HU195882B - Arrangement for interference examination of the flatness of technical surfaces - Google Patents

Arrangement for interference examination of the flatness of technical surfaces Download PDF

Info

Publication number
HU195882B
HU195882B HU446684A HU446684A HU195882B HU 195882 B HU195882 B HU 195882B HU 446684 A HU446684 A HU 446684A HU 446684 A HU446684 A HU 446684A HU 195882 B HU195882 B HU 195882B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
interferometer
diffraction element
lenses
prism
arrangement according
Prior art date
Application number
HU446684A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT37985A (en
Inventor
Karl-Edmund Elssner
Johannes Schwider
Reiner Spolaczyk
Original Assignee
Akad Wissenschaften Ddr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akad Wissenschaften Ddr filed Critical Akad Wissenschaften Ddr
Publication of HUT37985A publication Critical patent/HUT37985A/hu
Publication of HU195882B publication Critical patent/HU195882B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01BMEASURING LENGTH, THICKNESS OR SIMILAR LINEAR DIMENSIONS; MEASURING ANGLES; MEASURING AREAS; MEASURING IRREGULARITIES OF SURFACES OR CONTOURS
    • G01B11/00Measuring arrangements characterised by the use of optical techniques
    • G01B11/30Measuring arrangements characterised by the use of optical techniques for measuring roughness or irregularity of surfaces
    • G01B11/303Measuring arrangements characterised by the use of optical techniques for measuring roughness or irregularity of surfaces using photoelectric detection means

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Instruments For Measurement Of Length By Optical Means (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)

Description

A találmány tárgya elrendezés főleg sima, reflektáló műszaki felületek, például félvezetőlapok automatikus sík vizsgálatára.
Sima felületek interferometrikus mérésére napjainkban egy sor eljárás és elrendezés ismert. így például ismert a rács-interferométer, amelynek segítségével az effektív hullámhossz a vizsgálat során tekintélyes mértékben megnövelhető. A vonaltávolság itt a rácsállandó felének felel meg (Birch, K. G., Journal of Physics E, Scientiflc Instruments 6, (1973), 1045. old.). A megoldás hátránya, hogy alkalmazása a vizsgált felület projektív roncsolódásával jár.
Egy másik ismert rács-interferométérnél, amelyet főleg szilíciumlapok sík vizsgálatánál alkalmaznak, két szomszédos diffrakciórendszerből származó fénysugár interferenciáját használják fel, ahol a két fénysugár eltérő beesési szögben érkezik a vizsgálandó felületre (Jörisch, W., Feinwerktechnik und Mefitechnik 83 (1975), 199. old., illetve a DE 2 636 211 számú NSZK-beli közrebocsátási irat).
Mivel az útkülönbség annak a szögnek a függvénye, amely alatt a fény az interferométeren áthalad, a szuperpozíciónál a fázisok különbségképződése révén a topográfíkus érzékenység jelentős variációs lehetőségei adódnak. Zavaróan hatnak azonban a más diffrakciórendszerek hatására létrejövő többszörös szuperpozíciók, és ugyancsak hátrányos az előző megoldáshoz hasonlóan jelentkező roncsolóhatás.
Ismert megoldás a főleg acélfelületek síkvizsgálatára használt, úgynevezett „interferoszkóp” is, amelynél a hullámhosszeltolódás ugyancsak sávos incidenciával jön létre (Abramson, N., Optik 20 (1969), 56. old.).
Ebben az elrendezésben derékszögű prizmát alkalmaznak, amelynek átfogólapja Fizeau-interferométer referenciafelületéül szolgál. A fény mintegy 45° alatt esik be a prizma átfogólapjára, és közelítőleg sávosan lép ki belőle. A vizsgált felületről való visszaverődés után a fény ismét a prizmába érkezik, és az átfogólappal 45°-ot bezárva, a prizma befogójára merőlegesen távozik. A törés következtében a nyalábkeresztmetszet anamorfotikusan deformálódik, a visszalépésnél pedig ismét ranszformálódik. A projekcióhiba értéke itt csupán-^/2. Ez a korábban említett megoldásokhoz képest lényeges előnyt jelent, hiszen ezáltal lehetővé válik, illetőleg leegyszerűsödik a fotoelektromos érzékelés. Hátrány azonban, hogy a keletkező interferogram többsugaras interferogram, amelynél a prizma és a vizsgált felület közötti rés vastagságától függő nemszimmetrikus interferenciasávok adódhatnak. Továbbá, az effektív hullámhossz a beesési szög, valamint a prizma és a levegő törésmutatójának függvénye. Jóllehet, az effektív hullámhossz széles határokon belül választható, mégis felmerül a probléma, hogy az interferenciaképek ismert eljárások által történő automatikus érzékelésénél a referenciatükör eltolását széles határokon belül illeszteni kell, mivel a referenciafázis teljes periódussal (2π) történő áthangolása szükséges. Az interferenciaképek automatikus érzékelésére szolgáló hivatkozott eljárások ismertek például a következő munkákból: Bruning et. al. Appl. Opt. 13 (1974) 2693; Gallagher, J. E. und Herrlott, D. R., illetve a DD 96779 sz. NDK-beli szabadalmi leírás.
A találmánnyal célunk elrendezés kialakítása reflektáló műszaki felületek interferometrikus síkvizsgálatára, amellyel vizsgált munkadarabok folyamatos, automatikus szelektálása megoldható, előírt síkvizsgálati követelményeket ki nem elégítő munkadarabok kiválasztása révén.
A megoldandó feladat műszaki síkfelületek síkhibáinak közvetlen mérésére alkalmas, számítógéppel összekapcsolható interferométer megvalósítása volt, amelynek segítségével a vizsgált felületre vonatkozó kétsugaras interferogram komplex transzformáció nélkül állítható elő, továbbá a hatásos effektív hullámhossz a referenciafázis szabályozótagjának változtatása nélkül széles tartományban szabályozható.
A kitűzött feladatot azáltal oldottuk meg, hogy műszaki felületek interferometrikus síkvizsgálatára alkalmas elrendezésben, amely derékszögű prizmából és próbafelületből kialakított Fizeau-interferométerből, valamint lézer fényforrásból épül fel, a találmány szerint a lézer sugármenetében λ/2-lemezt, majd objektívekből és diafragmából kialakított felbontórendszert rendeztünk el, amely mögött fordítótükröt helyeztünk el, amelyhez a prizmából, valamint a vizsgált próbafelületből kialakított Fizeau-interferométert illesztettük, majd a Fizeau-interferométerből kilépő sugármenetben még egy fordítótükröt helyeztünk el, amelyről visszaverődő sugármenetben Moiré-interferométert rendeztünk el, amely négy objektívbői, továbbá az első két objektív között elhelyezett térfrekvenciaszűrőből, a második és harmadik objektív között elrendezett diffrakciós elemből, valamint a harmadik és negyedik objektív között elhelyezett második térfrekvenciaszűrőből van felépítve. A Moiré-interferométer mögött felületvevőt helyeztünk el, amelyhez analóg/digitális-átalakító csatlakozik, amely a fotoelektromos jelet átalakítja és számítógépbe továbbítja.
Az érzékenység szabályozása céljából a fordítótükröket előnyösen a tükörfelület irányában a tükörpár belső tükörélén futó tengely körül ellentétes irányban forgathatóan rendeztük el.
A Moiré-interferométer diffrakciós elemét célszerűen rácsként vagy hologramként valósítjuk meg.
A fererenciafázis-eltolás céljából a diffrakciós elemet az elem síkjában, a rács-, illetve interfereuciavonalakra merőleges irányban eltolhatóan rendeztük el. A diffrakciós elem mozgatása célszerűen számítógéppel összekapcsolt motor segítségével történik.
A diffrakciós elem térfrekvenciájához való illesztés céljából a vizsgált próbafelületet a derékszögű prizma átfogólapjával meghatározott szöget bezáróan rendeztük el.
A találmány szerinti elrendezés a következőképpen működik:
A lézer által kibocsátott sugárnyaláb először áthalad a λ/2-lemezen, amely a polarizációirányt az interferométerhez illeszti. A sugárnyaláb ezután a felbontórendszeren áthaladva az első fordítótükörre esik,
195 882 majd onnan visszaverődve áthatol a prizma közelebb eső befogólapján, és megvilágítja a prizmából és próbafelületből kialakított Fizeau-interferométert. A prizma átfogólapján, valamint a próbafelületen reflektálódott fény a prizma másik befogólapján keresztül kilép a prizmából, és a második fordítótükörre esik. Az innen visszaverődő sugárnyaláb áthalad a Moiré-interferométer első objektivén, amelynek fókuszában az első térfrekvenciaszűrőt elhelyeztük. A Fizeau-interferométer megfelelő beállítása, azaz a próbafelület referenciafelülethez viszonyított relatív hajlásszögének beállítása esetén a térfrekvenciaszűro az első két Fizeau-interferométeren keletkező reflexet átereszti. Ezután a sugárnyalábot a második objektív újra párhuzamosítja. A párhuzamosított sugárnyaláb a diffrakciós elemre, például rácsra esik, amelynek rácsállandója közelítőleg megegyezik az interferenciakép közepes vonaltávolságával, amely a hullámterek szuperpozíciója által keletkezik a prizma átfogólapján és a próbafelületen.
A Moiré-interferométer második térfrekvenciaszűrője, amely a diffrakciós elem utáni objektív gyújtósíkjában van elhelyezve, csak azt az irányt ereszti át, amelybe a referenciafelület elhajlított tengelye és a próbafelület nem diffraktált tengelye esik. A második térfrekvenciaszűrőt követő objektív a diffrakciós elem interferenciafelületét a felületvevőre képezi le. Ezáltal a próbafelület-prizmaátfogólap kombináció Moiré-interferencíaképe jön létre, amely kis sűrűségű kétsugaras interferenciakép, amennyiben a diffrakciós elem helyi frekvenciája az interferenciaképével megegyezik.
A fotoelektromos jel analóg/digitális-átalakítón keresztül a számítógépbe kerül.
A vizsgált felület síkeltéréseinek automatikus meghatározására több, különböző referenciafázis-fekvésű interferenciaképet kell előállítani. Különösen előnyös az alábbi négy referenciafázis alkalmazása:
0; ff/2; π; 371/2.
Ebben az esetben a keresett fázis (φ) a négy intenzitáseloszlásból (Ii, I2,13,14) a következőképpen határozható meg:
φ (mód 2) = arc tg
Il-13
A kívánt referenciafázis-fekvés előnyösen a diffrakciós elemnek az interferenciasíkba történő rács-, illetve interferenciavonalakra merőleges transzlációjának alkalmazásával valósítható meg.
A fázisváltozás értéke a diffrakciós elemnek egy rácsvonal-, illetve interferenciavonal-távolsággal történő eltolásánál még akkor is 2π marad, ha az interferenciaképben az érzékenység a megvilágítási és megfigyelési szög változtatása révén megváltozik.
Az eltolás léptetőmotor segítségével tetszőleges pontossággal végrehajtható, mivel egy koutrasztos Moiré-interferenciakép eléréséhez például 5 vonal/mm értékkel jellemzett diffrakciós elem megfelel.
Az érzékenység változtatására a prizmából és próbafclületből álló Fizeau-interoferométer előtt és után elrendezett fordítótükrök szolgálnak. Mindkét fordítótükröt ellentétes irányban, azonos szögben elfordítva a Moiré-interfeiométerre eső közepes fényirány változatlan marad, és optikai elemek további mozgatása nem szükséges.
A kontraszt optimális beállítása a λ/2-lemez felületi normálisa körüli elforgatásával történhet. A magasabb reflexek elnyomásával a Fizeau-interferométerben a növekvő effektív hullámhossz következtében felmerülő problémák kiküszöbölhetők, mivel a fény vonalas beesése esetén a reflexek száma olyan mértékben megsokszorozódik, amely már a totális reflexió határához közelit.
Különösen előnyös hologram alkalmazása diffrakciós elemként. Amennyiben a hologram találmány szerinti elrendezés segítségével történő előállításánál a próbafelület helyett igen jó minőségű összehasonlítási felületet iktatunk be, a hologram előhívása és repozícionálása után az interferométer a referenciafelületként szolgáló prizma-átfogólap valamennyi esetleges hibájára vonatkozóan kompenzál. A méréseredmények ezután mindig a hologram előállításnál alkalmazott jó minőségű összehasonlítási felületre vonatkoznak.
A találmányt részletesebben a rajz alapján ismer25 tétjük. A rajzon szilíciumtárcsák felületi egyenetlenségeinek közvetlen interferometriai mérésére szolgáló találmány szerinti elrendezés példakénti kiviteli alakját tüntettük fel.
Amint a rajzon látható, az elrendezés fényforrása
L lézer, amelynek tárgyoldali sugármenetében PL λ/2-lemez, majd ezt követően A felbontórendszer van elrendezve, amely rendre Oj objektívbői, B diagragmából és 0% objektívbői épül fel. Az A felbontórendszer mögött van elhelyezve 5, fordítótükör. Az Sr fordítótükör után Fizeau-interferométer következik, amely derékszögű P prizmából és PR próbafelületből áll. A Fizeau-interferométerből kilépő sugármenetben S2 fordítótükör van elhelyezve. A két fordítótükör a tükörpár belső élén futó tengely körül ellentétes irányban forgathatóan van elrendezve. Az S2 fordítótükör után Moiré-interferométer következik, amely O3 és O4 objektívekből, közöttük elrendezett F; térfrekvenciaszűrőből, rácsként megvalósított BE diffrakciós elemből, továbbá Og és Og objektívekből és közöttük elrendezett F2 térfrekvenciaszűrőből épül fel.
A Moiré-interferométer után EE felületvevő van elrendezve, amelyhez A/D analóg/digitális-átalakító csatlakozik. Az A/D analóg/digitális-átalakító kimene50 te R számítógéppel van összekötve.
Az R számítógéppel M motor van összekapcsolva, amely rács referenciafázis-eltolását biztosítja.
A találmány szerinti elrendezés alkalmazásának leglényegesebb előnyei a következők:
- Az interferenciakép tiszta kétsugaras kép lesz, ezért többsugaras ínterferenciajelenségekből adódó járulékos hibaforrások nem keletkeznek.
— Az érzékenység a fordítótükrök elfordításával széles tartományban szabályozható, így az elrendezés cn különböző felületekhez illeszthető.
195 882 — Az illesztésnél a referenciafázis változtatására eljárásfüggő invariánsok által, azaz a prizma mozgatása révén nincs szükség.
- Az anamorfotikus képtorzítás olyan csekély, hogy a számítógép az intenzitásértékeket képes kiegyenlítés nélkül feldolgozni, így az anamorfotikus képtorzítás a beállított érzékenységtől igen csekély mértékben függ.

Claims (6)

1. Elrendezés műszaki felületek interferometrikus síkvizsgálatára, amelynek derékszögű prizmából és próbafelületből kialakított Fizeau-interferométere, valamint lézer fényforrása van, azzal jellemezve, hogy 15 a lézer, (L) sugármenetében λ/2-lemez (PL) van elhelyezve, amelyet felbontórendszer (A) követ, amely objektívekből (Οχ, O2) és diafragmából van kialakítva, továbbá a felbontórendszer (A) mögött fordítótükör (Sí) van elhelyezve, amelyhez a prizmából (P) 20 és próbafelületből (PR) kialakított Fizeau-interferométenvan illesztve, és a Fizeau-interferométerből kilépő sugármenetben további fordítótükör (S2) van elhelyezve, amelyet Moiré-interferométer követ, amely négy objektívbői (O3,04,05 és Og), az első két ob- 25 jektív (03,04)között elhelyezett térfrekvenciaszűrőből (Fi), a második és a harmadik objektív (04,05) között elrendezett diffrakciós elemből (BE), valamint a harmadik és a negyedik objektív (O5, Og) között elhelyezett második térfrekvenciaszűrőből (F2) épül fel, továbbá a Moiré-interferométer mögött felületvevő (FE) van elrendezve, amelyhez analóg/digitális5 -átalakító (A/D) csatlakozik, amely számítógéppel (R) van összekapcsolva.
2. Az 1. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a fordítótükrök (δχ, S2), az érzékenység változtatása céljából a tükörpár belső tükörélén, a tü10 körfelület irányában futó tengely körül egymással ellentétes forgásirányban elfordíthatóan vannak elrendezve.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a Moiré-interferométer diffrakciós eleme (BE) rácsként van megvalósítva.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a Moíré-interfeométer diffrakciós eleme (BE) hologramként van megvalósítva.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a Moiré-interferométer diffrakciós eleme (BE) referenciafázis-eltolás céljából az elem síkjában, a rács-, illetve interferenciavonalakra merőleges irányban eltolhatóan van elrendezve.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a próbafelület (PR) a derékszögű prizma (P) átfogólapjával a diffrakciós elem (BE) térfrekvenciájától függő szöget bezáróan van elrendezve.
HU446684A 1983-12-05 1984-12-03 Arrangement for interference examination of the flatness of technical surfaces HU195882B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD25747883A DD219565A1 (de) 1983-12-05 1983-12-05 Anordnung zur interferometrischen ebenheitspruefung technischer oberflaechen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37985A HUT37985A (en) 1986-03-28
HU195882B true HU195882B (en) 1988-07-28

Family

ID=5552558

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU446684A HU195882B (en) 1983-12-05 1984-12-03 Arrangement for interference examination of the flatness of technical surfaces

Country Status (3)

Country Link
DD (1) DD219565A1 (hu)
DE (1) DE3443175A1 (hu)
HU (1) HU195882B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4003100A1 (de) * 1990-02-02 1991-08-08 Zeiss Carl Fa Verfahren und vorrichtung zur interferometrischen absolutpruefung von planflaechen
FR2664048B1 (fr) * 1990-06-29 1993-08-20 Centre Nat Rech Scient Procede et dispositif de detection analogique multicanal.
DE4318739C2 (de) * 1993-06-05 1997-07-03 Lamtech Lasermestechnik Gmbh Interferometer und Verfahren zur Messung der Topographie von Prüflingsoberflächen
DE4432313C2 (de) * 1994-09-12 2002-11-14 Fraunhofer Ges Forschung Vorrichtung zur Untersuchung von Oberflächentopographien mittels Streifen-Triangulation
DE4439307C2 (de) * 1994-11-03 1999-07-29 Albert Dr Mehl Beobachtungsoptik für ein 3D-Oberflächenmeßgerät mit hoher Genauigkeit
CN113465539B (zh) * 2021-07-06 2024-03-19 上海大学 一种基于子孔径干涉拼接的自动化圆柱度测量装置及方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1920928A1 (de) * 1968-04-25 1969-11-20 Abramson Nils Hugo Leopold Vorrichtung zur Oberflaechenpruefung durch Interferenzmessung
JPS516550B1 (hu) * 1969-03-31 1976-02-28
DE2500798A1 (de) * 1975-01-10 1976-07-15 Leitz Ernst Gmbh Optisches messystem
DE3044183A1 (de) * 1980-11-24 1982-06-24 Reinhard Dipl.-Phys. Dr. 7250 Leonberg Ulrich Verfahren zur optischen messung von laengen und laengenaenderungen und anordnung zur durchfuehrung des verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
HUT37985A (en) 1986-03-28
DE3443175A1 (de) 1985-06-27
DD219565A1 (de) 1985-03-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6307635B1 (en) Phase-shifting point diffraction interferometer mask designs
US5835217A (en) Phase-shifting point diffraction interferometer
US7605926B1 (en) Optical system, method of manufacturing an optical system and method of manufacturing an optical element
US4200395A (en) Alignment of diffraction gratings
US8319975B2 (en) Methods and apparatus for wavefront manipulations and improved 3-D measurements
US3930732A (en) Device and process for testing a lens system
GB2277588A (en) Surface topographic analysis
US5076695A (en) Interferometer
US4854708A (en) Optical examination apparatus particularly useful as a Fizeau interferometer and schlieren device
JP3784415B2 (ja) 複合体光学素子を有する干渉計
JPH0422442B2 (hu)
WO1996022506A1 (en) An optical device and a method of utilizing such device for optically examining objects
US4221486A (en) Interferometric measurement with λ/4 resolution
US6909510B2 (en) Application of the phase shifting diffraction interferometer for measuring convex mirrors and negative lenses
US4072422A (en) Apparatus for interferometrically measuring the physical properties of test object
HU195882B (en) Arrangement for interference examination of the flatness of technical surfaces
US4810895A (en) Method and apparatus for optical examination of an object particularly by moire ray deflection mapping
US4429992A (en) Method and device for testing optical imaging systems
EP0128183B1 (en) Inspection apparatus and method
US4693604A (en) Interference method and interferometer for testing the surface precision of a parabolic mirror
US4541720A (en) Apparatus for phase symmetrizing optical wave fronts
US11982521B2 (en) Measurement of a change in a geometrical characteristic and/or position of a workpiece
EP1890105A1 (en) Interferometer apparatus and interferometric method
JP2001091227A (ja) レンズの測定装置およびレンズの測定方法
JPH0210202A (ja) 複波長照明を用いたダブルリニアフレネルゾーンプレートによる位置検出装置

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee