HU194061B - Logikai játék - Google Patents
Logikai játék Download PDFInfo
- Publication number
- HU194061B HU194061B HU248982A HU248982A HU194061B HU 194061 B HU194061 B HU 194061B HU 248982 A HU248982 A HU 248982A HU 248982 A HU248982 A HU 248982A HU 194061 B HU194061 B HU 194061B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- sided
- gully
- icosidodecahedron
- pins
- logic game
- Prior art date
Links
Landscapes
- Toys (AREA)
Abstract
Logikai játék, amely külső alakját tekintve ikozidodekaéder
(1), szabályos dodekaéder, -ikozaéder, gömb
vagy amorf test, amely az ikozidodekaéder (1) élhálózata
szerint vett osztóisíkok által meghatározott 20 db
három-oldallapú (2) és 12 db öt-oldallapú gúlából
— vagy ilyen gúlákba foglalható testelemekből —áll, a
gúla (2,3) alaplapja (4,5) információhordozó felületként
van kialakítva, az egyik fajta gúla valamennyi
oldallapja legalább egy — előnyösen legömbölyített
végű- csappal (6,7) van ellátva, amelyíeklhez a másik
fajta gúla minőén oldallapján lyuk(ak) van(nak)
hozzárendelve, és a gúlákból Kialakítható test szétszedhető
módon van összeállítva.
Description
A találmány tárgya olyan logikai játék, amely két fajta, összesen 32 db különálló szabályos gúlából (vagy szabályos gúlába foglalható testelembol) van szétszedhető módon összeillesztve stabil testté. A logikai játék összeillesztett állapotban látható felülete információhordozó felület, amelyet a gúlák információhordozó réteggel ellátott alaplapjai alkotnak. A logikai játék osztósíkjai mentén kettéválasztható, s valamelyik felének elforgatása után újra egyesíthető. Rendeltetése az, hogy az információs felületen (nagyszámú) előre tervezett, ill. a játékos által kigondolt alakzatok, mintázatok legyenek kialakíthatók szétválasztások és új pozícióban való egyesítések célszerű sorozatával.
A különálló elemekből összerakható játékok széles köre Ismeretes, ezek egy része csap és lyuk illeszkedésével kapcsolódó, ósszerakható-szétszedhető és variálható elemekből áll. Egy ilyen játékot ismertet a 2382254 számú francia szabadalmi leírás. Kisméretű, tömör, műanyagból készült egyszerű geometriai testekből — kocka, tetraéder, gömb, Korong — és összekötő elemekből álló készlet, amelynek elemeiből különféle téralakzatok (pl. egy elforgatható testrészekből álló bábu) illeszthetők össze. A változatok nyerése fantázia szerint, de nem valamilyen kényszerítő logikai-rendező elv megtartása mellett történik.
A Rubik-kocka nemzetközi porondon való megjelenése után vált ismertté, hogy az USA-ban már létezett olyan logikai játékot leíró szabadalom, amelynek tárgya nyolc különálló kis kockából összerakható - szétszedhető, mágneses erővel összetartott nagy kocka , amelyben a kis kockák helyét a nagy kocka bármelyik lapját alkotó kis kockák együttes elforgatásával lehet megváltoztatni, s ezáltal a nagy kocka látható felületén mintázatot kialakítani. E műszaki magasabb elemszámra (pl. 27 kis kocka) való kiterjesztése esetén akadályozó tényként jelenik meg a kis kockák elcsúszása, az egy csoportban elforgatásra kerülő kis kockák együtt tartásához és az egymáshoz való pontos illeszkedéshez pusztán a mágneses erő nem elegendő.
A találmány szerinti logikai játék a 170062 számú magyar szabadalmi leírásból megismerhető térbeli logikai játékhoz (Rubik-kocka) áll közel rendeltetését illetően. A kocka megbonthatatlan egységbe fogott három fajta, összesen 26 információhordozó idomtestből all. A 26-ból 6 idomtest nem mozgatható el a geometriai középpontban elhelyezett több alkatrészből álló kapcsolóelemhez viszonyítva.
E játék — osztósíkrendszeréből fakadóan— egyik kiviteli alakjában sem alkalmas arra, hogy információhordozó felületének teljes egésze szabad, megkötés nélküli felületként álljon rendelkezésre mintázatok nyerésére.
A találmány tárgyát képező logikai játék elé kitűzött cél az volt, hogy
- szétszedhető legyen, — különálló elemekből legyen kialakítva, amelyek összeillesztett állapotban stabil testet alkotnak,
- minél kevesebb fajta elemből legyen felépítve — kapcsolóelemei egyszerűek legyenek.
A kitűzött célok megvalósítását egy osztósíkrendszer megtalálása tette lehetővé, amelyet leglátványosabban egy arkhimédészi poliéder, az ikozidodekaéder élhálozata szemléltet:
Az ikozidodekaéder élhálózata nem más, mint a test felezősíkjainak a felületen megmutatkozó hálózata, a felezősíkok száma hat, ezek egymást azonos szögben és közös pontban -a test geometriai középpontjábanmetszik.
(Az ikozidodekaéder mind a dodekaéder, mind pedig az ikozaéder csúcsainak csonkításával nyerhető olyan poliéder, amelynek 12 szabályos ötszöglapja és 20 egyenlőoldalú háromszöglapja van, az ötszöglapokat háromszöglapok határoljak és viszont.)
A találmány szerinti felismerés értelmében a találmány egy olyan jogikai játék, amely külső alakját tekintve ikozidodekaéder, szabályos dekaéder, - ikozaéder, gömb, vagy amorf test, amely az ikozidodekaéder élhálozata szerint vett osztósíkok által meghatározott 20 db három-oldallapú gúlából - vagy ilyen gúlákba foglalható testelemekből - áll, a gúla alaplapja információhordozó felületként van kialakítva, az egyik fajta gúla valamennyi oldallapja legalább egy — előnyösen legömbölyített végű — csappal van ellátva, amely(ek)hez a másik fajta gúla minden oldallapján lyuk(ak) van(nak) hozzárendelve, és a gúlákból kialakítható test szétszedhető módon van összeállítva.
A találmány szerinti logikai játékot részleteiben egyik — példakénti — kiviteli alakjában rajzok segítségével ismertetem. A csatolt rajzokon az
1. ábra a logikai játék egyik lehetséges kiviteli alakjának összerakott állapotban tekintett axonometrikus képe,a
2. ábra az 1. ábrán látható kiviteli alak egyik
Sta összetevő testelemének axonometrikus pe, a
3. ábra az 1. ábrán látható kiviteli alak másik fajta összetevő testelemének axonometrikus kepe.
A találmány tárgyát képező logikai játék 1. ábrán szereplő kivitek alakja összerakott állapotban tekintve 1 ikozidodekaéder, ennek megfe! i Sen tizenkét szabályos ötszöglapja, húsz egyenlőoldalú háromszöglapja van, ezenkívül hatvan éle és harminc csúcsa. Testlapjai információhordozó felületek. Húsz db 2 három-oldallapú gúlából és tizenkét db 3 öt-oldallapú gúlából van összeállítva.
A 2. ábrán látható 2 három-oldallapú gúla szabályos gúla, 5 alaplapja információhordozó felület és az 1 ikozidodekaéder egyik fajta testlapja. Oldallapjának szögei 36-72-72 fokosak. Mindhárom oldallap ugyanazon helyén, az oldallapra merőlegesen, szimmetrikus alakú — előnyösen legömbölyített végű hengeres - 6, 7 csaptok) van(nak), amely(ek)nek szimmetriatengelye az oldallap harminchat fokos szögének felezőegyenese. Előnyösen két db, de két fajta 6, 7 csap van - előnyösen közvetlenül egymás mellett -, amelyek közül az egyik fajta 7 csap — az 5 alaplaptól távolabbi — kisebb átmérőjű és magasságú.
A 3. ábrán látható 3 öt-oldallapú gúla is szabályos, 4 alaplapja szintén információhordozó felület, az 1 ikozidodekaéder másik fajta testlapja. Oldallapja és a 2 három-oldallapú gúla oldallapja egybevágó. Az 3 Ot-oldallapú gúla mindegyik oldallapjában a 2 három-oldallapú gúla 6, 7 csapjainak befogadására alkalmas 8, 9 lyuk(ak) - előnyösen hengeres alakú furat(ok) — van(nak), amely(ek) ugyanúgy megfelel(nek) a szimmetriakövetelményeknek, mint a 6, 7 csap(ok). Előnyösen két db, de két fajta 8. 9 lyuk van - előnyösen közvetlenül egymás mellett, így egybenyílóak - amelyek közül az egyik fajta 9 lyuk - az 4 alaplaptól távolabbi — kisebb átmérőjű (és mélységű).
A lyuk és a csap lazán illeszkedik.
Az ábrákon nincs feltüntetve, de lehetséges, hogy háromoldallapú gúla tartalmazza a lyukakat és ennek megfelelően az öt-oldallapú gúla a csapokat.
Ugyancsak nincs ábrázolva, de a találmány szerinti logikai játék - külső alakját tekintve - lehet
-2194.061 szabályos dodekaéder és -ikozaéder is, abból adódóan, hogy az 1 ikozidodekaédert az említett két test csúcsainak csonkításával - szabályos háromszögleteik ill. szabályos ötszögleteik lemetszésével
- nyerhetjük. Ha az 1 ikozidodekaéder 5 alaplapjaira visszahelyezzük a lemetszett szabályos háromszögletek: dodekaédert, ha pedig 4 alaplapjaira a szabályos ötszögletek: ikozaédert kapunk.
Újabb (nem ábrázolt) kiviteli alakot kapunk, ha az 1 ikozidodekaéder csúcsai köré írható gömbre vonatkoztathatjuk az 1 ikozidodekaéder — már meghatározott — osztósíkrendszerét: az 4, 5 alaplapok iieyett szabályos Römbötszöglapokat ill.
— háromszöglapokat találunk.
Bármely eddig tárgyalt kiviteli alakot a 4, 5 gúlaalaplapokra felvitt (kisebb-nagyobb, szabályos vagy alaktalan) háromdimenziós információ torzíthatja, ebben az értelemben amorf test is lehet a találmány szerinti logikai játék tárgya.
Valamennyi kiviteli alak esetén az 4, 5 alaplapokon elhelyezett információhordozó rétegek cserélhetően vannak kialakítva.
A találmány tárgyát képező logikai játék működtetése valamennyi kiviteli alak esetében az alábbiak szerint történik:
A logikai játékot a játékosnak össze kell raknia a úlákból, amelyek alaplapjai a (konkrét) mintázatoz szükséges információkat hordozzák. A gúlák egymáshoz képesti elmozgatását úgy végzi, hogy a testet valamelyik osztósíkja menten kéttéválasztja, a levegőben elfordítja az egyik felet, hogy újraegyesítse a testet a hetvenkét fokonként következő pozíciók valamelyikében, ahol a csapok a lyukakba illeszthetők. Ilyen kettéválasztások, elforgatások és újraegyesítések célszerű sorozatával alakíthatja ki az eltervezett mintázatot.
önmagában a test összerakása is egy feladat, ami elsősorban kisebb gyermekek számara nyújt kézügyesség fejlesztő játéklehetőséget. A későbbi életszakaszban a logikai játék már térbeli kirakójátékként szerepelhet, ebben az esetben csak a játék információ-helyes összerakása a cél. A logikai játék kettéválasztása, elforgatása, újraegyesítése fokozottan kézügyesség fejlesztő, mert a játékosnak közre kell működnie a test egészének ill. fele részeinek összetartásában. A logikai játék egyéb előnye egyszerűsége, könnyen gyárthatosága, a cserélhetőség, a játékos mintázat-alkotó igényének kielégítése, a fokozatos haladás lehetősége az egyszerűen megoldliató feladatoktól a nagyon bonyolultakig, érdekességei (meglepetései) abban a tekintetben, hogy a felület tört részét kitevő mintázat elérése is lehet nefiéz feladat. Á térlátást, a találékonyságot, a kitartást és a logikai gondolkodást fejlesztve a logikai játék hosszú ideig megunhatatlan játékszer lehet a kialakítható mintázatok gazdagságából adódóan (élve a cserelehetőséggel), es mert nem található univerzális megoldó-módszer.
Claims (5)
10 Szabadalmi igénypontok
1. Logikai játék, amely külső alakját tekintve ikozidodekaéder (1), szabályos dodekaéder, -ikozaéder, ömb vagy amorf test, amely az ikozidodekaéder (1) lhálózata szerint vett osztósíkok által meghatározott 20 db három-oldallapú (
2) és 12 db ot-oldallapú gúlából (3) - vagy ilyen gúlákba foglalható testelemekből — áll, a gúla (2, 3) alaplapja (4,5) információhordozó felületként van kialaKítva, a z zal jellemezve, hogy az egyik fajta gúla valamennyi oldallapja legalább egy — előnyösen legömbölyített végű — csappal (b, 7) van ellátva, amelyíekjhez a másik fajta gúla minden oldallapján lyukíak) (8, 9) van(nak) hozzárendelve, és a gúlákból kialakítható test szétszedhető módon van összeállítva.
25 2. Az 1. igénypont szerinti logikai játék, azzal jellemezve, hogy a csapok (6, 7) a három-oldallapú gúlán Í2) vannak kialakítva, a lyukak (8,9) pedig az öt-oídallapú gúlán (3).
3. Az 1. igénypont szerinti logikai játék, azzal jellemezv e, hogy a csapok (6,7) az öt-oldalapú gúlán (3) vannak kialakítva, a lyukak (8, 9) pedig a nárom-oídallapú gúlán (2).
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti logikai játék, azzal jellemezve, hogy két lef;ömbölynett végű hengeres csap (6, 7) van közvetenül egymás mellett, a gúla (2, 3) alaplapjától távolabbi kisebb átmérőjű és rövidebb, a csapokat befogadó hengeres furatok (8, 9) pedig egybenyílnak.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti logikai játék, azzal jellemezve, hogy a gúla
40 (2, 3) alaplapja (4, 5) előnyösen cserélhető információhordozó réteggel van ellátva.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU248982A HU194061B (hu) | 1982-08-03 | 1982-08-03 | Logikai játék |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU248982A HU194061B (hu) | 1982-08-03 | 1982-08-03 | Logikai játék |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU194061B true HU194061B (hu) | 1988-01-28 |
Family
ID=10959632
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU248982A HU194061B (hu) | 1982-08-03 | 1982-08-03 | Logikai játék |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU194061B (hu) |
-
1982
- 1982-08-03 HU HU248982A patent/HU194061B/hu not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4513970A (en) | Polymorphic twist puzzle | |
US4452454A (en) | Manipulatable game | |
CA2640667C (en) | Three dimensional geometric puzzle | |
US4558866A (en) | Regular polyhedron-based logical puzzles | |
US4756530A (en) | Rotating spherical shell game or toy | |
US4844467A (en) | Chance selection device | |
US4496155A (en) | Hand-manipulatable three-dimensional puzzle | |
US4557484A (en) | Three-dimensional sliding element puzzle | |
EP0655010B1 (en) | A puzzle | |
US4506891A (en) | Geometric device | |
US4773649A (en) | Pieces assembable to form regular hexagons and other figures | |
US4453715A (en) | Three-dimensional puzzle | |
HU180385B (en) | Spatial logic toy | |
US4060247A (en) | Geometric puzzle | |
US4325552A (en) | Manipulative toy | |
HU194061B (hu) | Logikai játék | |
JPS61106190A (ja) | 玩具およびその製造用金型 | |
HU189640B (en) | Three-dimensional logic and constructional toy | |
US4437665A (en) | Dice box | |
RU1787475C (ru) | Объемна логическа игра-головоломка | |
SU980739A1 (ru) | Объемна логическа игра | |
JP3009284U (ja) | 球形パズルおもちゃ | |
RU2051731C1 (ru) | Объемная логическая игра | |
JPS6013502Y2 (ja) | 立体パズル玩具 | |
HU185418B (en) | Logic toy with units movable with respect to each other and core part |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |