HU196942B - Improved process for production of 4-chlor-butanal - Google Patents

Improved process for production of 4-chlor-butanal Download PDF

Info

Publication number
HU196942B
HU196942B HU490686A HU490686A HU196942B HU 196942 B HU196942 B HU 196942B HU 490686 A HU490686 A HU 490686A HU 490686 A HU490686 A HU 490686A HU 196942 B HU196942 B HU 196942B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
catalyst
reaction
chloride
inert gas
hydrogen
Prior art date
Application number
HU490686A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT45229A (en
Inventor
Antal Petoe
Judit Molnar
Gabor Boda
Istvanne Hadobas
Istvan Szita
Gyula Szilagyi
Jozsef Redei
Original Assignee
Borsodi Vegyi Komb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Borsodi Vegyi Komb filed Critical Borsodi Vegyi Komb
Priority to HU490686A priority Critical patent/HU196942B/hu
Publication of HUT45229A publication Critical patent/HUT45229A/hu
Publication of HU196942B publication Critical patent/HU196942B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás 4-kIór-butanal előállítására aromás szénliidrogénes — előnyösen toluolos vagy xilolos közegben — 4-klór-butiril-klorid katalitikus hidrogénezésével — hordozós Pd-katalizátor, előnyösen Pd-csontszén katalizátor jelenlétében oly módon, hogy hidrogénezés előtt a katalizátor-oldószer szuszpenziót inért gázzal kezeljük.
A 4-klór-butanal a szerves szintetikus ipar fontos intermediere, pl. fenilhidrazinnal vagy származékaival reagáitatva triptamin vagy származékainak előállítására használják.
A legelterjedtebb és legmegbízhatóbb laboratóriumi eljárás 4-klór-butanal előállítására a Rosenmund—Zajcev-féle katalitikus hidrogénezés, melynek során a 4-k!ór-vajsav-kloridot szerves oldószerben, rendszerint valamely aromás szénhidrogénben feloldva, báriumszulfát vagy aktívszén hordozós, kénvegyületekkel moderált palládium katalizátoron szelektíven redukálják 4-klór-butanallá. (HoubenWeil, B Vii/1, 285, Β E 3,418, E. Mosetíig, R. Mozingo: Organlc Reactions vol. IV. 362—377. Loftfield R. B. J. Amer. Chem. Soc. 73. 1365 (1951).
A 166 144 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás szerint a 4-klór-vajsav-klorid redukciója megoldható nem mérgezett — általánosan használt, különböző hordozókra lecsapott palládium — katalizátorokkal is, zárt hidrogénező készülékben, szobahőmérsékleten vagy ahhoz közeli hőfokon, atmoszferikus, vagy ahhoz közeli nyomáson, ha a vegyület oldatához dimetil-formamidot adnak. Oldószerként előnyösen aromás szénhidrogént, pl. benzolt vagy toluolt használnak. A. dimetil-formamid helyett dimetiiacetamid is alkalmazható.
A 169 835 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás szerint a savk'oridok oldata szelektíven hidrogénezhetek aldehidekké olyan ötvözet-katalizátorok jelenlétében, amelyek legalább egyet tartalmaznak a platinacsoport és a periódusos rendszer I/B és/vagy a H/B csoportjának elemei közül.
Az ismertetett eljárások ipari méretekben egyáltalán nem, vagy csak rendkívül rossz gazdasági eredménnyé! alkalmazhatók.
A hidrogénezés: reakció lejátszódását a katalizátor aktivitása, a katalizáíor-szubsztrátum arány, a reakcióhőmérséklet, a hidrogénnyomás, és a katalizátor felületén lévő hidrogén koncentráció együttesen határozzák meg
A reakció szelektivitása az alkalmazott katalizátortól, a hőmérséklettől és a nyomástól függ. Általános tapasztalat, hogy az aktívabb katalizátornak kisebb a szelektivitása, ezért a szelektivitás biztosítására, illetve a túlhidrogénezés megakadályozására kisebb mennyiségű kéntartalmú vegyület (kinolin kén tiokarbarnid) hozzáadásával mérgezik a katalizátort. A hidrogénezési reakció lejátszódása a felszabaduló hldrogénklorid mérésével követhető. A reakció befejeztével a tiszta végterméket úgy kapják, hogy a katalizátort kiszűrik, az el nem reagált savkloridot, továbbá az esetleg jelenlévő 4-klór-vajsavat és hidrogénkloridot nátriumkarbonátos, majd vizes mosással eltávolítják, végül szántás után a 4-klór-butanalt desztillációval elkülönítik az oldószertől.
Tekintettel arra, hogy a desztillációnái — ha bármilyen kíméletesen végezzük is — elkerülhetetlen az aldehidkihczatal-csökkenés, másrészt maga az aldehid
X rendkívül instabil vegyület (még — 2 ’C hómérsékle ten is csak 3-4 óráig tárolható. Lényegesebb változá; nélkül, I. I. Grandberg, N. 1. Bobrova Izv. T. Sz Akad. 6. 198/1974 továbbá, hogy a 4-klór-butana további felhasználása — különböző szintézisekhez — általában oldat formában történik, a terméknek tiszt;: állapotban való kinyerésére a gyakorlatban — kivételes esetektől eltekintve — nincs szükség.
A reakció ipari méretű megvalósításában az egyik fő nehézséget az jelenti, hogy a megfelelő kitermeli; és termékminőség biztosításához nagy tisztaságú kiindulási anyagokra, illetve oldószerre van szükség. Ezek nemcsak bizonyos kén- és foszforvegyületekeí nem tartalmazhatnak — amelyek Ismert katalizátor mérgek —, de olyan, többnyire nyomnyi mennyiségű szennyeződéseket sem, amelyeknek az azonosítása, illetve meghatározása, de különösképpen az eltávolítása sokszor megoldhatatlanul nehéz feladat. Ezek a szennyeződések felhalmozódnak a katalizátor felületén és a katalizátor fokozatos inaktiválódásáí okozzák. Ezek eltávolítására, illetve hatástalanítására a laboratóriumi gyakorlatban az oldószerként használt aromás szénhidrogéneket fém-nátriummal (nyomás alatt, 150 ’C hőmérsékleten) vagy Raney-nikkellei kezelik. R. Mozingo: Org. Syntfa. Collecí. 3, ISI (1955).
Hasonlóképpen tisztítani kell az ipari minőségű
4-klór-butiril-kloridot is. Gyakran előfordul, hogy a különböző szállítmányokból származó minták, bár a szokásos analitikai módszerekkel rninőségiküiönbséget nem lehet kimutatni, a katalitikus hidrogénezés során eltérőmódon viselkednek. A katalizátor aktivitására gyakorolt negatív hatás, és ezzel összefüggésben az aldehiddé történő átalakulás tekintetében 1015%-os eltérések is előfordulnak.
Bizonyos fokú minőségű javulás érhető el aktív szénnel, vagy fáradt katalizátorral történő derítéssel.
Fokozott súllyal vetődik fel az oldószer minőség kérdése a reakció ipari méretű megvalósítása esetén, amikoris az oldószer regenerálása és újrafelhasználása elkerülhetetlen. Tapasztalataink szerint ismételt kénsavas kezeléssel, vizes, esetleg vizes-lúgos mosással és ezt követő desztillációval — vagyis az ipari gyakorlatban szokásos tisztítási eljárással — [Organikum: Organisch-chemisches Grundpraktikum IV. kiadás (1964), 581 és Ullmann’s Encyclopadie dér Technischen Chemie, IV. kiadás (1974) B8, 389] nem lehet olyan fokú oldószer-tisztaságot elérni, hogy a maradék szennyeződések ne mérgeznék a katalizátort, és ne okoznának akár 10-20%-os aldehidkihozatal-csökkenést. Arról nem is beszélve, hogy a katalitikus aktivitás nagymértékű csökkenése miatt a katalizátor ismételt felhasználása lehetetlenné válik. Ismeretes laboratóriumban az a megoldás, hogy a katalitikus aktivitás fokozására „előhidrogénezik” a katalizátort, és csak azután adják be a szubsztrátumoL (Deák Gy.: Szerves vegyipari folyamatok kézikönyve. Műszaki Könyvkiadó, Pb. 1978. 913. oldal.)
Ennek az eljárásnak az ipari méretű megvalósításánál a fő nehézséget az jelenti, hogy a szubsztrátuinot teljesen zárt rendszerben kell beadnunk, a levegő bejutási lehetőségének teljes kizárásával. Ezenkívül a különösen tűz- és robbanásveszélyes nagyüzemi berendezésekre vonatkozó kettős üzemeltetési bizton-23 ság elvének a megvalósítása érdekében a szubsztrátum beadása előtt a reaktort inért gáz bevezetéssel hidrogénmentesíteni kell, a hőmérséklet egyidejű visszavételével. Beadás után kezdődhet elölről a felfűtés a reakcióhőmérsékletre és ismételt átváltás a hidrogén bevezetésre. Vagyis a biztonságtechnikáikig teljesen megbízható konstrukciós megoldás mellett különleges technológiai-kezelői utasításokra és ezek betartására van szükség. Emellett a többletenergia — és műveletiidő-ráfcrdítás miatt elvész az előhidrogénezéátői remélt műszaki-gazdasági előny. Még fokozottabban állnak fenn ezek a problémák, ha a katalizátor pirofőros.
A találmány célja olyan eljárás kidolgozása, amely a?, ismert megoldások hátrányainak kiküszöbölésével lehetővé teszi a 4-klór-butanal ipari méretű, gazdaságos és biztonságos előállítását.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a katalizátor-oldószer szuszpenziót — a 4-klór-butiril-kloridntsk, a reakcióhőmérsékleten történő beadásáig — inért gázzal előkezelve, elkerülhető a katalizátor, kiindulási anyagok okozta dezakíiválódása, miáltal a termék iparilag gazdaságosan és biztonságosan állítható elő.
Kísérleteink során azt tapasztaltuk, hogy amennyiben a reakciót úgy' valósítjuk meg, hogy a katalizátor oldószer szuszpenziót előzetesen inért gázzal átöbh'tjük, majd egyenletes inért gáz áramban felfűtjük a 60—100 °C-os reakcióhőmérsékletre, ezen a hőmérsékleten tartjuk 20—30 percig, és csak ez után adjuk be a 4-k!ór-butiril-kloridot, végül áttérve a hidrogénbevezetésre, a reakciót az ismert módon lefolytatjuk, akkor 85—95%-os kihozatallal kapjuk a terméket, a fant említett üzembiztonsági problémák és az ezekkel járó műszaki-gazdasági hátrányok nélkül.
A fentiek alapján, a találmány eljárás 4-klór-butanal előállítására — aromás szénhidrogénes, előnyösen toluolos vagy xilolos közegben—4-klór-butiril-klorid katalitikus hidrogénezésével, hordozós Pdkatalizátor, előnyösen Pd-csontszén katalizátor jelenlétében.
A találmány értelmében úgy járunk el, hogy a hidrogénezási reakció előtt a katalizátor oldószer szuszpenziót — 1 liter szuszpenzióra számítva —150—300 l/ó sebességű inért gázzal öblítjük 10-15 percen keresztül, majd a folyamatos gázáram mellett a hőmérsékletet Ő0—100 ’C-ra, előnyösen 70—90 ’C-ra emeljük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 20—30 percig. Ezután egyenletes áramban beadagoljuk a
4-klór-butiril-kloridot, majd az inért gáz bevezetést megszüntetve áttérünk a hidrogénbevezetésre, és 100 g 4-klór-butirn-kloridra számítva 100—120 l/ó sebességű hidrogénnel 2—6 óra alatt lefolytatjuk a hidrogénezési reakciót.
A reakció lejátszódása után—amit tiírimetriás méréssel állapítunk meg — a reakcióelegyen 100 l/ó inertgázt vezetünk át 30 percen keresztül, majd a katalizátort kiszóljuk és a kapott végterméket az ismert módon kinyerjük.
A találmány értelmében inért gázként előnyösen nitrogént vagy' argont használunk.
Az általunk megvalósított eljárás eredményeképpen a 4-klár-vajsavkloríd minőségi ingadozásaitól függetlenül, a szokásos módon regenerált oldószer alkalmazása esetén is 20—50%-kal csökken a reakció196942 4 «lő, az aldehidkihozatal pedig 10—20%-kal nő, reprodukálható módon.
Az eljárás nem igényli nagy tisztaságú oldószerek alkalmazását, az ipari gyakorlatból ismert metodiká5 val, vagyis kénsavas kezeléssel és/vagy vizes mosással és egyszerű desztillációval tisztított aromás szénhidrogének — benzol, toluoi, xilol — felhasználásával is biztosítható a 80% feletti aldehidkihozatal. Ily módon megvalósítható az oldószernek a regenerálás utá1 θ ni többszöri felhasználása.
A katalizátor és az oldószer „előkezelése” folytát) elért aktiviíásnövekedés lehetővé teszi alacsonyabb paüádiumtartalmú katalizátorok alkalmazását és/ vagy a magasabb szubsztrátum koncentrációban való hidrogénezést.
Ugyanennyire lényeges az is, hogy a megnövekedett katalitikus aktivitás tartósan megmarad, miáltal megvalósítható a katalizátor ismételt, többszöri felhasználósa.
Fentiek alapján a találmány szerinti eljárás műszaki-gazdasági előnyei a rövidebb hidrogénezést idő, ami egyrészt az aldehid kihozatali rontó mellékreakciók (elsősorban a dimer- és trimerképződés) mérséklődése, másrészt adott berendezés termelési kapa25 citásának a növekedése miatt előnyös, továbbá a lényegesen kedvezőbb fajlagos anyagfelhasználások, és ezen belül is a különösen magas költséget jelentő katalizátor felhasználás.
Mivel a katalizátor-oldószer szuszpenzió készítése, felfűtése és a 4-klór-butiril-kiorid beadása mindvégig inért gáz atmoszférában történik, biztonságtechnikai problémák nem léphetnek fel.
A katalizátor-oldószer rendszernek ez az előkezelési módja — a szakirodalom alapján — teljesen újsze35 rá.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákkal ismertetjük.
1. példa
Alsó végén gázbevezetővel, üvegszűrőbetéttel, felül adagolótölcsérrel és reííuxhütővel ellátott, köpenyes oszlop-reaktorban nitrogén átáramoltatás (80 1/óra) közben beadjuk az 1,17 g 0,005 g tiokarbamid45 dal moderált 10 t%-os csonlszén-hordozós palládium katalizátor (Engelhard) és 0,375 1 toluoi szuszpenzióját. 10 percig tartó öblítés után elkezdjük afelfütést 80 ’C-ra. E hőmérsékleten még 20 percig folytatjuk a nitrogén átáramoltatását, majd az adago50 lótölcsérből lassú, egyenletes áramban beadjuk a
70,5 g 4-klór-butirii-kloridot. Áttérünk hidrogén bevezetésre és 80 1/óra betáplálás! sebességgel lefolytatjuk a hidrogénezési reakciót A reakció előrehaladását a felszabaduló hidrogén-klorid mennyiségének tiírimetriás mérésével számított átalakulás 95,9%. A reakcióelegyet 100 1/óra sebességű nitrogénnel 30 perc alatt kifúvatj uk és közben hagyjuk lehűlni. A katalizátor kiszűrése uián az oldat összetételét elemzéssel határozzuk meg. A kiindulási 4-klór-butiril50 kloridra vonatkoztatva a 4-klór-butanal kihozatal 89,6%, az át nem alakult 4-klór-butiril-klorid 1,4%.
A kapott toluolos oldat: színtelen, átlátszó folyadék.
Mennyisége: 340 g.
®5 4-klór-butanal tartalma: 47,6 g.
2. példa
Az 1. példában ismertetett berendezésben, az ott leírt módon és körülmények mellett végezzük a
4-kIór-butanal előállítását, azzal a különbséggel, hogy a katalizátor egyszer használt, és 20 cin3 toluollal átöblített 10 t%-os csontszén hordozós palládium katalizátor (Engelhard), űjabb tiokarbamid moderátor hozzáadása nélkül és az oldószer regenerált toluol. 4 óra elteltével a 4-klór-butiril-klorid konverzió 96,3%. A 4-klór-butanal kihozatal 88%, az át nem alakult kiindulási anyag 1,0%.
A kapott toluolos oldat: színtelen, átlátszó folyadék.
Mennyisége: 336 g.
4-klór-butanal tartalma: 46,9 g.
3. példa
Az 1. példában ismertetett módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy egyszer használt, majd 20 cm3 toluollal átöblített 5 t%-os csontszén hordozós palládium katalizátort (DegussaTyp E 199 B/D) alkalmazunk — moderátor hozzáadás nélkül — és oldószerként regenerált toluolt. 4,5 óra reakcióidő után a
4-klór-butiril-klorid átalakulás 96,6%. A 4-klórbutanal kihozatal 83,7%, az át nem alakult savklorid mennyisége 1,45%.
A kapott toluolos oldat: színtelen, átlátszó folyadék.
Mennyisége: 345 g.
4-kJór-butanal tartalma: 44,5 g.
4. példa
Az 1. példában ismertetett módon járunk el, azzal az. eltéréssel, hogy négyszer használt, majd 20 cm3 toluol'ai átöbiítettt 10 1%-os csontszén hordozós palládium katalizátort (Johnson, Type 67 L) alkalmazunk, moderátor hozzáadás nélkül. 2,5 óra reakcióidő után a konverzió 95,1%. A 4-klór-butanal kihozatal 90,3%, az át nem alakult 4-klór-butiril-klorid hányad 0,2%.
A kapott toluolos oldat: színtelen, átlátszó folyadék.
Mennyisége: 351 g.
4-klór-butanal tartalma: 48 g.
5. példa
Az 1, példában ismertetett berendezésben, az ott leírt módon ás körülmények között végezzük a
4-klóf-butanaI előállítását azzal a különbséggel, hogy az oldószer vizes mosással és desztillációval regenerált toluol, továbbá, hogy inért gázként argont alkalmazunk. 4 óra reakcióidő után a 4-klór-butiril-klorid konverzió 95,4%. A 4-klór-butanal kihozatal 91%, az át nem alakult savklorid mennyisége 1,4%.
A kapott toluolos oldat: színtelen, átlátszó folyadék.
Mennyisége: 340 g.
4-klór-butanal tartalma: 48,45 g.
6. példa
Az 1. példában ismertetett módon járunk el, azza a: átéréssel, hogy oldószerként ipari minőségű xilol al almazunk és a reakcióhőmérséklet 90 ’C. 2 óra re ak: óidő után a konverzió 95,7%. A 4-klór-butana' kilozatal 88,7%, az át nem alakult 4-klór-butirilklcid 0,36%.
/ kapott xilolos oldat: színtelen, átlátszó folyadék.
Mennyisége: 350 g.
4-. iór-butanal tartalma: 47,25 g.
7. példa
Az .. példában leírt berendezésbe nitrogén átáramol· .tás közben beadjuk 1,17 g, 0,005 g tiokarbamiddal moderált 10 t% csontszénhordozós pailádium katal,iátor (Engelhard) és 0,375 1 regenerált to20 luol szus; penzióját, továbbá 70,5 g 4-kÍór-butirilkloridot. / ttérüuk hidrogén bevezetésre és felfutjuk a rendszert 8'. ’C-ra. Ezen a hőmérsékleten 80 1/óra hidrogén bekiplálási sebesség mellett lefolytatjuk a reakciót. A továbbiakban az 1. példa szerint járunk el.
25 6 óra reakcióidő után a 4-klór-butiril-klorid átalakulás eléri a 86,6%-ot és tovább már nem nő.
A 4-klór-bu*.anal kihozatal 55,4%, az ál nem alakult savklorid mennyisége 7,5%.
A kapott toluolos oldat: színtelen, átlátszó folya30 dékMennyisége: 350 g.
4-klór-butanal tartalma: 29,4 g.

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás 4-klór-butanal előállítására — aromás szénhidrogénben — előnyösen toluolos vagy xilolos 40 közegben —, 4-klór-butiril-klorid katalitikus hidrogénezésével — hordozós Pd-katalizátor, előnyösen Pd-csontszén katalizátor jelenlétében, azzal jellemezve, hogy a hidrogénezést reakció előtt a katalizátor-oldószer szuszpenziót inért gázzal kezeljük oly 45 módon, hogy 1 liter szuszpenzióra számítva 150— 300 1/óra sebességgel 10—15 percen keresztül inért gázt áramoltatunk át rajta, és közben hőmérsékletét 60—100 “C-ra, előnyösen 70—90 ’C-ra, emeljük, majd ezen a hőmérsékleten tartjuk 20—30 percig és az inért gáz áram megszakítása nélkül beadagoljuk a 4-klór-butiril-klorídot, majd a beadagolás után az inért gáz bevezetésről áttérünk a hidrogén bevezetésére és 100 g 4-klór-butiril-kloridra számítva 100— 120 l/ó sebességű hidrogénnel 2—6 óra alatt lefoly5 tatjuk a hidrogénezési reakciót, majd a kapott reakcióelegyet 1 literre számítva 150—3001/ó sebességű inért gázzal 30 percig szellőztetjük, végül a katalizátort kiszűijük és a végterméket az ismert módon nyer-
    Rajz nélkül
    Kiadja az Országos Találmányi Hivatal A kiadásért [elel: Himer Zoltán osztályvezető Megjelent: A Műszaki Könyvkiadó gondozásában
    Antikva Kft.
HU490686A 1986-11-27 1986-11-27 Improved process for production of 4-chlor-butanal HU196942B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU490686A HU196942B (en) 1986-11-27 1986-11-27 Improved process for production of 4-chlor-butanal

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU490686A HU196942B (en) 1986-11-27 1986-11-27 Improved process for production of 4-chlor-butanal

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT45229A HUT45229A (en) 1988-06-28
HU196942B true HU196942B (en) 1989-02-28

Family

ID=10969223

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU490686A HU196942B (en) 1986-11-27 1986-11-27 Improved process for production of 4-chlor-butanal

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU196942B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT45229A (en) 1988-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7048905B2 (en) Process for the production of hydrogen peroxide
US5166420A (en) Process for the production of high purity terephthalic acid
US3927108A (en) Process for the preparation of cycloalkanones and/or cycloalkanols
US3646235A (en) Catalytic hydrogenation of alpha methyl styrene
HU212904B (en) Process for removing carbon monoxide from alpha-olefins and saturated hydrocarbons
US5502184A (en) Process for producing ε -caprolactam
US4092360A (en) Production of cyclohexanone
US4824609A (en) Process for purifying a working compound
HU196942B (en) Improved process for production of 4-chlor-butanal
KR100424123B1 (ko) 락탐의 처리방법 및 락탐의 정제방법
GB969993A (en) Process for the purification of lactams
JPS60235703A (ja) アルキル化アンスラキノンの水素添加法
US4410755A (en) Method to purify alpha-methyl styrene prior to catalytic hydrogenation
JP4194788B2 (ja) 脂環式アルコールの製造方法
JPH0133455B2 (hu)
EP0158865B1 (en) Pregeneration of tetrahydroanthraquinone in a make-up solution to be added to a hydrogen peroxide working solution
US2799630A (en) Method for purifying acrylonitrile from divinylacetylene and ethynilbutadiene by means of selective hydrogenation
US4285777A (en) Process for the purification of benzaldehyde
US3937735A (en) Process for the preparation of cyclohexanone
US3048580A (en) Preparation of a-aminolactams by cata-
US3446850A (en) Method for preparing dihydroisophorone
US4088703A (en) Recovery of phenol values from purification residues
JPS63104932A (ja) シクロヘキシルヒドロペルオキシドを含有する反応混合物の後処理法
JP3456233B2 (ja) ε−カプロラクタムの製造法
US4783284A (en) Process for the preparation of alkyl-5,6,7,8-tetrahydroanthrahydroquinones

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee