HU194237B - Process for preparing 9-substituted porin derivatives and pharmaceuticals comprising the same - Google Patents

Process for preparing 9-substituted porin derivatives and pharmaceuticals comprising the same Download PDF

Info

Publication number
HU194237B
HU194237B HU851376A HU137685A HU194237B HU 194237 B HU194237 B HU 194237B HU 851376 A HU851376 A HU 851376A HU 137685 A HU137685 A HU 137685A HU 194237 B HU194237 B HU 194237B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
amino
formula
compound
hydrogen
group
Prior art date
Application number
HU851376A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT38640A (en
Inventor
Lilia M Beauchamp
Thomas A Krenitsky
Original Assignee
Wellcome Found
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wellcome Found filed Critical Wellcome Found
Publication of HUT38640A publication Critical patent/HUT38640A/hu
Publication of HU194237B publication Critical patent/HU194237B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D473/00Heterocyclic compounds containing purine ring systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/12Antivirals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/12Antivirals
    • A61P31/20Antivirals for DNA viruses
    • A61P31/22Antivirals for DNA viruses for herpes viruses

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Communicable Diseases (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás vírusölő hatású új purin-származékok előállítására, amelyek a 9-es helyzetben aciklikus láncot tartalmaznak.
A 1 523 865 számú nagy-britanniai szabadalmi leírásban a 9-es helyzetben aciklikus oldalláncot tartalmazó purin-származékokat ismertetnek, amelyek hatásosak különböző DNS vírusok, különösen a herpes vírusokkal, Így például a herpes simplex vírussal szemben.
Ezek között a purin-származékok között különösen a 9-(2-hidroxi-etoxi-metil)-guanin, ismert nevén az aciklovir, különösen hatásos a herpes vírusokkal, különösen a herpes simplex vírussal szemben. Mindazonáltal megállapították, hogy míg az aciklovir különösen hatásos helyi vagy parenterális alkalmazás esetén, orális alkalmazásnál a felszívódása és így a vérplazmában a kívánt szintje mérsékelt. Igen előnyös lenne azért, hogy belső megbetegedések orálisan kezelhetők legyenek, azaz a gyógyszer a gyomor-bélrendszerben kellőképpen felszívódjon és a kívánt magas plazmaszintet mutassa.
A 2 130 204 számú nagy-britannia szabadalmi leírásban a 6-os helyzetben hidrogénatomot tartalmazó purin-származékokat ismertetnek, amelyek enzimek, különösen molibdo-flavo-típusú fehérjék (különösen például a xantin oxidáz/dehidrogenáz vagy aldehid oxidáz típusok) hatására in vivő, a megfelelő vírusölő hatású 6-hidroxi-származékokká alakulnak. Továbbá patkányokon végzett kísérletekkel kimutatták, hogy ezen 6-hidrogén-származékok az enzimatikus úton 6-hidroxi-származékká való alakulás után orális adagolás esetén a gyomor-bélrendszeren keresztül megfelelően felszívódnak és a kívánt magas plazmaszintet biztosítják. így például a 6-dezoxi-aciklovir, azaz a 2-amino-9-(2-hidroxi-etoxi-metil>purin, az aciklovir 6-hidrogén analógja, sokkal jobban oldódik vízben, mint az aciklovir maga. Az aciklovir oldhatósága 1,23 mg/ml 25°-on, az előző származékká pedig 50 mg/ml. Ez a megnövekedett oldhatóság lehetővé teszi, hogy a 6-dezoxi-aciklovirt szélesebb körben lehet alkalmazni vizes bázisú gyógyszerkészítményekben.
Az előzőek szerint 6-hidrogén-purin-származékokat a hivatkozott szabadalmi leírás szerint az (IA) általános képlettel írják le, amely képletben X jelentése kén- vagy oxigénatom vagy vegyértékkötés,
R‘ jelentése halogénatom, amino- vagy azidocsoport,
R jelentése hidrogénatom, hidroxil-, alkil- vagy hldroxialkil-csoport,
R3 jelentése hidrogénatom vagy alkilcsoport,
R4 jelentése hidroxil-, hidroxi-alkil-, benzil oxi-, foszfát vagy karboxi-propionil-oxi-csoport,
R5 jelentése hidrogénatom alkil-, vagy hidroxi-alkilcsoport, vagy ezen vegyületek fiziológiailag elfogadható sói vagy észterei.
Különösen előnyös vegyület a fenti általános képlet alá eső vegyületek közül a 2-amino-9-(2-hidroxietoxi-metil)-9H-purin.
A találmány szerinti eljárással az (I) általános képletű vegyületeket állítjuk elő, amely képletben R1 jelentése klóratom vagy aminocsoport, n értéke 0 vagy 1,
R3 jelentése pentanoil-csoport (például pivaloil), hexanoil- vagy 2-karboxi-propionilcsoport, ha n értéke 0, és
R’ jelentése 1-4 szénatomos alkanoil-csoport, például acetilcsoport, ha n értéke 1.
A találmány szerinti eljárással előállított előnyös (I) általános képletű vegyületek például a következők: 2-/(2-anuno-9H-purin-9-il)-metoxi/-etil-pivalát 2/(2-amino-9H-purin-9-il)-metoxi/-etil-n-hexanoát
2- /(2-amino-9H-purin-9-il)-metoxi/-etil-hidrogén szukcínát
3- /(2-k]ór-9H-purin-9-il)-metoxi/-propil-acetát 2-amino-9-(3-rüdroxl- propoxi-metil)-9H- purin
A 6-hidrogén vegyületek in vivő 6-hidroxi-vegyüleité való átalakulásához hasonlóan az (I) általános képletű ész tervegyü letek szintén a megfelelő alkoholvegyületté képesek alakulni, fgy például, ha az (I) általános képletű vegyület észter-származékát adagoljuk orálisan, a megfelelő nem-észterezett 6-hidroxi-vegyület magasabbvérszintjét étjük el és tarthatjuk fel lényegssen hosszabb ideig, mintha ez utóbbi vegyületet adagoltuk volna közvetlenül.
Az a felismerés, hogy az (IA) általános képletű 6hidrogén-purin-származékokat könnyen a megfelelő 6-hidroxi-analógokká alakíthatjuk meglepő volt, mivel xantin oxidázzal és szarvarmarha tejjel végzett korábbi vizsgálatok arra utaltak, hogy a 9-es helyzetben való szubsztitúció gátolja, vagy akár mégis akadályozza azt, hogy a különböző purin-származékok oxidálódjanak. (H. Lettre és mtársai, Biochem. Pharmacol., 16, (1967), 1747—1755; T.A.Krenitsky és mtáisai, Arch. Biophys., 150, (1972), 585-599). E tény ismeretében meglepő volt, hogy az találtuk, hogy ez az enzim képes oxidálni például a 6-dezoxi-aciklovirt a 2-amino-purin-9-szubsztituált származékát, méghozzá gyorsabb mértékben, mint a 9-szubsztituálatlan purin-származékot.
A találmány szerinti eljárással előállított 0) általános képletű vegyületek orális adagolás esetén igen jól felszívódnak a gyomor-bél traktusból és így e vegyületek igen előnyösen alkalmazhatók a különböző DNS ví rusok, különösen a herpes vírusok, így például a herpes simplex, varicella vagy zoster, citomegalovírus valamint a hepatitis B vagy Epstein-Barr rirusok által okozott megbetegedések esetében, tovább a papilloma vagy wart vírusok által okozott fertőzések kezelésére vagy megelőzésére.
A találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületeket a humán célú alkalmazás mellett az állatgyógyászatban is felhasználhatjuk vírusos megbetegedések kezelésére vagy megelőzésére, fgy például emlősöknél equine rhinopneumonitis kezelésére. Az (I) általános képletű vegyületek, sóik vagy észtereik adagolásával, különösen orális adagolásával, e betegségek kezelésében igen jó eredmények érhetők el.
A találmány oltalmi körébe tartozik az (I) általános képletű vegyületeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítási eljárása is.
A találmány szerinti/eljárással előállított vegyületeket vagy gyógyszerkészítményeket a betegségek kezelésére alkalmas bármely módon adagolhatjuk, így például orálisan, rektálisan, nazálisán, helyileg (bukkálisan vagy szublinguálisan), vaginálisan vagy parenterálisan (szubkután, intramuszkulárisan, intravénásán, intradermálisan.-intratektálisan vagy epidurálisan). Az előnyös alkalmazási mód minden esetben a kezelendő betegtől függ.
A felhasználásra kerülő aktív anyag mennyiségét minden esetben számos különböző tényező Határozza meg, így például a betegség komolysága, a keze-21
194.237 lendó beteg állapota, és vépil is a kezelőorvos megítélésére Van bízva. A mennyiség általában 0,1-250 mg/testsúlykilogramm naponta, előnyösen 1—100 mg/kg, még előnyösebben 5—20 mg/kg. Az optimális mennyiség 10 mg/kg naponta. A kívánt mennyiséget előnyösen két — három - négy vagy több részre osztva, megfelelő időközökben adagoljuk. Ezeket a kisebb dózisokat egység-dózisok, például 10—1000 mg, előnyösen 20- 500 mg, még előnyösebben 100—400 mg hatóanyagtartalmú dózisok formájában adagoljuk.
A találmány szerinti eljárással előállított hatóanyagot előnyösen készítmáiy formájában adagoljuk. Ezfek a humán- és állatgyógyászatilag használatos készítmények egyaránt, legalább egy aktív hatóanyagot és egy vagy több gyógyszerészetileg elfogadható hordozóanyagot és más segédanyagot tartalmazhatnak. Az „elfogadható” kifejezés alatt azt értjük, hogy az anyag kompatibilis legyen a készítmény egyéb alkotóival és ne legyen káros a kezelendő betegre nézve.
A találmány szerinti készítmények lehetnek orális, rektális, nazális, helyi, (bukkális vagy szublinguális) vaginális vagy parenterális (szubkután, intramuszkuláris, intravénás, intradermális, intratektális vagy epidurális) adagolásra alkalmas készítmények. Előállításukat ismert eljárások szerint végezzük, úgy, hogy az aktív hatóanyagot a folyékony vagy szilárd hordozóanyaggal és/vagy segédanyaggal jól elkeverjük és kívánt formára alakítjuk.
A találmány szerinti orális adagolásra alkalmas készítmények lehetnek például kapszulák, ostyakészítmények, tabletták, amelyek meghatározott mennyiségű aktív hatóanyagot tartalmaznak, továbbá por- és granulátum-készítmények, vizes- vagy nem-vizes oldatok vagy szuszpenziók vagy olaj-a-vízben vagy víz-azolajban típusú emulziók.
A tabletta-készítményeket sajtolással vagy öntéssel állítjuk elő, adott esetben egy vagy több egyéb segédanyagot is tartalmazó keverékből. A sajtolt tablettákat általában a hatóanyagot, adott esetben kötőanyagot, csúsztatóanyagot, inért hígítót, konzerválószert, felületaktív- és diszeprgálószert tartalmazó por- vagy granulátumkeverékből sajtoljuk. Az öntött tablettákat a porkeverék megfelelő inért folyékony hígítóval való nedvesítés utáni öntéssel nyerjük. A tablettákat adott esetben bevonattal is elláthatjuk és olyan formában is elkészíthetjük, hogy a hatóanyag lassú vagy szabályozott felszabadulású legyen.
A helyi alkalmazásra alkalmas készítmények lehetnek például szemcseppek, amelyek az aktív hatóanyagot megfelelő inért hígítóanyagban, különösen vízben oldva vagy szuszpendálva tartalmazzák. E készítményekben a hatóanyag mennyisége előnyösen 0,5-20% még előnyösebben 0,5-10%, különösen 1,51%.
A helyi alkalmazású készítmények lehetnek továbbá nyelvalatti tabletták, ezek az aktív hatóanyagon kívül még különböző ízanyagokat, így például szacharózt, akác- vagy tragantmézgát is tartalmaznak: pasztillák, ezek a hatóanyag mellett még zselatint, glicerint szacharózt vagy akácmézgát tartalmazhatnak, szájvizek, ezek az aktív hatóanyagot alkalmas hordozóanyagban oldva tartalmazzák.
A rektális adagolásra alkalmas készítmények például a kúpok, amelyek általában kakaó-vaj vagy szalicilét bázisúak.
A nazális adagolásra alkalmas készítményekben a hordozóanyag általában finomra őrölt (például 20500 mikronos) szilárd anyag és adagolását általában a készítmény gyors, az orrjáraton keresztüli beszippantásával végezzük. Előnyös ha a hordozóanyag folyékony, ezek az orrcseppek vagy orr-sprayk lehetnek vizes vagy olajos bázisúak egyaránt.
A vaginális alkalmazáshoz a készítményeket előállíthatjuk pesszáriumok, tamponok, krémek, zselék, paszták, habok vagy sprayk formájában, az erre a célra ismert segédanyagok felhasználásával.
A parenterális adagolásra alkalmas készítmények lehetnek például vizes vagy nem-vizes steril injekcióoldatok, amelyek még tartalmazhatnak antioxidánsokat, puffereket, bakteriosztatikumokat, adalékanyagokat, amelyek az oldatokat a vérrel izotoniássá teszik, vizes- vagy nem-vizes steril szuszpenziók, amelyek még tartalmazhatnak szuszpendáló vagy sűrítő anyagokat is.
A készítményeket kiszerelhetjük egy vagy több dózist tartalmazó egységekké, így például zárt ampullákká vagy fiolákká, de előállíthatjuk liofilizált formában is, amelyeket általában közvetlen a felhasználás előtt, steril folyadékkal, például vízzel felhígítva alakítunk injekciókészítménnyé. Dyen injekciókat előállíthatunk az előzőekben leírt steril por-, granulátum, vagy tabletta-készítményekből is. Előnyösek azok a készítmények, amelyek egy napi hatóanyag-adagot vagy annak meghatározott törtrészét tartalmazzák.
A fentiekben említett egyéb segédanyagok mellett a találmány szerinti készítmények tartalmazhatnak más, ilyen célra ismert bármilyen egyéb segédanyagot is a készítmény fajtájától függően.
A találmány szerinti eljárással előállított hatóanyagot alkalmazhatjuk az állatgyógyászatban használatos készítmények formájában is.
E készítmények hordozóanyagai lehetnek szilárdak folyékonyak vagy gázalakúak, de állatgyógyászatilag elfogadhatónak és az aktív hatóanyaggal kompatibilisnek kell lennie. A készítmények lehetnek orális, parenterális vagy más adagolásra alkalmasak.
Orális adagolás esetén a készítmények lehetnek tabletták, granulátumok, oldatok, paszták, ostyák, kapszulák vagy takarmányba keverendő készítmények. A granulátumot ismert eljárások szerint, például elő tömörítéssel állíthatjuk elő és inért folyadékban oldva vagy szuszpendálva itathatjuk meg az állatokkal· Ezek a készítmények tartalmazhatnak még diszpergálószereket is, és a hatóanyagtartalom általában 15-85%.
A pasztakészítményeket előállíthatjuk az aktív anyag folyékony hígítószerben való szuszpendálásával. A sűrítőszert adagolhatjuk a nedvesítőszerrel vagy az oldószerrel egyidejűleg, ha a hígítószer víz. Amenynyiben emulziót kívánunk előállítani, felületaktív anyagot is adagolunk. A pasztakészítmények hatóanyagtartalma általában 25—80%.
A takarmányadalékokban az aktív hatóanyag mennyisége általában nagyobb mint az adalékok mennyisége és az anyagokat közvetlenül vagy előzetes összekeverés után egyaránt adagolhatjuk. E készítményekhez alkalmazható adalékok lehetnek például különböző ehető anyagok, így például búza-félék, szójabab-liszt, kukoricaliszt, szójaőrlemény, ehető növényi anyagok és fermentációs maradékok.
Hatóanyagot általában egy vagy több ilyen adalékkal jól elkeverjük, őrléssel,-keveréssel homogenizáljuk. A készítmény általában 1-90 t% hatóanyagot tartalmaz.
Lovak esetében pédául a herpes-virus-fertőzés kezelésére orális vagy parenterális adagolás esetén a hatóanyag mennyisége általában 0,1—250 mg, előnyö-31
194.237 sen 2 100 mg testsúly kilogrammonként, naponta. Ezt az adagot feloszthatjuk több részre is és meghatározott intervallumokban adagolhatjuk 14 napon át, vagy addig amíg a fertőzés tart. Más állatok vírusos fertőzése esetében ez az adag függ az állatok méretétől és anyagcseréjétől. A készítményt adagolhatjuk egységdózisok, például tabletták formájában, így például 10 -1000 mg hatóanyagot tartalmazó egységdózisok formájában.
Az (1) általános képletü vegyületeket például az 1 523 865 vagy 2 130 204 nagy-britannia szabadalmi leírásokban, a hasonló szerkezetű vegyületek előállításánál ismertetett eljárások szerint állíthatjuk elő.
Az (1) általános képletü vegyületeket - amelyek képletében R2 * * hidrogénatomtól vagy benziloxi-csoporttól eltérő — előállíthatjuk továbbá ha 2-amino9-(2-hidroxi-etoxi-metil)-9H-purint-t a megfelelő észterezőszenei, például ecetsavanhidriddel reagáltatunk.
Előállíthatjuk az (1) általános képletü vegyületeket még, ha (II) általános képletü vegyületet, amelyben R2 és n jelentése a fenti; M jelentése hidrogénatom vagy hidrogénatommá alakítható csoport, G jelentése klóratommá, azido- vagy aminocsoporttá alakítható csoport vagy atom, vagy ha M jelentése hidrogénatomtól eltérő, G jelenthet aminocsoportot is (I) általános képletü vegyületté alakítunk.
A (II) általános képletü vegyületek (I) általános képletü vegyületté való alakítását különböző ismert eljárások szerint végezhetjük. így például ha G jelentése azidocsoport, azt hidrogénezéssel, előnyösen katalizátor, így például palládium vagy Raney-nikkel jelenlétében, katalitikus hidrogénezéssel alakíthatjuk amincsoporttá. Ha G jelentése halogénatom azt például ammóniával végzett aminolizissel alakíthatjuk aminocsoporttá. Ha M jelentése halogénatom, így például klóratom, azt ismert eljárások szerint, előnyösen hidrogénezéssel alakítjuk hidrogénatommá.
A fentiekben említett eljárásokat az alábbi helyen ismertetik: Fused Pyrimidines, II. rész, Purines, DJ. Brown szerkesztésében, 1971, Wiley -Interscience.
A fenti eljárásoknál alkalmazott kiindulási anyagokat ismert eljárások szerint állítjuk elő, így például az előzőekben említett két nagy-britannia szabadalmi leírásban ismertetett eljárások szerint.
A következő példákkal a találmány szerinti eljárásokat közelebbről ismertetjük.
1. példa
2/(2-amino-9H-purin-9-il)-metoxi/-etil-pivalát előállítása
1,92 g (9,15 mmól) 2-/(2-amino-9H-purin-9-il)/-metoxletanolt 29 ml vízmentes dimetil-formamidban gőzfürdőn oldunk, majd szobahőmérsékletrelehűtve hozzáadunk 2,2 ml vízmentes piridint, 034 g 4-dimetilamino-piridint és 5,6 ml pivalinsavanhidridet. A reakciókeveréket szobahőmérsékleten 18 órán át keveijük betöményítjük, kromatografáló oszlopra öntjük, kromatográfiásan szilikagélen tisztítjuk, az eluálást egymást követően 20%ros, majd 50%-os éteres acetonnal majd tiszta acetonnal végezve. A két utolsó eluátum bepárlása után 2,25 g cím szerinti terméket nyerünk, amelyet benzol-hexán elegyből átkristályosítunk. Ily módon 1,72 g (64%) tisztított cím szerinti terméket kapunk, op.-ja 113,5-115°C. Az NMR spektrum a kívánt termek szerkezetét igazolta.
2. példa
2-/(2-amino-9H-purin-9-il>metoxl/-etU-n-hexanoát előállítása
3,0 g (14 mmól) 2-/(2-amino-9H-purin-9-ll)-metoxijetanol és 40 ml vízmentes dimetil-formamid keverékéhez 6,5 ml (28 mmól) n-hexánsavanhidrióet 1,8 ml (22,26 mmól) piridint és 1,5 g (12 mmól) 4-dimetil-amino-piridint adagolunk és nitrogénatmosztárában szobahőmérsékleten hét órán át keverjük. Ezután az oldatot vízzel mossuk, etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázist vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, majd bepároljuk. A visszamaradó folyékony anyagot etil-acetátban oldjuk és pentánt adagolunk hozzá, amíg az oldat zavarossá válik. Ily módon analitikailag tiszta 2-/(2-amino-9H-purin-9-fl)-metoxi/-etiln-hexanoátot nyerünk fehér szilárd anyag formájában mennyisége 3,6 g (11,71 mmól, 84%), op-ja 105—107° C. Az NMR spektrum a kívánt termék szerkezetét igazolta.
3. példa
3-/(2-klór-9H-purin-9-il)-metoxi/-propil-acetát előállítása
0,68 g (8,3 mmól) nátrium-acetát, 2 ml víz, 50 ml vízmentes etanol és 0,26 g 5%-os szénhordozó palládiumot 3,5 · 10s Pa hidrogénnyomáson rázunk és mérjük a hidrogén felvételt, majd a keverékhez 1,0 g (3,0 mmól) 9-(3-acetoxi-propoxl-metil)-2,6-diklór-purin 30 ml abszolút etanollal készült oldatát adagoljuk. A kapott reakciókeveréket szobahőmrsékleten a kiindulási 1,4·105 Pa H2 nyomáson 84 percig rázzuk, mialatt a H2 felvétel ~2700 g.
Ezután a reakciókeveréket a készülékből eltávolítjuk, Celiten szűrjük, a szürletet vákuumban bepároljuk, a kapott fehér szilárd anyagot forró acetonnal extraháíjuk, az acetonos extraktumot bepároljuk, szilikagél oszlopon tisztítjuk. Az eluálást először diklórmetánnal, majd éter és diklór-metán progresszive növekvő koncentrációjú elegyével, majd tiszta éterrel végül acetonnal végezzük. A diklór-metános és a 1020% Et2O—CH2C12-os eluátumból nyerjük a kívánt terméket, amelyet bepárlással nyerünk ki és benzolhexán elegyből átkristályosítunk. A termék mennyisége 245 mg (36%) analitikailag tiszta cím szerinti vegyület, op.-ja 79-81°C.
4. példa
2-/(-2-amino-9H-purin-9-il)-metoxi/-etil-hidrogénszukcinát előállítása
0,95 g (4,5 mmól) 2-amino-9-(2-hidroxl-etoxi-metil)-purin, 16 ml vízmentes dimetil-formamid, 55 mg (0,45 mmól) 4-dimetil-amino-piridin és 09 g (9,0 mmól) borostyánkősavanhidrid keverékét szobahőmérsékleten 4 napon át keveijük, a kapott tiszta oldatot vákuumban bepároljuk, az olajos maradékot etilacetáttal elkeverjük, forró metanolból átkristályosítjuk. A kapott anyagot szilikagélen abszorbeáljuk, betöményítjük és kromatográfiás oszlopra adagoljuk. Az eluálást 20% metanolt tartalmazó diklór-metán oldattal végezzük, « eluátumot bepároljuk, majd metanolból átkristályosítjuk. A termék 320 g (23%) analitikailag tiszta cím szerinti termék /1/2 hidrát/ op.-ja 12O-123°C. Az NMR és UV spektrumok a kívánt termék szerkeze tét'igazolták.
5. példa .
a) 3-/(2-azido$H-purin-9-il)-metoxi/propil-acetát előállítása
100 mg (0,35 mmól) 3-/(2-klór-9H-purin-9-ü)-me4
194.237 toxi/propil-acetátot 10 ml 1:1 térfogatarányú etanolvíz elegyben oldunk és visszafolyatás közben egyadagban hozzáadunk 23 mg (0,36 mmól) nátrium-azidot, majd a visszafolyatást további négy órán át folytatjuk. A reakciókeveréket ezután vákuumban bepároljuk, a maradékot vizben elkeverjük és etanolból átkristályositjuk.
b) 2-amino-9-/(3-hidroxi-propoxi)-metil/-9H-purin előállítása
0,8 g (2,75 mmól) 3-/(2-azido-9H-il)-metoxi/-propiT-acetát és 0,4 g 5%-os szénhordozós palládium-katalizátor keverékét 300 ml metanolban elkeverjük és Parr-hidrogénező berendezésben 3,5 ' 105 Pa kezdeti H2 nyomás mellett, szobahőmérsékleten 18 órán át hidrogénezzük. Ezután a katalizátort leszűrjük, a szűrőn maradt anyagot metanollal átmossuk, a szűri eteket egyesítjük, gőzfürdőn felemlegítjük, hozzáadunk 30 perc alatt 40 ml 40%-os vizes metil-amint és a kapott anyagot vákuumban betöményítjük. A maradékot etanolból átkristályositva nyerjük a cím szerinti terméket. Az NMR spektrum a kívánt vegyület szerkezetét igazolta. Op.: 154—156°C.
Elemanazilis:
számított: C 48,42%, H5,87%, N:31,7% mért: C:48,37%, H5,90%, N:31,40%
Gyógyszerkészítmények előállítása
l. Tabletta-készítmény előállítása
Aktív hatóanyag 200 mg
Laktóz 235 mg
Keményítő 50 mg
Poiivinil-pirrolidon) 50 mg
Magnézium-sztearát 5 mg
500 mg
A hatóanyagot a laktózzal és a keményítővel elkeverjük és poli(vinil-pirrolidon) oldattal nedvesítjük, szárítjuk, a granulátumot magnéziumsztearáttal elkeverjük és tablettákká sajtoljuk.
2. Kapszula-készítmény előállítása
Aktív hatóanyag 200 mg
Laktóz 184 mg
Nátrium-keményítő-glíkolát 8 mg
Poli(vinil-pirrolidon) 6 mg
Magnézium-sztearát 2 mg
A hatóanyagot a laktózzal és a nátrium-keményítő glikoláttal elkeverjük, poli(vinil-pirrolidon) oldattal nedvesítjük, szárítiük, szitáljuk, a szemcséket magnézium-sztearáttal elkeverjük és kemény zselatin kapszulákba töltjük.
3. Intravénás injekció-készítmény előállítása
A) Aktív hatóanyag 200 mg
Nátrium-hidroxid oldat ph= 7,0-7,5-ig
Steril víz ; 5 ml össztérfogatíg
A hatóanyagot a steril vízben feloldjuk, a pH-át nátrium-hidroxid oldattal beállítjuk és a térfogatot 5 ml-re kiegészítjük. Antiszeptikus körülmények között az oldatot szűrjük, sterilizáljuk és steril ampullákba töltjük, majd lezárjuk.
B) Ak tív hatóanyag 100 mg
Nátrium-hidroxid oldat pH= 7,0-7,5-ig
Mannit 125 mg
Steril víz 2,5 ml össztérfogatíg
A hatóanyagot és a mannitot a steril víz egy részében oldjuk a pH-t beállítjuk, antiszeptikus körülmények között szűrjük, sterilizáljuk, fiolákba töltjük és liofilizáljuk, majd a fiolákat nitrogénatmoszférában sterilen lezárjuk és alumínium-fóliával befedjük.
Vírusölő hatás vizsgálata
a) 50 CDI egereket intracerebralisan adagolt herpes simplex vírussal (1 típus, 5 x 10s mennyiség, 0,025 ml·ben) fertőztünk, majd 10-es csoportokba osztottuk őket. Minden csoportnak 3,125 mg/kg, 6,25 mg/ kg, 12,5 mg/kg, 25 mg/kg és 50 mg/kg 1. példa szerint előállított vizsgálandó vegyületet adagoltunk orálisan 0,1 ml mennyiségben 2 órával a fertőzés után és az adagolást 4,5 napon át naponta kétszer megismételtük.
A kontroll állatoknak nem adtunk vizsgálandó vegyületet. A megfigyelést: 14 napon át végeztük, meghatároztuk a túlélést és azt az átlagos reciprok túlélési idővel fejeztük ki (MRST). A kapott eredmények a következők:
Kezelt csoportok MRST kontroll 0,255
3,125 mg/kg 0,306
6,25 0,288
12,5 0,236
0,213
0216
b) Az a) pontnál leírtak szerinti eljárást ismételtük meg. kivéve, hogy a kontroll csoportban 12 egér volt és a 2. példa szerint előállított vegyületet vizsgáltuk. A kapott eredmények a következők:
Kezelt csoportok MRST kontroll 0,333
3,125 mg/kg 0,268
6,25 0249
12,5 0,233
0,243
0219
c) Az 1. és 2. példa,szerint előállított vegyületeket patkányok esetében arra vonatkozólag is vizsgáltuk, hogy milyen a felszívódásuk a béltraktuson keresztül és milyen az átalakulásuk acikloriwá (ACV). A vizsgálandó vegyületeket vizes oldatuk (1. példa szerinti vegyület) és vizes szuszpenziójuk (2. példa szerinti vegyület) formájában adagoltuk Long-Evans patkányoknak. A kapott eredményeket a következőkben foglaljuk össze.
194.237
Példa száma Dózis ACV-nek meg összegyűjtési ACV mennyiség a
(mg/kg) felelő ekvivalens idő dózisában
mennyiség Patkány Post-dózis RJA HPLC
(mg/kg) (óra)
1 32,6 25,0 1 0—24 58,9 61,8
24-48 1,9
összesen:
2 0-24 54,3 55,3
24-48 1,1
összesen: 55,4
2 34,1 25,1 1 0-24 35,3
24-48 0,8
összesen: 36,1
2 0-24 30,0
24-48 0,7
összesen: 30,7
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletü vegyületek - a képletben
    R* jelentése klóratom vagy aminocsoport, n jelentése 0 vagy 1,
    R2 jelentése pentanoil-, hexanoil- vagy 2-karboxipropionil-csoport, ha n értéke 0 és 1-4 szénato- 30 mos alkanoil-csoport, ha n értéke 1 — azzal jellemezve, hogy
    a) 2-amino-9-(2-hidroxi-etoxj-metil)-9H-purint a megfelelő észterezőszerrel — előnyösen savanhidriddel — reagáltatunk, vagy
    b) valamely (II) általános képletü vegyületet - a kép- 43 letben
    R2 és n jelentése a fenti,
    M jelentése hidrogénatom vagy hidrogénatommá alakítható csoport, előnyösen klóratom,
    G jelentése aininocsopoittá alakítható atom vagy csoport, előnyösen azidocsoport vagy ha M jelentése hidrogénatomtól eltérő, G lehet aminocsoport, vagy klóratom, — ismert módon (I) általános képletü vegyületté redukálunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerint a) eljárás, azzal j e I lémé z v e, hogy 2-amino-9-(2-hidroxi-’etoxi-metil)-9Hpurint pivalinsavanhidriddel reagáltatunk.
  3. 3. Az 1. igény pont szerinti a) eljárás, azzal j e 1 lémé z v e, hogy 2-amino-9-(2-hidroxi-etoxi-metil)-9Hpurint n-hexánsavanhidriddel reagáltatunk.
  4. 4. Eljárás vírusölő hatású gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely 1. igénypont szerinti eljárással előállított (I) általános képletü vegyületet — a képletben RJ, R2 és n jelentése az 1. igénypont szerinti — gyógyszerészetileg elfogadható segédanyagokkal összekeverünk és adagolásra alkalmas gyógyszerkészítménnyé alakítjuk-.
HU851376A 1984-04-13 1985-04-12 Process for preparing 9-substituted porin derivatives and pharmaceuticals comprising the same HU194237B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8409736 1984-04-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT38640A HUT38640A (en) 1986-06-30
HU194237B true HU194237B (en) 1988-01-28

Family

ID=10559656

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU851376A HU194237B (en) 1984-04-13 1985-04-12 Process for preparing 9-substituted porin derivatives and pharmaceuticals comprising the same

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0158513A3 (hu)
JP (1) JPS60231678A (hu)
AU (1) AU4121985A (hu)
DK (1) DK163985A (hu)
FI (1) FI851490L (hu)
HU (1) HU194237B (hu)
IL (1) IL74881A0 (hu)
ZA (1) ZA852763B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8816760D0 (en) * 1988-07-14 1988-08-17 Wellcome Found Therapeutic compounds

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1523865A (en) * 1974-09-02 1978-09-06 Wellcome Found Purine compunds and salts thereof
NO161116C (no) * 1982-10-14 1989-07-05 Wellcome Found Analogifremgangsmaate for fremstilling av antiviralt virksomme purinderivater.

Also Published As

Publication number Publication date
JPS60231678A (ja) 1985-11-18
DK163985D0 (da) 1985-04-11
HUT38640A (en) 1986-06-30
FI851490L (fi) 1985-10-14
EP0158513A3 (en) 1986-11-20
DK163985A (da) 1985-10-14
IL74881A0 (en) 1985-07-31
EP0158513A2 (en) 1985-10-16
ZA852763B (en) 1986-11-26
AU4121985A (en) 1985-10-17
FI851490A0 (fi) 1985-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI89713B (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt aktivt 2-(2-amino-1,6-dihydro-6-oxo-9h(purin-9-yl)metoxi)etyl-l-valinat eller l-isoleucinat eller deras salt
KR100376074B1 (ko) 구아닌유도체
JP2788084B2 (ja) 抗ウイルス化合物
FI76087B (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt aktiva 9-(2-hydroxietoximetyl)guaninderivat.
US4957924A (en) Therapeutic valine esters of acyclovir and pharmaceutically acceptable salts thereof
FI74468C (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt aktiva 2-aminopurinderivat.
HU189609B (en) Process for production of new purin derivatives with antivirus effect and medical preparatives containing thereof as reagent
CZ283721B6 (cs) Purinové deriváty a jejich farmaceutické použití
EP0045094A1 (en) Intermediates for the preparation of therapeutically active xanthine derivatives
US4609662A (en) Method for using purine derivatives
US4544634A (en) Method of producing acyclovir
US5061708A (en) Therapeutic guanine esters
JP2791116B2 (ja) 治療用化合物
EP0366385B1 (en) Guanine derivatives having antiviral activity and their pharmaceutically acceptable salts
US4695570A (en) Antiviral compound use
FR2574407A1 (fr) Nouveaux derives de la pyrrolo(2,3-d) pyrimidine, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
US4085214A (en) Stable pro-drug forms of theophylline
HU194237B (en) Process for preparing 9-substituted porin derivatives and pharmaceuticals comprising the same
US4649140A (en) Purine derivatives
CN1036398C (zh) 治疗用核苷
US5059604A (en) 2-amino purine derivatives
FI76088C (fi) Foerfarande foer framstaellning av antivirala purinderivat.
CA1287050C (en) Antiviral purine derivatives
HU193273B (en) Process for producing antiviral 6-deoxy-acyclovir and pharmaceutical compositions containing them
IE950194L (en) Therapeutic nucleosides