HU208401B - Process for producing pharmaceutical composition containing plant extracts - Google Patents

Process for producing pharmaceutical composition containing plant extracts Download PDF

Info

Publication number
HU208401B
HU208401B HU269589Q HU269589Q HU208401B HU 208401 B HU208401 B HU 208401B HU 269589 Q HU269589 Q HU 269589Q HU 269589 Q HU269589 Q HU 269589Q HU 208401 B HU208401 B HU 208401B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pharmaceutical composition
acne
plant extracts
containing plant
skin
Prior art date
Application number
HU269589Q
Other languages
English (en)
Other versions
HUT59831A (en
Inventor
Laszlo Koevi
Original Assignee
Laszlo Koevi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laszlo Koevi filed Critical Laszlo Koevi
Priority to HU269589Q priority Critical patent/HU208401B/hu
Publication of HUT59831A publication Critical patent/HUT59831A/hu
Publication of HU208401B publication Critical patent/HU208401B/hu

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás növényi anyagok kivonatát tartalmazó, pattanásos, gyulladásos bőrfelület külsőleges kezelésére alkalmas gyógyászati készítmény előállítására.
A találmány szerinti készítmény visszaállítja a fagygyúmirigyek természetes működését, így alkalmas a faggyúmirigyek faggyúzsír túltermelésének leállítására.
A faggyúmirigyek faggyú túltermelése miatt a szőrtüszőből a faggyú nem tud ürülni. Körülötte baktériumok szaporodnak el, aminek következtében pirosság, duzzadtság, esetleg gennyesedés lép fel.
Ismeretesek olyan kezelési eljárások, amelyek az Akne vulgáris tüneti kezelését oldják meg. A kezelés történhet antiszeptikus anyag külsőleges alkalmazásával vagy kozmetikai beavatkozással. Mindkét kezelési mód hátránya, hogy alkalmazásukkal nem lehet természetes módon leállítani a faggyúmirigyek faggyúzsír túltermelését.
Antiszeptikus kezelésre a legelterjedtebb és a leghatékonyabb antiszeptikus hatóanyagokat tartalmazó Suspenzio Antiseborrhoica Fo-No készítményt alkalmazzák, amely azonban szintetikus hatóanyagokat tartalmaz. Ezen kezelés hátránya, hogy szárításos hatásmechanizmusú, a bőrfelületet nagymértékben kiszárítja és a hámréteget károsítja. Az antiszeptikus hatóanyag másik hátrányos tulajdonsága, hogy mellékhatásként allergiát okozhat.
A kozmetikai kezelés során a faggyúmirigyek túltermeléséből származó faggyúzsír fölösleget kinyomással távolítják el. Ezzel az eljárással nem állítják le az aknés (pattanásos, gyulladásos) folyamatot. A bőrfelületen a pattanások rendszerint kiújulnak. Az ismételt kinyomkodásos kezelések hatására sebhelyek és mély hegek keletkezhetnek.
Kozmetikai célokra ősidők óta ismert bizonyos növények gyógyító, ápoló hatása. A szintetikus készítmények mellett egyre inkább előtérbe kerül a természetből származó gyógynövény alapú kozmetikumok, gyógykozmetikumok használata. Ezek egy része a célzottan megválasztott gyógynövények általános regeneráló, tápláló, mikrocirkulációt rendező, nyugtató stb. hatását kamatoztatja, míg másik része bizonyos kóros folyamatok megállítását, a rendeződött állapot stabilizálását, ezzel a recidivák megelőzését, általános prevenciót is célul tűzi ki, illetve garantálja. A találmány szerinti készítmény ez utóbbi csoportba sorolható.
A serdülőkori vagy pattanásos, gyulladásos bőrfelületek kezelésére már kaphatók hazai készítmények is (pl. Milla-trió, különböző Bionett készítmények stb.). A találmány szerinti készítmény azonban választékbővítést jelent és alkalmazásával árnyaltabb biológiai hatás érhető el.
A találmány célja olyan gyógyhatású készítmény előállítása, amely megelőzi és/vagy leállítja a pattanásos, gyulladásos tünetekkel járó folyamatot anélkül, hogy nemkívánatos mellékhatása lenne.
A találmány szerinti készítmény előállítására végzett kísérletek során azt tapasztaltam, hogy bizonyos gyógynövények kivonatából készült speciális, új összetételű kompozícióval árnyaltabb és jobb biológiai hatást lehet elérni a pattanásos, gyulladásos bőrfelületek kezelésére, mint az eddig ismertté vált készítményekkel.
A találmány szerinti készítményhez használt gyógynövényeket, azok biológiailag aktív anyagait és gyógyhatását az alábbiakban részletezem:
7. Kamilla virágzat (Chamomillae anthodium)
A Chamomillae anthodium a Matricaria recutita I. (Asteraceae) virágzata.
A kamillavirágzat biológiailag aktív anyaga az illóolaj (0,4%, Ph. Hg. VII.), amelynek legfontosabb összetevői a kamazulén, α-biszabolol, biszabololoxidok és a poliacetilén típusú cisz/transz/-en-in-dicikloéterek.
A kamazulén szárított drogban, vizes főzetben részben matricin nevű szeszkviterpén-y-lakton elővegyületként található.
Jelentős a drog flavonoid (apigenin-, luteolin-, patuletin-, kvercetin-glikozidok), kumarin (umbelliferon, herniarin)-tartalma, valamint a nyálka típusú poliszacharidok (glikoproteinek) mennyisége.
Külsőleg a kamillavirágzat főzetét, illetve készítményeit borogatásra, lemosószerként stb. kiterjedten alkalmazzák.
Helyi gyulladáscsökkentő hatásuk a különböző vegyületek komplex hatására vezethető vissza, ugyanis csökkentik a szervezet érzékenységét a szövetekből felszabaduló hisztaminnal szemben, serkentenek egyes immunbiológiai védőfolyamatokat. Ehhez járul a flavonoidok kapillárisokra kifejtett hatása (mikrocirkuláció javítása), a nyálkaanyagok önmagukban is gyulladáscsökkentő, bevonó, valamint az illóolaj, illetve egyes komponenseinek baktericid, fungicid tulajdonsága.
A flavonoidok helyi gyulladáscsökkentő hatását részletesen tanulmányozták modellkísérletekben, ahol az apigenin, luteolin és kvercetin kiemelkedő aktivitását igazolták és tisztázták hatásmechanizmusuk legfontosabb elemeit (membránstabilizálás, gyökbefogó, foszforilázA-, ciklooxigenáz-, lipoxigenáz-gátlás stb.).
A kivonószerként alkalmazott víz optimális oldószere a felsorolt hatóanyagok közül a hidrofil sajátságé flavonoid glikozidoknak, nyálkaanyagoknak, kumarinoknak. Kevésbé jól oldódnak vízben az illóolaj komponensei, kiváltképp a lipofilabb tulajdonságúak.
2. Édeskömény termés (Eoeniculi fructus)
A Foeniculi fructus a Foeniculum vulgare I. (Umbelliferae) termése.
Az édeskömény termés biológiailag aktív anyagai az illóolaj 2-6% (3% Ph. Hg. VII.)., melynek legfontosabb összetevői a transzanetol (40-50%), metilkavikol, ánizsaldehid. Tartalmaz 12-18% zsírosolajat, 4-5% cukrot, kb. 20% fehérjét.
Külsőleg antibakteriális, szekretolitikus, spazmolitikus hatása érvényesül.
Kísérletesen igazolták az édesköményben lévő illóolaj és anetol antiszeptikus, dezinficiáló tulajdonságát. Érdekes korai felhasználása volt az édeskömény főzetnek a szemvizekben való alkalmazása, újabban ödémacsökkentő hatását észlelték. Modellkísérletekben 100 mg/kg dózisban 36% ödémagátlást idézett elő.
HU 208 401 Β
Hasonló körülmények között az 5 mg/kg dózisú inometacin gátló hatása 45% volt.
A kivonószerként alkalmazott víz a felsorolt hatóanyagok közül mérsékelten oldja az illóolaj-komponenseket, ennek ellenére a vizes főzet igazoltan dezinficiáló hatású.
Diólevél (Juglandis folium)
A Juglandis folium a Juglans regia I. (Juglandaceae) levele.
A diólevél biológiailag aktív anyagai a cserzőanyagok (galluszsav, ellagsav, hidrolizáló cserzőanyagok), kávésav, flavonoid (kvercetin, kempferol)-glikozidok, juglon, hidrojuglon (utóbbi könnyen juglonná oxidálódik), kevés illóolaj (fő komponensei szeszkviterpének), C-vitamin.
Cserzőanyag-tartalmánál fogva külsőleg borogatóként, bőrfrissítőként; sebgyógyulás elősegítésére, öszszehúzó, edző tulajdonságánál fogva alkalmazzák. Homeopata gyógyászatban a szem hurutos megbetegedéseinél lemosóként használják.
Igen sokoldalú belsőleg, teakeverékekben való alkalmazása is.
A cserzőanyagok és a fehérje kölcsönhatásán alapuló, a már részleteiben ismert reakció a sokoldalú biológiai hatás oka. Optimális molekulaméret és koncentráció esetén jól szabályozható kölcsönhatásról van szó, amely különösen alkalmassá teheti gyógykozmetikumokban való alkalmazásra. A juglon, mint növényi kínon alleopathiás hatású (gátolja egyes növények növekedését), adatok léteznek az izolált juglon antimikotikus és a növényi kivonatának enyhe tumorgátló hatásáról. Részt vesz a C-vitamin stabilizálásában (redox rendszer). A kivonószerként alkalmazott víz jó oldószere a biológiai aktivitás szempontjából lényeges polifenoloknak, flavonoidoknak, C-vitaminnak, mérsékelten oldja a juglont és az illóolajat.
Felhasznált irodalom:
Braun, H.: Heilpflanzen - Lexikon für Árzte und Apotheker, Gustav Fischer Verlag, Stuttgart (1968)
Brehman, I. I.: Az ember és a biológiailag aktív anyagok, Akadémiai Kiadó, Budapest (1978)
British Herbai Pharmacopoeia, Megaron Press Ltd. Bememouth (1983)
Carle, R„ Isaac, 0.: Fortschritte in dér Kamillenforschung in den Jahren 1974 bis 1984, Deutsche Apotheker Zeitung, Suppl. 2-8 (1985)
Carle, R.: Pflanzliche Antiphlogistica und Spasmolytica, Zeitschrift für Phytotherapie 9, 67-76 (1988)
Della Loggia R.: Lokálé antiphlogistische Wirkung dér Kamillen-Flavone, Deutsche Apotheker Zeitung, Suppl. 9-12 (1985)
Haas, H.: Phytopharmakotherapie, Therapiewoche, 30, 1051-1052(1986)
Hansel, R., Haas, H.: Therapie mit phytopharmakon, Springer Verlag, Berlin-Heidelberg-New York (1967)
Hetesi, E.: Gyógyszerész-doktori értekezés. Juglandis folium et ffuctus farmakognóziai jellemzése és korszerű minősítésének kidolgozása, Budapest (1987)
Hoppé, H. A.: Drogenkunde, 8. Aufl., de Gruyter, Berlin-New York (1975)
Kloss, J.: Back to Edén (Heeling Herbs, Home Remedies, 331, 361 (1971)
Knoll, J.: Gyógyszertan, Medicina, Budapest (1976)
List, P. H., Hörhammer (eds): Hager Handbuch Pharmazeutischen Praxis für Apotheker, Arzneimittel hersteller, Árzte und Medizinalbeamte, Springer Verlag, Berlin-Heidelberg-New York (1986)
Mascolo, N., Antore, G., Caparso, E: Biological screening of Italian medicinái plants fór anti-inflammatory activity, Phytotherapy Research 1, 1, 28-31 (1987)
Rácz, G., Laza, A., Coicin, E.: Gyógynövények, Ceres Könyvkiadó, Bukarest (1975)
Teuscher, E.: Pharmacognisie I.—II.—III., Akademie Verlag, Berlin (1984)
Verzámé-Petri, G.: Farmakognózia, Medicina, Budapest (1982)
Weiss, R. E: Lehrbuch dér Phytotherapie 6ft Edn. Hippokrates Verlag, Stuttgart (1985)
A növényi anyagok kivonatát tartalmazó, pattanásos, gyulladásos bőrfelület külsőleges kezelésére, a faggyúmirigyek természetes működésének visszaállítására, a faggyúmirigyek faggyúzsír túltermelésének leállítására alkalmas gyógyászati készítményt a találmány szerint úgy állítjuk elő, hogy 5-70 g kamilla virágzatot, 2-30 g édeskömény termést, 2-30 g diólevelet 800-1200 g desztillált vízzel kivonatoljuk, majd
a) a kivonatok elegyéhez 0,5-3 g szorbinsavat keverünk, vagy
b) a kapott stabilizált oldatot 300-500 g nemionos emulgeálószerrel összekeverve ismert módon kenőcs formájú készítménnyé alakítjuk.
A találmány szerinti eljárással először a három drog hidrofil, biológiailag aktív anyagait tartalmazó készítményt állítjuk elő vizes, stabilizált oldatként.
Stabilizált oldat előállítása:
g kamilla virágzatot, 20 g édeskömény termést és 20 g diólevelet külön-külön 1000 g desztillált vízben szobahőmérsékleten (20 ’C) 1 órán át áztatjuk, majd üveg vagy zománcozott edényben forráspont hőmérsékletűre melegítjük és 2 percig befedve forraljuk, fél órán át állni hagyjuk, majd vékony vattarétegen leszűrjük.
Az így kapott kivonatokból (alapoldatok) stabilizált oldatot vagy kenőcsöt készíthetünk.
Stabilizált oldat előállítása:
600 g kamilla virágzat kivonatot, 200 g édeskömény termés kivonatot és 200 g diólevél kivonatot elegyítünk és az elegyben 1 g szorbinsavat, előnyösen melegítés közben feloldunk.
Kenőcs előállítása:
A fentiekben ismertetett módon előállított stabilizált oldat 600 g-jához 400 g nemionos emulgeálószert (Unguentum emulsificans nonionicum, Ph. Hg. VII.) adunk. Az alkotórészeket melegen (kb. 60 ’C-on), olvadt állapotban összekeverjük és a keverést kihűlésig folytatjuk. Az így kapott krémet 6 órán át pihentetjük, majd ismét összekeverjük.
A találmány szerint előállított készítmény kiemel3
HU 208 401 Β kedő biológiai aktivitását, gyógykozmetikai alkalmazhatóságát az összetevők speciális, komplex aktivitása eredményezi. Tapasztalatom szerint a felhasznált három gyógynövény együttes alkalmazása szinergetikus hatású kompozíciót eredményez, azaz az új készítmény hatásosabb, mint ha a drogokat külön-külön vagy alternálva két-két drogot együttesen alkalmaznánk.
A találmány szerinti készítmény különösen a serdülő korban jelentkező pattanásos, gyulladásos bőrbetegségek kezelésére alkalmazható eredményesen. Használatával jó eredmény érhető el a hosszú ideje tartó gyulladásos, pattanásos bőrfelület kezelésekor, a pattanások teljesen megszüntethetők.
A találmány szerint előállított készítmény hatóanyagai a bőrfelületbe hatolva bio-blokk hatást mutatnak. Ezen a hatáson a természetes hatóanyagoknak a faggyú túltermelést leállító hatását értjük. A hatóanyagok visszaállítják a faggyúmirigyek természetes működését. A készítmény antibakteriális hatású, fertőtleníti a bőrt, megakadályozza a gyulladást és/vagy a már kialakult gyulladást megszünteti. Rendszeres folyamatos alkalmazása megakadályozza a recidivákat és a sebhelyeket begyógyítja. A készítmény allergia ellenes, hatóanyagai és egyéb összetevői nem toxikusak. Alkalmazása során a bőr nem kívánt mértékű zsírosodása megszűnik, a készítménynek szárító hatása nincs. A gyulladás okozta fájdalmat enyhíti.
A találmány szerint előállított készítményt a bőrfelület letisztítása után - amelyet minden kezelés előtt el kell végezni, naponta két alkalommal, előnyösen reggel és este - kell felvinni a beteg bőrfelületre. A készítményt a teljes gyógyulás után is célszerű rendszeresen alkalmazni, mivel az antibakteriális hatás és a faggyúmirigyek természetes működése csak így tartható fenn.
A találmány szerinti készítmény hatékonysága bizonyítottan olyan mértékű, hogy a betegség fokától függően 2-4 hónapon belül teljesen simává teszi a bőrfelületet. Alkalmazható elsősorban az arc, de egyéb testfelületek kezelésére is.

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    Eljárás növényi anyagok kivonatát tartalmazó, pattanásos, gyulladásos bőrfelület külsőleges kezelésére, a faggyúmirigyek természetes működésének visszaállítására, a faggyúmirigyek faggyúzsír túltermelésének leállítására alkalmas gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy 5-70 g kamilla virágzatot, 2-30 g édeskömény termést, 2-30 g diólevelet 800-1200 g desztillált vízzel kivonatoljuk, majd
    a) a kivonatok elegyéhez 0,5-3 g szorbinsavat keverünk, vagy
    b) a kapott stabilizált oldatot 300-500 g nemionos emulgeálószerrel összekeverve ismert módon kenőcs formájú készítménnyé alakítjuk.
HU269589Q 1989-05-26 1989-05-26 Process for producing pharmaceutical composition containing plant extracts HU208401B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU269589Q HU208401B (en) 1989-05-26 1989-05-26 Process for producing pharmaceutical composition containing plant extracts

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU269589Q HU208401B (en) 1989-05-26 1989-05-26 Process for producing pharmaceutical composition containing plant extracts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT59831A HUT59831A (en) 1992-07-28
HU208401B true HU208401B (en) 1993-10-28

Family

ID=10960686

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU269589Q HU208401B (en) 1989-05-26 1989-05-26 Process for producing pharmaceutical composition containing plant extracts

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU208401B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT59831A (en) 1992-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6197305B1 (en) Anti-fungal compositions with prolonged activity
US5399349A (en) Treatment of acne
US5350774A (en) Therapeutic preparation for topical application to the skin
KR100893106B1 (ko) 발모용 조성물
HU202743B (en) Active ingredient composition comprising medicinal herb extracts, cosmetics comprising such active ingredient and process for producing medicinal and veterinary compositions
CN110946817A (zh) 天然草本女士私处专用皮肤黏膜消毒剂
US20040101577A1 (en) Composition for treating acne vulgaris and fabrication method
CN104983806B (zh) 一种治疗口腔疾病的中药组合物、制备方法及其应用
HU203668B (en) Cosmetic containing medicinal plants and process for producing composition against psoriasis
Ananthathavam et al. Treating periodontitis with the use of essential oil and herbs
WO2001085112A2 (en) Shaving cream formulations
EA033620B1 (ru) Лечебный состав для профилактики и лечения псориаза
CN100486636C (zh) 治疗牙齿敏感证的糊剂及其制备方法
JPH04124138A (ja) 皮膚外用剤
KR101211754B1 (ko) 천연 추출물을 함유하는 스트레스성 여드름 개선용 화장료 조성물
HU208401B (en) Process for producing pharmaceutical composition containing plant extracts
KR100892742B1 (ko) 여드름 치료용 피부 외용제 조성물
JPH04253917A (ja) 茵▲ら▼蒿(カワラヨモギ)、枇杷葉の配合外用剤
KR20060074038A (ko) 아토피성 피부염의 예방 효과를 가지는 조성물
RU2793183C1 (ru) Состав для ухода за волосами, способ его приготовления и способ применения инфуза для ухода за волосами
JP6853406B1 (ja) 抗毛嚢炎用外用組成物
US20230050858A1 (en) Methods and compounds for natural organic intensive skin repair and healing
KR100808418B1 (ko) 피부 수렴효과를 갖는 아선약, 계피, 지유, 연꽃, 제라늄추출물을 함유하는 화장료 조성물
Dhar et al. Medicinal Plants of India
WO1995006459A1 (en) Stable composition containing wheat sprout juice and process for producing it

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee