HU209167B - Method for forming well of small depth - Google Patents

Method for forming well of small depth Download PDF

Info

Publication number
HU209167B
HU209167B HU91426A HU42691A HU209167B HU 209167 B HU209167 B HU 209167B HU 91426 A HU91426 A HU 91426A HU 42691 A HU42691 A HU 42691A HU 209167 B HU209167 B HU 209167B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
liner
well
tube
pressure
cement milk
Prior art date
Application number
HU91426A
Other languages
English (en)
Other versions
HU910426D0 (en
HUT60799A (en
Inventor
Gusztav Dicsoe
Original Assignee
Dicsoe
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dicsoe filed Critical Dicsoe
Priority to HU9301525A priority Critical patent/HU212384B/hu
Priority to HU91426A priority patent/HU209167B/hu
Publication of HU910426D0 publication Critical patent/HU910426D0/hu
Publication of HUT60799A publication Critical patent/HUT60799A/hu
Publication of HU209167B publication Critical patent/HU209167B/hu

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A20/00Water conservation; Efficient water supply; Efficient water use

Landscapes

  • Earth Drilling (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás, előnyösen műanyag csővel épített kút palástcementezésére, főleg ismert módon elkészített, iránycsővel, béléscsőrakattal ellátott kutak esetében az iránycső és a béléscsőrakat, valamint a kútfurat palástja és a béléscsőrakat közötti tér kicementezésének megvalósítására.
Közismert, hogy a fúrt kutak esetében a vízkutak egy folyadékadó rétegbe, vagy egy folyadékadó rétegcsoportba vannak kialakítva és csak az azonos hidrosztatikus nyomású, vagy közel azonos hidrosztatikus nyomású réteg készletét lehet egy kúttal a felszínre hozni. Ezért szükséges, hogy fúrt kutak esetében, ahol a furat készítése során több különböző talajszerkezetű rétegen halad át, azok a talajrétegek, amelyek nem vízadóak, kellőképpen szigetelve legyenek, a szigetelés nyomásálló legyen, ugyanis csak így biztosítható a vízadó rétegekből való folyamatos vízkitermelés. A különböző szerkezeti kiképzéssel felszerelt kutak esetében, ahol általában a kész furat béléscsőrakattal van ellátva ez a szigetelés palástcementezéssel történik, melynek során a béléscsőrakat és a kút fala között kialakuló gyűrűs teret cementtejjel töltik ki és azt ott megszilárdulni hagyják. A palástcementezést cementezőszelepen keresztül injektáló nyomásközvetítő szerkezettel kell végezni, vagy ejtőcsővel kell a gyűrűsteret feltölteni.
Ismert a 198 312 számú magyar szabadalom, amely eljárás vízkitermelő kút kialakítására és vízsugaras bontófej az eljárás foganatosításához. Ebben az eljárásban is a kút fúrását béléscsőrakat védelme mellett a vízadó réteg felső határáig végzik el, ezután a fúrólyuk fala és a béléscsőrakat között, illetve a csőrakat környezetében palást és sarucementezést készítenek, és e művelettel egyidejűleg kaverna fedőboltozatot képeznek ki. A palástcementezés során a cementtej nyomása a béléscsőraktot sugár irányban terheli. Ezt a terhelést, amely valójában a béléscsőrakatra ható külső nyomás, és nagysága a mélységgel arányos, a béléscsőnek fel kell vennie, és ellen kell állnia, ezért azt megfelelően szilárd anyagból, és megfelelő méretekkel, főleg falvastagsággal kell alkalmazni.
A 188 121 számú magyar szabadalom fúrt kút, főleg víztermelő kút, cementező- és homokbevezető szelep fúrt kúthoz, ezekhez nyomásközvetítő berendezés, valamint eljárás fúrt kút kialakítására. E találmány szerinti megoldásban az első gyűrűs teret, tehát a lyukfal és a technikai rakat közötti teret cementezőszelepen keresztül, nyomásközvetítő berendezés közbeiktatásával cementtej besajtolásával, cementtejjel töltik ki, majd megszilárdulni hagyják.
Ez az eljárás szakaszonként megismételhető rétegelzáró szelepek közbeiktatásával, és lehetőség van arra, hogy a cementtej besajtolását csak a furat egy bizony szakaszán végezzék el, így csak egy adott függőleges csőszakasz palástcementezésére kerüljön sor. Ebben az eljárásban amikor a palástcementezési eljárásra kerül sor, a béléscsőrakatra kívülről vízszintes értelmű, sugárirányú hidrosztatikus nyomás hat, amely mindig merőleges a cső külső felületére. Ebben az esetben a nyomás nagysága az alkalmazott sajtolóberendezéstől függ·
Ismert a 3 034992 számú német szabadalom, ahol a béléscsőrakat és a termelőcső közötti térbe tömítést helyeznek el, így növelve a kútban lévő búvárszivattyú szívó hatását. Ebben a megoldásban nincs megoldva a felső nem vízadó rétegek szigetelése, a kútfurat fala és a béléscsőrakat között.
Fent idézett szabadalmak szerinti eljárásoknak közös és igen jelentős hátránya, hogy a palástcementezés során a béléscsőrakatra nyomás hat. Ez a nyomás amely egyrészt a sajtolóberendezés nyomásából, másrészt a mélységgel arányos folyadéknyomásból adódik, hosszú ideig, vagyis a sajtolás és/vagy feltöltéstől kezdve a cementtej megszilárdulásáig hat, és a béléscsőrakatot oly módon veszi igénybe, hogy annak palástjában nyomóerő keletkezik. Ezt a nyomást csak erős, főleg acél anyagból készülő csövek képesek felvenni anélkül, hogy a palástcementezési eljárás során eltörjenek. Ezért a fenti szabadalmak szerinti eljárások közös hátránya, hogy nem lehet alkalmazni könnyű, olcsó - például előnyösen műanyagból készült - csövekkel készített bélécsőrakatok esetében.
Jelen találmány célja a fenti hátrányok kiküszöbölése, és olyan palástcementezési eljárás kialakítására, melynek során az elkészített béléscsőrakaton belül alkalmazott nyomással, amely mindig egyenlő a külső nyomással, ki lehet küszöbölni azt, hogy a béléscsőrakat nyomásnak és ebből eredő belső igénybevételnek legyen kitéve, és így az ismert megoldásoknál egyszerűbben, jobban, biztonságosabban és gazdaságosabban valósítható meg a kútfurat palástja, és a béléscsőrakat, valamint az iránycső és a béléscsőrakat közötti gyűrűs tér palástcementezése.
A találmány tehát eljárás, előnyösen műanyag csővel épített kút palástcementezésére, melynek során ismert módon elkészített kútfuratban a béléscsőrakat és az iránycső közötti, valamint a béléscsőrakat vagy béléscső és a lyukfal közötti gyűrűs térben palástcementezéssel cementpalástot készítünk.
A találmány lényege abban van, hogy a béléscsőrakatot és a gyűrűs teret öblítőfolyadékkal feltöltjük, és a béléscsőrakatot nyomásállóan lezárjuk, majd visszacsapószelepet juttatunk le fúrócsővel a béléscsőrakatot felül nyomásállóan lezáró tömszelencén keresztül a béléscsőrakat sarujáig, és a visszacsapó szelepen keresztül cementtejet juttatunk nyomáson a fúrólyuk aljára mindaddig, míg a cementtej a béléscső és a lyukfal, majd az iránycső és a béléscsőrakat között felfelé, a felszínen megjelenik, majd a gyűrűs teret kitöltő cementtejet a nyomás megszűntéig szilárdulni hagyjuk, végül pedig öblítőfolyadékkal a béléscsőrakat megnyitása után a kutat átmossuk.
A találmány tehát azon a felismerésen alapul, hogyha kút palástcementezését oly módon hajtjuk végre, hogy az eljárás során mindvégig azonos nyomást működtetünk a béléscső vagy béléscsőrakat külső és belső oldalán, amely nyomások egymást egyensúlyozzák, és ily módon elkerüljük azt, hogy a béléscső anyagában belső igénybevételek keletkezzenek a palástcementezési eljárás alatt, akkor kis szilárdságú anyagokból például műanyagokból - is készíthető a béléscső.
HU 209 167 Β
A találmány szerinti eljárás a hagyományos kútfúró eljárások technológiai folyamatának egyik része, ahhoz jól illeszkedik. így a palástcementezés az iránycső elhelyezése, a kút fúrása, és a béléscsőrakat elhelyezése után kezdődik azzal, hogy a béléscsőrakatot és a gyűrűs teret amely a béléscsőrakat és a kútfurat közötti üreg - öblítőfolyadékkal feltöltjük. A feltöltést a béléscsőrakaton keresztül végezzük, és amikor az öblítőfolyadék a kút fala és béléscsőrakat, majd az iránycső és a béléscsőrakat között felfelé áramolva megjelenik a felszínen, a feltöltést befejezzük. Ekkor a béléscsőrakat belül, és a gyűrűs tér is teljes egészében fel van töltve öblítőfolyadékkal. Ezután a béléscsőrakatot nyomásállóan lezárjuk nyomócsővel és tömszelencével felszerelt szerkezettel, és ezen a tömszelencén keresztül fúrócsővel a béléscsőrakat aljáig lejuttatjuk a visszacsapószelepet. A fúrócsövet a tömszelencével ugyancsak nyomásállóan rögzítjük. A fúrócső beszerelése után a fúrócső felső, a béléscsőrakatot nyomásállóan lezáró szerkezetből kiálló végéhez csatlakoztatjuk a cementtejet szolgáltató berendezést, és megkezdjük a cementtej nyomáson történő lejuttatását. A nyomás alatt álló cementtej a fúrócsövön át a visszacsapószelepen keresztül a kút alján szétáramlik, és a nyomás hatására a felszín felé igyekszik. Mivel a béléscső belseje is és a béléscső és a kútfal közötti gyűrűs tér is öblítőfolyadékkal van feltöltve, de a béléscső felől le van zárva, a gyűrűs tér viszont a szabad térbe torkollik, a cementtej áramlási iránya a visszacsapószeleptől csak a gyűrűs tér felé alakul ki. Lényeges azonban, hogy miközben a cementtej csak a gyűrűs tér felé, majd a gyűrűs térben a felszín felé irányul, közben nyomása nem csak a béléscső külső falára, hanem az öblítőfolyadék közvetítésével és a lezárószerkezetre szerelt nyomásmérővel ellenőrizhetően annak belső falára is hat. Miközben a palástcementezést végezzük, a cementtej mennyisége és nyomása addig nő, míg a gyűrűs tér teljesen megtelik cementtejjel, megjelenik az iránycső és a béléscsőrakat között a felszínen. Ekkor a cementtej lejuttatását befejezzük. Abból a célból, hogy a fúrócsőben ne maradjon cementtej - ugyanis ennek megkötése a fúrócsőben annak tönkremeneteléhez vezet - ismét öblítőfolyadékot nyomunk a fúrócsőbe.
Ezen öblítőfolyadéknak a mennyiségét előre kiszámítjuk, és miután a teljes szükséges mennyiséget lejuttattuk, a nyomóvezetéken lévő tolózárat elzárjuk. Ekkor a fúrócsőben és a béléscsőrakatban öblítőfolyadék van, a gyűrűs térben pedig cementtej. A cementtej nyomása az öblítőfolyadék közvetítésével a béléscsőrakat belső oldalára is hat, így a béléscsőrakat anyagának igénybevétele elenyésző. A cementtej megszilárdulását megvárjuk, ezt a béléscsőrakatot lezáró szerkezet nyomásmérőjén a nyomás csökkenése jelzi. Amikor a belső nyomás megszűnik, a cementtej megszilárdult, és a palástcementezést befejeztük. Ekkor a fúrócsövet kiszereljük a béléscsőből, az öblítőfolyadékot is eltávolítjuk, majd a kút építését az ismert módon folytatjuk.
A találmány szerint előnyös, ha a béléscsőrakatot műanyag csőből készítjük.
Előnyös az is, ha az öblítőfolyadék sűrűsége legfeljebb 1,2 g/cm3.
A találmány szerinti eljárásnak jelentős előnyei vannak. Hatásosan, gyorsan, egyszerűen, pontosan, gazdaságosan végezhető el kút palástcementezése. Fontos előny, hogy a palástcementezés során nem alakul ki olyan jellegű nyomás, amely a béléscsőrakatot terheli, így annak szilárdsági tulajdonságai nem lényegesek. Ennek eredményeképpen lehetőség nyílik olcsó, egyszerűen kezelhető, nem korrodáló műanyag csövek, főleg PVC csövek alkalmazására.
A találmány lényegét egy megvalósítási példa kapcsán a mellékelt ábra segítségével mutatjuk be, ahol az
- 1. ábra a kút függőleges metszete az eljárás befejezése előtti állapotban a cementtej megszilárdulása alatti időszakban
Az 1. ábrán a találmány szerinti kiviteli példán 5 kútfuratban az iránycső és 2 béléscsőrakat, valamint 3 palástcementezés van ábrázolva. A 2 béléscsőrakatot, nyomásállóan zárjuk le, a 12 lezárószerkezeten 13 nyomásmérőt és 14 tömszelencét szerelünk. A 14 tömszelencén keresztül juttatjuk le 4 talpig a 2 béléscsőrakatot kitöltő 15 öblítőfolyadékon keresztül 6 fúrócső végén lévő 11 visszacsapó szelepet. A 6 fúrócsőhöz csatlakoztatjuk a cementezőberendezést, tolózár közbeiktatásával. A 6 fúrócsövön és a 11 visszacsapószelepen keresztül a 4 talpig nyomjuk nyomáson aló cementtejet, amely a 2 béléscsőrakat és az 1 iránycső között a felszínig áramlik. A 16 cementtejnek az 1 iránycső és a 2 béléscsőrakat között a felszínén való megjelenésekor a 16 cementtej lenyomását abbahagyjuk, és a 6 fúrócsövet 15 öblítőfolyadékkal kimossuk. A 13 nyomásmérő ellenőrzésével addig várunk, míg a 16 cementtej megszilárdulását a nyomás megszűnése jelzi. Ekkor a 2 béléscsőrakatot lezáró 12 lezárószerkezetet eltávolítjuk, a 6 fúrócsövet kiemeljük az 5 kútfuratból, és a 15 öblítőfolyadékot is kiszivattyúzzuk. Ezután a kút kiépítését az ismert módon folytatjuk. Ebben a megvalósítási formában az öblítőanyag sűrűsége 1, 2 g/cm3, és a béléscsőrakatot célszerűen PVC-ből készítjük.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás, előnyösen műanyag csővel épített kút palástcementezésére, amelynek során ismert módon kútfuratban, a béléscsőrakat és az iránycső közötti, valamint a béléscsőrakat, vagy béléscső és a kútfurat közötti gyűrűs térben palástcementezéssel cementpalástot készítünk, azzal jellemezve, hogy a béléscsőrakat (2) és a kútfurat (5) közötti gyűrűs teret öblítőfolyadékkal (15) feltöltjük és a béléscsőrakatot (2) nyomásállóan lezárjuk, majd visszacsapószelepet (11) juttatunk le fúrócsővel (6), a béléscsőrakatot (2) felül nyomásállóan lezáró tömszelencén (14) keresztül a béléscsőrakat (2) sarujáig és a visszacsapószelepen (11) keresztül cementtejet (16) juttatunk nyomáson a kútfurat (5) aljára, mindaddig, míg a cementtej (16) a béléscsőrakat (2) és a kútfurat (5) közötti gyűrűs térben felfelé áramolva a felszínen megjelenik, majd a gyűrűs teret kitöltő cementtejet (16) a nyomás megszűntéig szilár3
    HU 209 167 Β dúlni hagyjuk, végül pedig öblítő folyadékkal a béléscsőrakat (2) megnyitása után a kutat átmossuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a béléscsőrakatot (2) műanyag csőből készítjük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az öblítőfolyadék (15) sűrűségét legfeljebb 1,2 g/cm3 értékre állítjuk be.
HU91426A 1991-02-08 1991-02-08 Method for forming well of small depth HU209167B (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9301525A HU212384B (en) 1991-02-08 1991-02-08 Method for deepening of a driven well
HU91426A HU209167B (en) 1991-02-08 1991-02-08 Method for forming well of small depth

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU91426A HU209167B (en) 1991-02-08 1991-02-08 Method for forming well of small depth

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU910426D0 HU910426D0 (en) 1991-08-28
HUT60799A HUT60799A (en) 1992-10-28
HU209167B true HU209167B (en) 1994-03-28

Family

ID=10949550

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU91426A HU209167B (en) 1991-02-08 1991-02-08 Method for forming well of small depth
HU9301525A HU212384B (en) 1991-02-08 1991-02-08 Method for deepening of a driven well

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9301525A HU212384B (en) 1991-02-08 1991-02-08 Method for deepening of a driven well

Country Status (1)

Country Link
HU (2) HU209167B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106320435A (zh) * 2016-11-28 2017-01-11 新疆新工勘岩土工程勘察设计院有限公司 一种洗井装置

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106320435A (zh) * 2016-11-28 2017-01-11 新疆新工勘岩土工程勘察设计院有限公司 一种洗井装置
CN106320435B (zh) * 2016-11-28 2018-08-17 新疆新工勘岩土工程勘察设计院有限公司 一种洗井装置

Also Published As

Publication number Publication date
HU910426D0 (en) 1991-08-28
HU212384B (en) 1996-06-28
HUT60799A (en) 1992-10-28
HU9301525D0 (en) 1993-09-28
HUT63898A (en) 1993-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2621742A (en) Apparatus for cementing well liners
CN108301857B (zh) 岩石锚栓
US7013971B2 (en) Reverse circulation cementing process
CN110259383B (zh) 一种前进式钻注一体装置及使用方法
AU623348B2 (en) Apparatus and method for improving the integrity of coupling sections in high performance tubing and casing
US11851976B2 (en) Punch and inject tool for downhole casing and method for use thereof
CA2280034A1 (en) Tool and method for removing excess cement from the top of a liner after hanging and cementing thereof
US3359742A (en) Method and apparatus for securing anchorage in loose and compact ground
CN111271105A (zh) 一种岩土工程分段式中空注浆锚索及注浆方法
JP5942161B1 (ja) 地盤注入工法および地盤注入装置
WO2021107785A1 (en) Actively controlled bailer
US20150308220A1 (en) Sealing device and method for sealing fractures or leaks in wall or formation surrounding tube-shaped channel
HU209167B (en) Method for forming well of small depth
JP2838390B2 (ja) ストレーナー管およびその設置工法並びにストレーナー管を用いた薬液注入工法
EP0584183A1 (en) A rock or concrete injection method and a device for performing the method
AU746551B2 (en) Device for a rock wall
JP4546630B2 (ja) サプライリタ−ン式孔埋めパッカ−及びボ−リング孔充填閉塞施工方法
US158865A (en) Improvement in making artesian and other wells
JPH089862B2 (ja) 薬液注入工法
JPH0468109A (ja) 水平スリーブ注入工法
JPS6156364B2 (hu)
CN212774391U (zh) 一种煤矿巷道内瓦斯抽采装置及其注浆部件
CN218581626U (zh) 一种围岩塑性区的锚杆装置
CN114109297B (zh) 分级注水泥方法
JP3818572B2 (ja) 注入工法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee