HU198263B - Készülék és eljárás foglenyomat készítésére - Google Patents
Készülék és eljárás foglenyomat készítésére Download PDFInfo
- Publication number
- HU198263B HU198263B HU396687A HU396687A HU198263B HU 198263 B HU198263 B HU 198263B HU 396687 A HU396687 A HU 396687A HU 396687 A HU396687 A HU 396687A HU 198263 B HU198263 B HU 198263B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- adaptation
- vacuum
- impression
- hose
- making
- Prior art date
Links
Landscapes
- Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
Abstract
A találmány készülék foglenyomat készítésére,
elsősorban fogorvosok protetikai munkájában való
alkalmazáshoz, amely lenyomatvevő eszközzel van ellátva.
Jellegzetessége, hogy a lenyomatvevő eszközt
(1) szemcsés anyaggal (1 la) kitöltött adaptációs tömlő
(II) alkotja, amely légvezetéken (3) át vákuumkeltő
eszközhöz (2) van csatlakoztatva.
A találmányhoz tartozik az eljárás is, amelynek
során lenyomatvevő eszközbe lenyomatanyagot helyezünk,
majd a lenyomatot elkészítjük, és az eszközből
eltávolítjuk. Jellegzetessége, hogy szemcsés anyaggal
(11a) kitöltött adaptációs tömlőre (11) részleges
vákuumot kapcsolunk, az így előkészített adaptációs
tömlőt (11) a beteg szájába helyezzük, és a leképzendő
területre nyomjuk, majd a vákuum fokozásával az
adaptációs tömlő (11) formáját véglegesítjük, ezután
a beteg szájából kivesszük, és önmagában ismert módon
a foglenyomatot elkészítjük, végül pedig a vákuum
megszüntetésével az elkészült mintáról az
adaptációs tömlőt (11) eltávolítjuk, és fertőtlenítjük
(1. ábra).
Description
A találmány tárgya eljárás foglenyomat készítésére, elsősorban fogorvosok protetikai munkájában való alkalmazáshoz, amelynek során foglenyomat levételére alkalmas eszközbe lenyomatanyagot helyezünk, majd a lenyomatat elkészítjük, és az eszközből eltávolítjuk. Tárgya továbbá a találmánynak az eljárás foganatosítására szolgáló készülék is.
A fogorvos protektikai munkájához, így fogsorok, fogszabályozó készülékek, valamint korona és hídpótlások készítéséhez alapvető szükség van lenyomatkanalakra. Az ismert lenyomatkanalak felépítése és az azok segítségével megvalósítható eljárások megismerhetők, pl. Dr. Kemény Imre: „Fogpótlástan” című, 1973-ban megjelent munkájának492. oldaláról, továbbá Fábián-Huszár-Götz: „Bevezetés a fogpótlástanba” című, 1979-ben megjelent könyvének 25 40. és 337-368. oldalairól.
Ezeknek a lenyomatkanalaknak közös jellegzetessége, hogy uniformizáltak, miáltal jó minőségük ellenére sem igazodnak optimálisan a beteg fogsorához. Ily módon a lenyomatkanalak alkalmazása gyakran nem kielégítő, a felhasznált lenyomatanyag pedig meghaladja a munka elvégzéséhez feltétlenül szükséges mennyiséget:
A vákuumtechnikát széles körű felhasználhatósága miatt sok műszaki megoldásban, így az orvostudomány különböző területein is alkalmazzák, a fogorvosi lenyomatkészítés sajátosságai által támasztott követelményeknek azonban az eddig használatos vákuumtechnikai megoldások nem tesznek eleget.
Ismert pl. az ún. vákuum-ágy, amelynél a vákuumot lábpumpával lehet előállítani. Emiatt, továbbá felépítése és méretei következtében a vákuutn-ágy foglenyomati céloknak nem felel meg.
Alkalmaznak elektromos mellszívókat is, amelyeknek speciális végrészük (szívóharang, gyűjtőüveg, túlfolyó üveg) van, és ezért csak a folyadék leszívására és tárolására használhatók.
A fenti készülékek közös hiányossága, hogy a fogászati alkalmazhatósághoz szükséges alapvető fontosságú, a foglenyomat levételére alkalmas eszközzel egyik készülék sem rendelkezik.
A találmány célja olyan lenyomattechnikai eljárás és annak megvalósítására szolgáló készülék kidolgozása, amely kiküszöböli az eddig ismert és használt gyári lenyomatkanalak uniformizáltságából adódó hátrányokat, miáltal minden beteg számára az adott esetnek legjobban megfelelő adaptációs lenyomatkanál készítését és használatát teszi lehetővé.
A találmányi gondolat alapja az önmagában ismert vákuumtechnikai alkotóelemeknek az adott célra irányuló sajátos egymáshoz rendezése, kiegészítve a foglenyomat levételére alkalmas eszközt alkotó új megoldású adaptációs tömlővel.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti készülék foglenyomat készítésére, elsősorban fogorvosok protetikai munkájában való alkalmazáshoz - amely lenyomatvevő eszközzel van ellátva —, oly módon van kialakítva, hogy a lenyomatvevő eszközt szemcsés anyaggal kitöltött adaptációs tömlő alkotja, amely légvezetéken át vákuumkeltő eszközhöz van csatlakoztatva.
A találmány további ismérve lehet, hogy az adaptációs tömlő hosszirányú merevítő szálkával van ellátva, és Illesztő csonkhoz van kapcsolva.
Egy célszerű kiviteli alaknál az illesztő csonk szűröbetéttel van kiegészítve. Az illesztő csonk és a légvezeték közé nyomáskiegyenlítő szelep van beiktatva.
A vákuumkeltő eszközt elektronikus vezérlővel ellátott vákuumszivattyú képezi, az elektronikus vezérlőhöz pedig lábkapcsolós és nyomásérzékelő van csatlakoztatva. Egy ugyancsak lehetséges kiviteli alaknál a vákuumkeltő eszköz főkapcsolóval rendelkező tápegységgel van ellátva.
Bármely kiviteli alaknál az adaptációs tömlő anyaga, pl. 70-80 mikron vastagságú polietilén fólia, a szemcsés anyagot pedig célszerűen polietilén vagy szilikagél golyók alkotják.
A találmány szerinti eljárás foglenyomat készítésére, elsősorban fogorvosok protetikai munkájában való alkalmazáshoz — amelynek során lenyomat ve vő eszközbe lenyomatanyagot helyezünk, majd a lenyomatat elkészítjük és az eszközből eltávolítjuk azon alapul, hogy szemcsés anyaggal kitöltött adaptációs tömlőre részleges vákuumot kapcsolunk, az így előkés 'ített adaptációs tömlőt a beteg szájába helyezzük, és a leképezendő területre nyomjuk, majd a vákuum fokozásával az adaptációs tömlő formáját véglegesítjük, ezután a beteg szájából kivesszük, és önmagában ismert módon a foglenyomatot elkészítjük, végül pedig a vákuum megszüntetésével az elkészült mintáról az adaptációs tömlőt eltávolítjuk, és fertőtlenítjük.
A foglenyomat készítésére szolgáló találmány szerinti eljárás és az annak megvalósítására alkalmas készülék több előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Ezek közül a leglényegesebb, hogy lehetővé teszi a beteg fogsorához optimálisan illeszkedő egyedi „lenyomatkanál” készítését, ezáltal a beteg számára elvisEhetőbbé teszi az orvosi beavatkozást.
Kedvező, hogy az eljárás és a készülék alkalmazásával mintegy 70%-os anyagmegtakarítás érhető el, ugyanakkor csökken az aspiráció veszélye is. A lenyomat mintázatáról az adaptációs vég könnyen eltávolítható és fertőtlenítés után ismételten alkalmazható.
Ugyancsak előny, hogy a lenyomatvételi eljárás so'án az orvos mindkét keze szabad marad, mivel a készülék működtetése lábkapcsolóval történik. A készülék egyszerű felépítésű, könnyen karbantartható és különleges elemek alkalmazása nélkül gazdaságosai előállítható.
A találmányt kiviteli példa kapcsán, rajz alapján ismertetjük irészletesebben A mellékelt 1. ábrán a találmány szerinti készülék egy lehetséges kiviteli alakjának vázlatos felépítését szemléltettük.
A készülék két fő alkotó része az 1 lenyomatvevő eszköz és a 2 vákuumkeltő eszköz. Az 1 lenyomatvevő eszközt a 2 vákuumkeltő eszközzel a 3 légvezeték kapcsolja össze.
Az 1 lenyomatvevő eszköz legfontosabb része all adaptációs tömlő, amelynek anyaga előnyösen 70-80 mikron vastagságú polietilén fólia lehet.
All adaptációs tömlő a 11a szemcsés anyaggal v;m kitöltve. A 11a szemcsés anyagot célszerűen polietilén vagy szilikagél golyók alkotják.
All adaptációs tömlő a 12 illesztő csonkhoz kapcsolódik. A 12 illesztő csonk a jelen példánkban el van látva a 12a szűrőbetéttel, továbbá csatlakozik hozzá all adaptációs tömlő belsejében elhelyezkedő, annak alakot adó betét, pl. a 1 lb merevítő szálka.
-2198.263
A 12 illesztő csonk és a 3 légvezeték közé a vákuum megszüntetésére alkalmas 13 nyomáskiegyenlítő szelep van beiktatva. 5
A 2 vákuumkeltő eszköz a 2c vákuumszivattyút tartalmazza, amely el van látva a 2b elektronikus vezérlővel. A 2b elektronikus vezérlőhöz egyrészt a 2a Iábkapcsoló, másrészt a 3 légvezetékkel összekapcsolt 2e nyomásérzékelő csatlakozik. 1 «
A 2 váíuumkeltő eszköz része még a 2f főkapcso- υ lóval ellátott 2d tápegység is.
A fentiekben ismertetett készülék a találmány szerinti eljárást az alábbiak szerint valósítja meg:
A lf főkapcsolóval üzembe helyezzük a készüléket, majd a 2a lábkapcsolóval elindítjuk a 2c vákuum- -(5 szivattyút. Ebben a fázisban a 11 adaptációs tömlőben ún. „elővákuum” jön létre, miáltal a benne lévő 11a szemcsés anyagot alkotó golyócskák bizonyos erővel egymáshoz tapadnak. Az ezáltal alaktartóvá tett 11 adaptációs tömlő azonban megőrzi forniázhatóságát. 20
Az ily módon előkészített 11 adaptációs tömlőt a fogorvos ebben a fázisban helyezi a beteg szájába, ahol azt a leképezendő területre nyomja. Ezután a 2a lábkapcsoló másodszori lenyomásával a 2c vákuumszivattyút ismételten működésbe hozza, amely a 11 adaptációs tömlőben ún. „utóvákuumot” létesít 25 Ekkor a 11 adaptációs tömlő keménnyé és formatartóvá válik.
A fentiek szerint néhány másodperc alatt elkészített adaptációs kanálba tölthető a lenyomatanyag, amely számára hozzávetőleg 1 mm hely marad. A „β végleges lenyomatanyagnak rentenciót az összeszorult golyócskák adnak, egyenetlenné téve a 11 adaptációs tömlő felszínét.
A lenyomatanyag megszilárdulása után a 13 nyomáskiegyenlítő szelep segítségével a vákuum megszűntethető, így a 11 adaptációs tömlő az elkészült 35 mintán! könnyen leválasztható és fertőtlenítés után újra felhasználható.
A találmány szerinti eljárás és az annak foganatosítására szolgáló készülék előnyösen alkalmazható teljes és részleges fogsorok, valamint fogszabályozó készülékek készítésekor, továbbá meghatározott elő- 40 feltételekkel korona- és hídpótlások előállításakor.
Claims (9)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Készülék foglenyomat készítésére, elsősorban ._ fogorvosok protetikai munkájában való alkalmazása- ^0 hoz, amely lenyomatvevő eszközzel van ellátva, azzal jellemezve, hogy a lenyomatvevő eszközt (1) szemcsés anyaggal (1 la) kitöltött adaptációs tömlő (11) alkotja, amely légvezetéken (3) át vákuumkeltő eszközhöz (2) van csatlakoztatva.
- 2. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az adaptációs tömlő (11) hosszirányú merevítő szálkával (11b) van ellátva és illesztő csonkhoz (12) van kapcsolva.
- 3. A 2. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az illesztőé csonk (12) szűrőbetéttel (12a) van kiegészítve.
- 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az illesztő csonk (12) és a légvezeték (3) közé nyomáskiegyenlítő szelep (13) van beiktatva.
- 5 Az 1 4. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a vákuumkeltő eszközt (2) elektionikus vezérlővel (2b) ellátott vákuumszivattyú (2c) képezi
- 6. Az 5 igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az elektronikus vezérlőhöz (2b) lábkapcsoló (2a) és nyomásérzékelő (2e) van csatlakoztatva.
- 7. Az 1 6. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a vákuumkeltő eszköz (2) főkapcsolóval (2f) rendelkező tápegységgel (2d) van ellátva.
- 8. Az 1 7. igénypontok bármelyike szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy az adaptációs tömlő (11) anyaga előnyösen 70 80 mikron vastagságú polietilén fólia, a szemcsés anyagot (Ha) pedig célszerűen polietilén vagy sz.ilikagél golyók alkotják.
- 9. Eljárás foglenyomat készítésére, elsősorban fogorvosok protetikai munkájában való alkalmazáshoz, amelynek során lenyomatvevő eszközbe lenyomatanyagot helyezünk, majd a lenyomatot elkészítjük, és az eszközből eltávolítjuk, azzal jellemezve, hogy a lenyornatvevő eszközként (1) alkalmazott szemcsés anyaggal (1 la) kitöltött adaptációs tömlőre (11) részleges vákuumot kapcsolunk, az így előkészített adaptációs tömlőt (11) a beteg szájába helyezzük, és a leképezendő területre nyomjuk, majd a vákuum fokozásával az adaptációs tömlő (11) formáját véglegesítjük, ezután a beteg szájából kivesszük, és önmagában ismert módon a foglenyomatot elkészítjük, végül pedig a vákuum megszüntetésével az elkészült mintáról az adaptációs tömlőt (11) eltávolítjuk, és fertőtlenítjük.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU396687A HU198263B (hu) | 1987-09-04 | 1987-09-04 | Készülék és eljárás foglenyomat készítésére |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU396687A HU198263B (hu) | 1987-09-04 | 1987-09-04 | Készülék és eljárás foglenyomat készítésére |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT47422A HUT47422A (en) | 1989-03-28 |
HU198263B true HU198263B (hu) | 1989-09-28 |
Family
ID=10966276
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU396687A HU198263B (hu) | 1987-09-04 | 1987-09-04 | Készülék és eljárás foglenyomat készítésére |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU198263B (hu) |
-
1987
- 1987-09-04 HU HU396687A patent/HU198263B/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT47422A (en) | 1989-03-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5759032A (en) | Device for applying pressure to photocurable materials during polymerization | |
Preston | A systematic approach to the control of esthetic form | |
Belli et al. | A simple method for single anterior tooth replacement | |
US4571188A (en) | Occlusal matrix for light cured composites | |
KR101380630B1 (ko) | 일회용 무치악 트레이 및 이를 이용한 총의치 제작방법 | |
CA2294030A1 (en) | A thin film denture reliner bonding aid and a process of securing dentures in the oral cavity | |
CN108245268B (zh) | 一种硅橡胶压力印模制作下颌半口义齿的方法 | |
GB2201093A (en) | A filling and forming system for dental viscous plastic materials | |
CN109998705A (zh) | 一种口腔瓷贴面精准粘接导板及其制作方法 | |
WO1995019150A1 (en) | Preformed posterior palatal seal for dentures and method | |
CN109259873B (zh) | 一种个性化牙合面透明硅橡胶导板及其制备、辅助充填患牙的方法 | |
JPS61137550A (ja) | 窩洞内で重合されたインレーを複合歯牙充填物から分離させる方法およびそれに使用する分離剤 | |
KR101652673B1 (ko) | 임시치아 제조형틀 및 그 형틀에 의해서 제조된 임시치아 시술방법 | |
HU198263B (hu) | Készülék és eljárás foglenyomat készítésére | |
Moulding et al. | Marginal Accuracy of Indirect Provisional Restorations Fabricated on Poly (vinyl Siloxane) Models. | |
Swoope et al. | Interim dentures | |
Futterknecht et al. | A renaissance of ceramic prosthetics? | |
JP4629305B2 (ja) | 歯科用装置 | |
Ballo et al. | Alternative fabrication method for chairside fiber-reinforced composite resin provisional fixed partial dentures. | |
Singer | The “zipper” technique for duplicating dentures: final impressions, replica dentures, and a complete denture splint | |
Haider et al. | A denture replication technique following partial maxillectomy: A case report. | |
Javid et al. | The construction of transitional immediate dentures | |
McConnell et al. | Esthetic restoration of a primary canine in the adult dentition by means of an etched porcelain veneer. Report of a case. | |
CN218305173U (zh) | 一种负压吸引器 | |
McCarthy | Fabrication of a duplicate denture from an existing complete denture |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 |