HU195665B - Process for preparing pyridyl-substituted imidazo/2,1-b/ thiazoles - Google Patents

Process for preparing pyridyl-substituted imidazo/2,1-b/ thiazoles Download PDF

Info

Publication number
HU195665B
HU195665B HU862174A HU217486A HU195665B HU 195665 B HU195665 B HU 195665B HU 862174 A HU862174 A HU 862174A HU 217486 A HU217486 A HU 217486A HU 195665 B HU195665 B HU 195665B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
phenyl
priority
fluorophenyl
Prior art date
Application number
HU862174A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT44563A (en
Inventor
Paul E Bender
Ivan Lantos
Michael A Mcguire
Lendon N Pridgen
Herbert B Winicov
Original Assignee
Smithkline Beckman Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smithkline Beckman Corp filed Critical Smithkline Beckman Corp
Publication of HUT44563A publication Critical patent/HUT44563A/hu
Publication of HU195665B publication Critical patent/HU195665B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D513/00Heterocyclic compounds containing in the condensed system at least one hetero ring having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for in groups C07D463/00, C07D477/00 or C07D499/00 - C07D507/00
    • C07D513/02Heterocyclic compounds containing in the condensed system at least one hetero ring having nitrogen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms, not provided for in groups C07D463/00, C07D477/00 or C07D499/00 - C07D507/00 in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D513/04Ortho-condensed systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Description

Λ találmány tárgya eljárás 5-(N-acil-1,4-dihidro-4 -piridil)· és 5-(4-piridiI)-6-halogénfenil-2,3-dihidro- iinkiazo [2,1 h] tiazol származékok előállítására.
Λ találmány szerinti eljárás előnyösen alkalmazható az. arakidonsav-mctaholizmust az 5-lipoxigenáz enzim gátlása réven inhibitáló gyógyszerészeti hatóanyagok előállítására.
A 4 175 127 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban bizonyos anti-artritikus 5,6-diaril-2,3-dihidro-iinidaz.o |2,1 b| tiazolokat írtak le. A fenti vegyületeket a leírás szerint ügy állították elő, hogy a megfelelő 4,5-diaril-2-merkapto-imidazolt gyűrűzárási reakcióba vitték. Amennyiben a 2-merkapto-imidazq] 4- és 5-lielyzetébcn elhelyezkedő szubsz (ituensek, jkülönhöz.ők, a végtermék 2,3-dihidroimidazo'|2,l írj tiaz.olok 5, 6- helyzetű izoinerjei képződ nek /körülbelül azonos arányban. Λ legtöbb esetben, és természetesen az előnyös 5-(4φίιί0ί1)-6-(4-Πιΐ0Γ fcnil)-2,3-dihidroimidazo-| 2,1 b] tiazol esetén is, ezek a különböző helyzetben szubsztituált tiazol-származ.éko) igen nehezen választhatók el, és még a leghatékonyabb szeparációs technikákkal is, például oszlopelválasztáso; módszerrel, az. előnyös izomer kisebb, mint 50%-os ki termeléssel állítható elő. A gyakorlatban azonban az összkitermelcs sokkal alacsonyabb.
A találmány szerinti eljárással kapott (I) általános képletű anyagokból lényegesen olcsóbban állíthatók elö a biológiailag aktív 5-piridil-6-ariI-vcgyületek.
.A szakirodalomból ismeretes, hogy a piridingyűrű re közvetlenül vihetünk fel különböző szerves esoporto kát Grignard-reagensckkel vagy egyéb femorganikus sói segítségével. Például K. Akiba cikke szerint |K. Akib; et. al., Tetrahedron Letters, 23, 429 (1982)| a 4-alkil -piridineket nagy regioszelektivitással állíthatjuk elő, ügy, hogy egy 1-acil-piridinium-sót egy alkil-réz.-bór-tri fluorid-komplexszel reagáltatunk.
Ismert az is, hogy az. 1 -aeil4-alkil- (vagy aril-1-4 -dihidropiridincket ügy állíthatjuk elő, hogy a inegi'ele lő alkil- vagy aril-Grignard-rcagenst 1-acil-piíidiniiim-só val reagáltatjuk réz-jodid jelenlétében |Tetrahcdron Let ters, 24, 2807 (1983) cs Comins et al., J. Org. Chem. 47 4315. (1982)1.
Azonban a piridin-gyűrűrc imidazo-tiazol-csopor tót közvetlenül nem tudtak felvinni ezekkel a módsze rekkeb Idáig nem voltak olyan többgyűrűs Grignard-rca gensek, amelyek a priridinium-sóval közvetlenül reagál tatva közvetlen addícióval eredményezték volna a kívánt terméket. A szakirodalomban arra vonatkozó utalás sin csen, hogy egy 6-feniI-imidazo [2, 1 bj tiazol, mely 5 ös helyzetében nukleofil, anélkül b.ogy fémintennedieri alkalmazni kellene, közvetlenül reagálna piridinnel, cs s reakció a 4-es helyzetű izomerre szelektív.
A találmány tárgya olyan eljárás, amelynek revén ö többgyűrűs rendszer közvetlenül addicionálbató a piri dingyűrűre, vagy közvetlen nukleofil támadás réven vagy űj Grignard-intermedicrekcn keresztül, és a reakció az egyik helyzet irányában szelektív. Ennek megfelelően a találmány szerinti eljárás révén kiküszöbölhetők azok az ismert eljárásoknál jelentkező veszteségek, amelyek a megfelelő merkapto-imidazol gyűríiz.árásos reakciója so rán keletkező 5- cs 6-belyz.ctű izomerek képződéséből keletkeztek.
A találmány tárgya eljárás az(l ) általános kcpletű 5-(N-acil-l ,4-dihidro4-piridil)-6-halogénfenil-2,3-dihidro-imidazo 12,1 b|-tiazolok előállítására, s ezen vegyületek ·
kívánt esetben történő továbbalakítása az. 5-(4-piridil-szárntazékokká.
Az (1) általános képletben A jelentése-γΙΙ csoport,
B és D jelentése hidrogénatom,
R jelentése balogén-fcnilesoport,
Z jelentése (a) általános képletű csoport, ahol
R2 jelentése -CO-R1 általános kcpletű csoport, ahol
R1 jelen lése 1 6 szénatomos alkoxi-, fenil- vagy fenoxi-csoport, vagy Z jelentése 4-piridil-esoporl.
A találmány a) eljárása szerint az (l') általános képletű vegyületeket egy I-aeil-piridiiűum-só nukleofil addíciójával állítjuk elő.
A ö-halogctifcnií-iiiiidazo |2,l h]-liaz.olt közvetlenül a piridinium-sóval reagáltatjuk. A másik eljárás szerint az. imidazo-tiazolt a megfelelő Grignard-reagcnssé alakítjuk át a piridinium-sóval való reakció előtt.
A találmány szerint előállított (I ) általános képletű dihidropiridinvegy ületeket piridil-származékaikká oxidálhatjuk, amelyek az arakidonsav-metabolizmus inhibitorai az. 5-lipoxigenáz. enzim gátlása révén, (lásd a 808 595 és 85b 875 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi bejelentéseket, melyek a jelen találmányi bejelentéssel egyidejűleg kerüllek benyújtásra).
A piridil-származckok közül néhány az arakidonsav-metabolizmust a eiklooxigenáz enzim gátlása révén is inhibilálja, mint azt a 4 175 127. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban Bender és társai leírták.
Az. (1 ) általános képletű vegyületeket az (A) reakeióvázlat szerinti módon egy (II) általános képletű vegyület cs egy (111) általános képletű vegyület rcagáltatásával állítjuk elő. A képletben Λ, Β, I) cs R jelentése az (I) általános képletnél megadott, R1 jelentése 1 6 szénatomos alkoxi-, fenil-, vagy fenoxi-csoport és X jelentése egy acil-kationhoz szokásosan kapcsolódó anion vagy ezzel egyenértékű csoport. Különösen előnyösek a reaktív halogén-anionok, például a jód-, klór-, vagy bróm-ion. Más anionok, például az acetát-, propionúl-, tüfiuor-mctil-szulfonát (trillát)-, tozilál- (p-loluol-szulfonát-), mezilát (mctil-szulfonát), vagy hór-tetrailuorid-ion.
Λ (II) általános képletíí vegyületek előállítására
S. Kano lYakugaku Zasslii, 92. 51 58 (1972)] cikkében ad kitanítást, mely szerint a 6-lial()génfcnil-2,3-diliidroimidazo [2,1 h|-tiazolokat úgy állíthatjuk elő, hogy a megfelelő 2-amíno-4,5-dihidrolÍazolt a megfelelően helyettesített fenacil-brotniddal együtt melegítjük egy szerves oldószerben, majd a reakcióelegyet egy bázissal, például nátrium-hidroxiddal kezeljük, hogy a vegyület hidrobromídjából bázis formájában nyerjük ki.
Az A reakcióvázlat szerinti eljárást úgy hajtjuk végre, hogy a (II) általános képletnek megfelelő 6-aril-imidazo [2,1 h| tiazolt piridin és a megfelelő aeil- vegyüld fölöslegének jelenlétében reagáltatjuk egy olyan szerves oldószerben, amely ben a reaklánsok oldhatóak, és amelyekkel szemben a reaklánsok, különösen az. acil-vegyület inért. Az adott területen jártas szakember felismeri, hogy a piridin cs az. acil-vegyölet in situ egy (III) általános képletű aeil-piiidinium-vegy'ülelet képez. Adott esetben az. acil-piridinium-vcgyületet külön is előállíthatjuk egy oldószerben, és ezt a (II) általános képletű vegyület oldatához adhatjuk. A megfelelő oldószerek például a metilén-klorid, etilcu-klorid, kloroform, széntetraklorid, tetrahidrofurán, ctil-cter, dioxán, toluol vagy fölöslegben lévő piridin.
195 065
Λζ. (Λ) rcakeióvázlat szerinti eljárás lefolytatása során a reakcióelegyet a reaktánsok összekeverése során hűljük, előnyösen 5 20 °C közötti hőmérsékletre, jeges vizes fürdő segítségével. Ezután az elegyel rövid ideig állni hagyjuk szobahőmérsékleten, majd reíluxfellét alatt forraljuk, amíg a reakció belejez.őilik. Λ reakeióclcgy összetételét folyamatosan vizsgáljuk nagynyomású folyadékkromatográfiás, vagy vckonyrélegkromatográfiás módszer segítségével, hogy 'megvizsgáljuk, hogy a (II) általános képletű vegyidéiből mennyi reagált el. Amennyiben a (II) általános képletű vegyületet a reakcióelegy meg tartalmazza, további aeil-piridinium-sót adunk hozzá. A reakció egyéb paraméterei a szakirodalomban leírtakká) azonosak.
A reakció után a.kapott (I ) általános képletű vegyületeket a reakcióé légy bői szokványos módszerekkel nyerhetjük ki cs izolálhatjuk, vagy a reakcióelegyet, anélkül, hogy az (I ) általános kcplctű vegyületet izolálnánk, továbboxidáljuk. /1) reakció/.
Az (I ) általános képletű vegyületeket, melyek képletében R2 jelentése R'-Ó-O csoport, a b, eljárás szerint is előállíthatjuk. A b, eljárást a rajzon mutatjuk be. A képletben X jelentése klóratom, brómatom vagy jódatom, előnyösen brómatom, R, R1, X, A, B és D jelentése a fentiekben megadott.
A b, eljárást úgy hajtjuk végre, hogy a Grignardreagenst [(IV) általános kcplctű vegyület | piridin és a kiválasztott reaktív acil-vegyület fölöslegével rcagáltatjuk a Grignard-rcagcnshez alkalmas oldószer jelenlétében. Ilyen oldószerek például a vízmentes éterek, például az. etil-éter, vagy meg előnyösebben a tetrahidrofurán. A Grignard-rcagenst először hozzáadhatjuk a piridinhez, majd az acil-vegyületet adjuk a reakcióelegyhez, vagy az A reakció szerinti módon, a piridinium-sót külön is előállíthatjuk, és ezt adjuk a Grignard-rcagens oldatához. Előnyösen a reakciót úgy hajtjuk végre, hogy a piridint a Grignard-reagcnsre számított 2 - .6 mól mennyiségben adjuk a reakcióelegyhez, majd legalább ekvimoláris mennyiségű acil-vegyületet mérünk hozzá.
A b, eljárásban a rcaktánsokat az oldószerhez keveijük hűtés közben, előnyösen úgy, hogy az elegyet -10 °C vagy ennél alacsonyabb hőmérsékletre hú'tjük. A keverési időszak alatt a piridinre számított legalább 5 mól% réz (l)-jodidot adunk a reakcióelegyhez, hogy biztosítsuk azt, hogy a Grignard-reagens az N-acil-1,4-dihi<Jro-piridin-vegyület 4-es helyzetében addicionálódjon.
Amikor a rcaktánsokat alaposan összekeverjük, a reakció önmagától megindul, és ekkor megengedhető, hogy a reakcióelegy körülbelül 20 öC-ra előnyösen, nem magasabb, mint kb. 15 °C-ra melegedjen. Folyamatosan kiextrahálunk a reakcióelegy bői alikvot mennyiségeket, és nagynyomású folyadékkromatográfiás vagy vékonyrétegkromatográfiás módszerrel ellenőrizzük az el nem reagált imidazo [2,1 -b] tiazol jelenlétét. A reakció egyéb körülményei azonosak a Grignard-szin tézis reakciókörülményéivel. Ugyanúgy, mint az a, eljárás esetén, az (E) általános képletű vegyületeket szokványos módszerekkel nyerhetjük ki és izolálhatjuk, de a reakcióelegyet anélkül hogy az (E) általános képletű vegyületeket kinyernénk belőle, a D reakció szerinti oxidációs lépésben is felhasználhatjuk. (
A (IV) általános képletű Grignard-reagensek új vegyületek. A (IV) általános képletű vegyületeket a C reakcióval állítjuk elő, melyet a rajzon mutatunk be. A képletben A, B, D és R jelentése a fentiekben megadott, X’ jelentése klóratom, brómatom vagy jódatom, előnyösen brómatom, X jelentése klöratom, vagy brómatom és R3 jel mtése 1 5 szénatomos alkil-, előnyösen butil-, legelőnyösebben n-butil-csoport.
A C reakciót egy éter-oldószerben, előnyösen tetrabidrofuiánban hajtjuk végre, 0 °C alatti hőmérsékleten. Közelebbről a halogénezett, (V) általános képletű kiindulási vegyületet legalább ekvimoláris mennyiségű allil-lílium-vegyüleltel reagáltatjuk -80 —30 °C közötti hőmérsékleten. A lítium-halogén eserélödési reakció soián a (VI) általános képletű liliuinorganikus vegyület keletkezik, ezután a reakcióelegyhez a magnézium-halógenid-éterátot árijuk fölös mennyiségben, és ez a(VI) által inos képletű lítiumorgaiiikus vegy illettel reagál. Ez utóbbi reakciólépés .során a reakcióelegy hőmérsékletét kb 0 °G-ig engedhetjük emelkedni, bár előnyös, hogy ha a reakció hőmérséklete 10 °C alatti. Az ily módon clt állított (IV) általános képletű Grignard-rcagenst előnyösen rögtön felhasználhatjuk a B reakcióban, mint azt a korábbiakban leírtuk. Ezt legkönnyebben úgy hatjuk végre, hogy a reakcióelegyhez rcz(í)-jodidöt és piridint, majd a kiválasztott acil-vegyületet adjuk.
Az (V) általános képletű vegyületek, melyeket kiindulási vegyülctekként alkalmazunk a C reakcióban, a (II) általános kcplctű 6-halogcnlcnil-iinidazo [2,1 bjtiazolok halogénezcscvcl állíthatók elő a fentiekben leírt módón. A lialogcnczést ismert módon haj titatjuk végre, vagyis úgy, hogy a (II) ált.János képletű vcgyűletét brómmal vagy klórral reagáltatjuk egy semleges oldószerbe í, magasabb hőmérsékletem
Például az 5-bróm-6-halogéiifenil-2,3-dihidroinudazol-|2,l b] liazoll úgy állíthatjuk elő, hogy egy (II)általinos képletű bróinozatlan kiindulási anyagot ekvimolár s mennyiségű brómmal reagáltatunk. metilcn-kloridbai relluxleltét alatt, a reakcióelegy forráshőmcrsckletéi |S. Kano, Yakagáku Zasshi, 92, 51 58(1972)].
A reakciótól függetlenül az olyan (I) általános képlet í vegyületeket, melyek képletében R2 jelentése R1-C-0 csoport, előnyösen a leggazdaságosabb pirjdiuin-ső-rc igensekkel állíthatjuk elő. Az ilyen reagensekre példáké it azokat említhetjük, melyek képletében R1 jelentése ;toxi-, metoxi-vagy fenil-csoporl.
Λζ (E) általános képletű vegyületek közül azok az előnyösek, melyekben R1 jelentése etoxi-, metoxi-vagy fenilcscport;
A, B cs 1) jelentése a fentiekben megadott;
R jelentése halogén-fenilesoport.
Az előnyös vegyületek közül azok a még előnyösei bek, melyek képletében B és D jelentése hidrogénatom, A jelentése -Cl l2-csoport, és R jelentése fluorvagy klóratommal, mely előnyösen a 4-helyzetben helyezkedik el, szubsztituált fenilcsoport.
Az (l'j általános képletű' vegyületeket a (VII) általáros képletű biológiailag aktív vegyületté alakíthatjuk, an elynek során dcacilezzük.cs oxidáljuk őket a D reakció szerinti módon. A D reakciót a rajzon mutatjuk be. A képletekben R2 jelentése R1 (Kocsoport, R, A, Bés D jelentése a fentiekben megadott.
‘ Az olyan, az (I) általános képletnek megfelelő vegy öletek, melyek képletében Z jelentése (a) képletű csoport, s abban R2 jelentése hidrogénatom, olyan intermedierek, melyek a D oxidációs reakció során in situ képzőinek, és ezért nem választjuk el őket a rcakciósorozat
-3során, bár kívánt esetben a szokványos technikákkal el is választhatjuk őket.
A D reakció végrehajtása során az (l') általános képletű dihidropiridint egy megfelelő oxidálószerrel reagáltatjuk egy inért oldószer-rendszerben, addig, amíg a kiindulási anyag el nem reagál, melyet például periodikus vékonyrétegkromatográfiás vagy nagynyomású folyadékkromatográfiás analízissel ellcnőizünk.
Általában viszonylag enyhe oxidálószert alkalmazunk, hogy megóvjuk a gyűrűben lévő nitrogént vagy ként az oxidációtól. Oxidálószerként például ként (S8) alkalmazhatunk dekalinban, tetralinban, p-ciménben, vagy xilolban, mint oldószerben; vagy kloranilt, oxigéngázt, mangán-kloridot, cérin-kloridot, króm-oxidot, hidrogén-peroxidot vagy ferricianidot inért oldószerekben. jij
Amikor végtermékként az N- vagy S-oxid-származékokat kívánjuk kinyerni, egy erősebb oxidálószert, például meta-klór-perbenzoesavat alkalmazhatunk fölöslegben. Dihidropiridin esetén előnyösen a reakciót úgy hajtjuk végre, hogy oxidálószerként ként alkalmazunk, és ol- jq dószerként xilolt, és a reakciót a reakcióelegy refluxhőmérsékletén, vagy oxigénnel terc-butanol és kálium-terc-butoxid jelenlétében hajtjuk végre.
Általában az oxidációs reakció gyorsan lezajlik, normális körülmények között 1 órán belül. A reakció 25 hőmérséklete szobahőmérséklettől (kb. 23 C) az oldat refluxhőmérsékletéig teqedhet, a szobahőmérséklet oxigén, a refluxhőmérséklet kén esetén ajánlott. A (Vll) általános képletű oxidált termékeket a szakirodalomban ismert módon választhatjuk el és tisztíthatjuk.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákkal . szemléltetjük, anélkül, hogy a találmányt a példákra korlátoznánk.
1. példa (A) 35 millimól (220 mg) 6-(4-fluor-fenil)-2,3-dihidroimidazo [2,1—b] tiazolt mértünk egy tiszta száraz lombikba, melybe egy teflonbevonatú keverőt is helyeztünk. Ezután 10 mi nátrium/benzofenonról desztillált tetrahidrofuránt adtunk hozzá, és megkezdtük a keverést. Ezután 1 ml piridint mértünk be üveghenger segítségével. A reakcióelegyet egy jeges vizes fürdő segítségével hűtöttük. Ezután 6,3 millimól (0,60 ml) etil-kloroformiátot mértünk be üveghengerrel. A rózsaszín heterogén oldatót 15 órán keresztül kevertük. Ezután a reakcióelegyet 70 °C-ra melegítettük, és 45 percig ezen a hőmérsékleten tartottuk, majd hagytuk, hogy lehűljön. Az oldószert egy forgóbepárlóban lepároltuk, a maradékot 25 ml 10%-os kálium-karbonát-oldattal kezeltük. Az elegyet gg 2x100 ml metilén-kloriddal extraháltuk, az elválasztott metilén-kloridos fázist vízmentes nátrium-karbonáton szárítottuk, leszűrtük és egy forgóbepárlóban bepároltuk. A maradékot 1 ml metilén-kloridban oldottuk fel, és 50 ml hexánban öntöttük. A kapott heterogén olda- gg íot leszűrtük, és egy forgóbepárlóban bepárolva 80 mg (22%) 5-(N-etoxkarbonil-l,4-dihidro-4-piridil)-6-(4-fluor—fenil)—2,3— dihidroimidazo [2,1— b]- tiazolt kaptunk viszkózus olaj formájúban.
W millimól (440 mg) 6-(4-fluor-fenil)-2,3-dihidroimidazo [2,1-b] tiazolt mértünk be egy lombikba egy teflonbcvonatú keverővei együtt. Ezután száraz nitrogénéi/ áramoltatását kezdtük meg, és az enyhe nitrogénára4
2 ’ mot az egész reakció alatt fenntartottuk. Ezután 10 millimól (790 mg) piridint adtunk a reakcióelegyhez, és így egy szuszpenziót képeztünk. A reakcióelegyet jégfürdó'n 5 percen keresztül hűtöttük, majd 1 perc alatt 4 millimól (0,382 ml) etil-kloroformiátot adtunk hozzá, és így az oldat megszilárdult. A jégfürdőt ekkor eltávolítottuk, és egy olajfürdőt helyeztünk a helyére. Az olajat 75 °C-ra melegítettük 45 perc alatt, majd ezután hagytuk, hogy a reakcióelegy lehűljön. A kapott terméket 100 ml metilén-kloriddal vettük fel, és 50 ml 5%-os kálium-karbonát-oldattal extrahúltuk. A vizes fázist 50 ml metilén-kloriddal visszacxtraháltuk, majd a szerves fázisokat egyesítettük, vízmentes nátrium-szulfáton szárítottuk, és leszűrtük. A szűrietet egy forgóbepárolóban pároltuk be. A kapott olajat szilikagél oszlopon kromatográfiásan tisztítottuk, eluensként éter és hexán 1:1 arányú elegyét, valamint 2% metanolt tartalmazó oldatot alkalmaztunk, (gy az (A) részben kapott 1,4-dihidro-vcgyületet (300 mg, 40%) fehér, kristályos, szilárd anyag formájában kaptuk meg.
Op.: 139-141 °C.
Elemanalíziseredmények a Ci 9 Hi8N3O2SF képlet alapján:
számított: C % = 61,44, H % =4,88, N %= 11,31; talált: C % = 61,32, H % = 4,77, N% = 11,38.
(Cl .
mól (220 g) 6-(4-fluor-fenil)-2,3-dihidro-imidazo [2,1 -b] tiazolt mértünk be egy 5 literes lombikba, majd egy nagyméretű, teflonnal bevont keverőt helyeztünk bele. Enyhe nitrogenáramot vezettünk át a rendszeren, majd 400 ml metilén-kloridot mértünk a lombikba, és megkezdtük a keverést. Ezután 11,2 mól (900 ml) piridint adtunk a reakcióelegyhez egyrészletben, majd a palackot egy nagyméretű jégfürdőre helyeztük, és a reakcióelegyet 10 percig kevertük. Ezután 4,35 mól'(354 ml) etil-kloroformiátot mértünk be egy csepegtető tölcséren keresztül, és lassan cseppenként hozzáadtuk a reakcióelegyhez. Egy óra elteltével a hozzáadás befejeződött. További 30 perc elteltével a jégfürdőt eltávolítottuk, és a reakcióelegyet feldolgoztuk.
500 ml metilén-kloridot adtunk a reakcióelegyhez, majd a reakcióelegyet háromszor vízzel extraháltuk. A szerves fázist egy forgó bepárlóban bepárolva 380 g 1,4-dihidropiridin-vegyületet kaptunk barna szilárd tennék formájában (101%). A szilárd anyagot forró etanolból átkristályosítva a kívánt 1,4-dihidropiridint kaptuk 80%-os kitermeléssel (300 g).
(D) /kiindulási anyag előállítása/
51,6 g (0,3 mól) 4-fluor-fenacil-klorid és 200 ml etanolban oldott 33,66 g (0,33 mól) 2-amino-tiazolin elegyét refluxfeltét alatt forraltuk 2 órán keresztül. Ezután a reakcióelegyet szobahőmérsékletre hűtöttük, és ekkor 300 ml vizet adtunk hozzá. Miután a reakcióelegyet 2 órán keresztül refluxfeltét alatt forraltuk, az elegyet bepároltuk, és így kb. 190 ml vizes alkoholt távolítottunk el. Ezután a maradék pH-ját kb. 2-re állítottuk be 10%-os sósav (10 ml) hozzáadásával. A szilárd terméket elválasztottuk, és megszárítva 65,4 g (85%) 6-(4-flu or-fenil)-2,3-dihidroimidazo [2,1b] tiazolt kaptunk. Op.: 116-118 °C. '
Nagynyomású folyadékkromatográfálás körülményei: Cjb —oszlop; eluens: metanol/víz/rnononátrium-foszfát 55:45:0,12 arányú elegye.
195 665
A (D) bekezdés szerinti eljárást alkalmaztuk a többi 6-helyettesített-imidazo [2,1 b] tiazol kiindulási anyag előállítására.
2. példa g (0,0456 mól) 6-(4-fluor-feni])-2,3-dihidroimidazo [2,1-bj tiazolt és 11 ml (0,136 mól) piridin (melyet előzetesen kálium-hidroxid felett tartottunk) elegyét 150 ml metilén-kloridban oldottuk. Ezt az oldatot 10 Cra hú'töttük, majd 17,75 g (0,13 mól) 20 ml metilén-kloridban oldott izobutil-kloroformiátot adtunk hozzá nitrogén-atmoszférában. A hozzáadás során nem engedtük, hogy a reakcióedényben a hőmérséklet 10 °C fölé emelkedjen. A hozzáadás befejezése után a kapott vöröses színű oldatot szobahőmérsékleten 1 órán keresztül kevertük, majd további 15 percen keresztül refluxfcltét alatt forraltuk. A vékonyrétegkromatográfiás vizsgálat ( etil -acetát/hexán/metanol, 15 : 1 : 0,1) a kiindulási anyag jelenlétét mutatta. További 2,13 g (27 mmól) piridin, majd 3,67 g (27 mmól) izobutil-kloroformiát hozzáadása után az oldatot szobahőmérsékleten 1 órán keresztül kevertük, majd 15 percen át refluxfeltct alatt forraltuk. Ekkor a vékonyrétegkromatográfiás vizsgálat már nem mutatta ki a kiindulási anyag jelenlétét. A rcakcióelegyhez ekkor 200 ml vizet adtunk, és 3x100 ml metilén-kloriddal extraháltuk. A szerves fázist megszárítottuk, majd bepárolva 16,0 g (85%) 5-[N-(izobutil-oxi-karbonil)-l ,4-dihidro4-piridil]-6-(4-fluor-fenil) 2,3- dihidroimidazo [2,1 -b] tiazolt kaptunk.
Op.: 144-146 °C (aceton/hcxán elegyből való átkristályosítás után)
Elemanalíziseredmények a C21H22N3O2F képlet alapján:' számított: C % - 63,14, H % = 5,55, N % - 10,52; talált: C% = 63,27, H% = 5,58, N%= 10,49.
3. példa g (0,0456 mól) 6 -(4 fluor - fenil)-2,3-dihidro-imidazo[2,l-b] tiazolt és 11 ml (0,136 mól) piridint oldottunk 150 ml metilén-kloridban. Ehhez a lehűtött oldathoz (10 °C) 20,35 g (0,13 mól) fenil-kloroformiátot adtunk 20 ml metiléru-kloridban nitrogén-nyomás alatt. A hozzáadás alatt a reakcióedény hőmérsékletét nem engedtük 15 °C fölé emelkedni. A hozzáadás után a vöröses színű oldatot 1,5 órán keresztül szobahőmérsékleten kevertettük, majd refluxfeltét alatt további 15 percig forraltuk. A vékonyrétegkromatográfiás vizsgálat (etil-acetát/hexán/metanol, 15: 1: 0,1) a reakció befejeződését mutatta. A reakcióelegyhez 200 ml vizet adtunk, és 3x100 ml metilén-kloriddal extraháltuk. A szerves fázist megszárítottuk, és bepárolva 17,0 g(89%) 5-(N-feniloxikarbonil-1,4-dihidro-4-piridil)-6-(4-fluor-fenil)-2,3-dih idroimidazo[2,l -b] tiazolt kaptunk.
Op,: 164 166 °C (aceton/hexán elegyéből való átkristályosítás után.
Elemanalíziseredmények aC23 Ht ΒΝ3Ο2 F;S képlet alapján:
számított: C % = 65,86, H % = 4,33, N %' = 10,02; talált: C % = 64,84, N % =4,41, N % = 9,81.
4. példa
45,0 g (0,204 mól) 6-( 4- fluor- fenil)- 2,3-dihidroimidazo [2,1—b] tiazolt és 55 ml (0,68 mól) piridint oldottunk 500 ml metilén-kloridban, A kapott oldatot jeges fürdőn 10 °C-ra Kíítöttük, majd 91,3 g(0,65 mól), ' 100 ml metilén-kloridban oldott benzoil-kloridot adtunk hozzá nitrogén-atmoszférában. A hozzáadás során a reakcióé'egy hőmérsékletét 10 °C alatt tartottuk. A hozzáadás befejezése után a kívánt termék kicsapódott az oldatból. Ezután folytattuk a benzoil-klorid-oldat hozzáadást. A kapott szuszpenziót szobahőmérsékleten 15 perc g kevertük, majd refluxfeltét alatt 15 percig forraltuk. A vékonyrétegkromatográfiás vizsgálat (etil-acetát/ /hexín/metanol, 15: 1: 0,1) szerint a reakcióelegy még néni kiindulási anyagot tartalmazott. Ezután további 20 ml piridint és 28 g (0,2 mól) benzoil-kíoridöTadtunk hozzá szobahőmérsékleten. A kapott szuszpenziót további 1/2 órán keresztül kevertük. Ekkor az analízis nem mutatta ki a kiindulási anyag jelenlétét. A reakcióelegyet 1/2 órán keresztül kevertük. Ekkor az analízis nem mutatta ki a kiindulási anyag jelenlétét. A reakcióelegyet leszűrtük, a kiszűrt szilárd anyagot petroléterrel mostuk, és a szilárd anyagot vákuumban megszorítva 66,8 g (819) 5-(N-fenilkarboniI-1,4-dihidro-4-piridil)-6-(4-flu· or-fenil)-2,3-dihidroimida7.o [2,'l -b] tiazolt kaptunk.
Op.: 188-189 °C.
Elén analíziseredmények a Cj3Hi8N3OFS képlet alapján:
szán ított: C % = 68,47. (í % = 4,50, N % = 10,41; talál : C % = 68,34, H % = 4,61, N % = 10,28.
5. pclda
2,5 g (6,7 millimól) 5-(N-etox-»karbonil -1,4- dihidro- ^-piridil)-6-(4-f!uor !cnil)-2,3-dihidroimidi!Zo[2,l-bJtiazc lt szuszpendáltunk 3 ml p-ciménben, majd 175 °Con l irtottuk 0,45 órán keresztül 0,3 g (9,4 millimól) kén hozzáadása után. Λ vékonyrétegkromatográfiás vizsgálat (etil acctát/inetanol, 9:1) szerint a reakció ekkor befejeződi tt. Ezután 100 ml etil-acetátot adtunk a sötét oldathoz, melyet 3x50 ml 10%-os sósav-oldattal extraháltunk A savas fázist vizes nátrium-karbonát hozzáadásával neglúgosítottuk, és 3x50 ml metilén-kloriddal extrahált ik. Ekkor a szerves fáz.ist megszárítottuk, és bepárolva 1,9 g (95%)-5-(4-piriclil)-6-(4-fIuor-fenil)2,3-düiidroimidazo [2,1 b] tiazolt kaptunk. A vékonyrétegkromatogr ifiás vizsgálat szerint a termék a kívánt szerkezetű. Op.:189°C.
(). pclda
0,5 g, (1,2 millimól) 5-(N-fenil-karbonil-l,4-dihidro4piridil)-6-(4-fluor-fenil)-2,3-dihidroimidazo [ 2,1—b] tiazolt oldottunk 0,7 g (6,2 millimól) káliuin-terc-butoxicot tartalmazó 2 ml terc-butanolban. Ezután oxigéngázt buborékoltattunk az oldaton keresztül, maid rcfluxfeltet alatt forraltuk 15 percig. Ezután az oldószert vákuumban Icpároltuk, és a maradékot metilcn-kloridban old< ttuk. A szerves oldatot vízzel mostuk (2 x 50 ml) megizárítottuk, és bepárolva 0,4 g (87%) nyers 5-(4- piridil)- 1-(4-(fiuor-fenil)]-2,3-diliidro-imidazo [2,1 b]tiazolt kapuink. Ezt az anyagot nagynyomású lolyadékkromatogrífiásan vizsgálva úgy találtuk, hogy 79,5% célvegyületei tartalmaz. Λ reakciót vizes nátrium- vagy kálium-hid oxidot tartalmazó közegben is végrehajtottuk.
7. példa
0,6 millimól (300 mg) 5-bruin-6-(4-fluor fenil)-2,3-dihidroiinidazo [2,1 -b] tiazolt mértünk egy 50 nrl-es lombikba. A lombikhoz egy kévéről kapcsoltunk, és állandóan száraz nitrogenáramot áramoltatunk rajta keresztül. Ezután 15 ml nátrium/benzotenonról frissen
-5195 665 desztillált tetrahidrofuránt adtunk hozzá, és a keverést elkezdtük. A reakcióelegyet -78 °C-ra hűtöttük egy szárazjég/aceton fürdőm Ezután butil-lítiumot (1,0 inilliinól, 2,0 M íiexános oldat) adtunk egy csepegtető tölcséren keresztül a reakcióelegyhez. Az oldat 30 C-ra melegedett 45 perc alatt, és ezen a hőmérsékleten tartottuk 10 percen keresztül. Ezután az oldatot -50 °C-ra hűtöttük, és 2 millimól (516 mg, 2 ekvivalens) magnézium-broinid-cterátot adtunk hozzá szilárd anyag formájában. Az. oldat 0 °C-ra melegedett 30 perc alatt, és ezen a hőmérsékleten tartottuk további 15 percen keresztül. Ezután az elegyet-20°C-ra hűtöttük, réz(I)-jódidot (20 mg) adtunk hozzá, majd az elegyet-20 °C-on tartottuk 10 percen keresztül, majd 2,0 millimól (158 mg) vízmentes piridint adtunk hozzá. További 10 perc elteltével 1,1 md (119 mg) etil-kloroformiátot csepegtettünk hozzá. Az oklatot I órán keresztül kevertük, ezalatt 20 °C-ra melegedett. A reakciót telített vizes ammónium-klorid-oldat (2,0 ml) hozzáadásával megállítottuk, majd 10 ml vizet adtunk a reakcióelegyhez. A vizes fázist 3x50 ml meti-j lén-kloriddal extraháltuk, a szerves fázist vízmentes nát-, rium-szulfáton szárítottuk, cs az oldószert vákuumban lepárolva sárga olajat kaptunk, mely 6-(4-fluor-fenil)-2,3-dihidroimidazo [2,1-bj tiazol és 5<N-ctoxikarbonil-1,4-dihidro-4-piridil)-6-(4-fluor-fenil)-2,3-dihidroimidazo [2,1b] tiazol keveréke volt (260 mg olaj). Az utóbbi anyagot szilikagél-kromatográfiásan tisztítva (oldószer: éter és hexán elegye) a kívánt terméket 30 -40%os kitermeléssel kaptuk.

Claims (2)

1. Eljárás az (I) általános képletű, piridil-csoport’sl helyettesített iniida/.o [2,1 b] tiazolok, mely képletben
-. jelentése ¢11 csoport,
H és 1) jelentése hidrogénatom,
2 jelentése halogcn-fcnilcsoport,
z. jelentése (a) általános képletű csoport, ahol
R* jelentése -(’(()j-R1 csoport és
R* jelentése 1 6 szénatomos alkoxi-, fenil-vagy fenoxi-csoport, vagy jelentése 4-piiidii-csoport, előállítására, azzal jel..'.t .n: hogy ,,) egy (II) általános képletű vegyületet, mely képletben Λ, B, D és R jelentése a tárgyi körben megadott, egy (111) általános képletű N-acil-piridin-sóval, mely képletben R* jelentése a tárgyi körben megadott és X jelentése acil-kationokhoz szokásosan kapcsolódó anion, reagáltatunk, vagy ’ b> egy (IV) általános képletű vegyületet, mely képletben A, B, D és R jelentése a tárgyi körben megadott, X jelentése klór-, bróm-vagy jódatom, piridinnel és egy R'C(O)X általános képletű acilvegyillettel, mely képletben R1 jelentése a tárgyi körben megadott cs X jelentése.acil-kationokhoz szokásosan kapcsolódó anion, reagál tatunk, ;;s kívánt esetben egy a, vagy b, eljárással kapott (l’) általános képletű vegyületet, mely képletben A, B, D és jelentése a megadott, egy oxidálószerrel dekarboxik-/ünk és olyan (I) általános képletű vegyületté oxidáltuk, ahol/jelentése 4-piridil-csoport.
(Elsőbbsége: 1986. 04. 28.)
2. Az í. igénypont szerinti a, vagy b, eljárás otyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, melyek képletében
2 '
R__jelentése 4-fluor-fcnil- vagy 4-klór-fenil-csoport,
A, B, D és R2 jelentése az 1. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
(Elsőbbsége: 1986. 04. 28.)
3. Az 1. igénypont szerinti a, vagy b, eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, melyek képletében
R jelentése 4-fluor-fcniI-csoport,
R2 jelentése-C(O)R* csoport, mely képletben
R1 jelentése etoxi-, metoxi- vagy fenil-esoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
(Elsőbbsége: 1986.04. 28.)
4. Az 1. igénypont szerinti a, eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan (II) általános képletű vegyületet alkalmazunk, mely képletben
R jelentése 4-fIuor-fenil-csoporl,
A,B, cs D jelentése az 1, igénypontban megadott, és egy olyan (III) általános kcplctű vegyüiet, mely képletben X jelentése bróm-, klór- vagy jódatom,
R1 jelentése az 1. igénypontban.
^(Elsőbbsége: 1986. 04. 28.)
5. Az 1. igénypont szerinti a, eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan (III) általános képletű vegyületet alkalmazunk, mely képletben
R* jelentése etoxi-, metoxi- vagy fenil csoport,
X jelentése az 1. igénypontban megadott.
(Elsőbbsége: 1986.04. 28.)
6. Az I. igénypont szerinti b, eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan (IV) általános képletű vegyületet alkalmazunk, mely képletben
R jelen tcsc 4-fluorfenil- vagy 4-klórfcnil-csoport,
A, B és Dj elentésc az 1. igénypontban megadott,
X' jelentése brómatom, valamint olyan R*('(O)X általános képletű vegyületet használunk, mely képletben
R1 jelentése etoxi-, metoxi-, vagy léiiil-csopot t cs X jelentése az 1. igénypontban megadott.
(Elsőbbsége: 1986.04. 28.)
7. Eljárás az (f) általános képletű piridil-esoporl· .tál helyettesített imidazo [2,1 b| tiazolok, mely képletben
A jelentése ¢(1 csoport;
B és Dje leütése hidrogénatom,
R jelentése halogén-fenilesopon,
R2 jelentése -C(0)-R* csoport és
R* jelentése I 6 szénatomos alkoxi-, fenil-vagy fenoxi csoport, előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet, mely képletben A, B, D és R jelentése a tárgyi körben megadott, egy (III) általános képletű N-acil-piridinium-sóvai, mely képletben R* jelentése a tárgyi körben megadott, és X jelentése acil kationokhoz, szokásosan kapcsolódó anion, reagáltatunk.
(Elsőbbsége: 1985.05. 23.)
8. A 7. igénypont szerinti eljárás olyan (l') általános képletű vegyületek előállításúra, melyek képletében R jelentése 4-fluor-l’cniI- vagy 4-klór-fenil-csoport, A, B, D és R2 jelentése az előző igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
(Elsőbbsége: 1985. 05. 23.)
9. A 7. igénypont szerinti eljárás olyan (I ) általa nos képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében
195 665
R jelentése 4-fluor-fenilcsoport, _
R2 jelentése -(/(Oj-R1 csoport, amely képletben
R1 jelentése etoxi-, metoxi- vagy fenilcsoport, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat alkalmazzuk. 5 (Elsőbbsége: 1985. 05. 23.)
10. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan (II) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amely képletben R jelentése 4-fluor-fenilcsoport,
A, B és D jelentése a 7. igénypontban megadott,
2 · és egy olyan (III) általános, képletű vegyületet, amely képletben
X jelentése bróm-, klór- vagy jódatom,
R1 jelentése a 7. igénypontban megadott.
(Elsőbbsége: 1985.05. 23.) 11. Á 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan (III) általános képletű vegyületet alkalmazunk, amely képletben R1 jelentése etoxi-, metoxi- vagy fenilcsoport,
X jelentése a 7. igénypontban megadott.
HU862174A 1985-05-23 1986-05-22 Process for preparing pyridyl-substituted imidazo/2,1-b/ thiazoles HU195665B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US73713785A 1985-05-23 1985-05-23
US06/856,246 US4803279A (en) 1985-05-23 1986-04-28 1.4-dihydro-4-pyridyl-substituted imidazo (2,1-b) thiazoles and the corresponding thiazines.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT44563A HUT44563A (en) 1988-03-28
HU195665B true HU195665B (en) 1988-06-28

Family

ID=27113176

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU862174A HU195665B (en) 1985-05-23 1986-05-22 Process for preparing pyridyl-substituted imidazo/2,1-b/ thiazoles

Country Status (2)

Country Link
US (1) US4803279A (hu)
HU (1) HU195665B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HUP0102782A3 (en) * 1998-06-19 2002-12-28 Smithkline Beecham Corp Salycilanilide as inhibitors of transcription factor nf-kb
NZ624963A (en) 2009-04-29 2016-07-29 Amarin Pharmaceuticals Ie Ltd Pharmaceutical compositions comprising epa and a cardiovascular agent and methods of using the same

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LU77703A1 (de) * 1977-07-07 1979-03-26 Ciba Geigy Ag Verfahren zur herstellung von bicyclischen thia-diaza-verbindungen
US4175127A (en) * 1978-09-27 1979-11-20 Smithkline Corporation Pyridyl substituted 2,3-dihydroimidazo[2,1-b]thiazoles

Also Published As

Publication number Publication date
US4803279A (en) 1989-02-07
HUT44563A (en) 1988-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4695571A (en) Tricyclic oxindole antiinflammatory agents
US4289879A (en) Synthetic method and intermediate for piroxicam
US4435322A (en) Heterocyclic compounds containing an alkoxycarbonyl and a substituted methyl group
HU195665B (en) Process for preparing pyridyl-substituted imidazo/2,1-b/ thiazoles
EP0203787B1 (en) Process for preparing pyridyl-substituted imidazo[2,1-b]thiazoles and thiazines
US5008390A (en) Compounds for preparing 6-phenyl-2,3-dihydroimidazo[2,1-b]-thiazoles and corresponding thiazines
HU194563B (en) Process for preparing beta-carboline derivatives
JPH0570633B2 (hu)
US4808712A (en) Process for preparing cephalosporin compounds
JPH07215952A (ja) カテコール誘導体
EP0512436A1 (en) Method for producing substituted pyridine derivatives
US5132304A (en) Benzothiazine derivatives and their applications as medicinal products or as synthesis intermediates for medicinal products
Kumar et al. An efficient approach to the synthesis of 4H-1-benzothiopyran-4-ones via intramolecular Wittig reaction
Alcazar et al. Synthesis of 4-hydroxylamino-1-azabuta-1, 3-dienes and their cyclization to 2-substituted pyrazole 1-oxides
EP0033214A2 (en) Process for preparing therapeutically active triazoles
HU190728B (en) Process for preparing pyrazolo/3,4-b/quinoline derivatives
US5142091A (en) α, β-unsaturated ketones and ketoxime derivatives
US4434099A (en) Beta-lactam compounds containing a protected C-acetyl group, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
DK163180B (da) P-nitrophenyl-3-brom-2,3-diethoxypropionat
JPH0710857B2 (ja) 中間体化合物
PL165452B1 (pl) Sposób wytwarzania nowej soli chinoliniowej PL PL PL
EP0094691B1 (en) Method for preparing 8-acylthio-1,2,3,4,5,6-hexahydro-2,6-methano-3,6(e),11(a)-trimethyl-3-benzazocines
JPH069646A (ja) エキソメチレンセファム類の調製方法
US4725689A (en) Preparation of 2-amino-3-cyano-5-dialkoxymethylpyrazines and intermediates for this method
JPS6212785A (ja) ピリジル−置換イミダゾ〔2,1−b〕チアゾ−ル

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee