HU197589B - Wood protecting compositions comprising lactic acid derivative as active ingredient - Google Patents

Wood protecting compositions comprising lactic acid derivative as active ingredient Download PDF

Info

Publication number
HU197589B
HU197589B HU117986A HU117986A HU197589B HU 197589 B HU197589 B HU 197589B HU 117986 A HU117986 A HU 117986A HU 117986 A HU117986 A HU 117986A HU 197589 B HU197589 B HU 197589B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
wood
weight
formula
compositions
lactic acid
Prior art date
Application number
HU117986A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43337A (en
Inventor
Zoltan Dardai
Janos Papp
Miklos Grosz
Attila Somogyi
Original Assignee
Aranykalasz Mgtsz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aranykalasz Mgtsz filed Critical Aranykalasz Mgtsz
Priority to HU117986A priority Critical patent/HU197589B/hu
Publication of HUT43337A publication Critical patent/HUT43337A/hu
Publication of HU197589B publication Critical patent/HU197589B/hu

Links

Landscapes

  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)

Description

A találmány faanyagok védelmére alkalmas új kompozíciókra vonatkozik.
Ismert, hogy a faanyagok biológiai korrózióra (korhadás, rothadás, penészedés, szuvasodás stb.) erősen hajlamosak. Különösen érvényes ez a kültéri felhasználású, nedvességnek és az időjárás viszontagságainak fokozottan kitett fafelületekre. Ezért a Faanyagokat biológiai korrózió ellen védeni kell.
A faanyagok védelmére alkalmas kompozícióknak igen sokféle, esetenként egymásnak ellentmondó követelményeknek kell megfelelniük. Alapvető követelmény, hogy a kompozíció a kezelt faanyag teljes vastagságában megfelelő védőhatást biztosítson. A kompozíciónak a faanyagban végbemehető biológiai bomlási folyamatokat (erjedés, korhadás, rothadás stb.) tökéletesen meg kell akadályoznia, mikroorganizmusok, rovarok és egyéb kártevők ellen megbízható védelmet kell nyújtania, ugyanakkor melegvérűekkel szemben nem lehet toxikus. További követelmény, hogy a kompozíció a környezeti hatásoknak kitett külső fafelületre jól tapadjon, azon egybefüggő és esztétikus bevonatot képezzen, ugyanakkor védje a külső fafelületet a környezeti hatásokkal (például eső, napsugárzás stb.) szemben. A kompozíciónak megfelelően víztaszítónak kell lennie, azonban a kompo zíciő nem akadályozhatja a faanyag természetes száradását. Biztonságtechnikai követelmény, hogy a kompozíció ne legyen gyúlékony, és lehetőség szerint késleltesse a faanyag égését.
A jelenleg ismert favédő kompozíciók és faanyagvédelmi eljárások (dr. Igmandi Zoltán: Faanyagvédelem (Műszaki Könyvkiadó, Budapest); dr.Kiss Béla: Nemfémes anyagok korrózióvédelme (Műszaki Könyvkiadó, Budapest); Budalakk Festékgyár gyártmánykatalógusa) ezeknek a követelményeknek nem tesznek maradéktalanul eleget.
A faanyagok védelmére felhasználható, jelenleg ismert kompozíciók három fő csoportra oszthatók. Az első csoportba a fatelítő kompozíciók tartoznak. Ezek a kompozíciók ásványolaj-származékok vagy olaj keverékek, amelyek adott esetben fungicid hatóanyagot is tartalmazhatnak. Annak érdekében, hogy a kompozíció lehetőleg mélyen behatoljon a kezelt faanyagba, a faanyagokat többszáz atmoszféra nyomáson impregnálják a fatelítő szerekkel. A fatelítő kompozíciók tipikus felhasználási területe a villanyoszlopok és vasúti talpfák telítése. A fatelítő kompozíciók hátránya, hogy felhasználásukkal nem alakíthatók ki esztétikus, dekoratív bevonatok; a kompozíciók gyúlékonyak; a felvitel módja rendkívül nehézkes.
Faanyagok védelmére széles körben alkalmaznak fafestékeket, amelyek közül példaként a Tiszai Vegyi Kombinát Alaplast és Pavolin kereskedelmi nevű készítményeit, valamint a Budalakk Festékgyár Trinát kereskedelmi nevű készítményeit említjük meg. Ezek a festékek hengerléssel vagy ecseteléssel egyszerűen 2 felhordhatok a fafelületre, és ott esztétikus, dekoratív bevonatot képeznek. Hátrányt jelent azonban, hogy ezek a fafestékek kizárólag a kezelt felületen fejtik ki védőhatásukat, és a faanyagban lezajló biológiai korrózió megakadályozására alkalmatlanok. Ezek a fafestékek rendkívül sűrűn folyó, nagy viszkozitású anyagok, amelyek sem rost-, sem harántirányban nem képeáek behatolni a kezelt fába. További hátrányt jelent, hogy az ismert fafestékek nagy többsége tűzveszélyes.
A faanyagok védelmére alkalmas kompozíciók harmadik csoportját azok a készítmények alkotják, amelyek fungicid és/vagy mikrobicid hatóanyagot tartalmaznak olyan vivőanyag-kompozícióval elegyítve, amely bizonyos mértékig lehetővé teszi a hatóanyag behatolását a kezelt faanyag belsejébe. Ezek a kompozíciók vivőanyagokként alkidgyanták vagy szintetikus szerves polimerek szerves oldószeres oldatait tartalmazzák, biológiailag aktív anyagként pedig pentaklór-fenolt, pentaklór-fenol-sókat, tributil-ón-oxidot, réz-oxi-kloridot, bóraxot, bórsavat vagy nátrium-fluoridot tartalmaznak. Az ilyen kompozíciók jellemző képviselői a Xilamon és Xiladekor kereskedelmi nevű készítmények. A kompozíciók alapvető hátránya, hogy a jelenlevő biológiailag aktív anyagok túlnyomó többsége melegvérűekre nézve erősen toxikus (kivételt képez a bórax és a nátrium-fluorid). További hátrányt jelent, hogy a felületre felvitt kompozícióból a biológiailag aktív anyag harántirányban legföljebb 1-2 mm, rostirányban pedig legföljebb 3-5 mm mélységig képes behatolni a faanyagba. így a biológiai korrózió elleni védelem csupán a faanyag keskeny külső rétegén biztosított, és ha ez a réteg — például szögeléskor — megsérül, a biológiai korrózió akadálytalanul végbemehet. Ebben az esetben is hátrányos, hogy a szerves oldószert tartalmazó kompozíciók tűzveszélyesek.
Célul tűztük ki az ismert kompozíciók felsorolt hátrányainak kiküszöbölését.
Kísérleteink során azt tapasztaltuk, hogy ha vízüveget tejsavszármazékokkal és epoxidált zsírsav-észterekkel keverünk össze, a korábban felsorolt követelményeknek mindenben megfelelő faanyagvédő kompozíciókhoz jutunk. A kompozíciók védőhatását tovább fokozhatjuk nátrium-fluorid és/vagy bórax bekeverésével. Kívánt esetben a kompozícióhoz az esztétikai követelményeknek megfelelő színezéket is adhatunk.
A találmány tehát faanyagvédő kompozíciókra vonatkozik, amelyek 25—70 tömeg % vízüveget, —10 tömeg% (I) általános képletű tejsavszármazékot — a képletben R1 1-4 szénatomos alkilcsoportot és R hidrogén.atomot vagy 1-4 szénatomos alkilcso portot jelent —,
0,1—5 tömeg % (II) általános képletű epoxidált zsírsav-észtert — a képletben R2
8-22 szénatomos, telített vagy telítetlen
-2197589 szénhidrogéncsoportot jelent és n értéke 3-6 —,
0—3 tömeg% bóraxot,
0—3 tömeg% nátrium-fluoridot,
0—5 tömeg% ismert színezéket és fennmaradó részükben vizet tartalmaznak.
A vízüveg a találmány szerinti kompozíciókban a hordozóanyag szerepét tölti be. A fafelületre felvitt kompozíció megszáradása után a vízüveg a fafelületen egybefüggő védőbevonatot alkot, amely védi a faanyagot a környezet káros hatásaitól, de nem gátolja a fa természetes száradását. Amennyiben a kompozíció bóraxot, nátrium-fluoridot és/vagy színezéket is tartalmaz, ezek az anyagok a felületi védőrétegben halmozódnak fel, és ott a bórax, illetve a nátrium-fluorid felületi gombásodás ellen védőhatást fejt ki, a színezék pedig a kívánt esztétikus küllemet biztosítja. A találmány szerinti kompozíciókban szereplő vízüveg késlelteti a faanyag égését.
A faanyagok belső biológiai védelmét a találmány szerinti kompozíciókban az (I) általános képletű tejsavszármazékok biztosítják. Ezek a vegyületek a növényi hulladékanyagok erjedési folyamatainak végtermékei, így jelenlétük eleve megakadályozza a faanyag erjedésének, korhadásának beindulását. Az (I) általános képletű tejsavszármazékok alacsonyrendű élő szervezetekkel (mikroorganizmusokkal, penészgombákkal, rovarokkal stb.) szemben erősen toxikusak, magasabbrendű élő szervezetekre azonban teljesen ártalmatlanok. Az (I) általános képletű tejsavszármazékok különösen előnyös képviselője a propionil-laktát (R1 — etilcsoport, R = hidrogénatom).
A találmány szerinti kompozíciókban a (II) általános képletű epoxidált zsírsavészterek az (I) általános képletű tejsavszármazékok penetrációját biztosítják. A (II) általános képletű epoxidált zsírsavészterek hatására az (I) általános képletű tejsavszármazékok haránt- és rostirányban teljes mélységben behatolnak a faanyagba, és a biológiai korrózió elleni védelmet a faanyag teljes vastagságában kifejtik. A (II) általános képletű epoxidált zsírsavészterek előnyös képviselője a Caola Alpeg N 200 kereskedelmi nevű terméke (R2—COO— = napraforgó-zsírsav-maradék; n = 4,5).
A találmány szerinti kompozíciók szerves oldószert nem tartalmaznak, ennek megfelelően nem gyúlékonyak; tárolásuk és kezelésük biztonságos.
A találmány szerinti kompozíciók összetételére és felhasználására az alábbi példákat közöljük:
1. példa
A komponensek összekeverésével állítjuk elő a következő összetételű kompozíciót: Vízüveg 55 tömeg %
Bórax 1 —“ —
Alfacid (propionil-laktát, gyártja: Caola) 2,5
Nátrium-fluorid 1 —“—
Alpeg N 200 0,5 —“—
Tonaxyl C4 (szintetikus diófapác-színezék) 0,01 —“—
Víz q.s. ad , 100 —“—
Méréseink szerint a kompozícióban szereplő propionil-laktát harántirányban 10—15 mm, rostirányban pedig 20—25 mm mélységben hatol be a kezelt faanyagba.
2. példa
A komponensek összekeverésével állítjuk elő a következő összetételű kompozíciót: Vízüveg 70 tömeg%
Alfacid 8 —“—
Alpeg N 200 3 —“—
Víz q.s. ad 100 —
3. példa
A komponensek összekeverésével állítjuk elő a következő összetételű kompozíciót: Vízüveg 60 tömeg%
Bórax 1 —“—
Nátrium-fluorid 1 — “—
Alfacid 2,5 —“—
Alpeg N 200 0,5 —“—
Tonaxyl C4 2 —“—
Víz q.s. ad 100 —“—
Felhasználás előtt a folyékony kompozíció tetejéről eltávolítjuk az esetleg képződött bőrt, majd a kompozíciót alaposan felkeverjük. Szükség esetén a kompozíciót vízzel hígítjuk, majd- ecseteléssel vagy szórással felvisszük a hagyományosan előkészített (csiszolt, portalanított), légszáraz fafelületre. A felvitt réteg megszáradása után — ami a felviteli vastagságtól függően 1—3 órát igényel 10—25°C-on — kívánt esetben egy vagy két újabb réteget hordunk fel.
liter kompozíció általában 6—12 m2 fafelület bevonására elegendő.
4. példa
A komponensek összekeverésével állítjuk elő a következő összetételű, kompozíciót:
Vízüveg Bórax 30 tömeg % 1 —
Di-propionil-laktát 1,7 —
Alpeg N 200 0,3 —
Víz q.s. ad 100 —
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (3)

1 —10 tömeg% (I) általános képletű tejsavszármazékot — a képletben R1 1 -4 szénatomos alkilcsoportot és R hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent —,
0,1—5 tömeg% (II) általános képletű epoxidált zsírsavésztert — a képletben R2
8-22 szénatomos, telített vagy telítetlen szénhidrogéncsoportot jelent és n értéke 3-6 —,
0—3 tömeg% bóraxot,
-3197589
Ο—3 tömeg% nátrium-fluoridot,
0—5 tömeg% ismert színezéket és a fennmaradó részében vizet tartalmaz.
1. Faanyagvédő kompozíció, azzal jellemezve, hogy
25—70 tömeg% vízüveget,
2. Az igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy (I) általános képletű tejsavszármazékként propionil-laktátot tartalmaz.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű vegyületet tartalmaz, amelyben az R2—COO- csoport napraforgó-zsírsav-ma5 radékot jelent és n értéke 4,5.
HU117986A 1986-03-21 1986-03-21 Wood protecting compositions comprising lactic acid derivative as active ingredient HU197589B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU117986A HU197589B (en) 1986-03-21 1986-03-21 Wood protecting compositions comprising lactic acid derivative as active ingredient

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU117986A HU197589B (en) 1986-03-21 1986-03-21 Wood protecting compositions comprising lactic acid derivative as active ingredient

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43337A HUT43337A (en) 1987-10-28
HU197589B true HU197589B (en) 1989-04-28

Family

ID=10953202

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU117986A HU197589B (en) 1986-03-21 1986-03-21 Wood protecting compositions comprising lactic acid derivative as active ingredient

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU197589B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1008416C2 (nl) * 1998-02-25 1999-08-26 Cindu Chem Bv Werkwijze voor het verduurzamen van hout, alsmede een verduurzamingsmiddel daarvoor.

Also Published As

Publication number Publication date
HUT43337A (en) 1987-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20050217537A1 (en) Formulations and methods for rendering materials flame retardant and resistant to molds and insects
CA2410988A1 (en) Preservative compositions for wood products
BR9801705A (pt) Composição de liberação controlada e processo para controlar ou inibir o crescimento de fungos, bactérias, algas, organismos que provocam sujeira marinha, plantas e insento..
FI73620B (fi) Med genomtraengande baeraemne foersedd skyddande aemnessammansaettning.
US5023247A (en) Insecticidal coating composition and processes for making and using it
FI65012B (fi) Medel foer konservering av trae och traematerial samt foerfarande foer framstaellning av konserveringsmedlet
GB2128091A (en) Wood preservative composition
HU197589B (en) Wood protecting compositions comprising lactic acid derivative as active ingredient
US4716060A (en) Water proofing and preservative methods
MY134588A (en) Wood preservative composition and method for improving the permeability of the same
US2789060A (en) Pesticidal composition
CA1149688A (en) Treatment of wood using branched-chain aliphatic carboxylic acids
US3903288A (en) Pesticide for the protection of wood comprising a mixture of methyl 2-benzimidazole-carbonate or a salt thereof and the aluminum salt of N-nitroso-N-cyclohexylhydroxylamine
CA1273153A (en) Biocidal combinations of active substance
CA2196975A1 (en) Flavonoid aldehydes and use in paint
US3889025A (en) Protective coatings
CA1058353A (en) Thickened ammonia-base wood preservatives
US6749862B2 (en) Method and composition of disrupting feeding patterns of woodpeckers
US3305442A (en) Organic tin sulfamates and wood preservatives using the same
US4051279A (en) Protective coatings
US3695920A (en) Esthetic wood product
JP3784670B2 (ja) 木材保護用組成物および耐久木材
JP2013086372A (ja) 無機木質保存剤およびそれを用いた木材保存方法
JPH10212457A (ja) 木材保護塗料組成物および該組成物を塗布された木材
US2041130A (en) Toxic antifouling material

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee