HU197480B - Apparatus for loading and unloading bulk goods - Google Patents

Apparatus for loading and unloading bulk goods Download PDF

Info

Publication number
HU197480B
HU197480B HU86303A HU30386A HU197480B HU 197480 B HU197480 B HU 197480B HU 86303 A HU86303 A HU 86303A HU 30386 A HU30386 A HU 30386A HU 197480 B HU197480 B HU 197480B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
conveyor
applicator
storage
loading
bucket
Prior art date
Application number
HU86303A
Other languages
English (en)
Inventor
Mihaly Petis
Laszlo Kalny
Karoly Kith
Original Assignee
Uj Barazda Mtsz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Uj Barazda Mtsz filed Critical Uj Barazda Mtsz
Priority to HU86303A priority Critical patent/HU197480B/hu
Priority to AT87100200T priority patent/ATE67150T1/de
Priority to DE8787100200T priority patent/DE3772779D1/de
Priority to EP87100200A priority patent/EP0230883B1/de
Publication of HU197480B publication Critical patent/HU197480B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G63/00Transferring or trans-shipping at storage areas, railway yards or harbours or in opening mining cuts; Marshalling yard installations
    • B65G63/008Transferring or trans-shipping at storage areas, railway yards or harbours or in opening mining cuts; Marshalling yard installations for bulk material

Landscapes

  • Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Refuse Collection And Transfer (AREA)

Description

A találmány berendezés ömlesztett áruk be- és kitárolására, reverzibilis szerkezeti kialakítású felső szállítószalaghoz, valamint alsó szállítószalaghoz rendelt csatlakozó elemmel, amely mozgathatóságán és függőleges ál 1 líthatóságán keresztül biztosítja bármilyen csarnoktároló rendszerben történő ömlesztett anyagok be- és kitárolását.
A mozgathatóság biztosítja az anyagmozgatás kapacitásigényének és időbeniségének függvényében több egymástól független tárolóban a be.- és kitárolást, így egyetlen eszköz felhasználásával, több épületben megtakaríthatók az anyagmozgatás elemei.
\ A berendezés anyagminőség, valamint a magasság és kapacitás megválasztás függvényében felhasználható bármilyen rendszerű csarnoktárolóban tárolt minden fajta őmlesz-. tett anyag teljes mozgatására.
Ezen túlmenően jelentős az a tény is, hogy a már beépítésre került és üzemelő bonyolultabb anyagmozgatási rendszerek átalakíthatok, felső szállítópályájuknak és más eszközeik felhasználásával helyszíni adaptálás mellett kis bekerülési költséggel.
Találmányunk szerinti új műszaki megoldással fentieken túlmenően javítható a tároló térkihasználása, mérsékelhető az üzemelés és csökkenthető az anyag- és levegő szenynyezettsége.
Ez idő szerint nem ismert olyan egységes anyagmozgatási technológiai rendszer, amely mozgatható kivitelben bármilyen rendszerű csarnoktároló hosszában, a legmegfelelőbb pontban mindenfajta anyagmozgatásra alkalmas.
Külön géprendszerek vanak kifejlesztve, mezőgazdasági ömlesztett termékek és ipari ömlesztett alapanyagok mozgatására, amelyek eltérő nagyságú korrózióhatást fejtenek ki a gépi eszközökre.
Ismeretes az ömlesztett anyagokat betároló technológiai rendszer, amelyet csarnoktárolóhoz érkező anyagok fogadására alkalmaznak.
Ennek eszközei a következők: csigás vagy önjáró vagonkirakodó: mobil garatos szállítószalag; vízszintes fix szállítópálya; fix padozaton rögzített serleges felhordó; csarnokszerkezet felső részébe épített ledobó rendszerű szállítószalag pálya.
A vasúti kocsiból, vagy közúti járműből, csigás vagonkirakodó, illetve billentéshez mobil garatos szállítószalag, az ömlesztett árut a fix vízszintes szállítószalagon keresztül adja át a fix helyen, padozaton rögzített serleges felhordónak, amely felszállítja a felső szállítószalag pályára. A felső szállítószalag pályáról ledobó szerkezet a kívánt helyre dobja le az árut.
Ismeretesek továbbá ömlesztett anyagokat kitároló technológiai rendszerek, csarnokszerkezetű tárlókból (a rendszerek folyamatos feldolgozásra vagy szakaszos anyagszállításra épültek meg). Ezeknek három vóltozatát ismertetjük. Az első változat általában felsze2 dő, rakodógépek; mobil garatos szállítószalag; mobil ferde felhordó szállítószalag; valamint közúti szállítójárművek együtteséből álló rendszer.
A tárolótérben folyamatos anyagfeladást végez a felszedő, illetve rakodógép, amely a mobil fogadógaratra termel, a fogadógarat feladja a ferde felhordó szalagra, amely a szállítójárműre ürít be. A szállítójármű a tároló csarnokon kívül áll, így kerülhető el az áru szennyezése. A kitárolási ponttól való távolság függvényében plusz szállítószalagok szükségesek.
A másik változattal felhasználva a csarnokszerkezet felső részében megépített szállító felsőpályát, beállítva egy újabb fix. építésű ferde fogadógaratos felhordó táskásszalagot, az épület egy pontján való feladás valósítható meg.
A rakodógép-felszedőgép a ferde felhordó táskásszalag fogadógaratjába szállítja és rakja az anyagot, a ferde felhordótáskás szalag a felső szállítópályára szállítja, ezt követően a felsőpálya az épületen kívül surrantón keresztül továbbítja a szükség szerinti feldolgozásra, illetve elszállításra.
A harmadik változat az alábbi eszközökből áll: felszedő-rakodógép; magasépítésű nagy térfogatú csarnokszerkezetű tároló (például alapanyag gyártó telepeken); a tároló padozatába, annak hossztengelyében megépített vasúti pálya; vasúti pályához kötött reverzibilis anyagfogadó és ferde táskás felhordószalag; felső szállítópálya.
A tároló hossztengelyének megfelelően annak bármely pontjában képes feladni az anyagot, a felső szállítószalagpályára felszedő-rakodógép közbeiktatásával, a felső szállítószalagpálya az anyagot az épületen kívül surrantón keresztül továbbítja a szükség szerinti feldolgozásra, illetve elszállításra.
Az ismertetett be- és kitároló rendszerek hátrányait az alábbiakban soroljuk fel:
Betároló rendszerek: a betároló technikai eszközök jelentős hányada, a fix pontban való beépítettségük, helyhez kötöttségük miatt nem alkalmasak a kitárolási tevékenység munkafolyamatában való részvételre; tárolótípusonként és darabonként különböző betároló technikai géprendszer szükséges.
Kitároló rendszerek: csak a kitárolási folyamatban alkalmazhatók. Nagy csurgási, szennyezettségi százalékban dolgoznak. Nagy belsőterű anyagmozgatást igényelnek. Az anyagminőséget rontják (zúzás, törés). Egészségre káros porképződést hoznak létre. Belsőégésű motorok gázképződést eredményeznek. Magas bekerülési költségű eszközigényűek. Magas beruházási igényű a ferde táskás felhordószalag. Csak egy pontban való feladást biztosítanak, mivel nem mozgathatók; nagy belsőtéri anyagmozgatás szükséges. A fix felépítésű eszközök beépítettségük miatt a tárlótér helykihasználását lényegesen csökkentik. Nem váltják ki a belsőtéri önjáró rakodógépeket. Kitárolásra csak úgy alkalmaz-2197480 hatók, ha az ömlesztett árut — igen magas szállítási költség mellett — az épületből, szállítójárművel ferde felhordó fogadó garatjához szállítják. Rendkívül költséges egyedi gépigény. Rossz tárolótéri kihasználás.
A mobil serleges felhordóhoz hasonló műszaki megoldást ismerhetünk meg a 3 847 270 számú USA szabadalmi leírásból. Itt hajtóterekből ömlesztett árut kihordó elevátor jellegű berendezés van ismertetve, amely mozgatható gémen elhelyezkedő, serlegsorozatot, valamint ahhoz csatlakozó szállítószalagot tartalmaz. A berendezés mobil és hajóterekben igen jól manipulál, de a gémes megoldás raktárok belső terében nem alkalmazható.
Más fejlesztési tendenciát ismertet a 2 231 857 számú NSZK leírás, amely egy sínpálya mentén elmozdulni képes tartókeret által hordozott és szállítószalagokhoz csatlakozó serleges szállítóberendezésre vonatkozik. A serleges szállítóberendezés a tartókeret mentén elmozdítható, így például hajóterek teljes kubatúrája általa bejárható, különös tekintettel az ömlesztett áru egyenletes betárolására.
Mindkét ismertetett műszaki megoldás lényegében függőleges és vízszintes jellegű szállítási utat tesz lehetővé általában hajóknál történő rakodáshoz egy eléggé robosztus és sínen közlekedő parti mű alkalmazásával.
Ismeretes továbbá a 471 732 számú svájci szabadalmi leírásból egy olyan elmozdítható és elfordítható szállítószalag, amely két, egymással együttműködő és a szállítandó terményt — terményeket — egymásra továbbító részből áll. Ez a műszaki megoldás nem alkalmas a zártterű raktárakban bizonyos — a térbe nyúló — épületelemeket kikerülve a betárolást gazdaságosan elvégezni.
Ismeretes még a 2 175 309 számú francia szabadalmi leírásból egy olyan elevátor jellegű szerkezet, amely elsősorban hajók belső terének kirakására alkalmas. Itt egy függőleges és két vízszintes értelemben mozgó szállítószalag dolgozik össze és teszi lehetővé a mélytérből való ürítést.
Úgyszintén nem teszi lehetővé ez a megoldás azt — annak ellenére, hogy egymáshoz képest elmozdulni képes szerkezeti elemekkel rendelkezik —, hogy egy építészeti elemekkel tagolt belső térben folyamatosan üzemeljen.
Ismeretes az előzőekben túlmenően az USA-beli 4 344 519 számú szabadalmi leírásból egy szállítószalaghoz csatlakozó és elzáró-terelő elemmel ellátott kettős adagoló torok, főképp ipari létesítmények és utak építéséhez. Ez a kialakítás lehetővé teszi a szállítószalagról lekerülő ömlesztett anyag vagy granulátum különböző helyekre való továbbítását, de tagolt belső terekben történő alkalmazására nem felel meg.
Függőleges szállítóeszközöket (elevátorokat) ismertet Bartzsak és társai: Korszerű üzemi anyagmozgatás című könyve (MK, 1967), amely függőleges és ferde szállítási irányban tartja azokat alkalmazhatónak.
Ezen irodalmi hely felveti a szállítószalagokkal történő együttes dolgozást, ahol a szalag végzi a vízszintes, az elevátor pedig a függőleges irányú szállítást, de a tagolt belső he5 lyiségekben történő üzemelés ezen berendezések vonatkozásában nem lehetséges.
Találmányunk elé azt a célt tűztük ki, hogy olyan berendezést hozzunk létre mobil serleges felhordozószerkezettel, ömlesztett áruk 1θ be- és kitárolására, amely az előzőekben ismertetett műszaki megoldásokhoz képest sokrétűbben alkalmazható, önjáró, sínhez nem kötött könnyű kivitelű és egymáshoz térben elkülönülő kiszolgálására a berendezés alkal15 mazása révén egyetlen mobil serleges felhordó szerkezettel véghezvihető.
A kitűzött célnak a találmányunk értelmében olyan serleges felhordó szerkezetekből álló berendezéssel teszünk eleget, amely öm20 lesztett áruk be- és kitárolására alkalmas és futóművel ellátott fix magasságú első felhordóval, valamint ez utóbbival közös vázszerkezetbe épített emelő- és süllyesztőszerkezettel rendelkező második felhordóval rendelkezik, az emelő- és süllyesztőszerkezettel rendelkező második felhordó függőleges vezetősínek által körülvett vezetőcsapokkal rendelkezik. Ennek felső részén célszerűen elfordulni képes szerkezeti kialakítású ejtőcsővel van ellát30 va, alsó részén pedig olyan száj van szerelve, amely a fix magasságú felhordó orrának ejtőcsöve alatt helyezkedik el.
Találmányunk szerinti műszaki megoldást részleteiben egy előnyös kiviteli alak kapcsán, rajzmellékleteken ismertetjük, ahol az
1. ábra egy raktárhelységbe telepített, kitárolást végző berendezést, a
2. ábra ugyanazon berendezés egymás mel40. lé szerelt serleges felhordókkal, a
3. ábra egy betárolási technológia foganatosítását, a
4. ábra a 3. ábra szerinti berendezés felülnézetét, az
5. ábra több tároló épület kiszolgáló berendezés mozgási lehetőségeit mutatja be.
Az 1. és 3. ábrákból megállapíthatóan 1 berendezés egyik lényeges tagja az 1 berende50 zés hordozó eleme egy gumikerekes 12 futómű, kéttengelyes 13 alvázrendszerű az 1 berendezés magasságának függvényében kényszer vagy szabadpályás irányítású teljes acélszerkezetű egység.
Az 13 alvázrendszerre oldható kötéssel épül fel a teherhordó rácsos acél 14 tartószerkezet, amely biztosítja a 9 második felhordó függőleges irányú megvezetését, 15a görgők segítségével, valamint 1 berendezés stabilitását. Az 13 alvázrendszerben helyezkedik el az egyenes vonalú mozgást biztosító vezető 15 kerékrendszer, amely önbeálló. A gumikerekes 12 futómű mozgathatóságát a 13 alvázgg rendszerben elhelyezett hajtóműves elektromotorok lassító áttétellel biztosítják.
-3197480
A rácsos acél 14 tartószerkezeten belül helyezkednek el az energiaellátó és energiaátalakító gépek.
Maga a serleges 8;9 első és második felhordó centrifugális ürítésű, acéllemezből, profilba hajlított elemekből összeszerelt önhordó kivitel, elektromos felsőhajtással. Vonóeleme a szállítandó anyag és kapacitás függvénye (gumiheveder, lánc, stb). A 2. ábrából megállapíthatóan az 1 berendezés oldalán 5 vezetősín van felerősítve, amely a függőleges irányú elmozdulás megvezetését és a szerkezet mozgás közbeni stabilitását biztosítja a teherhordó rácsos acél 14 tartószerkezetben.
A 9 második felhordó centrifugális leválasztó csatlakozásában 6 ejtőcső van megépítve, amely csuklópontokon keresztül mechanikusan 90°C-ban elfordítható lemezházas kivitelű, amelynek elfordíthatósága lehetővé teszi a serleges 9 második felhordó szerkezet függőleges állíthatóságát, ezáltal biztosítva az 1 berendezés vízszintes mozgathatóságát.
Az 1 berendezés 5 vezetősínje 7 vezetőcsapokkal rendelkezik. Maga az 1 berendezés fix magasságú 8 első felhordóval és ez utóbbihoz képest az 5 vezetősínek mentén függőleges irányban elmozdulni képes emelő- és sülylyesztőszerkezettel rendelkező 9 második felhordóval rendelkezik.
Az emelő- és süllyesztőszerkezettel rendelkező 9 második felhordó alsó része olyan 10 szájjal rendelkezik, amely a fix elrendezésű 8 első felhordó 11 orr részével kapcsolatban van.
Az 1 berendezés villamos energiaellátását a felső 2 szalagpálya kezelő járdájának szerkezetén végigvezetett több ponton csatlakozóval ellátott villamoskábel rendszerről kapja. A villamosenergia a rácsos acél 14 tartó-szerkezetben elhelyezett központi vezérlőszekrénybe csatlakozik. A vezérlőszekrény magába foglalja mindazokat a villamos, biztosító, védő, szabályozó, kapcsoló és kezelő elemeket, amelyek az l berendezés szállító és mobilizálhatóságát oldják meg.
Annak érdekében, hogy az 1 berendezés az önjárás során a kellő irányba haladjon, a talajszinten az 5. ábra felülnézetből is láthatóan 4 vezetőcsatorna van kialakítva, amelybe vezető 15 kerékrendszer illeszkedik. Ez biztosítja az I berendezés megfelelő irányban történő haladását.
Az 5. ábrából belátható az is, hogy amenynyiben egy darab 1 berendezés több tároló épület (A, B, C, D, E raktárak) kiszolgálására kerül alkalmazásra, úgy a 4 vezetőcsatornák adott helyeire önmagukban ismert 16 fordítókorongok vannak szerelve.
Az 1, 3, valamint 4. ábrák bemutatják az 1 berendezéshez csatlakozó felső 2 szalagpályát, valamint a 3 alsó szállítószalagot.
10 Találmányunk szerinti berendezés működését egy betárolási és kitárolási művelet kapcsán ismertetjük.
A betárolás a 3. ábrán követhető nyomon. A vagonból az ömlesztett áru garattal ellá15 tott 3a ferde felhordószalagra kerül, a 3a ferde felhordószalag felemeli a rögzített 3 alsó szállítószalagra, amely a tároló külső végébe irányított 1 berendezés fogadó garatjába ejti be. Az 1 berendezés felszállítja az épületből kinyúló felső 2 szalagpályára, amely ledobószerkezetének segítségével folyamatosan feltölti a tárolót.
A kitárolás során az 1 berendezés a kitárolásnak megfelelő pontba és magassági szintbe állítható be. Amennyiben az 1 berendezés úijában belsőtéri építészeti elemek, például keresztgerendák vannak, úgy az emelő- és süllyesztőszerkezettel rendelkező 9 második felhordó megfelelő süllyesztésével kikerül30 hető. Az ömlesztett anyagot a felszedőgép folyamatosan szállítja egy mobil 3b alsó szállítószalagra, amely az említett 1 berendezés garatjába továbbítja, az 1 berendezés felszállítja a felső 2 szalagpályára, amely az ejtő35 csövön keresztül igény szerint továbbítja.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Berendezés ömlesztett áruk be- és kitárolására, amely serleges felhordókból áll, 0 azzal jellemezve, hogy futóműve (12) ellátott fix magasságú első felhordója (8), valamint ez utóbbival közös vázszerkezetbe épített emelő- és süllyesztőszerkezettel rendelkező második felhordója (9) van és a második
    45 felhordó (9) függőleges vezetősínek (5) által körülvett vezetőcsapokkal (7) rendelkezik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a második felhordó (9) felső részén célszerűen elfordulni képes szerkezeti kialakítású ejtőcsővel (6) van ellátva, alsó részén pedig olyan száj (10) van szerelve, amely a fix magasságú első felhordó (8) orrának (1) ejtőcsöve alatt helyezkedik el.
HU86303A 1986-01-22 1986-01-22 Apparatus for loading and unloading bulk goods HU197480B (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU86303A HU197480B (en) 1986-01-22 1986-01-22 Apparatus for loading and unloading bulk goods
AT87100200T ATE67150T1 (de) 1986-01-22 1987-01-09 Anordnung mit einer mobilen becherauftragevorrichtung zur ein- und auslagerung von schuettguetern.
DE8787100200T DE3772779D1 (de) 1986-01-22 1987-01-09 Anordnung mit einer mobilen becherauftragevorrichtung zur ein- und auslagerung von schuettguetern.
EP87100200A EP0230883B1 (de) 1986-01-22 1987-01-09 Anordnung mit einer mobilen Becherauftragevorrichtung zur Ein- und Auslagerung von Schüttgütern

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU86303A HU197480B (en) 1986-01-22 1986-01-22 Apparatus for loading and unloading bulk goods

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU197480B true HU197480B (en) 1989-04-28

Family

ID=10949002

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU86303A HU197480B (en) 1986-01-22 1986-01-22 Apparatus for loading and unloading bulk goods

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0230883B1 (hu)
AT (1) ATE67150T1 (hu)
DE (1) DE3772779D1 (hu)
HU (1) HU197480B (hu)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1060476A (en) * 1912-07-20 1913-04-29 Alfred F Meyer Boot structure for elevating devices.
AT202519B (de) * 1955-02-11 1959-03-10 Wilhelm Dr Ing Ludowici Verteilereinrichtung zum Füllen von Silos

Also Published As

Publication number Publication date
EP0230883B1 (de) 1991-09-11
EP0230883A3 (en) 1988-06-08
EP0230883A2 (de) 1987-08-05
ATE67150T1 (de) 1991-09-15
DE3772779D1 (de) 1991-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3788452A (en) Balanced extendible mobile conveyor
US3651963A (en) Apparatus for loading bagged mail from a loading dock into a highway vehicle
US3337066A (en) Vehicle loading and unloading apparatus
US5009560A (en) Mixed freight handling system
US6360673B1 (en) Trolley chassis
EP0727369B1 (en) Reciprocating floor conveyor and floor member
CN111874537A (zh) 一种伸缩皮带摆动式自动化散货装箱机
US4780041A (en) Extendable conveyor system
JPH04274962A (ja) バラスト用の積込み車両
CN112298914A (zh) 一种散装物料袋送料设备
JPS6137148B2 (hu)
CN210064560U (zh) 智能布料机
CN111646248A (zh) 一种可移动式堆料输送机
CN114084701A (zh) 装卸船一体机及装卸船方法
CN111703924A (zh) 一种带防护棚的物料装载设备
CN211003656U (zh) 自动装车系统
US4475848A (en) Compact vacuum conveyor apparatus
US9139379B2 (en) Carrying belt conveyor and conveyor arrangement having a carrying belt conveyor of this type
US3458023A (en) Conveyor gate
CN110683380A (zh) 自动装车系统及其装车方法
HU197480B (en) Apparatus for loading and unloading bulk goods
CN214003015U (zh) 一种散装物料袋送料设备
CN115108349A (zh) 一种双向式行走结构及移动式装船机
CN212831660U (zh) 一种带防护棚的物料装载设备
CN111016764A (zh) 块状海绵运输小车

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: DR PETIS,MIHALY,HU

Owner name: KALNY,LASZLO,HU

Owner name: KITH,KAROLY,HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
HNF4 Restoration of lapsed final prot.
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee