HU198526B - Eljárás keményítő alapú textil-, ill. papíripari bevonóanyag előállítására - Google Patents
Eljárás keményítő alapú textil-, ill. papíripari bevonóanyag előállítására Download PDFInfo
- Publication number
- HU198526B HU198526B HU318387A HU318387A HU198526B HU 198526 B HU198526 B HU 198526B HU 318387 A HU318387 A HU 318387A HU 318387 A HU318387 A HU 318387A HU 198526 B HU198526 B HU 198526B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- weight
- starch
- pyrosulfite
- oxidized
- alkali metal
- Prior art date
Links
Landscapes
- Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
- Paper (AREA)
Abstract
A találmány szerinti eljárás azzal jellemezhető,
hogy a keményítő*, tömegére számítva 2-4 tömeg%
aktív klórt tartalmazó nátrium-hipoklorittal oxidálnak
8 11 közötti pH értéken, 25 96 °C hőmérsékleten,
majd a kapott szuszpenziót alkálifém-biszulfittal
vagy piroszulfittal ismert módon közömbösítik,
majd az elegyet a - keményítő tömegére számítva —
0,9-9,2 tömeg% mennyiségű alkálifém-biszulfittal
vagy -piroszulfittal reagáltatják, a szuszpenziót ezután
szűrik, a leszűrt szilárd terméket mossák, szárítják,
' ■ majd vízzel 20 30 tömeg%-osra hígítják és 90-95
°C-on főzik 10-30 perág, vagy a biszulfitos, piroszulfitos
reagáltatás után kapott szuszpenziót 90-95
, °C-on főzik 10 30 perág, - ezután az elegyhez kívánt
esetben — a szárazanyagtartalomra számítva —
0,1—10 tömeg% poli(vinil-alkohol)-t, poli(vinil-
-acetát)-, poliakrilát homo- vagy kopolimert és/vagy
0,01—0,25 tömeg% szalicilsavat kevernek, vagy
a keményítőt tömegére számítva 2—4 tömeg%
aktív klórt tartalmazó nátrium-hipoklorittal oxidálnak
8—11 pH értéken 55-96 °C hőmérsékleten,
majd a kapott oldathoz — a keményítő tömegére
számítva — 0,1-0,8 tömeg% alkálifém-biszulfitot
vagy -piroszulfitot kevernek, ezután az elegy pH értékét
4-5 közötti értékre állítják be és - a keményítő
tömegére számítva - 0^5-10 tömeg% hidroxil-
-aminnal reagáltatják 25-70 tíC hőmérsékleten.
Ezután a kapott elegyet adott esetben hígítják
és a 2-25 tömeg% oxidált keményítő-származékot
tartalmazó elegyhez kívánt esetben - a szárazanyagtartalomra
számítva — 0,1 10 tömeg% poli(vinil-
-alkohol)-t, poli(vinil-acetát)-, poliakrilát homo- vagy
kopolimert, és/vagy 0,01—0,25 tömeg% szalicilsavat
kevernek.
Description
A találmány tárgya eljárás oxidált keményítő-alapú bevonóanyag előállítására, célszerűen textilipari, illetve papíripari felhasználás céljából.
A textil- és papíriparban irező-, illetve mázolóanyagként elteijedten alkalmaznak keményítőt vagy keményítő-származékot tartalmazó kompozíciót.
A felhasználás alapja az, hogy az azonos monomerekből álló cellulóz és keményítő között intermolekuláris hidrogénkötések lépnek fel, és nagy szerepet játszanak a két polimer közötti adhéziós és adszorpdós folyamatokban.
Újabban a papíriparban a keményítőt kedvezőbb Teológiai jellemzőjű módosított származékaival váltják fel. A módosítás többnyire savas, lúgos hidrolízissel vagy oxidációval történik. Az oxidáció enzimes katalízissel vagy kémiai úton mehet végbe. Ilyen keményítő-származékok papíripari alkalmazását ismerteti Casey, J. P.:, J*ulp and Paper” (lntersdence Publ.
lnc. N. Y.Vol.l.p. 951,1960).
Oxidádó után csökken a csirizesedési hőmérséklete, a csiriz színe világosabb, viszkozitása kisebb lesz, ezért adott viszkozitású diszperzió kevesebb vízzel készíthető az oxidált keményítőből. Ennek előnye a nagysebességű papír- és textilipari gépek termelékenységének növelhetőségében mutatkozik meg, mivel kevesebb vizet kell elpárologtatni a kötés kialakításához (Procter, A. A.: Paper Technoi, and lnd. 1984. p 56-9).
Előnyös az is, hogy az oxidált keményítő gélképződási hajlama sokkal kisebb a natív keményítőénél, mert az új funkdós csoportok gátolják a láncmolekulák asszodádóját.
Vegyszeres oxidádóhoz leggyakrabban nátrium-hipokloritot használnak. Oxidádónál kétféle folyamat játszódik le: új funkdós csoportok keletkeznek (karbonil- és karboxilcsoport) és közben fölhasad a glükozidos kötések egy része is. E folyamatok részaránya a reakdókörülmények függvénye. Ha az oxi-. dádó 9-es pH-η megy végbe, a karbonil- és karboxil-csoportok mennyisége azonos nagyságrendű: 10-es pH fölött viszont főként a karboxil csoportok keletkeznek. 57 glükozegységre jut egy karbonil- és 200ra egy karboxilcsoport.
Ha egy glükozegység oxigénfogyasztása meghaladja a 0,02—0,025 mólt — ami a keményítő tömegére vonatkoztatva 1% aktív klórnak felel meg - Jelentősebb degradádó megy végbe, mind az amilóz, mind az anúlopektin frakd óban, és a keletkezett degradált polimer 100-200 glükózegységből áll.
Az ismert nátrium-hipoldorittal történő keményítő oxidádós eljárások a gélesedési hőmérséklet alatt, 27-47 °C-os hőmérsékleten, 1—4 órás reakdóidővel, 8- 11-es pH-η mennek végbe, a keményítőre számítva 0,5-8,5 tömeg% aktív klór jelenlétében, majd a maradék oxidálószert nátrium-biszulfittal bontják el, majd a pH-t hígított sósavval 6,5-re állítják be. Ezután az oxidált polimert kipreparálják, és a belőle készült vizes szuszpenzió lúgos vagy semleges közegben történő kezelésével, illetve hőkezelésével állítják elő a papír- vagy textilipari segédanyagot.
Dyen eljárásokat ismertet a 8.186.974. számú japán, a 128.888. számú csehszlovák, a 79.100.434. számú japán szabadalmi leírás.
A 1.330.123. számú angol szabadalmi leírás keményítő oxidádóját ismerteti. Az eljárásban a maradék oxidálószert nátrium-biszulfittal bontják el.
A 354.044. számú szovjet szabadalmi leírás szerint papír mázanyagként hagyományos oxidált keményítő és poli(vinil-alkohol> vagy poli(vinil-acetát) elegyét használják.
Az így előállított keményítő-származékok adhéziója azonban a papírhoz, illetve a textíliához nem kielégítő.
Célul tűztük ki olyan keményítő-származék előállítását, amely az ismertekhez képest javított adhézióképességgel rendelkezik.
Azt találtuk, hogy ha a nátrium-hipokloritos oxidádót követően növeljük a beadagolt fém-biszulfit vagy -piroszulfit mennyiségét, akkor az oxidálószer elbontása után fennmaradó biszulfit, piroszulfit a pH beállítására és egy addídós vegyület képzésére is szolgál.
Ennek az addídós vegyület jelenlétének köszönhető a kapott termék javított adhéziós tulajdonsága.
Az adhézióképesség növekedése azzal magyarázható, hogy a fölös mennyiségű biszulfit vegyületet képez a keményítő oxidádójakor keletkezett karbonil csoportokkal az alábbiak szerint:
Na2 S, Os ♦ H2 O-----> 2 NaHSO3 ^OH )C = O+NaHSO3---->'c'
SO3Na
Ezáltal megváltozik az oxidált poliszaharid polaritása és ez kedvezően befolyásolja a polimerből készített bevonóanyagok adhézi óképességét.
Ha a nátriumhipokloritos, lúgos pH-η történő oxidádót a gélesedési hőmérséklet alatt, 25-55 °C hőmérsékleten végezzük, akkor az oxidált terméket a biszulfitos vagy pirroszulfitos kezelés után — szuszpenzió formájában állítjuk elő.
A szuszpenzió szűrése, majd szárítása után a termék por formájában nyerhető ki.
A kapott terméket azonban (a por szuszpendálás után) 90—95 °C-on még főzni, csirízesíteni szükséges.
Kísérleteink során azonban azt tapasztaltuk, hogy a lúgos oxidádót végezhetjük a gélesedési hőmérséklet felett 55-96 °C-on is.
Ekkor rendkívül előnyös módon az oxidált polimert oldat alakban kapjuk, amely minden kiegészítő művelet (főzés, csirízesítés) nélkül alkalmazható javított adhéziós tulajdonságú bevonóanyagként.
A találmány szerinti eljárás egy másik változata szerint a lúgos közegben végzett nátrium-hipokloritos oxidádó után csak annyi biszulfitot vagy piroszulfitot adagolunk az elegyhez, amennyi az oxidálószer elbontásához szükséges. Ezt követően a reakdóelegy pH értékét savasra állítjuk be és amint, előnyösen hidroxil-amint, adunk az elegyhez. Ez utóbbi vegyületek a keményítő oxidádójakor keletkezett karbonilcsoporttal kondenzádós reakdóba lépnek. A keletkezett kondenzátum nagymértékben javítja a bevonóanyag adhéziós tulajdonságait.
A találmány szerinti bevonóanyag kompozidó előállításához a keményítő tömegére számítva 2-4 tömeg% aktív Mórt tartalmazó nátrium-hipoMoritot használunk. Az oxidádót 8-11 közötti pH értéken végezzük 25—96 °C közötti hőfokon 0,25—4 óra alatt.
Szükség esetén a pH-t 10-20 tömeg%-os NaOH
-2oldattal állítjuk be a kívánt értékre.
Az oxidáció közben nátrium-tioszulfátos titrálással követjük az aktív klór fogyását.
Az oxidációs reakció befejezése után az oxidálószer elbontását, illetve adott esetben a pH beállítást (6,5-%-es pH értékre), valamint az addídós vegyület képzést a keményítő tömegére számítva 1—10 tömeg% alkáli-fém-biszulfittal vagy -pirroszulfittal, előnyösen nátrium-biszulfittal vagy -pirroszulfittal végezzük. A biszulfitot, illetve pjrroszulfitot előnyösen 16 tömeg%-os vizes oldat formájában alkalmazzuk.
Az alkalmazott biszulfit, piroszulfit mennyiség az oxidálószer elbontásához szokásosan alkalmazott mennyiség 10—20-szorosa.
Keményítőként előnyösen kukoricakeményítőt alkalmazunk.
Adott esetben a találmány szerint előállított bevonóanyag kompozícióhoz — szárazanyagtartalomra számítva - 0,1-10 tömeg% polimert, előnyösen poli(vinil-akrilát) homo- vagy kopolimert keverhetünk.
Ezzel az adhéziós tulajdonságokat még fokozni tudjuk és meg tudjuk akadályozni az oxidált keményítő retrogradádóját.
Kívánt esetben az elegyhez 0,01-0,25 tömeg% szalidlsavat is keverhetünk a penészesedés megakadályozására, az eltarthatóság növelésére.
A találmány szerinti eljárás tehát azzal jellemezhető, hogy
A) keményítőt tömegére számítva 2-4 tömeg% aktív klórt tartalmazó nátrium-hipoklorittal oxidálunk 8—11 közötti pH értéken, 25—55 °C hőmérsékleten, majd a kapott szuszpenziót alkálifém-biszulfittal vagy -pirroszulfittal ismert módon közömbösítjük, majd az elegyet a — keményítő tömegére számítva — 0,9-9,2 tömeg% mennyiségű alkálifém-biszulfittal vagy -piroszulfittal reagáltatjuk, a szuszpenziót ezután szűrjük, a leszűrt szilárd terméket mossuk, szárítjuk, majd vízzel 20—30 tömeg%-osra hígítjuk és 90—95 °C-on főzzük 10—30 perdg, vagy — a biszulfitos, -pirroszulfitos reagáltatás után kapott szuszpenziót 90—95 °C-on főzzük 10—30 perdg, ezután az elegyhez kívánt esetben - a szárazanyagtartalomra számítva — 0,1-10 tömeg% poli(vinil-alkohol)-t, poli(vinil-acetát)-, poliakrílát homo- vagy kopolimert és/vagy 0,01-0,25 tömeg% szalicilsavat keverünk,
B) keményítőt tömegére számítva 2—4 tömeg% aktív klórt tartalmazó nátrium-hipoklorittal oxidálunk 8-11 közötti pH értéken 55—96 °C hőmérsékleten, alkálifém-biszulfittal vagy -pirroszulfittal ismert módon közömbösítjük, majd a kapott oldatot - a keményítő tömegére számítva - 0,9-9,2 tömeg% alkálifém-biszulfittal vagy -pirroszulfittal reagáltatjuk, ezután az elegyhez kívánt esetben - a szárazanyagtartalomra számítva - 0,1-10 tömeg% poli(vinil-alkohol)-t, poli(vinil-acetát)-, poliakrílát homovagy kopolimert, és/vagy 0,01-0,25 tömeg% szalicilsavat keverünk;
C) keményítőt tömegére számítva 2-4 tömeg% aktív klórt tartalmazó nátrium-hipoklorittal oxidálunk 8 11 közötti pH értéken 55—96 °C hőmérsékleten, majd a kapott oldathoz - a keményítő tömegére számítva — 0,1-0,8 tömeg% alkálifém-biszulfitot vagy -fárroszulfitot keverünk, ezután az elegy pH értékét 4-5 közötti értékre áílítjujk be és - a keményítő tömegére számítva — 0,5-10 tömeg% hidroxilaminnal reagáltatjuk 25-70 °C hőmérsékleten,
- ezután a kapott elegyet adott esetben hígítÍ’uk és a 2—25 tömeg% oxidált keményítő-származé:ot tartalmazó elegyhez kívánt esetben - a szárazanyagtartalomra számítva 0,1-10 tömeg% . poli(vinil-alkohol)-t, poli(vinil-acetát)-, poliakrílát hompvagy kopolimert, és/vagy 0,01-0,25 tömeg% szalidlsavat keverünk.
A találmány szerinti bevonóanyag kompozídót előnyösen alkalmazhatjuk papír mázolására Író-, illetve nyomópapír előállításánál, illetve a textilipari bán szálak irező fürdő komponenseként, illetve apretáló fürdők komponensekén*.
A papíriparban a mázolással a cél egy szilárdságnövelő és retendónövelő felületkezelés.
A textilipar- irezés célja a fonalak tulajdonságainak (simaság, hajlékonyság) javítása, ellenállóképességének, szilárdsági tulajdonságainak fokozása, azért hogy feldolgozhatóságuk a szövőgépen jobb legyen, kevesebb legyen a szálszakadás.
Az apretáló fürdőben alkalmazva javítani lehet a textília tartósságát, ellenállóképességét.
A találmány szerinti eljárással előállított bevonóanyag kompozídó előnyei:
— papírhoz, textíliához megnövelt adhézió, — tartós tárolhatóság.
A találmány szerinti eljárást a következő példákkal mutatjuk be.
1. példa
500 g kukoricakeményítőt 612 cm3 vízben diszpergálunk, 20 perc alatt hozzáadunk 176 cm3 2,8 mól/l hatóanyagtartalmú, 1,17 g/cm3 fajtömegű technikai nátrium-hipokloritot (3,6 tömeg% aktív klór/keményítő). Az elegyet 11-es pH-η oxidáljuk 45 dC-on, 3,5 órán át, keverés közben. A pH-t 10 tömeg%-os vizes NaOH oldattal tartjuk 11-es pH értéken. 75 cm3 16 tömeg%-os vizes nátrium-piroszulfitot adunk a szuszpenzióhoz, a terméket szűrjük és kétszer 375 cm3 vízzel mossuk, majd megszárítjuk.
Az így nyert porszerű termékből a következő módon állítunk elő papír bevonóanyagot.
Az oxidált készítményből 25 tömeg%-os vizes oldatot készítünk, ezt 92—94 °C-on 20 perdg főzzük, űzt az oldatot papír mázolására használjuk fel, vagy vízzel 5 tömeg%-osra hígítjuk és laboratóriumi enyvezőprésen hullámalappapírra hordjuk fel.
2. példa g kukoricakeményítőt 263 m3 vízben szuszpendálunk. Hozzáadunk 17,2 cm3 2,95 mól/l hatóanyagtartalmú, 1,15 g/cm3 fajtömegű technikai nátrium-hipokloritot (3,6 tömeg% aktív klór/keményítő). Az elegyet 92-94 C-on oxidáljuk keverés közben 15 percen keresztül. Közben a pH-t 20 tömeg%-os NaOH oldat adagolásával 10—11-es értéken tartjuk. A reakdó végén 4 cm3 16 tömeg%-os nátrium-piroszulfit oldatot adagolunk, mellyel 7-es értékre állítjuk be az elegy pH-ját és kevertetjük 5 percig az anyagot. A kapott 15 tömeg% keményítőtartalmú oldatot hígítás után, 5 tömeg%-os oldat alakjában papír felületkezelésére használjuk.
-33. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, de 400 g 25 tömeg%-os főzött keményítő diszperzióhoz 4 g po)i(vinil-alkoholét keverünk.
A kapott terméket papír mázolására használjuk.
4. példa
Mindenben a 2. példa szerint járunk el, de a 1000 g 9 tömeg%-os keményítő-származék oldathoz még 0,2 g poliakrilátot és 0,15 g szalicilsavat keverünk. Az oldatot irezőfürdő komponenseként alkalmazzuk.
5. példa
Mindenben a 4. példa szerint járunk el, de 0,2 g poliakrilát helyett 70 g poli(vinil-alkohol)-, poli(vinil-acetát)-kopolimert keverünk a keményítő-származék oldatához. A terméket papíriparban mázanyagként alkalmazzuk.
6. (összehasonlító) példa
Az 1. példa szerinti terméket laboratóriumi enyvezőprésen hullám alappapírra hordjuk fel 20 pmvas•tags ágban.
Mérjük a felületkezelt minták nyomószilárdságát MSZ 5664 szerint. A minták nyomószilárdságának átlagértéke: 224 kPa.
Hullámpapírra felhordunk ezután hasonló vastagságú rétegben olyan oxidált keményítőszármazékot tartalmazó bevonóanyagot, amelyet az 1. példa szerint állítottunk elő — azzal az eltéréssel, hogy a 16 tömeg%-os nátrium-piroszulfitból csak 3 cm3-t alkalmaztunk.
Mérjük a felületkezelt minták nyomószilárdságának átlagértékét, mely 192 kPa.
A kezeletlen papír minták nyomószilárdságának átlagértéke: 132 kPa.
t 7. példa .
A 2. példa szerint előállított oxidált keményítőt pamutfonal irező fürdőjének komponenseként használjuk. Az kezeit fonal a szövésnél kevésbé szabad, az irezőszer szilárdságnövelő hatása miatt.
Pamutfonal irezéséhez hígítással olyan irező fürdőt készítünk, mely 9 tömeg% 2. példa szerint előállított oxidált keményítőt 0,4 tömeg% napraforgó-zsírsavamid lágyítószert és 0,1 tömeg% szalicilsavat és a 100 tömeg%-hoz szükséges mennyiségben vizet tartalmaz.
A gyűrűsfonógépen font 16,5 tex finomságú pamutfonalat 90 °C-on irezzük. A fonal keményítőfelvétele: 7 tömeg%. Szárítás után a fonalat lánchengerre felvehetjük, megszővünk 1 vég textíliát és szövés közben számoljuk a szakadások számát. 104 láncfonalra 105 vetésre számítva a láncfonal szakadásainak száma: 8.
8. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, de 224 g 25 tömeg%-os -92-94 °C-on, 20 percig - főzött oxidált keményítőoldathoz 18 g poliakrilátot, 4 g szül fon ált ricinus olajat és 754 g vizet keverünk. Ezzel az irezőfürdővel fonással előállított pamutfonalat irezzük 95 °C-on. Az irezőszerfelvétel: 8 tömeg%.
9. (összehasonlító) példa g keményítőt 66 cm3 vízben szuszpendálunk. Hozzáadunk 11,7 cm3 2,8 mól/1 hatóanyagtartalmú 1,17 g/cm3 fajtömegű technikai nátrium-hipokloritot (2,4 tömegé Cl/keményítő) és 50 °C-on 4 órán át oxidáljuk keverés közben, Il-es pH-n, 7,5 cm3 16 tömeg%-os vizes Na-biszulfit oldatot adunk hozzá. A terméket szűrjük, mossuk 2x38 cm3 vízzel.
A megszárított termékből 15 tömeg%-os oldatot főzünk 92 °C-on, 20 perc alatt. Irező fürdőt készítünk vizes hígítással, mely 8 tömeg% oxidált keményítőt, 0,4 tömeg% zsírsavamidot tartalmaz. Az irfürdfível gyűrűsfonógépen font 16,5 tex finomságú pamutfonalat 95 °C-on irezve, majd szövőgépen megszőve, a láncfonal szakadásainak száma 6, 104 láncfonalra és 10s vetésre számítva.
Ezután összehasonlítás céljából olyan irező fürdővel dolgozunk, melyhez az oxidát keményítőt a fentiek szerint, de azzal az eltéréssel állítjuk elő, hogy az oxidáció végén a 16 tömeg%-os Na-biszulfit oldatból csak 0,3 cm3-t használunk.
lrezés után, szövés közben a láncszakadások száma 104 láncfonalra, 105 vetésre számítva: 15.
10. példa g kukoricakeményítőt 52 cm3 vízben szuszpendálunk és hozzáadunk 16,2 cm3 2 mól/1 hatóanyagtartalmú, 1,12 g/cm3 fajtömegű technikai nátrium-hipoklorit oldatot (2 tömeg% aktív klór/keményítö) és 2,1 cm3 <20 tömeg%-os NaOH-oldatot. Keverés közben 70 °C-on oxidáljuk 40 percig, 10-es pH-η. (Közben lúgadagolásra nincs szükség.) A reakció végén 65 °C-on 0,5 cm3 16 tömeg%-os nátrium-piroszulfittal elbontjuk a maradék oxidálószert, majd az elegy pH-ját 1 cm3 10 térfogat%-os HC1-oldattal 4-5 közötti értékre állítjuk be és 0,5 g hidroxil-aminnal (10%-os vizes oldat formájában) reagáltatjuk 50 °C-on 5 percig.
Az 5 tömeg%-osra hígított elegyet papír felületkezelésre használjuk.
11. példa
Mindenben a 10. példa szerint járunk el, de a reakció végén a kész elegyhez 5 g polivinil-alkohol vizes oldatát adjuk (25 tömeg%-os oldat formájában).
Az elegyet vízzel kétszeresére hígítva papír mázolására használjuk.
12. példa g burgonyák, ményítőt 76 cm3 vízben szuszpendálunk és hozzáadunk 28 cm3 1,8 mól/1 hatóanyagtartalmú, 1,09 g/cm3 fajtömegű háztartási nátrium-hipokloritot (3,6 tömegé aktív klór/keményítő) és keverés közben 92- 94 c-on oxidáljuk 40 percen át 11-es pH-η. A reakció végén 70 °C-on 0,7 cm3
-4198.526 tömeg% nátrium-biszulfit oldatot adunk az elegy hez, majd 1 cm3 10 térfogat%-os HO oldattal 4-5 közötti pH-t állítunk be és 2 g hidroxil-aminnal (10%os vizes oldat formájában) kezeljük az elegyet 5 percig. Ezután hozzákeverünk 2 g poli(vinil-acetátot) és 20 percig keverjük 70 °C-on.
Az elegyet vízzel kétszeresére hígítva irezőfürdő nek használjuk.
13. példa
Mindenben a 12. példa szerint járunk el, de a 2 g poli(vinil-acetát) helyett 5 g poliakrilátot keverünk a keményítőszármazék oldatához. Hozzáadunk még 0,15 g szalicilsavat.
Az oldatot vízzel kétszeresére hígítva irezofürdőnek használjuk.
14. példa
A 2. példa szerint előállított oxidált keményítőből 1000 g 10 tömeg%-os oldatot 2 g szulfátéit öleinnel elegyítünk. Az elegyet viszkóz szövetek apretálására használjuk.
Claims (1)
- SZABADALMI IGÉNYPONTEljárás oxidált keményítő-alapú bevonóanyag előállítására textilipari, illetve papíripari felhasználás cél jára, keményítő nátrium-hipokloritos oxidációjával, majd az oxidálószer maradék alkálifém-biszulfitos vagy -piroszulfitos közömbösítésével és az oxidált keményítő oldatnak adott esetben polimerrel való egyesítésével, azzal jellemezve, hogyA) a keményítőt tömegére számítva 2-4 tömeg% aktív klórt tartalmazó nátrium-hipoklorittal oxidálunk 8—11 közötti pH értéken, 25-55 °C hőmérsékleten, majd a kapott szuszpenziót alkálifém-biszulfit-. tál vagy -piroszulfittal ismert módon közömbösítjük, majd az elegyet a - keményítő tömegére számítva — 0,9-9,2 tömeg% mennyiségű alkálifém-biszulfittal vagy -piroszulfittal reagáltatjuk,· a5 szuszpenziót ezután szűrjük, a leszűrt szilárd terméket mossuk, szárítjuk, majd vízzel 20-30 tömeg%-osra hígítjuk és 90-95 “C-on főzzük 10-30 percig, vagy biszulfitos, -piroszulfitos reagáltatás után kapott szuszpenziót 90-95 °C-on főzzük 10-30 percig, — ezután az elegyhez kívánt esetben — a •θ szárazanyagtartalomra számítva - 0,1-10 tömeg% poli(vinil-alkohol)-t, poli(vinil-acetát)-, poliakrilát homo- vagy kopolimert, és/vagy 0,01-0,25 tömeg% szalicilsavat keverünk;B) a keményítőt tömegére számítva 2- 4 tömeg% 4(- aktív klórt tartalmazó nátrium-hipoklorittal oxidálunk 8-11 közötti pH értéken 55-96 °C hőmérsékleten, alkálifém-biszulfittal vagy -piroszulfittal Ismert módon közömbösítjük, majd a kapott oldatot - a keményítő tömegére számítva - 0,9--9,2 tömeg% alkálifém-biszulfittal vagy -piroszulfittal reagáltatjuk,20 ezután kívánt esetben - a szárazanyagtartalomra számítva — 0,1—10 tömeg% poli(vini]-alkohol)-t, poli(vinü-acetát) , poliakrilát homo- vagy kopolimert és/vagy 0,01 -0,25 tömeg% szalicilsavat keverünk;C) a keményítőt tömegére számítva 2—4 tömeg% aktív klórt tartalmazó nátrium hipoklorittal oxidá25 lünk 8—11 közötti pH értéken 55—96 °C hőmérsékleten', majd a kapott oldathoz — a keményítő tömegére számítva — 0,1-0,8 tömeg% alkálifém-biszulfitot vagy -piroszulfitot keverünk, ezután az elegy pH értékét 4-5 közötti értékre állítjuk be és - a keményítő tömegére számítva 0,5-10 tömeg% hidroxil-aminnal reagáltatjuk 25-70 °C hőmérsékleten, ezután a kapott elegyet adott esetben hígítjuk és a 2-25 tömeg% oxidált keményítő-származékot tartalmazó elegyhez kívánt esetben - a szárazanyagtartalomra számítva — 0,1-10 tömeg% poli(vinil-alkohol)-t, gg poli(vinil-acetát)-, poliakrilát homo- vagy kopolimert és/vagy 0,01—0,25 tömeg% szalicilsavat keverünk.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU318387A HU198526B (hu) | 1987-07-13 | 1987-07-13 | Eljárás keményítő alapú textil-, ill. papíripari bevonóanyag előállítására |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU318387A HU198526B (hu) | 1987-07-13 | 1987-07-13 | Eljárás keményítő alapú textil-, ill. papíripari bevonóanyag előállítására |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU198526B true HU198526B (hu) | 1989-10-30 |
Family
ID=10962987
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU318387A HU198526B (hu) | 1987-07-13 | 1987-07-13 | Eljárás keményítő alapú textil-, ill. papíripari bevonóanyag előállítására |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU198526B (hu) |
-
1987
- 1987-07-13 HU HU318387A patent/HU198526B/hu not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US2422572A (en) | Dressing fibrous and textile materials | |
US2134825A (en) | Chemical process | |
US2664360A (en) | Manufacture of cellulose | |
US4421566A (en) | Warp size | |
CN113226579A (zh) | 纤维素原材料和从混合纺织废料中回收纤维素原材料的方法 | |
US1741637A (en) | Vegetable textile material and process for producing same | |
US2042702A (en) | Production or treatment of artificial materials | |
US2009015A (en) | Cellulose solutions | |
CN105399846A (zh) | 一种磺化改性型复合变性淀粉浆料的制备方法 | |
US1829904A (en) | Treatment of fibrous material | |
JPS59145237A (ja) | ポリマレイン酸,界面活性剤および錯形成剤の水性組成物,ならびにその製造方法およびセルロ−ス含有繊維材料の前処理の際の助剤としてのその使用 | |
US2792313A (en) | Manufacture of cellulose | |
HU198526B (hu) | Eljárás keményítő alapú textil-, ill. papíripari bevonóanyag előállítására | |
US4654043A (en) | Desizing cotton and cotton-containing fabrics | |
US3720661A (en) | Process for producing acetylated regenerated cellulose articles | |
US3549617A (en) | Brightening water-soluble cellulose derivatives | |
US2109295A (en) | Textile fabric and process of making the same | |
US2289039A (en) | Process for making textile fibers | |
US3776994A (en) | Method of manufacturing polyvinyl alcohol fiber of improved property | |
US2409319A (en) | Production of fabrics from alginic materials | |
US3817825A (en) | Bleaching and refining process for producing dissolving pulps | |
US2049430A (en) | Processes for the de-esterification of filaments, yarns, fabrics, and the like of cellulose esters | |
KR100472384B1 (ko) | 콜드 패드 배치법에 의한 셀룰로오스 섬유의 제조방법 | |
US1795757A (en) | Method of bleaching and process for preparing liquors therefor | |
US2231050A (en) | Method of preparing an adhesive |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |