HU202794B - Apparatus for pretreatment and secure transportation of contaminated liquids, particularly sewages - Google Patents
Apparatus for pretreatment and secure transportation of contaminated liquids, particularly sewages Download PDFInfo
- Publication number
- HU202794B HU202794B HU881368A HU136888A HU202794B HU 202794 B HU202794 B HU 202794B HU 881368 A HU881368 A HU 881368A HU 136888 A HU136888 A HU 136888A HU 202794 B HU202794 B HU 202794B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- pump housing
- electric motor
- suction nozzle
- wastewater
- impeller
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02W—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
- Y02W10/00—Technologies for wastewater treatment
- Y02W10/10—Biological treatment of water, waste water, or sewage
Landscapes
- Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
Description
A találmány tárgya berendezés szennyezett folyadékok, különösen szennyvizek előkezelésére és biztonságos szállítására, amelynek elektromos meghajtóegység — előnyösen villanymotor — által meghajtott és egy szivattyúházzal határolt járóke- 5 reke, a szivattyúház járókerék alatti részéhez csatlakozó legalább egy szóvícsonkja, valamint a járókerékre tangenciális irányban elhelyezett folyadékszállító vezetékkel összekötött nyomócsonkja van.
A vízigények és az urbanizáció, valamint az in- 10 tenzív iparfejlesztés nagyarányú növelésével együtt jár a kommunális és ipari szennyvizek mennyiségének rohamos növekedése. A keletkező szennyvizek kezelése legtöbb esetben nem a keletkezés helyén történik, hanem azokat különféle tisztítótelepekre 15 szállítják.
A szennyvizeknek a keletkezés helyéről a kezelés, tisztítás helyére — tisztítótelepre vagy befogadóba — történő szállításra számos berendezés ismeretes. 20
Ismert berendezések az ún. aprítószivattyúk, amelyek nyitott lapátkerekűek. Az ilyen ismert berendezések hátránya, hogy hatásfokuk alacsony, és a megfelelő szállítóteljesítmény biztosítására a szivattyút üzemeltető motort többszörösen túlmérete- 25 zik, aminek következtében alkalmazásuk nem gazdaságos.
Nagymennyiségű szennyvíz felemelésére és nyomás nélküli továbbítására elsősorban csigaszivatytyúkat alkalmaznak. 30
A legismertebb és legelterjedtebb szennyvízszállító berendezések az ún. nedvesaknás búvárszivattyúk, amelyek kis helyigényük folytán jól telepíthetők és aprítószivattyúknál jobb hatásfokkal működnek. Az üyen kialakítású szivattyúk a járóke- 35 rék csatornaméretének nagyságáig darabos szenynyeződést tartalmazó szennyvíz továbbítására is alkalmasak. Ezen szivattyúk hátránya azonban, hogy amennyiben szívócsonkjuk elé a szívócsonk átmérőjénél nagyobb átmérőjű szennyeződés kerül—pl. 40 tejes zacskó, műanyaglap, fadarab stb. —, úgy az a szívóhatás következtében oly mértékben rátapad a szívócsonkra, hogy részben vagy teljesen megszűnik a folyadékszállítás, és a berendezés leállítása jelentős üzemóra kiesést eredményez. 45
A szivattyúnak a folyadékszint alatti elhelyezése, előnyei mellett azzal a hátránnyal jár, hogy a legkisebb tömítetlenség esetén is más villamos zárlat léphet fel, és annak megszüntetéséig a berendezést le kell állítani. Az ilyen berendezések további hátrá- 50 nya, hogy lényegében csak fix beépítést tesznek lehetővé.
A szennyvíztisztítás másik igen nagy problémája, hogy a többnyire nagy területen keletkező szennyvizek hosszú idő — esetenként többszöri át- 55 emelés — után jutnak el a tisztítótelepre. Nyomás alatti szennyvízelvezető rendszerekben is az egyes helyeken keletkező szennyvíz sokszor hosszabb ideig pang. A pangás következtében a szennyvíz berothad, ami a tisztítás és szállítás szempontjából igen 60 káros, Különösen ipari szennyvizek — tejüzemi, húsüzemi szennyvizek — esetén szükséges a szennyvíz levegő-flotációval történő előkezelése, amit az eddig ismert eljárások során külön eljárási lépésként a szennyvízszállító berendezéstől függet- 65 lenül oldottak meg sűrített levegő diffúziója, vagy a szennyvíz feletti atmoszféra nyomásának csökkentése révén. Az ismert eljárások így jelentős többletberuházást és többletköltséget igényeltek, és ezek az üzemeltetés és a tisztítás költségeit is jelentős mértékben megnövelték
Jelen találmányunk célkitűzése olyan berendezés kialakítása, amely kiküszöböli az eddig ismert berendezések hátrányos tulajdonságait, és ugyanakkor célszerű kialakítása folytán a szennyvízszállítással egyidőben a szennyvíz előkezelését, levegőztetését is biztosítja.
A találmány egyrészt azon a felismerésen alapszik, hogy ha a szivattyú szívónyílásához az egyik végén gázfázissal, célszerűen az atmoszférával érintkező megfelelő kialakítású gázcsövet illesztünk, akkor külön energiaforrás nélkül a szállítandó szennyvízbe gáz-levegő juttatható, amely gáz-levegő a járókerék gyors forgó mozgása következtében nagymértékben diszpergál. A találmány felsimeréséhez tartozik továbbá, hogy a gázzal kevert folyadéknak —szennyvíznek — egy kis részét — célszerűen a szivattyúház szívóoldalai falának—homlokfelületének —külső körgyűrűjén elhelyezett öblítőfurato(ko)n keresztül egy megfelelően kialakított előszűrőráccsal párhuzamosan a folyadékgyűjtő tartályba visszajuttatjuk, akkor az előszűrő rácsra történő szennyező feltapadás veszélye minimálisra csökkenthető, illetve megszüntethető, és ugyanakkor megoldható a folyadék előlevegőztetése és folyamatos keverése is.
Másrészt a találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a szivattyú villanymotorházának nyomás alá — pl. inért gázzal történő nyomás alá — helyezésével, vizuálisan vagy elektromos úton ellenőrizhető — megakadályozható, hogy az esetleges tömítetlenségeken keresztül a szennyvíz a villamosmotor belsejére szivárogjon.
A célkitűzést olyan berenezéssel valósítjuk meg, amelynek a találmány szerint a villamosmotort nyomás alatt tartó gázvezetéke, a szivattyúház szívócsonkja(i)hoz csatlakozó, másik, szabad végén a szabad légtérbe — atmoszférába — nyúló gázcsöve(i), a szívőcsonko(ka)t határoló előszűrőrácsa(i) és a szivattyúház szívócsonko(ka)t határoló felületén legalább, egy a gázzal kevert folyadékot — szennyvizet — a medencébe visszajuttató öblítőfurata(i)van(nak).
A találmány szerinti berendezés előnyös kiviteli alakjának nyomócsonkja mobil csatlakozást biztosító, egy tömlőcsonkkal és/vagy a fix építést segítő vezetőidommal van ellátva.
A találmány szerinti berendezés egy másik előnyös kiviteli alakjának előszűrőrácsa a szívócsonk átmérőjének maximum 90%-át elérő rácsszerkezettel rendelkezik.
A találmány szerinti berendezés egy további előnyös kiviteli alakjának öblítőfurata(i) a szivattyúház homlokfelületén, az előszűrőrácsot határoló külső gyűrűfelületen van(nak) kialakítva.
A találmány szerinti berendezés egy célszerű kiviteli alakja a villanymotor működését szabályozó nyomásérzékelővel is el van látva.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös példaképpen! kiviteli alakját a csatolt ábrák alapján
-2HU 202794Β részletesen ismertetjük, ahol az
1. ábra a találmány szerinti berendezés oldalnézete, részben metszete, a
2. ábra az 1. ábra szerinti berendezés alulnézete ésa
3. ábra az 1. ábra szerinti berendezés nyomócsonkja vezetőidommal.
Az 1. ábra szerinti berendezés lényegében egy búvárszivattyú, amelynek egy 9 villanymotor által hajtott 10 járókereke és a 10 járókereket határoló, legalább egy 1 szívó- és egy 11 nyomócsonkkal ellátott 3 szivattyúháza van. A 3 szivattyúház 1 szívócsonkjához 2 gázcső csatlakozik, amely a 3 szivattyúház 1 szívócsonkját egy, az 1 szívócsonk átmérőjének max. 90%-át elérő rácsszerkezetű 4 előszűrőrács veszi körül. A 3 szivattyúház homlokfelületén a 4 előszűrőrácsot határoló külső gyűrűfelületen legalább egy 5 öblítőfurat található, amely 5 öblítőfuraton át a 2 gázcsövön beszívott levegővel fellazított — levegőztetett — folyadék-szennyvíz visszaáramlik a szennyvíztároló tartályba. A 11 nyomócsonknak mobil csatlakozást segítő egy 7 tömlőcsonkja van.
A 9 villanymotorhoz csatlakozik egy 13 vezeték, amely 13 vezetéken keresztül nyomás alá helyezzük a 9 villanymotor terét, és ezáltal megakadályozzuk, hogy a szivattyú működése során a szennyvíz a 9 villanymotor belső részébe jusson. A 9 villanymotorhoz csatlakozik továbbá egy 8 nyomásérzékelő, amely bizonyos minimális nyomás alatt leállítja a 9 villanymotort, és így megakadályozza, hogy a szennyvízbeszivárgás esetén 9 villanymotor üzemel jen.Az l.ábra szerinti berendezés egy ^felfüggesztő elemmel is el van látva.
A 2. ábra az 1. ábra szerinti berendezés alulnézetét szemlélteti. Itt látható, hogy a szivattyúteret a külső szabad légtérrel összekötő 2 vezeték lényegében a 3 szivattyúház, illetve a motorház mentén húzódik lefelé, és sugárirányban halad tovább az 1 szívócsonkba. A 3 szivattyúház homlokfelületén az itt nem ábrázolt 4 előszűrőrácsot határoló külső gyűrűfelületen találhatók az 1 szívócsonkkal koncentrikus kör mentén elrendezett 5 öblítőfuratok.
A 3. ábra all nyomócsonkon elhelyezett és a fix beépítést biztosító 6 vezetőcsonk és a fix beépítést biztosító 6 vezetőcsonk kialakítását szemlélteti.
A találmány szerinti berendezés működése a kővetkező:
A berendezést — a búvárszivattyút — a 12 felfüggesztőelem segítségével a szennyvízgyűjtő akna fölé helyezzük A berendezést behelyezzük és a 11 nyomócsonkra rácsatlakoztatjuk a szennyvizet szállító vezetéket. Ezt megelőzően a 13 vezetéken át nyomás alá helyezzük a 9 villanymotort, miáltal megakadályozzuk, hogy az esetleges tömítetlenségek folytán a szennyvíz a motor térbe szivárogjon. A 3 szivattyúház a 2 gázcsövön keresztül kapcsolatban van a szabad légtérrel. A 9 villanymotor bekapcsolása után a 10 járókerék mozgásba jön és az 1 szívócsonkon keresztül folyadékot szív a szivattyúházba. A folyadék szívásával egyidőben a szívóhatás eredményeként a 2 gázcsövön keresztül levegő áramlik a 3 szivattyúház által határolt szivattyúterébe és a szennyvíz egy része az 5 öblítőfuratokon át visszakerül a szennvíztároló tartályba és így a leve4 gőszennyezőkkel dús szennyvizet megmozgatja, fellazítja, másik része pedig all nyomócsonkon, illetve all nyomócsonkhoz csatlakozóvezetéken át a kívánt helyre szállítódik el.
A 3 szivattyúházhoz csatlakozó 4 előszűrőrács feladata, hogy megakadályozza a nagyobb szennyezőanyagok — pl. fadarab, tejes zacskó vagy egyéb hulladék — szivattyútérbe, illetve az 1 szívócsonk közelébe történő jutását, miáltal elejét vesszük annak, hogy ilyen nagyobb szennyeződések a szivatytyúteret lezárva dugulást idézzenek elő. A szennyvízszállítás és ezzel egyidőben a levegőztetés, a szennyvíz lazítása mindaddig folyik, amíg a 9 villanymotor üzemben van. Amennyiben a 9 villanymotor terében a nyomás egy minimális érték alá csökkenne, úgy a 8 nyomásérzékelő a 9 villanymotort leállítva megakadályozza a szennyvízbeszivárgásból eredő zárlatot.
A találmány szerinti berendezés előnye, hogy egyszerű szerkezeti kialakítása mellett üzembiztos, sem dugulással, sem pedig beszivárgás okozta rövidzárlattal nem kell számolni. Előállítása olcsó. Egyaránt alkalmazható helyhezkőtött és mobil rendszerű, hordozható kivitelben. Segítségével egyidőben oldható meg a szennyvíz biztonságos szállítása és a besűrűsödött szennyvíz levegőztetése és lazítása is.
Claims (6)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Berendezés szennyezett folyadékok, különösen szennyvizek előkezelésére és biztonságos szállítására, amelynek elektromos meghajtóegység—előnyösen villanymotor — által meghajtott, és egy szivattyúházzal határolt járókereke, a szivattyúház járókerék alatti részéhez csatlakozó legalább egy szívócsonkja, valamint a járókerékre tangenciális irányban elhelyezett folyadékszállító vezetékkel összekötött nyomócsonkja van, azzal jellemezve, hogy a villanymotort (9) nyomás alatt tartó gázvezetéke (13), a szivattyúház (3) szívócsonkja(i)hoz (1) csatlakozó, másik végén a szabad légtérbe — atmoszférába — nyíló gázcsöve® (2), a szívócsonko(ka)t határoló előszűrőrácsa(i) (4) és a szivattyúház (3) szívócsonko(ka)t (1) határoló felületén legalább egy, a gázzal kevert folyadékot—szennyvizet —a medencébe visszajuttató öblítő furata (5) van.
- 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy nyomócsonkja (11) mobil csatlakozást biztosító tömlőcsonkkal (7) van ellátva.
- 3. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy nyomócsonkja (11) fix beépítést segítő vezetőidommal (6) van ellátva.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy előszűrőrácsa (4) a szívócsonk (1) átmérőjének maximum 90%-át elérő rácsszerkezettel van kialakítva.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy öblítőfurata® (5) a szivattyúház (3) homlokfelületén, az előszűrőrácsot (4) határoló külső gyűrűfelületen van(nak) kialakítva.
- 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a villanymotor működését szabályozó nyomásérzékelője (8) is van.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU881368A HU202794B (en) | 1988-03-18 | 1988-03-18 | Apparatus for pretreatment and secure transportation of contaminated liquids, particularly sewages |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU881368A HU202794B (en) | 1988-03-18 | 1988-03-18 | Apparatus for pretreatment and secure transportation of contaminated liquids, particularly sewages |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT53040A HUT53040A (en) | 1990-09-28 |
HU202794B true HU202794B (en) | 1991-04-29 |
Family
ID=10954139
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU881368A HU202794B (en) | 1988-03-18 | 1988-03-18 | Apparatus for pretreatment and secure transportation of contaminated liquids, particularly sewages |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU202794B (hu) |
-
1988
- 1988-03-18 HU HU881368A patent/HU202794B/hu not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT53040A (en) | 1990-09-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR0141360B1 (ko) | 진공배수장치 | |
EP0247162B1 (en) | Centrifugal oxygenator for treatment of waste water and system | |
EP1245538A1 (en) | Apparatus for sewage treatment | |
US5535770A (en) | Ejector device | |
WO1996019621A1 (en) | Improved sewage handling system | |
US9932114B2 (en) | Method for controlling the vacuum generator(s) in a vacuum sewage system | |
ZA967985B (en) | Waste water pump station | |
US4134711A (en) | Submersible pump apparatus | |
US5314622A (en) | Dual purpose oxygenator | |
JP4403126B2 (ja) | 汚濁泥水排水処理装置及び汚濁泥水処理システム | |
HU202794B (en) | Apparatus for pretreatment and secure transportation of contaminated liquids, particularly sewages | |
JP2000254673A (ja) | コンテナ型汚水処理装置 | |
US5498141A (en) | Hygienic tank lorry pump and tank truck | |
US20070221565A1 (en) | Grit removal system for emergency water reservoir | |
JPH0235902A (ja) | ポンプ所沈砂池の滞留水回収設備 | |
KR20010109241A (ko) | 수중펌프 | |
CN217354688U (zh) | 一种自动打水装置 | |
CN201334391Y (zh) | 组合射流叶轮水下曝气机 | |
KR101797341B1 (ko) | 수질정화 장치를 구비한 축사류펌프 | |
CN219117229U (zh) | 一种地埋式的水处理池及智能水处理系统 | |
US11833451B2 (en) | Compact extractable self-contained decanter assembly | |
CN215595655U (zh) | 一种自吸排污系统及其掘进机 | |
KR950005496B1 (ko) | 오·폐수처리 설비용 침전조의 부유물 수거 배출장치 | |
CN211470879U (zh) | Tmf污水处理系统 | |
CN206234128U (zh) | 强力自吸泵系统 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |