitch, asphalt, bitumen by chemical means reaction
    • C10C3/026Working-up pitch, asphalt, bitumen by chemical means reaction with organic compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L95/00Compositions of bituminous materials, e.g. asphalt, tar, pitch

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás tárolás-stabil, bitumenből és egy vagy több, vinil-aromás blokkokat tartalmazó és konjugált dién egységek blokkjait tartalmazó blokkkopolimerekből álló kompozíciók előállítására. A találmány szerinti eljárással kapott keverékeknek javított tárolási stabilitása, és az eddigieknél kedvezőbb tulajdonságai vannak.
A bitumen polimerekkel, konkrétabban hőre lágyuló polimerekkel való modifikálása széles körben használt eljárás a bitumen alkalmazási tulajdonságainak tökéletesítésére, ezen belül a rugalmasság, alacsony hőmérsékleten mért elasztikus tulajdonságok, a magas hőmérsékleten való deformálódással szembeni ellenállás, adhézió, kohézió és tartósság javítására.
Például a 4 217 259 számú USA-beli szabadalmi leírás leírja a diénből és aromás vinilblokkokból álló szimmetrikus gyűrűs (radiális) kopolimerek használatát; a 4 585 816 számú USA-beli szabadalmi leírás ismerteti a monoalkenil-aromás és konjugált diolefinekből álló blokk-kopolimerek alkalmazását; a 3 915 914 számú USA szabadalmi leírásból az 1-butén homopolimerek és kopolimerek felhasználása ismerhető meg, a 3 615 830 számú USA szabadalmi leírás pedig az izoolefinek, homopolimerek, konkrétan a poliizobutén alkalmazására vonatkozik.
Az 1 508 420 egyesült királyságbeli szabadalmi leírás bitumenkeverékekre irányul, amelyek karboxilés/vagy anhidridcsoportokat, és a) azonos funkcionális csoportokat tartalmazó (1) kopolimert, és/vagy b) legalább két, nem-karboxil funkcionális csoportot tartalmazó (2) kopolimert tartalmaznak. A kapcsolt keverékeket a modifikált bitumen és (1) kopolimer fémvegyülettel való reakciójával, vagy a modifikált bitumen és a (2) kopolimer reakciójával állítják elő.
A modifikált bitumen és (1) kopolimer keveréke könnyen előállítható maleinsavanhidrid, nem-modifikált bitumen és nem-modifikált kopolimer reakciójával.
A leghatékonyabb polimer adalékanyagok a sztiroldiolefin blokk-kopolimerek, ezen belül a sztirol-butadién és sztirol/izoprén. A 115 354/81 számú közzétett japán szabadalmi leírás olyan bitumenes készítményeket ír le, amelyeket dikarbonsavval vagy annak származékával módosított blokk-kopolimerrel kezelnek. Az így kapott bitumen-polimer keverékeknek jobbak a tulajdonságaik, mint a kiindulási bitumenekéi, de hátrányuk, hogy fizikai tulajdonságaik rosszabbak. Ez abban nyilvánul meg, hogy rossz az ilyen bitumen-polimer keverékek tárolhatósága, idővel kétfázisú rendszer alakul ki, amelyben a felső fázis polimerben, az alsó pedig bitumenben dús.
A 2 265 823 sz. francia szabadalmi leírás olyan eljárást ír le, amely szerint úgy a polimert, mint a bitument külön-külön kezelik maleinsavanhidriddel, és ezeket egyszerűen összekeverik. Ilyen módon a tárolási stabilitás javítása nem valósítható meg.
Ezek a hátrányok eddig akadályozták a polimerek használatát a bitumenek készítésében, mivel a komponensek fázisszétválása, ami a 120-180 ‘C-on való tárolás során gyorsan bekövetkezik, lehetetlenné teszi az ilyen keverékek használatát, ha az nem közvetlenül az előállítás után történik.
Azt is tapasztaltuk, hogy tárolásálló bitumen-polimer kompozíciók állíthatók elő hőre lágyuló polimert, konkrétan vinilaromás diolefin blokk-kopolimert tartalmazó bitumenes keverékeknek alifás dikarbonsavval vagy annak anhidridjével való reagáltatásával, speciális reakciófeltételek, ezen belül különösen a speciálisan megválasztott reakció hőmérséklet mellett.
Ennek megfelelően, a találmány eljárás olyan bitumen hőre lágyuló polimer kompozíció előállítására, amely stabilan tárolható és ugyanakkor jobbak az általános tulajdonságai. A találmány szerinti eljárás értelmében a bitumen-polimer keverékeket telítetlen alifás dikarbonsavval vagy annak anhidridjével, inért atmoszférában, 190-240 ’C hőmérsékleten, 2-6 óra hosszat reagáltatjuk; így stabil kompozíciókat nyerünk.
Az ily módon kapott stabil kompozíciókat az eddiginél jobb általános tulajdonságok és oxidációs stabilitás jellemzik; felhasználhatók ilyen formában, vagy további friss bitumennel hígítva még előnyösebb tulajdonságú keverékként, amelynek kicsi az adalékanyagtartalma, de ugyanolyan jól tárolható.
A reakció keverék három komponense (bitumen, polimer, telítetlen sav vagy anhidrid) lényegében egyidejűleg összekeverhető, vagy a keverés egymást követő adagolással is megvalósítható.
A találmány egyik gyakori megvalósításában a savat (vagy a megfelelő anhidridet) hozzáadjuk a bitumenhez, majd hozzátesszük a hőre lágyuló polimert.
A találmány egy további megvalósításában a polimert hozzáadjuk a bitumenhez, majd bizonyos idő múlva a savat (vagy a megfelelő anhidridet) is.
Nem kapunk kielégítő eredményt, ha a hőre lágyuló polimert előzőleg kezeljük ugyanazzal a telítetlen alifás dikarbonsavval vagy annak anhidridjével, és így adjuk a bitumenhez. Amint említettük, a találmány szerinti eljárást 190 ’C és 240 ’C között folytatjuk le, az optimális hőmérséklet függ a bitumen folyékonyságától is.
A polimer, bitumen és sav (vagy megfelelő anhidrid) közötti reakció időtartama, mely 2-6 óra, függ a reakció választott hőmérsékletétől is.
Mind a kiindulási bitumen, mind az, amelyet hígítás céljából adagolunk be, útépítésre használt típusok, és lehetnek ugyanazok vagy különbözőek, a választás a megfelelő alkalmazási kritériumok alapján történik. Előállíthatók különböző bitumenek, vagy bitumen és egyéb, kőolaj vagy nem-kőolaj eredetű termékek öszszekeverésével.
A találmány szerinti eljárásban a bitumenhez adandó polimer a hőre lágyuló elasztomerek osztályából való, és olyan blokk-kopolimer, amely vinil-aromás monomer egység és konjugált dién monomer egység blokkból áll, a polimer leggyakrabban olyan blokk-kopolimer, amely polisztirol blokkból és polimerizált telítetlen dién blokkból, leggyakrabban polibutadiénből áll, a polisztirol blokkok aránya 20-40 t%, többnyire 25-25 t%.
A blokk-kopolimer molekulatömege rendszerint
HU 211 092 Β
000-1 000 000 között van, leggyakrabban 100 000800 000. A beadagolandó hasznos polimer mennyiség 2-20 t%, előnyösen 4-15 t%. A 15 t% mennyiségnél nagyobb mennyiség beadagolása nem tanácsos, mert az elfogadhatatlan értékre növeli a rendszer viszkozitását; természetesen ki lehet indulni azonban nagyobb koncentrációkból is, majd csökkenteni lehet a rendszer viszkozitását folyékonyabb bitumenek vagy fluidizáló szerek használatával, amelyeket a különböző ipari bitumengyártási módszerekből ismerünk.
A találmány megvalósításában a telítetlen alifás dikarbonsav (vagy a megfelelő anhidrid) gyakran a maleinsav vagy maleinsavanhidrid, melynek mennyisége 0,5-201%, előnyös mennyisége pedig 2-12 t%. A telítetlen anhidrid (vagy a megfelelő telítetlen dikarbonsav) valószínűleg növeli a kompatibilitást, elősegítve a keverék komponensei közötti kölcsönhatást. Mindenesetre a kezelés megszünteti a szétválásért felelős öszszeférhetetlenséget, és az eredmény egy jól tárolható keverék, amelynek jobbak a Teológiai tulajdonságai és oxidációs stabilitása.
A savas (vagy a megfelelő anhidrides) kezeléssel kapott stabil bitumen-polimer kompozíció a végső felhasználástól függően más adalékanyagokat is tartalmazhat. Ha pl. a bitumenes készítményt bevonatként használjuk, töltőanyagot, pigmentet, gyulladásgátlót stb. adagolunk hozzá.
A találmány szerinti stabil bitumen-polimer kompozíció a leghatékonyabb útbevonatként, ez a fő felhasználási területe. Ilyen felhasználás esetén a bitumen-polimer keveréket megfelelő részecskemérete ásványi aggregátumokkal keverjük.
A következő példák a találmány részletesebb bemutatására szolgálnak.
1. példa
Nagy polimertartalmú kompozíciók
Nagy polimertartalmú stabil bitumen-polimer kompozíciókat leggyakrabban a következő eljárással állítunk elő. A reagenst és a polimert hozzáadjuk a forró bitumenhez. A keveréket 190-200 ’C-on tartjuk, nitrogénatmoszférában, 190-200 ’C-on, 2-5 órán át. Az alifás dikarbonsav (vagy a megfelelő anhidrid) mennyisége 2-10 t%, és a polimermennyiség 4-15 t%. Az eljárás kissé módosított változatában a polimert előzőleg diszpergáljuk a bitumenben, kb. 15 perc alatt, és ezután adagoljuk be az anhidridet (vagy a megfelelő savat). Az így kapott keveréket 4 órán át kb. 190-200 ’C-on keverjük.
A végső kompozíciónak a következő tulajdonságait határoztuk meg: penetráció 25 ’C-on ASTM D5 módszerrel, gyűrű-golyós módszerrel mért lágyuláspont ’C-ban, ASTM D36 módszerrel, és esetenként Fraass töréspont az I. P. No 80 szerint. A kompozíciók tárolási stabilitását úgy határozzuk meg, hogy a vizsgált keveréket hengeres tartályokba töltjük, és szabályozott hőmérsékleten inért atmoszférában tároljuk őket. Bizonyos idő múlva mérjük a felső és az alsó rétegek lágyuláspontját. Minél homogénebb a keverék, annál közelebb van egymáshoz a két lágyuláspont.
A kompozíciók előállítását bemutató példákban a %-os értékek t%-ot jelentenek, amennyiben nem adunk meg mást.
A „részek” alatt tömegrészeket értünk.
„A ” kompozíció
9% 230 000 átlagos molekulatőmegű, 30% polisztirol blokkot és 70% polibutadién blokkot tartalmazó SBS (sztirol/butadién/sztirol) blokk-kopolimert és 7% maleinsavanhidridet adunk 180/200-as bitumenhez. A kompozíció hőmérsékletét 190 ’C-on tartjuk 15 percig turbinakeverővei való keverés közben. Ezután nitrogén alatt két órán át normál keverést alkalmazunk.
A termék penetrációja 55 mm. 72 óra tárolás után mérjük a felső és alsó lágyuláspontot, ezek értéke 133 és 132 ’C, ami azt mutatja, hogy a keverék stabil, vagyis nem ment végbe szétválás vagy ülepedés.
„B kompozíció
Az 1. példában szereplő SBS blokk-kopolimerből 9%-ot és 7% maleinsavanhidridet adunk 180/200-as bitumenhez. A keveréket 190 ’C-on tartjuk 15 percig, turbinakeverés mellett. Egy órán át normál keverés következik, 190 ’C-on, miközben nitrogént buborékoltatunk át a maleinsavanhidrid-felesleg eltávolítására. Ezután még egy órán át 190 ’C-on tartjuk az anyagot nitrogénatmoszférában.
A bitumen kompozíció jellemző adatai:
- penetráció: 70 mm;
- Fraass töréspont: -25 ’C;
- lágyuláspont 72 óra után 170 ’C-on: felső 120’C, alsó 118’C.
A lágyuláspontok közötti elhanyagolható különbség ismét a kompozíció stabilitását bizonyítja tárolás közben.
„C” kompozíció
9% SBS-t és 3% maleinsavat adunk 18O/12OO-as bitumenhez.
A keveréket 4 órán át 200 ’C-on keverjük statikus nitrogénatmoszférában és 1 órán át 200 ’C-on nitrogénáramban. A kompozíció penetrációja 62 mm. A 72 óra múlva 170 ’C-on mért lágyuláspont 104 ’C a felső és alsó rétegben egyaránt.
„D” kompozíció
A „C” kompozíciónál leírt eljárás szerint megy, de 6% maleinsavanhidrid és 6% SBS hozzáadásával. A végső kompozíció jellemző adatai:
- penetráció: 75 mm;
- Fraass töréspont: -20 ’C;
- lágyuláspont 72 óra múlva 170 ’C-on: felső 118’C, alsó 118’C.
„D2 ” kompozíció
200 g 180/200-as bitument 13,6 g SBS-sel és 14,2 g maleinsavanhidriddel reagáltatunk 200 ’C-on 4 órán át nitrogénatmoszférában és 1 órán át nitrogén átbuborékoltatással. A kapott termékjellemző tulajdonságai:
- penetráció: 71 mm;
HU 211 092 Β
- golyó-gyűrű: 119;
- penetrációs index: 9,24;
- lágyuláspont 72 óra múlva 170 ‘C-on: felső 120’C, alsó 123,8 ’C.
A lágyuláspontok jelentéktelen eltérése arra utal, hogy a komponensek nem válnak szét.
2. példa
Kis polimertartalmú kompozíciók
Ezeket a termékeket a következő módon állítjuk elő. A bitument felmelegítjük, a polimert és maleinsavanhidridet (vagy maleinsavat) hozzáadjuk, a keveréket kb. 4-6 órán át reagáltatjuk 190-200 ’C-on. A maleinsavanhidrid (vagy maleinsav) mennyisége kb. 4-6%, a polimeré 8-12% a végső kompozícióban. A termék így is használható, mivel tulajdonságai kitűnőek, vagy különböző mennyiségű friss bitumennel hígítható, amint a következő példákban látható.
Igen előnyös modifikálás a polimer hozzáadása a bitumenhez, amelyet nitrogénatmoszférában 200240 ‘C-ra melegítünk, majd 30 percen át keverünk a polimer teljes homogenizálásáig. Ezután kb. 5 perc alatt beadagoljuk az anhidridet (vagy a megfelelő savat), kb. 2 órán át reagáltatjuk, a kapott keveréket friss bitumennel hígítjuk, és további 15 percig kevertetjük.
,,E” kompozíció
6% maleinsavanhidridet és 9% SBS-t adunk a 180/200-as bitumenhez.
A keveréket 4 órán át 200 ’C-on nitrogénatmoszférában kevertetjük és további 2 órán át nitrogénáramban.
További 50 rész 180/200-as bitument adunk 100 rész kapott kompozícióhoz. A végterméket néhány perces keveréssel homogenizáljuk.
A végső jellemző tulajdonságok:
- penetráció: 78 mm;
- lágyuláspont: 112 ’C;
- penetrációs index: +8,98;
- Fraass töréspont: -22 ’C;
- lágyuláspont 72 óra múlva 170 ‘C-on: felső 113’C, alsó 112’C.
„F” kompozíció
További 50 rész 180/200-as bitument adunk 200 rész „E” keverékhez. Az új terméket néhány percig forrón keverve homogenizáljuk.
A végső jellemző tulajdonságok:
- penetráció: 92 mm;
- lágyuláspont: 96 ’C;
- penetrációs index: +8,05;
- lágyuláspont 72 óra múlva 170 ’C-on: felső 96 ‘C, alsó 96 ’C.
„ G ” kompozíció rész 180/200-as bitument és 50 rész 80/100-as bitument adunk 200 rész „E” kompozícióhoz. Az új terméket néhány perc alatt homogenizáljuk.
A végtermék jellemző tulajdonságai:
- penetráció: 95 mm;
- lágyuláspont: 91,5 ’C;
- penetrációs index: +7,69;
- lágyuláspont 72 óra tárolás után 170 ’C-on: felső 92 ’C, alsó 91 ’C.
„H kompozíció
4% maleinsavanhidridet és 9% SBS-t adunk a 180/200-as bitumenhez. A keveréket turbinakeverővei 15 percig 190 ’C-on, nitrogénatmoszférában keverjük. További 2 órán át 200 ’C-on nitrogénáramban. A kapott terméket 1/1 arányban további 180/200-as bitumennel hígítjuk.
A jellemző tulajdonságok:
- penetráció: 110 mm;
- lágyuláspont: 100 ’C;
- penetrációs index: +9,05;
- lágyuláspont 72 óra tárolás után 170 ’C-on: felső 98 ’C, alsó 97 ’C.
kompozíció
A „H” kompozíciónál leírt módon járunk el. A stabil bitumen-polimer terméket azután két rész 180/200-as bitumennel hígítjuk.
A jellemző tulajdonságok:
- penetráció: 134 mm;
- lágyuláspont 5 nap tárolás után 170 ’C-on: felső 62 ’C, alsó 61 ’C.
„L kompozíció
A „H” kompozíciónál leírt módon járunk el. A stabil bitumen-polimer terméket egy rész 80/100-as és egy rész 180/200-as bitumennel hígítjuk. A végtermék SBS tartalma 3%, maleinsavanhidrid tartalma 1,3%.
A jellemző tulajdonságok:
- penetráció: 102 mm;
- lágyuláspont: 86 C;
- Fraass töréspont: -18 ’C;
- penetrációs index: 7,31;
- lágyuláspont 5 nap tárolás után 170 ’C-on: felső 88,5 ’C, alsó 87,5 ’C.
„M kompozíció (8,1 tömegrész) SBS-t (88,3 tömegrész) 180/200-as bitumenhez adunk és a keveréket 22 ‘C-on nitrogénatmoszférában keveijük, amíg a polimer teljesen homogenizálódik.
Ezután (3,6 tömegrész) maleinsavanhidridet adunk a termékhez és 2 órán át 225 ’C-on reagáltatjuk nitrogénatmoszférában. A kapott termékből egy részt 3,5 rész 80/100-as bitumennel hígítunk, 20 percen át 170 ’C-on kevertetve.
A kapott bitumen jellemző tulajdonságai:
- penetráció 25 ’C: 86 mm;
- lágyuláspont: 53 ’C;
- penetrációs index: 1,0;
- Fraass töréspont: -15 ‘C;
- 15 nap tárolás után 170 ’C-on a lágyuláspont a felső rétegben 51,9 ’C, alul 51,6 ‘C.
A kapott tennék a következő adatok szerint az oxidációval szemben stabil:
HU 211 092 Β
- viszkozitás 60 ’C-on: 3170X10-’ Paxs;
- viszkozitás 60 ’C-on vékonyrétegben való érlelés után (ASTM D 2872): 4640x10-’ Paxs;
- viszkozitásnövekedés: 46%.
Ugyanez a bitumen adalék nélkül a következő tulajdonságokkal rendelkezik:
- viszkozitás a teszt előtt: 1350x10-’ Paxs;
- viszkozitás a teszt után: 2560x10’ Paxs;
- viszkozitásnövekedés: 90%.
3. példa (összehasonlítás)
Az előző példákban használt SBS polimerből 9%ot adunk a 180/200-as bitumenhez, és turbinakeverővei 180 ’C-on diszpergáljuk. Azután a keveréket 2 órán át 200 ’C-on keverjük.
óra múlva megfigyelhető a fázisok szétválása, a lágyuláspont a felső rétegben 115 ’C, az alsóban 96 ’C.
120 óra 170 ’C-on való tárolás után a fázisszétválás megállapítható, a felső réteg lágyuláspontja 117 ’C, az alsóé 60 ’C.
4. példa (összehasonlítás)
Az előző példákban használt polimert 7 maleinsavanhidriddel keveijük. A módosított polimert 6% mennyiségben 180/200-as bitumenek keverékéhez adjuk. A keveréket turbinakeverővei 190 ’C-on 30 percig keverjük.
A kapott termékjellemző tulajdonságai:
- penetráció: 83 mm;
- golyó-gyűrű: 45,8 ’C;
- penetrációs index: 1,08;
- 24 óra tárolás után 170 ’C-on a lágyuláspont a felső rétegben 88 ’C, alul 45 ’C.
5. példa (összehasonlítás)
Egy 80/100-as bitument 250 ’C-on 90 percig nitrogén alatt keverünk az előző tesztekben szerepelt 4% SBS polimerrel. A kapott termékjellemző tulajdonságai:
- penetráció: 75 mm;
- golyó-gyűrű: 58 ’C;
- penetrációs index: 1,73;
- Fraass töréspont:-17’C.
5.2 példa (összehasonlítás)
65% 80/100-as bitumenből és 35% 180/200-as bitumenből álló 95,7 rész keveréket 4,3 rész előzőekben használt SBS polimerrel 75 percig 250 ’C-on nitrogénatmoszférában keverünk
A kapott kompozíció jellemző tulajdonságai
- penetráció: 85 mm;
- golyó-gyűrű: 95 ’C;
- penetrációs index: 2,34.
Az 5. és 5.2 példák adatait összevetjük az ,JL kompozícióéval. Látjuk, hogy a bitumen és SBS keverékét maleinsavanhidriddel keverve, majd friss bitumennel hígítva olyan bitumeneket állíthatunk elő, amelyek jól tárolhatók és határozottan jobb tulajdonságúak, mint a csak SBS polimerrel kezeltek.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás tárolás-stabil, bitumenből és egy vagy több vinil-aromás blokkot tartalmazó és konjugált dién egységek blokkjait tartalmazó blokk kopolimerből álló kompozíciók előállítására, azzal jellemezve, hogy bitumenpolimer keveréket 0,25-20 t%, előnyösen 2-12 t% mennyiségű telítetlen alifás dikarbonsavval vagy a megfelelő anhidriddel, inért atmoszférában, 190-240 ’C hőmérsékleten 2-6 óra hosszat reagáltatunk, és blokk-kopolimerként hőre lágyuló elasztomert használunk, amely polisztirol blokkokból és polimerizált telítetlen dién, előnyösen polibutadién blokkokból áll, a polisztirol blokkok mennyisége 2040 t%, előnyösen 25-35 t%; és a blokk-kopolimer molekulatömege 50 000-1 000 000 között van, míg a polimert 2-20 t%, előnyösen 4-15 t% mennyiségben adagoljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mind a kiindulási bitumen, mind az adott esetben hígításhoz használt bitumen - amely lehet azonos, vagy különböző - az útépítéshez használatos szokásos típus, amelyeket különböző bitumenek vagy bitumenek és kőolaj vagy nem-kőolaj eredetű termékek keverésével, ismert módon képezünk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy telítetlen alifás dikarbonsavként vagy anhidridként maleinsavat vagy maleinsavanhidridet használunk.
HU9200214A 1991-01-24 1992-01-23 Process for preparing bitumen-polymer compositions HU211092B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI910169A IT1244685B (it) 1991-01-24 1991-01-24 Miscele di bitume polimero e procedimento per la loro preparazione

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9200214D0 HU9200214D0 (en) 1992-05-28
HUT64095A HUT64095A (en) 1993-11-29
HU211092B true HU211092B (en) 1995-10-30

Family

ID=11358245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200214A HU211092B (en) 1991-01-24 1992-01-23 Process for preparing bitumen-polymer compositions

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5225462A (hu)
EP (1) EP0496457B1 (hu)
AT (1) ATE102987T1 (hu)
CZ (1) CZ283314B6 (hu)
DE (1) DE69200069T2 (hu)
DK (1) DK0496457T3 (hu)
ES (1) ES2051142T3 (hu)
HU (1) HU211092B (hu)
IT (1) IT1244685B (hu)
PL (1) PL167978B1 (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2658524B1 (fr) * 1990-02-21 1992-05-15 Inst Francais Du Petrole Compositions bitumineuses renfermant des residus de polymeres thermoplastiques avec des mousses polyurethanes et des resines thermodurcies, ainsi que leur procede de preparation.
FR2703063A1 (fr) * 1993-03-26 1994-09-30 Elf Antar France Compositions bitume/polymère non gélifiables et stables au stockage à température élevée, leur procédé de préparation et leur application à la production de liants bitume/polymère pour revêtements.
IT1270963B (it) * 1993-08-19 1997-05-26 Euron Spa Procedimento per stabilizzare miscele di bitume e polimero
IT1270962B (it) * 1993-08-19 1997-05-26 Euron Spa Procedimento per rendere stabili allo stoccaggio miscele di bitume e polimero
HU217093B (hu) * 1994-11-21 1999-11-29 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Bitumenkompozíciók, valamint azok előállítása és alkalmazása
US5719216A (en) * 1995-05-22 1998-02-17 Shell Oil Company Preparation process for polymer-modified bitumen
FR2740138B1 (fr) * 1995-10-19 1997-11-21 Elf Aquitaine Elastomere fonctionnalise par des groupements carboxyliques ou esters greffes et son application a la production de compositions bitume/elastomere fonctionnalise utilisables pour la realisation de revetements
FR2852018B1 (fr) 2003-03-07 2005-04-29 Liant bitumineux et son procede de preparation.
US20060089429A1 (en) * 2004-10-22 2006-04-27 Fina Technology, Inc. Use of inorganic acids with crosslinking agents in polymer modified asphalts
EP2166039A1 (en) * 2008-09-19 2010-03-24 Ceca S.A. Preparation process of asphalt mixtures
IT1391662B1 (it) 2008-11-10 2012-01-17 Eni Spa Miscele bituminose ad alto contenuto di polimero
IT1395355B1 (it) 2009-07-23 2012-09-14 Eni Spa Procedimento per la preparazione di una miscela bituminosa ad elevata lavorabilita'
DE102009044771A1 (de) 2009-12-04 2011-06-09 Bühler, Hans-Joachim, Dr. Verfahren zum werkstoffähnlichen Recycling von Elastomer enthaltenden Abfällen aus der Flexodruckplattenverarbeitung

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3615830A (en) * 1969-08-13 1971-10-26 Union Carbide Corp Zinc additive in nickel cadmium cells
FR2102024A5 (hu) * 1970-09-04 1972-03-31 Huels Chemische Werke Ag
GB1508420A (en) * 1974-03-28 1978-04-26 Shell Int Research Compositions comprising bitumens and(co)polymers and products comprising bitumens chemically coupled with(co)polymers and their preparation
NL7503612A (nl) * 1974-03-28 1975-09-30 Shell Int Research Werkwijze ter bereiding van bitumen/polymeer- koppelingsprodukten.
US4217259A (en) * 1977-09-30 1980-08-12 Phillips Petroleum Company Asphaltic concrete compositions comprising diene/vinyl aromatic copolymers
JPS56115354A (en) * 1980-02-15 1981-09-10 Asahi Chem Ind Co Ltd Composition containing asphaltic substance
FR2517317B1 (fr) * 1981-11-27 1986-05-09 Elf France Emulsions cationiques de liants bitumineux du type bitume-polymere et procede pour leur preparation
US4585816A (en) * 1985-07-02 1986-04-29 The Dow Chemical Company Asphalt-block copolymer articles and method for the preparation thereof
US4873275A (en) * 1987-03-03 1989-10-10 Exxon Research And Engineering Company Flow resistant asphalt paving binder
EP0300788A3 (en) * 1987-07-24 1989-05-10 Exxon Research And Engineering Company Asphaltic composition

Also Published As

Publication number Publication date
ES2051142T3 (es) 1994-06-01
PL293250A1 (en) 1992-10-05
PL167978B1 (pl) 1995-12-30
ATE102987T1 (de) 1994-04-15
DE69200069T2 (de) 1994-08-25
CS16592A3 (en) 1992-08-12
DK0496457T3 (da) 1994-07-18
DE69200069D1 (de) 1994-04-21
EP0496457A1 (en) 1992-07-29
US5225462A (en) 1993-07-06
CZ283314B6 (cs) 1998-02-18
HUT64095A (en) 1993-11-29
IT1244685B (it) 1994-08-08
HU9200214D0 (en) 1992-05-28
ITMI910169A1 (it) 1992-07-24
EP0496457B1 (en) 1994-03-16
ITMI910169A0 (it) 1991-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5371121A (en) Bitumen compositions containing bitumen, polymer and sulfur
US6100317A (en) Stabilized bitumen compositions
AU725976B2 (en) Elastomer-modified bituminous compositions
US7402619B2 (en) Cross-linking compositions for polymer-modified asphalt compositions
US4154710A (en) Method of preparing novel bitumen compositions
HU211092B (en) Process for preparing bitumen-polymer compositions
US5336705A (en) Polymer-modified, oxidized asphalt compositions and methods of preparation
CA1281446C (en) Process for the preparation of bituminous compositions containing block copolymers
RU2156267C2 (ru) Способ получения смесей битума и полимера, смесь битума и полимера
NO853598L (no) Elastomer med hoey molekylvekt.
EP3898839A1 (en) Modified asphalt composition
EP0858485B1 (en) Road paving binders
US3879323A (en) Process for preparing a mixture of bitumen, a high-boiling hydrocarbon and a rubber-like copolymer of ethylene, at least one other alpha-alkene and, if necessary, one or more polyenes
EP0640665B1 (en) Process for causing bitumen/polymer blends to become storage stable
US5854322A (en) Coal tar pitch modified by nitrile butadiene rubber
US5632884A (en) Asphalt compositions, method of preparation, and use
EP0639630B1 (en) Process for stabilizing bitumen-polymer blends
CA2089599C (en) New polymer-modified, functionalized asphalt compositions and methods of preparation
EP0559462B1 (en) New polymer-modified, oxidized asphalt compositions and methods of preparation
WO1996037545A1 (en) Preparation process for polymer-modified bitumen