HU203337B - Process for producing zearalanol-6'-carbamat-ester derivatives and compositions containing them as active components - Google Patents

Process for producing zearalanol-6'-carbamat-ester derivatives and compositions containing them as active components Download PDF

Info

Publication number
HU203337B
HU203337B HU89190A HU19089A HU203337B HU 203337 B HU203337 B HU 203337B HU 89190 A HU89190 A HU 89190A HU 19089 A HU19089 A HU 19089A HU 203337 B HU203337 B HU 203337B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
zearalanol
formula
compound
preparation
compounds
Prior art date
Application number
HU89190A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT49339A (en
Inventor
Edward B Hodge
Original Assignee
Pitman Moore Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pitman Moore Inc filed Critical Pitman Moore Inc
Publication of HUT49339A publication Critical patent/HUT49339A/hu
Publication of HU203337B publication Critical patent/HU203337B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D313/00Heterocyclic compounds containing rings of more than six members having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/335Heterocyclic compounds having oxygen as the only ring hetero atom, e.g. fungichromin
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D417/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D415/00
    • C07D417/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D415/00 containing two hetero rings
    • C07D417/12Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for by group C07D415/00 containing two hetero rings linked by a chain containing hetero atoms as chain links

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pyrane Compounds (AREA)

Description

A találmány zearalanol-6’-karbamát-észter-származékok előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A találmány tárgya általában rezorcinsav-lakton (RAL)-szánnazékok és különösen zearalanol-6’-karbamát-észter-származékok előállítása. Ezek a vegyületek elsősorban kérődzők fejlődésének az elősegítésére használhatók.
A zearalenon és származékai alapvető rezorcinsavlakton (RAL)-vegyületek, amelyek kiindulási anyagok a találmány szerinti vegyületek előállításánál. A zearalenon a Gibberella zeae törzs tenyésztése útján állítható elő, amelyet a 3 196 019. számú USA-beli szabadalmi leírásban ismertetnek. A zearalenon, valamint nyitott gyűrűs és más származékai ismertek például a következő szakirodalmakból: Shipchandler, Heterocycles, 3/6/:471-520 (1975) és Hidy et al., Zearalenone and Somé Derivatives: Production and Bioligical Activities, Adv. Appl. Microbiol., 22:59-82 (1977).
A zearalenon kémiailag módosításra kerül számos változat előállítása céljából. A 3 239 348. számú USAbeli szabadalmi leírásban eljárást ismertetnek zearalenol előállítására zearalenonból a keton-karbonil-csoport redukálása útján. A 3 239 345. számú USA-beli szabadalmi leírásban eljárást írnak le zearalanol előállítására zearalenonból és zearalenolból a keton- karbonil-csoport és/vagy a makrociklusos gyűrű-kettőskötés redukálásával.
Ezek a vegyületek általában a kérődzők fejlődését segítik elő és csökkentik az érmozgató (vasmotor) tünetek súlyosságát, amely a nők havivérzésének a megszűnésével (menopausa) van kapcsolatban. Ezeknek a vegyületeknek a beadása azonban gyakran nehézségekkel jár és nem kívánt mellékhatásokkal párosul. Ezenkívül ezek a vegyületek nem olyan hatásosak, mint amennyire szükség lenne erre a célra. Éppen ezért állandóan igény van olyan vegyületekre, amelyek csökkentik a beadással járó nehézségeket, kevésbé toxikusak és kisebb a nem kívánt mellékhatásuk, ugyanakkor hatásosabbak az ismert vegyületeknél.
Ezeket a szükségleteket különböző származékok, különösen észter-származékok, vagy olyan vegyületek kidolgozásával oldottuk meg, amelyek biológiailag hasonló hatásúak az észter-származékokhoz, emellett megnövekszik e vegyületek hatásossága és csökkennek a lehetséges mellékhatások.
A találmány tárgya tehát eljárás zearalanol és 6’észter-származékai előállítására.
A találmány magában foglalja olyan készítmények előállítását is, amelyek hatóanyagként zearalanol-6’karbamát-észter-származékokat tartalmaznak.
A zearalanol-6’-karbamát-észter-származékok, amelyek elsősorban kérődzők fejlődésének az elősegítésére használhatók, az (I) általános képletnek felelnek meg.
Ebben a képletben
R jelentése -N-Y csoport, amelyben Y pentametilénvagy hexametiléncsoport, melynek egy CH2 csoportja oxigénatommal lehet helyettesítve, vagy -NHZ csoport, ahol Z 5-7 szénatomos cikloalkil2 csoport, vagy -NQ2 általános képletű csoport, ahol Q 1-4 szénatomos alkilcsoport.
Előnyösen R jelentése CeHnN-íciklohexil-aminium-), N(CH3)2, N(C2Hj)2, CjHioN-(piperidinium)vagy C+HgNO-ímorfolinium-j-csoport.
A találmány előnyeit és új jellemzőit a találmány részletes leírása ismerteti.
Ahogy már említettük, a találmány szerinti eljárással a zearalanol-ő’-karbamát-észtereket és ezek származékait szintetizáljuk és e vegyületeket kérődzők fejlődésének az elősegítésére alkalmas készítmények hatóanyagaként alkalmazzuk.
Az (I) általános képletű vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy a zearalanolt vagy származékait közvetlenül reagáltatjuk karbamil-kloriddal vagy zearalanol-karbonát-származékokat közvetlenül megfelelő aminnal reagáltatunk. Jellegzetes aminok erre a célra az NH2-Y, NHQ2 vagy NH2Z általános képletnek felelnek meg, ahol Y, Q és Z a fenti, üyen vegyületek például a metil-amin, etil-amin, ciklohexil-amin, piperidin morfolin.
A beadható (I) általános képletű hatóanyagok mennyisége függ az egyes kérődzők fajtájától, fejlődési állapotától és a nagyságától. A találmány szerinti eljárással előállított hatóanyagokat általában 0,01—0,50 mg/kg testsúly, előnyösen 0,1-0,3 mg/kg testsúly, mennyiségben adjuk be a kérődzőknek.
Az (I) általános képletnek megfelelő hatóanyagokat beadhatjuk ahogy vannak, előnyösen azonban a vegyületet gyógyszerészetüeg elfogadható sókként adjuk be a kérődzőknek gyógyszerészeti vivőanyagokkal, hígítószerekkel vagy hordozóanyagokkal kombinációban. A vivőanyag valamely antibiotikum vagy más fejlődést elősegítő anyag, egy közömbös vivőanyag és hasonló anyag lehet Legelőnyösebben a találmány szerinti eljárással előállított hatóanyagokat összekeverjük valamely gyógyszerészetüeg elfogadható vivőanyaggal, így gyógyszerkészítményeket állítunk elő, amelyek adagokká alakíthatók és könnyen beadhatók.
A találmány szerinti eljárással előállított hatóanyagokat beadhatjuk a kérődzőknek bármilyen alkalmas módszerrel, így orálisan, injekció útján, behelyezett készítményként és más módon. Orális beadásra alkalmas formák a tabletták, szuszpenziók, behelyezhető készítmények, oldatok, emulziók, kapszulák, porok, szirupok, vizes készítmények, nagy pilulák (bolus), tápszerek és hasonlók. Injekciók és behelyezett készítmények előnyösek, mivel ezek lehetővé teszik a pontos időzítést és a beadásra használt adagszintet. A legelőnyösebbek a behelyezett készítmények. A találmány szerinti eljárással előállított hatóanyagokat előnyösen parenterálisan adjuk be. Ilyen beadás történhet intravénás vagy intramuszkuláris injekció formájában, intraperitoneális injekcióként vagy szubkután behelyezett készítményként.
Az (I) általános képletű hatóanyagokat tartalmazó készítményeket beadhatjuk az emlősöknek a hatóanyagot lassan felszabadító szubkután behelyezett készítményként a kérődzők bőre alá, előnyösen a nagy állatok fülébe. A behelyezett készítmény pelletfonna
HU 203 337 Β lehet, amely lassan oldódik a kérődzőben, vagy valamely biológiailag összeférhető és vegyület-kompatibilis készítmény, amely a hatóanyagot felszabadítja és amely jól ismert a szakterületen. Ilyen jól ismert adagolási formáknak azokat a készítményeket nevezzük, amelyek a hatóanyagokat lassan szabadítják fel és hosszabb időtartam alatt, így néhány naptól néhány hétig terjedő időszakaszban adják le a környezetüknek Ezek a behelyezett készítmények körülbelül 0,15-8,5 pg/kg testtömeg/nap, előnyösen körülbelül 13-5,0 pg/kg testtömeg/nap hatóanyagot adnak le a környezetüknek.
Abban az esetben, ha a találmány szerinti eljárással előállítható vegyületeket befecskendezéssel adjuk be, akkor azokat bármely biokompatibilis és vegyületkompatibilis vivőanyaggal, így különböző hordozóanyagokkal, segédanyagokkal, adalékanyagokkal és hígítóanyagokkal együtt injekció formájában adjuk be a kérődzőknek, amely egy jól használható adagolási forma. Az (I) általános képletnek megfelelő hatóanyagokat olyan mennyiségben adjuk a vivőanyaghoz, hogy a kapott készítmények körülbelül 0,01-03mg/kg testtömeg hatóanyagot adjanak le a kérődzőknek befecskendezés után. A találmány szerinti eljárással előállított hatóanyagokat előnyösen olaj-vivőanyaghoz adjuk olyan mennyiségben, hogy a kapott készítmény körülbelül 0,1-3,0 mg/kg testtömeg hatóanyagot biztosítson beadás után.
Vizes vivőanyagokat, így nem-illékony pirogénanyagoktól mentes, steril vizet és bakteriosztatikus vizet szintén használhatunk befecskendezhető készítmények előállítására, amelyek az (I) általános képletű vegyületeket tartalmazzák hatóanyagként. Ezeken kívül számos más vizes vivőanyagot is alkalmazhatunk. Ilyenek az izotóniás injekciós készítmények, amelyek sterilizálva lehetnek, így a Ringer-oldat, dextróz, dextróz és nátrium-klorid, valamint a tejsavas Ringer-oldat. Vízzel elegyedő oldószerek, így metanol, etanol vagy propilén-glikol, általában növelik a találmány szerinti eljárással előállítható hatóanyagok oldhatóságát a hordozóanyagokban.
Nem-vizes hordozóanyagok, így gyapotmagolaj, szezámolaj vagy földimogyoróolaj és észterek, így izopropil-mirisztát, szintén használhatók oldószerrendszerekként az (I) általános képletű vegyületeket tartalmazó készítmények előállításánál. Ezenkívül különböző adalékanyagok növelik a sterilitást, a stabilitást és a készítmények izotóniás voltát. Ilyen adalékanyagok a mikrobaellenes védőanyagok, antioxidánsok, kelátképző anyagok, pufferanyagok és hasonlók. Valamennyi hordozóanyagnak, hígítőszemek és más alkalmazott adalékanyagoknak összeférhetőknek kell lenniök az (I) általános képletű vegyületekkel.
Az (I) általános képletű vegyületeket orálisan adhatjuk be a kérődzőknek. A találmány szerinti eljárással előállítható vegyületeket például szokásos tápkészitményekkel keverhetjük össze olyan mennyiségű hatóanyag felhasználása mellett, amely elegendő a fejlődés elősegítésére. Abban az esetben, ha az (I) általános képletű vegyületeket tápszerben adjuk be a kérődzőknek, akkor a készítményeket úgy állítjuk elő, hogy azok tartalmazzák a szokásos táplálékkiegészítő anyagokat, így a megfelelő mennyiségű karbonhidrátokat, proteineket, vitaminokat és ásványi anyagokat a találmány szerinti eljárással előállított vegyületekkel együtt. A kérődzők tápszereiben lévő szokásos étkezési alkotóelemek a szemestermények, igy az őrölt gabonaszemek és azok melléktermékei, az állati proteinféleségek, igy a hallisztben és a húsmaradékokban lévő proteinek, a növényi proteinek, igy a szójaolajliszt vagy a földimogyoróolajliszt; a vitaminok és a vitamintartalmú anyagok, például az A és D vitaminok elegyei, riboflavin-adalékok és más B vitamin-komplex alkotók; a csontliszt és a mészkőő, amelyek az ásványi anyagokat biztosítják. Egy hagyományos típusú tápszer, amely a borjak táplálására szolgál, lucernaszénát és megdarált kukoricacsutkát tartalmaz kiegészítő vitaminokkal és vitamintartalmú anyagokkal együtt kívánt esetben. A találmány szerinti eljárással előállítható vegyületeket olyan mennyiségben keverjük a tápszerhez, amely körülbelül 0,01-0,50 mg/kg testtömeg, előnyösen 0,4-20 g/tonna, hatóanyagot biztosít a kérődzőknek.
Ahogy már említettük, a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek a kérődzők fejlődésének az^ elősegítésére használhatók. Ezenkívül az (I) általános-, képletnek megfelelő vegyületek használhatók a nők/ havivérzésének megszűnésekor jelentkező rendellenességek csökkentésére is.
Bár nem kívánunk elméletet felállítani, de úgy vél-* jük, hogy a találmány szerinti eljárással előállított karbamát-származékok in vivő elbomlanak és a megfelelő* alkoholt formálják. így például a zearalanol-karbamátok in vívó zearalanol alkoholformává hidrolizálnak:, A felszabaduló zearalanol vegyűlet segíti a növekedést és egyéb kedvező hatásai is vannak. Nagy előnye van. annak, ha a zearalanol helyett annak származékát ada— góljuk; a származékot a test nem szabadítja fel olyan gyorsan, mint az anyavegyületet és így a fejlődést elősegítő hatás hosszabb időtartamra kiterjed. Ez megnöveli egy bizonyos mennyiségű (I) általános képletű vegyület hatását és igy kisebb mennyiségű hatóanyag alkalmazása válik lehetővé ugyanolyan nagyságú hatás elérésére. Ezzel együtt jár az is, hogy csökkenteni lehet az adagolások szániát egy adott időtartam alatt.
Az eddigiekben a találmányt általánosan irtuk le. A következő példák segítségével a találmányt részleteiben is bemutatjuk és kitérünk a találmány előnyeire is. A 3 196 019., a 3 239 345. és a 3 239 348. számú hivatkozott USA-beli szabadalmi leírásokban módszerek vannak leírva zearalenon, zearalenol, zearalanol és e vegyületek különböző észtereinek vagy más származékainak az előállítására. Ezeket a vegyületeket és származékaikat az (I) általános képletnek megfelelő vegyületek előállításánál használjuk fel. A példák csupán tájékoztató jellegűek, de a találmány köre nem korlátozódik csupán a példákban ismertetett megoldásokra. Az (1) általános képlet felöleli az összes izomert, az alkilcsoportok pedig egyenes vagy elágazó láncúak lehetnek.
HU 203 337 Β
1. példa
6’ -zearalanol-N,N-dimetil-karbamát előállítása
250 ml xilol, 6,0 g zearalanol és 6,0 g dimetil-karbamil-klorid elegyét visszafolyatás közben melegítjük
22,5 óra hosszat. A reakcióelegyet ezután egy napig bepároljuk, utána szűrjük és 100 ml-re betöményítjük. A koncentrátumot 48 óra hosszat párologni hagyjuk, utána szűrjük és így 2,6 g anyagot kapunk, amelyet 25 ml etil-acetátból kikristályosítunk. Ily módon 1,7 g cím szerinti vegyülethez jutunk.
Op. 155-158 ’C.
Analízis C21H31NO6 képletre (393,74)
Számított: C 64,10; H 7,94; N 3,56 %
Talált C 63,85; H 7,75; N 3,42 %
2. példa
6’ -zearalanol-N,N-dietil-karbamát előállítása
6,0 g zearalanol és 5,0 g dietil-karbamil-klorid 250ml xilollal készített oldatát visszafolyatás közben melegítjük 12 óra hosszat. A reakcióelegyet 72 óra hosszat párologni hagyjuk és a kivált anyagot szűréssel elkülönítjük. Ily módon 0,5 g terméket kapunk, amelyről a xilolt 2-propanollal való mosással eltávolítjuk.
Op. 190-192,5 ’C.
Analízis Cz)H3jNO« képletre (421,52)
Számított C 65,53; H 8,37; N 3,32 %
Talált C 65,2; H 8,33; N 3,47 %
3. példa
6'-zearalanol-N,N-3-oxapentametilén-karbamát előállítása ml morfolinhoz hozzáadunk 5,0 g 2,2,2-triklóretil-2,4- diacetil-6’-zearalanol-katbonátot A hőmérséklet 40 ’C-ra emelkedik és a 2,2,2-triklór-etil-2,4diacetil-6’-zearalanol-karbonát oldatba megy. Az oldatot 72 órai állás után 350 ml vízzel összekeverjük és az elegyet híg hidroklorid-oldattal megsavanyítjuk. Ekkor kristályos tennék válik ki, amelyet szűréssel elkülönítünk. Dy módon 3,1 g cím szerinti vegyületet kapunk.
Op. 151-154 ’C.
A kristályos terméket 25 ml etil-acetátból átkristályosítjuk és így 1,8 g termékhez jutunk
Op. 154-156 ’C.
Analízis C23H33NO7 képletre (435,50)
Számított C 63,43; H 7,64; N 3,22; O 25,72 %
Talált: C 63,94; H 7,77; N 3,15; O 25,44 %
A molekulasúlyt tömegspektrometriás mérések igazolták.
4. példa ó’-zearalanol-Nfl-pentametilén-karbamát előállítása ml piperidinhez hozzáadunk 5,0 g 2,2,2-triklóretil-2,4-diacetil-6’-zearalanol-karbamátot. Az elegy gyorsan egyfázisúvá válik és a hőmérséklet 39 ’C-ra emelkedik. Három nap elteltével az elgyet összekeverjük 350 ml vízzel és híg hidrogénklorid-oldattal megsavanyítjuk. A keletkező fehér színű szilárd anyagot szűréssel elkülönítjük és 45 ml vízzel etil-acetátból átkristályosítjuk. Ily módon 2,3 g cím szerinti vegyületet kapunk.
Op. 175—177 ’C.
A terméket ismét átkristályositjuk 35 ml etil-acetátból és így 1,8 g termékhez jutunk.
Op. 175-177 ’C.
Analízis C26H35NO6 képletre (433,53)
Számított C 66,44; H 8,14; N 3,23; O 22,14 %
Talált C 66,30; H 8,21; N 3,22; O 22,42 %
A molakulasúlyt tömegspektrometriás mérések igazolták.
5. példa ó’-zearalanol-N-ciklohexil-karbamát-ciklohexilaminsó előállítása ml ciklohexil-aminhoz hozzáadunk 5,0 g 2,2,2triklór-etil-2,4-diacetil-6’-zearalanol-karbonátot. A 2,2,2-triklór-etil-2,4-diacetil-6’-zearalanol-karbonát feloldódik és a hőmérséklet 44 ’C-ra emelkedik. Két nap elteltével az oldatot összekeverjük 350 ml vízzel és mindjárt utána megsavanyítjuk híg hidrogénkloridoldattal. A kivált csapadékot elkülönítjük és a kapott
4,4 g kristályos anyagot átkristályositjuk 100 ml etilacetátból. így 1,9 g kristályos termékhez jutunk.
Op. 117-120 ’C. A példát megismételjük, a termékeket összekeverjük és átkristályositjuk. Az ily módon kapott kristályos tennék olvadáspontja 118—
120,5 ’C.
Analízis C31H50N2O6 képletre (546,72)
Számított C 68,10; H 9,22; N 5,12; O 17,56 %
Talált C 68,03; H 9,30; N 4,99; O 17,72 %
A termék azonosságát tömegspektrogram igazolta.
6. példa
Az uterotropikus hatás vizsgálatát fiatal, kifejlett nőstény egerekkel (CF1 törzs), amelyek tömege 19-24 g volt, végeztük. Az egerek származási helye: Engle’s Laboratory Animals, Farmersburg, Indiana volt A vizsgálatban résztvevő egerek petefészkét eltávolítottuk és két hétig hagytuk, hogy a természetes esztrogén kiürüljön.
A vizsgálatokat úgy végeztük, hogy a választott vizsgálandó hatóanyagadagot három egymást követő napra elosztottuk. Pozitív és negatív kontrollcsoportokat is alkalmaztunk összehasonlítás céljából. A negyedik napon az összes egeret leöltük, t testsúlyukat megmértük és feljegyeztük, az egyes egerek méhét kivettük, megmértük és a tömegüket feljegyeztük. Öszszehasonlítás végett a méhtömeg/testtömeg százalékos arányt meghatároztuk.
Az uterotropikus hatást az mutatta, hogy a méhtömeg/testtömeg százalék a vizsgált csoportnál nagyobb volt, mint a negatív kontroli-csoportnál. Az urotropikus hatást, amelyet a vizsgált anyaggal kaptunk, összehasonlítottuk ismert esztrogén-anyagok hatásával. A kapott eredményeket az 1. táblázatban adjuk meg.
HU 203 337 Β
1. táblázat
Zearalanol-ó’-karbamátok
R2 R Op. Ip> Orális1
H H N(CH3)2 155-158 0,7 0
H H N(C2H3)2 190-192,5 0 0
H H morfolinium 154-156 0,8 0
H H piperidinium 175-177 0,2 0
1 Közelítő egér-uterotropikus érték zearalanolhoz viszonyítva, amelyet úgy kaptunk, hogy a méh tömegének a növekedését osztottuk a zearanolból eredő növekedéssel mindkettő 100 pg teljes adagnál

Claims (8)

1. Eljárás (I) általános képletű zearalanol-6’-karbamát-észter-származékok előállítására, e képletben R jelentése -N-Y csoport, amelyben Y pentametilén- 20 vagy hexametiléncsoport, melynek egy CH2 csoportja oxigénatommal lehet helyettesítve, vagy -NHZ csoport, ahol Z 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, vagy -NQ2 általános képletű csoport, ahol Q 1-4 szénatomos alkilcsoport, azzal jellemezve, 25 hogy
a) a zearalanolt vagy valamely aktív származékát közvetlenül reagáltatjuk karbamil-kloriddal; vagy
b) valamely zearalanol-karbonát-származékot közvetlenül reagáltatunk NHY, NHQ2 vagy NH2Z általá- 30 nos képletű aminnal, amelyekben Y, Q és Z a fenti.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol R jelentése C6Hi2N-(ciklohexil-aminium-), N(CH3)2, N^Hs^, CjHioN-(piperidinium-) vagy CJlgNO-ímorfolinium-)csoport, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált anyagokból indulunk ki.
3. Eljárás kérődzők fejlődését elősegítő készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerint előállított (I) általános képletű zearalanol6'-karbamát-észter-származékok hatásos mennyiségét
- e képletben R jelentése az 1. igénypontban megadott
- valamely fiziológiailag elfogadható vivőanyaggal vagy hígítószerrel összekeverjük és formáljuk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként olyan (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amelyben R jelentése C«Hi2N-(ciklohexil-aminium-), -N(CH3)2, -N(C2H3)2» CjHioN-(piperidinium-) vagy CŰLNO-Cmorfolinium-j-csoport.
5. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy biokompatibilis és vegyület-kompatibilis hordozóanyagot és hatóanyagot tartalmazó befecskendez-, hető készítményt állítunk elő. t
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hordozóanyagként olaj-hordozóanyagot alkalmazunk.
7. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy élelem szempontjából értékes anyagot és ható- , anyagot tartalmazó tápkészítményt állítunk elő.
8. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy biokompatibilis behelyezhető anyagot és ható- : anyagot tartalmazó behelyezhető készítményt állítunk elő.
HU89190A 1988-01-19 1989-01-18 Process for producing zearalanol-6'-carbamat-ester derivatives and compositions containing them as active components HU203337B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/145,057 US4902711A (en) 1988-01-19 1988-01-19 6' Carbamate esters of zearalanol and its derivatives

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT49339A HUT49339A (en) 1989-09-28
HU203337B true HU203337B (en) 1991-07-29

Family

ID=22511407

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU89190A HU203337B (en) 1988-01-19 1989-01-18 Process for producing zearalanol-6'-carbamat-ester derivatives and compositions containing them as active components

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4902711A (hu)
EP (1) EP0325428A3 (hu)
JP (1) JPH01216987A (hu)
KR (1) KR0128342B1 (hu)
AU (1) AU613694B2 (hu)
CA (1) CA1314045C (hu)
HU (1) HU203337B (hu)
IL (1) IL88990A (hu)
NZ (1) NZ227657A (hu)
PL (1) PL277241A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5465006B2 (ja) * 2006-08-11 2014-04-09 ユニベルシテ・ドウ・ストラスブール キナーゼおよびhsp90の阻害剤として有用な大環状化合物
US20110190237A1 (en) * 2008-01-15 2011-08-04 Nexgenix Pharmaceuticals Macrocyclic Prodrug Compounds Useful as Therapeutics

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3196019A (en) * 1964-04-06 1965-07-20 Purdue Research Foundation Anabolic and estrogenic compound and process of making
US3239345A (en) * 1965-02-15 1966-03-08 Estrogenic compounds and animal growth promoters
US3239346A (en) * 1965-02-15 1966-03-08 Commercial Solvents Corp Estrogenic compounds and animal growth promoters
US3239348A (en) * 1965-02-15 1966-03-08 Commercial Solvents Corp Estrogenic compounds and animal growth promoters
NL131475C (hu) * 1965-02-15
US3239354A (en) * 1965-02-15 1966-03-08 Commercial Solvents Corp Estrogenic compounds and animal growth promoters
US3860616A (en) * 1969-05-01 1975-01-14 Merck & Co Inc Synthesis of d,1-zearalanol
US4088658A (en) * 1976-11-04 1978-05-09 Imc Chemical Group, Inc. Synthesis of dideoxyzearalane and related compounds
US4443470A (en) * 1981-09-03 1984-04-17 International Minerals & Chemical Corp. Method of promoting growth and enhancing feed efficiency in meat producing animals
US4409392A (en) * 1981-09-03 1983-10-11 International Minerals & Chemical Corp. 6' Esters of zearalanol
US4751239A (en) * 1987-06-29 1988-06-14 International Minerals & Chemical Corp. 6' Carbonate esters of zearalanol and its derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
AU2857789A (en) 1989-07-20
IL88990A (en) 1994-07-31
US4902711A (en) 1990-02-20
NZ227657A (en) 1990-11-27
KR890011870A (ko) 1989-08-23
PL277241A1 (en) 1989-11-27
AU613694B2 (en) 1991-08-08
EP0325428A2 (en) 1989-07-26
HUT49339A (en) 1989-09-28
EP0325428A3 (en) 1990-09-05
IL88990A0 (en) 1989-08-15
KR0128342B1 (ko) 1998-04-03
CA1314045C (en) 1993-03-02
JPH01216987A (ja) 1989-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU183346B (en) Process for preparing new 3,4,5-trihydroxy-piperidine derivatives
CS195508B1 (en) Cyanacetylhydrazones of 2-formylquinoxalin-1,4-dioxide
US5371085A (en) Method for treating fish diseases
US5082840A (en) Morpholine compounds and treatment
HU203337B (en) Process for producing zearalanol-6'-carbamat-ester derivatives and compositions containing them as active components
HU200451B (en) Process for production of derivatives of 1,2-ditiol-3-tion and medical compositions containing them as active substance
US4751239A (en) 6' Carbonate esters of zearalanol and its derivatives
JPS6335635B2 (hu)
US3948911A (en) Substituted quinoxaline-2-carboxamide 1,4-dioxides
AU697856B2 (en) Brefeldin A derivatives and their utility in the treatment of cancer
US3824276A (en) Substituted-2-oxobutyraldehyde bis(thiosemicarbazones)
US3928590A (en) Ortho-mercaptoaroylamides and salts thereof as hypoglycemic agents
AU613649B2 (en) Compositions and methods for promoting growth of animals
US3484524A (en) Carboxylic acid - n - methyl-piperazides and their utilization as anthelmintics
US3635971A (en) 3 (3 4-dihydro-3-oxo-2-quinoxalinyl) propionamides
US3925423A (en) Resorcyclic acid lactones and their production
US4007184A (en) Substituted alkyl esters of quinoxaline-di-N-oxide-2-carboxylic acid
US11987571B1 (en) Ethyl 2-[9-(6-chloro-2-hydroxyquinolin-3-yl)-3,6-diphenyl-1,8-dioxo-3,4,9,10-tetrahydroacridine-10-yl]-acetate as an antimicrobial compound
US3636209A (en) Coccidiosis treatment
US4062970A (en) Zearalin ethers
EP0369503B1 (en) Method for the control of pneumocystis carinii
US4131683A (en) ω-(1,3-Dithiolan-2-imino) substituted acetic acids
US4105791A (en) Hypolipidemic cycloalkylaminobenzoic acids
US3818007A (en) Hydroxyalkyl esters of quinoxaline-di-n-oxide-2-carboxylic acid
US5128330A (en) Oxazinone substituted phosphines

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee