HU194899B - Process for production of n-/phosphon-methil/-glycinalkaline salts - Google Patents

Process for production of n-/phosphon-methil/-glycinalkaline salts Download PDF

Info

Publication number
HU194899B
HU194899B HU38584A HU38584A HU194899B HU 194899 B HU194899 B HU 194899B HU 38584 A HU38584 A HU 38584A HU 38584 A HU38584 A HU 38584A HU 194899 B HU194899 B HU 194899B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
hexahydro
triazine
pref
tris
Prior art date
Application number
HU38584A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT36828A (en
Inventor
Jeffrey D Robbins
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Priority to HU38584A priority Critical patent/HU194899B/hu
Publication of HUT36828A publication Critical patent/HUT36828A/hu
Publication of HU194899B publication Critical patent/HU194899B/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás N- (foszfono-metil)-glicin-alkálifémsók előállítására. A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek gyomirtó és növény növekedést szabályozó hatásúak.
A termelők, mezőgazdasági-kereskedelmi vállalatok és más ipari egységek nagy menynyiségben alkalmaznak gyomirtószereket abból a célból, hogy az olyan alapvető gabonafélék; mint a búza, rizs, szójabab és hasonlók terméshozamát megnöveljék, valamint hogy megakadályozzák az országútak, vasútak és hasonló területek környékén a gyomosodást. A gyomírtószerek elpusztítják a nem kívánt gyomnövényeket vagy azok növekedését szabályozzák. Ezáltal a gyomnövények nem szívják el a tápanyagot a talajból a haszonnövények elől, valamint nem rontják az országutak, vasútak és hasonló területek környezeti képét. Számos, jelenleg forgalmazott gyomirtószer típus van. A gyomirtószereket két általános kategóriába, a növény kikelése előtt, illetve a növény kikelése után alkalmazott szerekhez lehet sorolni. A növény kikelése előtt alkalmazott gyomírtószereket a gyomnövény kikelése előtt keverik a talajba, míg a növény kikelése után alkalmazott szereket a talajból már kikelt gyomnövények, illetve nem kívánt növények felületére alkalmazzák.
Az egyik legkorábbi növény kikelés után alkalmazott gyomirtószer a 2,4-D ((2,4-diklór-fenoxi)-ecetsav) volt. Ennek és hasonló vegyületeknek, mint például a 2,4,5-T-nek ((2,4,5-triklór-fenoxi)-ecetsav), több éven át történt alkalmazása után kiderült, hogy ezek bizonyos bomlástermékei biológiailag nem bonthatók és sokáig a talajban maradnak. A kormányszervek és kereskedelmi szervek között a 2,4-D, 2,4,5-T és hasonló vegyületek bomlástermékeiről kialakult vita során az Amerikai Egyesült Államokban már néhány évvel ezelőtt betiltották ezeknek a szereknek az alkalmazását. Ettől számítva intenzív kutatás kezdődött olyan gyomírtószerek kifejlesztésére, amelyek alkalmazásuk után rövid időn belül biológiailag veszélytelen származékokká bonthatók.
Az egyik ilyen biológiailag lebontható és ugyanakkor gyomirtó, illetve növénynövekedés szabályozó hatású anyag az N-(foszfono-metil)-glicin és ennek különböző sói. Az Amerikai Egyesült Államok kormánya engedélyezte az N-(foszfono-metil)-glicin, és mezőgazdaságilag hatásos sói gyomirtóként való alkalmazását, és a szer kereskedelmileg rendkívül sikeres termék lett.
Az N-(foszfono-metil)-glicin és bizonyos sói csak növény kikelés után hatásos és engedélyezett gyomírtószerek. A jelenleg forgalomban lévő vegyület az N-(foszfono-metil)-glicin izopropilamin sója és ennek származékai.
Az N-(foszfono-metil)-glicin izopropilamin só termőföldön normál esetben alkal2 mázott mennyisége 0,012—22 kg/ha, előnyösen 2,2—6,7 kg/ha.
Az N-(foszfono-metil)-glicinek és bizonyos oldható sóik több módszerrel is előállíthatok. A 3 160 632 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban leírt egyik módszer szerint az N-(foszíino-metil) -glicint (glicin-metilén-foszfinsav) higany (II)-kloriddal reagáltatják vizes oldatban visszafolyató hütő alatti forralással, majd a reakció termékeit elválasztják. Más úton a 3 799 758 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás eljárása szerint etil-glicinát, formaldehid és dietil-foszfit reakciójával állítják elő. Számos szabadalmi leírás vonatkozik az N-(foszfono-metil)-glicinekre, ezek sóira és származékaira, mint gyomírtószerekre és növénynövekedést szabályozó szerekre. Például ilyen az N-(foszfono-metil)-glicinek alkalmazási módszereire, előállítási eljárásaira, sóikra és származékaira vonatkozó szabadalmi leírás a 3 868 407 és a 4 197 254 számú, valamint a 4 199 354 számú Amerikai Egyesült Államokbeli szabadalmi leírás.
Az N-(foszfono-metil)-glicinek és bizonyos sóik gyomírtószerként való alkalmazhatósága miatt más, ipari gyártás céljára alkalmas, javított módszereket is próbálnak ezek előállítására kidolgozni.
A találmány szerinti eljárással az N-(foszfono-metil)-glicin alkálifémsóit állítjuk elő (1) 1,3,5-trisz (1—4 szénatomos alkoxi-karboriil-metil)-hexahidro-s-triazin és PXYZ általános képietü foszforvegyület, ahol X, Y és Z jelentése halogénatom, szervetlen sav és 1—4 szénatomos alkánkarbonsav jelenlétében végzett reakciójával, (2) majd a képződött N- (foszfono-metil)-glicin-észter közbenső termék lúgos hidrolízisével.
A találmány szerinti eljárásban előnyösen alkalmazott kiindulási anyag az 1,3,5-trisz (etoxi-karbonil-metil)-hexahidro-s-triazin és az
1,3,5-trisz (propoxi-ka rbonil-metil) -hexahidro-s-triazin.
A találmány szerinti eljárásban előnyösen alkalmazható foszforvegyület a foszfor-triklorid és a foszfor-tribromid.
A találmány szerinti eljárásban előnyösen alkalmazható szervetlen sav a sósav, a hidrogén-bromid, a hidrogén-jodid, a kénsav és a foszforsav, előnyösen a sósav.
A találmány szerinti eljárásban előnyösen alkalmazható, alacsony molekulasúlyú alkánkarbonsav az ecetsav, a propánsav és a butánsav.
Amennyiben a találmány szerinti eljárásban a háromvegyértékü foszforvegyület foszfor-triklorid, az első reakciólépés terméke N- (foszfono-metil) -glicin-etil-észter-hidroklorid és karbonsavklorid. Az N-(foszfono-metil)-glicint az észter közbensőtermék alkalmas hidrolizálószer segítségével végzett hidrolízisével állítjuk elő.
A találmány szerinti eljárás része továbbá, hogy a fenti eljárással előállított N- (foszfono-2194899
-metil)-glicin terméket alkálifém-hidroxiddal reagáltatjuk, és a sav oldható sóját állítjuk elő. Erre a célra az eljárásban alkalmazható alkálifém-hidroxid például a nátrium-hidroxid és a kálium-hidroxid.
A találmány szerinti előnyös eljárásban foszfor-trikloridot, sósavat és ecetsavat reagáltatunk 1,3,5-trisz (alkoxi-karbonil-metil) -hexahidro-s-triazinnal. A fenti vegyületek változatai is alkalmazhatók az eljárásban. A foszfor-triklorid helyett alkalmazhatunk például foszfor-tribromidot vagy foszíor-dibróm-kloridot, sósav helyett hidrogén-bromidot, hidrogén-jodidot, kénsavat, foszforsavat és ecetsav helyett például propán és butánsavat.
A találmány szerinti eljárás fenti reakciójának terméke az N-(foszfono-metil)-glicin-észter, amelyet ezután vizes alkálifém-hidroxid-oldattal N-(íoszfono-metil)-glicin-alkálifémsóvá hidrolizálunk.
A találmány szerinti eljárás vázlatát az előnyösen alkalmazott reagensek feltüntetésével a reakcióvázlaton szemléltetjük.
A hexahidro-s-triazint és a foszfor-trikloridot körülbelül sztöchiometrikus mennyiségben, a sósavat és az ecetsavat feleslegben alkalmazzuk a találmány szerinti eljárásban. A reakciót 10—25°C közötti hőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson, előnyösen 3—18 órán át végezzük.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példán részletesen ismertetjük.
1. példa
N-(foszfono-metil)-glicin-trinátrium-só előállítása
Háromnyakú, 50 ml-es, mágneses keverővel, nitrogén bevezetéssel, hőmérővel, visszafolyó hűtővel és fűtő fürdővel ellátott gömblombikba 10 ml (175 mmól) ecetsavat mérünk nitrogén atmoszférában. Ezután egy részletben 2,6 ml (30 mmól) foszfor-trikloridot adunk a lombikba, majd az oldatot jeges fürdővel lehűtjük, és lassan 2 g (54 mmól) sósavat adunk hozzá. Ezzel egyidőben 3,45 g (10 mmól) l,3,5-trisz(etoxi-karbonil-metil)-hexahidro-s-triazint oldunk 40 ml ecetsavban és csepegtető tölcsérbe helyezzük. A hexahidro-s-triazin oldatot 6—12°C-on 0,9 óra alatt adagoljuk az oldathoz. A hexahidro-s-triazin beadagolása közben a sósav adagolást folytatjuk, majd ennek befejezésekor leállítjuk, összesen 6,5 g (178 mmöl) sósavat adagolunk az elegyhez. A reakcióelegyet ezután körülbelül egy órán át 10—15°C-oq, majd körülbelül 18 órán át 20°C-on keverjük. Ezt követően körülbelül 20°C-on mintegy 20 perc alatt, 5,0 ml vizet csepegtetünk a reakcióelegyhez és opálos, színtelen oldatot kapunk. Az oldatot 2,5 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd 40°C-on vákuumban bepároljuk és opálos színtelen olajat kapunk. Az így kapott 4,8 g olajat 5 ml vízzel elegyítjük, majd 10 mólos nátrium-hidroxid oldattal 12 pH értékre lúgosítjuk. Ezután további 5,0 ml 10 mólos nátrium-hidroxid oldatot adunk hozzá. Az elegyet visszafolyatás melletti forráshő15 mérsékletre melegítjük, és körülbelül 6 órán át visszafolyatás mellett forraljuk. A reakcióelegyet ezután 13C magmágneses rezonancia analízissel és nagynyomású folyadékkromatográfiás analízissel elemezzük, az analízis sze20 rint 41% N-(foszfono-metil)-glicin-trinátrium-sót tartalmaz.

Claims (4)

25 1. Eljárás N-(foszfonometil)-glicín-alkálifémsók előállítására, azzal jellemezve, hogy
1,3,5-trisz(1—4 szénatomos alkoxi-karbonil-metil)-hexahidro-s-triazint 10—25°C hőmérsékleten PXYZ általános képletű foszforvegyü30 lettel reagáltatunk — a képletben X, Y és Z jelentése halogénatom — fölöslegben levő szervetlen sav és 1—4 szénatomos alkánkarbonsav jelenlétében, majd az N-(foszfono-metil)-glicin-észtert ismert mó35 dón, vizes alkálifém-hidroxid-oldattal, előnyösen vizes nátrium-hidroxid-oldattal hidrolizáljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy foszforvegyületként foszfor0 -triklorid vagy foszfor-tribromidot alkalmazunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkánkarbonsavként ecetsavat, propánsavat vagy butánsavat alkalma45 zunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként 1,3,5-trisz (etoxi-karbonil-metil) -hexahidro-s-triazint alkalmazunk.
5θ 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként 1,3,5-trisz (propoxi-karbonil-metil) -hexahidro-s-triazint alkalmazunk.
HU38584A 1984-01-27 1984-01-27 Process for production of n-/phosphon-methil/-glycinalkaline salts HU194899B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU38584A HU194899B (en) 1984-01-27 1984-01-27 Process for production of n-/phosphon-methil/-glycinalkaline salts

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU38584A HU194899B (en) 1984-01-27 1984-01-27 Process for production of n-/phosphon-methil/-glycinalkaline salts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT36828A HUT36828A (en) 1985-10-28
HU194899B true HU194899B (en) 1988-03-28

Family

ID=10949368

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU38584A HU194899B (en) 1984-01-27 1984-01-27 Process for production of n-/phosphon-methil/-glycinalkaline salts

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU194899B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT36828A (en) 1985-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4547324A (en) Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
US4168963A (en) Herbicidal agents
US4221583A (en) N-Phosphonomethylglycinonitrile and certain derivatives thereof
US4400330A (en) Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
US4428888A (en) Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
US4442041A (en) Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
JPS59130297A (ja) ホスホノメチル化アミノ酸の製造方法
EP0098159B1 (en) Preparation of n-phosphonomethylglycine
KR20000053014A (ko) 엔-포스포노메틸 이미노디아세트산의 제조시 모노소듐 이미노디아세트산 용액의 사용
KR930002412B1 (ko) N-아실-아미노메틸 포스포네이트의 제조방법
CA2434154A1 (en) Method for producing n-phosphonomethyl iminodiacetic acid
AU606516B2 (en) Process for the preparation of n-phosphonomethylglycine
US4431594A (en) Method for preparation of salts of N-phosphonomethylglycine
PL123998B1 (en) Process for manufacturing herbicidal phosphorus compounds,in which phosphorus atom is linked with nitrogen atom via carbon atom
HU194899B (en) Process for production of n-/phosphon-methil/-glycinalkaline salts
EP0107464B1 (en) Method for preparation of n-phosphonomethylglycine
US4578224A (en) Method for preparation of salts of N-phosphonomethylglycine
US4605522A (en) Method for preparation of N-phosphonomethylglycine or salts
US4440695A (en) Method for preparation of N-phosphonomethylglycine
NZ208277A (en) Production of n-phosphonomethylglycine and salts thereof
US4548758A (en) Preparation of phosphonomethylated amino acids