HU211084B - Process for producing oral pharmaceutical composition of bone strengthening activity - Google Patents

Process for producing oral pharmaceutical composition of bone strengthening activity Download PDF

Info

Publication number
HU211084B
HU211084B HU250790A HU250790A HU211084B HU 211084 B HU211084 B HU 211084B HU 250790 A HU250790 A HU 250790A HU 250790 A HU250790 A HU 250790A HU 211084 B HU211084 B HU 211084B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
calcium
composition
mrs
avg
salt
Prior art date
Application number
HU250790A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT57595A (en
HU902507D0 (en
Inventor
Magdolna Brezo
Zsuzsa Felfoeldy
Judit Frank
Laszlo Pavits
Janosne Weltler
Janos Weltler
Laszlone Pavits
Imre Molnar
Original Assignee
Brezo
Felfoeldy
Frank
Pavits
Weltler
Molnar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Brezo, Felfoeldy, Frank, Pavits, Weltler, Molnar filed Critical Brezo
Priority to HU250790A priority Critical patent/HU211084B/hu
Publication of HU902507D0 publication Critical patent/HU902507D0/hu
Publication of HUT57595A publication Critical patent/HUT57595A/hu
Publication of HU211084B publication Critical patent/HU211084B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

A találmány tárgya orálisan beadható, csonterősítő hatású készítmény előállítása.
A csontsejtek újraképzése a leépülés-felépítés egyensúlyi folyamatában az életkor előrehaladtával a leépülés irányába tolódik el. A csontritkulás (osteoporosis) gyakorlatilag népbetegség. A betegség lehet más körfolyamatok része vagy következménye, de sok esetben az egyetlen klinikailag megfogható tényező. A kalciumpótlás ugyanakkor egymaga is csökkenti a csigolyakompresszió gyakoriságát csontritkulásban [Riggs és munkatársai: New England J. Med. 306, 446 (1982)], a jól felszívódó kalcium pedig csökkenti a csontleépülést [Schwartz és munkatársai: J. Clin. Invest., 44 1547(1965)].
Az osteoporosis kialakulásának meghatározó oka az elégtelen kalcium- (és nyomelem-) bevitel a szervezetbe. Az osteoporosis kezelésére eddig alkalmazott gyógyászati módszerek lényege az volt, hogy nagy mennyiségű fluor bevitele mellett kalciumsót adagolnak. Ezek a gyógyászati módszerek azonban nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, már csak azért sem, mert a fluorból a gyógyszerkönyv által naponta engedélyezett maximális mennyiség többszörösét kellett használni és ez esetenként a toxikózis (vesekárosodás) veszélyét magában.
Egy újabb megoldás (200 933. lsz. magyar szabadalom) értelmében kalcium-karbonátot (mészkőlisztet) tartalmazó porokat használnak. Ezek a porok azonban székrekedést okoznak, ez a tünet idős emberek esetében a kellemetlen hatáson kívül a vérkeringés megterhelésével is együtt jár, ezért kifejezetten hátrányos. A porok bevétele ráadásul fullasztó, mert a viszonylag nagy mennyiségű por bejuthat a légutakba. A porokat vízzel keverve kellemetlen bevenni és a gyors ülepedés miatt nagy a veszteség.
Egy másik ismert megoldás a kalcium pótlására a kalcium tartalmú pezsgőtabletták adagolása. Igaz ugyan, hogy ezeknek a tablettáknak a bevétele kellemes, azonban sem foszfort, sem nyomelemeket nem tartalmaznak és drágák.
További ismert megoldás a Calcitonin injekció adagolása. A Calcitonin kezelés nem más, mint hormonkezelés és közvetve befolyásolja a kalciumszintet. Ez a kezelés hihetetlenül költséges, munkaigényes, illetve körültekintő és drága laboratóriumi előmunkálatokat, szakszemélyzet igénybevételét teszi szükségessé. Profilaktikus kezelésre ez a módszer gyakorlatilag nem használható.
A 0 261 814 számú európai közrebocsátási irat gamma-linolénsav és kalcium együttes alkalmazására vonatkozik például csontritkulás kezelésére. Az itt ismertetett készítmények egyáltalán nem tartalmaznak foszfort, így nyilvánvalóan még csak utalás sem található ebben az iratban a foszforsavas só és a szerves savval képzett só kalciumtartalmának kritikus arányáról. E megoldásnak tehát lényegében hasonló hátrányai vannak, mint amilyen hátrányokra utaltunk a kalciumtartalmú pezsgőtabletták vagy a Calcitonin injekció vonatkozásában.
A 3 727 615 Al számú német közrebocsátási iratban nátrium-monofluor-foszfát és egy kalciumtartalmú komponens együttes alkalmazását ismertetik fluoridion-ellátást biztosító, csontanyagveszteség kezelésére szolgáló gyógyászati készítményekben. A példában a kalcium-karbonát mint kalciumvegyület helyett említik dikalcium-foszfát vagy szerves kalciumsók alkalmazását, tehát ebben a leírásban sincs szó egy foszforsavas kalciumsó és egy szerves kalciumsó egyidejű, kritikus arányban történő alkalmazásáról.
A 4 361 545 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás olyan, orális beadható tablettákra vonatkozik, amelyek a hatóanyagot lassan, szabályozottan adják le azáltal, hogy a tabletták speciális összetétele következtében a felületük szabályozott módon erodeálódik. Az itt ismertetett megoldás célja tehát nyilvánvalóan nem csontbetegségek kezelése. Az 5. példában kinidin-szulfát szabályozottan lassított leadására alkalmas gyógyászati készítményeket ismertetnek, és megemlítik a monobázisos kalcium-foszfát mint a tabletta felületének egyenletességét szabályozó komponens és a kalcium-sztearát mint a tablettázóberendezés sajtolóbélyegének fala vonatkozásában csúsztató komponens használatát. Mindkét említett komponens mennyisége (17,7%, illetve 3,88%) a készítmény össztömegére vonatkoztatva lényegesen kisebb, mint a tulajdonképpeni hatóanyagé, azaz a kinidin-szulfáté (70,7%), ráadásul a szervetlen és szerves formában kötött kalcium mennyiségi aránya (7,7:1) lényegesen és egyértelműen eltér a találmány szerinti eljárásnál alkalmazott, 3:1 és 1:1 közötti aránytól. Nyilvánvaló tehát, hogy a szóbanforgó szabadalmi leírás szerinti megoldás feltalálói nem foglalkoztak csonterősítő hatású gyógyászati készítmények kidolgozásával, a foszforsavas kalciumsót, illetve egy szerves kalciumsót kizárólag mint tabletták szabályozott hatóanyagleadását biztosító komponenst, illetve mint csúsztatót alkalmazták.
A 4 596 574 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás egereknél csontképződés kiváltására alkalmas implantátumot ismertet, amelyet úgy állítanak elő, hogy béta-trikalcium-foszfátot szarvasmarha csontvelőjéből nyert fehérjével kezelnek vizes közegben 24 órán át. majd liofilizálást végeznek. Nyilvánvalóan eltérő megoldással állunk szemben, hiszen szó sincs egy foszforsavas kalciumsó és egy szerves kalciumsó egyidejű, megadott kritikus arányokban való alkalmazásáról.
A teljesség kedvéért megemlítjük, hogy a geriátriában régóta alkalmaznak kombinációban vitaminokat, kalciumot és/vagy magnéziumot, így például magnézium-aszpartátot.
A nyomelemek jelentősége a sejtképzésben általában ismert. A csontsejtek képzésében is fontos szerepet kap mesterséges bevitelük. A korszerű főzési technika ugyanis a vas és rézedényeket (amelyek más fémeket is tartalmaznak) kiszorította, és a teflonedények térhódításával általában az eszenciális nyomelemek terén hiányállapot alakul ki a széles néprétegekben. Az osteoporosis betegségben pedig a kalcium és foszfor mellett a nyomelemek bevitele is szükségessé válik. Ugyanakkor a kalciumbevitel és a foszforpótlás aránya fontos,
HU 211 084 Β mert a foszfát csökkenti a kalcium vizeletben történő kiválasztási mérlegét, de a magas foszfátbevitel már csontritkulást okozhat (Jowsey, I: „Metabolic Diseases of Boné”, megjelent 1977-ben a W. B. Sanders philadelphiai kiadó gondozásában).
Célul tűztük ki a fentiekben ismertetett megoldások hátrányainak kiküszöbölését és olyan gyógyászati készítmény kidolgozását, amely az osteoporosis kezeléséhez szükséges összes lényeges elemet tartalmazza, ráadásul előállítása egyszerű és beadhatósága kifejezetten jó, azaz egyszerűen és könnyen beadható huzamosabb időn át anélkül, hogy szedése kellemetlenné váljon és ezáltal az osteoporosis kezelésénél elkerülhetetlen tartós szedést szívesen vállalják.
Felismertük, hogy a fenti célkitűzés biztosítható olyan, orálisan beadható gyógyászati készítményekkel, amelyek hatóanyagként szervesen kötött kalciumot és foszforsavval alkotott só formájában kötött kalciumot tartalmaznak 1:1 és 1:3 közötti tömegarányban.
A fentiek alapján a találmány tárgya eljárás orálisan beadható, csonterősítő hatású gyógyászati készítmények előállítására, amelyek foszforsavas kalciumsót, szerves kalciumsót és adott esetben nyomelemeket tartalmaznak. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy hatóanyagként.
(i) legalább egy gyógyászatilag elfogadható foszforsavas kalciumsót és (ii) a kalcium gyógyászatilag elfogadható szerves savakkal képzett vízoldható sói közül legalább egyet kalciumtartalom vonatkozásában 3:1 és 1:1 közötti tömegarányban, (iii) adott esetben vas-pentakarbonil segédanyagot és (iiii) adott esetben nyomelemként kobalt, mangán, réz, vas és cink közül legalább egyet szervetlen só formájában összekeverünk a gyógyszergyártásban az orálisan beadható készítmények előállításához szokásosan használt hordozó- és/vagy egyéb segédanyagokkal és önmagában ismert módon gyógyászati készítménnyé alakítjuk az így kapott keveréket.
A találmány szerinti eljárásban (i) komponensként előnyösen kalcium-hidrogén-foszfátot vagy trikalciumfoszfátot használunk, az (ii) komponensként használt sók közül leginkább a kalcium-laktát vagy kalciumglükonát használata. Az (iii) komponensként vas-pentakarbonilt használunk, előnyösen 0,01—0,001 tömeg% mennyiségben. Nyomelemként előnyösen cink-szulfátheptahidrátot, molibdén-kloridot, mangán-klorid-tetrahidrátot és réz(II)-szulfát-pentahidrátot alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárásban hordozó- és/vagy egyéb segédanyagként az ilyen típusú készítmények előállításához szokásosan használt segédanyagokat hasznosíthatjuk. A találmány szerinti eljárással bármely, orálisan beadható gyógyászati készítményt, így például tablettákat, granulákat, bevonatos tablettákat, ostyás készítményeket előállíthatunk, a leginkább előnyösnek azonban a granulált készítményeket tartjuk. Ezek előállítása során például úgy járhatunk el, hogy a por alakú alapanyagokat összekeverjük, majd a már az ízanyagokat is tartalmazó granuláló folyadékkal tésztaszerű masszát készítünk. Az így kapott masszát granuláljuk, majd 15-90 ’C közötti hőmérsékleten, célszerűen 35 ’C-on szárítjuk. Az így kapott granulákat külső levegőtől védett csomagolású vagy neutrális gázzal töltött edényzetben tárolhatjuk felhasználásig. Az említett granulálási művelet során granuláló folyadékként használhatunk vizet, 10 tömeg%-os vizes poli-vinilpirrolidon-oldat 40 térfogat%-os etanollal készült hígítását vagy 10 térfogat% és 90 térfogat/ közötti mennyiségű etanolt tartalmazó vizes oldatokat. (Célszerűen 1:100 tömegarányban cukorral készített triturációt készítünk vas-pentakarbonillal, amelyből 0,01-0,001% alkalmazásával a szárítási idő 20%-kal csökken.)
A találmány szerinti megoldás főbb előnyeit a következő pontokban foglaljuk össze.
1. A találmány szerinti eljárással előállított gyógyászati készítményekben a kalcium olyan vízoldható, illetve lipoidoldható formában van jelen, hogy a gyomornedvben könnyedén oldódik, így nem jeletkezik mellékhatásként a székrekedés, ami - miként említettük - a korábban alkalmazott, por alakú készítmények legfőbb hátránya.
2. Minthogy a találmány szerinti eljárásban előállított készítmények nem tartalmaznak karbonát-aniont, nem jelentkezik a karbonátionoknak a gyomorban a gyomorsav hatására felszabaduló szén-dioxid következtében jelentkező puffasztó hatása.
3. Elsősorban a találmány szerinti eljárással előállítható granulált készítmények fogyasztása kellemes, minthogy jó ízű. könnyen nyelhető készítményekről van szó, így tehát a gyakran szükséges, hosszú hónapon át tartó kezelés sem kellemetlen a betegek számára.
4. Vas-pentakarbonil segédanyag alkalmazása 20%kal csökkentheti a szárítási időt.
A találmányt közelebbről a következő példákkal kívánjuk megvilágítani.
1. Példa
I. Kompozíció
250 g kalcium-hidrogén-foszfát-dihidrát
250 g kalcium-laktát
0,1 g vas-pentakarbonil
II. Kompozíció g polivinil-pirrolidon
1,36 g szacharin-nátriumsó
200 csepp borsosmenta-olaj
100 g-hoz szükséges mennyiségű 96 térfogat%-os etanol.
Az I. kompozíció poralakú komponenseit porcelánmozsárban elkevetjük, majd a homogenitás biztosítása céljából VI-os számú szitán (lyukbőség: 0,32 mm, fonalak vastagsága 0,2 mm) átszitáljuk és ismételten összekeverjük.
A II. kompozíció komponensei közül 84,67 g 96 térfogat%-os etanolban feloldunk 10 g polivinil-pirrolidont, 1,36 g szacharin-nátriumsót és 200 csepp, normál cseppentővei cseppentett (4 g) borsosmentaolajat.
A poralakú I. kompozíciót az oldat formájú II. kom3
HU 211 084 Β pozícióval szobahőmérsékleten összegyúrjuk, majd a kapott tésztaszerű masszát V-ös számú szitán (lyukbőség: 0,8 mm, fonalak vastagsága 0,5 m) granuláljuk. A granulátumot 0,5 cm vastag rétegben tálcákra terítjük és zárt térben áramoltatott levegővel 35 °C-on megszárítjuk. A száraz granulátumot VI-os szitán ismételten átszitáljuk a poralakú rész eltávolítása céljából.
A további példákban lényegében a fentiekben ismertetett módon járunk el, azonban az 5. példában a II. kompozíció előállításánál a desztillált vízben oldjuk a többi komponenst, illetve a 3., 6. és 14. példában az V-ös szitán végzett osztályozással kapott granulátumhoz keverjük hozzá a III. kompozíciót.
2. Példa
I. kompozíció összetétele azonos az 1. példa szerinti I. kompozícióéval, de tartalmazza még a következő komponenseket:
mg réz(II)-szulfát-pentahidrát mg cink-szulfát-heptahidrát mg molibdén-klorid mg mangán-klorid-tetrahidrát
A II. kompozíció megegyezik az 1. példa II. kompozíciójával.
3. Példa
Megegyezik a 2. példa I. és II. kompozíciójával és a
III. kompozíció 1 g aszkorbinsavat is tartalmaz. A III. kompozíciót szárazon keverjük a granulátumhoz.
4. Példa
Mindenben megegyezik az 1. példa szerinti I. és II. kompozícióval, azzal az eltéréssel, hogy vas-pentakarbonilt nem tartalmaz.
5. Példa
I. Kompozíció összetétele azonos az 1. példa szerinti I. kompozícióéval.
II. Kompozíció lOOg desztillált víz csepp Polysorbat 20 (20 mól etilén-oxidot tartalmazó szorbitán-monooleát)
1,36 g szacharin-nátriumsó 50 csepp tutti-frutti aroma
6. Példa
I. Kompozíció összetétele azonos az 1. példa szerinti I. kompozícióéval.
II. Kompozíció
1,36 g szacharin-nátriumsó csepp borsosmenta-olaj csepp Polysorbat 20
100 g-hoz szükséges mennyiségű desztillált víz.
III. Kompozíció 50 g szorbit
7. Példa
I. Kompozíció összetétele azonos az 1. példa szerinti I. kompozícióéval.
II. Kompozíció
1,36 g szacharin-nátriumsó 50 csepp borsosmenta-olaj
100 g-hoz szükséges mennyiségű 40 térfogat%-os vizes etanol.
8. Példa
I. Kompozíció összetétele azonos az 1. példa szerinti I. kompozícióéval.
II. Kompozíció azonos az előző példák bármelyike szerinti kompozícióéval.
Az így előállított zárólépésként elelmiszerfestékkel színezzük.
9. Példa
Az 1. példa szerinti granulátumhoz szárazon hozzákeverünk 0,5 g Β,-vitamint 5,0 g aszkorbinsavat és 2,0 g B6-vitamint.
10. Példa
AZ 1. példa szerinti kiszárított granulátumhoz ugyancsak szárazon hozzákeverünk 5 g fenolftaleint.
11. Példa
Mindenben az 1. példában ismertetett módon járunk el, csak még járulékosan 10 g szorbitot adagolunk.
72. Példa
Mindenben az 1. példában ismertetett módon járunk el, de kalcium-hidrogén-foszfát helyett 200 g trikalcium-foszfátot használunk.
13. Példa
Mindenben az 1. példában ismertetett módon járunk el, de kalcium-laktát helyett 250 g kalcium-glükonátot használunk.
14. Példa
Mindenben megegyezik a 2. példa I. és Π. kompozíciójával és a III. kompozíció 2 g aszkorbinsav.
75. (Összehasonlító) Példa
Az összehasonlító vizsgálatok során a 2. példa szerint készített kompozíciót (B jelű) hasonlítottuk össze a gyógyászatban már eddig is széles körben orálisan alkalmazott, alábbi összetételű porkeverékkel (A jelű): Kalcium-karbonát 250 g
Kalcium-hidrogén-foszfát-dihidrát 250 g
Magnézium-karbonát 47 g
I. ízérzet összehasonlító vizsgálata
Az A jelű, kalcium-magnézium-foszfor tartalmú port hosszú időn át, naponta 3x7 dózisban szedetik a betegekkel. Nagyon lényegesnek találtuk, hogy a betegek szívesen veszik-e be ezt a készítményt, vagy a kiváltott undor még a várható gyógyhatás reményét is legyőzi, és így a készítményt nem szedik a betegek.
HU 211 084 Β
Mivel a B jelű kompozíció jó ízű, és a gyógyszer formája granulátum, ezért 30 beteget választottunk ki azzal a szándékkal, hogy véleményüket megtudjuk a két különböző készítményről.
A vizsgálat menete: 20 napig felváltva az A, illetve a B jelű készítményeket szedték a betegek.
Eredmények:
A betegek véleménye szerint
nagyon jó ízű jó ÍzQ elviselhető ízű rossz ízű
A jelű porkeverék - - 21 9
B jelű granulátum 26 3 1 -
A jelű porkeverékből 3 x 7 g naponta = 21 g/nap B jelű granulátumból 2 x 6 g naponta = 12 g/nap A következő panaszok miatt szedték: deréktáji fájdalmak, időskori ízületi és gerinc fájdalmak.
A jelű porkeverék B jelű granulátum
Fájdalomcsökkentést 5 nap után észleltek 11 11
Fájdalomcsökkentést 512 nap után észleltek 9 16
Fájdalomcsökkenést nem tapasztaltak 10 3
11. A mellékhatások összehasonlító vizsgálata A mellékhatásokat az I. vizsgálatban szereplő 30 vizsgálati személy regisztrálta.
A vizsgálati személyek által észlelt mellékhatások
A jelű porkeverék B jelű granulátum
Székrekedés 21 4
Gyomorpanasz 5 1
A por belélegzésétől fullasztó érzés, illetve köhögés 7 -
Egyéb * A*
* 2 személynél a székrekedés olyan nagy mértékű volt, hogy 3 nap után csak beöntéssel volt rendezhető ** 1 személy nem szerette a mentol ízét
III. A gyógyszerbevétel módjainak összehasonlítása
A jelű porkeverék B jelű granulátum
Előzetesen vízzel keverve tudták csak bevenni 24 -
Szárazon bevehető, utána ittak folyadékot 6 30
Gyors ülepedés miatt csak veszteséggel volt bevehető 24 -
IV: A gyógyhatás összehasonlító vizsgálata A vizsgálatban résztvevő személyek száma: 30
Életkor és nem szerinti megoszlás:
férfi
30-50 év 4 6
50 év felett 11 8
A vizsgálat technikai lebonyolítása:
Az A jelű porkeveréket és a B jelű granulátumot
2-2 hónapig kapták a betegek, és a kétféle gyógyszer között kéthavi gyógyszermentes szünetet iktattunk be.
A bevett gyógyszer mennyisége.
A fájdalomcsökkenés mértékének vizsgálata:
A jelű porkeverék B jelű granulátum
Nem csökkent lényegesen 10 3
5-12 nap után jelentősen csökkent 8 14
Közepes mértékű csökkenés 12 13
V. Az oldékonyság összehasonlító vizsgálata gyomomedvet szimuláló közegben
500 ml-es főzőpohárba bemérünk az A jelű készítményből 1 g-ot, majd 35 “C-on keverés közben kis adagokban 0,1 n vizes sósavoldatot adagolunk, míg a készítmény maradéktalanul oldódik. Ehhez 120 ml 0,1 n vizes sósavoldatra van szükség. 500 ml-es főzőpohárba bemérünk a B jelű granulátumból 1 g-ot, majd hozzáadunk 20-30 ml vizet a vízoldható komponensek oldására. Ezután 10 ml 70 térfogat%-os vizes etanolt adagolunk a granulálószer oldása céljából. Ezt követően 35 ’C-on keverés közben megkezdjük kis adagokban 0,1 n vizes sósavoldat adagolását. A tökéletes oldódáshoz 30 ml 0,1 n vizes sósavoldatra van szükség.
Látható tehát, hogy a ásványi komponensek oldására az A jelű készítmény esetében közel négyszeres térfogatú 0,1 n vizes sósavoldatra van szükség.
16. (Összehasonlító) példa
Kettős energiájú röntgenabszorpciómetriás méréseket végzünk a LUNAR cég Dexa rendszerű, NORLAND elnevezésű röntgensugaras denzitométerével.
A kísérletek célja a kis csontsűrűség (BONÉ MINERAL DENSITY = BMD) növelése, illetve megállítása. A BMD-t g/cm2-ben adjuk meg.
A csontveszteség mértéke nem feltétlenül azonos minden helyen. Mi két helyet választottunk, az ágyéki csigolyákat és a combnyakcsontot.
A kompressziós csigolyatörésben szenvedőkön a lumbális gerinc BMD átlaga 0,83 g/cm2 és combnyaké 0,70 g/cm2, míg a combnyaktörötteknél az utóbbi átlaga 0,55 g/cm2 körüli.
Két helyen mértünk a BMD értéket:
HU 211 084 Β
1. ) az ágyéki gerinccsigolyáknál Ll, L2,13 és L4 régiókban,
2. ) a combcsontnyaknái.
A mért értékeket a normális átlaghoz képest százalékban is kifejeztük az azonos korú, nemű és testsúlyú csoporthoz hasonlítva.
A mérések körülményei
A betegeket csontritkulás gyanújakor a klinikai tünetek alapján választottuk ki.
Betegek száma: 23, ebből 22 nő, 1 férfi.
A betegek a kezelés alatt csontsűrűséget befolyásoló gyógyszert a vizsgálat tárgyát képező szeren kívül nem szedtek, és a táplálkozásban sem írtunk elő változtatást, és nem is változtattak a szokásaikon.
Mérési eredmények
Az alapmérések 1993. április és május hónapokban történtek. 6 hónapig a betegek a 2. példa szerinti kompozíciót kapták.
1993. november hónapi eredmények (A csontsűrűség megállapítása százalékban az azonos korú. nemű. testtömegű átlagos lakossághoz viszonyítva történt.):
Az alapméréshez képest ágyékcsigolyáknál mérve 0,12% combnyakban mérve 3,7% növekedést mutatott.
A következő hét hónap alatt 11 beteg az addig kapott 2. példa szerinti kompozíció helyett az alábbi összetételűt kapta:
kalcium-karbonát 250 g kalcium-hidrogén-foszfát-dihidrát 250 g beteg pedig továbbra is a 2. példa szerinti kompozíció szerint készült granulátumot kapta.
Eredmény
Az ágyéki csigolyák csontsűrűsége a 11 vizsgált személynél átlagban 5,75%-kal csökkent. A combnyakban mért csontsűrűség átlagban a 11 vizsgált személynél 2,8%-kal csökkent.
A másik 12 személynél, akik továbbra is kapták a 2. példa szerinti kompozíciót, az ágyéki csigolyákban 4,82%-kal combnyakban 1,91%-kal nőtt tovább a csontsűrűség.
A vizsgálatok kettős vak próbával készültek.
A továbbiakban a szerves és szervetlen vegyületek kötött kalcium és foszfor arányát megváltoztattuk, így a kalcium-hidrogén-foszfát-dihidrát 50 g kalcium-laktát 450 g összetételt alkalmaztuk 10 beteg esetében (II. csoport).
beteg (I. csoport) a 2. példa szerinti kompozíciót kapta.
A II. csoportnál az ágyéki csigolyák csontsűrűsége 3,65%-kal csökkent, a combnyak csontsűrűsége 6,64%-kal csökkent, az I. csoportnál az ágyéki csigolyák csontsűrűsége 5,82%-kal nőtt, a combnyak csontsűrűsége 2,5%-kal nőtt.
1. táblázat
Kettős energiájú röntgenabszorpciómetriás mérések Alapmérés (1993. április, május)
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor L2-L3BMD g/cm- Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
Sz. L.-né 67 0,87 75 90 0,99 101 114
Cs. Gy.-né 72 0,828 69 91 0,900 92 122
B. O.-né 65 1,065 86 90 0,920 88 90
K. P.-né 58 0,905 75 90 0,710 72 87
Cs. Gy.-né 76 0,970 80 102 0,713 73 94
B. J.-né 67 1,280 106 128 0,94 95 106
N. S.-né 69 0,86 73 82 0,89 90 102
R. E. 54 1,056 85 89 0,911 85 92
K. L.-né 64 0,86 75 92 0,84 84 99
M. P.-né 69 0,977 80 101 0,811 88 98
H. M.-né 58 0,690 63 70 0,764 78 90
P. F.-né 70 1,09 93 102 0.980 98 100
F. I.-né 63 1,120 93 110 0,918 93 107
F. A.-né 67 0,726 61 77 0,727 74 95
T. I.-né 59 0,798 65 84 0,727 74 94
HU 211 084 Β
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor l2-l,bmd g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
P. F.-né 61 0,90 75 90 0,80 80 101
Cs. l.-né 69 0,910 75 90 0,908 90 105
F. B.-né 62 1,00 83 95 1,02 105 110
V. F.-né 56 1,121 95 102 0,97 99 105
S. Gy. (nő) 49 0,779 64 89 0,660 72 87
B. Sz.-né 70 0,779 53 89 0,764 78 90
K. M.-né 67 0,900 75 90 0,84 84 99
P. B.-né 78 alapmérés nem volt alapmérés nem volt
X = 93.72 SD +10,88 X =99,41 SD + 8,88
2. táblázat hónap utáni mérés (1993. november)
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor l2-l,bmd g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
Sz. L.-né 67 0,92 79 95 0,988 101 115
Cs. Gy.-né 72 0,828 69 91 0,908 93 124
B. O -né 65 1,095 94 113 0,891 91 102
K. P.-né 58 0,905 75 90 0,713 73 89
Cs. Gy.-né 76 0,977 81 103 0,723 74 95
B. J.-né 67 1,287 107 130 0,978 100 123
N. S.-né 69 0,88 73 83 1,008 103 118
RE. 54 1,065 86 90 0,923 86 94
K. L.-né 64 0,978 82 100 0,787 80 100
M. P.-né 69 0,866 75 92 0,836 85 102
H. M.-né 58 0,792 66 75 0,764 78 90
P. F.-né 70 1,151 96 105 0,991 101 102
F. l.-né 63 1,121 93 110 0,926 94 108
F. A.-né 67 0,726 61 77 0.727 74 95
T. l.-né 59 0,816 68 87 0,773 79 102
P. F.-né 61 0,910 76 91 0,83 85 103
Cs. l.-né 69 0,915 76 92 0,911 93 109
F. B.-né 62 1,006 84 97 1,046 107 114
V. F.-né 56 1,141 95 104 0,971 99 105
S. Gy. (nő) 49 0,784 65 71 0,661 67 75
B. Sz.-né 70 0,658 55 69 0,753 77 98
K. M.-né 67 0,914 76 92 0,856 87 101
P. B.-né 78 0,627 64 82 0,855 71 89
X = 93 SD ± 14,17 X = 102.3 SD ± 11.64
HU 211 084 Β táblázat hónap utáni mérés (1994. június) 1. csoport
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor L2-L3BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
Sz. L.-né 67 1,054 88 106 0,948 98 112
Cs. Gy.-né 72 0,874 73 96 0,910 94 125
B. O.-né 65 1,187 99 119 0,831 85 95
K. P.-né 58 0,925 77 93 0,715 74 90
Cs. Gy.-né 76 1,001 83 106 0,722 75 96
B. J.-né 67
N. S.-né 69 0,895 75 85 1,019 104 119
RE. 54
K. L.-né 64 0,979 82 101 0.851 87 109
M. P.-né 69 0,965 80 97 0,876 89 107
H. M.-né 58
P. F.-né 70
F. I.-né 63 1,132 94 111 0.937 96 111
F. A.-né 67
T. l.-né 59
P. F.-né 61
Cs. I.-né 69
F. B.-né 62
V. F.-né 56 1,169 97 106 1.032 105 112
S. Gy. (nő) 49 0.799 67 73 0,690 70 79
B. Sz.-né 70
K. M.-né 67
P. B.-né 78 0,715 73 90 0,970 80 91
X = 98.58 SD ± 12,4]
X = 103.80 SD ± 13.52
4. táblázat hónap utáni mérés (1994. június) 11. csoport
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor L2-L3BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
Sz. L.-né 67
Cs. Gy.-né 72
B. O.-né 65
K. P.-né 58
Cs. Gy.-né 76
HU 211 084 Β
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor L2-L3BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
B. J.-né 67 1,254 104 127 0,930 95 117
N. S.-né 69
R. E. 54 1,067 85 89 0,909 84 92
K. L.-né 64
M. P.-né 69
H. M.-né 58 0,780 61 70 0,750 75 85
P. F.-né 70 1,089 93 102 0,981 101 102
F. I.-né 63
F. A.-né 67 0,683 57 72 0,725 74 94
T. l.-né 59 0,793 66 84 0,777 79 102
P. F.-né 61 0,876 73 87 0,843 80 104
Cs. I.-né 69 0,823 69 97 0.979 100 107
F. B.-né 62 0,988 82 97 0,979 100 107
V. F.-né 56
S. Gy. (ηδ) 49
B. Sz.-né 70 0,652 54 69 0,668 68 87
K. M.-né 67 0,883 74 89 0,813 83 96
P. B.-né 78
X = 88.09 SD + 16.68 X = 99.54 SD ± 9.75
5. táblázat hónap utáni mérés (J995. január) /. csoport
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor L2-L3BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
Sz. L.-né 67 1,081 90 109 0,974 99 114
Cs. Gy.-né 72
B. O.-né 65 1,262 105 126 0,935 95 108
K. P.-né 58
Cs. Gy.-né 76
B. J.-né 67 1,185 99 120 0,958 98 121
N. S.-né 69
R. E. 54 1,083 87 92 0,911 85 93
K. L.-né 64
M. P.-né 69
H. M.-né 58
P. F.-né 70
F. l.-né 63 1,142 95 113 0,825 84 97
F. A.-né 67
HU 211 084 Β
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor l2-l3bmd g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
T. I.-né 59 0,835 70 94 0,749 76 100
P. F.-né 61 1,117 93 103 0,981 100 102
Cs. I.-né 69 0,862 72 87 0,881 90 105
F. B.-né 62 1,005 84 98 1,017 104 112
V. F.-né 56 1,132 94 102 1.013 102 111
S. Gy. (nő) 49
B. Sz.-né 70
K. M.-né 67
P. B.-né 78
X = 104,4 SD ± 12,55 X = 106.3 SD ± 8.53
6. táblázat hónap utáni mérés <1995. január) 11. csoport
Ágyéki csigolyák Combnyak
Név Életkor L2-L3BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos nem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %bán BMD g/cm2 Norm. átl. fiatalhoz viszonyítva Azonos kornem t. súlyú átlaghoz viszonyítva %-ban
Sz. L.-né 67
Cs. Gy.-né 72 1,010 84 107 0,767 74 101
B. O.-né 65
K. P.-né 58 0,917 76 94 0.650 66 83
Cs. Gy.-né 76 0,907 76 90 0.767 75 101
B. J.-né 67
N. S.-né 69 0,867 72 82 1.036 106 122
R. E. 54
K. L.-né 64 0,962 80 100 0,734 75 94
M. P.-né 69
H. M.-né 58
P. F.-né 70 0,899 75 91 0.838 86 102
F. l.-né 63
F. A.-né 67 0,683 57 72 0,721 73 93
T. I.-né 59
P. F.-né 61
Cs. I.-né 69
F. B.-né 62
V. F.-né 56
S. Gy. (nő) 49 0,790 66 73 0,672 69 77
B. Sz.-né 70 0,638 53 67 0,684 70 90
K. M.-né 67
P. B.-né 78 0,8150 68 85 0,569 58 74
X = 84.44 SD + 11.759 X = 92.88 SD ± 14,63
HU 211 084 Β

Claims (3)

1. Eljárás csonterősítő hatású, orálisan beadható, gyógyászati készítmények előállítására, amelyek foszforsavas kalciumsót, szerves kalciumsót és adott eset- 5 ben nyomelemeket tartalmaznak, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként (i) legalább egy gyógyászatilag elfogadható foszforsavas kalciumsót és (ii) a kalcium gyógyászatilag elfogadható szerves savakkal képzett vízoldható sói közül legalább egyet kalciumtartalom vonatkozásában 3:1 és 1:1 közötti tömegarányban, (iii) adott esetben vas-pentakarbonil segédanyagot és (iiii) adott esetben nyomelemként kobalt, mangán, réz, vas és cink közül legalább egyet szervetlen só formájában összekeverünk a gyógyszergyártásban az orálisan beadható készítmények előállításához szokásosan használt hordozó- és/vagy egyéb segédanyagokkal, és önmagában ismert módon gyógyászati készítménnyé alakítjuk az így kapott keveréket.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (i) komponensként kalcium-hidrogén-foszfátot vagy trikalcium-foszfátot használunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (ii) komponensként kalcium-laktámot vagy kalcium-glükonátot használunk.
II
HU250790A 1990-04-20 1990-04-20 Process for producing oral pharmaceutical composition of bone strengthening activity HU211084B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU250790A HU211084B (en) 1990-04-20 1990-04-20 Process for producing oral pharmaceutical composition of bone strengthening activity

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU250790A HU211084B (en) 1990-04-20 1990-04-20 Process for producing oral pharmaceutical composition of bone strengthening activity

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU902507D0 HU902507D0 (en) 1990-08-28
HUT57595A HUT57595A (en) 1991-12-30
HU211084B true HU211084B (en) 1995-10-30

Family

ID=10959747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU250790A HU211084B (en) 1990-04-20 1990-04-20 Process for producing oral pharmaceutical composition of bone strengthening activity

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU211084B (hu)

Cited By (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7045140B2 (en) 2001-05-15 2006-05-16 Hemocorm Limited Therapeutic delivery of carbon monoxide
US7964220B2 (en) 2002-02-04 2011-06-21 ALFAMA—Investigação e Desenvolvimento de Produtos Farmacêuticos, Lda. Method for treating a mammal by administration of a compound having the ability to release CO
US7968605B2 (en) 2002-02-04 2011-06-28 ALFAMA—Investigação e Desenvolvimento de Produtos Farmacêuticos, Lda. Methods for treating inflammatory disease by administering aldehydes and derivatives thereof
US8389572B2 (en) 2006-01-24 2013-03-05 Hemocorm Limited Therapeutic delivery of carbon monoxide
US9062089B2 (en) 2011-07-21 2015-06-23 Alfama, Inc. Ruthenium carbon monoxide releasing molecules and uses thereof
US9163044B2 (en) 2011-04-19 2015-10-20 Alfama, Inc. Carbon monoxide releasing molecules and uses thereof

Cited By (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7045140B2 (en) 2001-05-15 2006-05-16 Hemocorm Limited Therapeutic delivery of carbon monoxide
EP2135605A2 (en) 2001-05-15 2009-12-23 Hemocorm Limited Therapeutic delivery of carbon monoxide
US8236339B2 (en) 2001-05-15 2012-08-07 Hemocorm Limited Therapeutic delivery of carbon monoxide
US7964220B2 (en) 2002-02-04 2011-06-21 ALFAMA—Investigação e Desenvolvimento de Produtos Farmacêuticos, Lda. Method for treating a mammal by administration of a compound having the ability to release CO
US7968605B2 (en) 2002-02-04 2011-06-28 ALFAMA—Investigação e Desenvolvimento de Produtos Farmacêuticos, Lda. Methods for treating inflammatory disease by administering aldehydes and derivatives thereof
US9023402B2 (en) 2002-02-04 2015-05-05 ALFAMA—Investigação e Desenvolvimento de Produtos Farmacêuticos, Lda. Method for treating a mammal by administration of a compound having the ability to release CO
US8389572B2 (en) 2006-01-24 2013-03-05 Hemocorm Limited Therapeutic delivery of carbon monoxide
US9163044B2 (en) 2011-04-19 2015-10-20 Alfama, Inc. Carbon monoxide releasing molecules and uses thereof
US9062089B2 (en) 2011-07-21 2015-06-23 Alfama, Inc. Ruthenium carbon monoxide releasing molecules and uses thereof

Also Published As

Publication number Publication date
HUT57595A (en) 1991-12-30
HU902507D0 (en) 1990-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1837019B1 (en) Orally-dispersible pharmaceutical compositions
KR100898970B1 (ko) 칼슘-함유 화합물 및 당알코올을 포함하는 입상체
KR100893847B1 (ko) 칼슘-함유 화합물을 활성 물질로서 함유하는 씹어먹거나흡입 및 삼킬 수 있는 태블릿
KR100373393B1 (ko) 단위생약제제로서의타블랫형비타민과칼슘복합치료제제와이의제조방법및용도
US20020193355A1 (en) Therapeutic combination of vitamin and calcium in unitary galenic tablet form, a method of obtaining it, and the use thereof
JP2004534058A (ja) 調合薬、その使用方法、およびその製造方法
JP2795651B2 (ja) 新規カルシウム補給剤
AU2006322452B2 (en) Pre-compacted calcium-containing compositions
KR100263284B1 (ko) 활성성분으로서의 디클로로메틸렌디포스폰산을 함유하는 생체 이용률이 개선된 정제
JPH01151515A (ja) 骨粗鬆症および関連障害の治療法
US4859467A (en) Sustained release fluoride composition
HU211084B (en) Process for producing oral pharmaceutical composition of bone strengthening activity
EP1021087A1 (en) Serotonin containing formulation for oral administration and method of use
EP1651191B1 (en) Effervescent pharmaceutical compositions containing vitamin d, calcium and phospate and their therapeutic use
EP3678498B1 (en) Composition for calcium supplementation
EP3678497B1 (en) Composition for calcium supplementation
RU2796676C1 (ru) Водорастворимые таблетки колекальциферола и способ их получения
JPH10509729A (ja) 骨粗鬆症治療サイクル用キット
JPH0390030A (ja) カルシウム製剤
MXPA97004105A (en) Set for use in a therapeutic treatment cycle of osteoporo

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary prot. cancelled due to non-payment of fee
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee