HU200933B - Process for producing pharmaceutical composition for profilacting and treating osteoporosis - Google Patents

Process for producing pharmaceutical composition for profilacting and treating osteoporosis Download PDF

Info

Publication number
HU200933B
HU200933B HU886573A HU657388A HU200933B HU 200933 B HU200933 B HU 200933B HU 886573 A HU886573 A HU 886573A HU 657388 A HU657388 A HU 657388A HU 200933 B HU200933 B HU 200933B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
osteoporosis
calcium
lime
daily
optionally
Prior art date
Application number
HU886573A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozsef Markus
Original Assignee
Jozsef Markus
Markus Gabor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jozsef Markus, Markus Gabor filed Critical Jozsef Markus
Priority to HU886573A priority Critical patent/HU200933B/hu
Priority to AT89123731T priority patent/ATE91080T1/de
Priority to DE8989123731T priority patent/DE58904841D1/de
Priority to EP89123731A priority patent/EP0374935B1/de
Priority to ES89123731T priority patent/ES2058460T3/es
Publication of HU200933B publication Critical patent/HU200933B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K33/00Medicinal preparations containing inorganic active ingredients
    • A61K33/06Aluminium, calcium or magnesium; Compounds thereof, e.g. clay
    • A61K33/10Carbonates; Bicarbonates
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K33/00Medicinal preparations containing inorganic active ingredients
    • A61K33/06Aluminium, calcium or magnesium; Compounds thereof, e.g. clay
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K33/00Medicinal preparations containing inorganic active ingredients
    • A61K33/42Phosphorus; Compounds thereof

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás a csontritkulás (oszteoporízis) megelőzésére és kezelésére alkalmas gyógyszerkészítmény előállítására.
A csontritkulást általában az öregedés szükségszerű velejárójának tartják, ami kettős hiba, mert egyrészt egészen fiatal is szenvedhet csontritkulásban, másrészt nem minden idős ember oszteoporózisos. Más, általánosan elterjedt nézet szerint a csontritkulást (legalább a nőkét) a nemihorbontermelés klimaxkori megszűnése okozza. Mindkét nézetre még visszatérünk.
A csontrikulás gering- és ízületi fájdalmakban nyilvánul meg. A reumatológiai bántalmak túlnyomó része is ide tartozik. Az 1. ábra a csontritkulásos panaszokban szenvedők arányának életkor szerinti változását mutatja 1654 egyénre kiterjesztett kérdőíves vizsgálat alapján. Az 1987-ben és 1988-ban két tüdőszűrő állomáson válogatás nélkül a kísérletbe bevont 15-84 éves korú emberek adatainak számítógépes feldolgozása az alábbi eredményt adta: Magyarországon jelenleg a nők 77,8%-a, a férfiak 66,7%-a, és átlag az egész népesség 73,1%-a él csontritkulásra utaló panaszokkal, ami 6 milliónál több embert jelent. Az 1. ábra világosan mutatja, hogy
1) a csonatritkulás nem öregkori betegség, hanem már fiatal korben kezdődhet,
2) a betegségek arányát az életkor függvényében ábrázoló görbe folyamatos emelkedése inkább telítődő folyamatra, felhalmozódó okra utal, és
3) a fent említett klimaxelmélet valószínűleg helytálló, mert ez esetben az 50. év körül ugrásszerű emelkedésnek kellene lennie. A 2. ábra a csontritkulásos panaszokban szenvedők nemek szerinti, valamint a súlyos esetek életkor szerinti alakulását mutatja. Itt sem mutatkozik éles maximum az 50 év körüli nők esetén.
Az oszteoporózis okozta panaszok nagyon különbözőek lehetnek, és a legtöbb ember nincs tisztában a bajával. Nyilallást érez a vállbán, zsibbadást az ujjakban, fáj a dereka, a nyaka, a térde. Negyven éves kor felett a nőknek csak 19,5%-a panaszmentes, a felének fáj a térde, 40%-uknak csípőpanasza van. Már a 20-25 éveseknél is 10%-a csípőízületére panaszkodik. A15-19 éves lányok 29%-ának oldalirányú elhajlást mutat a gerince. Hazánkban évente kb. 40 000 embert százalékolnak le csontritkulás okozta „gyógyíthatatlan panaszok miatt. Idős korban a combnyaktörés a nők egyik leggyakoribb közvetett haláloka. A hajlott hát, a testmagasság 8-10 centriméteres rövidülése, a lumbágó, az ischiász is csontritkulásra vezethető vissza.
Az alábbiakban áttekintést nyújtunk az oszteoporózissal kapcsolatban eddig gyakorolt terápiák felett.
Mint ahogy már említettük, az a véletlen egybeesés, hogy a menopauzába jutott nők mintegy 15%a (!) csontritkulásra utaló panaszokban szenved, már nagyon korán az ösztron szerepének és az ösztronkiegészítés terápiás alkalmazásának tanulmányozására irányította a figyelmet, anélkül azonban, hogy a kérdést máig véglegesen megválasztolnak, megoldottnak tekintenék. Már az a megállapítás, hogy a csontokban nincsenek ösztrogén-receptorok, erősen megkérdőjelezi a fenti terápiát.
Emellett említendő, hogy a tartós ösztronkezelésnek számos nemkívánatos hátránya és mellékhatása van (kollagén-szintézis gátlása, méhrák- és emlőrákkeltő hatás). Ez, valamint az igazán átütő terápiás sikerek hiánya az ösztronterápiában inkább valamiféle elbizonytalanodáshoz vezetett.
Egy másik terápiás vonal a kalcitonin szerepétől indul ki. A kalcitonin a pajzsmirigy egyik polipeptid hormonja, feladata a szérum Ca-ion-szintjének szabályozása. Kalcitonin-készftményként a MIACALCIC szintetikus lazac-kalcitonint adagolják, amely önmagában véve fájdalomcsillapítóként hat. A kezelés feltehetően téves feltételezésen alapúk, hiszen a primer oszteoporózisos beteg mészforgalmat szabályozó hormonműködés szempontjából egészséges, betegsége sokkal inkább a kalcium hiánya.
Fluortartalmú készítményekkel (KOREBEREON) is igyekeznek javulást elérni a csontritkulásos betegek állapotában. A fluort már 1805-ben a csontozat és a fogak állandó komponenseként említik, létfontosságú, nélkülözhetetlen voltát azonban generációs állatkísérletek során mindezideig nem sikerült igazolni. A fluor valamennyi elem közül a legnegatívabb, ezért igen reaktív, és mindenütt beépül, így a csontokba is. Nátriumsójának a felszívódása meghaladja a 90%-ot, és a fluor lassú kiürülése miatt különösen a csontokban és a fogakban akkumulálódik. A normálisnál (0,1%) több fluort tartalmazó csont törékeny, emellett a fluor az élettani folyamatokba is beavatkozik (például fluoracetát, majd fluor-acetil-koenzim-A képződése útján gá- tolja az akonitsav-hidratáz enzimet), és jód-antagonistaként közvetett szerepe lehet a golyvaképződésben.
Mésztartalmú készítményeket is alkalmaznak a csontritkulás terápiájában. A FONO-granulátum a szárazanyagában 50% trikalciumfoszfátból, 20% kalciumkarbonátból és 30% cukorból áll. Az előírt napi 30 x 1 csapott kávéskanálnyi mennyiség mintegy 1,75 g kalciumot és 0,486 g foszfort tartalmaz, ami egyrészt a csontritkulásos állapot javításához kevés, másrészt a táplálékkal naponta bevitt egyéb kalcium- és foszformennyiséggel együtt az optimálistól eltérő Ca : P arányt eredményez (a Ca : P arányra mint esszenciális fontosságú tényezőre még visszatérünk).
A CALDEA tabletta szintén mésztartalmú készítmény, amely D-vitamin mellett tablettánként 200 mg kalcium-laktátot és 400 mg kalcium-foszfátot tartalmaz. Még 2x3 tabletta szedése esetén is a szervezet csupán 1400 mg Ca-kiegészítéshez jut, amely kevés a csontritkulásos állapot javítására. A tabletta előírás szerinti szedése esetén a napi szükségletet 10-szeresen meghaladó D-vitamin menynyiség jut a szervezetbe.
Végül fizikoterápiás és fürdőkezelésekkel is igyekeznek enyhíteni a betegek állapotán. Az ORFI, a kózházak, klinikák és gyógyfürdő-intézetek gondos és sokrétű munkát végeznek, amely azonban mindig csak tüneti kezelés: kontraktúrák, izomgörcsök oldása, fájdalomcsillapítás stb., ami a baj gyökeréig nem hatol, ezért a könnyebbülés csak átmeneti.
A baj nagyságát a reumatológiai szakrendelések
-2HU 200933 A zsúfoltsága, a várakozó betegek nyomott hangulata, valamint a fájdalomcsillapító-fogyasztás országos szintű óriási megnövekedése elég jól jelzi.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy az oszteoporózis nem hormonális eredetű, nem gyógyszerelhető, nem fizikoterápiásán szüntethető meg és főleg nem gyógyíthatatlan, hanem a helytelen táplálkozás következménye és mint ilyen a megfelelő táplálékkiegészítéssel gyógyítható.
Mint ismeretes, a csontokban a mész-foszforarány 2:1. Kívánatos volna tehát, hogy a táplálékban is ez az arány állana fenn. Ez azonban nem így van, hanem a legtöbb étel, táplálék akár tízszer annyi foszfort tartalmaz, és a foszfor feleslegét a szervezet kiüríti, mégpedig kalcium-foszfát alakjában. A foszfát képződéséhez szükséges kalciumionokat a vérszérum kalciumszintje (oldott kalcium-tartalma) biztosítja, és a kalciumszint fenntartásához szükséges kalcium a csontokból vonódik el. (A folyamatot némiképp egyszerűsítve ábrázoltuk, hiszen egyrészt a kalciumnak még számos egyéb sokrétégű szerepe van a szervezetben, másrészt a mészforgalom hormonális szabályozása meglehetősen bonyolult folyamat, a találmány megértése kapcsán azonban a fenti modell-elképzelés tökéletesen használható.)
Ételeink zömének kedvezőtlen a kalcium-foszfor aránya. Az alábbi táblázatban néhány élelmiszer CA:P arányát megadjuk.
Élelmiszer Ca/P arány téliszalámi 0,09 kakaó 0,2 dió, mandula 0,5 tojássárga 0,14 egész tojás, héj nélkül 0,24 csont nélküli hús 0,04-0,1 felvágott 0,04-0,29 kenyér, sütemény 0,17-0,3 száraz hüvelyesek 0,12-0,24 mák 1,1 gesztenye 1,2 juhturó 1,5-2,0 ömlesztett sajt 0,45-0,5 tehéntúró 0,3-0,5
Táplálkozáunkban csontritkulás szempontjából a legsúlyosabb tényező a húsfogyasztás, mert csont nélkül esszük a húst. A ragadozó állatok csak húson élnek, mégsem betegednek meg, mert a hússal együtt a puha csontokat is elfogyasztják. Számos hiánybetegséget élelmiszereink magas feldolgozottsági fokának szokás tulajdonítani, de jelen esetben ez nem helytálló, ugyanis már hétezer éves perui sírból is előkerültek - húsfogyasztásról tanúskodó háztartási eszközök mellett - csontritkulásos csontvázrészek. Az Oszteoporózis alapját az ember a civilizációéval együtt rakta le, amikor áttért a csont nélküli hús fogyasztására.
A fenti táblázat tanúsága szerint a tejtermékek még viszonylag jó kalciumellátást biztosítanak, a juhtúró CafP aránya egyenesen megfelelő, de annyi juhtúrót senki nem eszik, hogy ezzel már fennálló csontritkulást helyre lehetne hozni. Nagy kár, hogy az ömlesztett sajtok előállításakor ömlesztősóként foszforsókat használnak, aminek következtében az ömlesztett sajt Ca:P aránya alaposan leromlik. A tehéntúró sem jobb, mert savi alvasztással készül, a tejsav megköti a meszet, így az ott marad a savóban. A fentieket, valamint a táblázatot összegezve megállapíthatjuk, hogy a megszokott élelmiszereinkből lehetetlen olyan étrendet összeállítani, amely nem okoz csontritkulást.
A főleg húsevő, és kevés növényi eledelt, illetve kevés tejet és sajtot fogyasztó emberek szervezetébe hatalmas mennyiségű foszforfólósleg jut, amelynek kiürítéséhez a csontokból vonódik el a mész. A csontritkultság általánosan30-40, súlyos esetekben 50%-os, de nem ritka a 60%-ot is eléri. A foszfornak a székletben való kiürítése 20—40 mg, gyakran még ennél is több meszet von el naponta a csontokból. így már érthető az 1. ábra szerinti diagram lefutása: a napi 40 mg hiány halmozódik, évről évre, és ezért idős korban általánosabb az oszteoporózis.
A fentiekből levonandó következtetés világos: ha a táplálkozással nem lehet biztosítani a szükséges kalcium mennyiségét, akkor ezt a mennyiséget külön kell bevinni a szervezetbe.
Nem érthető, hogy ezt az egyszerű következtetést a humán gyógyászat miért nem vonta le, annál is kevésbé, mert állatorvosi vonatkozásban közel 80 éve kutatják a kalcium, magnézium, foszfor arányának, hiányának jelentőségét, kihatását (lásd: Wellmann Oszkár, Vizsgálatok a Ca, Mg és P forgalmáról éhező állatokban, Állatorvosdoktori ért., Budapest 1907). A nagyüzemi keretek között tartott sertés és baromfi ötven éve mészkiegészítést kap. Az állatorvosi vonatkozásban kidolgozott és jól dokumentált, statisztikailag feldolgozott kísérletek, eredmények bizonyára támpontot nyújthatnak a humán gyógyászatban is, hiszen a sertés mindenevő, akár az ember, és a kalcium, foszfor felszívódása, kiválasztása, beépülése során lezajló folyamatok kémiai folyamatok, amelyek emberben, állatban azonos módon zajlanak le.
Számos nyomelemmel és egyéb esszenciális anyaggal ellentétben a kalciumszükségletet nem lehet fix számmal (mg/kg x nap) megadni, mert az mindenkor a foszforbevitel függvénye. Táplálékfehérjéink átlag 1,9%-os foszfortartalma és fehérjefogyasztásunk alapján kiszámítható, hogy a nők napi foszforfogyasztása általában 1500 mg, a férfiaké pedig 1900 mg körül variálhat, a Ca-fogyasztás pedig mindkét nem esetében csupán 500 mg körüli érték. A fenti foszformennyiség kiürítéséhez (a csontállomány mészkészletének csorbítása nélkül) 2000 mg Ca (ami 5 g kalciumkarbonátnak felel meg) szükséges, amennyiben a csontritkultság már fennáll, ennél több.
Azt találtuk, hogy a kalciumkarbonát, magnéziumkarbonát és a kalciumhidrogénfoszfát finom részecskeméretű keveréke alkalmas a csontritkulás megelőzésére és kezelésére. Ezért a találmány tárgya eljárás csontritkulás megelőzésére és kezelésére alkalmas gyógyszerkészítmény előállítására. Az eljárásra jellemző, hogy
20-45 mészkőlisztet,
10-20% dolomitlisztet,
30-60% kalcium-hidrogén-foszfátot,
-3HU 200933 A adott esetben legfeljebb 6% mikroelem premixet és adott esetben legfeljebb 5% önmagában ismert adalékanyagot összekeverünk és a keveréket kívánt esetben gyógyszerkészítménnyé alakítjuk. A fenti keverék fennálló csontritkulás esetén napi 3x1 kávéskanálnyi mennyiségben, megelőzés vagy fenntartás esetében 1 kávéskanálnyi mennyiségben szedhető, a kalcium felszívódását és beépülését segítő vitaminokkal együtt. A vitamin szükséglet fedezésére naponta 2x1 Polyvitaplex 8 drazsé (A- és D-vitamin), naponta 3x1 C-vitamin drazsé és 3-4 naponta 1 E-vitamin kapszula fogyasztása ajánlott. Hozzákeverhetjük azonban a vitaminokat a mészporhoz is, ez esetben 1 kg mészporkeverékre 20 000-60 000 NE D-vitamint, 50 000-250 000 NE A-vitamint és 0-1000 NE E-vitamint számítunk.
Ahogy már a fenti adagolási javaslatból kitűnik, elég sokat kell szedni a mészporból, 100 napos kúra alatt akár 2 kg-ot is. Ezért, és a csontritkulás általánosan elterjedt volta miatt óriási mennyiségekben kell majd készíteni a mészport, és erre való tekintettel a vegytiszta vagy gyógyszerkönyvi minőségű alapanyagokról tudatosan lemondtunk. A mészkő és a dolomit korlátlanul és olcsón áll rendelkezésre, csak meg kell őrölni, előnyösen Prill malomban addig, míg a szemcsék 90%-a 5 mikronnál kisebb nem lesz.
A porkeverékhez kívánt esetben mikroelemek előkeverékét adhatjuk. Enzimkomponens és enzimaktivátor szerepük révén a mikroelemek rendkívüli jelentőségűek életfolyamataink zavartalansága és egészségünk megőrzése szempontjából. Abrakevő állataink mikroelem-szükséglete negyed évszázad óta minden nap pontos kielégítést nyer, csak az ember maradt ki valahogy a gondoskodásból. A mikroelem premix mészkőliszt vivőanyagban a napi 15 mg Fe, 3 mg Cu, 5 mg Mn, 15 mg Zn, 10 mg B, 0,14 mg J és 0,1 mg Se napi szükséglet figyelembevételével megállapított mennyiségű nyomelemet tartalmazza.
A mészporkeverék kívánt esetben legfeljebb 5% önmagában ismert adalékanyagot tartalmazhat. Adalékanyagként különböző ízesítők, cukor, kakaó, valamint granuláló segédanyagok (polivinilpirrolidon) jöhetnek számításba. A porkeveréket kívánt esetben tablettázhatjuk, kapszulákba tölthetjük, granulálhatjuk, bár az ilyen kiszerelési műveletekre csak akkor kerül sor, ha enélkül a beadás nem oldható meg, ugyanis a felszívódás a por alakú készítmény esetében a legjobb.
A találmány szerinti készítmény előállítását az alábbi példákkal szemléltetjük.
1. példa
Összetétel:
330 g mészkőliszt
160 g dolomitliszt
490 g kalcium-hidrogén- foszfát
20 g mikroelemkeverék
1000 g
A készítmény szemcséinek 90%-a 5 mikron alatti méretű.
A mikroelemkeverék összetétele:
vasfumarát 11,760 g
réz(II)szulfát 2,210 g
5 mangánszulfát 3,930 g
ZnO 4,690 g
kalcium-jodát 0,060 g
nátrium-szelenit 0,060 g
nátriumborát 21,740 g
10 mészkőliszt 55,550 g 100,000 g
Ez a porkeverék a már kialakult csontritkulás gyógyítására alkalmazható.
A fenti íztelen, szagtalan, finomszemcsés porkeverékből az első 2 napon 1, a következő 2 napon 2x1, az ötödik naptól kezdve pedig naponta 3x1 púpozott teáskanálnyi (6,5-7 g) mennyiséget a főétkezések eleján, 1-1,5 ujjnyi folyadékban (cukros teában, tejben, tejeskávéban, kakaóban, rostos gyümölcslében stb.) kell bevonni, majd folytatni az evést. Az első 80 nap elteltével a déli adag elhagyható, és napi 2 adaggal folytatandó egészen a terápia végéig. A csontok kb. féléves átépűlési idejére való tekintettel a terápia időtartama is fél év, ami 60 év fölötti, vagy nagyon súlyos betegeknél 2-3 hónappal meghosszabbítható.
2. példa
Összetétel: 601% mészkőliszt 341% dolomitliszt 61% 1. példa szerinti mikroelemkeverék
A fenti porkeverék preventív célra alkalmas.
Nincs benne foszfor, csak a táplálékkal felvett foszfor megkötéséhez szükséges kalcium, illetve magnézium. Az ajánlott napi adag 1 kávéskanálnyi (kb.
7 g), ami elég ahhoz, hogy a foszfor a csontozat károsítása nélkül ürüljön ki a szervezetből.
A terápia alkalmazási területe: oszteoporózis, spondilózis, diszlopátia, oszteoartrózis, rachitisz, oszteomalácia, algoneurodisztrófia, csontfraktúrák és csontműtétek esetén, tartós szteroid kezelések csontritkulást okozó hatásának ellensúlyozására, valamint a terhes anyáknak a terhességük utolsó harmadában, és a szoptatás ideje alatt a szoptató anyáknak megnövekedett kalciumszükségletük fe50 dezésére.
A reumatikus vagy vagy egyéb ízületi fájdalmak már néhány hét után megszűnnek, a csontállomány megújul, telítődik, és ha a csontvázat a fiziológiás 24-25%-os ritkultságig feljavult, akkor a porc rege55 nerálódása is megindul.
A készítmény szedése alatt székrekedés léphet fel; ez esetben rostos étellel, zöldséggel, korpával kell biztosítani a naponkénti legalább kétszeri rendes székelést. Egyéb mellékhatásként említhető, hogy az antraciklinek felszívódását gátolja, így antraciklines kezelés idején tanácsos a mészpor szedését szüneteltetni.
Az alábbiakban közlünk néhány kóresetet, az alkalmazott terápiát, valamint az eredményt.
Ν. N. 60éves nő olyan szerencsétlenül esett, hogy
-4HU 200933 A összeroppant a 12. hátcsigolyája. Ez nagy fájdalommal járt. Nyolc helyen járt segítségért, eredménytelenül. Elkezdte a kúrát napi 6 g mészkőliszt-kompozícióval és sok fehérjével. Négy hét múlva támaszkodás nélkül tudott menni guggolásba és ugyanúgy fel is állt.
P. I. 61 éves nő betegnek gyerekkora óta van hátgerincferdülése, 7-ik életévében vették észre. 10 évesen fűzőt kapott, amelyet 18 éves korig viselt. Sokat tornászott, úszott, 55 éves koráig panaszmentes volt. 1982-ben deréktáji fájdalmak miatt felkereste a reumaorvost: a röntgenfelvételből megállapították a nagyfokú balra convex lumbális scoliosost; a beteg fájdalom ellen novokain kezelést, továbbá gyógyfürdős, gyógytomás beutalót, orvosi masszást kapott. Mindennek ellenére kisebb-nagyobb fájdalmra panaszkodott.
A mészkúrát előírás szerint végezte, már az első két hónap alatt fájdalmai teljesen megszűntek. Jelenleg a preventív mészkeverék napi egykanalas adagját szedi, állapotával elégedett.
Η. H. 24 éves sportoló fiatalember hirtelen jelentkezett térdfájdalommal orvoshoz fordult. Nagy fokú kopást állapítottak meg, műtétet javasoltak, a karatétól eltiltották. Műtét helyett a fiatalember megkezdte a mészporkúrát. Már két hét múlva fájdalmai megszűntek, a kúrát még 3 hónapig folytatta. Ma teljesen panaszmentes, a karatézést folytatta.
G. I.-né 60 éves nő beteg 1986. decemberében mindkét csípőízületében lévő, hónapok óta tartó és már elviselhetetlen fájdalom miatt (járni már alig tudott, aludni csak fájdalomcsillapítókkal) a Margit kórházban jelentkezett, ahol röntgenezték, előrehaladott porckopást (Coxarthrosis) állapítottak meg mindkét csípőízületben és orthopédsebészhez irányították. A beteg inkább a mészporkúrát próbálta, 3 hónapon keresztül szedte a porkeveréket, már az 5. héttől kezdve enyhültek a fájdalmai, és a kúra végén teljesen panaszmetcssé vált. Funkciós mozgása majdnem tökéletes, járása is. Sietni és lépcsőn menni is megerőltetés nélkül tud.
J. J.-nét derékfájás miatt röntgenezték és erős csontritkulást állapítottak meg. Az alábbi gyógykezelésben részesítették: Voltaren Naponta 3x1 db, Naprosin 10 napig 2x1, Néróból tabletta 26 db, Biarison kapszula 30 db 3x1 naponta, Ibuprofen tabletta 100 db, 3x1 naponta, fájdalomcsillapítók (analgetikum kúp, Algopyrin tabletta és injekció), Yambolap tabletta május 26-tól szeptember 23-ig. A felsoroltak nem vezettek eredményre, a fájdalmak elviselhetetlenné váltak, ezért az Ortopédiai Klinikára került, ahol megállapították, hogy több csigolya sérül meg. A klinikában a beteg Koreberon tablettát, Miacalcic injekcót kapott. Az utóbbit le kellett állítani, mert a beteg rosszul lett tőle. A beteg 1986. november végén kezdte a mészterápiát, fájdalmai két hét elteltével enyhültek, december
24-re teljesen elmúltak.
P. Gy., P. Gy.-né
Az idősebb házaspár súlyos autóbalesetet szenvedett.
P. Gy. diagnózisa: Fractura acetabuli comminut.
1. dextricum luxatio femorsidextri. Repositio. Csavaros osteosynhesis
P. Gy.-né diagnózisa: Fractura acetabuli lateris dextri disloc.
A házaspár két hónapot kórházban töltött, majd mentővel szállították őket utókezelésre hetente kétszer. A baleset 1985. szeptember 14-én történt. 1986 áprilásában - különösen a nő esetén - a csontképződés hiánya jelentett gondot, a leletek nem voltak kedvezőek. A mészkúrát követő hatodik hét végén készült röntgenfelvétel (a mészkúráról nem tudó) orvosok megdöbbenését váltotta ki. A betegek lábainak teherbírása lassan, fokozatosan erősödött, ma már bot nélkül járnak.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy
    20-601% mészkőlisztet,
    10-601% dolomitlisztet,
    0-601% kalcium-hidrogén-foszfátot, adott esetben legfeljebb 61% mikroelem premixet és adott esetben legfeljebb 51% önmagában ismert adalékanyagot
    -összekeverünk és a keveréket a csontritkulás meglőzésére, illetve kezelésére alkalmas gyógyszerkészítménnyé alakítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Fe, Cu, Mn, Zn, J, Se, B tartalmú, és adott esetben további nyomelemeket tartalmazó mikroelem premixet alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy'
    20-451% mészkőlisztet,
    10-201% dolomitlisztet,
    30-601% kalcium-hidrogén-foszfátot, adott esetben legfeljebb 61% mikroelem premixet és adott esetben legfeljebb 5 t% önmagában ismert adalékanyagot összekeverünk, és a keveréket a csontritkulás kezelésére alkalmas készítménnyé alakítjuk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    40-601% mészkőlisztet és
    40-60t% dolomit lisztet, valamint
    0-61% mikroelem premixet összekeverünk és a keveréket a csontritkulás megelőzésére alkalmas gyógyszerkészítménnyé alakítjuk.
HU886573A 1988-12-22 1988-12-22 Process for producing pharmaceutical composition for profilacting and treating osteoporosis HU200933B (en)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU886573A HU200933B (en) 1988-12-22 1988-12-22 Process for producing pharmaceutical composition for profilacting and treating osteoporosis
AT89123731T ATE91080T1 (de) 1988-12-22 1989-12-22 Praeparat zum vorbeugen gegen knochenschwund und zur behandlung von knochenschwund.
DE8989123731T DE58904841D1 (de) 1988-12-22 1989-12-22 Praeparat zum vorbeugen gegen knochenschwund und zur behandlung von knochenschwund.
EP89123731A EP0374935B1 (de) 1988-12-22 1989-12-22 Präparat zum Vorbeugen gegen Knochenschwund und zur Behandlung von Knochenschwund
ES89123731T ES2058460T3 (es) 1988-12-22 1989-12-22 Preparado para la prevencion y el tratamiento de la osteoporosis.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU886573A HU200933B (en) 1988-12-22 1988-12-22 Process for producing pharmaceutical composition for profilacting and treating osteoporosis

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU200933B true HU200933B (en) 1990-09-28

Family

ID=10971820

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU886573A HU200933B (en) 1988-12-22 1988-12-22 Process for producing pharmaceutical composition for profilacting and treating osteoporosis

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0374935B1 (hu)
AT (1) ATE91080T1 (hu)
DE (1) DE58904841D1 (hu)
ES (1) ES2058460T3 (hu)
HU (1) HU200933B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3053301B2 (ja) * 1992-09-11 2000-06-19 三菱電機株式会社 半導体集積回路及びicカード
IL115241A (en) * 1994-09-26 2000-08-31 American Cyanamid Co Calcium dietary supplement
AT408416B (de) * 1996-07-19 2001-11-26 Norbert Fuchs Pharmazeutische bzw. diätetische zusammensetzungen
DE10323759A1 (de) * 2003-05-22 2004-12-16 Bauer, Wulf, Dr. Heilmittel zur inneren Anwendung, insbesondere gegen Krebserkrankungen

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2226273C2 (de) * 1972-05-30 1982-12-30 Rotta Research Laboratorium S.p.A., San Fruttuoso di Monza, Milano Präparate zur Behandlung der Osteoporose

Also Published As

Publication number Publication date
ATE91080T1 (de) 1993-07-15
EP0374935A1 (de) 1990-06-27
DE58904841D1 (de) 1993-08-05
EP0374935B1 (de) 1993-06-30
ES2058460T3 (es) 1994-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3708115B2 (ja) 混合カルシウム及びビタミンd補給品
US8728533B2 (en) Composition comprising crustacean gastrolith components and its use
US20090053324A1 (en) Calcium supplements
CN101455396A (zh) 一种促进骨和骨关节健康的营养保健食品
Benton et al. Osteoporosis: recommendations for resistance exercise and supplementation with calcium and vitamin D to promote bone health
Spencer et al. Calcium, phosphorus, and fluoride
HU200933B (en) Process for producing pharmaceutical composition for profilacting and treating osteoporosis
CA2211177C (en) Agent for acting upon bone formation disturbances containing alkaline citrates, lactates and/or malates
WO2009087652A2 (en) Pharmaceutical compositions of calcitriol and mineral supplements
CN103006693A (zh) 一种二维碳酸钙组合物
EP1214894B1 (en) Food formulations with a high calcium content
CN109846933A (zh) 一种治疗抽筋的中药及其制备方法
CORNELL et al. The Use of Hydrochloric Acid in Certain Cases of Atrophy and Delayed Calcification in Fractured Bones
JP2010248147A (ja) 抗精神疲労剤
Shelestun et al. Fluorine (F)–Body & Health Importance+ Top 25 Sources
JPH06178671A (ja) コンドロイチン硫酸蛋白複合体含有食品
NEALE et al. PROGNOSIS OF CELIAC DISEASE: WITH A COMMENT ON THE HEMATOLOGIC CHARACTERISTICS
CRAWFORD et al. Clinical and biochemical observations on hunger osteopathy, juvenile and late rickets (osteomalacia)
Mironenko et al. Vitamin D–description, benefits and where it is contained
RU2205648C1 (ru) Состав "кальцисан" для профилактики и поддерживающей терапии заболеваний желудочно-кишечного тракта
CN110384241A (zh) 一组有助于骨健康的组合物及其制备方法
Marcus Calcium, skeletal aging, and osteoporosis
CN110326666A (zh) 一种补充体力的海参牛奶复合制剂
Morton The Etiology and Treatment of Gastric Ulcer
Odinets et al. Rickets. Hypervitaminosis D. Tetany

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee