HU194980B - Electronic system of protection of boilers and pulse controlled regulator of water level - Google Patents

Electronic system of protection of boilers and pulse controlled regulator of water level Download PDF

Info

Publication number
HU194980B
HU194980B HU211586A HU211586A HU194980B HU 194980 B HU194980 B HU 194980B HU 211586 A HU211586 A HU 211586A HU 211586 A HU211586 A HU 211586A HU 194980 B HU194980 B HU 194980B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
boiler
water level
input
control circuit
Prior art date
Application number
HU211586A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43744A (en
Inventor
Janos Theobald
Original Assignee
Janos Theobald
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Janos Theobald filed Critical Janos Theobald
Priority to HU211586A priority Critical patent/HU194980B/hu
Publication of HUT43744A publication Critical patent/HUT43744A/hu
Publication of HU194980B publication Critical patent/HU194980B/hu

Links

Landscapes

  • Control Of Steam Boilers And Waste-Gas Boilers (AREA)

Abstract

A találmány tárgya elektronikus kazánvédelmi rendszer és impulzusvezérlésű vízszintszabályzó, amelynél a kazán (K) falába a kazánban (K) uralkodó hőmérséklet, nyomás, illetve a kazánban (K) lévő víz szintjének érzékelésére érzékelő elemek vannak beépítve, továbbá amelynél az érzékelő elemek elektronikus vezérlő áramkörre (VA) vannak csatlakoztatva, és a vezérlő áramkör (VA) kimenete a kazán (K) fűtését és/vagy vízbetöltését leállító kapcsolóra van kötve. A találmány szerinti elektronikus kazánvédelmi rendszer és vízszintszabályozónál a vezérlő áramkörnek (VA) a vízbetöltést a vízszíntnek az üzemi vízszint alá csökkenése után adott ideig engedélyező és a vízbetöltést követően meghatározott ideig letiltó, az üzemi vízszintet érzékelő bemenete (A3), a fűtést a vízszintnek a minimális érték alá csökkenésekor azonnal letiltó, a minimális vízszintet érzékelő bemenete (A4), a vízbetöltést és a fűtést a vízellátás megszűntekor azonnal letiltó, a vízellátási feltételt érzékelő bemenete (A2), valamint a vízbetöltést és a fűtést a kazánhőmérséklet megengedett érték fölé növekedésekor azonnal letiltó, a kazán (K) hőmérsékletét érzékelő bemenete (A5) van. A víz szintjének érzékelésére két érzékelő szonda, egy üzemi vízszíntet érzékelő szonda (SU) és egy minimális víz- AZ BB A5 AJ VA &9 A4 t, obra -1-

Description

A találmány tárgya elektronikus kazánvédelmi rendszer és impulzusvezérlésü vízszintszabályzó, amelynél a kazán falába a kazánban uralkodó hőmérséklet, nyomás, illetve a kazánban lévő víz szintjének érzékelésére érzékelő elemek vannak beépítve, továbbá amelynél az érzékelő elemek elektronikus vezérlő áramkörre vannak csatlakoztatva, és a vezérlő áramkör kimenete a kazán fűtését és/vagy vízbetöltését leállító kapcsolóra van kötve.
A találmány szerinti kazánvédelmi rendszer elsősorban elektromos fűtésű, főleg a könnyűiparban alkalmazott kisvízterű 55 kg/ /óra gőztermelésnél nem nagyobb gőzfejlesztő berendezéseknél használható, de alkalmazható mindazon területeken is, ahol melegvizet vagy gőzt termelő kazánok vízszintjét igen pontosan szinten kell tartani, és figyelni kell a kazán üzemszerű működéséhez szükséges feltételek (kazántest hőfok, nyomás, tápvíz, stb.) megengedett határon belül tartását, illetve az üzemi feltételektől eltérő paraméterek esetén a kazán üzemszerű működését le kell állítani, és vészjelzést kell adni. Az elektromos fűtésű, főleg a könnyűiparban alkalmazott, 50 kg/óránál kisebb automata gőzfejlesztőknél az eddig ismert megoldások két csoportba oszthatók:
A magyar ipar által gyártott (CSEPEL MÜVEK) és a többi ismert (VEIT, ROTTAG, CAMPTEL, NORVA) terméknél alkalmazott vízszintszabályozó rendszerek, melyek csak vízszintérzékelésre és szintszabályozásra alkalmasak, de komplex kazánvédelmi feladatok ellátására és az érzékelők által biztosított jelek logikai feldolgozására alkalmatlanok.
A magyar ipar által gyártott gőzfejlesztők szintérzékelése a Csepel Művek Cs 398 típuscsaládnál higanykapcsolóval került megoldásra, amit egy úszóra szerelt mágnes vezérel. A rendszer érzékenysége kicsi, 1-5 mm közötti kis vízszintváltozás ezzel a rendszerrel nem érzékelhető, illetve az utántöltés e szűk határok között nem megoldott, így a berendezésnél viszonylag nagy mennyiségű vízutántöltéssel kell számolni, ami a gőz lehűléséhez, nyomáseséséhez vezet, a kazán munkapontjának (nyomás, hőmérséklet) tartása nem megoldott. A gyártmány komplex kazánvédelmi rendszerrel nem rendelkezik.
Az ismert berendezések különböző elektronikus vízszintszabályozó rendszerekkel kerülnek kivitelezésre, melyek általában vezetési elven működnek, és az alsó felső vízszinteket egy vagy több szondával érzékelik. A berendezések vízszintszabályozása az ismertetett — Csepel Művek által gyártott — berendezésnél jobb, de az ideális munkapont vízbetöltésnél nehezen tartható, vagy túlzottan kis mennyiségű vízbetöltésnél a szerkezeti elemek indokolatlan nagy számú működésre vannak késztetve. A gyártmányok komplex kazánvédelmi rendszerrel nem rendelkeznek.
Az elmondottak tanulsága szerint, nem vagy csak részben oldották meg az ismertetett berendezések a tápvíz ideális mennyiségben való utántöltését. A berendezések vagy túlhűtöttek a többlet vízmennyiséggel arányosan, vagy igen kis mennyiségű vízfeltöltéssel (csepptöltés) működő berendezéseknél a vízutántöltésben résztvevő szerkezeti elemeket (relé, vagy mágneskapcsoló, pumpa, mágnesszelep) indokolatlan többlet működtetésre késztetik, ami élettartam csökkenéshez vezet.
Az ismertetett berendezések egyike sem rendelkezik komplex kazánvédelmi rendszerrel, mely a kazántest hőfokát, nyomását, megfelelő mennyiségű vagy nyomású tápvíz meglétét, megfelelő szintet tartását figyelje, és az üzemi feltételektől eltérő paraméterek esetén a kazán üzemszerű működését leállítsa és vészjelzést adjon.
A találmány célja az ismertetett berendezések hiányosságainak kiküszöbölése, a kazánok vízszintjének igen pontos szintentartása, illetve a vízutántöltés ideális mennyiségben történő megvalósítása, a kazán munkapontjának szűk keretek között tartása és a különböző paraméterek állandó figyelésével, valamint a megengedett értékektől való eltérés esetén adott automatikus hibajelzésekkel és az üzemszerű működés megszakításával a komplex kazánvédelem megteremtése. A találmány célja továbbá a kazánnal alkalmazott szivattyú védelmének, azaz a terhelés nélküli túlpörgésének megakadályozása.
A kitűzött célt a találmány szerint a legáltalánosabb értelemben egy olyan kazánvédelmi rendszerrel és impulzus vezérlésű vízszintszabályozóval oldhatjuk meg, amelynél a vezérlő áramkörnek a vízbetöltést a vízszintnek az üzemi vízszint alá csökkenése után adott ideig engedélyező és a vízbetöltést követően meghatározott ideig letiltó, az üzemi vízszintet érzékelő bemenete, a fűtést a vizszintnek a minimális érték alá csökkenésekor azonnal letiltó, a minimális vízszintet érzékelő bemenete, a vízbetöltést és a fűtést a vízellátás megszűntekor azonnal letiltó, a vízellátási feltételt érzékelő bemenete, valamint a vízbetőltést és a fűtést a kazánhőmérséklet megengedett érték fölé növekedésekor azonnal letiltó, a kazán hőmérsékletét érzékelő bemenete van. A víz szintjének érzékelésére két érzékelő szonda, egy üzemi vízszintet érzékelő szonda és egy minimális vízszintet érzékelő szonda van a kazán falában elhelyezve, amelyek a vezérlő áramkör üzemi vízszintet érzékelő bemenetére, illetve a minimális vízszintet érzékelő bemenetére vannak kötve. A kazánban elhelyezett fűtőpatron vezérelhető kapcsolón és főkapcsolón keresztül van a hálózatra kötve, és a vezérelhető kapcsoló a kazán falában elhelyezett nyomáskapcsolón keresztül a vezér·* lő áramkör fűtést kapcsoló kimenetéhez van kötve. A kazán falában lévő vízbetöltő csonk3
-3194980 ra vízbetöltő csövön keresztül vezérelhető vízszivattyú van csatlakoztatva, amelynek szívócsöve vízbetöltő rendszerhez van csatlakoztatva. A vízszivattyú a vezérlő áramkör vízbetöltést vezérlő kimenetére van csatlakoztatva, és a vízellátási rendszerben legalább egy vízszint vagy -nyomásérzékelő szonda van elhelyezve, amelynek kimenete a vezérlő áramkör vízellátási feltételt érzékelő bemenetére van kötve. A kazán falában elhelyezett hőérzékelő jeladó a vezérlő áramkörnek a kazán hőmérsékletét érzékelő bemenetére van csatlakoztatva.
A találmány szerinti kazánvédelmi rendszernél a vízellátási rendszer előnyösen túlnyomás nélküli víztartályból is kialakítható, amelynek oldalfalában alul vízszintérzékelő szonda van elhelyezve, a vízszivattyú nyomóoldali vezetékébe pedig nyomásérzékelő szonda van beiktatva.
A találmány szerinti kazánvédelmi rendszernél a vízellátási rendszert célszerűen nyomás alatt lévő vízvezetékhálózat alkothatja, amelynél a nyomást érzékelő szonda van a vízszivattyú szívó- és nyomóoldali vezetékébe beiktatva.
A találmány szerinti kazánvédelmi rendszer egy további előnyös kiviteli alakjánál a vezérlő áramkör a vízbetöltés idejét meghatározó késleltető áramkört, a vízbetöltés után a vízbetöltés letiltási idejét meghatározó második késleltető áramkört, a hálózati feszültség bekapcsolása utáni késleltetési időt meghatározó harmadik késleltető áramkört és egy, a vízbetöltési feltétel megszűntét, illetve a kazán túlmelegedését érzékelő, csak a tápfeszültség kikapcsolásával törölhető tárolót tartalmaz. A vezérlő áramkör üzemi vízszintet érzékelő bemenete késleltető áramkör bemenetére van kötve, a késleltető áramkör kimenete egy második késleltető áramkör bemenetére, a második késleltető áramkör kimenete pedig az első késleltető áramkör tiltó bemenetére van kötve. A harmadik késleltető áramkör bemenetére ellenállásból és kondenzátorból kialakított RC-tag van kapcsolva, kimenete pedig diódán keresztül a tároló beállító bemenetére és inverterként bekötött NAND-kapun keresztül a vízbetöltést vezérlő NAND-kapu bemenetére van kötve. A NAND-kapu másik bemenetére a vízbetöltés idejét meghatározó NAND-kapu kimenete van csatlakoztatva, annak bemenetelre pedig az első késleltető áramkör kimenete és a tároló kimenete van kötve. A vízbetöltést vezérlő NAND-kapu kimenete meghajtó fokozatra, a meghajtó fokozat kimenete pedig vízbetöltést vezérlő jelfogóra van csatlakoztatva. A jelfogó záró érintkezőjének egyik kivezetése fázisra, másik kivezetése pedig a vezérlő áramkör vízbetöltést vezérlő kimenetére van kötve. A tároló beállító bemenete össze van kötve a vezérlő áramkör vízellátási feltételt érzékelő bemenetével és diódán keresztül a kazánhőmérsékletet érzékelő bemenettel. A tároló visszaállí4 tó bemenetére ellenállásból és kondenzátorból kialakított RC-tag van kapcsolva,és a tároló kimenete további, a kazán fűtését vezérlő NAND-kapu bemenetére van kötve. A NAND-kapu másik bemenete össze van kötve a vezérlő áramkör minimális vízszintet érzékelő bemenetével, kimenete pedig meghajtó fokozaton keresztül riasztó hangjelzést adó zümmerre és a kazán fűtését leállító jelfogóra van kötve. A jelfogó záró érintkezőjének egyik kivezetése fázisra, másik kivezetése pedig a vezérlő áramkör kazánfűtést vezérlő kimenetére van csatlakoztatva.
Különösen előnyös a találmány szerinti kazánvédelmi rendszer olyan kialakítása, amelynél a késleltető áramkörökre a késleltetési időt beállító elem, előnyösen potenciométerrel kialakított RC-tag van csatlakoztatva.
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajzon példaképpen ábrázolt kiviteli alakok alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra a találmány szerinti kazánvédelmi rendszer felépítésének elvi vázlata, a
2. ábra a találmány szerinti kazánvédelmi rendszer működését szemléltető idődiagramm, a
3. ábra a találmány szerinti kazánvédelmi rendszer vezérlő áramkörének elvi vázlata, a
4. ábra 3. ábra szerinti vezérlő áramkör részletes kapcsolási vázlata és az
5. ábra a találmány szerinti kazánvédelmi rendszer tápellátását biztosító tápegység példaképpen) kiviteli alakjának elvi kapcsolási rajza.
Az 1. ábrán látható K kazán oldalfalában FP fűtőpatron, a fűtőpatron felett pedig hőmérséklet HJ jeladó van elhelyezve. A kazán falában VB vízbetöltő csonk, NK nyomáskapcsoló, minimális vízszintet érzékelő SM szonda és üzemi vízszintet érzékelő SU szonda van elhelyezve. Az FP fűtőpatron VK vezérelhető kapcsolón és FK főkapcsolón keresztül a hálózatra van csatlakoztatva. A VB vízbetöltő csonkra vízbetöltő csövön keresztül VP vízszivattyú, a vízszivattyú pedig vízellátó rendszerhez, jelen esetben túlnyomás nélküli VT víztartályhoz van csatlakoztatva. A VT víztartály oldalfalában alul vízszintérzékelő VSt szonda, a vízbetöltő csőben nyomásérzékelő VS2 szonda van elhelyezve. A komplex kazánvédelem biztosítására alkalmazott VA vezérlő áramkörnek a vízbetöltést a vízszintnek az üzemi vízszint alá csökkenése után adott ideig engedélyező és a vízbetöltést követően meghatározott ideig letiltó, az üzemi vízszintet érzékelő A3 bemenete, a fűtést a vízszintnek a minimális érték alá csökkenésekor azonnal letiltó, a minimális vízszintet érzékelő A4 bemenete, a vízbetöltést és a fűtést a vízellátás megszűntekor azonnal letiltó, a vízellátási feltételt érzékelő A2 bemenete, valamint a vízbetöltést és a fűtést a kazánhőmérséklet megengedett érték fölé növekedésekor azonnal letiltó, a
-4194980 kazán hőmérsékletét érzékelő A5 bemenete van. Az SU szonda a VA vezérlő áramkör A2 bemenetére, az SM szonda az A4 bemenetre, az egymással sorbakapcsolt VS1 és VS2 szondák az A2 bemenetre és a HJ jeladó az A5 bemenetre van kötve. A K kazánban elhelyezett FP fűtőpatron VK vezérelhető kapcsolón és FK főkapcsolón keresztül van a hálózatra kötve és a VK vezérelhető kapcsoló a kazán falában elhelyezett NK nyomáskapcsolón keresztül a VA vezérlő áramkör fűtést kapcsoló B9 kimenetéhez van kötve. A VP vízszivattyú a VA vezérlő áramkör vízbetöltést vezérlő B8 kimenetére van csatlakoztatva.
A találmány szerinti komplex kazánvédelmet megvalósító rendszer vezérlő áramkörének elvi felépítése a 3. ábrán látható. A vezérlő áramkör a vízbetöltés idejét meghatározó KAI késleltető áramkört, a vízbetöltés után a vízbetöltés letiltási idejét meghatározó második KA2 késleltető áramkört, a hálózati feszültség bekapcsolása utáni késleltetési időt meghatározó harmadik KA3 késleltető áramkört és egy, a vízbetöltési feltétel megszűntét, illetve a kazán túlmelegedését érzékelő, csak a tápfeszültség kikapcsolásával törölhető T tárolót tartalmaz.A vezérlő áramkör üzemi vízszintet érzékelő A3 bemenete a KAI késleltető áramkör 11 bemenetére van kötve, a KAI késleltető áramkör 01 kimenete a második KA2 késleltető áramkör 12 bemenetére, a második késleltető áramkör 02 kimenete pedig az első KAI késleltető áramkör tiltó INH bemenetére van kötve. A harmadik KA3 késleltető áramkör 13 bemenetére R12 ellenállásból és C9 kondenzátorból kialakított RC-tag van kapcsolva, 03 kimenete pedig D4 diódán keresztül a T tároló beállító S bemenetére és inverterként bekötött N3 NAND-kapun keresztül a vízbetöltést vezérlő N2 NAND-kapu bemenetére van kötve, az N2 NAND-kapu másik bemenetére a vízbetöltés idejét meghatározó NI NAND-kapu kimenete van csatlakoztatva, annak bemenetelre pedig az első KAI késleltető áramkör 01 kimenete és a T tároló Q kimenete van kötve. A vízbetöltést vezérlő N2 NAND-kapu kimenete MF meghajtó fokozatra, a meghajtó fokozat kimenete pedig vízbetöltést vezérlő VR jelfogóra van csatlakoztatva. A VR jelfogó záró érintkezőjének egyik kivezetése F fázisra, másik kivezetése pedig a VA vezérlő áramkör vízbetöltést vezérlő B8 kimenetére van kötve. A T tároló beállító S bemenete össze vafi kötve a VA vezérlő áramkör vízellátási feltételt érzékelő A2 bemenetével és D6 diódán keresztül a kazánhőmérsékletet érzékelő A5 bemenettel. A T tároló visszaállító R bemenetére R16 ellenállásból és C13 kondenzátorból kialakított RC-tag van kapcsolva, és a tároló Q kímenete további, a kazán fűtését vezérlő N6 NAND-kapu bemenetére van kötve. Az N6 NAND-kapu másik bemenete össze van kötve a VA vezérlő áramkör minimális vízszintet érzékelő A4 bemenetével, kimenete pedig MF meghajtó fokozaton keresztül riasztó hangjelzést adó Z zümmerre és a kazán fűtését leállító FR jelfogóra van kötve. Az FR jelfogó záró érintkezőjének egyik kivezetése F fázisra, másik kivezetése pedig a VA vezérlő áramkör kazánfűtést vezérlő B9 kimenetére van kötve.
A 3. ábra szerinti VA vezérlő 'áramkörrel vezérelt komplex kazánvédelmi rendszer működését a 2. ábrán látható idődiagramm szemlélteti. A vízszintes tengely az időtengely, a függőleges tengelyen pedig egymás alatt vannak ábrázolva a kazánban lévő vízszint, a KAI késleltető áramkör és a KA2 késleltető áramkör kimenete. A kazánban a gőz-, illetve forróvízfelhasználás következtében folyamatosan csökken a víz szintje. Ha a vízszint eléri a szaggatott vonallal ábrázolt, az SU szondával érzékelt üzemi vízszintet, az A3 bemenetre adott jel hatására a KAI késleltető áramkör kimenetén ti ideig magas szintű jel jön létre. Ez a ti ideig tartó magas szintű jel vezérli tulajdonképpen a vízbetöltést a többi üzemi feltétel függvényében. A KAI késleltető áramkör kimenetén a ti idő elteltével lefutó jel indítja a második KA2 késleltető áramkört, amelynek kimenetén t2 ideig lesz magas szintű a jel. Ez a t2 ideig tartó magas szintű jel letiltja a KAI késleltető áramkört, minek következtében a t2 ideig nem vesz tudomást a bemenetén történt változásról, tehát a ti ideig tartó vízbetöltést t2 ideig tartó vízbetöltés szünet követi. A t2 idő alatt az ábra szerinti két eset lehetséges. Nagy víz-, illetve gőzfelhasználás esetén t2 idő alatt a vízszint az üzemi vízszint alá csökken és ilyenkor ;2 idő leteltével azonnal megindul a ti ideig tartó vízbetöltés. Kis víz-, illetve gőzfelhasználás esetén t2 idő letelte után is magasabb a vízszint az üzemi vízszintnél, tehát nem történik semmi egészen addig, amíg a vízszint az üzemi vízszint alá nem csökken. A fenti működés periodikusan ismétlődik egészen kis, kb. 5-7 mm-es vízszintingadozással. A vízbetöltést követő vízbetöltési szünet biztosítja a víz hullámzása miatti fölösleges vízutántöltés megakadályozását is. Az ismertetett módon működő vezérlő áramkör szakaszos üzemeltetéssel egyforma ideig tartó vízbetöltést biztosít. Mivel a vízbetöltést biztosító VP vízszivattyú szállítókapacitása adott üzemi viszonyok közt állandó értékűnek vehető, a betöltött vízmennyiség egyenesen arányos a töltésre biztosított idővel. A vízbetöltést követő vízbetöltési szünet alatt a betöltött víz üzemi hőfokra hevülhet az ismételt hidegvíz beadagolás előtt. Ezáltal megakadályozható a berendezés túlhűlése, és jobban biztosítható a kazán ideális munkaponton való tartása.
A vízbetöltést NI, N2 és N3 NAND-kapukkal, illetve T tárolóval előállított feltételek szintén letilthatják. Nincs vízbetöltés tehát, ha az A2 bemenetre érkező jel szerint nincs 5
-5194980 biztosítva a vízellátási feltétel, vagy ha az A5 bemenetre érkező jel szerint a kazán túlmelegedett.
A vízellátási feltétel ellenőrzése a VP vízszivattyú védelmét szolgálja, azaz nem engedi a vízszivattyút üresen felpörögni, ha üres a VT víztartály.
A KA3 késleltető áramkörrel előállított t3 ideig tartó jel a tápfeszültség bekapcsolása utáni folyamatok vezérlését szolgálja. A bekapcsolás után N3 NAND-kapun keresztül t3 ideig bekapcsolja a vízbetöltést és hatástalanítja a VT víztartályban elhelyezett VS1 szondát és a vízbetöltő csőbe beiktatott VS2 szondát. Ezalatt az idő alatt a működő vízszivattyúból a kazánba víz áramolhat a feltöltött víztartályból és a szívóoldali csőből a levegő eltávozhat. Ennek következtében t3 ideig figyelmen kívül hagyja a rendszer a vízszivattyú nyomóoldali csövében a nyomást és a víztartályban lévő vízszintet. A t3 időzítés letelte után a vízszivattyú vezérlését a KAI és KA2 késleltető áramkörökből kialakított üzemi szintszabályozó áramkör veszi át. Ugyanakkor működésbe lépnek a szivattyúnál lévő VS1 és VS2 szondák is.
A kazán fűtését a vezérlő áramkör B9 kimenete vezérli. Normál üzemi állapotban az FR jelfogó húz és zárt, az NK nyomáskapcsolón keresztülvezetett kimeneti érintkezőjén keresztül feszültséget ad a kazán fűtésének bekapcsolására. Ez a feszültség megszűnik, ha a nyomáskapcsoló a kazánban túlnyomást észlel, vagy ha a fűtés feltételei közül valamelyik nem teljesül. Nincs fűtés, ha a kazánban a vízszint nem éri el a minimális vízszintet, vagy ha a kazán hőmérséklete a megengedett érték fölé emelkedett, illetve a vízellátási feltétel nem teljesül és emiatt az FR jelfogó elenged. Az FR jelfogó feszültségmentes állapotában a Z zümmer kerül feszültség alá, így a fűtés lekapcsolása minden esetben riasztó hangjelzéssel jár. Mivel a minimális vízszint érzékelő szondája az A4 bemeneten keresztül közvetlenül a fűtést vezérlő N6 NAND-kapura van kötve, a vízszintnek a minimális érték alá csökkenése azonnal a fűtés lekapcsolását eredményezi. Ilyenkor a fűtés csak megfelelő menynyiségű vízbetöltés után indul meg újra. Az A2 bemenetre kapcsolt vízellátási feltétel nem teljesülését és a kazán túlhevülését T tároló tárolja, aminek Q kimenete szintén azonnal letiltja a fűtést. Az eltárolt feltételek megszűnése nem jár a kazán automatikus újraindulásával. Ezek a feltételek csak a tápfeszültség kikapcsolásával törölhetők.
Az 5. ábrán látható a találmány szerinti kazánvédelmi rendszerben alkalmazott vezérlő áramkör részletes, alkatrészszintű elvi kapcsolási vázlata. A KAI, KA2 és KA3 késleltető áramkörök ugyanolyan, pl NE 555 típusú időzítő áramkört tartalmazó integrált áramkörből vannak kialakítva, amelyeknél az időzítés Pl, P2, illetve P3 potenciométerrel állít6 ható. A 3. ábra szerinti T tároló N4 és N5 NAND-kapukból van kialakítva. A vízbetöltés ideje alatt a VR jelfogóval sorbakötött világító D9 dióda, a vízbetöftésí szünet ideje alatt pedig az IC2 integrált áramkör 3 kimenetére kötött D2 dióda világít. Az A2, A3 és A4 bemenetek T3, TI és T2 tranzisztorokkal vannak illesztve.
A rendszer tápellátását az 5. ábra szerinti hálózati tápegység biztosítja. A tápegység TR transzformátorának primer oldala Hl és H2 pontokon a hálózatra van csatlakoztatva. A TR transzformátor szekunder oldala E egyenirányítóra, az egyenirányító kimenetére pedig C7 és C8 kondenzátorok vannak kötve. Az egyenirányított és szűrt Ut feszültség van a rendszerben a jelfogókra kapcsolva. C8 kondenzátorra feszültségstabilizáló IC4 integrált áramkör, az IC4 integrált áramkör és a földpont közé D7 zenerdióda, a zénerdióda és az integrált áramkör kimenete közé R21 ellenállás van kötve. Az IC4 integrált áramkör R21 ellenállással és D7 zenerdiódával megemelt kimeneti feszültsége 10 V. A stabilizált Vcc feszültséget a tápegység kimenetére kötött C5 és C6 kondenzátorok szűrik.
A találmány alkalmazásával készült berendezés segítségével növelhető a kazánok kapcsoló elemeinek élettartama, valamint biztosítható a kis vízterü kazánoknál az üzemi vízszint minimális, néhány mm-en belüli szintingadozással történő szabályozása. A találmány két funkció ellátására alkalmas, de alkalmazható külön-külön is, részben mint impulzus rendszerű vízszint szabályozó, részben mint komplex kazánvédelmi rendszer. A találmány szerinti megoldásnál alkalmazott áramköri megoldások ötvözhetők más berendezéseknél már alkalmazott vagy ezután kifejlesztésre kerülő áramköri megoldásokkal (pl. bármely vízszintszabályzó rendszer megfelelő illesztéssel kiegészíthető a komplex kazánvédelmi rendszerrel, vagy más kazánvédelmi rendszerhez is csatolható az impulzusrendszerű vízszintszabályozó.

Claims (5)

1. Elektronikus kazánvédelmi rendszer és impulzusvezérlésü vízszintszabályozó, amelynél a kazán falába a kazánban uralkodó hőmérséklet, nyomás, illetve a kazánban lévő víz szintjének érzékelésére érzékelő elemek vannak beépítve, továbbá amelynél az érzékelő elemek elektronikus vezérlő áramkörre vannak csatlakoztatva, és a vezérlő áramkör kimenete a kazán fűtését és/vagy vízbetöltését leállító kapcsolóra van kötve, azzal jellemezve, hogy a vezérlő áramkörnek (VA) a vízbetöltést a vízszintnek az üzemi vízszint alá csökkenése után adott ideig engedélyező és a vízbetöltést követően meghatározott ideig letiltó, az üzemi vízszintet érzékelő bemenete (A3), a fűtést a vízszintnek a minimális érték alá csökkenésekor azonnal letiltó, a minimális vízszintet érzékelő bemenete (A4E a vízbetöltést és a fűtést a viz-6194980 ellátás megszűntekor azonnal letiltó, a vízellátási feltételt érzékelő bemenete (A2), valamint a vízbetöltést és a fűtést a kazánhőmérséklet megengedett érték fölé növekedésekor azonnal letiltó, a kazán hőmérsékletét érzékelő bemenete (A5) van, továbbá amelynél a víz szintjének érzékelésére két érzékelő szonda, egy üzemi vízszintet érzékelő szonda (SU) és egy minimális vízszintet érzékelő szonda (SM) van a kazán (K) falában elhelyezve, amelyek a vezérlő áramkör (VA) üzemi vízszintet érzékelő bemenetére (A3), illetve a minimális vízszintet érzékelő bemenetére (A4) vannak kötve, a kazánban (K) elhelyezett fűtőpatron (FP) vezérelhető kapcsolón (VK) és főkapcsolón (FK) keresztül van a hálózatra kötve, és a vezérelhető kapcsoló (VK) a kazán falában elhelyezett nyomáskapcsolón (NK) keresztül a vezérlő áramkör (VA) fűtést kapcsoló kimenetére (B9) van kötve, továbbá a kazán (K) falában lévő vízbetöltő csonkra (VB) vízbetöltő csövön keresztül vezérelhető vízszivattyú (VP) van csatlakoztatva, amelynek szívócsöve vízbetöltő rendszerhez van csatlakoztatva, a vízszivattyú (VP) a vezérlő áramkör (VA) vízbetöltést vezérlő kimenetére (B8) van csatlakoztatva, és a vízellátási rendszerben legalább egy vízszint vagy -nyomásérzékelő szonda van elhelyezve, amelynek kimenete a vezérlő áramkör (VA) vízellátási feltételt érzékelő bemenetére (A2) van kötve, továbbá a kazán (K) falában elhelyezett hőérzékelő jeladó (HJ) a vezérlő áramkörnek (VA) a kazán (K) hőmérsékletét érzékelő bemenetére (A5) van csatlakoztatva.
2. Az 1. igénypont szerinti kazánvédelmi rendszer és impulzusvezérlésű vízszintszabályzó, azzal jellemezve, hogy a vízellátási rendszer túlnyomás nélküli víztartályból (VT) van kialakítva, amelynek oldalfalában alul vízszintérzékelő szonda (VS1) van elhelyezve, a nyomóoldalon lévő vízbetöltő csőbe pedig víznyomásérzékelő szonda (VS2) van beiktatva.
3. Az 1. igénypont szerinti kazánvédelmi rendszer és impulzusvezérlésű vízszintszabályzó, azzal jellemezve, hogy a vízellátási rendszert nyomás alatt lévő vízvezetékhálózat alkotja, amelynél a nyomást érzékelő szonda van a vízszivattyú (VP) szívóés nyomóoldali vezetékébe beiktatva.
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti kazánvédelmi rendszer és impulzusvezérlésű vízszintszabályzó, azzal jellemezve, hogy a vezérlő áramkör (VA) a vízbetöltés idejét meghatározó késleltető áramkört (KAI), a vízbetöltés után a vízbetöltés letiltási idejét meghatározó második késleltető áramkört (KA2), a hálózati feszültség bekapcsolása utáni késleltetési időt meghaló tározó harmadik késleltető áramkört (KA3) és egy, a vízbetöltési feltétel megszűntét, illetve a kazán (K) túlmelegedését érzékelő, csak a tápfeszültség kikapcsolásával törölhe5 tő tárolót (T) tartalmaz, ahol a vezérlő áramkör (VA) üzemi vízszintet érzékelő bemenete (A3) késleltető áramkör (KAI) bemenetére (II) van kötve, a késleltető áramkör (KAI) kimenete (01) egy második késlelte10 tő áramkör (KA2) bemenetére (12), a második késleltető áramkör kimenete (02) pedig az első késleltető áramkör (KAI) tiltó bemenetére van kötve; a harmadik késleltető áramkör (KA3) bemenetére (13) ellenállás15 bői (R12) és kondenzátorból (C9) kialakított RC-tag van kapcsolva, kimenete (03) pedig diódán (D4) keresztül a tároló (T) beállító bemenetére (S) és inverterként bekötött NAND-kapun (N3) keresztül a víz20 betöltést vezérlő NAND-kapu (N2) bemenetére van kötve, az utóbbi NAND-kapu (N2) másik bemenetére a vízbetöltés idejét meghatározó NAND-kapu (NI) kimenete van csatlakoztatva, annak bemeneteire pedig az
25 első késleltető áramkör (KAI) kimenete (01) és a tároló (T) kimenete (Q) van kötve, a vízbetöltést vezérlő NAND-kapu (N2) kimenete meghajtó fokozatra (MF), a meghajtó fokozat (MF) kimenete pedig vízbe30 töltést vezérlő jelfogóra (VR) van csatlakoztatva, a jelfogó (VR) záró érintkezőjének egyik kivezetése fázisra (F), másik kivezetése pedig a vezérlő áramkör (VA) vízbetöltést vezérlő kimenetére (B8) van kötve;
35 a tároló (T) beállító bemenete (S) össze van kötve a vezérlő áramkör (VA) vízellátási feltételt érzékelő bemenetével (A2) és diódán (D6) keresztül a kazánhőmérsékletet érzékelő bemenettel (A5), a tároló (T)
40 visszaállító bemenetére (R) ellenállásból (R16) és kondenzátorból (03) kialakított RC-tag van kapcsolva, és a tároló (T) kimenete (Q) további, a kazán (K) fűtését vezérlő NAND-kapu (N6) bemenetére van kötve, az utóbbi NAND-kapu (N6) másik bemenete össze van kötve a vezérlő áramkör (VA) minimális vízszintet érzékelő bemenetével (A4), kimenete pedig meghajtó fokozaton (MF) keresztül riasztó hangjelzést
5Q adó zümmerre (Z) és a kazán (K) fűtését leállító jelfogóra (FR) van kötve, a jelfogó (FR) záró érintkezőjének egyik kivezetése fázisra (F), másik kivezetése pedig a vezérlő áramkör (VA) kazánfűtést vezérlő
55 kimenetére (B9) van csatlakoztatva.
5. A 4. igénypont szerinti kazánvédelmi rendszer és impulzusvezérlésű vízszintszabályzó, azzal jellemezve, hogy a késleltető áramkörökre (KAI, KA2 és KA3) a késleltetési időt beállító elem, előnyösen potenciométerrel (Pl, P2 és P3) kialakított RC-tag van csatlakoztatva.
HU211586A 1986-05-20 1986-05-20 Electronic system of protection of boilers and pulse controlled regulator of water level HU194980B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU211586A HU194980B (en) 1986-05-20 1986-05-20 Electronic system of protection of boilers and pulse controlled regulator of water level

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU211586A HU194980B (en) 1986-05-20 1986-05-20 Electronic system of protection of boilers and pulse controlled regulator of water level

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43744A HUT43744A (en) 1987-11-30
HU194980B true HU194980B (en) 1988-03-28

Family

ID=10957825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU211586A HU194980B (en) 1986-05-20 1986-05-20 Electronic system of protection of boilers and pulse controlled regulator of water level

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU194980B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT43744A (en) 1987-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4263587A (en) Liquid level control system
US5556478A (en) Self-optimizing detergent controller for minimizing detergent set-point overshoot
US6390027B1 (en) Cycle control system for boiler and associated burner
US5301873A (en) Low fluid indicator for pressurized canister
GB2298292A (en) Pump control system
US4729495A (en) Circuit configuration for the controlled filling and refilling of containers with liquids
EP0715321A2 (en) Solenoid valve control circuit
US6819977B2 (en) Dispenser having multiple modes of operation
HU194980B (en) Electronic system of protection of boilers and pulse controlled regulator of water level
US6158966A (en) Volumetric control of the flow of a filtering pump
JP7182571B2 (ja) 流体移送システムおよび方法
US4258747A (en) Flow system with pressure level interlock control apparatus
US8123076B2 (en) Appliance controller system featuring automatic beverage dispenser shutoff system
NL8300908A (nl) Stoomketel met electrische weerstandsverwarming.
KR0122440Y1 (ko) 온수세정기
AU747152B2 (en) Water heater having multi-parameter control
JPS59108859A (ja) デイ−ゼルエンジンの燃料加熱装置
AU605184B2 (en) Liquid pressure system controller
EP0142265B1 (en) Hydraulic systems for ink jet printers
JPH04366095A (ja) 単管並列形集中潤滑装置
CN112555000B (zh) 车辆用液位传感器监视方法、车辆scr系统和控制单元
JPH1133047A (ja) 歯科用蒸気洗浄装置
US5631568A (en) Capacitive oil life sensor
JP2018112141A (ja) 燃料フィルタ装置および燃料供給装置
RU1820369C (ru) Устройство дл регулировани уровн топлива в топливной системе отопител

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628