HU210342A9 - Pharmaceutical compositions for contraception - Google Patents

Pharmaceutical compositions for contraception Download PDF

Info

Publication number
HU210342A9
HU210342A9 HU94P/P00017P HU9400017P HU210342A9 HU 210342 A9 HU210342 A9 HU 210342A9 HU 9400017 P HU9400017 P HU 9400017P HU 210342 A9 HU210342 A9 HU 210342A9
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydrogen
composition
melatonin
administered
progestogen
Prior art date
Application number
HU94P/P00017P
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Cohen
Original Assignee
Applied Med Res
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Applied Med Res filed Critical Applied Med Res
Publication of HU210342A9 publication Critical patent/HU210342A9/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/40Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having five-membered rings with one nitrogen as the only ring hetero atom, e.g. sulpiride, succinimide, tolmetin, buflomedil

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya a női peteérést gátló fogamzásgátló gyógyászati készítmény.
A találmány tárgyát közelebbről olyan készítmény/eljárás képezi, amely a női peteérés (ovulatio) gátlását szolgálja; a peteérés gátlására a találmány szerinti megoldásnál peteérést gátló mennyiségben melatonin-analógot adagolunk a kezelt személynek. Egy előnyös megoldás szerint a melatonint vagy a melatonin-analógot valamely menstruációt gátló és/vagy ösztrogén szerrel kombinálva adagoljuk.
A humán fogamzásgátlás körében végzett kutatási és fejlesztési munkák eredményeként létrehozott ismert fogamzásgátlók fizikai vagy kémiai úton fejtik ki működésüket és akadályozzák a sperma előrehaladását; ezek közül említjük meg a vaginális habokat, a diafragmát, a méhen belüli eszközöket, a kondomot; az orálisan adható fogamzásgátlók közül megemlíthetjük továbbá az egy vagy több szteroid hormont tartalmazó készítményeket. Az elmúlt időkben nagy hatásfokú orális fogamzásgátló készítményeket fejlesztettek ki, ezeket ma már több, mint 50 millió személy alkalmazza. Az orális fogamzásgátlók általában egy ösztrogén és egy progesztogén (progesztinnek is nevezik) vegyületet tartalmaznak. A megoldások közül jól ismertek azok, amelyeket kombinációs rendszernek is neveznek; ennek során ösztrogén és progesztogén megadott állandó dózisát adagolják naponta az egész ciklus folyamán. Ismertek olyan megoldások is, amelyeket szekvenciális (egymást követő) rendszernek is neveznek, amelyeknél a beadott ösztrogén vagy progesztogén vagy mindkét anyag mennyisége növekszik vagy csökken a menstruációs ciklus folyamán. Némely szekvenciális rendszer két-fázisú védelmet biztosít (lásd a 3 969 502 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírást). Ismertek olyan megoldások is, amelyek a komponensek három lépéses vagy három fázisú kombinációjával működnek. (Lásd például a 4 628 051 és a 4 390 531 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokat.) Ismeretes olyan megoldás is, amelynél egy vagy több progesztogént adagolnak naponta a menstruációs ciklus teljes időtartama alatt.
Az orálisan beadott fogamzásgátló szerekben lévő hormonok a központi idegrendszeren keresztül, valamint az utogenitális (ivarszervi) traktusban fejtik ki hatásukat és ily módon gátolják a szaporodási funkciót. A hatás fő helye a hypothalamus és a hypophysis; a gátlóhatás következtében elmarad a ciklus közepén esedékes luteinizáló hormon (sárgatest) (LH) képződése, ami megakadályozza az ovulációt (peteérést). Azoknál a személyeknél, akik orális fogamzásgátlószert szednek, az LH alapkoncentrációja, a tüsző stimuláló hormon (FSH) koncentrációja, valamint az ösztradiol és a progeszteron plazmaszintje lecsökken. Lényegében ezen fogamzásgátlók úgy működnek, hogy olyan változásokat idéznek elő a szervezet hormonszintjében, amelyek hasonlóak a terhesség által előidézett hormonszinthez. Ez a hatás dózisfüggő. A hagyományos orális fogamzásgátlókat a női ciklus során legalább 21 napig, némely esetben azonban a teljes 28-30 napos ciklus alatt adagolják.
Az orális fogamzásgátlók ezen kívül közvetlen hatást fejtenek ki az ivarszervi traktusra. Megváltoztatják a méhnyálkahártya szerkezetét, ennek fizikai-kémiai összetételét és a méhnyak-nyálka konzisztenciáját, ily módon befolyásolják a méhben a pete beültetődésének lehetőségét.
Az orális fogamzásgátlók szedése a terhesség megakadályozásán túlmenően egyéb előnyökkel is jár. A fogamzásgátlószert nem szedő személyekhez viszonyítva azok, akik orális fogamzásgátlót szednek, a szokásosnál kisebb hajlamot mutatnak a medence gyulladásos megbetegedései, a méhen kívüli terhesség, a méhbelhártya-rák vagy a mell jóindulatú elváltozásai iránt. Nagy jelentőségű az a felismerés, hogy a legújabb kombinációs típusú fogamzásgátlók szedése csökkenti a petefészek rákos megbetegedésének előfordulását is. Az orális fogamzásgátlók enyhítik a közönséges menstruációs rendellenességeket is; ezek közül említjük meg a szabálytalan menstruációt, a premenstruációs feszültség eseteit, valamint a túlzott mértékű vérveszteséget és görcsöket.
A szokásos orális fogamzásgátlók szedése azonban bizonyos mértékű rizikóval is jár. Ezek közül említjük meg a vénás thrombus-embolia, az ischemias szívmegbetegedések, a cerebrovasculáris megbetegedések, továbbá a magas vérnyomás felléptének nagyobb esélyét, amely betegségek feltehetően a fogamzásgátlóban lévő ösztrogén komponens (általában etinil-ösztradiol vagy menstranol) szedésének tulajdonítható. Annak a valószínűsége, hogy ezen betegségek egyike fellép, elsősorban a 35 évnél idősebb nőket érinti, különösen a dohányos személyek rizikója magas. Azok, akik ösztrogént szednek, egyéb mellékhatások fellépésével is számolhatnak; ezek közül említjük meg az gastrointestinális zavarokat, az émelygést, továbbá a súlygyarapodást.
Az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlók esetleges negatív mellékhatásának kiküszöbölésére olyan orális fogamzásgátlókat fejlesztettek ki, amelyek hatóanyagként mindössze egy vagy több progesztogént tartalmaznak. Azonban ezek a fogamzásgátlók kevésbé hatékonynak mutatkoznak mint azok a készítmények, amelyekben egyaránt található ösztrogén és progesztogén. A csak progesztogént tartalmazó orális fogamzásgátlók szedésének az egyik legáltalánosabb mellékhatása a menstruációs ciklust megszakító vérzés.
Figyelembe véve az ismert orális fogamzásgátlók hátrányait és negatív mellékhatását, új fogamzásgátló szerek után kezdtük kutatni. A találmány tárgya olyan fogamzásgátló megoldás kidolgozása, amely nagy mértékben hatékony, rendelkezik a jelenleg ismert fogamzásgátlószerek előnyeivel anélkül, hogy mutatná ezek hátrányos tulajdonságait.
A találmány szerinti megoldásnál olyan megoldást ismertetünk, amelynek segítségével szülésre képes korú nőknek hatásos dózisban melatonin-analógot adva, a peteérés meggátolható. Előnyösen melatonin-analógot adunk progesztogénnel és/vagy ösztrogénnel kombinálva. A találmány szerinti megoldás előnyös esete szerint a fogamzásgátlót orális készítmény formájában adjuk be.
HU 210 342 A9
Az AI-ID ábrákon szereplő görbék a vizsgált páciensek vérében kimutatható különféle hormonok koncentrációját szemléltetik a menstruációs ciklus folyamán; a feltüntetett adatok 5 ciklus során mért értékek átlagát képviselik.
AIIA-IID, IIIA-IIID és a IVA-IVD jelzésű görbék a melatonin adagolásnak a vizsgált hormonok koncentrációjára kifejtett hatását mutatják be három menstruációs ciklus alatt.
A melatonin (N-acetil-5-metoxi-triptamin) a tobozmirigy által szintetizált és kiválasztott hormon. E hormon pontos szerepe jelenleg még nem tisztázott. Szíriái aranyhörcsöggel végzett kísérletek azt mutatják, hogy az állatoknak a nap bizonyos időszakában melatonin injekciót adva, az ivarmirigy fejlődése gátolható, csökken a hímállatok heréjének súlya, valamint gátolható a nőstény állatok peteérése. A nőstény patkányokat a nap bizonyos szakaszában melatonin injekcióval kezelve a peteérés gátolható. Különböző rágcsálóknak melatonint adva, az ivarmirigyek primer gátlása észlelhető. Hasonló hatás azonban nem jelentkezett, ha más emlős állatfajtákat kezeltek melatonin injekcióval. így például juhoknak [Kenneway D. J. és társai: J. Reproductive Fertility 73. 859 (1985)] és főemlősöknek [Reppert S. M. és társai: Endocrin 104, 295 (1979)] melatonint adva nem mutatkozott az állatok szaporodási fiziológiájában közvetlenül észlelhető változás. Az exogén melatonin adagolás hatását humán pácienseknél azon feltevéssel kapcsolatban vizsgálták, hogy az abnormális melatonin ritmus összefüggésben áll-e az endogén depresszióval; továbbá tanulmányozták a melatonin hatását farmakokinetikai szempontból [Waldhauser E: Neuroendocronology 39, 307, 313 (1984)]; valamint vizsgálták a melatonin hatását az alvás-ébrenlét ritmusának és a repülóütak után az időzónaváltozás következtében fellépő zavarok (jet-leg jelenség) szempontjából.
Jelen találmány azon a felismerésen alapszik, hogy melatonin-analógokból nőknek farmakológiailag hatásos dózisokat adva, ez a normális menstruációs ciklus közepén a sárgatest hormon képződését szelektíve gátolja és ilyen módon a peteérést megakadályozza. Jelen találmány szerinti megoldás célja, hogy a női fogamzást gátolja terhességre érett személyeknél; ezen célból a kezelt nőknek naponta olyan dózist adunk, amely elegendő a peteérés gátlására és a sárgatest hormon képződésének megakadályozására; a sárgatest hormon képződése mint ismeretes, a peteérés feltétele.
A melatonin megjelölés magában foglalja a női peteérést gátló melatonin-analógokat. A melatoninanalógokat az (I) általános képlettel jelölhetjük; a képletben
R1( R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, vagy 1^1 szénatomos alkilcsoport,
R2 jelentése hidrogénatom, hidroxi- vagy 1^1 szénatomos alkoxicsoport,
A jelentése -OH -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, amelyben
R5 jelentése hidrogénatom vagy szénatomos alkilcsoport, azzal a feltétellel, hogyha A jelentése
-NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, valamint
Rj és R5 jelentése egyaránt metilcsoport és R2 jelentése hidrogénatom, ez esetben R3 és R4 egyikének jelentése hidrogénatomtól eltérő.
Előnyösek azok a vegyületek, amelyek képletében R2 jelentése hidrogénatom vagy metoxicsoport; legelőnyösebb, ha R2 jelentése hidrogénatom.
A melatonin-analógok közül megemlítjük az Nacetil-szerotonint, az Ν-acetil-, 5-hidroxi-, 6-metoxitriptamint, a 6-hidroxi-melatonint, az 5-hidroxi-triptofolt és az 5-metoxi-triptofolt, amely vegyületek közül legelőnyösebb az N-acetil-szerotonin.
A melatonin-analógot olyan napi dózisban adagoljuk, amely dózis alkalmas arra, hogy a kezelt személyben a normális sárgatest hormon képződést gátolja és ily módon a peteérést megakadályozza. Általában a hatóanyagot 2 - mintegy 1000 mg-os napi dózisban adjuk a kezelt személyek 70 kg testsúlyára számítva. Az előnyös napi dózis 30 és 500 mg között van.
A melatonin-analógot adagolhatjuk naponta a menstruációs ciklus teljes időszaka alatt. Azt tapasztaltuk azonban, hogy a normális peteérést megelőző szakaszban elegendő mintegy 1-7 napig melatoninanalógot adagolni ahhoz, hogy a fogamzásgátló hatást biztosítsuk. A peteérés általában a női ciklus 14. napján, illetőleg a ciklus kilencedik és a 17. napja között következik be. A melatonin adagolásnál célszerű ezt az adagolási rendszert alkalmazni. Attól függően, milyen adagolási rendszert választunk, változhat a melatoninanalóg napi adagja. A napi adag függhet az adagolás módjától is.
A melatonin-analóg adagolást végezhetjük orálisan, parenterálisan vagy beültetés formájában. Legkényelmesebb, ha a melatonin-analógot orálisan adjuk, így például kapszula, tabletta, szuszpenzió vagy oldat formájában. Előnyösen kapszulát vagy tablettát adunk be. A kapszulákat oly módon állíthatjuk elő, hogy a hatóanyagot gyógyászatilag megfelelő vivőanyaggal elegyítjük, majd a kapott elegyet szokásos módon zselatin kapszulába töltjük.
A másik megoldás szerint tablettát készítünk; ekkor a melatonin-analógot egy vagy több csúszást elősegítő szerrel (lubrikánssal) elegyítjük; csúszást elősegítő szerként alkalmaztunk sztearinsavat vagy magnéziumsztearátot; használhatunk ezen kívül íz-javító anyagot vagy szétesést elősegítő anyagot, így burgonya keményítőt, alginsavat, továbbá kötőanyagot és/vagy vivőanyagot, így például laktózt, kukorica keményítőt vagy szacharózt; majd az így készített elegyet tablettává préseljük.
Az orális adagoláson túlmenően a melatonin-analógot adhatjuk parenterálisan vagy szilárd beültetés (implantátum) formájában is. Parenterális felhasználásra a melatonin-analógból készíthetünk injekciós oldatokat vagy szuszpenziókat; ezekhez fiziológiásán megfelelő hígítószert és gyógyászatilag alkalmas segédanyagokat alkalmazunk. Vivőanyagként szerepelhet víz vagy olaj, amelyek adott esetben felületaktív anyagot vagy egyéb gyógyászatilag megfelelő adjuvánst tartalmazhatnak. A felhasználható olajok közül említ3
HU 210 342 A9 jük meg a növényi vagy állati eredetű olajokat, a kőolaj származékokat vagy a szintetikus eredetű olajokat; előnyösen földimogyoró-, szója-, kukorica-, szezám-, ricinus-olajat, továbbá ásványi eredetű olajat alkalmazunk. A célszerűen használható folyékony vivőanyagok közül legelőnyösebb a víz, a sóoldat, a vizes cukor oldat; a glikolok, mint propilénglikol vagy polietilénglikol szintén alkalmazhatók vivőanyagként.
A melatonin-analógot beültetendő készítmény (implantátum) formájában is adagolhatjuk; a készítményt oly módon állítjuk elő, hogy az a hatóanyagot késleltetve, hosszantartóan adja le a kezelés egész időtartama alatt. Az implantátum előállításánál a melatonin-analógot kisméretű hengeres formába préseljük, majd ezt egy fiziológiás szempontból jól tolerálható burokba helyezzük; a burok biológiailag lebontható, vagy porózus polimer, amely anyagot a szokásos technológiával készítjük. Hasonlóképpen a melatonin-analógot vaginális kúpok vagy depót formájában is adhatjuk, ezekből a hatóanyag szintén késleltetve hosszantartóan szabadul fel. A melatonin-analógot a készítmények előállításánál jól ismert kúpalapanyagokkal keverjük; erre a célra alkalmazhatunk fiziológiásán megfelelő anyagokat, amelyek a test hőmérsékletén megolvadnak.
A találmány szerinti eljárás egy kedvező megoldása szerint a melatonin-analógot progesztogénnel együtt adagoljuk. A progesztogén arra szolgál, hogy egy ciklusos vérzést váltson ki, amely hasonló a menstruációs vérzéshez; a progesztogén adagolásával azokat az előnyöket kívánjuk biztosítani, amelyeket e hatóanyag egyébként a hagyományos orális fogamzásgátlóknál nyújt. Erre a célra bármely progesztogén hatású vegyület alkalmazható. Ezek közül említjük meg a progeszteront és ennek származékait. Előnyös, ha a progesztogén anyagként noretindront (azaz 19-nor-17oc-etinill7(j-hidi'oxi-4-aiidi'osteii-.i-oii) vagy norgestrelt (13βetil-17oc-etinil-173-hidroxigon-4-en-3-on) vagy pedig a klórmadinon-acetátot (6-klór-17-hidroxi-prcgna-4.6dién-3,20-dion-acetát), noretinodrelt (17a etinil-17hirdoxi-östr-5( 10)-en), medroxiprogesteron-acetátot (17a-acetoxi-6a-metilpregn-4-en-3,20-dion), megestrol-acetátot (17a-acetoxi-6-metil-pregna-4,6-dien3,20-dion), linestrenolt ( 17cx-etiniI-17[3-hidroxi-östr-4en), kvingestront (3-ciklopentiloxi-pregna-3,5-dién-20on), noretindron-acetátot (I7(j-acetoxi-l7«-etinil-östr4-en-3-on), etinodiol-acetátot (3β. 17(3-diacctoxi-17cxetinil-östr-4-en), dimetisteront | Ι7β-ΗκΙΐΌχΐ-6α-ιηοη117(-l-propinil)-androst-4-en-3-on], desogestrelt vagy levonorgestrelt alkalmazunk.
A készítményeink progesztogén komponensét általában 7,5 pg-2500 pg napi dózisban, előnyösen 7,5600 pg dózisban adjuk. Legelőnyösebb, ha a progesztogént napi 7,5-250 pg dózisban adjuk. A progesztogén napi dózisát a választott vegyület-féleségtöl függően állapítjuk meg; a napi dózis függ a vegyület relatív hatásától, a készítmény fajtájától, az adagolás módjától. így például egy hatásosabb vegyületből kisebb mennyiséggel is biztosítható az a hatás, amit egy kevésbé hatásos vegyületféleség nagyobb mennyiségével érünk el. A progesztogén alkalmazott mennyisége függ mint előbb említettük a beadás módjától; így beültetett készítmény vagy intravénás injekció esetében kisebb dózist kell adni, mint orális alkalmazás esetében.
A melatonin-analóg és a progesztogén együttes alkalmazása a kezelés során több adagolás rendszer szerint történhet. így például feltételezve egy 28 napos ciklust, a melatonin-analógot és a progesztogént egyaránt adhatjuk 21 napig, majd ezt követően 7 napig melatonin-analógot adunk progesztogén nélkül. Másik megoldásként melatonin-analógot és progesztogént adunk 21 napig, majd 7 napig egyiket sem. Egy további lehetőség szerint melatonin-analógot és progesztogént felváltva adagolunk egymást követő napokon a ciklus mind a 28 napja alatt.
Egy további kezelési változatot képezhet az a megoldás, miszerint melatonin-analóg és progesztogén kombinációt adunk mintegy tizenhárom napig a ciklus 5 napjától 17 napig bezárólag, majd a ciklust hátralévő napjain egyiket sem adjuk.
További változatot képez az a megoldás, amikor melatonin-analógot és progesztogént adunk mintegy 10 vagy 11 napig a női ciklus follicularis fázisában 300 mikrogramm progesztogént és 75 mg melatonin-analógot adagolva; majd ezt követően a luteális fázisban mintegy 10 vagy 11 napig egy eltérő melatonin-analóg és progesztogén kombinációt adunk (összesen 21 napig végezve az adagolást); ebben a második fázisban a progesztogén dózisa 750 mikrogramm, a melatoninanalóg dózisa 75 mg.
Ennél a kezelési rendnél a ciklus első felében egy kisebb dózisú progesztogént adunk, minthogy számolunk azzal hogy endogén úton nem kielégítő mennyiségű ösztrogén képződik (a melatonin-analóg adagolás következtében fellépő lassú folliculáris növekedésnek tulajdoníthatóan); a relatíve nagy mennyiségű progesztogén dózis átütő vérzéshez vezetne, amit el kívánunk kerülni. A második fázisban már kellő mennyiségű ösztrogén képződik a szervezetben. Az átütó' vérzés már felléphet a ciklusnak ebben a felében, amikor az ösztrogén termelés egy csúcsot ér el, majd lecsökken. Ha a beadott progetogén mennyiséget ebben a szakaszban naponta növeljük, az átütő vérzés fellépte elkerülhető.
Egy másik kezelési rend szerint a melatonin-analógot 5-14 napig adagoljuk, ezt követően 7-14 napig melatonin-analóg és progesztogén kombinációját vagy egyedül progesztogént adunk; a kezelési napok száma a két fázisban együttesen 24, előnyösen 21 nap. A ciklus hátralévő 7 napján sem melatonin-analógot, sem progesztogént nem adagolunk. Egy további (hetedik) kezelési rendet állíthatunk össze oly módon, hogy az első 5 napon placebót adunk, a következő 3-7 napon melatonin-analógot adunk, ezután a 21. napig progesztogént adagolunk. A hátralévő 7 nap alatt sem melatoninanalógot, se progesztogént nem adunk a páciensnek.
További lehetőséget nyújt az a kezelési rend, miszerint progesztogént adunk 21-28 napig. Melatoninanalóg és progesztogén elegyet adunk 1-13 napig (előnyösen a 3-5 napig) a ciklus közepén (vagyis a ciklus
HU 210 342 A9
5-17. napjain) közvetlenül az előtt a nap előtt, amelyen a peteérés normális körülmények között fellépne. Ha progesztogént rövidebb ideig adunk mint 28 nap, akkor a progesztogén adás után nem adunk be semmilyen gyógyszert a hátralévő napokon. Mint említettük, az az ismert kezelési rend, amikor a ciklus 21-28. napján naponta csak progesztogént adnak be, nem kellően hatásos fogamzásgátló eljárás. Ha a progesztogén mellett melatonin-analógot is adagolunk, ez az önmagában beadott progesztogén hatását kedvezően javítja.
Bármelyik fenti kezelési eljárást alkalmazzuk is, ha melatonin-analógot progesztogénnel együtt adagoljuk, az történhet úgy, hogy a két hatóanyagot elegyítjük és együtt adjuk be, de úgy is, hogy a kétféle hatóanyagot egymástól elkülönítve adjuk.
A találmány szerinti fogamzásgátló eljárás egy kedvező megoldása szerint úgy is eljárhatunk, hogy kis mennyiségű ösztrogént adunk bármelyik fent ismertetett kezelési rendszerhez, amely melatonin-analógot vagy melatonin-analóg és progesztogén együttesét adagolja. Az ösztrogén adagolás célja, hogy a melatoninanalógot stabilizálja és így a peteérés minden lehetőségét kizárjuk, ami esetleg bekövetkezne, ha nem adunk be ösztrogént. A találmány szerinti eljárással előállított fogamzásgátló készítményekhez bármely ösztrogén hatású vegyületet alkalmazhatjuk. Ezek közül említjük meg az etinil-östradiolt [azaz 17oc-etinil-3,17oc-dihidroxi-östra-l,3,5(10)-trién] és a mestranolt [17-etinil17 β-h ki r< > x i -3 -metoxi-ö stra-1,3,5(10)-trién]. További előnyös vegyületet képez az östradiol |3.l7(j-dihidroxi-östra-l,3,5(10-trién), az östradiol [3.-16cz.17[3-trihidroxi-östra-l,3,5(10)-trién, az östron [3,hidroxi-östra-l,3,5(10)-trién-17-on], a dietilstilbestrol, a kvinestradiol [3-ciklopentiloxi-16a,173-dihidroxi-östra1,3,5(10)-tríén] és az ösztrogén-szulfánt.
Ösztrogént adagolhatunk naponta, a 28 napos ciklus huszonegy napján, bármely, a fentiekben ismertetett kezelési rendszer szerint; de előnyös, ha az ösztrogént csak az előtt a nap előtt adjuk, amelyen egyébként normális körülmények között a peteérés fellépne. Az ösztrogénből 2 pg-100 pg-os napi dózist, előnyösen 10 pg-50 pg napi dózist adhatunk. A beadott progesztogén napi dózisa függ a választott ösztrogén féleségétől és relatív hatáserősségtől. így például az etinil-östradiol biológiailag kétszer olyan hatásos, mint a mestranol. Tekintettel az ösztrogén káros mellékhatásaira, célszerű ösztrogénből csak minimális mennyiséget alkalmazni a melatonin-analóg stabilizálására. Az ösztrogént bármely fentiekben említett kezelési rendszerben együtt alkalmazhatjuk melatonin-analóggal és/vagy progesztogénnel. További kezelési rendszert képezhet az a megoldás, amikor a ciklus kezdetén 5-13 napig ösztrogént adagolunk, ezt követően 1-7 napig (előnyösen 3-5 napig) melatonin-analógot adunk be azt a napot megelőzően, amelyen a peteérés egyébként normális körülmények között bekövetkezne, továbbá progesztogént adunk a ciklus mintegy 21. napjáig.
A találmány szerinti kezelési módok egyik változatát képezi az, amikor egy „másnap reggel” pirulát adunk be, amelyben csak melatonin-analóg vagy amelyben melatonin-analógot ösztrogénnel és/vagy progesztogénnel kombinálunk. E megoldás szerint a melatonin-analógot 100-10 000 mg-os, előnyösen legalább 2000 mg-os napi dózisban adjuk mintegy 1-5 napig a coitust követő periódusban. Abban az esetben, ha melatonin-analógot progesztogénnel és/vagy ösztrogénnel együtt adjuk be, az esetben a progesztogén előnyös napi dózisa 10-20 mg között van; az ösztrogén napi dózisa ez esetben 2,5-25 mg.
A találmány szerinti kezelés kedvező megoldása szerint a fogamzásgátló készítményt orális formában, célszerűen pirulák vagy kapszulák alakjában adjuk. A pirulákat és kapszulákat bármely megfelelő módon csomagolhatjuk. Előnyösen olyan gyógyszerkészlet vagy -csomag formájában végezzük a kiszerelést, amelyben a napi dózisok egymás mellett, a szükséges sorrendben helyezkednek el, így a páciens a reproduktív ciklus folyamán a megfelelő pirulát szedheti be. Egy szokásos kiszerelési formát képez a buborék alakú műanyag csomagolás, ahol egy hajlítható műanyag lapocskán mind a 21 vagy 28 pirula külön buborékban van elhelyezve, függően a választott kezelési rendszertől. A buborékok le vannak forrasztva, ezeket beszakítva kiszabadítható egy-egy pirula. A kezelés első napján, ami rendszerint a menstruációs vérzés megszűntét követő nap, a páciens beveszi sorrendben az első pirulát, amely vagy placebót vagy pedig fogamzásgátló anyagot tartalmaz. A következő napon a páciens beveszi a sorban következő pirulát és így tovább, amíg a gyógyszeres lapocska ki nem ürül. A következő menstruációs ciklus hetedik napján a páciens újabb gyógyszeres lapocskát kezd el. A gyógyszeres lapocskára a használat megkönnyítése érdekében megfelelő feliratot lehet nyomtatni.
A találmány szerinti megoldást az alábbi példák szemléltetik a korlátozás szándéka nélkül.
1. példa
A melatonin fogamzásgátló hatását S. B. kezdőbetűkkel jelölt páciensen vizsgáltuk; (született 1950. szeptember 21-én). Az IA, IB, IC és ID görbéken bemutatjuk a páciens vérében kimutatott sárgatest hormon (LH), tüsző stimuláló hormon (FSH), progeszteron és ösztradiol koncentrációját a ciklus minden napján mérve. A feltüntetett adatok 5 egymást követő ciklusban mért átlagértékeket mutatnak be. A görbékből kitűnik, hogy a páciensnek a peteérést megelőző LH kibocsátása, továbbá a páciensnél mért FSH csúcs és a peteérést követő progeszteron emelkedés normális volt. A görbéken látható PHC megjelölés a „plazma hormonkoncentráció” kifejezés rövidítésétjelenti.
Három egymást követő ciklusban a páciensek intravénásán 300-300 mg melatonint adtunk be fiziológiás glukóz- és só-oldatban a ciklus 9. napjától kezdó'dően 6 egymást követő napon. A HA, IIB, IIC, és a IID jelzésű görbék szemléltetik a melatonin adagolás hatását az első ciklusban (1983. január). Az ábrákból kitűnik, hogy az injekciók hatására peteérés nélküli ciklus lép
HU 210 342 A9 fel. A IIIA-IIID jelzésű görbék szemléltetik a melatonin adagolás hatását a második ciklusban (1983. május). A IVA és ÍVD jelzésű ábrák mutatják be a melatonin adagolás hatását a harmadik ciklusban (1984. november). Az ábrákból kitűnik, hogy a melatonin injekció beadása után peteérés nélküli ciklus megy végbe.
Az adatok 3 olyan ciklust szemléltetnek, ahol a melatonin adagolást követó'en a normális, peteérést megeló'zó' LH képzó'dés adagolást követó'en a normális, peteérést megeló'zó' LH képzó'dés gátolva van. Az adatokból az is kitűnik, hogy az FSH, valamint a peteérést megeló'zó'en az ösztradiol koncentrációban igen kismértékű csökkenés mutatkozik meg. Az LH kibocsátás elnyomása jól mutatja, hogy a melatonin adagolás 3 hónapja alatt a páciensnél nem következett be peteérés.
2. példa
Egy további páciens plazmájában naponta ellenó'riztük az LH, az FSH, a progeszteron és az ösztradiol koncentrációját három menstruációs ciklus során. A ciklus minden napján meghatároztuk mindegyik hormonra vonatkozóan a koncentráció átlagértékét. A páciensnél az LH koncentráció csúcsértéke átlagban 295 ng/ml, az FSH csúcs átlagértéke 410 ng/ml volt. A páciensnél a progeszteron átlagértéke a ciklus lutein fázisának csúcsán 14,5 ng/ml-t mutatott; az ösztradiol csúcsának átlagos koncentrációja 0,6 ng/ml-nek mutatkozott. A páciensnél az LH csúcsértékét a ciklus tizenötödik napján észleltük.
A páciensnek a ciklus 7. napjától kezdó'dó'en a 12. napig 500 mg melatonint tartalmazó glukóz-só-oldatot kapunk naponta. Mint korábban, a négyféle hormon koncentrációját az egész ciklus időtartama alatt naponta mértük a plazmában. Azt tapasztaltuk, hogy a melatonin adagolás a hormonok koncentrációját a következők szerint befolyásolta. Plazma hormon koncentráció (PHC) csúcsértékek:
LH csúcsérték: 110 ng/ml
FSH csúcsérték: 295 ng/ml ösztradiol csúcsérték: 0,4 ng/ml progeszteron csúcsérték: 0,3 ng/ml
Ezek az adatok azt mutatják, hogy a páciensnél nem következett be peteérés a vizsgált ciklus alatt; a vizsgálatokból kitűnik, hogy a peteérés felléptéhez legalább 250 ng/ml koncentrációcsúcs szükséges.
3. példa napos, normális menstruációs ciklussal (ami 3-5 napos mérsékelt menstruációs vérzést és ±50 ml vérveszteségét jelent) rendelkezó' páciensnek 350 mg melatonint adtunk glukóz-só-oldatban hét egymást követó' napon, kezdve a ciklus 8. napján. A ciklus 14-28. napján a páciensnek orálisan naponta 0,75 mg noretindront adagolunk. A vér LH, FSH, progeszteron és ösztradiol koncentrációját naponta ellenőrizzük a ciklus teljes idó'tartama alatt. E ciklus alatt nem következett peteérés (az LH csúcs-koncentráció értéke 115 ng/mlnek mutatkozott). A páciensnél minimális menstruációs vérveszteség volt észlelhető' (±15 ml).
4. példa napos, normális menstruációs ciklussal rendelkező' páciensnek (akinél a peteérés a 12. napon következik be) naponta intravénásán 200 mg melatonint adunk glukóz-só-oldatban a ciklus 7. napjától kezdó'dó'en a 10. napig.
E ciklusban nem következett be peteérés, noha a vérbóT kimutatható LH koncentráció nem csökkent le egyenletesen, hanem a ciklus folyamán eró'sen ingadozott 50 ng/ml és 180 ng/ml értékek között. A páciens FSH koncentrációja a ciklus folyamán normális volt a saját értékeihez viszonyítva, a progeszteron koncentráció némileg csökkent, az ösztradiol koncentráció az egész ciklus alatt normálisnak mutatkozott.
5. példa
A következő' vizsgálatnál négy pácienst kezeltünk melatonin tartalmú zselatin kapszulával. A melatonin tartalmú zselatin kapszulával. A melatonint 301000 mg-os napi dózisban adagoltuk. Az eló'zetes értékelés szerint a melatonin felszívódása a gastrointestinalis traktusból kielégító'nek mutatkozott anélkül, hogy mellékhatások léptek volna fel (hasmenés, hányás).
6. példa napos, normális menstruációs ciklussal (peteérés a 12. napon) rendelkező' pácienst orálisan kezeltünk naponta 200 mg N-acetil-szerotonin (5-hidroxi-N-acetil-triptamin), és 7,5 pg noreriszteron elegyével a ciklus 7-30 napján. A beadott dózis eredményesen gátolta a peteérést, amit az egész ciklus folyamán a vérben naponta mért LH és FSH koncentráció értékek bizonyítottak.
Hasonló eredményeket kaptunk, amikor 5-hidroxitriptofolt, 5-metoxi-triptofolt, 6-hidroxi-melatoninanalógot és Ν-acetil-, 5-hidroxi-, 6-metoxi-triptamint adtunk be noretiszteronnal kombinálva; a beadott dózis értéke és a beadás menete a fenti példákban leírtakkal összhangban volt.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (38)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Gyógyászati készítmény gyermekszülésre alkalmas korú nők fogamzásának gátlására azzal jellemezve, hogy a készítmény hatóanyagként fogamzásgátló hatású kombinációban valamely (I) általános képletű, nőiméi peteérést gátló melatonin-analógot és egy progesztogént tartalmaz, ahol a képletben
    R1; R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, vagy szénatomos alkilcsoport,
    R2 jelentése hidrogénatom, hidroxi- vagy szénatomos alkoxicsoport,
    A jelentése -OH vagy -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, amelyben
    R5 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, azzal a feltétellel, hogyha A jelentése -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, valamint Rj és R5 jelentése egyaránt metilcsoport és R2 jelentése hidrogénatom, ez
    HU 210 342 A9 esetben R3 és R4 egyikének jelentése hidrogénatomtól eltérő.
  2. 2. Gyógyászati készítmény gyermekszülésre alkalmas korú nők fogamzásának gátlására azzal jellemezve, hogy a készítmény hatóanyagként fogamzásgátló hatású kombinációban valamely (I) általános képletű, nőknél peteérést gátló melatonin-analógot és egy ösztrogént tartalmaz, ahol a képletben
    Rb R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, vagy 1=1 szénatomos alkilcsoport,
    R2 jelentése hidrogénatom, hidroxi- vagy 1=1 szénatomos alkoxi-csoport,
    A jelentése -OH vagy -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, amelyben
    R5 jelentése hidrogénatom vagy 1=1 szénatomos alkilcsoport, azzal a feltétellel, hogyha A jelentése -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, valamint Rj és R5 jelentése egyaránt metilcsoport és R2 jelentése hidrogénatom, ez esetben R3 és R4 egyikének jelentése hidrogénatomtól eltérő.
  3. 3. Gyógyászati készítmény gyermekszülésre alkalmas korú nők fogamzásának gátlására azzal jellemezve, hogy a készítmény hatóanyagként fogamzásgátló kombinációban valamely (I) általános képletű, nőknél peteérést gátló melatonin-analógot és egy progesztogént és egy ösztrogént tartalmaz, ahol a képletben
    Rb R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, vagy 1=1 szénatomos alkilcsoport,
    R2 jelentése hidrogénatom, hidroxi- vagy 1=1 szénatomos alkoxicsoport,
    A jelentése -OH vagy -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, amelyben
    R5 jelentése hidrogénatom vagy 1=1 szénatomos alkilcsoport, azzal a feltétellel, hogyha A jelentése -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, valamint Rj és R5 jelentése egyaránt metilcsoport és R2 jelentése hidrogénatom, ez esetben R3 és R4 egyikének jelentése hidrogénatomtól eltérő.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény progesztogénként noretindront, norestrelt, klórmadinon-acetátot, noretinodrelt, medroxi-progeszteron-acetátot, megestrol-acetátot, etinodiol-acetátot, levonor-gestrelt, desogestrelt vagy dimetisteront tartalmaz.
  5. 5. A 2. vagy 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény ösztrogénként etinil-östradiolt, mestranolt, ösztradiolt, östront, östriolt, dietilstilbestrolt, kvinestradiolt vagy östron-szulfátot tartalmaz.
  6. 6. 2. vagy 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az melatonin-analógként N-acetil-szerotonint tartalmaz.
  7. 7. Az 1., 2. vagy 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az melatonin-analógként 5-hidroxi-triptfolt tartalmaz.
  8. 8. Az 1., 2, vagy 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az melatonin-analógként 5-metoxi-triptofolt tartalmaz.
  9. 9. Az 1., 2. vagy 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az melatonin-analógként 6-hidroxi-melatonin-analógot tartalmaz.
  10. 10. Az 1., 2. vagy 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az melatonin-analógként Nacetil-, 5-hidroxi-, vagy 6-metoxi-triptamint tartalmaz.
  11. 11. Fogamzásgátlást biztosító kezelési eljárás azzal jellemezve, hogy hatóanyagként valamely (I) általános képletű, nőknél peteérést gátló hatású melatoninanalógot adunk peteérést inhibátló mennyiségben szülésre alkalmas korú nőknek ciklusos rendszerben napi adagok sorozatában, ahol a képletben
    Rb R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, vagy 1=1 szénatomos alkilcsoport,
    R2 jelentése hidrogénatom, hidroxi- vagy 1=1 szénatomos alkoxicsoport,
    A jelentése -OH vagy -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport, amelyben
    R5 jelentése hidrogénatom vagy 1=1 szénatomos alkilcsoport, azzal a feltétellel, hogyha A jelentése -NH-(CO)-R5 általános képletű csoport és R2 jelentése hidrogénatom, ez esetben R3 és R4 egyikének jelentése hidrogénatomtól eltérő.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelynek képletében R2 jelentése hidrogénatom vagy metoxicsoport.
  13. 13. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelynek képletében R2 jelentése hidrogénatom.
  14. 14. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelynek képletében A jelentése hidroxilcsoport.
  15. 15. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy melatonin-analógként 5-hidroxi-triptofolt alkalmazunk.
  16. 16. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy melatonin-analógként 5-metoxi-triptofolt alkalmazunk.
  17. 17. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelynek képletében A jelentés -NH(COj-R5 általános képletű csoport,
  18. 18. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy melatonin-analógként N-acetil-szerotonint alkalmazunk.
  19. 19. A 17. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy melatonin-analógként Ν-acetil-, 5-hidroxi-, 6-metoxi-triptamint alkalmazunk.
  20. 20. A 17. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy melatonin-analógként 6-hidroxi-melatonin-analógot alkalmazunk.
  21. 21. A 21. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy napi dózisként mintegy 2 - mintegy 1000 mg melatonin-analóg-analógot adagolunk 70 kg testsúlyra számítva.
  22. 22. A 21. igénypont szerinti készítmény, azzal jel7
    HU 210 342 A9 lemezve, hogy napi dózisként mintegy 30 - mintegy 500 mg melatonin-analóg-analógot adagolunk 70 kg testsúlyra számítva.
  23. 23. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a melatonin-analógot egy progesztogénnel kombinálva adagoljuk.
  24. 24. A 23. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a melatonin-analógot mintegy 2 - mintegy 1000 mg/70 kg testtömeg napi dózisban és a progesztogént mintegy 7,5 - mintegy 2500 pg/70 kg testtömeg napi dózisban adagoljuk a kezelés minden napján.
  25. 25. A 24. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a progesztogént mintegy 7,5 pg - mintegy 600 pg/70 kg testtömeg dózisban adagoljuk a kezelés minden napján.
  26. 26. A 25. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a progesztogénként noretindront, norgestrelt, klórmadinon-acetátot, noretinodrelt, medroxiprogesteron-acetátot, megesterol-acetát-linestrenolt, kvingestront, noretindron-acetátot, etinodiol-acetátot, levonorgestrelt, desogestralt vagy dimetisteront adagolunk.
  27. 27. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a melatonin-analógot ösztrogénnel kombinálva adagoljuk.
  28. 28. A 27. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a melatonin-analógot mintegy 2 - mintegy 1000 mg/70 kg testtömeg napi dózisban, az ösztrogént mintegy 2 pg - mintegy 100 pg/70 kg testtömeg napi dózisban adagoljuk a kezelés minden napján.
  29. 29. A 28. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a melatonin-analógot mintegy 30 mintegy 500 mg/70 kg testtömeg napi dózisban, az ösztrogént mintegy 10 pg - mintegy 50 pg/70 kg testtömeg napi dózisban adagoljuk a kezelés minden napján.
  30. 30. A 27. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy melatonin-analóggal és ösztrogénnel kombinálva egy progesztogént adunk.
  31. 31. A 30. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a melatonin-analógot mintegy 2 - mintegy 1000 mg/70 kg testtömeg napi dózisban, a progesztogént mintegy 7,5 pg - mintegy 2500 pg/70 kg testtömeg napi dózisban adagoljuk a kezelés minden napján.
  32. 32. A 27. vagy 30. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ösztrogénként etinil-östradiolt, mestranolt, östradiolt, östront, östriolt, dietilstilbestrolt, kvinestradiolt vagy östron-szulfátot adagolunk.
  33. 33. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a kezelést orálisan végezzük.
  34. 34. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a kezeléshez fiziológiásán megfelelő vivőanyaggal készült intravénás injekciót alkalmazunk.
  35. 35. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a kezeléshez implantátum készítményt alkalmazunk.
  36. 36. Fogamzásgátló kezelési eljáráshoz alkalmas anyag vagy készítmény, azzal jellemezve, hogy az anyag vagy készítmény valamely (I) általános képletű, peteérést gátló hatású melatonin-analógot tartalmaz, ahol a képletben
    R1; R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, vagy 1^4 szénatomos alkilcsoport,
    R2 jelentése hidrogénatom, hidroxi- vagy 1^1 szénatomos alkoxicsoport,
    A jelentése -OH vagy -NH-(C0)-R5 általános képletű csoport, amelyben
    R5 jelentése hidrogénatom vagy 1^1 szénatomos alkilcsoport, azzal a feltétellel, hogyha A jelentés -NH-(C0)-R5 általános képletű csoport, valamint Rj és R5 jelentése egyaránt metilcsoport és R2 jelentése hidrogénatom, ez esetben R3 és R4 egyikének jelentése hidrogénatomtól eltérő', ahol a kezelési eljárásnál ciklusos rendszerben fenti anyagot vagy készítményt adjuk a peteérést inhibitáló dózisban napi dózisok sorozatában szülésre alkalmas korú nőknek.
  37. 37. Új kezelési eljárás fogamzásgátlás biztosítására, azzal jellemezve, hogy lényegében a fentiek szerint járunk el.
  38. 38. Új fogamzásgátló készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény lényegében a fenti komponenseket tartalmazza.
    HU 210 342 A9
    Int. Cl.6: A 61 K 31/40
    HU 210 342 A9
    Int. Cl.6: A 61 K 31/40
    HU 210 342 A9
    Int. Cl.6: A 61 K 31/40
    HU 210 342 A9
    Int. Cl.6: A 61 K 31/40
    HU 210 342 A9
    Int. Cl.6: A 61 K 31/40
    Kiadja az Országos Találmányi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Gyurcsekné Philipp Clarisse osztályvezető ARCANUM Databases - BUDAPEST
HU94P/P00017P 1989-05-17 1994-08-29 Pharmaceutical compositions for contraception HU210342A9 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US35301989A 1989-05-17 1989-05-17

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU210342A9 true HU210342A9 (en) 1995-03-28

Family

ID=23387406

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU905255A HUT60134A (en) 1989-05-17 1990-05-17 Process for producing contraceptive pharmaceutical compositions comprising melatonin derivatives
HU94P/P00017P HU210342A9 (en) 1989-05-17 1994-08-29 Pharmaceutical compositions for contraception

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU905255A HUT60134A (en) 1989-05-17 1990-05-17 Process for producing contraceptive pharmaceutical compositions comprising melatonin derivatives

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0472628A1 (hu)
JP (1) JPH05500207A (hu)
KR (1) KR920700637A (hu)
CN (1) CN1047974A (hu)
CA (1) CA2056364C (hu)
DD (1) DD300071A5 (hu)
EG (1) EG19554A (hu)
FI (1) FI915395A0 (hu)
HU (2) HUT60134A (hu)
MW (1) MW6691A1 (hu)
NZ (1) NZ233697A (hu)
OA (1) OA09562A (hu)
PT (1) PT94074A (hu)
WO (1) WO1990014084A1 (hu)
ZA (1) ZA903811B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1993007870A1 (en) * 1991-10-18 1993-04-29 Alza Corporation Device for the transdermal administration of melatonin
JP4745491B2 (ja) * 2000-10-11 2011-08-10 株式会社明治 インドール長鎖アルコール及びこれを含有する医薬
US7407983B2 (en) 2002-02-13 2008-08-05 Meiji Dairies Corporation Indole derivatives substituted with long-chain alcohols and medicaments containing them
CN111849934B (zh) * 2019-04-26 2022-06-03 西南大学 粤桑大十n-乙酰-5羟色胺氧甲基转移酶及其应用

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4614807A (en) * 1984-10-04 1986-09-30 Eli Lilly And Company 6,7-dihalomelatonins
ZA88498B (en) * 1987-02-02 1989-10-25 Lilly Co Eli Alkylmelatonins
US4855305A (en) * 1987-03-23 1989-08-08 Applied Medical Research Compositions and methods of effecting contraception utilizing melatonin

Also Published As

Publication number Publication date
MW6691A1 (en) 1993-07-14
EP0472628A1 (en) 1992-03-04
CA2056364C (en) 2002-08-20
HUT60134A (en) 1992-08-28
PT94074A (pt) 1991-01-08
WO1990014084A1 (en) 1990-11-29
NZ233697A (en) 1996-12-20
DD300071A5 (de) 1992-05-21
JPH05500207A (ja) 1993-01-21
HU905255D0 (en) 1992-01-28
ZA903811B (en) 1991-03-27
FI915395A0 (fi) 1991-11-15
KR920700637A (ko) 1992-08-10
CA2056364A1 (en) 1990-11-18
CN1047974A (zh) 1990-12-26
EG19554A (en) 1995-06-29
OA09562A (en) 1993-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0354921B1 (en) Use of melatonin for the manufacture of a contraceptive composition
EP0911029B1 (en) Ultra low dose oral contraceptives with less menstrual bleeding and sustained efficacy
HU211931A9 (en) Two-stage contraception system and method using an estrogen and a progestin
CZ420597A3 (cs) Farmaceutický kombinovaný preparát, souprava a způsob pro hormonální antikoncepci
CZ288062B6 (cs) Přípravek pro ženskou antikoncepci
SK124396A3 (en) Combined hormonal contraception pharmaceutical preparation
US20030018018A1 (en) Ultra low dose oral contraceptives with sustained efficacy and induced amenorrhea
EP0479867B1 (en) Compositions useful as contraceptives in males
HU210342A9 (en) Pharmaceutical compositions for contraception
HU194494B (en) Process for producing synergistic contraceptive compositions
CZ294325B6 (cs) Souprava pro předcházení oplodnění
AU644367B2 (en) Use of melatonin derivatives for effecting contraception
RU2067001C1 (ru) Способ снижения риска заболевания раком молочной железы
NZ244997A (en) Use of melatonin derivatives for contraception
CA3234836A1 (en) Contraceptive regimen including reduced level of estrogen
IL94411A (en) Compositions comprising an analog of melatonin in combination with progestogen and/or estrogen for effecting contraception
JP2007197459A (ja) 月経の出血を少なくし維持された効力を持つ超低投与量避妊薬