HU198769B - Süveggerenda - Google Patents
Süveggerenda Download PDFInfo
- Publication number
- HU198769B HU198769B HU28485A HU28485A HU198769B HU 198769 B HU198769 B HU 198769B HU 28485 A HU28485 A HU 28485A HU 28485 A HU28485 A HU 28485A HU 198769 B HU198769 B HU 198769B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- longitudinal
- weight
- aluminum alloy
- cap
- longitudinal cavity
- Prior art date
Links
Landscapes
- Extrusion Of Metal (AREA)
Abstract
A találmány szerinti süveggerenda teste (111
olyan, önmagában ismert módon túlöregített
AIZnMg típusú aluniiniumötvözel-ből van kialakítva,
amelyben a Zn 4,3-5,5 tömeg% között, a
Mg 0,8-1,4 l.ömeg%, a Zr 0,08-0,2 töineg% között
van, és emellett vagy 0,2-0,5 tömeg%
Mn-t vagy 0,1-0,3 lömeg% Cr-t tartalmaz, és
a hosszanti üreg (14) hosszirányra merőleges
síkban vett keresztmetszete nyújtott, célszerűen
álló téglalap alakú. A süveggerendához
a végek közelében célszerűen aluminiumótvözetból
sajtolt, talppal ellátott billenőcsap (12)
van hegesztve. A két oldalfelület célszerűen
párhuzamos egymással és merőleges a
hordfelületekre. (3-4. ábrák)
Description
A találmány tárgya olyan süveggerenda, amelynek alumíniumötvözetből sajtolt hosszúkás teste, a testben kialakított hosszanti ürege, valamint a test két, egymással szemközti hosszanti oldalán kiképzett és egymással párhuzamos hordfelületűi vannak, amelyek kétoldalt hosszanti peremmel vannak ellátva.
, Ilyen süveggerendákat általánosan használnak a bányászatban különféle föld alatti térségek biztosítására. Az élet- és vagyonvédelem szempontjai a föld alatti alkalmazásnál különleges követelményeket, támasztanak a süveggerendákkal szemben. Lehetőség szerint ki kell zárni a hirtelen töréseket, mivel ezek katasztrófákhoz vezethetnek. A süveggerendának tehát törés előtt képlékeny alakváltozást kell szenvednie, hogy ezáltal mintegy jelezze a túlterhelést és a tőrésveszélyt.
A megfelelő teherbírás (szilárdság) és képlékenység egymásnak ellentmondó követelményeit az eddigi gyakorlatban oly módon próbálták kielégíteni, hogy a süveggerenda profiljának geometriáját .rogyásra hajlamossá ' tették. A hazai gyakorlatban általánosan alkalmazott KS 120 típusú süveggerendák testében kör keresztmetszetű hosszanti üreget alakítanak ki, és a profil kétoldalt ennek megfelelően kihasasodó. A süveggerenda anyaga AlMgSil típusú nemesített alumíniumötvözet, amelynek szakítószilárdsága R« = - 280 MPa, folyáshatára Rpo,2 = 210 MPa. A süveggerenda névleges h&jlitónyomatéki teherbírása Mh = 35 kNm és egyirányú nyomóteherbírása Fny - 1200 kN. Fajlagos tömege mf = 17,5 kg/m.
Ennél a süveggerendánál a keresztirányban szétnyomódó profil hivatott biztosítani a megfelelő képlékenységet, és a keresztmetszet egyéb helyeinek növelt falvastagsága a kívánt Leherbiróképességet. A gyakorlatban azonban megmutatkozott ennek a megoldásnak az a hiányossága, hogy nagy főterheléseknél, valamint nagyobb fesztávoknál, amikor két süveggerendát egymáshoz toldanak, a süveggerendák normál üzemi körülmények között is deformálódnak, és néhányszor! egyengetés után ridegen tőrnek.
További hiányosságot jelent, hogy az alkalmazott alumíniumötvözeL nem hegeszthető, tehát a kapcsolóhidak csatlakoztatásához szükséges billenőcsapok és védősaruk csak külön kötőelemek segítségével erősíthetők fel. Ez nagy mértékben megnöveli a gyártási költségeket.
Hiányosság az is, hogy a folyómétersúly az elérhető szilárdsághoz viszonyítva nagy.
Hiányosságként kell említenünk még, hogy nagy főteterhelések esetén a süveggerenda .dugózására ’ van szükség (a hosszirányú üregbe legalább a két végén tömör aluminiumhengert dugnak be.)
A találmány célja a fenti hiányosságok kiküszöbölése.
A tulálmány feladata olyan süveggerenda létrehozása, amely azonos anyagfelhasználás mellett lényegesen teherbíróbb az ismertnél, ugyanakkor üzemi körülmények között kevésbé hajlik he, tehát kevesebb egyengetést igényel, következésképpen csökken a felkeményedés és a kifáradásos törés veszélye.
A találmány alapja a2 a felismerés, hogy a süveggerenda anyagául eddig általánosan alkalmatlannak tartott AlZnMg típusú ötvözetekkel az eddiginél sokkal előnyösebb kompromisszum hozható létre a szilárdság és képlékenység egymásnak ellentmondó követelményei LekinteLében, ha az ötvözetet sajtolás és edzés után fúlöregítésnek vetjük alá, és a súveggerenda keresztmetszetét úgy alakítjuk ki, hogy a hosszanti üreg hosszirányra melóleges keresztmetszete nyújtott (pl. téglalap alakú).
Fz a megoldás azért meglepően újszerű, mert két vonatkozásban is ellentétes az eddigi általános műszaki felfogással, ugyanis olyan típusú öLvözetet alkalmazunk, amelyet eddig kifejezetten alkalmatlannak tartottak süveggerendák gyártásához, másrészt olyan keresztmetszetei., amelyet eddig éppen azért kerültek, meri. rogyásra nem hajlamos, tehát nem alkalmas a Lörésveszély .előrejelzésére’. Hogy megoldásunk a várakozással ellentétben nemhogy megfelelő, hanem több vonatkozásban előnyösebb az ismertnél, annak köszönhető, hogy az általunk kiklsérletezett összetételű és túlöregítéssel kezelt aluminiumőtvőzet a megerősített keresztmetszet ellenére is biztosítja a behajlással történő .előrejelzést’, tehát nem szükséges rogyásra hajlamos (következésképpen kisebb teherbiróképességű) keresztmetszetet alkalmazni, amely ráadásul nehezebben is gyártható.
A találmány szerinti süveggerenda azonos befoglaló inéreLek és azonos anyagfelhasználás mellett mintegy 70%-kal nagyobb névleges teherbírás, illetve terhelhetőség elérését teszi lehetővé, illetve módot ad arra, hogy azonos terhelhetőség mellett a folyömétersülyt mintegy 30%-kal csökkentsük. Az üzemi behajlás lényegesen csökken, viszont túlterhelés esetén nem következik be rideg törés, hanem - a Lúlőregítésból következőleg - csupán nagyobb behajlás. További lényeges előny, hogy az alkalmazott aluminiumölvözet hegeszthető, tehát a billenőcsapok ugyanezen anyagból sajtolással elkészíthetők és egyszerű hegesztéssel felerősithetők. Mivel az anyag önnemesedő, hegesztés után a varrat környezetében a szilárdság visszaáll a nemesített, anyagnak megfelelő értékre. Jelentős előny az is, hogy nagyobb fő terhelések, illetve fesztávok esetén sincsen szükség a süveggerendák .dugózására’. Az ismert süveggerendákkal legfeljebb 3,5 m fesztáv volt álhídalhaló, a találmány szerintiekkel 5 ;n is elérhető.
Ezen felismerések alapján a kitűzött feladat megoldása olyan süveggerenda, amelynek aluminiumötvözetböl sajtolt hosszúkás Leste, a testben kialakított hosszanti ürege, valamint a test két, egymással szemközti hosszanti oldalán kiképzett és egymással párhuzamos hordfelületei vannak, amelyek (kétoldnil hosszanti peremmel vannak ellátva, és amelynél a találmány értelmében a test olyan, önmagában ismert modor» LúlöregiteLt AlZnMg típusú alumíniuniötvözetből van kialakítva, amelyben a Zn 4,3-5,5 tömeg% között a Mg 0,8-1,4 tömeg%, a Zr 0,08-0,2 tőmcgX között van, és emellett vagy 0,2-0,5 tömeg% Mn-t vagy 0,1-03 tőmeg% Cr-t tartalmaz, és a hosszanti üreg hosszirányra merőleges síkban vett keresztmetszete nyújtoLt alakú.
Előnyös, ha a találmány szerinti süveggerendának átmenő hosszanti ürege van.
Előnyös továbbá, ha a hordfelülelhez aluminiuinótvözelből sajtolt, talppal ellátott, billenőcsap van hegesztve.
Végül előnyös, ha a találmány szerinti süveggerenda két oldalfelúlete párhuzamos egymással és merőleges a hordfelületekre.
A találmányt a következőkben a csatolt rajzra hivatkozva kiviteli példa kapcsán ismertetjük. Az
1. ábra a hagyományos KS 120 típusú süveggerenda részlete, hosszmetszetben, a
2. ábra az 1. ábrán jelölt síkban vett.
metszet, a
3. ábra a találmány szerinti süveggerenda részlete, oldalnézetben, és a
4. ábra a 3. ábra szerinti süveggerenda keresztmetszete.
Mint az 1-2. ábrákon látható, az ismert KS 120 típusú süveggerenda 1 testének hosszanti, kör keresztmetszetű ürege van, amely legalább a két vége tartományában alumíniumból készült, hengeres 2 dugót tartalmaz. A 2 dugó kétoldalról belőtt 6 szegekkel van rögzítve. Az 1 test profilja álló, tömzsi I betűnek megfelelő, amely a hosszanti üreg két oldalán kihasasodó. Alul és felül egymással párhuzamos hordfelületek vannak kialakítva, amelyekhez 4 rögzítőlemezek közvetítésével keresztirányú 5 billenőcsapok vannak erősítve. A süveggerenda végéhez alul és felül 3 saru van rögzítve. A 3 saruk, a 4 rögzítölemezek és az 5 billenőcsapok acélból készülnek. A 3 saruk és a 4 rögzítőlemezek ugyancsak belőtt 7. szegekkel vannak az 1 testhez erősítve. Az 1 test AlMgSil ötvözetből készül.
A találmány szerinti süveggerenda 11 teste hossztengelyre merőleges keresztmetszetének befoglaló méreLei azonosak az 1-2. ábrák szerinti KS 120 típusú süveggerenda megfelelő méreteivel, és profilja is álló, Lömzsi I betűnek megfelelő, de oldalfelületei párhuzamosak egymással, tehát nem hasasodnak ki, ugyanakkor a hosszanti 14 üreg ke4 resztmetszete nem kör, hanem álló téglalap alakú. A téglalap 13 sarkai le vannak kerekítve. A 11 test alul és felül egymással párhuzamos bordfelületekkel rendelkezik, amelyek kétoldalt hosszanti 15 peremekkel vannak ellátva. A 11 lest két végének közelében alul és felül egy-egy 12 billenőcsap van hegesztéssel felerősítve. Ezek a 11 testtel azonos anyagból készülnek, sajtolás útján.
Az alkalmazott aluminiumótvözet tömeg%-
kifejezett | összetétele | a következő: | ||
Cu | max. | 0,2 | Ti | 0,01-0,1 |
Mg | 0,8-1 | ,4 | Zn | 4,3-5,5 |
Mn | max. | 0,5 | Cr | 0,1-0,3 |
Si | max. | 0,4 | Zr | max. 0,2 |
Fe | max. | 0,4 | Al | maradék |
Az anyag szakítószilárdsága R·? 350 MPa, folyáshatára Rpű.2 300 MPa. Túlőregitett állapotnak megfelelő hőkezeléssel nyúlása Aioix 12% (az AlMgSil ötvözeté 10%). A törésig elviselt hajtogatások száma mintegy 20%-kal nagyobb, mint az eddig alkalmazott ötvözel esetében.
A bemutatott példa esetében a süveggerenda kereszLmeLszeti tényezője azonos folyóméter-súly mellett 25%-kal nagyobb, mint az ismertnél. Szükség esetén a belső üreg keresztmetszetének csökkentésével tovább növelhető a keresztmetszeti tényező.
A találmány szerinti megoldással szügségl.elenné válik a 2 dugók és 3 saruk alkalmazása, a 12 billenócsapok pedig acél helyett aluminiumötvözetböl készülhetnek, egyszerű sajl.olással, és felerősítésükhöz nincs szükség sem rögzíLőlemezekre, sem szegekre. Ezáltal lényegesen csökken a süveggerenda súlya, és egyszerűbbé válik a gyártása.
Az alábbiakban egy konkrét gyártási példát közlünk:
AlZnMg Lípusú aluminiumötvözetböl gyártjuk a 3-4. ábrák szerinLi süveggerendát. Az alumíniuinötvözeL összetétele Lömeg%-ban kifejezve:
Cu | 0,18-0,20 | Ti | 0,004-0,009 |
Mg | 1,30-1,37 | Zn | 4,70-4,80 |
Mn | 0,33-0,35 | Cr | 0,001 |
Si | 0,06-0,10 | Zr | 0,082-0,093 |
Fe | 0,21-0,30 | Al | maradék |
Ebből az | ötvözetből | 0 350 x | 0 125 mm-es |
tuskókat | öntünk, A | tuskókat | 480 °C-on 12 |
órás hónlartással homogenizáljuk. Az öntött, homogenizált tüsköt sajtolás séljából ff 350 x 132 x 600 mm-es méretre daraboljuk. A 460-480 °C-ra előmelegített tuskót vízszintes elrendezésű, 3,5 MN névleges sajtóerejű hidraulikus présen sajtoljuk ki, 2-2,5 m/perc sajtolási sebességgel a bemutatott keresztmetszetű szálakra. A kisajtolt szálakat 460 °C hőmérsékletről 1 órás hönlarlás után edzzük, majd kétlépcsős öregilésnek (megeresztésnek) vetjük alá, 100 és 160 °C-on, mindkét esetben 12 óra hőn tartást alkalmazva. EzuLán a sajtolt szálakat 2 m hosszúságúra daraboljuk. A bőkezűit süveggerendákból kivett mintákon végzett szakítóvizsgálatok szerint a
-3HU 198769 B szakítószilárdság Rm = 420 MPa, a folyáshatár Rpo,2 = 380 MPa. A szakítópálc.ákon méi-f. nyúlás átlagértéke Aiu = 12%.
A találmány szerinti süveggerendu üzemszerű behajlása azonos terhelésnél kisebb, mint az ismert süveggerendánál, ezért rilkábbari vari szükség egyengelésre, tehát kisebb a ki- és beépítési költség, továbbá csökken a félkemény edés, tehát kisebb a kifáradásos törés veszélye, azaz nő a süveggerenda élettartama.
Mivel a találmány' szerinti süveggerenda profilja kétoldalL nem hasasodik ki, az un. rozettázás (a hordfelületűk hosszanti 15 peremeinek keresztirányú hornyokkal való ellátása) sokkal egyszerűbben végezhető el, mint a hagyományos süveggerendánál.
Claims (4)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Süveggerendn, amelynek aluminiumötvöz.elből sajloll. hosszúkás teste, a testben ki5 alakított hosszanti ürege, valamint a test kél, egymással szemközti hosszanti oldalán kiképzett, egymással párhuzamos hordfelületűi vannak, amelyek kétoldalt hosszanti peremmel vannak ellátva, azzal jellemezve, hogy10 a lest (11), önmagában ismert módon túlőregili't.l AIZnMg típusú aluininiuniötvözetböl van kialakítva, amelyben a Zn 4,3-5,5 tómegX közölt, a Mg (),8-1,4 tömegX, a Zr 0,08-0,2 tőim -g% között van, és emellett vagy 0,2-0,5 tö15 inegX Mii—l vagy 0,1-03 tómegX Cr-t tartalmaz, és a hosszanti üreg (14) hosszirányra merőleges síkban vett keresztmetszete nyújtóit alakú.
- 2. Az 1. igénypont szerinti süveggerenda20 azza? jellemezve, hogy átmenő hosszanti ürege 04) van.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti süveggerenda azzal jellemezve, hogy a hordfelületliez .ilumíniumöLvözelből sajtolt, talppal ellá25 l.ol.l. billenőcsap (12, van hegesztve.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti süveggerenda azzal jellemezve, hogy két oldalfalúiéit; párhuzamos egymással és merőleges a hord felületekre.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU28485A HU198769B (hu) | 1985-01-25 | 1985-01-25 | Süveggerenda |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU28485A HU198769B (hu) | 1985-01-25 | 1985-01-25 | Süveggerenda |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT44832A HUT44832A (en) | 1988-04-28 |
HU198769B true HU198769B (hu) | 1989-11-28 |
Family
ID=10948904
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU28485A HU198769B (hu) | 1985-01-25 | 1985-01-25 | Süveggerenda |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU198769B (hu) |
-
1985
- 1985-01-25 HU HU28485A patent/HU198769B/hu not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT44832A (en) | 1988-04-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3104645A (en) | Bolt stress indicator | |
US5056861A (en) | Impact girder for the side of an automotive vehicle | |
US4915537A (en) | Compound joint and method for its production | |
IE880880L (en) | Impact absorber for vehicle doors | |
HU198769B (hu) | Süveggerenda | |
JP2003205746A (ja) | 自動車用ドアインパクトビーム | |
ES2202237T3 (es) | Uso de un acero para herramientas para moldes de plastico. | |
CN211803143U (zh) | 一种吊桥结构的挤压模具 | |
US3508429A (en) | Frame for large press | |
US8590356B2 (en) | Method for the production of profiles of a light metal material by means of extrusion | |
JPH1045023A (ja) | エネルギー吸収部材 | |
JP3068395B2 (ja) | アルミニウム合金製ドアインパクトビーム材 | |
Mueller | Direct and indirect extrusion of AZ 31 | |
CA2281207A1 (en) | Process for extruding a hollow section or the like from a billet and a device for that purpose | |
PT1129803E (pt) | Material preparado pela metalurgia dos pós com isotropia melhorada das propriedades mecânicas | |
CN219033714U (zh) | 一种铝制封边的幕墙的横梁结构 | |
CN214719471U (zh) | 超宽铝型材挤压筒结构 | |
CN214402432U (zh) | 一种组合梁的键连接结构 | |
CN211514727U (zh) | 欧版反击式破碎机专用板锤 | |
HU217903B (hu) | Hidegen hengerelt betonacél és eljárás annak előállítására | |
CN110450745B (zh) | 机动车的保险杠加强件 | |
CN218844093U (zh) | 一种自带拱架承载门体的框体型材 | |
SU899375A1 (ru) | Станина пресса | |
JPH04216746A (ja) | Frpロッドを用いたプレキャスト部材 | |
RU2021050C1 (ru) | Предохранительное устройство прокатной клети |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HPC4 | Succession in title of patentee |
Owner name: BAKONYI BAUXITBANYA,HU |
|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |